PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dindar sayısı kaç?..

darkangel
27-12-2007, 16:10
GERÇEKTEN "dindar" sayısı arttı mı?

Türban artışına, selamlaşma biçimine, konuşma metinlerindeki "Allah’ın izni ile" sayısına, "cumaya" gidenlere, badem bıyık potansiyeline bakılırsa arttı.

12 Eylül döneminde de "Atatürkçü" sayısı artmıştı.

Atatürk heykeli döken alçı atölyeleri ulusal ihtiyaca az gelirken, evlerin pencerelerinden "Uzun uzun kavaklar, dökülüyor yapraklar, ben atama doymadım..." şiirini okuyan babaların sesleri gelirdi.

Ve "Baba Türkçe kitabımı ver..." diye ağlayan çocukların...

Yok eğer "Ama AKP yüzde 46 oy aldı" derseniz... 12 Eylül anayasasına da "yüzde 92 ile evet" demişti halkımız.

Yine 27 Mayıs’tan bir gün önce halkımızın görülmemiş kalabalıklarla meydanlarda Menderes’i alkışladığını, 27 Mayıs sabahı da görülmemiş heyecanla tankları alkışladığını tarih kitapları yazar.

*

Eğer şimdi de dindar sayısı arttıysa...

Bence insan durup dururken "Ben dindar oldum" diyemez. Çünkü din; bir derin ve yüce duygudur.

Hani palto gibi havaya göre giyilip-çıkartılmaz.

Hadi diyelim ki insan kutsal mekanlar gibi ortamlardan etkilenip aniden "imana" kavuştu...

Ama televizyonda "güçlenen AKP" haberlerini dinlerken fırlasa:

"Ben bir şey oldum..."

"Ne?.."

"Dindar..."

*

Bence halkımız duruma göre ne olması gerektiğini biliyor.

İktidar liberalse; liberal...

Muhafazakársa; muhafazakár...

Askerler darbe yaptıklarında; laik...

AKP iktidarsa; dinci...

Duruma göre...

Bizler "Tayyip Erdoğan değişti mi, değişmedi mi?" diye tartışırken, aslında halkımız değişti:

"Bir şey oldum yine..."

"Ne?..."

"Müslüman..."

Bunu nasıl yapar bilemeyiz.

Ama çağdaş demokrasilerde toplum iktidarı denetlerken, bu memlekette küçük avantalar yüzünden iktidara şirin gözükme tutkusunun trajikomik öyküsüdür bu.

alıntı ama gusel

Arqos
29-12-2007, 21:57
Yazıyı yazanın görüşüne saygı duyarım ama bu ülkenin %90'ı müslüman ise bunu yazan ( Yazar,Gazeteci veya Arkadaş) biraz düşünüp yazması daha mantıklı olurdu..

~~MoRMeNeKŞe~~
30-12-2007, 00:45
Yazıyı yazanın görüşüne saygı duyarım ama bu ülkenin %90'ı müslüman ise bunu yazan ( Yazar,Gazeteci veya Arkadaş) biraz düşünüp yazması daha mantıklı olurdu..

arkadaşım daşancene saygılıyım ama burda ülkenin ne kadarı müslüman o anlatılmıyor. iktidarın tavrı şekli nasılsa halkta ona doğru yöneliyor bence çok mantıklı bir yazı olmuş herkesin dini inancı kendine ama birileri birilerine yaranmak için düşüncesini-giyim tarzını değiştirmemeli o zaman bunun adı din değil başka bir şey olur!!!

Arqos
30-12-2007, 01:01
Aklımın kestiği günden beri 4 hukumet gördüm ve hiç bir değişiklik görmedim (ki) öyle bir durumda 28 şubatı neler olduğunu hatırlatırım

darkangel
30-12-2007, 12:50
arkadaşım daşancene saygılıyım ama burda ülkenin ne kadarı müslüman o anlatılmıyor. iktidarın tavrı şekli nasılsa halkta ona doğru yöneliyor bence çok mantıklı bir yazı olmuş herkesin dini inancı kendine ama birileri birilerine yaranmak için düşüncesini-giyim tarzını değiştirmemeli o zaman bunun adı din değil başka bir şey olur!!!

