PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İki Sene Üst Üste Sınıf Geçemeyenlerin Askerliği Tecil Edilmez

darkangel
29-12-2007, 00:47
İki Sene Üst Üste Sınıf Geçemeyenler

Yükseköğretimde okuyan öğrenciler askerlik kanununda belirtildiği gibi (“iki sene üst üste sınıf geçemeyenler”) bir sınıfı iki yıl üst üste tekrar ederlerse askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Örneğin; Açıköğretim Kamu Yönetimi 2.sınıf öğrencisi 2.sınıfı 2 yıl üst üste tekrar ederse 2. sınıftaki 2. yılın sonunda öğrencinin tecil etme hakkı ortadan kalkar

eses_26
29-12-2007, 05:03
Peki askerliği geçtik hadi Kaldıkları derstenmi sorumlu olacaklar hepsindenmi?

darkangel
29-12-2007, 13:59
Peki askerliği geçtik hadi Kaldıkları derstenmi sorumlu olacaklar hepsindenmi?

sadece kaldıgın derslerden canım

balzac
29-12-2007, 15:45
bilgi için sağol dark;)

bunu ayrı bir konu başlığı altında paylaşman iyi olmuş...
bende bu bilgiye ek olarak;
ancak kayıt sildirdikten sonra ve durumunuz şubenize bildirdikten sonra yeniden aöf ye yeni kayıt yaptırdığınızda askerlik tecil işlemlerinden faydalanabiliyorsunuz arkadaşlaR...

eses_26
31-12-2007, 01:05
Saol Dark Teşekkür ederim Bu arada Balzac hocamız hepsinden demişti ama neyse:D

balzac
31-12-2007, 15:30
Saol Dark Teşekkür ederim Bu arada Balzac hocamız hepsinden demişti ama neyse:D

arkadaşım sen sorunu tam olarak sormadığından herkes anladığı şekilde cvp vermiş,bende kaydını sildirdiğini anladım sorundan ve hepsinden sorumlu olursun dedim...kayıt sildirme yoksa kaldıklarından sadece sorumlu olursun...
yani kayıt sildirdiysen hepsinden sildirmediysen sadece kaldıklarından sorumlu tutulursun:)

eses_26
31-12-2007, 19:40
Saol Balzac haklısın hata bende olabilir....

balzac
31-12-2007, 21:01
estağfurullah arkadaşım,hatalı değilsin...sadece "sen öyle demiştin" dediğin için bende böyle yanıt verdim...senin açından sorunun cvpını tam olarak aldıysan hiçbir şeyin önemi yok,önemli olan sana yardımcı olabilmemiz;)
kolay gelsin...

eses_26
01-01-2008, 03:57
Saol hepimizin ALLAH hepimizin yardımcısı olsun...

Sognare
01-01-2008, 09:40
bnm bi tandğm var 2.kez kalmş üstelik harcıda ytrmş
ama askere gidicek
ne kötü yazık
parayıda alamıo

attractionn
11-03-2008, 22:00
Arkadaşlar merhaba;

Ben 01.07.1987 Dogumluyum. Aof Dış Ticaret okuyorum. Şu an 1. Sınıf ve 2. sınıfı okudum. Ancak 1. sınıftan kalan bir matematik dersim var. Şu an Acıkogretim fakültesinde ki 3. yılım. Ben Şimdi asker kaçagı mı oluyorum ? Karakoldan bir kagıt gelmiş bugun acil bekliyoruz dıye.

-Şimdi yapmam gerekenler nelerdir.
- Ben şimdi üniversite sınavına başvuru yapıp Seneye herhangibir acıkogretım fakültesine kayıt yaptırsam olur mu ? Bunu gerçekleştirinceye kadar geçecek süreç askerlik şubesinin tavrı ne olur. Yardımcı olursanız sevınırim.

mumyac
11-03-2008, 22:50
Arkadaşlar merhaba;

Ben 01.07.1987 Dogumluyum. Aof Dış Ticaret okuyorum. Şu an 1. Sınıf ve 2. sınıfı okudum. Ancak 1. sınıftan kalan bir matematik dersim var. Şu an Acıkogretim fakültesinde ki 3. yılım. Ben Şimdi asker kaçagı mı oluyorum ? Karakoldan bir kagıt gelmiş bugun acil bekliyoruz dıye.

-Şimdi yapmam gerekenler nelerdir.
- Ben şimdi üniversite sınavına başvuru yapıp Seneye herhangibir acıkogretım fakültesine kayıt yaptırsam olur mu ? Bunu gerçekleştirinceye kadar geçecek süreç askerlik şubesinin tavrı ne olur. Yardımcı olursanız sevınırim.

şimdi arkadaşım eğer aynı sınıfta ikinci senense askerlik otomatik tecil olur,ama birinci sınıftan kaldığı için aynı dersten kalmak sizin için sorun yaratmayacağını düşünüyorum,bence bir git subeye,muayene oldun mu daha önce:confused:

ikinci şıksa
ayrıca öss ye başvurulduğu zaman sınava kadar tecil ettiriyorsun :)bence her ihtimale karşı bence başvur sen öss ye ve askerlik subeye öss ye başvuru belgenle git tecil yaptırabilirsin

attractionn
11-03-2008, 23:22
şimdi arkadaşım eğer aynı sınıfta ikinci senense askerlik otomatik tecil olur,ama birinci sınıftan kaldığı için aynı dersten kalmak sizin için sorun yaratmayacağını düşünüyorum,bence bir git subeye,muayene oldun mu daha önce:confused:

ikinci şıksa
ayrıca öss ye başvurulduğu zaman sınava kadar tecil ettiriyorsun :)bence her ihtimale karşı bence başvur sen öss ye ve askerlik subeye öss ye başvuru belgenle git tecil yaptırabilirsin

Öncelikle Cevabınız ıcın cok tesekkur ederım

Ben 1. sınıfı bıtırdım 2. sınıfıda bitirdim ancak 1. sınıftan kalan matematik dersim oldugu ıcın bu sene 3. sınıfa gecemedim. Durumum kısacası bu sekılde.

Eger bir dersi 2 defa kalınması durumunda ogrenci 2 kez üst üste sınıfta kalmış sayılıyorsa. ki anladıgım kadarıyla da oyle. Askerlik şubesinin bu durumda işleyişi nasıl oluyor esas anlamaya calıstıgım bu aslında.

Bu arada belirtmek ısterım kı ben daha onceden hıc gıdıp muane olmadım. yarın sabah ilk işim gidip acıkogretım burosundan detaylı bılgı alıp ondan sonra universite sınavına basvurmak olacak. Umarım asker kacagı sayılmıyorumdur umarım herhangibir problem cıkmaz cunku bu konuda bır cok forum gezdim turluturlu problem okudum kafam oldukca karıstı. Off

Konu hakkında bılgısı olan arkadalar yardımcı olurlarsa sevınırım

mumyac
12-03-2008, 03:02
Öncelikle Cevabınız ıcın cok tesekkur ederım

Ben 1. sınıfı bıtırdım 2. sınıfıda bitirdim ancak 1. sınıftan kalan matematik dersim oldugu ıcın bu sene 3. sınıfa gecemedim. Durumum kısacası bu sekılde.

Eger bir dersi 2 defa kalınması durumunda ogrenci 2 kez üst üste sınıfta kalmış sayılıyorsa. ki anladıgım kadarıyla da oyle. Askerlik şubesinin bu durumda işleyişi nasıl oluyor esas anlamaya calıstıgım bu aslında.

Bu arada belirtmek ısterım kı ben daha onceden hıc gıdıp muane olmadım. yarın sabah ilk işim gidip acıkogretım burosundan detaylı bılgı alıp ondan sonra universite sınavına basvurmak olacak. Umarım asker kacagı sayılmıyorumdur umarım herhangibir problem cıkmaz cunku bu konuda bır cok forum gezdim turluturlu problem okudum kafam oldukca karıstı. Off

Konu hakkında bılgısı olan arkadalar yardımcı olurlarsa sevınırım

arkadaşım alttan dersin sayısı 2 olursa bir üst sınfa gecebilirsin,senin kaçtane alltan vardı ki?sen yarın öğren bizede bilgi ver ama bi yalnışlık var senin işinde :)bilgin olsun;)

attractionn
12-03-2008, 09:39
Benim 1. siniftan 2. sinifa gecerken Allan sadece Matematik vardi.

Suan Allan kalan matematik dersimden dolayi 3. sinifa gecemedim.

Ha bu arada 2. siniftan 2 tane dersim duruyor. Eger 1. sinifta ki matematigi vermis olsaydim 3 sinifa 2. siniftan borclu 2 dersimle gecerdim.

88 tarihlililer bu yil askere gidiyor ama ben yoklama fln olmadim. Gozume uyku girmedi geceden beridir.

mumyac
12-03-2008, 14:35
Benim 1. siniftan 2. sinifa gecerken Allan sadece Matematik vardi.

Suan Allan kalan matematik dersimden dolayi 3. sinifa gecemedim.

Ha bu arada 2. siniftan 2 tane dersim duruyor. Eger 1. sinifta ki matematigi vermis olsaydim 3 sinifa 2. siniftan borclu 2 dersimle gecerdim.

88 tarihlililer bu yil askere gidiyor ama ben yoklama fln olmadim. Gozume uyku girmedi geceden beridir.

arkadaşım üç yolun var ya kaçak devam edeceksin ya öss ye gireceksin yada kaydını sildirip askere gideceksin .başka da bişe yapamazsın bence :rolleyes:

attractionn
12-03-2008, 21:40
Arkadaşlar konu yavaş yavaş cozulmeye başladı.

Şimdi ben acıkogretım universitesine 2. universite olarak kayıt yaprıtmıştım. Eski okulumdan 1. sınıfta ayrıldım aof ye 2. sınıfta başladım. Ancak AOF ye kayıt sildirdigime dair herhangibir belge goturmedigimden. Askerlik için herhangibir işlem yapmamışlar. PRoblem ondan oldu zannedersem. Bugun ayrıldıgım universiteden gidip kayıt sildirme beglesini alıp aof ye verecem. Onlardan alacagım ogrencilik belgesini de askerlik subesine verecem. Ondan sonra olayın akibetini yaparım. AOF kayıt sildirme belgesi vermemden ogrenci belgesini vermedi

mumyac
12-03-2008, 21:45
İkinci üniversite öğrencilerinin askerlik işlemleri

Askerlik kanununun 35.maddesinin c bendinde belirtilen “yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler.” hükmü gereğince herhangi bir yükseköğretim programından mezun olduktan sonra diğer bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran (ikinci üniversite) öğrencileri askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Ayrıca 13.07.2001 tarih ve 2001.24.1872 sayılı Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararının 11 maddesindeki “Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıt yaptıranlar,askerlik işlemleri hariç Açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.” hükmü gereğince herhangi bir örgün yükseköğretim programında okurken acıköğretim programlarına kayıt yaptıranlar askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Ancak 13.07.2001 tarih ve 2001.24.1872 sayılı Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararının 12.maddesi gereğince “Herhangi bir örgün yükseköğretim programında okurken acıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dahil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar

en son pragraf senin için arkadaşım ;)

attractionn
12-03-2008, 21:59
Cok tesekkur ederım ılgınız alakanız ıcın...

Sımdı yarın acıkogretıme kaydımı sıldırdıgıme daır evragımı verıp ogrencı belgesı alacagım. Onuda askerlık subesıne goturup verecegım. Boylece sorun cozulur gıbıme gelıyor.

Sımdı sormak ıstedıgım su.

Ben gecen yıl 2. sınıfı okudum. Bu yıl 2. sınıfın tekrarını okuyorum. Sımdı askerıyeye gore ben 2 defa okumusmu sayılıyorum yoksa okudugum yıl +2 defa seklınde mı sayıyorlar...

mumyac
12-03-2008, 22:28
Cok tesekkur ederım ılgınız alakanız ıcın...

Sımdı yarın acıkogretıme kaydımı sıldırdıgıme daır evragımı verıp ogrencı belgesı alacagım. Onuda askerlık subesıne goturup verecegım. Boylece sorun cozulur gıbıme gelıyor.

Sımdı sormak ıstedıgım su.

Ben gecen yıl 2. sınıfı okudum. Bu yıl 2. sınıfın tekrarını okuyorum. Sımdı askerıyeye gore ben 2 defa okumusmu sayılıyorum yoksa okudugum yıl +2 defa seklınde mı sayıyorlar...

işte bu sene kalmayacaksın kalırsan tecil hakkın biter ok;)

attractionn
12-03-2008, 22:34
Anladım.

Tekrar Tekrar teşekkür ederim. Umarım tecil Bütünleme sınavından sonra bozuluyordur da Ozamana dek yeni üniversiteye kayıt yaptırabilirim.

Cunku ben bugun üniversite sınavı ıcın gidip para yatırdım. Şayet bu yıl veremezsem Final sınavından sonra OSS de tercih yapar, 2008-2009 Egitim ve ogretim yılına AOF ye kayıt yaptırıp eski kaydımı silerim.

Askerlik tecili bütünlemeden sonramı finalden sonra mı bozuyor ? Peki ben şimdi AOF den kaydımı sildirip 1 yıl daha tecil etmem mi daha mantıklı mı yoksa :(

mumyac
12-03-2008, 22:42
Anladım.

Tekrar Tekrar teşekkür ederim. Umarım tecil Bütünleme sınavından sonra bozuluyordur da Ozamana dek yeni üniversiteye kayıt yaptırabilirim.

Cunku ben bugun üniversite sınavı ıcın gidip para yatırdım. Şayet bu yıl veremezsem Final sınavından sonra OSS de tercih yapar, 2008-2009 Egitim ve ogretim yılına AOF ye kayıt yaptırıp eski kaydımı silerim.

Askerlik tecili bütünlemeden sonramı finalden sonra mı bozuyor ? Peki ben şimdi AOF den kaydımı sildirip 1 yıl daha tecil etmem mi daha mantıklı mı yoksa :(

bütten sonra :)kalınca yani :) ona sen karar vercen :)

attractionn
12-03-2008, 23:15
İşte zor karar

Peki benim bu kararı yarın askerlik subesinde mi vermem gerekiyor yoksa

Bütten sonra mı ?

Yani bütten sonra kaydımı sildiriyorum ben beni tecil edin diyebilirmiyim ?

Eger ÖSS de AOF i kazanamazsam yaş işim.

yok yok kazanırım okadar da degil. :) Peki kaydımı sildirip 1 yıl tecil edersem gelecek yıl üniversite sınavına kadar zamanım oluyormu ki acaba..

tekrar teşekkür ederim

Darkness01
24-03-2008, 06:00
ya bırı bana lutfen yardım etsın ben 85 dogumluyum 2 yıl once 2 yıllı kyazdım 2 yılda kladım sınıf atlayamdım tecılım bıttı sanırım bu yılo bı 2 yıl daha nasıl tecıl edebılırım bazlıarı okul kaydını sıldır bıdaha sımava gırıp kazan ole 2 yıl son defa alabılırsın dıo dorumu lutfen yardım yaa ?

mumyac
24-03-2008, 15:44
ya bırı bana lutfen yardım etsın ben 85 dogumluyum 2 yıl once 2 yıllı kyazdım 2 yılda kladım sınıf atlayamdım tecılım bıttı sanırım bu yılo bı 2 yıl daha nasıl tecıl edebılırım bazlıarı okul kaydını sıldır bıdaha sımava gırıp kazan ole 2 yıl son defa alabılırsın dıo dorumu lutfen yardım yaa ?

aynen dedikleri gibi yapacaksın kardeşim başka cıkar yolun yok gibi:(

attractionn
26-03-2008, 12:53
Galiba bende oyle yapacagım geçmemın ımkanı yok gibi gorunuyor. Zaten üniversite sınavlarına başvuru yaptım kazanırım da inşallah Gider kaydımı sıldırır. Yeni kayıt yaptırırım. Olur umarım :)

darkangel
26-03-2008, 16:47
sımdı daha butler var....
ayrıca ılk devrenızı kasıma vereckler ve sızde sınavları gecemedıgınz durumda aö subesıne gıdıp kaydınızı aldıracaksınız,daha sonra ogrencı degıldır belgenızle(zaten aö dırek askerlıge bıldırıo)askerlık subesıne gıdıp ben okul kaydımı sıldırdım tekrardan oss sınavına gırecegım yazılı bır dılekce verecksınız.....ve enaz 1sene tecıl geleck bırdahakı kasıma kadar basarılar

By Kicker
27-05-2008, 12:18
bilgi için sağol dark;)

bunu ayrı bir konu başlığı altında paylaşman iyi olmuş...
bende bu bilgiye ek olarak;
ancak kayıt sildirdikten sonra ve durumunuz şubenize bildirdikten sonra yeniden aöf ye yeni kayıt yaptırdığınızda askerlik tecil işlemlerinden faydalanabiliyorsunuz arkadaşlaR...

tabiyki bunun içinde yeniden össye girmek lazım heralde dimi ?

darkangel
27-05-2008, 12:20
tabıkı askerlık subene tekrardan össye gırıp okuyacagına daır dılekce yazıyorsun;)

soundlesscharm
21-06-2008, 15:32
ya ben bu sene işletme 4.sınıftaydım.7 dersim vardı.6 sını verdim.veremediğim ders maliyet muhasebesi alttan kalmıştı.şimdi onda büte kaldım.eğer bütte veremezsem bu dersten iki kere kalmış olcam.sorum şu yönde olcak:
eğer bütte veremezsem bu dersten iki kere kalmış olcam ama seneye sadece bu ders için devam etme hakkım olur mu?sonuçta bu sene 4.sınıftaki ilk senemdi.bu yüzden seneye sadece bu dersi alınca askerlik tecilinde bi problem olur mu?

Jdizzie
08-07-2008, 01:34
Bu sene acikogretimde 2.senem , yine kalicam buyuk ihtimal ile , 2008 oss girdim ve istedigim bölüm olmadigi taktirde tekrardan acik ogretim tercih etmek istiyorum , suan yapmam gerekenler nedir acaba? Oss sonuclari geldikten sonra acik ogretimden kaydimi sildirip , öss'de tercih yaparak tekrar acik ogretimde bir bölüme yerlesmek mi ? Askerlik ile ilgili bir problem yasamamak icin tam olarak ne yapmam gerekiyor ?

Bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim , kolay gelsin .

mumyac
08-07-2008, 10:13
ya ben bu sene işletme 4.sınıftaydım.7 dersim vardı.6 sını verdim.veremediğim ders maliyet muhasebesi alttan kalmıştı.şimdi onda büte kaldım.eğer bütte veremezsem bu dersten iki kere kalmış olcam.sorum şu yönde olcak:
eğer bütte veremezsem bu dersten iki kere kalmış olcam ama seneye sadece bu ders için devam etme hakkım olur mu?sonuçta bu sene 4.sınıftaki ilk senemdi.bu yüzden seneye sadece bu dersi alınca askerlik tecilinde bi problem olur mu?

4 sınıftaki ilk senen olduğu için iki sefer kalmış olmuyorsun,o yüzden gönlünü ferah tut,nizamiye için en azından 1 sene ,geçersen 3 yılın daha var ;):D

Bu sene acikogretimde 2.senem , yine kalicam buyuk ihtimal ile , 2008 oss girdim ve istedigim bölüm olmadigi taktirde tekrardan acik ogretim tercih etmek istiyorum , suan yapmam gerekenler nedir acaba? Oss sonuclari geldikten sonra acik ogretimden kaydimi sildirip , öss'de tercih yaparak tekrar acik ogretimde bir bölüme yerlesmek mi ? Askerlik ile ilgili bir problem yasamamak icin tam olarak ne yapmam gerekiyor ?

Bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim , kolay gelsin .

sunada yapman gereken öss nin sonuçlarını beklemek kardeşim,açıköğretimin bitmeyecek gibi bir yer değil,bütlere de çalış,eğer açıköğretimde yapamam dersen açıköğretim yerine iki yıllık meslek yüksek okulu yaz oku,ben öyle yaptım,sonra üç dört olarak gene açıköğretime gelirsin ve okulun rahat rahat biter,MESLEK YÜKSEK OKULLARINI KÜÇÜMSEMEYİN,üniversitenin tadını oradada alırsınız,benden sana tavsiye,bide sözelciysen yaz halkla ilişkileri rahat ve zevkli iki yıl geçir...

Hidan
27-09-2008, 15:43
Bu tecil hakkı üç seneye çıkarılmış diye duymuştum. Doğrumudur acaba?

darkangel
27-09-2008, 15:46

boyle bırsey yok herzman ıcın 1yıllık tecıl tanıyorlar mezunsanız vs...

Luiza
27-09-2008, 15:46

ßEN şu ana Öyle ßi haßer duYmadım , Ama duyan birileri varsa kaynaĞıyla birlikte sunarlarsa , ßizlerde Öğrenmiş Oluruz:)

cryson
15-10-2008, 12:53
arkadaslar acıkogretımden eylul ayında ılısıgımı kestım kac yıl tecıl hakkım var??tekrar myo mezunu olarak ıntıbak programına kayıt olucam bu yıl eger bu seneden ıtıbaren tecıl hakkım baslarsa hazırlık+3.sınıfa gecerken sorun yasarmıyım yanı hazırlık bıttıgınde 3.sınıfa gecıste tecıl ılısıksız belgesı alıp aof burosuna verebılırmıyım yoksa problemmı cıkar??bırde ek olarak myo dan teknık bolumden aofye dıkey gecıs yapılıp sletme yada ıktısat bolumune gecıs bıttıgınde askerlık kısa donemmı yapılıyor kesın??bılgısı olan arkadaslar yardımcı olursanız sewınırım

cryson
15-10-2008, 15:27
arkadaslar soruma cvp verıp bılgılendırcek arkadas yok mu??

cryson
20-10-2008, 22:22
arkadaslar acıkogretımden eylul ayında ılısıgımı kestım kac yıl tecıl hakkım var??tekrar myo mezunu olarak ıntıbak programına kayıt olucam bu yıl eger bu seneden ıtıbaren tecıl hakkım baslarsa hazırlık+3.sınıfa gecerken sorun yasarmıyım yanı hazırlık bıttıgınde 3.sınıfa gecıste tecıl ılısıksız belgesı alıp aof burosuna verebılırmıyım yoksa problemmı cıkar??bırde ek olarak myo dan teknık bolumden aofye dıkey gecıs yapılıp sletme yada ıktısat bolumune gecıs bıttıgınde askerlık kısa donemmı yapılıyor kesın??bılgısı olan arkadaslar yardımcı olursanız sewınırım???

zgrcrp
03-03-2009, 01:46
arkadaşlar ben şimdi 3.sınıf iktisattayım 2 sne üst üste kaldım (daha önce kayıt sildirmiştim o yüzden bu opsiyonu geçiyorum)1 hafta öncede tecilim bitti yani şuan yoklama kaçağı durumundayım askerlik şubesine gitmeye çekiniyorum açıkçası ben bu sene 4 e geçersem askerliğim otomatik olarak tecil olurmu.yoksa kaçaklığım devam edrmi şu olayı daha idrak edemedim bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirimm...

akin1986
01-04-2009, 05:47
arkadaslar 2 sene üst üste 1. sınıfta kaldım ve 1. sınıfı su anda 3. kez almaktayım. askerlik şubesine gittim yoklama kaydımı verdim. askerlik şubesinden bana 2 ocaktan sora gelip yoklama kaydını yaptırdığın tahtirde askerliğin en erken kasım ayına olur ve 1. sınıfı geçtiğin o zamana kadar belli olacağından askerliğini tecil ettirme şansın doğar dediler. sizin bu konu hakkında bi bilginiz var mı ve bana yardımcı olabilir misiniz!!!

feratt
01-04-2009, 11:05
arkadaslar 2 sene üst üste 1. sınıfta kaldım ve 1. sınıfı su anda 3. kez almaktayım. askerlik şubesine gittim yoklama kaydımı verdim. askerlik şubesinden bana 2 ocaktan sora gelip yoklama kaydını yaptırdığın tahtirde askerliğin en erken kasım ayına olur ve 1. sınıfı geçtiğin o zamana kadar belli olacağından askerliğini tecil ettirme şansın doğar dediler. sizin bu konu hakkında bi bilginiz var mı ve bana yardımcı olabilir misiniz!!!

selam akın benim bildiğim ve klavuzda yazan, 4 yıllık okuyan bir öğrencinin 7 yılda bitirmesi lazım okulu, yani senin tecilin devam ediyor.
1 sene daha kalma hakkın var.

akin1986
01-04-2009, 17:26
cok saol ferat bende öle bılıyorum ama sımdı de yoklamamı verırken askere gıtmek ıstıyorum dıe bı sey işaretlemek zorunda kaldım o yuzden sıkıntı basmaya basladı. sınıfı gectıgım taktırde alırlarsa pek hoş bı durum olmaz dıe dusunuyorum. ne yapmam gerektıgını bılmıyorum anlayacagın.

feratt
01-04-2009, 18:32
anladım, öyle bir durumda ne yapıldığını pek bilmiyorum ama sen devam seni onlar görürene kadar devam et bence.

Swatch
03-04-2009, 20:09
Merhaba arkadaslar, foruma yeni uye oldum benim de bir sorum olacak, konuya hakim yardımcı olabilecek birisi varsa memnun olurum. Ben AOF'ye ilk olarak iki senelek Muhasebe bölümünde okumaya başladım ve bir defa sınıfta kaldım. Birgün işyerime polisler geldi ve beni aldılar. Sonra bir iki gün müsaade istedim ve askerlik şubem ile görüştüm bana şu yolu gösterdiler; muhasebe bölümünde ki kaydını sildir, fakülte terkten dolayı bir yıl süreli tecil hakkı doğar onu kullan askere gitmezsin... Bende kaydı sildirdim ve tecili yaptım, sonrasınra ÖSS ye girip bu sefer 4 yıllık AÖF işletme bölümüne kaydoldum ve birinci sınıfta sınıf tekrarı yaptım ilk sene. Şimdi ikinci sınıfa alltan iki ders ile geçtim şuan ikinci sınıfta olarak ilk defa ara sınava gideceğim 4-5 nisan'da. Benim askerlik durumum nedir? Altta ki dersleri veremez ya da altta ki dersleri verir de ikinci sınıf derslerinden 3 ve daha fazlasını geçemez isem askerliği tecil hakkım olmaz mı? Ya da olur mu? teşekkürler...

akin1986
04-04-2009, 01:10
valla benım bıldıgım kadarı ıle 2 sene ust uste kaldıktan sora askerlık ıle ılgılı sorun yasıyorsun ama su anda okudugun ıcın bı sorun olacagını sanmıyorum.. ama benım sana tavsıyem kayıtlı oldugun ildekı askerlık subesını ara ve senın askerlık durumunun ne oldugunu sor. buyuk ıhtımalle tecıllısındır eger dıılsen de acıkogretım burosuna gıt oradan askerlık subesıne gonderecegını söle ve sana kapalı zarf ıcınde ogrencı belgesı vercekler o belgeyı iadeli taaütlü postaneden askerlık subene yolla ve onlardan sana bı yazı gelmesını bekle onlar sana durumunu bellı eden bı yazı gonderceklerdır.. ve şöyle bı sey daha var artık askerlık durumunu polis takıp etmıo gbt den de cıkmıo askerlık ıle durumun o yuzden ıcın rahat olsun.. baska bı sorun varsa elımden geldıgınce yardımcı olayım..

realpassion
05-04-2009, 02:13
önceLikLer $imdiden yardımcı oLcak arkada$Lara te$ekkür ediyorum.
dikey geçi$ hakkımı kuLLanarak i$Letmeye 3. sınıftan kayıt oLdum.2 sene üst üste kaLDım. 2 seneLik sürede topLam 3 ders geçtim. bu senede biLdiğiniz gibi af çıktı ve ben aftan yararLanarak kaydımı siLdirip tekrar i$Letmeye kaydoLdum ve bu geçtiğim 3 dersten muaf sayıLarak geri kaLan 3 dersten dewam ediyorum.kayıt siLdirdiğim için askerLiğim 2011 e kadar teciLLi.bu sene 3. sınıfı geçip 4. sınıfta sınıf tekrarı oLmam durumunda (2011 e kadar bitirememem durumunda) asker kaçağı sayıLırmıyım.bunu merak ediyorum.yardımcı oLacakLara tekrar te$ekkürLer.

akin1986
05-04-2009, 12:01
zaten tecil etmişsin onu da gec sen bu sene gectiğin taktirde aöf otomatık olarak tecil etmeye devam ediyor o yüzden hiç sıkıntı yaratma

realpassion
05-04-2009, 23:22
anLadım akın.saoL :)

jinkazema
06-04-2009, 19:20
89 doğumluyum ve 2007 de a.ö.f kayıt oldum.O zaman yaşım tutmadığı için kayıt sırasında askerlik için bi belge istemediler..1 sene kaldım 2.seneyi okuyorum bu sene kalırsam askere alırlar mı ? okuldan atarlarmı?bide haziran doğumluyum yani bu haziranda 20 yi doldurmuş olucam..lutfen bilgi verirseniz sevinirim..şmdiden tşk..

akin1986
06-04-2009, 23:57
jinkazema ben 86 doğumluyum ve bu 1. sınıfta 3. senem bu zamana kadar hıc bı sorun cıkmadı taa ki 23 yaşıma gelene kadar.. o yüzden için rahat olsun hiç sorun etme askerlık sorun cıkartmaz ama sen bence en kısa zamanda okulu bıtırmeye bak en azından bu sene geç ki böle sorunlarla karşılaşma.. ama senın askerlık kağıdın gelene kadar hıc bı sey yapma ya da 20 yaşına geldıgın ıcın bı subeye gıt konus onceden hazırlıklı ol.

jinkazema
07-04-2009, 01:45
jinkazema ben 86 doğumluyum ve bu 1. sınıfta 3. senem bu zamana kadar hıc bı sorun cıkmadı taa ki 23 yaşıma gelene kadar.. o yüzden için rahat olsun hiç sorun etme askerlık sorun cıkartmaz ama sen bence en kısa zamanda okulu bıtırmeye bak en azından bu sene geç ki böle sorunlarla karşılaşma.. ama senın askerlık kağıdın gelene kadar hıc bı sey yapma ya da 20 yaşına geldıgın ıcın bı subeye gıt konus onceden hazırlıklı ol.

tşkler akın bilgi için babamın korkulu laflarından sonra içim rahatladı :) bu sene kalırsan askere alırlar 15 ay dırek felan diyordu rüyalarıma girdi askerlıgı ruyada bıtırdım resmen :) saolasın..

akin1986
08-04-2009, 04:05
aynı korkuları bende yaşadım ama araştırmadan olmuyor bu işler.. ama ben yıne söliyim sen kesınlıkle gıt bı gorus askerlık subesı ıle onlar sana daha detaylı bılgı verırler ve senın de için daha da rahat olur..

kivanc15
10-04-2009, 13:08
herkeze selamlar foruma yeni kayıt oldum.
86 doğumluyum meslek yüksek okulu bittikten sonra açık öğretim 3den devam ettim suan 4.sınıftayım ama 3.sınıftan 2dersim var ve bu sene bütün dersleri geçemeyeceğim gibi forumda çogu arkadaşın yazdıgı gibi bi sene hakkım daha var..
peki ikinci hakkımdada geçemezsem aof tarafından askerliğim tecil edilmeyecek anladığım kadarıyla bu durumda aof'ye asker kaçağı olarak devam edebilirmiyiz? kapıya polis yada inzibat dayanırmı:)?
şimdiden tşkler

Lafcan
10-04-2009, 14:07
86 doğumluyum meslek yüksek okulu bittikten sonra açık öğretim 3den devam ettim suan 4.sınıftayım ama 3.sınıftan 2dersim var ve bu sene bütün dersleri geçemeyeceğim gibi forumda çogu arkadaşın yazdıgı gibi bi sene hakkım daha var..
peki ikinci hakkımdada geçemezsem aof tarafından askerliğim tecil edilmeyecek anladığım kadarıyla bu durumda aof'ye asker kaçağı olarak devam edebilirmiyiz? kapıya polis yada inzibat dayanırmı:)?
şimdiden tşkler

evet aynı durumda benım bu konuda yarcımınıza ıhtıcım var arkadas ustede benım durumumu özetledı.:S

fredi
10-04-2009, 20:45
şimdiden tşkler

Böyle bir sorudan net bir cevap almayı beklemiyosunuzdur umarım :)

kivanc15
12-04-2009, 01:45
valla bkliyorum açıkcası

akin1986
13-04-2009, 05:16
arkadaşlar en güzel yöntem tanıdığınız bi askerlik şubesine gidin ve oradaki tecil işleri ile ilgilenen insanla konuşun.. ve mümkünse bu askerlık subesı kucuk bı ılcede olsun.. ben asker kacagına dustum ve aöf te 2 sene ustuste kaldıgım için.. ben tanıdık askerlık subesıne gıttım bana en mantıklı yolu gosterdıler ve su anda hıc bı sorun yasamadan okumama devam edıyorum 3. senem bu aynı sınıfta.. o yuzden ben sızın yerınızde olsam daha buyuk sorunlar yasamadan gıderım..

ugurtura
12-05-2009, 00:04
meraba arkadaslar bende bu siteye yeni üye oldum şimdi benim sorumda diğer arkadaslarında sordukları soruları yakın bi soru olcak ben de bu sene 2.ci senemi okuyorum işletme 1.sınıftayım geçen sene kaldım 2008'in eylül ayında askerlik kağıdım geldi ve açıköğretimden aldığım yazıyı iade taah.lü kütüğümün bulunduğu ile gönderdim öğrenmek istediğim şimdi kaç sene tecil ettiler,bu sene yine gelicekmi askere çağırma yazısı,bu sene kalırsam bu senede tecil ettiremiyormuyum ve 1.sınıfı 3.kez okuma ihtimalim varmı hani askerliği uzatma açısından.Şimdiden yardımcı olan herkeze çok teşekkürler saygılar.

shecoist
18-05-2009, 15:49
selam arkadaşlar...bu siteden yeni haberim oldu..benimde benzer bir sorum olacak..aöf bürosundan net bir cevap alamadım..1985 doğumluyum 2005 te liseden mezun oldum ve yıllık geçiş hakkımı kullandım ama maddi sıkıntılar yüzünden bıraktım..2007 de sınava girip açık öğretime başladım 2008 de 1.sınıfta kaldım şimdi tekrar okuyorum ama yoğun iş tempom yüzünden bir türlü ders çalışamıyorum..gerçekten kötü durumdayım..bu senede kalırsam kaydımı sildirip yeniden sınava girsem ve başka bir bölüm tuutrsam tecil edebilirmiyim..çünkü 2005 mezunu olduğum için tecil hakkım kaldımı veya yeni bir okula gitme hakkım varmı bilmiyorum...yardımcı olursanız cok sevinirim çünkü askere alınmam su an ailemin hayatını8 kaydırır...çok teşekkürler

feratt
11-06-2009, 13:36
arkadaşlar size benim de yeni öğrendiğim askerlik olayını anlatayım.
Eğer 2 üst üste kalırsanız askerlik şubesi isterse sizi askere alabiliyor.

kaydınız silinmiyor askerde devam edebiliyorsunuz, eğer kaydınızı sildirirseniz 2 sene tecil hakkınız var.

