PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askerlikte 29 Yaş Sınırı

darkangel
29-12-2007, 00:46
>>> Yeni Askerlik Kanunu <<< (http://www.acikogretim.gen.tr/yeni-askerlik-kanunu-t41733.html)

Eğitim gördüğünüz sürece askerliğiniz 29 yaşına kadar tecil edilmektedir.
Yeni kanunla beraber 2 yıl üst üste sınıfta kaldığınızda askerlik tecilinde bir sıkıntı olmayacaktır.

Lisans mezunları 29 yaşından önce eğitim gerekçesiyle sadece Yüksek Lisans yaparak askerliklerini tecil ettirebilirler.
Onun dışında eğitim gerekçesiyle askerlik tecil edilmez, 2 yıl özel tecil haklarını kullanabilirler...

mumyac
27-01-2008, 14:31
ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

* Bütünleme sınavı sonunda Fakülte, askerlikle ilişkisi olan öğrenciler için “öğrenci durum belgesi”ni toplu olarak ilgililerin askerlik şubesine göndermektedir.

Ancak bazı askerlik şubeleri buna rağmen öğrencilerden “öğrenci durum belgesi” istemektedir. Bu durumda:

· Askerlik şubenizle görüşerek fakültece bu belgenin gönderileceğini, sonuç alamaz iseniz,

· AÖF bürosuna başvurup öğrenci durum belgesinin gönderilmesini isteyiniz.

· 29 yaşını doldurmuş öğrencilere Askerlik Kanunu gereği bu belge verilmemektedir.

· Ayrıca kayıt olduğu yıldan itibaren, kaydını yeniletmediği süreler de dahil olmak üzere İktisat ve İşletme fakültesi öğrencileri 7.yılı dolduran, önlisans öğrencilerinden 4.yılını dolduranlar öğrencilik haklarından yararlanamadıklarından “öğrenci durum belgesi” verilmemektedir.

· Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyen öğrencilere “Askere alınmasında fakültemizce sakınca yoktur” ibareli bir yazı alıp, askerlik şubesine verildiğinde, kaydınız silinmeden askere sevk işleminiz yapılmaktadır.

yumurcax41
01-02-2008, 02:56
Güzel 29 yeter bize:)

msyasar
06-02-2008, 18:00
merhaba ben şubat 1981 doğumluyum ve 3 sınıftayım ne zamana kadar sürem var en geç hangi yıl okulu bitirmem lazım yardımcı olan olursa sevinir

darkangel
06-02-2008, 18:02
7senede bıtırme hakkın var okulu;)

santiyago
16-04-2008, 10:28
merhaba ben 04.09.1980 doğumluyum işletme ikinci sınıftayım benim askerlik durumu nedir bilgi verirseniz sevinirim en son tecil hskkım ne zamandır

darkangel
16-04-2008, 12:38
yükseköğretimde okuyan öğrencilerin askerlik tecil işlemleri en çok 29 yaşına kadar yapılır. 29 yaş sınırını aşan öğrenciler öğrencilikleri devam etse bile askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar;)

darkangel
16-04-2008, 12:48
merhaba ben 04.09.1980 doğumluyum işletme ikinci sınıftayım benim askerlik durumu nedir bilgi verirseniz sevinirim en son tecil hskkım ne zamandır

muhakkak sızınde 2009kasımı gıbı ılk devrenız verılır;)

yücel özen
16-04-2008, 14:36

29 yasını doldurmus öğrencılereaskerlık kanunu geregınce durum belgesı werılmemektedır.kayıt olduğu yıldan baslamak uzere kaydını yenıletmedığı sureler dahıl olarak iktısat,işletme we acıköğretim fakultesı lisans öğrencılerınden 7. yılını dolduranlara ,açıköğretım fakultesı önlısans proğramı öğrencılerınden 4. yılını dolduranlara, öğrencılık haklarından yararlanamadıkları ıcın, öğrencı durum belgesı werılmemektedır.

boracanon
18-04-2008, 22:43
arkadaşlar bende 1980 hazi,ran doğumluyum, iktisat 2. sınıf öğrenciyim. 3. sınıf bittiğinde benimde tecil hakkım sona erecek 4. saınıftaken asker olmak zorundayım anlaşılan, fakat bir sene bakaya kalıp okulu bitirsem, diplomamı ibraz etsem, duruum ne olur, lise mezunu olarak mı üni mezünu olark mı alnırım. sizce 1 senede yakalnma şansım nedir? yakalmadan 4. sınıfı bitirip diplomamı albilir miyim

yücel özen
19-04-2008, 02:05
arkadaşlar bende 1980 hazi,ran doğumluyum, iktisat 2. sınıf öğrenciyim. 3. sınıf bittiğinde benimde tecil hakkım sona erecek 4. saınıftaken asker olmak zorundayım anlaşılan, fakat bir sene bakaya kalıp okulu bitirsem, diplomamı ibraz etsem, duruum ne olur, lise mezunu olarak mı üni mezünu olark mı alnırım. sizce 1 senede yakalnma şansım nedir? yakalmadan 4. sınıfı bitirip diplomamı albilir miyim

arkadasım yanlıs bı sey demek ıstemıyorum net bı bılgım de yok sen gereklı yerlere bı baswursan daha ıyı olcak ...

darkangel
19-04-2008, 12:36

yakalanacagını anladıgında okulunu dondur 1sene,nasılsa 3 ve 4te kalmak sorun deıl okadar;)
ayrıca askerlıkte acıkogretıme devam edılebılır;)

yonat
19-04-2008, 13:07

sorun yakalanma değilde , aof ün kayıt yapmaması olur galiba 4.yıl, öylemi...?