katılıorum...
buarada 4hukumet gordum dedın argos sen kac yasındasınkı şey:):)merak ettım bıde hangı bolumsn

Arqos
30-12-2007, 13:03
1996-1997 : N.Erbakan dönemi
1997-1999 : M.Yılmaz dönemi
1999-2002 : B.Ecevit dönemi
2002-..... : R.T.Erdoğan dönemi

8 sene önce liseyi bırakmıştım şimdi Mesleki AçıkÖğretim Lisesi Bilgisayar yazılımını okuyorum.

darkangel
30-12-2007, 13:05
1996-1997 : N.Erbakan dönemi
1997-1999 : M.Yılmaz dönemi
1999-2002 : B.Ecevit dönemi
2002-..... : R.T.Erdoğan dönemi

8 sene önce liseyi bırakmıştım şimdi Mesleki AçıkÖğretim Lisesi Bilgisayar yazılımını okuyorum.

20-21 falansın ok..ama bılınclılıgın cok gusel....ayrıca pc okumanda cok ıyı bunu ıyı degerlendır öss dusunursen cok ıyı bolumlere kapak atarsın

Arqos
30-12-2007, 13:40
Zaman neler gösterilir bilinmez herseyin hayırlısı..

darkangel
30-12-2007, 13:43
Zaman neler gösterilir bilinmez herseyin hayırlısı..

sen hep buralara ugra bız san ayardım ederız elbırlıgıylen olcek cekınme herseyı sor bılınclen olurmu:)

Arqos
30-12-2007, 13:46
İlgin için teşekkür ;)

Testament96
02-01-2008, 02:25
son zamanlarda acayip acayip insanlar dindar ayağına yatmaya başladı...Anlamıyorum gittii:S

Evet dark; bencede bu sayıda fazlalaşma var....malesef:S

Testament96
02-01-2008, 02:32
bu arada yanlış anlaşılmaya müsati bir konu...Sakın yanlış olmasın...Gercekten bu duyguyu hissedenlerin ellerinden öperim....

Ama işin Şov kısmına kaçanları kasdettim ben..Yazıklar olsun onlara....

KüBrAa2
02-01-2008, 23:06
konuşma metinlerindeki "Allah’ın izni ile" sayısına, "cumaya" gidenlere, badem bıyık potansiyeline bakılırsa arttı.

ne warRmışş bunalrdaaa yanİİ gayEtt ii WEE olumlu seyLLer müssLÜMAN Bİ

ülkedeyyİss YApmayın yaaaaaaaa:mad::mad::mad::mad:

Testament96
02-01-2008, 23:19
konuşma metinlerindeki "Allah’ın izni ile" sayısına, "cumaya" gidenlere, badem bıyık potansiyeline bakılırsa arttı.

ne warRmışş bunalrdaaa yanİİ gayEtt ii WEE olumlu seyLLer müssLÜMAN Bİ

ülkedeyyİss YApmayın yaaaaaaaa:mad::mad::mad::mad:

sen olaya farklı acıdan bakıyon...Elbette öle bi ülkedeyizz Ama; Rejimine dikkat edelim...;)

KüBrAa2
03-01-2008, 01:54
RReJJimide süPPrr herseYY süpPERrr :D

WAlaaa heseyy yolundan çıkmştıı ascık toparlıolarRR;)

~~MoRMeNeKŞe~~
03-01-2008, 02:14
ya müslüman bir ülkede yaşamıyoruz çoğunlukmüslüman ama T.C.nin dini ve ırkı yoktur o yüzden rejimi korumak için başa geçmiş iktidarın yanlı davranması ve belli birkesime hitap etmesi doğru değil üstelik dindar sayısının artması gerçekte ama gerçekten inanç içinse ne güzel tabiki olumlu ama sbensanmıyorum çoğu insan iktidara kapak atmak için karısının kafasını örtüyo kendi camiye gidiyor bunları ne kadar yaparsa yapsın bir insanın kalbinde iman inanç yoksa görünüşü ne kadar değişse değişsin boş....maalesef bunlardan Türkiyede çokkkkkkkkkkkk.....