Bilginize..

aloo31
24-06-2009, 08:00
arkadaşlar bi şey soracam sizlere lütfen bilgisi tam olan cevaplasın.ben 2006 ağustosta askerlik şubesine gittim muayene oldum.lise mezunu olduğum için 2 yıl tecil ettirdim askerliği.sonra 2007 de açıköğretim kamu yönetimi 4 yıllık yazdım 2008de kaldım 2009 da da kalırsam askerliği 1 sene daha uzatabilme şansım var mı.2010 össye de girmek için.acaba kaydımı sildirip başka bi açıköğretim 4 yıllık yazabilir miyim. LÜTFEN YARDIM EDİN !!!!!

feratt
24-06-2009, 11:29
arkadaşlar bi şey soracam sizlere lütfen bilgisi tam olan cevaplasın.ben 2006 ağustosta askerlik şubesine gittim muayene oldum.lise mezunu olduğum için 2 yıl tecil ettirdim askerliği.sonra 2007 de açıköğretim kamu yönetimi 4 yıllık yazdım 2008de kaldım 2009 da da kalırsam askerliği 1 sene daha uzatabilme şansım var mı.2010 össye de girmek için.acaba kaydımı sildirip başka bi açıköğretim 4 yıllık yazabilir miyim. LÜTFEN YARDIM EDİN !!!!!

evet dediğin gibi yaparsan tecil edebilirsin.

aloo31
24-06-2009, 20:54
feratt çok teşekkür ederim beni rahatlattın valla.ben şuan 22 yaşındayım kamu yönetimi 1. sınıfta kaldım 2. sınıftada kaldığım zaman kaydımı sildirip başka bölüm yazabilirim yani demi.

feratt
24-06-2009, 22:32
feratt çok teşekkür ederim beni rahatlattın valla.ben şuan 22 yaşındayım kamu yönetimi 1. sınıfta kaldım 2. sınıftada kaldığım zaman kaydımı sildirip başka bölüm yazabilirim yani demi.

aynen öyle 2 hafta önce kardeşimin başına geldi ve kaydını sildirdi sonrasında şubeye askerliği tecil ettirdi.

aloo31
24-06-2009, 22:58
ferat ben şimdi bütünleme sınavına gireyim demi öss tercihindede başka bi 4 yıllık açıköğretim mi yazacam bi fikir ver ne yapayım.

aloo31
24-06-2009, 22:59
herkes iki yıl üst üste kalınırsa tecil işlemi yapılmıyor diyo da bu doğru mu

feratt
24-06-2009, 23:09
ferat ben şimdi bütünleme sınavına gireyim demi öss tercihindede başka bi 4 yıllık açıköğretim mi yazacam bi fikir ver ne yapayım.
bak önce bütlere gir belki gerçersin sonuçta.Geçemezsen kayıt sildirme yolunu izle.

herkes iki yıl üst üste kalınırsa tecil işlemi yapılmıyor diyo da bu doğru mu

maalesef doğru

aloo31
24-06-2009, 23:27
kardeş ben bütünleme sınavına girmeden kaydımı sildirip başka bi 4 yıllık açıköğretim yazsam kabul edilir mi

aloo31
24-06-2009, 23:29
Ben 2006 yılında askerlik şubesine gittim lise mezunu olduğum için 2 yıl askerliği tecil ettirdim.sonra 2007 yılında açıköğretim kamu yönetimi bölümüne kayıt oldum ve ilk sene kaldım.bu sene de(2009) kalacam gibi.acaba kayıdımı sildirip başka bi açıköğretim bölümü yazma hakkım var mı? LÜTFEN BİLENLER YARDIM ETMEKTEN ÇEKİNMESİN .....

feratt
24-06-2009, 23:31
kardeş ben bütünleme sınavına girmeden kaydımı sildirip başka bi 4 yıllık açıköğretim yazsam kabul edilir mi

edilir edilir ama şubeye gitmen gerekli

sanırım 3.kez yazıyorum

aloo31
24-06-2009, 23:38
kardeş tam emin olmak için yazdım kusura bakma.bi yıl daha össye girmem lazım açıköğretim beni idare etsin. sosyal bilgiler öğretmenliğini 6 puanlar kaçıracam sanırım.

aloo31
24-06-2009, 23:46
kardeş kızacan ama sok kez soruyom ben iki sene üstüste sınıfta kaldım askerlik şubesine gidip tecil etme hakkım var demi. yaşım 22

feratt
24-06-2009, 23:52
önce kaydını sildirmen gerekli, zaten açıköğretim bürosunu ararsan sana bilgi verirler.

aloo31
25-06-2009, 00:08
kaydımı bütünleme sınavından önce mi sildireyim sonra mı ?

feratt
25-06-2009, 00:11
kaydımı bütünleme sınavından önce mi sildireyim sonra mı ?

biraz önce de yazdım sonra sildir belki geçersin
kaç dersten kaldın ki sen?

aloo31
25-06-2009, 00:17
kardeş vala hiç çalışmadım sözel öğrencisiyim.eşit ağırlığa kafa basmıyor.5 dersten kaldım.bilgisayar dersine çalışmadım 51 ile geçtim :D

aloo31
25-06-2009, 00:19
hukuktan ara sınav 43 yıl sonu 33 aldım bütünlemede kaç almam gerekli ve bütünleme puanımın kaç puan olduğunu nasıl hesaplıyon

feratt
25-06-2009, 00:22
vizenin %30 u bütlerin %70 i alınıyor.

aloo31
25-06-2009, 00:23
kardeş açıköğretimde yeni bölümler açılmış türk dili ve edebiyatı uluslararası ilişkiler sosyoloji felsefe gibi bu bölümlere yerleşebilirmiyim kaydımı sildirdikten sonra.öss de tercih yapacam yine açıköğretim yazacam ne yapacam bilmiyom.arapsaçına dönüyor iş.

aloo31
25-06-2009, 00:25
kardeş şunu hesaplasana nasıl oluyor şekil olarak göreyim.arasınav 43 yılsonu 33 bütünleme kaç olması gerek.

bluenight49
25-06-2009, 12:49
kardeş şunu hesaplasana nasıl oluyor şekil olarak göreyim.arasınav 43 yılsonu 33 bütünleme kaç olması gerek.

Arkadaşım sorunun yeri burası değil. Bununla ilgili araştırırsan bir sürü konu var. Ama ben sana yinede yazayım. Vizelerin %30 Final ve Bütünlemenin %70

Vize Sınavın = 43*0,30= 13 Puan vizelerden almış sayılıyorsun.
Final Sınavın =33*0,70= 23 Puan finallerden alıyorsun. Toplamda 13+23=36

Geçme notunun 50 olması gerekli 36 ile kalıyorsun. notunun 50 olabilmesi için 53 alman gerekli.

43*0,30 = 13
53*0,70 = 37

Bu notla geçiorsun. İnşallah bu notu alır ve geçersin.

Dreamers
26-06-2009, 01:23
Merhaba arkadaşlar ben 88 doğumluyum ve geçen sene aöf kamu yönetimi bölümüne kayıt oldum ilk senemde sınıf tekrar ı yaptım ve bu sene 1. sınıfı 2. kez okuyorum ve büt e kaldım bu senede sınıfta kalırsam nasıl bir yol izlemem gerekir bilgisi olan birisi benimle paylaşırsa sevinirim.

beyincambazi
26-06-2009, 23:24
arkadaşlar benim durumum biraz değişik. 84 doğumluyum.
üni 1 de iki sene üstüste kaldım. askere gideceğim diye form doldurdum.
celp dönemim kurtardığı için üçüncü yılı bitirdim ve iki ye geçtim.
tekrar tecil edildi. şimdi üni iki de de kaldım. ikinci sınıfta ikinci yılımı okumama izin
verirler mi?

feratt
27-06-2009, 00:00
arkadaşlar benim durumum biraz değişik. 84 doğumluyum.
üni 1 de iki sene üstüste kaldım. askere gideceğim diye form doldurdum.
celp dönemim kurtardığı için üçüncü yılı bitirdim ve iki ye geçtim.
tekrar tecil edildi. şimdi üni iki de de kaldım. ikinci sınıfta ikinci yılımı okumama izin
verirler mi?

bence seni alırlar askere.

aloo31
27-06-2009, 06:14
bluenıght49 çok teşekkürler bundan iyi anlatınlamdı.yani benim final sınavım iptal oldu bütünlemede aldığım puan ile ara sınav puanı önemli hale geldi demi.

Luiza
27-06-2009, 13:13
bluenıght49 çok teşekkürler bundan iyi anlatınlamdı.yani benim final sınavım iptal oldu bütünlemede aldığım puan ile ara sınav puanı önemli hale geldi demi.

Evet aynen oldu;)
Sizden ricam , başka sorularınızı ilgili yere sorarsanız daha iyi olur,
Kolay gelsin , Başarılar;)

Luiza
27-06-2009, 13:15
Merhaba arkadaşlar ben 88 doğumluyum ve geçen sene aöf kamu yönetimi bölümüne kayıt oldum ilk senemde sınıf tekrar ı yaptım ve bu sene 1. sınıfı 2. kez okuyorum ve büt e kaldım bu senede sınıfta kalırsam nasıl bir yol izlemem gerekir bilgisi olan birisi benimle paylaşırsa sevinirim.

Merhaba , 2 kere üst üste kaldığınız için , tecil etme hakkı ortadan kalkar;)

Büronuzdan ve askerlik şubenizden yardım isteyiniz,kolay gelsin;)

orkun mx
17-08-2009, 22:36
İki Sene Üst Üste Sınıf Geçemeyenler

Yükseköğretimde okuyan öğrenciler askerlik kanununda belirtildiği gibi (“iki sene üst üste sınıf geçemeyenler”) bir sınıfı iki yıl üst üste tekrar ederlerse askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Örneğin; Açıköğretim Kamu Yönetimi 2.sınıf öğrencisi 2.sınıfı 2 yıl üst üste tekrar ederse 2. sınıftaki 2. yılın sonunda öğrencinin tecil etme hakkı ortadan kalkar

çok acil yardıma ihtiyacım var ben bu sene 2.kez 1. sınıfta kaldım fakat bu sene 4 yıllık bi uni kazandım kayıt icin benden tecil belgesi istiolar asker kacagı durumundaym sanırım kazandıgım ıcın otomatık olarak tecilli sayılıomuyum sımdıden tesekkurler

karakahin
19-08-2009, 15:27
benimde sorunum --bana göre-- karmaşık.
ben 2 yıllık myo bitirdikten sonra aöf de kamu yönetimine başladım.
hazırlık sınıfı uygulamasına tabi tutuldum.
hazırlık sınıfının ilk yılı kaldım, ikinci yılı 3. sınıfa geçtim.
bu sene 3. sınıfta ilk senem.
5 tane dersim var, kaldığım takdirde benim durumum ne olur?
iki yıl üst üste kalmadım, arada 1 sene var sınıf geçmişliğim var.
teşekkür ederim.

Luiza
19-08-2009, 15:30
benimde sorunum --bana göre-- karmaşık.
ben 2 yıllık myo bitirdikten sonra aöf de kamu yönetimine başladım.
hazırlık sınıfı uygulamasına tabi tutuldum.
hazırlık sınıfının ilk yılı kaldım, ikinci yılı 3. sınıfa geçtim.
bu sene 3. sınıfta ilk senem.
5 tane dersim var, kaldığım takdirde benim durumum ne olur?
iki yıl üst üste kalmadım, arada 1 sene var sınıf geçmişliğim var.
teşekkür ederim.

Evet 2 yıl üst üste kalmadığınız için tecil devam eder;)

karakahin
19-08-2009, 15:32
Evet 2 yıl üst üste kalmadığınız için tecil devam eder;)

çok teşekkür ederim. :)

Luiza
19-08-2009, 15:35
çok teşekkür ederim. :)

İnşallah derslerinizi verirsiniz,Rica ederim , iyi forumlar;)

UMT
29-08-2009, 19:44
2. Sınıfta 2 yıl üstüste kaldım bu sene kaçak durumda okuyup 3 e gecersem askerliğimi tekrar tecil edebilir miyim ??* tsklerr

UMT
29-08-2009, 19:48
S.a. Ben 2. Sınıfta 2 yıl ustuste kaldım suanda kaçak olarak okuyup 3. Sınıfa gecersem tekrar askerliğimi tecil edebilir miyim ?? Tskler.....

buraking
05-09-2009, 01:23
2 yıllık myo okuyup dikey geçiş ile 3. sınıfa gectim bana aof den askere gitmemek icin tanınan yıl ne kadar oluyor bilginiz varmı?

desperado2522
07-09-2009, 15:20
Herze selam şu askerlik olayı herkezin sorunu görüyorum norlam olrakta bende 2 yıl üst üste kaldımgibi bütler belli olunca kaldım bir tane ders verebildim 3 dersim kaldı normal olarakta üst sınıfa gecemiyorum kafam cok karışık askerliği bi şekilde atlama gerek öneriniz nedir KAÇAK GÖRÜNSEM NE OLUR BULURLARMI :d

feratt
07-09-2009, 19:23
evet bulurlar polis eve geliyor.

desperado052578034
08-09-2009, 00:20
evet bulurlar polis eve geliyor.

teş. cok sakat ozman en iyisi kaydı sildirme ama 2 gündür nertdeyse ben bu olayı araştıyorum iş şubede bitiyor aslında mese orda

deepfloyd
15-09-2009, 03:03
merhabalar bende liseyi liseyi bitirdikten sonra tecil hakkımı kullndım sonrasında aöfye başvurdum 1 kez kaldım bu sende kalıcam sanırım.ne yapmam gerekir tecil ettirebilmem için?teşekkürler

besiktasfc
28-09-2009, 18:52
arkadaslar ben 1. sınıfta 2. kez kalmış bulunmaktayım.açık öğretim bürosundan aldığım bilgiye göre de kayıt yenileme işlemi falan yaptırmama gerek yokmuş.aynen okumaya devam ediyomuşum.önceki senelerde de geçtiğim derslerden muaf durumdaymışım.
Fakat askerlik şubesi beni bu 3. senemde askere alabilir mi ?
ya da alamamasının bi yolu yordamı var mı ?
ne yapmam gerekir acaba benim ?
bu sorularıma tecrübeli arkadaşlardan cevap bekliyorum lütfen...

feratt
28-09-2009, 19:07
arkadaslar ben 1. sınıfta 2. kez kalmış bulunmaktayım.açık öğretim bürosundan aldığım bilgiye göre de kayıt yenileme işlemi falan yaptırmama gerek yokmuş.aynen okumaya devam ediyomuşum.önceki senelerde de geçtiğim derslerden muaf durumdaymışım.
Fakat askerlik şubesi beni bu 3. senemde askere alabilir mi ?
ya da alamamasının bi yolu yordamı var mı ?
ne yapmam gerekir acaba benim ?
bu sorularıma tecrübeli arkadaşlardan cevap bekliyorum lütfen...

2 sene üst üste kalınca tecilin yapılmaz dolayısıyla seni askere alma hakkı var şubenin, fakat bu süreç 8-9 ayı buluyor, almamasının tek yolu aöf den kaydını sildirip şubeden tekrar tecil yapmak.

capone_int
28-09-2009, 21:50
Merhabalar arkadaşlar benim de bir sorum olacak! askeri şubede memura sormama rağmen tam emin olmak istiyorum..Ben 84 doğumluyum açıköğretim lisans bölümlerinden çalışma ekonomisi 2.sınıfta bu sene ikinci senemdi...tecil belgelerim düzenli olarak gelmiş askerlik şubeme..bugün gidip durum belgesi aldım ve yeni açılan 4 senelik bölümlere kaydımı yaptırdım.diğer bölümden de kaydımı sildirdim..tecil belgemi şube ye göndereceklerini söylediler... bu durumda askeri şubeye ekstra bir bilgi veya belge vermem gerekir mi? yoksa açıköğretim gönderiyor ztn hallolur mu öyle tecil işlemi.. bu sorumu cevaplayan arkadaş olursa çok teşekkür ederim..hepinize başarılar..

takva
28-09-2009, 23:10
Arkadaşlar size bir sorum olacak acil bilgi gerekli yoksa halim yaman yardımlarınız için şimdiden Allah razı olsun çok sağ olun. ben 1985 doğumluyum 2006-2007 yılında tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun oldum ve 2007-2008 döneminde açık öğretim işletmeye dikey geçiş ile kayıt oldum. Bu sene de dahil Üst üste iki sene sınıfta kaldım ve tecilim de Ekimin onunda bitiyor. Sormak istediğim tekrar tecil hakkım var mı iktisatta tekrar başlamayı düşünüyorum beni askere hemen alırlar mı yoksa tecil hakkı verirler mi. Bilgisi olan kardeşlerden acil yardım istiyorum. S.O.S.

endoras
29-09-2009, 00:07
89 dogumluyum 1. sınıfta 2. kez kaldım. Askere şuanda pilotluk egitimimden dolayı (2 yıl surecek ) gitmek istemiyorum. Ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun.

Scofield
29-09-2009, 00:16
2 sene üst üste kalmış bulunmaktayım liseden sonra tecil hakkımı kullanmadım 2004de mezun oldum 2005de de açıkögretime girdim bu durumda kaydımı sildirmeden liseden sonra kullanmadığım hakkımı bana kullandırma gibi olanakları var mı?

Ayrıca kadıköy askerlik şubesini hakkında bilgi sahibi olan var mı memurlar nasıl fılan?

idolbilisim
29-09-2009, 14:20
ÖNEMLİ

Arkadaşlar bu konu hakkında çok yazılıp çiziliyor. Kimsede bir sonuca varamıyor. Durum şu, 2 sene üst üste kalan öğrencilerin, Askerlik şubelerine öğrenci durum belgesi gönderilmiyor.

Anadolu üniversitesinin kendi sitesinde belirttiği maddelerden bahsedeceğim.

Askerlik Tecil işlemleri

* Bütünleme sınavı sonunda Fakülte, askerlikle ilişkisi olan öğrenciler için "öğrenci durum belgesi"ni toplu olarak ilgililerin askerlik şubesine göndermektedir.

Ancak bazı askerlik şubeleri buna rağmen öğrencilerden "öğrenci durum belgesi" istemektedir. Bu durumda:

*Askerlik şubenizle görüşerek fakültece bu belgenin gönderileceğini, sonuç alamaz iseniz
*AÖF bürosuna başvurup öğrenci durum belgesinin göndermisini isteyiniz.
*29 yaşını doldurmuş öğrencilere askerlik kanunu gereği bu belge verilmemektedir.
*ayrıca kayıt olduğu yıldan itibaren, kaydını yeniletmediği sürelerde dahil olmak üzere İKTİSAT ve İŞLETME fakültesi öğrencileri. Buraya dikkat 7. yılı dolduran, önlisans öğrencilerinden 4. yılını dolduranlar öğrencilik haklarından yararlanamadıklarından "öğrenci durum belgesi" verilmemektedir.
*Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyen öğrencilere " Askere alınmasında fakültemizce sakınca yoktur " ibraleri bir yazı alıp, işleminiz yapılmaktadır.