mlkakcy
22-04-2008, 12:53
Arkadaşlar Lütfen Yardim Edin Eşim 1983 Doğumlu 2006da Meslek Yüksek Okuluna Kayit Yaptirdi Fakat Okul şehirdişinda Olduğu Için Devam Etmedi şimdi Son Yoklama Die Kağit Geldi Bize Ve Eşim Bu Yil Yine öss Ye Girecek Ayni Zamanda Kendisinde Hepatit B Hastaliği Var şimdi Eşimi Askere Alirlarmi Hemen Lütfen Bildiklerinizi Paylaşin

darkangel
22-04-2008, 14:35
Arkadaşlar Lütfen Yardim Edin Eşim 1983 Doğumlu 2006da Meslek Yüksek Okuluna Kayit Yaptirdi Fakat Okul şehirdişinda Olduğu Için Devam Etmedi şimdi Son Yoklama Die Kağit Geldi Bize Ve Eşim Bu Yil Yine öss Ye Girecek Ayni Zamanda Kendisinde Hepatit B Hastaliği Var şimdi Eşimi Askere Alirlarmi Hemen Lütfen Bildiklerinizi Paylaşin

esınız 2sene kalmıs gozukuor 2006dan berı hıc baslamadıysa,oncelıkle aö subesıne gıdıp ogrencılık durumunu kontrol edın eger ogrencı olarak gozukuorsa ogrencı belgenızle beraber askerlık subenıze gıdın,eger ogrencılık durumunuz sona ermısse bır dılekce yazıp askerlık subesıne gıdınız;)zaten yoklamadan telas etmeyınız gıdıp ılgılı komutanla konustgunuz zmaan sıze yardımcı oluorlar;)

mlkakcy
23-04-2008, 16:08
öncelikle çok teşekkür ediyorum ilginize okuldan kaydı silinmiş ama bu yıl tekrar gircek sınava tecil hakkkı varmı yoksa alırlarmı çok endişeleniyorum

yücel özen
23-04-2008, 23:01
http://www.asal.msb.gov.tr/

askerlık ıcın gereklı bılgılere burdan da bakabılırsınzı

darkangel
26-04-2008, 13:15
öncelikle çok teşekkür ediyorum ilginize okuldan kaydı silinmiş ama bu yıl tekrar gircek sınava tecil hakkkı varmı yoksa alırlarmı çok endişeleniyorum

bır dılekce yazıp askerlık subesıne gotur
tekrardan öss sınavına gırıp okuyacagım diye...
ve askerlık subesınde komutanla konustunmu ok dır bu iş;)

asi...
06-05-2008, 18:00

80 dogumlu ısen ıkı sene daha tecıl hakkın olması lazım cunkı ben okuduguma ve anladıgıma gore yanlıs anlamadıysam(yanlıs anladıysam duzeltsın arkadaslar)29 yasını doldurana kadar yanı 30 a gırene kadar tecıl yaptırabılıyorsun.yanı senın ıkısene yanı bu sene ve obursene ye kadar tecıl ettırebılır ve okulunu bıtırebılırsın.

darkangel
06-05-2008, 18:06
evet 2009 kasımda tecılı bıtmıs olacak arkadasın yas haddınden ısterce okul derecesı yapsın tum tecıl hakkı bıtıor;)

enginem
29-04-2009, 20:12

Aynı benim fikrim bu ya :)
Bende böyle düşünüyorum ama net bir bilgim yok benimde,başlığı takip ediyorum dikkatle,cevap veren olursa.
Benim bir polisten sadece kulaktan duyduğum bakaya kalanlar asteğmen falan olamıyormuş.ama kısa dönem çavuş oluyor mu onu da bilmiyorum.
Benim 1ay sonra finallerde 1.sınıf bitecek inşallah.Bende 29'a takılıyorum galiba değil mi? Kalmadan geçsemde . :(

mamilist
06-06-2009, 01:07
merhaba ben 1981 doğumluyum bu sene işletmeyi bitiriyorum tecil hakkım oluyormu bilgilendirirseniz sevinirim.

giris
06-06-2009, 03:33
Top peşinde koşan adamlara 38 yaşına kadar tecil hakkı tanınırken eğitimi için uğraşanlara 29 yaş sınırı var ne yazıkki.1999 yılından beri çarpık eğitim sistemine zaman kaybettik şimdi mezun olamama durumumuz oluyor. Aslında futbolcuların tecili 33 den 38 e çıkarıldığında bu yaş sınırırınında 32 ye çekilmesi gerekirdi. Bence eğitim futboldan daha önemli.

darkangel
09-06-2009, 13:16
merhaba ben 1981 doğumluyum bu sene işletmeyi bitiriyorum tecil hakkım oluyormu bilgilendirirseniz sevinirim.

2010da askerliğiniz var.

since1967
27-06-2009, 23:53
ben 84 doğumluyum benim sorum şu bu sene 2 sınıfa geçtim aöf de ilk senemdi hiç kalmadan okulu bitirmek istiyorum ben mezun olana kadar 29 yaş sınırı bana vurmuyor dimi arkadaşlar daha net soru olarak 84 doğumlu biri kaç senesine kadar erteleniyor tecil işi 2013 ekime kadar mı yoksa 2012 ekime kadar mı?

eup
08-07-2009, 13:40
Hekese meraba. Sormak istediğim bir konu var eşim şuan şehir dışında olduğu için onun yerine ben soruyorum. Eşim 1981 doğumlu.4 yıllık bir üniversiteyi bitirdi sonra masterını 2009da yani bu yıl bitiriyor 1 hafta sonra mezun olacak. Geçen hafta askerlik durum belgesi aldı ve 2010 ekime kadar tecilli olduğu görünüyor. Sormak istediklerim ise
1- 2009 temmuzda mezun oldu die okul tecilini bozar mı?
2- Master mezunların 1 yıl daha tecil hakkı tanınıyormuş die duyduk yani 2010 da
tekrar gidip yasal 1 yıllık hakkını kullanarak 1 yıl daha tecil edebiliyor mu?
3- Masterını tamamlamış olan birisi olarak açık öğretimine girmesi yeniden tecil hakkı doğurur mu? Yaş sınırı gibi bi kavram okudum 29 die.

