PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öğretim Süresini Aşan Öğrencilerin Askerlik Durumu



darkangel
29-12-2007, 00:45
Öğretim Süresini Aşan Öğrenciler

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun değişik 44 üncü maddesine dayanılarak hazırlanan Açıköğretim Öğretim ve Sınav yönetmeliğinin 16. maddesindeki “Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kayıt yaptırdıkları yıldan başlamak üzere önlisans için dört, lisans için yedi yıl süreyle öğrencilik haklarından yararlanabilirler. Öğrenciler kayıt yenilemedikleri yılda öğrencilik haklarından yararlanamazlar. Kayıt yenilemedikleri öğretim yılları dört ve yedi yıllık öğretim süresinin hesabına katılır.” hükmü gereği önlisansta 4. yılını, lisansta 7. yılını dolduran öğrenciler öğrencilik hizmetlerinden yararlanamayacakları için askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar

aborjin_21
29-09-2010, 03:27
peki ben 81 doğumluyum ve şu an okuyorum kaydımı silip 2010 da gene bölüm kaydı yapsam gene mi 7 yıl hakkım doğar ? tam açık bir ifade değill yorumun.

SePHiRoTH
29-09-2010, 04:34
Öğretim Süresini Aşan Öğrenciler

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun değişik 44 üncü maddesine dayanılarak hazırlanan Açıköğretim Öğretim ve Sınav yönetmeliğinin 16. maddesindeki “Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kayıt yaptırdıkları yıldan başlamak üzere önlisans için dört, lisans için yedi yıl süreyle öğrencilik haklarından yararlanabilirler. Öğrenciler kayıt yenilemedikleri yılda öğrencilik haklarından yararlanamazlar. Kayıt yenilemedikleri öğretim yılları dört ve yedi yıllık öğretim süresinin hesabına katılır.” hükmü gereği önlisansta 4. yılını, lisansta 7. yılını dolduran öğrenciler öğrencilik hizmetlerinden yararlanamayacakları için askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar

Şimdi bu tanıuma göre benimde bir sorum var.

Ben 2006 örgün öğretim ön lisans mezunu olduktan sonra 2006 yılının sonbaharında aöfye dikey geçiş kaydı yaptırıp öğrenimime 3. sınıf aöfden devam ettim. Birtakım aksaklıklar oldu, sorunlar oldu vs vs derken bu sene de dikey geçişten itibaren aöfde 4. senem. Nasip kısmat olursa bu yıl okul bitiyor ama bir sorum olacak şimdi.

Ben geçen sene elimde öğrencilik durumumla ilgili aöf bürosundan aldığımzarfla askerlilk işlemlerimi yaptırmaya, askerlik şubesine gittiğim zaman bana ''Senin azami öğrencilik süren seneye (2010) doluyor, seneye kalsan bile erteleme şansın yok'' dediler. Oysaki ben sınıf atladığım için askerliğin devreden çıktığını zannediyordum. Çünkü iki sene örgünden sonra aöfye kayıt oldum ve azami öğrencilik süresinin dolması gibi bir durumun olmadığını düşünüyordum. Ama adamlar bana bunu dedi. Yani 2006'dan itibaren kaydolduğum örgünü de öğrencilik süresine katarak (örgünle beraber öğrencilik süresi 7 yıl oluyor) bana bunu söylediler. Ama şimdi bu tanımda da diyor ki '' “Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kayıt yaptırdıkları yıldan başlamak üzere önlisans için DÖRT, lisans için YEDİ yıl süreyle öğrencilik haklarından yararlanabilirler.''

Bu noktada bir çelişki var şimdi bu tanıma göre ben derslerden kalsam bile benim daha askerlik için bekleme sürem var ama şube öyle demedi.Bu çeliki konusunda beni aydınlatır mısınız? Doğrusu nedir?

cris1777
06-10-2010, 17:53
Ben 1. Sınıf kamu yönetimi okuyorum 2 sene üst üste kaldığımı bugun butunlemeden gelen sonucla ogrendım.onumuzdekı sene konsvervatuar sınavlarına gırmek zorundayım..bunun ıcın gıdıp kaydımı sıldırmekten baska yapabılecegım bırsey var mı ?askerlık tecılı ıcın memurlarla konusmak gıbı vs.. Yardımcı olur musunuz?* BIR DE KAYDIMI SILDIRDIGIM ZAMAN 1 SENE MI MUSADE EDIYORLAR 2 SENE MI??COK ACILL

cris1777
06-10-2010, 17:59
Ben 1. Sınıf kamu yönetimi okuyorum 2 sene üst üste kaldığımı bugun butunlemeden gelen sonucla ogrendım.onumuzdekı sene konsvervatuar sınavlarına gırmek zorundayım..bunun ıcın gıdıp kaydımı sıldırmekten baska yapabılecegım bırsey var mı ?askerlık tecılı ıcın memurlarla konusmak gıbı vs.. Yardımcı olur musunuz?* BIR DE KAYDIMI SILDIRDIGIM ZAMAN 1 SENE MI MUSADE EDIYORLAR 2 SENE MI??COK ACILL

cris1777
06-10-2010, 18:06
Yanı sımdı kayıt sıldırdıgım zaman 1 sene tecıl hakkım olmuyor mu ??