Arkadaşlar açık ve net beyan edilmiş. 2 yıl değil 3 yıl üst üste kalsanız bile yok askere alınıyorsun yok bilmem ne bunları bi bırakın artık. Fakülte okuyan arkadaşlar 7 yıl süre içerisinde öğrenci durum belgesi alabiliyorlar. ön lisans okuyan arkadaşlarda 4 yıl süre ile öğrenci durum belgelerini alabiliyorlar. 2 yıl üst üste kalmış arkadaşların askerlik şubelerine öğrenci durum belgesi gelmezse, kendileri aöf bürolarına gidip öğrenci durum belgelerini alıp askerlik şubesine ibraz edecektir

Ayrıca bu konu hakkında askerlik şubelerininde yeterli bilgisi bulunmamaktadır.

desperado052578034
30-09-2009, 00:56
bu askerlik işi cok bulanık ve karmaşık kimse net bişi söylemiyor söyleyemiyor ben resmen kumar oynıcam

Scofield
30-09-2009, 02:18
2 sene üst üste kalmış bulunmaktayım liseden sonra tecil hakkımı kullanmadım 2004de mezun oldum 2005de de açıkögretime girdim bu durumda kaydımı sildirmeden liseden sonra kullanmadığım hakkımı bana kullandırma gibi olanakları var mı?

Bu konuda bilgisi olan bir arkadaş var mı?

mumyac
01-10-2009, 14:57

Ayrıca kadıköy askerlik şubesini hakkında bilgi sahibi olan var mı memurlar nasıl fılan?

öyle birşey yok arkadaşım hakkın olanı kullanmalıydın.ben bunu kullanmadım sonradan kullanmak istiyorum diye bişe olmaz askeriyede.ayrıca tek çözümün yeni kayıt ve össye girmek için bu kaydını sildirip tekrar sınava girmek

Scofield
02-10-2009, 02:06
öyle birşey yok arkadaşım hakkın olanı kullanmalıydın.ben bunu kullanmadım sonradan kullanmak istiyorum diye bişe olmaz askeriyede.ayrıca tek çözümün yeni kayıt ve össye girmek için bu kaydını sildirip tekrar sınava girmek

Böyle birşey burdaki bir arkadaşın başına gelmiş ama o hakkını kullandığı için tek çözümün kayıt sildirmek olduğunu söylemişler demekki o hak sonradan da kullanılıyoki sormuşlar kullandın mı kullanmadın mı diye

benım merak ettiğim bu şubenin insifiyatinde olan bişey mi yoksa bu hakkı her şube kullandırabiliyor mu

muratiserli
02-10-2009, 03:48
Arkadaşlar merhaba. ben 1982 doğumluyum. ve dikey geçiş ile AÖF'ye girdikten sonra 3. sınıfta 2 yıl üstüste kaldım. SOnuçta AÖF büro; Merkez vs heryerle iletişime geçtim.

Bana söylenen şuydu; Öğrenci durum belgeniz Şubenize yollanıyor fakat şubeniz bu beglgeyi kabul etmeme hakkına sahiptir. Şubenizle iletişime geçiniz.

Ben şubeye başvurdum mecbren ve gerçekten asker kaçağı durumuna düşecekmişim. Sağlık sorunlarından dolayı 1 yıl erteleme ile askere alınmadım. Bu süreçte 3. sınıf derslerimi verdim. 4. sınıfa geçtim.

Tekrar başvurumda sınıf geçmemin bir etkisi bulunmadığı söylendi. Yalnız Bürodaki bayan alınman konusunda israrcı olurlarsa gel bu durumdaki öğrenciler için doldurduğumuz özel belgeyi şubene faxlayalım belki tecil olur denildi. Ben gelecek hafta Şubeye gideceğim. Umarım bu yılda sorun çıkmadan şu işi hallederim. Sonra dersleri bitirip kısa dönem askerlik yapmak için uğraşıcam.

Umarım sizlere yardımcı olur bilgilerim. Saygılar.

batu1907
02-10-2009, 11:38
Arkadaşlar merhaba. ben 1982 doğumluyum. ve dikey geçiş ile AÖF'ye girdikten sonra 3. sınıfta 2 yıl üstüste kaldım. SOnuçta AÖF büro; Merkez vs heryerle iletişime geçtim.

Bana söylenen şuydu; Öğrenci durum belgeniz Şubenize yollanıyor fakat şubeniz bu beglgeyi kabul etmeme hakkına sahiptir. Şubenizle iletişime geçiniz.

Ben şubeye başvurdum mecbren ve gerçekten asker kaçağı durumuna düşecekmişim. Sağlık sorunlarından dolayı 1 yıl erteleme ile askere alınmadım. Bu süreçte 3. sınıf derslerimi verdim. 4. sınıfa geçtim.

Tekrar başvurumda sınıf geçmemin bir etkisi bulunmadığı söylendi. Yalnız Bürodaki bayan alınman konusunda israrcı olurlarsa gel bu durumdaki öğrenciler için doldurduğumuz özel belgeyi şubene faxlayalım belki tecil olur denildi. Ben gelecek hafta Şubeye gideceğim. Umarım bu yılda sorun çıkmadan şu işi hallederim. Sonra dersleri bitirip kısa dönem askerlik yapmak için uğraşıcam.

Umarım sizlere yardımcı olur bilgilerim. Saygılar.

Dostum umarım bu senede tecil edip bütün derslerini verir öyle gidersin.
Ama d
senin askerliğin sağlık probleminden dolayı tecil edilmiş.
Bu problem sürüyorsa yine tecil alırsın yada çürük alırsın.ama sağlık problemin çözüldüyse okuldan dolayı tecil hakkın şuan yok

muratiserli
02-10-2009, 12:35
Dostum umarım bu senede tecil edip bütün derslerini verir öyle gidersin.
Ama d
senin askerliğin sağlık probleminden dolayı tecil edilmiş.
Bu problem sürüyorsa yine tecil alırsın yada çürük alırsın.ama sağlık problemin çözüldüyse okuldan dolayı tecil hakkın şuan yok

Saol Batu. Seninde hayırlı olsun okulu bitirmişsin darısı başımıza diyelim :)

Evet biliyorum tecil alamazsam askerim :) Hayırlısı bakalım :)

batu1907
02-10-2009, 12:46
Saol Batu. Seninde hayırlı olsun okulu bitirmişsin darısı başımıza diyelim :)

Evet biliyorum tecil alamazsam askerim :) Hayırlısı bakalım :)

Teşekkür ederim evet darısı senin başına inşallah:)

Umarım alırsın tecilde kısa dönem yapar gelirsin

mumyac
03-10-2009, 15:28
Böyle birşey burdaki bir arkadaşın başına gelmiş ama o hakkını kullandığı için tek çözümün kayıt sildirmek olduğunu söylemişler demekki o hak sonradan da kullanılıyoki sormuşlar kullandın mı kullanmadın mı diye

benım merak ettiğim bu şubenin insifiyatinde olan bişey mi yoksa bu hakkı her şube kullandırabiliyor mu

ona bakarsan herşey subenin elinde ...

Scofield
04-10-2009, 03:11
ona bakarsan herşey subenin elinde ...

dün gittim şubeye ordaki bayan memur eğer okucam diyosan kayıt sildirmek istemiyorum diyosan ocakta gel yoklanmanı muayene yaptır sınavı da geçersen tecil veririz dedi

Umarım sınavı verdikten sonra hadi asker gidiyorsun demezler

Bu konuda benle aynı durumu yaşamış olan var mı acaba? Ona göre hareket ediyim.

bezide
06-10-2009, 07:15
AYİM ASKERLİK TECİL KARARI SONUNA KADAR OKUYUN ÖZELLİKLE 4 YILLIK OKUYAN VE İKİ YIL ÜSTÜSTE KALAN ARKADAŞLAR.ŞUBENİN NEDEN İNSİYATİF KULLANDIĞINA DAİR VERİ OLABİLİR.OKUMAYA SABREDEMEZSENİZ EN SONDA KARAR KISMI VAR DİREK ORAYIDA OKUYABİLİRSİNİZ LİNKLERDE MEVCUT.

ASKERLİK TECİLİ
ÖZETİ:
1111 sayılı Kanunun 35/C maddesindeki öğrencilik hukukunu sınırlandıran “…iki sene üst üste sınıf geçemeyenler…” hükmünün, yüksek öğrenim öğrencileri için uygulanması mümkün olmadığından, yedi yıllık öğrenim süresi içerisinde okulu bitirme hakkı bulunan ve bu sürenin altıncı yılında olan davacının, iki yıl üst üste sınıfta kaldığından bahisle askerlik hizmetinin tecil edilmemesi işlemi hukuka aykırıdır.
Davacı, 07.09.2004 tarihinde Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kaydına geçen dava dilekçesinde özetle; Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde öğrenim gördüğünü, 02.09.2004 tarihinde kaldığı otelden yoklama kaçağı olduğu sebebiyle Çankaya Askerlik Şubesi Başkanlığına götürüldüğünü, bölümünce öğrencilik durumunun Askerlik Şubesine bildirilmemesi sebebiyle yoklama kaçağı durumuna düştüğünü, son yoklamasını yaptırması konusunda herhangi bir tebligat yapılmadığını, olay sebebiyle öğreniminin kesintiye uğramasına yol açıldığını belirterek, erteleme hakkının kaldırılmasına ve askere sevk edilmesine dair işlemin iptalini ve yürütmenin durdurulmasına karar verilmesini talep ve dava etmiştir. Davacının yürütmenin durdurulması ve yeniden yürütmenin durdurulması istemleri, AYİM İkinci Dairesinin 15 Eylül 2004 gün ve GENSEK No:2004/2650, ESAS No:2004/642 sayılı ve 23 Şubat 2005 gün ve aynı sayılı kararıyla kabul edilmiştir. Davalı idarenin yürütmenin durdurulmasının kaldırılması istemi ise AYİM İkinci Dairesinin 10 Kasım 2004 gün ve GENSEK NO:2004/2650, ESAS NO:2004/642 sayılı kararıyla reddedilmiştir.
Yapılan yargılama sonucunda AYİM İkinci Dairesinin 13 Temmuz 2005 gün ve E.2004/642, K.2004/603 sayılı kararıyla davanın reddine karar verilmiştir.
Davacı kararın 01.08.2005 tarihinde tebliğini müteakip 16.08.2005 tarihinde AYİM kaydına giren dilekçe ile karar düzeltmesi isteminde bulunmuş, dava dilekçesindeki noksanlıklar sebebiyle Dairemizin 28 Eylül 2005 tarih ve E.2005/673, K.2005/719 sayılı kararıyla dilekçenin reddine karar verilmiştir.
Davacı 19.10.2005 tarihinde tebliğ olunan dilekçenin reddine ilişkin kararı müteakip 16.11.2005 tarihinde AYİM kaydına giren yenilenen karar düzeltme isteminde özetle; öğrenim görmekte olduğu açık öğretim fakültesinin 2 nci sınıfında 2 yıl üstüde kalmış olması sebebiyle davalı idarece öğrenciliğinin tanınmadığını 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/C ve 36 ncı maddeleri ve 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun değişik 44 ncü maddesi uyarınca halen 4 ncü sınıfta devam eden öğrenciliğinin tanınmayarak, askere sevk yönünde yapılan işleminin iptalini ve AYİM 2.D.nin 13.07.2005 tarih ve E.2004/642, K.2005/603 sayılı kararın kaldırılmasını talep ve dava etmiştir.
Dava dosyasındaki bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucunda; 1979 doğumlu olan davacının 01 Ocak 1998 tarihinden itibaren askerlik çağına girdiği, 05 Ocak 1999 tarihinde yapılan son yoklama işlemlerini müteakip askere sevkinin 1111 sayılı Askerlik Kanununun 36ncı maddesi gereğince 31 Aralık 2001 tarihine kadar tehir edildiği, bilahare 20 Ekim 2000 tarihinde Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümüne kayıt yaptırdığı, bu öğrenciliği nedeniyle askerliğinin bu kez 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/C maddesi uyarınca 31.10.2001 tarihine kadar tehir edildiği, davacının müteakiben 2001-2002 ve 2002-2003 öğretim yıllarında aynı sınıfta üst üste kalması nedeniyle erteleme hakkını kaybettiği gerekçesiyle askerlik şubesince yoklama kaçağı takibine alındığı, yoklama kaçağı takibinde iken 02 Eylül 2004 tarihinde yakalanarak Ankara Çankaya Askerlik Şubesine teslim edildiği, yerli askerlik şubesi ile yapılan yazışmalar sonucunda 07 Eylül 2004 tarihinde askere sevk edildiği, davacının da bu sevk işleminin iptali istemiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde dava açtığı anlaşılmıştır.
1111 sayılı Kanunun 35/C maddesi "Askeri mekteplerle nizamname ve talimatnamelerine göre devam mecburiyeti olan resmi ve yüksek mekteplerle liseler ve orta mekteplerde ve tali meslek mekteplerinde veya bu derecelerde olduğu Maarif Vekaleti tarafından veya müdürlüklerinden tasdik edilen hususi ecnebi mekteplerde ve aynı vasıfta bulundukları Maarif vekaletince tasdikli memleket harici mekteplerde okumakta oldukları anlaşılanlar (Bunların ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinceye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, iki sene üst üste sınıf geçemeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerince ayrılmış müesseselerin veya Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler." hükmünü;
Aynı Kanunun 36 ncı maddesi ise; "Ertesi seneye bırakılanlar, erteleme süreleri dolmadan kendi istekleri ile veya ertesi seneye bırakılma sebeplerin ortadan kalkması halinde o yıl askere sevk edilebilirler.
Ancak, son yoklama sırasında lise veya dengi okulu bitirerek yurt içinde veya yurt dışında daha yüksek bir okula aynı yıl içerisinde giremediklerinden askerliklerine karar alınanların istekleri halinde askere celp ve sevkleri iki yıl geri bırakılır. Üç yıl veya daha aşağı öğrenim veren yüksek okullardan mezun olanlarla, öğrenim gördükleri fakülte ve yüksek okulları bitiremeyerek ayrılanlardan, ayrıldıkları yıl askerliklerine karar alınanlardan öğrenime devam etmek isteyenlerin askere celp ve sevkleri bir yıl geri bırakılır.
İkinci ve üçüncü fıkralarda durumu açıklananlar müteakip yılın Aralık ayının son gününe kadar bir yüksek öğrenim kurumuna girdiklerine dair belge getirmeleri halinde haklarında alınan karar, askerlik meclisi toplu değilse idare kurallarınca ertesi seneye terk şeklinde değiştirilir." hükmünü öngörmektedir.
2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 44 ncü maddesi uyarınca davacının okumakta olduğu 4 yıllık lisans düzeyindeki okulu azami 7 yıllık sürede tamamlaması gerekmektedir.
1111 sayılı Askerlik Kanununu 35/C ve 36 ncı maddeleri birlikte değerlendirildiğinde; davalı idarenin savunmalarında dile getirdiği davacının açık öğretim fakültesi ikinci sınıfında iki yıl üstüste kalmış olması sebebiyle, öğrenciliğinin tanınmayarak ertesi yıla terk işlemi yapılmaması şeklinde uygulamanın, 1111 sayılı Kanununun 35/C maddesindeki düzenlemeden daha sonraki tarihte değişiklik yapılan 36 ncı madde hükmü ve aynı şekilde 35/C maddesindeki düzenlemeden sonra yürürlüğe girmiş bulunan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu hükümlerine aykırılık teşkil edip etmeyeceği hususu incelenmelidir. Buna göre okumakta olduğu 4 yıllık açık öğretim fakültesini 7 yılda bitirme hakkına sahip bir yükümlünün sadece okumakta olduğu bir sınıfta iki yıl üstüste kalması sebebiyle öğrenciliğinin tanınmayıp askere sevk işlemi yapılmasına, 36 ncı maddenin üç ve dördüncü fıkraları engel bulunmaktadır. Diğer taraftan 2547 sayılı YÖK hükümlerine göre öğrencilik statüsü devam ederken yalnızca iki yıl üstüste kalmış olmak öğrencilik hakkını ortadan kaldırmaz iken, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/C maddesindeki öğrencilik hukukunu sınırlandıran “... iki sene üsüstü sınıf geçemeyenler...” hükmünün, yüksek öğrenim öğrencileri için uygulanmasının mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır.
Davacının 1979 doğumlu olup 26 yaşında olması, 2547 sayılı Kanuna göre 7 yıllık öğrenim süresi içinde okulu bitirme ve öğrenciliğe devam hakkı bulunan açıköğretim fakültesinde, karar düzeltme dilekçesiyle birlikte Mahkememize sunulan 29.07.2005 tarihli öğrenci belgesine göre, 2005-2006 yılında fakülte 4 ncü sınıfını okuyacak olan davacının mezkur 7 yıllık bitirme süresinin 6 ncı yılında bulunduğu, bu duruma göre davacının öğrenciliğinin kabul edilmemesini gerektirir kanuni bir engelinin bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır.
Açıklanan nedenlerle;
1. Davacının, karar düzeltme isteminin KABULÜNE, AYİM İkinci Dairesinin 13 Temmuz 2005 tarih ve E.2004/642, K.2005/603 sayılı KARARIN KALDIRILMASINA,
2. Davacı ………’ın öğrenciliğinin tanınmayarak askere sevk edilmesi yönünde tesis edilen İŞLEMİN İPTALİNE,
KARŞI OY GEREKÇESİ
1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/C maddesinde; “Askerî mekteplerle nizamname ve talimatnamelerine göre devam mecburiyeti olan resmî ve yüksek mekteplerle liseler ve orta mekteplerde ve tâli meslek mekteplerinde veya bu derecelerde olduğu Maarif Vekâleti tarafından veya müdürlüklerinden tasdik edilen hususi ecnebi mekteplerde ve aynı vasıfta bulundukları Maarif Vekâletince tasdikli memleket harici mekteplerde okumakta oldukları anlaşılanlar (Bunların ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinciye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, iki sene üst üste sınıf geçemeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler.)” hükmü, 36ncı maddesinde de; “Ertesi seneye bırakılanlar, erteleme süreleri dolmadan kendi istekleri ile veya ertesi seneye bırakılma sebeplerinin ortadan kalkması halinde o yıl askere sevk edilebilirler. Ancak son yoklama sırasında lise veya dengi okulu bitirerek yurt içinde veya yurt dışında daha yüksek bir okula aynı yıl içerisinde giremediklerinden askerliklerine karar alınanların istekleri halinde askere celp ve sevkleri iki yıl geri bırakılır. Üç yıl veya daha aşağı öğrenim veren yüksek okullardan mezun olanlarla, öğrenim gördükleri fakülte ve yüksek okulları bitiremeyerek ayrılanlardan, ayrıldıkları yıl askerliklerine karar alınanlardan öğrenime devam etmek isteyenlerin askere celp ve sevkleri bir yıl geri bırakılır.” hükmü mevcuttur. Askeralma Yönergesinin (MSY:70-1C) 4ncü Bölüm 3ncü Kısım 2nci madde c.(2) bendi de; “Aynı sınıfta ikinci yılını okuyanlar, öğretim yılının sonunda bir üst sınıfa geçemedikleri takdirde, bu durum öğrenci durum belgesi ile kayıtlı bulundukları askerlik şubesine bildirilir. Bunlar 01 Kasım tarihine kadar yoklamalarını yaptırmadıkları takdirde, yoklama kaçağı takibine alınırlar. Bunlardan; askerlik kararını aldırdıktan sonra sevk edilinceye kadar bir üst sınıfa geçenlerin tekrar ertesi yıla terk işlemi yapılır. Askerlik kararı aldırmayıp yoklama kaçağı (86ncı madde) iken bir üst sınıfa geçenlerin (aynı sınıfta üçüncü veya daha sonraki senelerin sonunda) askerlikleri ertesi yıla bırakılmaz. Aynı sınıfta kaldıkları ikinci senenin 01 Kasım tarihinden itibaren öğrencilik statülerini yitirmiş kabul edilirler.” şeklinde düzenlenmiştir.
Davacının okumakta olduğu Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi ikinci sınıfında 2001-2002, 2002-2003 öğretim dönemlerinde iki yıl üst üste sınıfta kaldığının sabit olmasına göre, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/C maddesinin amir hükmü gereğince davacının öğrenciliğinin tanınmayarak askere sevk edilmesinde hukuka aykırı yön görülmeyip, askere sevki yönünde yapılan işlemin hukuka uyarlı olduğunu,
Kararın düzeltilmesini gerektiren sebepler, 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununun 66 ncı maddesinde;
“a. Kararın esasına etkisi olan iddia ve itirazların kararda karşılanmamış olması,
b. Bir ilâmda birbirine aykırı hükümler bulunması,
c. Kararın usul ve kanuna aykırı bulunması” şeklinde belirtilmiştir.
Davacının karar düzeltme dilekçesinde yer verdiği hususların, yukarıda belirtilen sebeplere uymadığını ve davacının iddialarının AYİM 2 nci Dairesinin 13 Temmuz 2005 gün ve E.2004/642, K.2005/603 sayılı kararda ayrıntılı olarak karşılandığını dolayısıyla verilen kararın mevzuata ve hukuka uygun olduğunu düşündüğümden kararın düzeltilmesi isteminin kabulü yönünde alınan çoğunluk kararına katılamadım. 21 Aralık 2005
ÜYE
Kadir YILDIZ
Dz.Kur.Alb.
Dergi No:21
Karar Dairesi:AYİM. 2.D.
Karar Tarihi:21.12.2005
Karar No: E.2005/853
Karar No: K.2005/912