Yani sormak istediklerim bunlar. Kime sorsam farklı şeyler söylediler o yüzden bu forumdaki cevaplar gayet mantıklı ve kesin gibi durduğundan sizlere sormak istedim eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

nisan2008
11-07-2009, 17:39
Hekese meraba. Sormak istediğim bir konu var eşim şuan şehir dışında olduğu için onun yerine ben soruyorum. Eşim 1981 doğumlu.4 yıllık bir üniversiteyi bitirdi sonra masterını 2009da yani bu yıl bitiriyor 1 hafta sonra mezun olacak. Geçen hafta askerlik durum belgesi aldı ve 2010 ekime kadar tecilli olduğu görünüyor. Sormak istediklerim ise
1- 2009 temmuzda mezun oldu die okul tecilini bozar mı?
2- Master mezunların 1 yıl daha tecil hakkı tanınıyormuş die duyduk yani 2010 da
tekrar gidip yasal 1 yıllık hakkını kullanarak 1 yıl daha tecil edebiliyor mu?
3- Masterını tamamlamış olan birisi olarak açık öğretimine girmesi yeniden tecil hakkı doğurur mu? Yaş sınırı gibi bi kavram okudum 29 die.

Yani sormak istediklerim bunlar. Kime sorsam farklı şeyler söylediler o yüzden bu forumdaki cevaplar gayet mantıklı ve kesin gibi durduğundan sizlere sormak istedim eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

1-2010 a kadar teycili varsa okulu bitti diye teycili bozulmaz kendi dilekçeyle başvurmadıgı sürece.
2-2010 da 29 yaşında olacagı için yeniden teycil yaptıramaz.
3-29 yaş sınırı var.
4-kıvranıp durmasın teycil yaptıracam diye bir an önce bitirsin gelsin. buda tavsiye şıkkıydı. :D

orhankaya
02-08-2009, 03:31
arkadaslar ben 1981 dogumluyum sanırım 2010 yılında 29 yas haddinden dolayı asker sayılıcam fakat hangi ay ben onu anlayamadım biliyosunuzki en son bütünleme sınavları eylülde oluyor ben bu sene sınıfta kalsam 2010 eylüle kadar okulu bitirmem için süre tanırmı askerlik şubesi lütfen yardım kafam karıştı cok...

arkadaslar ben 1981 dogumluyum ve acık ögretim 4.sınıftayım bu sene kalırsam askerlik subesi bana 2010 eylül büt sınavları bitene kadar süre tanırmı yoksa 2010 da askersin deyipte atıyorum 2010 mart ayında yani okulum bitmeden beni askere alırmı lütfen yardım...

feratt
02-08-2009, 11:16
bence almazlar.

orhankaya
03-08-2009, 19:47
kesin cevap vercek arkadas yokmu ..

BJeduGH
29-09-2009, 04:35
Top peşinde koşan adamlara 38 yaşına kadar tecil hakkı tanınırken eğitimi için uğraşanlara 29 yaş sınırı var ne yazıkki.1999 yılından beri çarpık eğitim sistemine zaman kaybettik şimdi mezun olamama durumumuz oluyor. Aslında futbolcuların tecili 33 den 38 e çıkarıldığında bu yaş sınırırınında 32 ye çekilmesi gerekirdi. Bence eğitim futboldan daha önemli.

para var huzur var bide 38 yaşında sonra 5000 avro yada bedelli var :) topçu ol yaşa bu ülkede

mumyac
01-10-2009, 14:55
arkadaslar ben 1981 dogumluyum sanırım 2010 yılında 29 yas haddinden dolayı asker sayılıcam fakat hangi ay ben onu anlayamadım biliyosunuzki en son bütünleme sınavları eylülde oluyor ben bu sene sınıfta kalsam 2010 eylüle kadar okulu bitirmem için süre tanırmı askerlik şubesi lütfen yardım kafam karıştı cok...

arkadaslar ben 1981 dogumluyum ve acık ögretim 4.sınıftayım bu sene kalırsam askerlik subesi bana 2010 eylül büt sınavları bitene kadar süre tanırmı yoksa 2010 da askersin deyipte atıyorum 2010 mart ayında yani okulum bitmeden beni askere alırmı lütfen yardım...

29 yaş sınırı var evet ama kaçaklıkta var sen bir yıl kaçak ol okulunu paşa paşa bitir.sonra diplomanla bereber git askerlik subesine ordan ilk celplen askere:)

ResiDenT_61
18-01-2010, 19:20

Arkadaşım 29 yaş sınırı 29 yaşına girdiğin zaman değil doldurduğun zaman.Mesela 2010'dayız şuan 29 yaşındasın 2011 Ocak ayında yaş sınırın dolmuş oluyor.Çünkü askerlikte ay değil yıl baz alınır..

ressi
07-03-2010, 02:33
meraba arkadaslar ben 01.nisan 1981 doğumluyum ve su an aöf kamu yönetimi 3. sınıftayım askerlik tecil durumum hakkında detaylı bilgi ögrenmek istiyorum tecil süremi ne zaman kadar uzatabilirim bilginiz varmı ... teşekkürler

elixir1979
01-06-2010, 23:55
beyler bu asal ın ve basın açıklamasındaki bildiridir.aşagıdaki maddede 1111 askerlik kanunu 35 maddesindeki askerlik alımı var kısaca özetleyteyim daha ininandırıcı olsun diye maddeyi verdi özeti okuyosan mesela 1981 dogumlu ve aralık veya kasım dogumlusun yani 01*11*1981 lisin deyelim ve 2011 in 11 ayında sen 29 dan gün alcan devletin aşagıda ki dediği eğer sen ouyorsun ve son sınıfsın 29 dolmamışsa bitene kadar bitirebilirsen yani askerliğin 29 yaş sonuna kadar ertelenir.en altta maddenin ve basın açıklamasının nikini verecem...
MADDE 35-

35/c Askeri mekteplerle nizamname ve talimatnamelerine göre devam mecburiyeti olan resmi ve yüksek mekteplerle liseler ve orta mekteplerde ve tali meslek mekteplerinde veya bu derecelerde olduğu Maarif Vekaleti tarafından veya müdürlüklerinden tasdik edilen hususi ecnebi mekteplerde ve aynı vasıfta bulundukları Maarif vekaletince tasdikli memleket harici mekteplerde okumakta oldukları anlaşılanlar (Bunların ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinceye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, iki sene üst üste sınıf geçemeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerince ayrılmış müesseselerin veya Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler. İşbu talebenin derslerine muntazaman devam etmeleri şartıyla tahsil saatleri haricinde memuriyet, vazife, sanat, ticaret ve ziraatle iştigalleri tecillerine mani teşkil etmez.)