Testament96
04-01-2008, 01:02
RReJJimide süPPrr herseYY süpPERrr :D

WAlaaa heseyy yolundan çıkmştıı ascık toparlıolarRR;)

tabi rejim deyince sen diyet olarak algılamıyorsan :D

~~MoRMeNeKŞe~~
04-01-2008, 01:24
siyasete yeni yüzler girmesi iyi olmuş ahh birde meclise görsek yeni yüzleri:D

Arqos
07-01-2008, 11:24
ya müslüman bir ülkede yaşamıyoruz çoğunlukmüslüman ama T.C.nin dini ve ırkı yoktur o yüzden rejimi korumak için başa geçmiş iktidarın yanlı davranması ve belli birkesime hitap etmesi doğru değil üstelik dindar sayısının artması gerçekte ama gerçekten inanç içinse ne güzel tabiki olumlu ama sbensanmıyorum çoğu insan iktidara kapak atmak için karısının kafasını örtüyo kendi camiye gidiyor bunları ne kadar yaparsa yapsın bir insanın kalbinde iman inanç yoksa görünüşü ne kadar değişse değişsin boş....maalesef bunlardan Türkiyede çokkkkkkkkkkkk.....

Nerden biliyorsun öyle olduğunu sen melekmisin ? İnsanların yaptığı ibadeti tek kişi sorglular oda seni ve tüm canlıları yaratan ALLAH..Herkesin ibadeti kendinedir..

darkangel
07-01-2008, 13:38
Nerden biliyorsun öyle olduğunu sen melekmisin ? İnsanların yaptığı ibadeti tek kişi sorglular oda seni ve tüm canlıları yaratan ALLAH..Herkesin ibadeti kendinedir..

kımsenın kımsenın dınını sorguladıgı yok!bızım kafamıza takılan sermayedar dıncıler!!!kapıtalızamın aletı olus ab ortaklı paracılar!!!ayrıca herseyı sadece allah sorgular mantıgıyla korkak davranmak ıstemıorum benyaratıcı sevgı dolu vede kulunu ozgur bırakmıs oyle olmasa yeryuzunde cesıtlı dınler ınanıslar olmazdı...bende muslumanım evt bu ulkede cogunluk musluman ama muslumanlul kavramını ılla basortusuyle tamamlamayın!ayrıca kuranda kapanın demıyor...hz.myhammedın esının yasadıgı bı talıhsızlktn dolayı gerdanınızı(zıhnet yerlerınız) ortun dıe uyarıo...tesettr daha sonrakı hadıslerde saglamlık kazandı..bu ayrı konu gene sınırlendım bu ulkede acık kapalı ayrımlarına sınır oluorum bu sekılde bızı bırbırmıze dusurup mıllı bırlıgımızı engellemye calısıolar bunlara ızın vermeyelım gozunuzu sevıyım!

~~MoRMeNeKŞe~~
07-01-2008, 14:51

dikkat edersen ben böyle düşünüyorum dedim kesin böyledir demiyorum bazı şeyleri görüyoruz kör değiliz ben kimsenin inancını düşüncesini yargılamıyorum lütfen sizde benim inancıma ve DÜŞÜNCELERİME saygılı olun...

Nemesis
07-01-2008, 22:29
Şimdi dindar sayısı arttı görünüyor..Bıyık başörtüsü vs... Önemli olan burada ne amaçla yapıldığı belki gerçekten din amaçlıdır bilemeyiz.Ama ak parti geldiğinden beri artış varsa eğer bu neden kaynaklanıordur kişisel fikrim şu: "KENDİNE MÜSLÜMANLIK"..Bir yerlere yaranma....İşin iç açısı bence bu..

darkangel
07-01-2008, 22:30
dinimiz kapıtalızm aracı halıne getırlımeye calısılıo.....

Nemesis
07-01-2008, 22:31

+1 ;)

Testament96
08-01-2008, 02:40

Senin kapitalizm e bir saplantın filanmı var?? He desenki artık ayaga düştü, araç olarak kullanılmaya filan calısıyo anlıcamda....??:confused::cool:

Arqos
08-01-2008, 09:21
kımsenın kımsenın dınını sorguladıgı yok!bızım kafamıza takılan sermayedar dıncıler!!!