http://www.msb.mil.tr/ayim/Ayim_karar_detay.asp?IDNO=4320&ctg=000002000004000006

KARAR:
45 - ÖZETİ:
1111 sayılı Kanunun 35/C maddesindeki öğrencilik hukukunu sınırlandıran “…iki sene üst üste sınıf geçemeyenler…” hükmünün, yüksek öğrenim öğrencileri için uygulanması mümkün olmadığından, yedi yıllık öğrenim süresi içerisinde okulu bitirme hakkı bulunan ve bu sürenin altıncı yılında olan davacının, iki yıl üst üste sınıfta kaldığından bahisle askerlik hizmetinin tecil edilmemesi işlemi hukuka aykırıdır.
Dergi No:21
Karar Dairesi:AYİM. 2.D.
Karar Tarihi:21.12.2005
Karar No: E.2005/853
Karar No: K.2005/912
http://www.msb.mil.tr/ayim/Ayim_kararlar.asp?ctg=000002000004000006&Dir=ASC&Order=DERGI_IDNO&Count=40

Luiza
06-10-2009, 12:27
bezide paylaşım için teşekkürler :)

Scofield
10-10-2009, 02:29
şimdi ben bu karar askerlik şubesine söylediğimde bana tecil vermek zorunda mı?

kingdevil
20-10-2009, 04:03
Selam arkadaşlar kolay gelsin..

Ben 82 doğumluyum. Geçen sene açıköğretim fak. veterinerlik bölümüne kayıt yaptırdım ve bu sene kaldım dah 1. senem yani. Ben kayıt yaptığımda tecilimin 2 sene olduğunu biliyorum ama bana bir arkadaş sınıfı geçmen lazımdı dedi ? Kafam karıştı şimdi ben kayıt yeniletmeyi düşünüyorum eğer geçemedim diye alacaklarsa askere boşuna kayıt yeniletmeyeyim. Size bir sorayım dedim. Daha 1. kalışım askere mi alırlar ?

ahmet ceylan
21-10-2009, 04:54
arkadaşlar merhaba.ben kamu yönetimi öğrencisiyim.2.sınıfta ilk yılımda 4 dersten kaldım.ertesi yıl 2 ders daha vererek 3.sınıftan ders alma hakkını kazandım 3.sınıfta 3.sınıfın tüm derslerini verdim ancak 2. sınıftan kalan 2 dersimi veremedim ve yine kaldım.acaba askerlik durumum ne olur.öğrencilikte 5.yılımı doldurdum 6 ya giriş yaptım.cevap bekliyorum.sevgi ve saygılarımla.

Luiza
26-10-2009, 18:52

Ben 82 doğumluyum. Geçen sene açıköğretim fak. veterinerlik bölümüne kayıt yaptırdım ve bu sene kaldım dah 1. senem yani. Ben kayıt yaptığımda tecilimin 2 sene olduğunu biliyorum ama bana bir arkadaş sınıfı geçmen lazımdı dedi ? Kafam karıştı şimdi ben kayıt yeniletmeyi düşünüyorum eğer geçemedim diye alacaklarsa askere boşuna kayıt yeniletmeyeyim. Size bir sorayım dedim. Daha 1. kalışım askere mi alırlar ?

Selam ,
İki sene üst üste kalmassınız sorun olmaz;)
29 Yaş sınırınız yoksa...

arkadaşlar merhaba.ben kamu yönetimi öğrencisiyim.2.sınıfta ilk yılımda 4 dersten kaldım.ertesi yıl 2 ders daha vererek 3.sınıftan ders alma hakkını kazandım 3.sınıfta 3.sınıfın tüm derslerini verdim ancak 2. sınıftan kalan 2 dersimi veremedim ve yine kaldım.acaba askerlik durumum ne olur.öğrencilikte 5.yılımı doldurdum 6 ya giriş yaptım.cevap bekliyorum.sevgi ve saygılarımla.

Merhaba
Öğrenciliğiniz devam eder ,
Çünkü 3.Sınıfta henüz 2 kere kalmadınız ;)

sedatraul
27-10-2009, 10:59
arkadaşlar lütfe yardım ben 4.yıllık aöf maliye bölümündeyim 2.sınıfta bu sene ikinci kez kaldım alttan sadece matematik var yani devam edersem 2.sınıfta 3.yılım olucak bu sene 87 doğumluyum askerden tecil olabilirmiyim sanırım bir akadaş şubeye git sana bir yıl hak veriyolar yazmış gerçekten öylemi gitmeye korkuyorum askere alırlar diye lütfen yardımmm

muratiserli
27-10-2009, 13:23
arkadaşlar lütfe yardım ben 4.yıllık aöf maliye bölümündeyim 2.sınıfta bu sene ikinci kez kaldım alttan sadece matematik var yani devam edersem 2.sınıfta 3.yılım olucak bu sene 87 doğumluyum askerden tecil olabilirmiyim sanırım bir akadaş şubeye git sana bir yıl hak veriyolar yazmış gerçekten öylemi gitmeye korkuyorum askere alırlar diye lütfen yardımmm

Merhaba dostum.

2 yıl üstüste kaldığın için bu yıldan itibaren AÖF tarafından tecilin yapılmayacak. Ve 20 yaşını da geçtiğin için de tecil hakkın dolmuş durumda. Şubene gidersen Askere sevk işlemin gerçekleşir. İstersen Büro'na git. Danış. Bürolar bazı durumlarda şubenize fax çeker ve öğrencinin aslında başarılı olduğunu fakat 1 ders nedeniyle sınıf atlayamadığını veya okulu bitiremediğini şubenize bildirir. 1 yıl ek tecil talep eder. Çoğu durumlarda şube bunu kabul ediyor.

Ben derim ki AÖF büronla görüş ve ona göre hareket et. En son şansın askere gitmek istemiyorum dersen kayıt sildirmektir. Kayıt sildirip askerlik şubene başvurursan ve tecil istiyorum dersen 2 yıl tecil alabilirsin.

Ama ben sana önce AÖF şubenle görüş derim. Umarım sorun çıkmadan halledebilirsin problemi.

sedatraul
27-10-2009, 13:57
çok teşekkür ederim kardeşim bilgi için araştırıcam sağol

sedatraul
27-10-2009, 14:03
benim şubem osmaniye olarak görünüyor ben istanbul dayım burdaki bir şubeye kayıt silme için tecil görüşmesi yapabilirmiyim

muratiserli
27-10-2009, 14:09
benim şubem osmaniye olarak görünüyor ben istanbul dayım burdaki bir şubeye kayıt silme için tecil görüşmesi yapabilirmiyim

İstanbulda herhangi bir şubeye git. istanbulda yaşıyorsan büronu değiştirme talebinde de bulunabilirsin. adres değişikliği yaparak.

Herneyse büyük ihtimal sana yardımcı olurlar gidip görüşmende fayda var.

mucedid
04-12-2009, 21:00
Alıntı:
kingdevil´isimli üyeden Alıntı

Selam ,
İki sene üst üste kalmassınız sorun olmaz

Alıntı:
ahmet ceylan´isimli üyeden Alıntı

İyi Günler ben 3. sınıfta 2 dersten kalmıştım. 4 sınıfta da aynı derslerden kaldım ve bu yıl tekrar edeceğim.yani 2 senem
Bu durumda askerlik tecil durumum nedir, bu konuda bilgi verirmisiniz.
İyi Çalışmalar.

selcuk88
08-12-2009, 11:16
Merhaba arkadaşlar benim bir sorum vardı;
Memur çocugu oldugum için bazı haklardan yararlanıyordum saglık, maaş vs...Ama 2 yıl üst üste sınıfta kalınca tecil hakkımın bitti ve şuan asker kaçagı gözüktügünü ögrendim ama ben okul 1.taksiti yatırdım 2 gün sonra şubeden kagıt geldi çok saçma bir durum cunku büroya gittigimde kayıdımı sildirmek istedigimde bana 2.taksitide yatırmam gerektigini söylediler öyle silebilirmişim bu biraz bana koydu cunku hem kayıt sildirecem hemde 2.taksit bankaya yatıracam :(.
Benim ögrenmek istedigim şudur;ben açık ögretime kayıt olurken sadece şubeye 1 defa gittim ordan zarf vermişlerdei açık ögretime kayıt yaparken galiba oda tecildi.Ve bundan öncede hiç şube ile ilişkim olmadı tecil için.Şimdi okul kaydımı sildirsem ve sildirdigime dair belgeyi şubeye götürsem benim tecil hakkım oluyormu çünkü öss girmek istiyorum.
NOT olarak ekleyim şubeye gittigimde benimle nerdeyse hiç ilgilenmediler ve ben 02.Mart.1988 dogumluyum.Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

Kayıt sildirsem 2 yıl tecil hakkım oluyormu 1988 dogumluyum bilen arkadaşlar lütfen yazsın.
Gereksiz yazılar yazdıysam af ola kusura bakmayın...

Luiza
08-12-2009, 11:26
Alıntı:
kingdevil´isimli üyeden Alıntı

Selam ,
İki sene üst üste kalmassınız sorun olmaz

Alıntı:
ahmet ceylan´isimli üyeden Alıntı

İyi Günler ben 3. sınıfta 2 dersten kalmıştım. 4 sınıfta da aynı derslerden kaldım ve bu yıl tekrar edeceğim.yani 2 senem
Bu durumda askerlik tecil durumum nedir, bu konuda bilgi verirmisiniz.
İyi Çalışmalar.

İyi Günler ,
2kere aynı derslerden üst üste kalmanız değil,
Aynı sınıfta yani örnek veriyorum ,
4.sınıfta 2 kere üst üste kalırsanız işte o zaman teciliniz bozulur ;)

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum vardı;
Memur çocugu oldugum için bazı haklardan yararlanıyordum saglık, maaş vs...Ama 2 yıl üst üste sınıfta kalınca tecil hakkımın bitti ve şuan asker kaçagı gözüktügünü ögrendim ama ben okul 1.taksiti yatırdım 2 gün sonra şubeden kagıt geldi çok saçma bir durum cunku büroya gittigimde kayıdımı sildirmek istedigimde bana 2.taksitide yatırmam gerektigini söylediler öyle silebilirmişim bu biraz bana koydu cunku hem kayıt sildirecem hemde 2.taksit bankaya yatıracam :(.
Benim ögrenmek istedigim şudur;ben açık ögretime kayıt olurken sadece şubeye 1 defa gittim ordan zarf vermişlerdei açık ögretime kayıt yaparken galiba oda tecildi.Ve bundan öncede hiç şube ile ilişkim olmadı tecil için.Şimdi okul kaydımı sildirsem ve sildirdigime dair belgeyi şubeye götürsem benim tecil hakkım oluyormu çünkü öss girmek istiyorum.
NOT olarak ekleyim şubeye gittigimde benimle nerdeyse hiç ilgilenmediler ve ben 02.Mart.1988 dogumluyum.Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

Kayıt sildirsem 2 yıl tecil hakkım oluyormu 1988 dogumluyum bilen arkadaşlar lütfen yazsın.
Gereksiz yazılar yazdıysam af ola kusura bakmayın...

Merhaba, Benim bildiğim ,
Evet kayıt sildirirken 2.harç ücretinizi ödemeniz gerekiyor.
Eğer açıköğretimden kaydınızı sildirip Öss ile tekrar herhangi bir bölümü kazanırsanız 2yıl teciliniz oluyor :)

selcuk88
08-12-2009, 16:04
Merhaba, Benim bildiğim ,
Evet kayıt sildirirken 2.harç ücretinizi ödemeniz gerekiyor.
Eğer açıköğretimden kaydınızı sildirip Öss ile tekrar herhangi bir bölümü kazanırsanız 2yıl teciliniz oluyor :)
Teşekkürler.

Benim ögrenmek istedigim sadece açık ögretime kayıt olurken tecil ettirdim.Kayıt sildirincede tecil hakkım oluyormu çünkü liseden sonra hiç tecil ettirmedim.Bir yerden öyle duymuştum.

ResiDenT_61
08-12-2009, 19:55
Teşekkürler.

Benim ögrenmek istedigim sadece açık ögretime kayıt olurken tecil ettirdim.Kayıt sildirincede tecil hakkım oluyormu çünkü liseden sonra hiç tecil ettirmedim.Bir yerden öyle duymuştum.

Liseden sonra tecil ettirmediyseniz sadece AÖF ile öğrenci hakkınızı kullandıysanız evet kaydınızı sildirip yeniden ÖSS ile tercih yapıp tecil edebilirsiniz.Ama ilk başta ÖSS'ye girin sora tercih yapın yerleşme sonucu geldikten sonra kaydınızı sildirin.Sonra yerleşme belgesi ve AÖF kayıt sildirme belgesiyle yeniden tecil yaptırın.Yalnız bunlar kaç doğumlu olduğunuza da bağlı henüz tecil yapmana gerek olmadığın bir yaştaysan yap ama yaşın geçtiyse bazen zorluk çıkartıyorlar..

selcuk88
09-12-2009, 11:03
Liseden sonra tecil ettirmediyseniz sadece AÖF ile öğrenci hakkınızı kullandıysanız evet kaydınızı sildirip yeniden ÖSS ile tercih yapıp tecil edebilirsiniz.Ama ilk başta ÖSS'ye girin sora tercih yapın yerleşme sonucu geldikten sonra kaydınızı sildirin.Sonra yerleşme belgesi ve AÖF kayıt sildirme belgesiyle yeniden tecil yaptırın.Yalnız bunlar kaç doğumlu olduğunuza da bağlı henüz tecil yapmana gerek olmadığın bir yaştaysan yap ama yaşın geçtiyse bazen zorluk çıkartıyorlar..

02.03.1988 doğumluyum ve askerlik şubesine gittim asker kaçağı olarak gözküyormuşum.Dediğiniz gibi liseden sonra hiç tecil yaptırmadım şimdi kaydımı sildirsem 2 yıllık tecil yaptırma hakkım varmı?
Teşekkürler.

ResiDenT_61
09-12-2009, 13:30
Evet var arkadaşım.Şubeye gidip bölüm değiştirmek istediğinizi ve yeniden kayıt olmak istediğinizi söyleyin yaparlar çünkü yaşın musait.Tahminimce en az 2 yıl tecil verceklerdir.Bu seneki klavuza bi göz at kayıt yaparken 88 doğumlulara askerlikle ilişkisi yoktur belgesi istiyorlarsa tecil ederken o belgeyide al seneye kayıt yaparken lazım olacak.Kaçak durumundasın en yakın zamanda hallet.Yalnız askerlik şubesinden tecil yapabilirsin onayını al sora git kaydını sildir ve işlemleri yap.