Son yoklama sırasında orta veya yüksek bir mektebi bitirerek memleket içinde ve dışında daha yüksek mekteplere kabul zamanı olmadığından dolayı girmemiş olanlar o sene içinde girerek lazımgelen vesikaları gösterdikleri taktirde ertesi seneye bırakılırlar.

29 yaşına kadar ertesi seneye terk edilecek talebeler bir seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre, doğum sırasıyla asker edilir.

http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/askerlik_kanunu.htm
ve
basın açıklaması
http://www.oidb.metu.edu.tr/af/askerlik.html

GERİLLA
29-09-2010, 03:46
13-07-1982 doğumluyum.bu sene kamu yönetiminde 2 yıl üst üste kaldım.ne yapmalıyım ki 1 sene daha askere gitmeden kalabileyim?:confused:gerilla

nightmare
29-09-2010, 04:05
13-07-1982 doğumluyum.bu sene kamu yönetiminde 2 yıl üst üste kaldım.ne yapmalıyım ki 1 sene daha askere gitmeden kalabileyim?:confused:gerilla

sen zaten gitme arkadaşım :mad:

akurai
06-10-2010, 17:22
20-07-1982 doğumluyum bu sene bugün öğrendiğim kadarıyla 2.kez sınıfta kaldım (3.sınıf İşletme) anlayacağınız iktisat teorisi canımı yaktı.
yaş sınırına göre önümüzdeki sene geçerseem ve 4.sınıfta da takılmadan geçersem ucu ucuna yırtıyorum yanlış değilsem , yanlışım varsa düzeltin (29 yaş sınırı)
fakat bu sene 2 kez üst üste kaldığım için tecil kalkar deniliyor. ya kayıt sildirecegim ki buraya kadar gelmişim 3.sınıftanda sadece 1 dersim var sildirmek yazık olur. diğer yandan da kasım ayı içerisinde oğlum olacak o durumda da eşimi yalnız bırakıp gidemem o halde. birkaç arkadaşım ikametgah değiştir kayıtdını yaptır çaktırmadan devam et diyor, kimileri eşinin durumundan dolayı erteleyebilirsin diyor. kimileri ise hiç bişey yapmana gerek yok bizde de aynısı oldu çaktırmadan devam ettik sorun çıkmadı diyorlar.

diğer bir durum ise 2007 yılında motor kazası sonucu sağ omuzunda 2 adet platin olması ve bu yüzden tüfek vb. kullanamamamdır. kaza sırasında omuzum da çıktığı için bağlarda hasar meydana geldi ve eskisi gibi kullanamıyorum. soğuk havalarda ağrı , yük taşırken ve omuzuma bişey asınca ağrı yapıyor. eskiden hergün spor yaparken kazadan sonra yaklaşık 106 kiloya çıktım ve şınav bile çekemiyorum acayip ağrıyor. bu durumunda acaba faydası olurmu ertelemede.

işin komik yanı abimde yüzbaşı jet pilotu :)

siz benim durumum hakkında ne düşünüyorsunuz?

cris1777
06-10-2010, 17:35
Ben 1. Sınıf kamu yönetimi okuyorum 2 sene üst üste kaldığımı bugun butunlemeden gelen sonucla ogrendım.onumuzdekı sene konsvervatuar sınavlarına gırmek zorundayım..bunun ıcın gıdıp kaydımı sıldırmekten baska yapabılecegım bırsey var mı ?askerlık tecılı ıcın memurlarla konusmak gıbı vs.. Yardımcı olur musunuz?*

cris1777
06-10-2010, 17:41
Ben 1. Sınıf kamu yönetimi okuyorum 2 sene üst üste kaldığımı bugun butunlemeden gelen sonucla ogrendım.onumuzdekı sene konsvervatuar sınavlarına gırmek zorundayım..bunun ıcın gıdıp kaydımı sıldırmekten baska yapabılecegım bırsey var mı ?askerlık tecılı ıcın memurlarla konusmak gıbı vs.. Yardımcı olur musunuz?*1989 DOGUMLUYUM BU ISI BIR AN ONCE HALLETMEM GEREK YARDIMCI OLUN ..

yanlız adam
24-01-2011, 16:14
iyi günler arkadaşlar ben 1983 doğumluyum 3. sınıf işletme okuyorum üst üste 2 sene kaldım tecilim şubatta bitiyor askerlik şubesindekiler yoklama kaçağı olduğumu söylediler tecil yapılamazmış üst üste kaldığımdan dolayı kayıtı silip yeniden kayıt yapsam yararı olurmu

feratt
24-01-2011, 17:29
iyi günler arkadaşlar ben 1983 doğumluyum 3. sınıf işletme okuyorum üst üste 2 sene kaldım tecilim şubatta bitiyor askerlik şubesindekiler yoklama kaçağı olduğumu söylediler tecil yapılamazmış üst üste kaldığımdan dolayı kayıtı silip yeniden kayıt yapsam yararı olurmu

evet öncelikle kaydını sildirip tecil hakkın varsa askerliğini tecil yapıp yeniden kayıt olman gerekli ama bu seferde yaşdan kaybedebilirsin.

yanlız adam
24-01-2011, 17:42
evet öncelikle kaydını sildirip tecil hakkın varsa askerliğini tecil yapıp yeniden kayıt olman gerekli ama bu seferde yaşdan kaybedebilirsin.
öncelikle saolun ilgilendiğiniz için aöf aradım dedikleri kayıt sileriz ama yeni kayıtı seneye yapabilirsin ozaman otomatikman asker kaçağı oluyorum tecil hakkım bitiyor

feratt
24-01-2011, 18:03
öncelikle saolun ilgilendiğiniz için aöf aradım dedikleri kayıt sileriz ama yeni kayıtı seneye yapabilirsin ozaman otomatikman asker kaçağı oluyorum tecil hakkım bitiyor

rica ederim.
eğer tecil hakkın yoksa maalesef kaçak oluyosun.

wertyz
02-02-2011, 18:06
slm arkadaşlar benım bir sorum olacaktı bir bilgisi olan varsa sevinirim.

