PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kpss hakkında ayrıntılı bilgim yok, sizden yardım istiyorum.

emine015
02-03-2014, 15:09
Kpss hakkında ayrıntılı bilgim yok, sizden yardım istiyorum.
Ben kpss b'ye girmek istiyorum, açıköğretim uluslararası ilişkiler 3. sınıf öğrencisiyim, yds'ye başvuruyu kaçırdım malesef, kpss'ye etkisi ne kadar olur bilmiyorum.
Şimdi ben kpss lisansa mı, önlisansa mı yoksa ortaöğretime mi girmem gerekiyor?
Kpss b'de sadece genel yetenek ve genel kültür olarak iki sınav mı var?
Yardımcı olursanız çok sevap işlersiniz..teşekkürler

vioLette
06-03-2014, 16:39
kpss hakkında ayrıntılı bilgim yok, sizden yardım istiyorum.
ben kpss b'ye girmek istiyorum, açıköğretim uluslararası ilişkiler 3. Sınıf öğrencisiyim, yds'ye başvuruyu kaçırdım malesef, kpss'ye etkisi ne kadar olur bilmiyorum.
şimdi ben kpss lisansa mı, önlisansa mı yoksa ortaöğretime mi girmem gerekiyor?
kpss b'de sadece genel yetenek ve genel kültür olarak iki sınav mı var?
yardımcı olursanız çok sevap işlersiniz..teşekkürler

iyi günler.
Yds ye başvurmadığınız için alan puanlarınız hesaplanmaz. Zaten siz kpss a düzeyinde değil merkezi atama için kpss b düzeyine girmeyi düşünüyorsunuz sanırım.
Bunun için yds ye girmeye gerek yoktur. Sizin yapmanız gereken kpss başvuru sürecinde başvurunuzu yapmanız ve zorunlu olan cumartesi sabah oturumunu seçmeniz yeterlidir.
Cumartesi sabah oturumu her bölüm için zorunludur.ve içerisinde genel yetenek ve genel kültür olarak toplamda 120 tane soru vardır.
Bunların içinde;
türkçe (dilbilgisi)
sözel mantık
matematik
sayısal mantık
tarih
coğrafya
vatandaşlık(güncel konular ve anayasa hukuku),
vardır.

Bunlara çalışıp girmen yeterli olup alacağın p3 puan(kpss b dediğimiz puan türü) türünden merkezi atamalarda tercih yapabilirsiniz.

Iyi çalışmalar diliyorum