Not: Bölüm değiştirmenin nedeni aynı bölüme 2 defa üst üste tecil vermeyi askerlik şubesi izin vermiyor.

selcuk88
09-12-2009, 15:44
Çok soru sordum biliyorum ama ben kamu yönetimindeyim ve kaydımı yeniletmiştim tekrardan nasıl bölüm degiştirebilirim(Dediğiniz gibi mi ;Şubeye gidip bölüm değiştirmek istediğinizi ve yeniden kayıt olmak istediğinizi söyleyin yaparlar çünkü yaşın musait.Tahminimce en az 2 yıl tecil verceklerdir.Bu seneki klavuza bi göz at kayıt yaparken 88 doğumlulara askerlikle ilişkisi yoktur belgesi istiyorlarsa tecil ederken o belgeyide al seneye kayıt yaparken lazım olacak , yoksa benmi yanlış anladım şuan kafam çok karışık yinede perşembe günü gidicem şubeye sabah eğer dediginiz gibi kaydımı sildirdiğime dair belge isterlerse ozaman direk öğlen arabaya atlayıp manisaya büroya gidicem.
Peki nasıl bölüm değiştiricem?kayıt paralarını yatırdıgımdan şuan kayıtlı gözüküyorum.

Teşekkürler cevaplar için.

ResiDenT_61
09-12-2009, 15:55
Şöyle yapacaksın kaydını sildirip askerliğini tecil ettirdikten sonra.2010 Öss'ye girceksiniz gerekli puanı alınca tercih yapacaksınız yerleştikten sonra kaydınızı yapıp 1. sınıftan başlicaksınız bu kadar.

selcuk88
10-12-2009, 02:44
Şöyle yapacaksın kaydını sildirip askerliğini tecil ettirdikten sonra.2010 Öss'ye girceksiniz gerekli puanı alınca tercih yapacaksınız yerleştikten sonra kaydınızı yapıp 1. sınıftan başlicaksınız bu kadar.

Çok teşekkür ederim.

ResiDenT_61
10-12-2009, 12:52
Rica ederim;)

kingdevil
20-12-2009, 02:57
Ben 82 doğumluyum. Geçen sene veterinerlik bölümüne kayıt yaptırmıştım. Sınıfta kaldım. Bu sene kayıt yeniletmesem donmuş saylanacak ama tecil bozulur mu onu sormak istedim. 2. senem kayıt yeniletmem gerekir mi ? Açıköğretim 2 sene tecil ediyo diye biliyorum.

ResiDenT_61
20-12-2009, 12:55
Ben 82 doğumluyum. Geçen sene veterinerlik bölümüne kayıt yaptırmıştım. Sınıfta kaldım. Bu sene kayıt yeniletmesem donmuş saylanacak ama tecil bozulur mu onu sormak istedim. 2. senem kayıt yeniletmem gerekir mi ? Açıköğretim 2 sene tecil ediyo diye biliyorum.

Slm arkadaşım tecil işlemlerini şube halleder.AÖF ise sadece şubeye öğrenci belgesi yollayıp şube öğrenci diye işleme koyar.Bu sene kayıt yeniletmezseniz AÖF öğrenci belgesi göndermez asker kaçağı durumuna düşersiniz.Bir sonraki sene kayıt yenilerken sorun çıkarabilir..AÖF 2 yıl tecil etmez sadece belge yollar şube öğrenci diye 1 sene sizi öğrenci olarak kayıt eder.

kingdevil
21-12-2009, 02:37
Slm arkadaşım tecil işlemlerini şube halleder.AÖF ise sadece şubeye öğrenci belgesi yollayıp şube öğrenci diye işleme koyar.Bu sene kayıt yeniletmezseniz AÖF öğrenci belgesi göndermez asker kaçağı durumuna düşersiniz.Bir sonraki sene kayıt yenilerken sorun çıkarabilir..AÖF 2 yıl tecil etmez sadece belge yollar şube öğrenci diye 1 sene sizi öğrenci olarak kayıt eder.

Askerliğiniz Açık öğretim fakültesindeki öğrenciliğiniz sebebiyle 31 Ekim 2010 tarihine kadar ertelenmiştir. Aynı sınıfta iki yıl üst üste kalmadığınız taktirde erteleme işlemlerinize devam edilecektir. Ancak 29 yaşınızı 2011 yılı içerisinde dolduracağınızdan öğrenci olarak erteleme işleminiz, öğrencilik şartlarını taşısanız dahi en fazla 31 Ekim 2011 tarihine kadar yapılabilecektir.

Rica ederim.

MANİSA ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANI

Bana böyle bir cvp geldi zaten 2010 kasıma kadar tecilliymişim. Ben genede teredütteyim yeniletsem mi yeniletmesem mi. Geçen senelerde gene aynısı olmuştu. Kaydımı yeniletmemiştim ve donmuş saylanmıştı. 3. sene yeniletmiştim fakat o zamanda 3 sene aynı sınıfta okuyamazsın dediler kaydımı sildirip 2 sene uzatmıştım. Şimdi yeniletecekmiyim yoksa yeniletmeyecekmiyim anlayamadım acıkcası.

ResiDenT_61
21-12-2009, 16:44
Evt bu sene okumak istemiyorsanız seneye yeniletebilirsiniz ama şu var.Seneye kayıt yenileme tarihleri yine Aralık'ta olacaktır ama tecilin Kasım'da bitiyor.O kısa bir arada olsa kaçak durumuna düşebilirsiniz..Dikkatli olun..Sınıfı geçtiğin takdirde harcı yatırırsanız sürekli tecil edilir..Başarılar..

kingdevil
21-12-2009, 16:59
Evt bu sene okumak istemiyorsanız seneye yeniletebilirsiniz ama şu var.Seneye kayıt yenileme tarihleri yine Aralık'ta olacaktır ama tecilin Kasım'da bitiyor.O kısa bir arada olsa kaçak durumuna düşebilirsiniz..Dikkatli olun..Sınıfı geçtiğin takdirde harcı yatırırsanız sürekli tecil edilir..Başarılar..

Uyar için teşekkürler ama seneye kayıt yeniletmem bi işe yaramaz zaten aynı sınıfta 3. seneyi kabul etmiyor askerlik. Dondurmuş olduğunuz seneyide okumuş saylıyorlar. Ben en iyisi gidip şubeye sorayım. Yeniletmesem dondursam tecili etkilermi diye.

ResiDenT_61
21-12-2009, 19:46
Zaten AÖF'de kayıt dondurma diye bişey olmuyor harcı yatıramayanların kaydı otomatikmen donuyor beklemeye alınıyor yani.Bu arada tecili etkilemez yani 2010 31 Ekim'e kadar tecillisin.

tektabanca_072009
30-12-2009, 14:26
arkadaşlar ben foruma yeni üye oldum.benim sormak istediğim soru aöf turizm ve otel işletmeciliğini 2 yıl önce kazandım.gerek birinci sınıfta gereksede 2.sınıfta ailem taksitleri yatıramadığı için okuyamadım.sınavlara girmedim.yani iki yıl üst üste kayıt yenilemedim.bu yaz okuldan mezun olmam gerekiyorkan ailemin sorumsuzluğu yüzünden okuyamadım.şimdi sormak istediğim iki soru var birincisi kaydım silinmişmidir?ikincisi iki yıl üst üste kayıt yeniletmediğim için askerliğim tecil edilmz mi?üçüncüsüde eğer kaydım silinmediyse taksitleri yatırıp askerde açıköğretim okuyabilir miyim?

muhammed_yusuf
29-01-2010, 20:00
Selam arkadaşlar askerlik tecil işlemi hakkında acillll yardıma ihtiyacım var. 85 doğumluyum

2004 yılında liseden mezun oldum. 2006 senesindeki öss sınavıyla 2006-2007 öğretim yılından başlamak suretiyle açık öğretim fakültesi 4 yıllık işletme bölümüne kayıt yaptırdım.

çeşitli gerekçelerden dolayı 2006-2007 öğretim yılı ve 2007-2008 öğretim yıllarında 1.sınıfı geçemedim. Yani iki sene üst üste sınıf tekrarı yapmış oldum. 2008-2009 öğretim yılında ise alttan 1 ders bırakarak 2. Sınıfa geçtim ve 2009-2010 öğretim yılı için kaydımı da yenilettim.

Iki sene üst üste sınıf geçemeyenlerin askerlik tecil işlemlerinin okul tarafından devam ettirilmediğini yeni öğrendim malesef. Bu durum okulum devam ettiği halde tecil hakkımı kaybettiğim anlamına mı geliyor???

Geçen seneden beri ne okulumdan ne de askerlik şubesinden askerlik tecil işlemimle ilgili yani kaçak vs. Olduğuma dair ev adresime herhangi bir uyarı veya bu konuda herhangi bir belge gelmedi.

Bu konuda bana yol gösterir yardımcı olursanız sevinirim. Iyi çalışmalar.

DreamcLoud
20-03-2010, 20:02
Selamlar.. Benim durumum şöyle ; Aöf İşletme 1. Sınıfım ilk yılımda sınıfta kaldım ve bu sene yine sınıfta kalırsam tecil hakkım kalkacak. Bu sene tekrardan össye başvurdum sınava giricem .. çıkardığım puanla bu seneki işletmedeki kaydımı sildirip tekrar herhangi bir aöf bölümüne kayıt olsam tecil ederler mi ? ilgilenirseniz sevinirim..

. Unknown .
21-03-2010, 14:24
Benim askerlikte 31 Ekim 2010 a kadar ertelendi ..

Tecilliyim kalmamak lazım :)

SrcnN
21-03-2010, 22:29
benimde benzer bir sorunum var.yardim ederseniz sevinriim arkdaslar.

87 dogumluyum.
kamu yonetiminde okuyorum.
simdiye kadar hep cift dikis gittim.gecen sene hastaliktan gidemedim sinavlara
2.sinifi 3uncu defa okumak zorunda kaldım suan.

3sinifin 3ders gelmis gecmem gereken.ben aöf aradigimda askerlik sorunun olmaz denmisti.ama forumlarda goruyorumki 2sene kalinca askerlik sorun oluyormus.(2sene kaldim ben)
evime bir kagit gelmedi.bugune kadar hic tecil etmedim.

İş dolyaisiyla yakin zamanda bir askerlik planim yoktu.yakinda askerlik mi var yoksa yeniden öss ye girip 4senelik bir bolume girip askerligi tecilmi etmem mi gerekiyor?.yada surda 2 senem kalmis 2senelik bir tecille okulumu bitiirp kısa donem yapabilirimiyim.

kısaca hic bisey bilmiyorum yardim edermisiniz bana arkadaslar.

crayz09
07-04-2010, 16:01
slm arkadaslar acıkogretımde 2 yıl kaldıgınız taktırde buro askerelık subesıne ogrenım belgesı gondermıyor bu yuzdende yoklama kacagı oluyorsunuz. kaydınızı sıldırdıgınız taktırde 2 yıl tecıl hakkı verıyor askerlık subesı ben sıldırmıcem dıyorsanız hıc bırsey olmuyor yoklama kacagı olarak gezıosunuz ortalıkta :) okulu bıtırıp oyle gıdın askere 3. ve 4. sınıfta olanlar

ierman
13-04-2010, 03:00
slm arkadaslar acıkogretımde 2 yıl kaldıgınız taktırde buro askerelık subesıne ogrenım belgesı gondermıyor bu yuzdende yoklama kacagı oluyorsunuz. kaydınızı sıldırdıgınız taktırde 2 yıl tecıl hakkı verıyor askerlık subesı ben sıldırmıcem dıyorsanız hıc bırsey olmuyor yoklama kacagı olarak gezıosunuz ortalıkta :) okulu bıtırıp oyle gıdın askere 3. ve 4. sınıfta olanlar

ama şöyle birşey var ; okula kayıt yaparken askerlik durum belgesi istenmiyormu her sene .. ? yani sonuçta sivilken okula devam etmek imkansız hale gelmiyormu?

selene-artemis
13-04-2010, 03:05
Offffff bu çok sakat bir durum.

ysaktas
15-04-2010, 17:48
Merhaba arkadaşlar,
bende konuda da belli olduğu gibi aynı durumdan müzdaribim malesef :(
bugün hem askerlik şubesine hemde aöf bürosuna gittim. Benim haberim yoktu malesef böyle bir uygulamanın oldugundan.bu arada ben önlisans sonrası işletme'ye hazırlık ile başlayıp şuanda yine malesef 3.kez 3.sınıftayım ve 4 dersim kaldı.Fakat tecil hakkımı kaybeymiş durumda oldugumu da bugün öğrenmiş oldum.adresime yoklama ile ilgili bi kağıt da geldi.
sonuç olarak öğrendiğim kadarıyla bu durumun hiçbir çaresi YOK..!! :(
fakat ben bir yol denemeyi düşünüyorum;
haziranda açıklanacak olan sonuçlardan sonra tabiki 4.sınıfa geçtiğimde aöf bürodan "Ders geçtiğime"dair ve 4.sınıfta olduğumu gösteren resmi bir yazı ile şubeye gitmek.
Sanıyorum bu durumda da en azından %50 şansım var ama yine de denemeye değer herhalde :((
Yorumlarınızı ve öneri fikirlerinizi merakla bekliyorum arkadaşlar.
Herkese selamlar....

seckin1988
22-05-2010, 19:03
arkadaşlar ben 2.sınıfım ve 2.sınıfta ilk senem şuan.1.sınıftan matematik ve iktisat derslerim kaldı eğer bu sene ikinci sınıfta matematik ve iktisattan kalırsam diğer derslerle birlikte;askerliğimin tecili biter mi ? yoksa 2.sınıfta 2 kez kalırsam mı tecilim biter ? yani birinci sınıftan bıraktığım matematik ve iktisat yine kalırsam tecilimi etkiler mi ?

wertyz
23-05-2010, 16:28
Merhaba arkadaşlar,
bende konuda da belli olduğu gibi aynı durumdan müzdaribim malesef :(
bugün hem askerlik şubesine hemde aöf bürosuna gittim. Benim haberim yoktu malesef böyle bir uygulamanın oldugundan.bu arada ben önlisans sonrası işletme'ye hazırlık ile başlayıp şuanda yine malesef 3.kez 3.sınıftayım ve 4 dersim kaldı.Fakat tecil hakkımı kaybeymiş durumda oldugumu da bugün öğrenmiş oldum.adresime yoklama ile ilgili bi kağıt da geldi.
sonuç olarak öğrendiğim kadarıyla bu durumun hiçbir çaresi YOK..!! :(
fakat ben bir yol denemeyi düşünüyorum;
haziranda açıklanacak olan sonuçlardan sonra tabiki 4.sınıfa geçtiğimde aöf bürodan "Ders geçtiğime"dair ve 4.sınıfta olduğumu gösteren resmi bir yazı ile şubeye gitmek.
Sanıyorum bu durumda da en azından %50 şansım var ama yine de denemeye değer herhalde :((
Yorumlarınızı ve öneri fikirlerinizi merakla bekliyorum arkadaşlar.
Herkese selamlar....

Kaç yaşındasın yaş önemli arkadaşım? 29 dan gün aldınsa seni alırlar askere ama 25-28 filansan devam et okula oke

wertyz
23-05-2010, 16:31
arkadaşlar ben 2.sınıfım ve 2.sınıfta ilk senem şuan.1.sınıftan matematik ve iktisat derslerim kaldı eğer bu sene ikinci sınıfta matematik ve iktisattan kalırsam diğer derslerle birlikte;askerliğimin tecili biter mi ? yoksa 2.sınıfta 2 kez kalırsam mı tecilim biter ? yani birinci sınıftan bıraktığım matematik ve iktisat yine kalırsam tecilimi etkiler mi ?

sınıfı geçmişsin aynı sınıfta 2 kere kalman gerekli sorun olması için!Yani senin iktisat ve mattan kalman sorun olmaz sanmıyorum 2.snıftasın cunku!Eger seneye de 2 snfta kalırsan hangı dersten kalırsan kal sorun cıkıyor aöf ögrencılık hakkı düşüyor ok

Fthkhrmn
01-06-2010, 14:52
Arkadaşlar. Lütfen doğru bilgi verirmisiniz..

86 doğumluyum. Şu an 1 sınıfta 3. senem yani kısacası 2 yıl üst üste kaldım. Bu yıl 4 dersten sorumluydum ve kesin şu an sınıfı geçtim yani 2ye. Ancak şöyle bir durum var. Eve askerlik şubesinden bir kağıt gelmiş öğrenci durum belgesi vs vs diye bende aldım bugün itibariyle götürdüm 01.06.2010.. Ve bana şubede tecil hakkım olmadığını kaçak göründüğümü ve eğer okuldan kaydımı silersem 2011 yılının sonuna kadar tecil hakkım doğduğunu söylediler. Bende şu an hala okuduğu belirttim oradaki memurun salak salak cevaplarıyla karşılaştım. Askerde okursun vs vs.. Tecil hakkın yok.. Bu öğrenci durum beglesini ben dosyana koyuyorum dedi.. Ve beni yolladı. Şimdi ne olur ne biter hiç bilmiyorum..

Sizce ben bu finaller açıklandığında bir üst sınıfa geçtiğim kesinleştiğinde tekrar bir öğrenci belgesiyle şubeye gitsem tecil olabilir miyim?
Tabi bu süre içinde hiç bir polisli olayda olmamam gerek GBT vs vs tutulmaması gerek sanırım
Yardımcı olursanız sevinirim..

nikefootball
01-06-2010, 16:02
bide bu 7. yıl muhabbeti var , o kafa karıştırıyor.

Askerlikle ilgili AÖF sitesinden yazı

Askerlik Tecil İşlemleri
Öğrenci durum belgesini (EK-C2), AÖF bürolarına bizzat başvurarak alabileceğiniz gibi, posta yoluyla da isteyebilirsiniz. Posta yoluyla öğrenci durum belgesi (EK-C2) almak isteyen öğrenciler, büroya dilekçelerini gönderdikleri takdirde öğrenci durum belgeleri ilgili askerlik şubelerine gönderilecektir. Askerlik şubeleri çağı geldiği halde zamanında başvuru yapmayan öğrencilere para cezası uygulamaktadır. Bu nedenle şubelerinden askerlik işlemleri için çağrılan öğrenciler, AÖF bürolarından öğrenci durum belgesi (EK-C2) alarak şubelerine vermelidirler. Doğacak mağduriyetten Üniversitemiz sorumlu olmayacaktır.