Şimdi ben son snfım daha önce hiç kalmadım ve 28 yaşına giriyorum inş. bu yıl içinde... olurda tek dersten kalırsam bu son snıfta, seneye yaşım 29 olacak bana okuldan dolayı yine 1 yıl tecil verirler mi yoksa son tecilli hakkım bu mudur?

teşekkürler

feratt
02-02-2011, 18:24
slm arkadaşlar benım bir sorum olacaktı bir bilgisi olan varsa sevinirim.

Şimdi ben son snfım daha önce hiç kalmadım ve 28 yaşına giriyorum inş. bu yıl içinde... olurda tek dersten kalırsam bu son snıfta, seneye yaşım 29 olacak bana okuldan dolayı yine 1 yıl tecil verirler mi yoksa son tecilli hakkım bu mudur?

teşekkürler

selamlar, sorun olmaz bir sene daha okursun, ama sana tavsiyem uzatma 1 sene daha zaten 4.sınıf en kolay senen olacak, bunu sende göreceksin sınavlara girdiğinde.
başarılar.

wertyz
02-02-2011, 19:36
selamlar, sorun olmaz bir sene daha okursun, ama sana tavsiyem uzatma 1 sene daha zaten 4.sınıf en kolay senen olacak, bunu sende göreceksin sınavlara girdiğinde.
başarılar.

sağ olasın arkadasım, anladım demek 29 yaşını aşınca sorun oluyormuş... 29 yaşına girdin diye değilmiş hmm oke çok makbule geçti,eywallah.

Dumati06
31-03-2011, 00:12
Merhaba ben 1981 Ekim ayı doğumluyum. 2011 Haziran ayında mezun olacağım. Ocan ayında askerlik şubeme öğrenci belgemi faxladım ve onayladılar.Bugün Muhtar ben aradı ve bakaya durumda olduğumu söyledi. Sizce bu durumda ne yapmalıyım. Bir hata mı var yoksa Gerçekten bakaya durumda mıyım, Bakaya isem okulu bitirene kadar kaçak olarak devam etmeyi düşünüyorum.
Teşekkürler...

Dumati06
31-03-2011, 00:17
Merhaba ben 1981 Ekim ayı doğumluyum. 2011 Haziran ayında mezun olacağım. Ocan ayında askerlik şubeme öğrenci belgemi faxladım ve onayladılar.Bugün Muhtar ben aradı ve bakaya durumda olduğumu söyledi. Sizce bu durumda ne yapmalıyım. Bir hata mı var yoksa Gerçekten bakaya durumda mıyım, Bakaya isem okulu bitirene kadar kaçak olarak devam etmeyi düşünüyorum.
Teşekkürler...

feratt
31-03-2011, 00:58
Teşekkürler...

merhaba.
askerlik şubenle görüş yardımcı oluyorlar.

motoman24
06-06-2011, 15:59
Merhabalar, forumunuz gerçekten çok faydalı olmuş. Benim sorum şudur. 09/12/1987 doğumluyum. Okul olmaksızın 2 kez tecil hakkımı kullandım onun dışında da aöf de bu ikinci fakültem. Bu bölümden geçemediğim taktirde kaydım silinecek ve toplamda bundan önceki kaydım silinen fakülte ile birlikte 2. fakülte olacak. Ben önümüzdeki sene yeniden aöf yazabilirmiyim. Yaş sınırının 29 olduğunu gördüm. Onun haricinde aöf yazabilmede bir sınırlama var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

ÜweyS
06-06-2011, 16:27
Merhabalar, forumunuz gerçekten çok faydalı olmuş. Benim sorum şudur. 09/12/1987 doğumluyum. Okul olmaksızın 2 kez tecil hakkımı kullandım onun dışında da aöf de bu ikinci fakültem. Bu bölümden geçemediğim taktirde kaydım silinecek ve toplamda bundan önceki kaydım silinen fakülte ile birlikte 2. fakülte olacak. Ben önümüzdeki sene yeniden aöf yazabilirmiyim. Yaş sınırının 29 olduğunu gördüm. Onun haricinde aöf yazabilmede bir sınırlama var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

okumakta yaş sınırı yok ama okurken dahi olsan 29 yaşını doldurduğun anda askere çağrılırsın. okumaya orda devam edersin. başarılar.

ewans
18-07-2011, 23:50
merhabalar. mümkünse bende bir soru sormak istiyorum.

90 dogumluyum. uluslar arası ilişkiler bölümünde 2 senedir üst üste kaldım. 2 yıl üstüste kalıdnıgında askere alınıyormuş. ben henüz askere gitmeyi düşünmüyorum. şimdi önümüzde yeni kayıt dönemi var. şu an aöf den ekime kadar tecilli görünüyorum. kayıt sildirme vs tekrar kayıt olma işlemlerini sırasıyla nasıl yaparsam sonraki askerlik tecilimde bi sıkıntı çıkmaz yardımlarını için çok teşekkür ediyorum.

mania
20-07-2011, 19:04
merhaba, ben mart 1987 doğumluyum. 2010 yılında üniresiteyi bitirdim ve iki yıl askerliğimi tecil ettirdi. 2011 yılında tekrar üniversite sınavına girdim. acaba açık öğretim fakültesine kayıt yaptırsam, askerliğimi 29 yaşıma kadar tekrar tecil ettirebilirmiyim? vereceğiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

DışTicaret33
20-07-2011, 19:25
merhaba, ben mart 1987 doğumluyum. 2010 yılında üniresiteyi bitirdim ve iki yıl askerliğimi tecil ettirdi. 2011 yılında tekrar üniversite sınavına girdim. acaba açık öğretim fakültesine kayıt yaptırsam, askerliğimi 29 yaşıma kadar tekrar tecil ettirebilirmiyim? vereceğiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Evet, ettirebilirsiniz. Örgünden lisans mezunu olduysanız gitmenizi öneririm askere. Malum 5 ay askerlik için 48 ay okul okumak tuhaf olur.