Bak arkadaşımız ne demiş ;

çoğu insan iktidara kapak atmak için karısının kafasını örtüyo kendi camiye gidiyor bunları ne kadar yaparsa yapsın bir insanın kalbinde iman inanç yoksa görünüşü ne kadar değişse değişsin boş

Şimdi sen bu mesajda yargılama görmüyormusun..Ve burada çoğu insandan bahsediyor

kapıtalızamın aletı olus ab ortaklı paracılar!!!

Benim dinime AB ne zaman karışmış söylermisin..Şayet ben Ab"nin bizim dine yaptırım uyguladığını ne duydum nede rast geldi..Yok yani varsa bir dayanağınız paylaşın..

ayrıca herseyı sadece allah sorgular mantıgıyla korkak davranmak ıstemıorum benyaratıcı sevgı dolu vede kulunu ozgur bırakmıs oyle olmasa yeryuzunde cesıtlı dınler ınanıslar olmazdı...

Görüşüne saygı duyarım ama burada söz konusu korkaklık değil eğerki ben müslüman isem bana vaad edilen şeyleri yapmakla mükellefimdir.

bende muslumanım evt bu ulkede cogunluk musluman ama muslumanlul kavramını ılla basortusuyle tamamlamayın!ayrıca kuranda kapanın demıyor...hz.myhammedın esının yasadıgı bı talıhsızlktn dolayı gerdanınızı(zıhnet yerlerınız) ortun dıe uyarıo...tesettr daha sonrakı hadıslerde saglamlık kazandı..

Bak aynı konu içerikli dediğin gibi bir zorunluluk yok ben buna karşı değilim ama insanların dinine yaptırım uygulanması Allahın işine karşı olunması ile aynıdır..

bu ayrı konu gene sınırlendım bu ulkede acık kapalı ayrımlarına sınır oluorum bu sekılde bızı bırbırmıze dusurup mıllı bırlıgımızı engellemye calısıolar bunlara ızın vermeyelım gozunuzu sevıyım!

Sinir olunacak bir durum yok güzel güzel bilgi paylaşımında bulunuyoruz :)

dikkat edersen ben böyle düşünüyorum dedim kesin böyledir demiyorum bazı şeyleri görüyoruz kör değiliz ben kimsenin inancını düşüncesini yargılamıyorum lütfen sizde benim inancıma ve DÜŞÜNCELERİME saygılı olun...

Düşüncene saygısızlık yaptığımı hatırlamıyorum ve böyle bir cümlede kurmadım..Ama yazdığın mesajda çoğul kullanarak üstelik bu olayları sanki biliyorum ben gibisinden yazman banada o cümleleri kurma hakkını verdi..Bir kusurum var ise özür dilerim..

Şimdi dindar sayısı arttı görünüyor..Bıyık başörtüsü vs... Önemli olan burada ne amaçla yapıldığı belki gerçekten din amaçlıdır bilemeyiz.Ama ak parti geldiğinden beri artış varsa eğer bu neden kaynaklanıordur kişisel fikrim şu: "KENDİNE MÜSLÜMANLIK"..Bir yerlere yaranma....İşin iç açısı bence bu..

Ama seçimlerde çoğunluk AKP seçmedimi sence bu milletin kararı herşeyin bir nedeni değilmi..

Kapitaliz nedir az çok bilirsiniz..Genelde ekonomik güç dengeye sahip olanları belli kesime uyguladığı bir nevi ambargodur..Peki dinle nasıl bir bağlantı kurdunuz orasına anlam veremedim..Yoksa sunumu söylemek istiyorsunuz..Size göre sözde müslümanlar gelip ülkedeki dini dengeyi değiştirecekler..Doğrumu ?

Nemesis
08-01-2008, 22:16
Tmm milletin kararı..Olabilir ama işin iç yüzünde herkesin pay alma tutkusu var.Kendi gözümle gördüm biliyorum.

Arqos
09-01-2008, 09:05
Tmm milletin kararı..Olabilir ama işin iç yüzünde herkesin pay alma tutkusu var.Kendi gözümle gördüm biliyorum.

Tabiki istisnalar olacak bu sadece AKP döneminde değil diğer partiler içinde geçerli oluyor ve özelikle kamu kuruluşlarında buna sık rastlanıyor..