29 yaşını doldurmuş öğrencilerimize askerlik kanunu gereğince öğrenci durum belgesi verilememektedir. Kayıt olduğu yıldan başlamak üzere, kaydını yeniletmediği süreler de dahil olmak üzere İktisat, İşletme ve Açıköğretim Fakültesi lisans öğrencilerinden 7. yılını dolduranlara, Açıköğretim Fakültesi ön lisans öğrencilerinden 4. yılını dolduranlara, öğrencilik haklarından yararlanamadıkları için, öğrenci durum belgesi verilmemektedir. Ancak bu durumda olan öğrencilere istedikleri takdirde yukarıdaki yasal durumu tespit eden bir yazı bürolarca verilmektedir.

Dikey geçişle lisans öğrenimine hazırlık programına kayıt yaptıranlar ve ikinci üniversiteden kayıt yaptıran öğrenciler askerlik tecil işlemlerinden yararla-namazlar.

Lisans öğrenimine hazırlık programında okudukları tüm derslerden başarılı olan öğrencilere, askerlik şubelerinden ilişiksiz belgesi getirmek koşuluyla 3. sınıfa kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren, askerlik tecil işlemiyle ilgili hizmet verilmeye başlanır.

İkinci üniversiteye kayıtlı öğrencilerden örgün öğretimdeki kaydını sildirerek, süresi içinde gerekli belgelerle AÖF bürosuna başvuranlar, askerlik hizmetleri ile ilgili öğrencilik haklarından yararlanabilirler.

Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyenlere "askere alınmasında fakültemizce sakınca yoktur" ibareli yazı düzenlenmekte olup, öğrencilerimiz bu yazıyla kaydını sildirmeden askere gitme isteklerini askerlik şubelerine iletebilirler.

mülteci_7
26-06-2010, 06:58
beyler benim çok ciddi bir sorunum var;

Açık öğretim dış tic. 2. sınıftayım 2. sınıfı tekrar ediyorum şu anda. Ama bu yılda 2 dersten kaldım.
Askerlik şubesine gittiğimde; tecil için kaydımı sildirmem gerektiğini söylediler..!

Ama o kadar okuduktan sonra 2 dersim kalmış :( işin açıkcası kaydımı sildirmek istemiyorum.

Bu durumda ne yapabilirim???

erdo78
29-06-2010, 02:28
benim 2011 aralıka kadar onlısans diplomamla yaptığım tecilim var bu onumuzdekı sene 3. sıınfa gecmeye hak kazandım hazırlık sınıfını gectim yani.simdi ben 3. sınıfa kayıt yaptırıpda kalrısam ne olacak kaydımı sildirisem tecil olurmu kaç yıl olur

mumyac
09-07-2010, 12:13
benim 2011 aralıka kadar onlısans diplomamla yaptığım tecilim var bu onumuzdekı sene 3. sıınfa gecmeye hak kazandım hazırlık sınıfını gectim yani.simdi ben 3. sınıfa kayıt yaptırıpda kalrısam ne olacak kaydımı sildirisem tecil olurmu kaç yıl olur

inan sorundan bişe anlayamadım,ama eğer 3.sınıfa geçtiysen zaten senin 2011 ve 2012 öğretim dönmeinde bir yıl kalsanda 2010 -2011 döneminde zaten otomatik tecillin yapılıyor...umarım bunu sormuşsundur...

mumyac
09-07-2010, 12:16

Açık öğretim dış tic. 2. sınıftayım 2. sınıfı tekrar ediyorum şu anda. Ama bu yılda 2 dersten kaldım.
Askerlik şubesine gittiğimde; tecil için kaydımı sildirmem gerektiğini söylediler..!

Ama o kadar okuduktan sonra 2 dersim kalmış :( işin açıkcası kaydımı sildirmek istemiyorum.

önlisans programlarının bu dez avantajı var işte.ama ben senin yerinde olsam büt sınıavlarına iyi çalışırım ve o dersleride verir.şubeye gider atarım önlerine diplomayı alın tecil edin bakim derim ... (2 yıl daha tecil hakkın var ...(bir öneri daha yakalana kadar okuyabilrisin... (tavsiye edilmez:) ) )

mumyac
09-07-2010, 12:17

bide bu şııkkın var tabi...

Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyenlere "askere alınmasında fakültemizce sakınca yoktur" ibareli yazı düzenlenmekte olup, öğrencilerimiz bu yazıyla kaydını sildirmeden askere gitme isteklerini askerlik şubelerine iletebilirler.

desperado052578034
09-07-2010, 13:06
bende gecen sene 2 yıl üst üste kaldım tecil olmaz dediler ama sevkini ileri bitarih yapar ozmana kadar deslerden gercersen tecilin olur dediler sevkimi yaptırdım mayıs 2010 diye elime bakaya kaldınız diye kağıt geldi bu senede hiç takınttısız 4 e gectim önlisans diplomam sayesinde tecilim yapıldım fakat büroda 4 sınıfa gecmişti gibi bi yazıda alırsanın kabul ederiz tecil yaparız dediler arkdaşlar iş şubedeki memurda bitiryor eğer anlayışlı ise kayıt sildirmeden bu iş oluyor yok değilse sevikiniz yapar en kısa zamanda da gönderir

mumyac
09-07-2010, 13:12
bende gecen sene 2 yıl üst üste kaldım tecil olmaz dediler ama sevkini ileri bitarih yapar ozmana kadar deslerden gercersen tecilin olur dediler sevkimi yaptırdım mayıs 2010 diye elime bakaya kaldınız diye kağıt geldi bu senede hiç takınttısız 4 e gectim önlisans diplomam sayesinde tecilim yapıldım fakat büroda 4 sınıfa gecmişti gibi bi yazıda alırsanın kabul ederiz tecil yaparız dediler arkdaşlar iş şubedeki memurda bitiryor eğer anlayışlı ise kayıt sildirmeden bu iş oluyor yok değilse sevikiniz yapar en kısa zamanda da gönderir
bilgi için teşekkürler,inşallah herkes senin gibi şanslı olur.:cool:

desperado052578034
09-07-2010, 13:18
inş. arkdaşlar dediğim gibi bende gecen sene tecil olmıcak diye kaydımı sildirmeye gittim şubedeki memur ne gerek var sildirmeye hallederiz demişti :D

thelegioner
09-07-2010, 14:24
Merhaba..
Ben Aöf 1. sınıf öğrencisi idim ve sınıfta kaldım. Tek sorunum şu aöf askerliği tecil ettiriyor mu? Yoksa şubeye gitmem gerekir mi ?

mumyac
09-07-2010, 18:00
Merhaba..
Ben Aöf 1. sınıf öğrencisi idim ve sınıfta kaldım. Tek sorunum şu aöf askerliği tecil ettiriyor mu? Yoksa şubeye gitmem gerekir mi ?

tecil onlar ettiyor senin herhangi bir yere gitmenize gerek yok...

blackfalcon
16-09-2010, 15:59
Arkadaslar size bir sorum olucaktı.Ben önlisans diplomasıyla işletmeye kaydımı yaptırdım gecen sene ama hazırlık sınıfından 2 dersım kaldı alttan bu sene 3 okuyorum ama alttan kalan derslerımı veremedım sınıf tekrarı yapıcam askerlıgımı tecıl ettırebılırmıyım bana bır yardımcı olurmusunuz.

harun55
24-09-2010, 15:55
Arkadaşlar merhaba, sizlere bir sorum olacak. Bu konuda bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Ben 1. sınıfı iki yılda bitirdim ve alttan 2 dersten sorumlu olarak ikinci sınıfa geçtim. Yani bu yıl aöf de 3. senem. Ben bu iki dersi 2. sınıfın ilk senesinde veremezsem bir üst sınıfa geçemiyorum. Bu durumda Tecil durumum ne olur?

ÜweyS
27-09-2010, 11:16
öncelikli olarak o 2 dersi vermek zorundasınız. aksi takdirde çağırılırsınız..

sefa eray
02-10-2010, 14:15
ben açık öğretim elekrk elektronik bölümüne gidiom yüz yüze egitim aliom askerliğimi tecil ettirebilirmiyim.

erdemler29
06-10-2010, 21:08
:confused:mrb. ben kamu yönetimi 1. sınıf öğrencisiyim. 3 dersten kaldım.gelecek sene için üniversiteye hazırlanıyorum.açıköğretime devam edersem ve gelecek sene yeni bir üniversite kazanırsam o üniversite askerliğimi tecil ettirir mi ne önerirsiniz.?yok sa açıköğretim kaydımı sildirip bu sene tecil mi ettirsem.cevaplarsanız sevinirim

sgytr
10-10-2010, 14:36
ben 2 sene üstüste kaldım.önceden 2 sene tecil hakkımıda kullanmıştım.bu sene öss de tekrar açıköretim kazandım.bu hafta yeni kayıt yaptırmam gerekiyo.Önce eski kaydımımı sildirmem gerekiyor?tekrar kayıt olup askerliği tecil ettirmem için?cünkü askerlik şubesine gidip durum belgesi almam gerekiyor!

hakan512
10-10-2010, 16:05
ben 2.sınıfdayım şuan bu sene kaldım 4 tane dersim var önümüzdeki sene bunları gecemessem tecil haklarım yok oluyo yani öle mi yeni kaydım siliniyomu yani okuldan? benim başımı matematik yakıcak zaten 42-45 arası aldım hep kaldım bu yüzden acaba bi önerisi varmı matematik çalışma veya kursa gitme hakkında..şimdiden tşk

mancer
17-10-2010, 21:12
......

zakkey
20-10-2010, 22:13
Merabalar arkadaşlar ben 2 yıl üstüstte kaldım.şmdi benim liseden sonra 2 yıl tehcilimi kullanmadım şimdi onu kullanabilir miyim?Kullanabilirsem ne yapmam gerek kaydımı sildirmem gerek mi?yardımcı olursanız çok sevinirim...

feratt
21-10-2010, 10:49
Merabalar arkadaşlar ben 2 yıl üstüstte kaldım.şmdi benim liseden sonra 2 yıl tehcilimi kullanmadım şimdi onu kullanabilir miyim?Kullanabilirsem ne yapmam gerek kaydımı sildirmem gerek mi?yardımcı olursanız çok sevinirim...

evet kaydını sildirmen gerekli.

zakkey
21-10-2010, 23:43
saolasın kardes

mchll
25-10-2010, 14:51
Arkadaşlar ben dikey geçiş ile aöf kayıt yaptırdım ve ilk sene 2 ders bırakarak 3. sınıfa kayıt yaptırdım.Durum şu 3. sınıfta alt sınıftan aldığım 2 dersten tekrar kalmış bulunmaktayım. Askerlik durumu ne olur acaba bilgisi olan varmı ?

ÜweyS
25-10-2010, 15:44
Arkadaşlar ben dikey geçiş ile aöf kayıt yaptırdım ve ilk sene 2 ders bırakarak 3. sınıfa kayıt yaptırdım.Durum şu 3. sınıfta alt sınıftan aldığım 2 dersten tekrar kalmış bulunmaktayım. Askerlik durumu ne olur acaba bilgisi olan varmı ?

bir öğretim yılında iki defa üst üste sınıfta kalırsanız teciliniz bozulmuş olur.

sonercakmak55
23-12-2010, 19:15
Merhaba Arkadaşalar 2006 yılında yüksekokuldan mezun olup aof 3.sınıf işletme olarak devam ettim.

Dönem sınıf yıl açıklama
2006-2007 3 1 4 dersten bulunduğu sınıfı tekrar
2007-2008 3 1 kayıt yeniletmedi
2008-2009 3 2 normal geçti
2009-2010 4 1 3 dersten bulunduğu sınıfı tekrar
2010-2011 4 2

yukarıdaki gibi eğitim sürecim oldu 3. Sınıfta 2 sene üstüste kaldığım için tecil hakkım bitmişti. şu an 4. Sınıfta 3 dersim var tecil etme şansım varmı ?

ÜweyS
24-12-2010, 11:00
Merhaba Arkadaşalar 2006 yılında yüksekokuldan mezun olup aof 3.sınıf işletme olarak devam ettim.

Dönem sınıf yıl açıklama
2006-2007 3 1 4 dersten bulunduğu sınıfı tekrar
2007-2008 3 1 kayıt yeniletmedi
2008-2009 3 2 normal geçti
2009-2010 4 1 3 dersten bulunduğu sınıfı tekrar
2010-2011 4 2

yukarıdaki gibi eğitim sürecim oldu 3. Sınıfta 2 sene üstüste kaldığım için tecil hakkım bitmişti. şu an 4. Sınıfta 3 dersim var tecil etme şansım varmı ?

bu durumu en iyi açıklayacak olan mercii askerlik şubesidir. sormanızda fayda var.

cokoprens
26-03-2011, 16:29
merhaba arkadaşlar. benim bir sorum olacak. 26 yaşındayım. geçen sene hazırlık sınıfına kayıt yaptırdım 3 dersi verdim 3. sınıfa geçtim. eğer bu sene dersleri veremez de sınıf tekrarı yaparsam askerlik durumum ne olur?
ÜweyS "bir öğretim yılında iki defa üst üste sınıfta kalırsanız teciliniz bozulmuş olur." demiş ama açıkçası pek anlamadım :S sonuç olarak 3. sınıfta ilk yılım...

feratt
27-03-2011, 17:44
merhaba arkadaşlar. benim bir sorum olacak. 26 yaşındayım. geçen sene hazırlık sınıfına kayıt yaptırdım 3 dersi verdim 3. sınıfa geçtim. eğer bu sene dersleri veremez de sınıf tekrarı yaparsam askerlik durumum ne olur?
ÜweyS "bir öğretim yılında iki defa üst üste sınıfta kalırsanız teciliniz bozulmuş olur." demiş ama açıkçası pek anlamadım :S sonuç olarak 3. sınıfta ilk yılım...

selamlar, öncelikle başarılar dilerim kardeşim sınavda.
bu sene 3. sınıfta ilk senem demişsin, bu sene kalırsan askerlik açısından bi sorun yok ama gelecek sene de 3. sınıfın derslerini veremez ve kalırsan o zaman tecil işlemin yapılmıyor ve seni askere alma durumları çıkıyor.

mezan
08-04-2011, 21:03
merhaba arkadaşlar.benım bır sorum var acaba yardımcı olabılırmısınız?
2 myo bıtırdım ve aöf işletme 3.sınıftan dırek devam ettım gecen sene kaldım.eger busenede kalırsam derslerden.2 sene ustuste kaldıgım ıcın askerlık sorunum cıkacak 1988 dogumluyum acaba baskabırbolume tekrar kayıtolsam.askerlıgıtecılettırebılırmıyım.boylebır sansımvarmı?

feratt
08-04-2011, 22:41
merhaba arkadaşlar.benım bır sorum var acaba yardımcı olabılırmısınız?
2 myo bıtırdım ve aöf işletme 3.sınıftan dırek devam ettım gecen sene kaldım.eger busenede kalırsam derslerden.2 sene ustuste kaldıgım ıcın askerlık sorunum cıkacak 1988 dogumluyum acaba baskabırbolume tekrar kayıtolsam.askerlıgıtecılettırebılırmıyım.boylebır sansımvarmı?

merhaba

eğer bu sene de kalırsan önce kaydını sildirip askerliğini 2 senelikten mezun olduğun için 2 yıl tecil ettireceksin sonrasında tekrar kayıt yaptırıp aöf ye devam ediceksin olay bundan ibaret, ama inşallah geçersin bunlara gerek kalmaz.

5himmy
21-04-2011, 14:25
Merhaba arkadaşlar yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, 85 doğumluyum önceden ikamet ettiğimiz şehire askerlik şubesinden kağıt gelmiş şubeye gittim 2008 yılında 2 sene aöf 1. sınıfta kaldığım için kaydımı sildirip tekrar kayıt yaptırdım. Şu an aöf 1. sınıfta 3. senem 3 dersim var önceden ikamet ettiğimiz şehire askerlik şubeden tekrar kağıt gelmiş bulunduğum ilçenin askerlik şubesine gittim ve bana 2 yıl üst üste kaldığım için asker kaçağı gözüktüğümü bu durumu düzeltmek için sadece aöf ile ilişiğimi kestiğimde 2 yıl tecil hakkımın olduğunu söylediler. Ben bu işlemi daha önceden yaptırdığım için bir sorun çıkar mı? Yada bu dönem sınavlarında 2. sınıfa geçersem hala kaçak olarak gözükür müyüm? Sınav sonuçlarından sonra askerlik şubesine askere gitmek için başvurursam normal şekilde askere gidebilir miyim?
Yukarıda bazı arkadaşlar sevk tarihini sınav sonuçlarından ileri bir tarihe yaptırdığınız taktirde sınıfı geçerseniz tekrar tecil ettirebilme durumunun olduğunu söylemişler kafam allak bullak oldu...