HUSEYİN47
20-07-2011, 19:50
mrhb ben 30.04.1984 doğumluyum 2007-2009 kocaelı unıv ıkı yıllık cevre mezunuyum suanda aof adalet 1 sınıftayım 4 yıllık tamamlamadan gıtmek ıstemıyorum acaba askerlıgım ne zaman ayrıca dıyleım kı 3 sınıfı bıtırdıkten sonra aof kayıt yapar mı yoksa kacaksın dıye yapmazlar mı
bilgi veirrseniz sevinirim

Duygusal_Militan
20-07-2011, 22:15
mrhb ben 30.04.1984 doğumluyum 2007-2009 kocaelı unıv ıkı yıllık cevre mezunuyum suanda aof adalet 1 sınıftayım 4 yıllık tamamlamadan gıtmek ıstemıyorum acaba askerlıgım ne zaman ayrıca dıyleım kı 3 sınıfı bıtırdıkten sonra aof kayıt yapar mı yoksa kacaksın dıye yapmazlar mı
bilgi veirrseniz sevinirim

Benim bilgime göre okuduğun sürece kaçak satılmazsın.. Sen tecil süreni takip et yeter.. Yalnız siztem değiştimi bilmiyorum.. Geçen sene 30 yaşlarında bir makine mühendisi abi tecilini uzattı.. Bende tecili bozdurmuştum.. Bağlı bulunduğun askerlik şubesinede danışabilirsin.. ;)

HUSEYİN47
22-07-2011, 22:43
Ben 30.04.1984 suanı durumum 27 yasında gosterıyor askerlık subesını aradım ne zaman askere gıdecem dedım 2013 dedı ben de 4 yıllık bıtırmeden gıtmek ıstemıyorum ve bu soruları baskalrına sormaya korkuyorum dıkkat cekerım dıye sız bana yardımcı olursanız cok sevınırm

HUSEYİN47
22-07-2011, 22:44
Ve 2014 kısmetse 4 yıllık bıtıyor

feratt
25-07-2011, 11:37
Ben 30.04.1984 suanı durumum 27 yasında gosterıyor askerlık subesını aradım ne zaman askere gıdecem dedım 2013 dedı ben de 4 yıllık bıtırmeden gıtmek ıstemıyorum ve bu soruları baskalrına sormaya korkuyorum dıkkat cekerım dıye sız bana yardımcı olursanız cok sevınırm

tecilde problem yokta 29 yaş sorunu var, o senin için engel olabilir.

HUSEYİN47
26-07-2011, 12:14
Peki ne yapmam gerekıyor 2013 nısan ayında muane ıcın cagrılcagım muaneye gıttıkten sonra ne zaman askere gıderm muane olduktan sonra mı yoksa oncesınde mı karar vermelıyım kacak kalıp kalmayacagımı yardımcı olursanız sevınırım

feratt
26-07-2011, 12:40
Peki ne yapmam gerekıyor 2013 nısan ayında muane ıcın cagrılcagım muaneye gıttıkten sonra ne zaman askere gıderm muane olduktan sonra mı yoksa oncesınde mı karar vermelıyım kacak kalıp kalmayacagımı yardımcı olursanız sevınırım

kaçak duruma düşersin, tanıdığım kişiler var yaşı dolmasına rağmen kaçak okulu bitiriyorlar ama riskli tabi.

ewans
26-07-2011, 19:56
edit...

HUSEYİN47
26-07-2011, 20:13
rısklı derken bıraz daha acar mısın hangı konuda rısklı sınavlara gırebılıyor muyuz muaneye gıdeyım mı yok gıtmeyım mı kacak durumdayken okulu bıtırdıkten sonra askerlıkte kısa donem ıle ılgılı sorun yasar mıyız bu konuda lutfen detaylı bır bılgı verır mısınız

HUSEYİN47
26-07-2011, 20:22
son bır soru kacak durumdayken aof kayıdımızı yapar mı yanı 4 sınıfta sınava gırebılme hakkı verır mı yoksa kacaksın gıremez mısın der

seckin35
26-07-2011, 21:09
son bır soru kacak durumdayken aof kayıdımızı yapar mı yanı 4 sınıfta sınava gırebılme hakkı verır mı yoksa kacaksın gıremez mısın der

Hocam sen bence şubeye git sor bu işi öyle kaçak işleriyle ugrasma adamlar isterse senı bulabilir

yarın sabahtan git sor bence kafan rahatlasın

preciousbull
28-07-2011, 23:30
merhaba arkadaşlar cok önemli bir sorum var yanıtlarsanız çok sevinirim geceleri uyuyamıyorum bu sorun yüzünden..şimdi ben yurt dışında üniversite okudum ve bu sene okulu bitirip türkiyeye döndüm ve yaşım 01.05.1987 askerliğimi yurt dışında oldugum sürece konsolosluktan hep tecil ettiler otomatik olarak.. şimdi benim tecilim büyük ihtimalle ekimin sonunda bitecek fakat ben açıköğretim okumak istiyorum üniversite sınavına girmem içinde tecilli olmam gerekiyor..arkadaşlar benim ne yapmam gerekli ? askerlik şubesine gidip ne diyeceğim üniversite sınavına gireceğim desem tecil ederlermi ederlerse kaç yıl ederler? 24 yaşımdayım 29 yaş sınırı var demiştiniz ben bunu kullanabilirmiyim okuyacagım desem... ve açıkcası korkuyorum alıp götürmelerinden dolayı.. ne yapmam gerek bi akıl verirseniz bu konuda cok memnun olurum teşekkür ederim...

guuggu
25-08-2011, 18:59
merhabalar..şubat 85 doğumluyum açıköğretim 3.sınıftayım(3 bitmek üzere)..1 yıl sınıfta kalırsam askere çağırırlarmı? hemen mi çağırırlar yoksa 29 yaşına geldiğimdemi? teşekkürler

shadows
25-08-2011, 19:30
merhabalar..şubat 85 doğumluyum açıköğretim 3.sınıftayım(3 bitmek üzere)..1 yıl sınıfta kalırsam askere çağırırlarmı? hemen mi çağırırlar yoksa 29 yaşına geldiğimdemi? teşekkürler