ÜweyS
21-04-2011, 15:19
Merhaba arkadaşlar yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, 85 doğumluyum önceden ikamet ettiğimiz şehire askerlik şubesinden kağıt gelmiş şubeye gittim 2008 yılında 2 sene aöf 1. sınıfta kaldığım için kaydımı sildirip tekrar kayıt yaptırdım. Şu an aöf 1. sınıfta 3. senem 3 dersim var önceden ikamet ettiğimiz şehire askerlik şubeden tekrar kağıt gelmiş bulunduğum ilçenin askerlik şubesine gittim ve bana 2 yıl üst üste kaldığım için asker kaçağı gözüktüğümü bu durumu düzeltmek için sadece aöf ile ilişiğimi kestiğimde 2 yıl tecil hakkımın olduğunu söylediler. Ben bu işlemi daha önceden yaptırdığım için bir sorun çıkar mı? Yada bu dönem sınavlarında 2. sınıfa geçersem hala kaçak olarak gözükür müyüm? Sınav sonuçlarından sonra askerlik şubesine askere gitmek için başvurursam normal şekilde askere gidebilir miyim?
Yukarıda bazı arkadaşlar sevk tarihini sınav sonuçlarından ileri bir tarihe yaptırdığınız taktirde sınıfı geçerseniz tekrar tecil ettirebilme durumunun olduğunu söylemişler kafam allak bullak oldu...

sürekli kayıt sildirip yeniden tecil etmek hakkında bir bilgim yok. bunu aof ve askerlik şubesi daha net bilirler. askere gitmek isterseniz elbette gidebilirsiniz sorun olmaz. evet sevk tarihi önemlidir.;)

5himmy
21-04-2011, 16:41
Cevap için teşekkürler ilkten aöf şubesine sonrasındada askerlik şubesine gidip olayı netleştireyim :)

aLTuu
29-04-2011, 22:05
arkadaşlar ben 21 yaşındayım aöf kamu yönetimi 1. sınıftayım, geçen sene kaldım sınıf tekrarı yapıyorum fakat bu senede vizelerim pek iç açıcı değil. 1 sene önce babamı kaybettim ve eve ben bakıyorum. fabrikada çalıştığım için derslere çok fazla bakamıyorum. bu sene de kalırsam tecil hakkım bitmiş oluyor, şimdilik askere gitmemem lazım. bana hangi yolu önerirsiniz? aöf'ü iptal edip 2 sene tecil alma hakkım var mı?
tecil aldıktan sonra tekrar aöf okuyabilir miyim? kamu yönetimi yerine hangi bölümü seçmeliyim, sözel bölümlere kafam daha çok çalışıyor bana ne önerirsiniz?

Nebri_86
03-05-2011, 15:49
Merhaba arkadaşlar..
Benimde Aslında Bir Sorum Olacak Belki Biraz Karışık Ama Umarım Anlatabilirim...
İşletme Fakültesi 3. Sınıf Ögrencisiyim Geçen Sene 3 Dersten Kaldığım İçin Şu An O 3 Dersi Vermeye ÇAlışıyorum... Vize Notlarına Göre 2 Dersten Geçebilirim 1 Dersten Şüpheliyim Çok Düşük Puanım. Bu Durumuma Göre Ben 2 Dersi Vermiş Olursam 4.Sınıfa Geçebiliyor ve Doğal Olarak Tecil Hakkımı Elde Etmiş Oluyormuyum...
Şimdiden Teşekkürler Arkadaşlar...

feratt
03-05-2011, 17:30
arkadaşlar ben 21 yaşındayım aöf kamu yönetimi 1. sınıftayım, geçen sene kaldım sınıf tekrarı yapıyorum fakat bu senede vizelerim pek iç açıcı değil. 1 sene önce babamı kaybettim ve eve ben bakıyorum. fabrikada çalıştığım için derslere çok fazla bakamıyorum. bu sene de kalırsam tecil hakkım bitmiş oluyor, şimdilik askere gitmemem lazım. bana hangi yolu önerirsiniz? aöf'ü iptal edip 2 sene tecil alma hakkım var mı?
tecil aldıktan sonra tekrar aöf okuyabilir miyim? kamu yönetimi yerine hangi bölümü seçmeliyim, sözel bölümlere kafam daha çok çalışıyor bana ne önerirsiniz?
selamlar, öncelikle başın sağolsun kardeşim, allah geride kalanlara uzun ömürler versin, işin de pek kolay değilmiş allah yardımcın olsun..

benim sana ilk tavsiyem en azından finallerde verebildiğin kadar dersi vermeye çalış sonuçta ekime kadar zamanın var, hepsini veremesen bile 5 dersi versen bi üst sınıfa geçebilirsin.. zorlayabilidiğin kadar zorla ve 5 dersi ver derim ben.
eğer dersleri veremezsen tekrar foruma gel ve bizimle paylaş durumunu o zaman ne yapacağımızı tekrar konuşuruz.

Şimdiden başarılr..

feratt
03-05-2011, 17:33
Merhaba arkadaşlar..
Benimde Aslında Bir Sorum Olacak Belki Biraz Karışık Ama Umarım Anlatabilirim...
İşletme Fakültesi 3. Sınıf Ögrencisiyim Geçen Sene 3 Dersten Kaldığım İçin Şu An O 3 Dersi Vermeye ÇAlışıyorum... Vize Notlarına Göre 2 Dersten Geçebilirim 1 Dersten Şüpheliyim Çok Düşük Puanım. Bu Durumuma Göre Ben 2 Dersi Vermiş Olursam 4.Sınıfa Geçebiliyor ve Doğal Olarak Tecil Hakkımı Elde Etmiş Oluyormuyum...
Şimdiden Teşekkürler Arkadaşlar...

selam kardeşim, aynen senin de yazdığın gibi, 4. sınıfa geçebiliyorsun ve tecilin de devam ediyor.
başarılar.

goldberg_62
07-05-2011, 16:28
merhabalar...

1986 doğumluyum bir konuda acil olarak bilgiye ve yardıma ihtiyacım var. ben 2005-2007 yılları arasında fırat üni.den mezunum. 2007 yılında hemen açık öğretim 3. sınıf işletme programına kayıt oldum. bu sene 4. senem ve 3. sınıftayım halen. sadece 2 dersimi verebildim. işim sebebiyle zaman ayıramıyorum derslerime.
bana daha önce hiç askerlik kağıdı gelmedi. ancak bugün gelmiş. ve benim yoklama kaçağı olduğum yazıyormuş. resmi bir belge daha önce gelseydi imza ile teslim alınırdı ama hiç bir belge elime ulaşmadı.
benim sorum şu. 2007-2008 2008-2009 2009-2010 senelerinde harç ücretlerimi ödedim. sadece 2009-2010 senesi 2. taksidimi yatıramadım. 2010-2011 senesi 2 taksidimide yatıramadım. kayıdım iptal olmuştur bunu biliyorum. 2010 senesi sınavlarından sonra bir öğrenci belgesine ihtiyacım oldu. bu sırada askerlik şubesiylede görüştüm. okuldan kaydımı aldırırsam o belgeyle müracat edersem 2 yıl tecil hakkım varmış. şimdi ben 2010-2011 yani bu sene harç yatırmadım kaydım iptal oldu. ama 2009-2010'dan borçlu olduğum 2. taksidimi ödesem, daha sonra ilişkimi kestiğime dair belge alsam askerlik şubesine müracat etsem yine 2 yıl tecil verirlermi? yoksa zaten 10 aydır kaydın silinmiş diyip 15 aylık bir tecil süresi mi verirler? ya da askeremi alırlar :(((((

biraz karmaşık bir durum ama yardımcı olacağınıza inanıyorum. teşekkürler...

goldberg_62
07-05-2011, 16:39
merhabalar...

1986 doğumluyum bir konuda acil olarak bilgiye ve yardıma ihtiyacım var. ben 2005-2007 yılları arasında fırat üni.den mezunum. 2007 yılında hemen açık öğretim 3. sınıf işletme programına kayıt oldum. bu sene 4. senem ve 3. sınıftayım halen. sadece 2 dersimi verebildim. işim sebebiyle zaman ayıramıyorum derslerime.
bana daha önce hiç askerlik kağıdı gelmedi. ancak bugün gelmiş. ve benim yoklama kaçağı olduğum yazıyormuş. resmi bir belge daha önce gelseydi imza ile teslim alınırdı ama hiç bir belge elime ulaşmadı.
benim sorum şu. 2007-2008 2008-2009 2009-2010 senelerinde harç ücretlerimi ödedim. sadece 2009-2010 senesi 2. taksidimi yatıramadım. 2010-2011 senesi 2 taksidimide yatıramadım. kayıdım iptal olmuştur bunu biliyorum. 2010 senesi sınavlarından sonra bir öğrenci belgesine ihtiyacım oldu. bu sırada askerlik şubesiylede görüştüm. okuldan kaydımı aldırırsam o belgeyle müracat edersem 2 yıl tecil hakkım varmış. şimdi ben 2010-2011 yani bu sene harç yatırmadım kaydım iptal oldu. ama 2009-2010'dan borçlu olduğum 2. taksidimi ödesem, daha sonra ilişkimi kestiğime dair belge alsam askerlik şubesine müracat etsem yine 2 yıl tecil verirlermi? yoksa zaten 10 aydır kaydın silinmiş diyip 15 aylık bir tecil süresi mi verirler? ya da askeremi alırlar ((((

feratt
09-05-2011, 11:24
merhabalar...

benim sorum şu. 2007-2008 2008-2009 2009-2010 senelerinde harç ücretlerimi ödedim. sadece 2009-2010 senesi 2. taksidimi yatıramadım. 2010-2011 senesi 2 taksidimide yatıramadım. kayıdım iptal olmuştur bunu biliyorum. 2010 senesi sınavlarından sonra bir öğrenci belgesine ihtiyacım oldu. bu sırada askerlik şubesiylede görüştüm. okuldan kaydımı aldırırsam o belgeyle müracat edersem 2 yıl tecil hakkım varmış. şimdi ben 2010-2011 yani bu sene harç yatırmadım kaydım iptal oldu. ama 2009-2010'dan borçlu olduğum 2. taksidimi ödesem, daha sonra ilişkimi kestiğime dair belge alsam askerlik şubesine müracat etsem yine 2 yıl tecil verirlermi? yoksa zaten 10 aydır kaydın silinmiş diyip 15 aylık bir tecil süresi mi verirler? ya da askeremi alırlar ((((

kardeşim merhaba,
durumun bir hayli karışık öncelikle bir aöf bürosuna git ve durumunu bi öğren bakalım, 4 senedir 3 teyim diye yazmışsın normal şartlarda bir sınıfta 2 sene üst üste kalan öğrencinin askerliği tecil edilmez, dolayısıyla sen kaçak durumuna düşersin.
belirttiğim gibi öncelikle bi aöf bürosuyla görüş bakalım.

aLTuu
03-06-2011, 23:19
selamlar, öncelikle başın sağolsun kardeşim, allah geride kalanlara uzun ömürler versin, işin de pek kolay değilmiş allah yardımcın olsun..

benim sana ilk tavsiyem en azından finallerde verebildiğin kadar dersi vermeye çalış sonuçta ekime kadar zamanın var, hepsini veremesen bile 5 dersi versen bi üst sınıfa geçebilirsin.. zorlayabilidiğin kadar zorla ve 5 dersi ver derim ben.
eğer dersleri veremezsen tekrar foruma gel ve bizimle paylaş durumunu o zaman ne yapacağımızı tekrar konuşuruz.

Şimdiden başarılr..

abi ne yapacağımızı şimdiden konuşalım bu sınavlarda kötü geçti, geçebileceğimi hiç sanmıyorum. birde bütünlemede şansımı deneyeceğim ama sen yinede ne yapmam gerekiyor yazarsan sevinirim.

feratt
06-06-2011, 13:16
abi ne yapacağımızı şimdiden konuşalım bu sınavlarda kötü geçti, geçebileceğimi hiç sanmıyorum. birde bütünlemede şansımı deneyeceğim ama sen yinede ne yapmam gerekiyor yazarsan sevinirim.

selam, yapacağın şey, önce kaydını sildirip liseden sonra askerliği tecil ettirmediysen 2 yıl tecil hakkın var onu kullanmak, seneye tekrar aöf ye yeniden girer tekrar denersin şansını.

halock
28-06-2011, 17:13
Merhaba arkadaşlar.
Bir sorum olacak bilen birisi yada yaşamış birisi bilgi verirse çok sevinirim.

şimdi ben 2 yıl üst üste kaldım..bu 3. senemdi ve dersleri geçtim
normalde bana denen şuydu;
sınıfını geçtiğine dair belgeyi (EKC2) getir şubene tecili tekrar yaparız.

şimdi de bi şubeyi arıyorum olur diyor
bi şubeyi arıyorum olmaz diyor

dersleri geçtim
4. sınıfa geçtim
yaşım 23
bozulan tecilimi tekrar yaparlarmı
acil yardım lütfen
ne yapayım

feratt
28-06-2011, 17:29
Merhaba arkadaşlar.
Bir sorum olacak bilen birisi yada yaşamış birisi bilgi verirse çok sevinirim.

şimdi ben 2 yıl üst üste kaldım..bu 3. senemdi ve dersleri geçtim
normalde bana denen şuydu;
sınıfını geçtiğine dair belgeyi (EKC2) getir şubene tecili tekrar yaparız.

şimdi de bi şubeyi arıyorum olur diyor
bi şubeyi arıyorum olmaz diyor

dersleri geçtim
4. sınıfa geçtim
yaşım 23
bozulan tecilimi tekrar yaparlarmı
acil yardım lütfen
ne yapayım

al belgeni ve git bi şubeye yardımcı olurlar sana.

halock
28-06-2011, 17:31
al belgeni ve git bi şubeye yardımcı olurlar sana.

abi seninde böle bi durum vardı galiba..oluyolarmı ya
bu arada senin şube nere
benim ki kartal şube
delircem abi kafayı yedim yaaa

feratt
28-06-2011, 18:01
abi seninde böle bi durum vardı galiba..oluyolarmı ya
bu arada senin şube nere
benim ki kartal şube
delircem abi kafayı yedim yaaa

benim olmadı ama kardeşimin böyle bir sorunu vardı bahçelievler şubesi yardımcı oldu bi görüş istersen.

rallyproco
20-08-2011, 12:43
Merhaba ben 2009da 2 yıllık üniversiteden mezun oldum ve bu zamana kadar hiç askerlik için bişey yapmadım bu arada üniversite bittikten sonra açıköğretimden işletmeye kayıt yaptırdım ve intibak hazırlık eğitimine başladım 3. sınıf için fakat 2 senedir geçemedim çalışmadığım için bu 2. sene için son bütünleme sınavlarım var.Geçemezsem askerlik durumum nasıl olur tecil etme şansım olurmu yada nasıl tecil ettirebilirim ?

Bide bu sene yeniden 2 yıllık kazandım başka bi bölüm ve o sektöre girmek istiyordum çoğunlukla bu 2 yıllık için tecil ettirmek istiyorum. Açıköğretimden kaydımı devam ettirirsem tecil olurmu?

feratt
22-08-2011, 11:22
Merhaba ben 2009da 2 yıllık üniversiteden mezun oldum ve bu zamana kadar hiç askerlik için bişey yapmadım bu arada üniversite bittikten sonra açıköğretimden işletmeye kayıt yaptırdım ve intibak hazırlık eğitimine başladım 3. sınıf için fakat 2 senedir geçemedim çalışmadığım için bu 2. sene için son bütünleme sınavlarım var.Geçemezsem askerlik durumum nasıl olur tecil etme şansım olurmu yada nasıl tecil ettirebilirim ?

Bide bu sene yeniden 2 yıllık kazandım başka bi bölüm ve o sektöre girmek istiyordum çoğunlukla bu 2 yıllık için tecil ettirmek istiyorum. Açıköğretimden kaydımı devam ettirirsem tecil olurmu?

selam,
bu yılda kalırsan askerliğin tecil olmaz artık.

logan101
13-10-2011, 22:25
SELAM HERKSE.ARKADASLAR BISEY SORUCAM..
ben acık ogretım 1. sınıfta 2 yıl ust uste kaldım ama tecıl hakkımı hıc kullanmadım.. nısan 90 dogumluyum askerlıge gıtmemem ıcın ne yapmam lazım yardımcı olursanız cok mutlu olurum ..

feratt
14-10-2011, 11:31
SELAM HERKSE.ARKADASLAR BISEY SORUCAM..
ben acık ogretım 1. sınıfta 2 yıl ust uste kaldım ama tecıl hakkımı hıc kullanmadım.. nısan 90 dogumluyum askerlıge gıtmemem ıcın ne yapmam lazım yardımcı olursanız cok mutlu olurum ..

kaydını sildirip askerlik şubesine gidip tecilini yaptırman gerekli.

farukfirat
11-01-2012, 15:00
Merhaba;
ben ticaret lisesi 2005 yılı muhasebe mezunuyum ünv.açık öğretim 2007-2008 ve 2008-2009 yılında sınıfta kaldım daha sonra başka ile taşındım ve diploma mı kayıp ettim nihayetinde çıkardım ama bu geç gittim askerlik şubesine benim bilmek istediğim 2009 yılında aöf tecil yapmışmıdır ve 2009 dan sonra ne kadar tecil sürem var duyduğum kadarıyla 3 yıl içinde gitmem gerekiyormuş kendim şahsım olarak bilgi verirseniz çok sevinirim...

hasançevik
03-03-2012, 20:14
yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar.ben aöf işletme son sınıf örencisiyim.geçen yıl 1 dersten kaldım kpss de tercihlere kalabilmek için.bu yıl o dersi yine bırakıp önlisanstan sınava girmem gerekiyor.sınav eylülde.sınavdan sonrada mezun olmamam gerekiyor.2011 lisanstan girmiştim sınava.lisans bitmedi ama 2012 önlisan girebilirim okul bitmezse ama askerlik sorun oluyor.nasıl çözerim askerlik sorununu?

nesta22tr
16-04-2012, 11:52
1985 dogumluyum iki yıllık üniversite bitirdim sonra dikey gecisle aöfe gectim 4sınıftayım ve tek dersim kaldı ama 4.sınıfta iki kez kaldım ve nisan ayındaki sınava girdim ve gecen gün eve yoklama kagıdı gelmis hazirana kadar tecil alabilrmiyim acil cvp

orhande
16-04-2012, 20:47
1985 dogumluyum iki yıllık üniversite bitirdim sonra dikey gecisle aöfe gectim 4sınıftayım ve tek dersim kaldı ama 4.sınıfta iki kez kaldım ve nisan ayındaki sınava girdim ve gecen gün eve yoklama kagıdı gelmis hazirana kadar tecil alabilrmiyim acil cvp

İKİ KEZ KALDIĞINIZ için askerliğiniz tecil edilmez. Askerlik Şubenize giderek son sınıfta olduğunuzu ve bu sene mezun olacağınızı söylerseniz belki yardımcı olabilirler...

ugurtuney
24-01-2013, 21:06
Arkadaşlar merhaba.Ben açıköğretim e kayıt yaptırmıştım 2011-2012 yılında.1. dönem taksiti mi yatırmıştım ancak 2.dönem in taksitini yatırmadım ve bu sene de kayıt yeniletmedim.Askerlik yoklama kağıdım geldi.Kayıdım donmuş.ben askerliğimi tecil ettirebilirmiyim şuanda ettiremezmiyim