2 Yıl üst üste kaldığınızda askerliğiniz tecil ettirilmez onun dışında okul devam ettiği sürece askerliğiniz tecil edilir

guuggu
26-08-2011, 17:32
2 Yıl üst üste kaldığınızda askerliğiniz tecil ettirilmez onun dışında okul devam ettiği sürece askerliğiniz tecil edilir

çok teşekkür ederim shadows kardeşim, 1 yıl kalma lüksümüz var ve 29 yaş sınırına takılmıyoruz demekki bu süper bi haber

uranus666
31-08-2011, 07:26
Merhabalar,04.05.1987 doğumluyum,daha önce bir kere askerliği tecil ettirdim.Sonra 2 yıl üst üste sınava girdim,istediğim bölümü kazanmayınca sınava girmeyi bıraktım.Sonra askere gitmek için başvurdum,fakat aynı anda kardeşimde askere gitmek zorundaydı,3 kardeş olduğumuz için,ikimizinde aynı anda gitmesi gerekiyordu ne varki ailem istemedi,bende askerlik tecil etmek için dilekçe gönderdim ve kabul edildi.Her ihtimale karşı bu yıl ygs ye girip,barajı geçtim,aldığım puanla açıköğretim felsefe bölümünü kazandım.Şimdi tecil etmek istersen sorunla karşılaşacak mıyım ?

Adios
31-08-2011, 21:17
Askerlik kanununda da belirtildiği gibi -… ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinciye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, … ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler.- yükseköğretimde okuyan öğrencilerin askerlik tecil işlemleri en çok 29 yaşına kadar yapılır. 29 yaş sınırını aşan öğrenciler öğrencilikleri devam etse bile askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar

Selam arkadaşlar, bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Durumum biraz kritik!

82 ocak doğumluyum.
Bu sene aöf deki 7. senem ve 4.sınıftaki ilk senem. Geçmem gereken 6 ders var fakat işim gereği çalışamadım ve kalma ihtimalim var bu senede.

*Bu durumda önümüzdeki sene kalan derslerimi bitirip askerliğimi kısa dönem olarak yapma olasılığım nedir?

*31 ekim diye bir tarih var, bu tarihten önce askerlik şubesine gitmelimiyim?

*2012 ocak ta 29 yaşımı doldurmuş olacağım, bu durumda ben 29 yaş haddini geçtiğimiz 2011 ocakta mı yoksa 2012 ocakta mı doldurmuş oluyorum?

*Eğer bu sene okulu bitiremez ve bakaya durumuna düşersem veya yoklama yaptırıp okulu bitirme tarihimden ileri ki bir süreye celp alırsam, okul ilişkimi kesermi yoksa her iki durumdada okuldaki 8. senemi okuyup okulumu bitirebilir miyim?

Arkadaşlar yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

(Bu soruyu iki ilgili konuda sorduğum için kusura bakmayın ilgili arkadaşların yardımı daha sağlıklı ve hızlı olur diye düşündüm)

madmex
02-09-2011, 23:55
Merhaba,

4. Sınıf Öğrencisiyim , 3. sınıfı 1kez tekrar ettim Ve dikey geçişle devam ettiğim için normalde 4. sınıfıda 2..kez tekrar edebilirim ama bitirmek istiyorum .

87 doğumluyum daha önce 2.sınıfı bitirdikten sonra dikey geçiş arasında 2-3 ay vardı bende tecil için başvurmuştum erteletmiştim daha sonra zaten okul o Tarihi geri çekmiş (güncellemiş ) . Şimdi 4. sınıftan sonra tekrar tecil ettirebilirmiyim ?

DÖNEM SINIF YIL AÇIKLAMA
2008-2009 3 1 6 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2009-2010 3 2 2 DERSTEN BORÇLU GEÇTİ

madmex
03-09-2011, 00:03
Dönem sınıf yıl açıklama
2008-2009 3 1 6 dersten bulunduğu sınıfı tekrar
2009-2010 3 2 2 dersten borçlu geçti

asmodex
13-09-2011, 14:37
Merhaba Arkadaşlar.

07.07.1983 doğumluyum ve açık ögretim 2. Sınıf Öğrencisiyim.

Ben nezaman askere sevk edilirim yani yeşilleri nezaman hangi ayda giyerim.

memoli2580
29-09-2011, 01:08
mrb. arkadaslar ben 1984 dogumluyum ve askerliğim 2013 tarıhıne kadar tecilli, bu yıl 4 yıllık üniversıteyi kazandım ve 1. sınıfta okuyorum. askerlik subesı ile konustum bana 2013 yılında okuyor da olsan askere gıdeceksın ( 29 yas) dedıler. okul bitene kadar nasıl tecil ettirebilirim bir bilgisi olan var mı?

kulmurat2001
05-10-2011, 02:11
iyi günler. benim sorum baya bir karışık. detaylı anlatmaya çalışacağım. ben 1983 doğumluyum. bu sene 2 yıl üstüste 3. sınıfta kaldım. askerlik şubesine gittim. şubatta gel ve askerlik kararı aldır dediler. kasım 2012'ye. ben şimdi haziranda sınıfı geçsem. 3 ay tecil alarak askerlik yoklamamı yeniden yaptırsam şubatta. 2013 kasım ayına yeniden sevk kararı aldırabilirmiyim. yani okul bana haziran ayında ek-c2 bilgesi verse sınıf geçtiğime dair. 29 yaşımı bitirinceye kadar tecil edebilirmiyim. 2013 yılındada kasıma kadar 4. sınıfı bitirip kasımda asker olabilirmiyim.

dallikavak
01-11-2011, 21:28
Merhaba;

29 Eylül 1983 doğumluyum bu yıl yani 2011'de 4 yıllık öğrenimimi tamamladım diplomayı aldım almak istediğim bilgi normalde 4 yıllık lisans mezunları mezuniyet tarihi itibari ile 2 yıl tecil alabiliyor ben bu yıl bitirdiğim için 2 yıl tecil alabilirmiyim yaş dolayısıyla sıkıntı olurmu yada kaç yıl daha tecil alabilirim acil yanıtlayacak arkadaş varsa bilgisi olan sevinirim...

orhande
02-11-2011, 00:32
Merhaba;

29 Eylül 1983 doğumluyum bu yıl yani 2011'de 4 yıllık öğrenimimi tamamladım diplomayı aldım almak istediğim bilgi normalde 4 yıllık lisans mezunları mezuniyet tarihi itibari ile 2 yıl tecil alabiliyor ben bu yıl bitirdiğim için 2 yıl tecil alabilirmiyim yaş dolayısıyla sıkıntı olurmu yada kaç yıl daha tecil alabilirim acil yanıtlayacak arkadaş varsa bilgisi olan sevinirim...

Normal şartlarda 2 yıl tecil alabilirsiniz...
Fakat askerlik şubenize sormanızda yarar var...

gxlrygt
03-11-2011, 19:58
Arkadaslar emin olmak icin soruyorum,
29 yasindayim ve 2 yillik onlisans mezunuyum, dikey gecis yapabiliyor muyum? Askerlik subesinden belge alirken sorun cikar mi?

orhande
03-11-2011, 20:23
Arkadaslar emin olmak icin soruyorum,
29 yasindayim ve 2 yillik onlisans mezunuyum, dikey gecis yapabiliyor muyum? Askerlik subesinden belge alirken sorun cikar mi?

Dikey Geçiş yapabilirsiniz...
Fakat askerlik ile alakalı durumlar değişkenlik göstermektedir.
Şimdi burada problem çıkar veya çıkmaz gibi yorum yapmak yanlış olur.

"Askerlik Şubenizden" öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır...

hevdem
03-04-2012, 18:26
selam arkadaşlar ben açıköğretim 4 yıl işletme mezunuyum mezun olduktan hemen sonra askerlik şubesine gidip 2 sene tecil ettim 2013 aralıkta sona eriyor ve ben şuan 27 yaşıma girdim benim merak ettiğim 29 yaşına kadar yada daha fazla askere gitmemek için ne yapmalıyım birdaha açık öğretime gitsem olurmu yada başka bir şeye cevaplarınızı acil bekliyorum

Milhan_jeo
03-01-2013, 12:23

Çalışıyosan sigorta ve devlet ile yapacağın işlerde dikkatli ol. Ayriyetten Askere gitsen bile içerde bitirme gibi bir durumun var buna yoğunlaşabilirsin yani askerdeyken 15 ay olarak başlayıp sınavı geçersen bu süre zarfını düşürebilirsin ama askerlikte çalışma imkanın çok zor düştüğün yere bağlı. Geçen sene bu düşünce bende de vardı sistemin değişmesiyle yırttım. Allah Kolaylık Versin.

Milhan_jeo
03-01-2013, 12:26
selam arkadaşlar ben açıköğretim 4 yıl işletme mezunuyum mezun olduktan hemen sonra askerlik şubesine gidip 2 sene tecil ettim 2013 aralıkta sona eriyor ve ben şuan 27 yaşıma girdim benim merak ettiğim 29 yaşına kadar yada daha fazla askere gitmemek için ne yapmalıyım birdaha açık öğretime gitsem olurmu yada başka bir şeye cevaplarınızı acil bekliyorum

Ancak yüksek lisansla lisans hakkını tamamladın artık.

dkayhan7
05-01-2013, 02:46
Arkadaslar merhaba , 1990 dogumluyum onlisans yaptktan sonra 2011-2012 yılında acık ogretıme gectım 3. sınıftan devam,askerligimi tecil ettirdim gecen sene fakat gecen sene sınıfta kaldım, bu senede kalırsam tecilim iptal olurmu ? kac sene kalma hakkım var ? bana bi acıklayabilirseniz cok yardımcı olursunuz cunku yurtdısına gıdicem tesekkurler..

davidsavage
06-01-2013, 20:32
Bende açıköğretim 4.sınıfa geçtim,3.sınıftan 1 dersim var. 2013'ün aralığında askerlik tecilim doluyor. Bu sene kalırsam tecilim biter mi detaylı bilgi verirseniz sevinirim. İyi forumlar...

selohandro
08-02-2013, 20:21
Ben 1984 temmuz doğumluyum, Aöf 4 yıllık işletme, 2. sınıf öğrencisiyim.
2. sınıfı bitirip, 2 yıllık diploma alıp askerliği tecil ettirebilir miyim?
Askerliği tecil ettirebilirsem, aöf ye dönüp 4 yıllığa devam edebilir miyim? Bunları yapamazsam;
29 yaşını doldrduğumda 4. sınıfa geçmek için kayıt yenileyebilir miyim?

adalet29
05-03-2013, 13:05
bildiğim kadarıyla 29 yaşını doldurunca hiç bir şekilde tecil olmuyor. Şayet 29 yaşında 4. sınıfta iseniz, askere gitmek için başvuru yapılıyor, o arada celp dönemi gelene kadar 4. sınıfı bitirince yeniden diploma işletip kısa döneme çevrilebiliyor şeklinde biliyorum.

combomaster
08-05-2013, 10:00
Merhaba Arkadaşlar
Şubat 1984 dogumluyum.İktisat 4.sınıftayım.4.sınıfın ilk döneminden butun dersleri verdim.
Şİmdi olduda bir aksilik oldu 1 yada 2 dersten kaldım.29 yaşında oldugum için tecil dedilemiyor sanırım.Tecil de yanlış bilmiyorsam 30 eylül 2013 te bitiyor.

Şİmdi bahar döneminden 2 dersim kaldı diyelim ben hangi yolu izlemeyim ?

Tabikide hepsini vermeye çalışacagımda oldu da kaldı ne yapabilirim ?

adalet29
02-08-2013, 10:47
evet kapıya dayandı bizim askerlik, hadi gidelim diyor.

handsometo
23-09-2013, 02:45
4 yıllık iktisat ve işletme okuyanlar için ilk kayıttan itibaren 7 yıl okuma hakları varmış.. o zaman askerlik için bu 29 yaş sınırı iktisat ve işletme okuyanlar için geçerli değilmi ??