PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ders 1 finans ,finansman

kaygisiz68
13-12-2007, 22:35
Finans; kişi ya da kurumların faydalanabileceği para ,fon yada sermaye
Finansman;işletmenin ihtiyacı olan para veya fonun sağlanması
Finansal yönetim ,işletmenin ihtiyacı olan sermayenin fonun sağlanarak ,sağlanan fonların yönetilmesidir.

Finansal yönetim daha önceleri sadece muhasebe kayıtlarının tutulması,finansal rapor hazırlanması Fon ihtiyaçlarının karşılanması ile uğraşmıştır. Zamanla işletmenin gelecekle ilgili kararlar alması önem kazandığı için fonksiyonları da çeşitlenmiştir.

Buna göre finansal yönetim fonksiyonları ;
1.yatırım kararları;
2. finansman kararlar;
3.dividant kararları

1- Yatırım Kararları: İşletme faaliyet özelliklerine bağlı olarak kısa veya uzun vadeli reel varlıklara yatırım yapmak zorundadır.(makine bina,araç gereç alımı-reel varlıklara yatırım ;teknik uzmanlık,patent marka –reel olmayan varlıklara yatırım )

işletmenin yatırım yapacağı iki temel varlık grubu bulunmaktadır..
a) Dönen Varlıklara Yatırım Işletmenin ticari mal alması, stok yönetimi,kredili satış yapılmışsa alacakların fona bağlanması, hisse senedi alması,tahvil satın alması, bankaya para yatırması alacaklara yatırım yapması gibi kararlar dönen varlıklara yönelik yatırım kararıdır.

b) Duran Varlıklara Yatırım İşletmenin bina, taşıt, demirbaş, arazi ve arsa gibi
varlıklara yatırım yapmasıdır.

Duran( sabit) varlık alımı ile ilgili olarak verilen kararlara SERMAYE BUTÇELEMESI denir.
Sermayenin uzun sureli varlıklara yatırılması ile ilgili sürece SERMAYE BUTÇELEMESİ denir.

Uyarı :Yatırım kararları verilirken RISK ve GETIRI karşılaştırılarak karar verilir.

Uzun süreli yatırımlarda ilgili risk süre uzun olduğu için daha da artmaktadır.dolayısıyla yatırımdan beklenen getiri ile yatırımın taşıdığı risk birlikte ele alınmalıdırDaha riskli yatırımdan daha fazla getiri beklenmelidir( doğru orantı)

UYARI...! Başka bir şirketle birleşme, bir şirketi satın alma, veya dış ülkelerde is yeti açma Duran varlıklara ilişkin bir yatırım kararıdır.

2- Finansman Kararları
Finans yöneticisinden, işletmeye gerekli olan varlıklara yönelik olarak fon ihtiyacını belirlemesi ve bu ihtiyacın en iyi şekilde nasıl finanse edileceğini ortaya koyması, gerekli fonların nereden, nasıl ve ne zaman karşılanacağına ilişkin kararları alması beklenir.

Bir işletmenin üç temel finansman kaynağı vardır;
a) Ozkaynak Yolu İle Finansman işletmenin hisse senedi ihracı veya oto finansman ( Karın sermayeye eklenmesi) ile kendisine fon sağlamasıdır.
b) Kısa Vadeli Borç Yolu İle Finansman İşletmenin bankadan kredi çekmesi, finansman bonosu veya herhangi bir borçlanma senedi ihracı ile fon sağlamasıdır.
c) Uzun Vadeli Borç Yolu İle Finansman işletmenin tahvil ihracı ile fon sağlamasıdır.
********önemli********
Özkaynak yoluyla fon sağlanması ile borçlanma yoluyla fon sağlanması arasındaki fark ;
Borç yolu sağlanan işletme zarar elde etse kısa ve uzun vadeli borçlarda anapara ve faiz ödemesi zorunludur. Avantajı faiz gider olarak vergiden düşülebilir

Hisse senedi ihracı ile sağlanan fonların geri ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Kar elde edildiği halde kar dağıtılmayabilir

Hisse senedi yoluyla sağlanan fonun riski borçlanmaya göre düşüktür

Finansal yönetime düşen görev, çeşitli seçenekleri risk ve maliyet acısından karşılaştırarak işletmeye en uygun gelecek bir bileşimi oluşturabilmesidir.

3- Dividant Kararları
Faaliyetlerden sağlanan karların ne kadarının işletmede ne kadarının ortaklara dağıtılacağıyla ilgilidir.
Karın ne kadarının dağıtılması gerektiği konusunda karar verilirken, karın işletmede kullanılmasıyla sağlanacak karlılıkla, ortaklara dağıtılması durumunda ortakların tatmini karşılaştırılır.
Büyümenin finansmanında dividantlarin kullanılması, Ülkemizde olduğu gibi sermaye piyasasının gelişmekte olduğu ilkelerde sık görulen bir finansman biçimi olmaktadır.

kaygisiz68
13-12-2007, 22:52
1.Aşağıdakilerden hangisi finansal yönetimin “Yatırım Kararları” kapsamında yer almaz?
A) Stokların miktarı
B) Sermaye bütçelemesi
C) Kasa ve bankada tutulacak para miktarı
D) Kârın ne kadarının işletmede bırakılacağı
E) Diğer işletmelerin satın alınması ya da devri
2.İşletme için ihtiyaç duyulan fon, para ya da sermayenin sağlanmasına ne denir?
A) Finans
B) Finansman
C) Finansal yönetim
D) Finans fonksiyonu
E) Finansal denetim

3.Dividant kararları finansal yönetimin hangi fonksiyonunun kapsamında da düşünülebilir?
A) Yatırım kararları
B) İşletme stratejisi
C) Finansal analiz
D) Finansman kararları
E) Finansal denetim
4. İşletmenin ihtiyacı olan fonların sağlanması, uygun varlıklara yatırılması ve bu fonların yönetilmesine ne ad verilir.
a) Finansman
b) Finansal yönetim
c) Finans
d) Yatırım
e) Kar

5. Kişi ya da kurumların faydalanabileceği para, fon ya da sermayeye ne ad verilir?
A) Finansal yönetim
B) Finansman
C) Finans
D) Sermaye bütçelemesi
E) Çalışma sermayesi
6.İşletme sermayesinin uzun süreli varlıklara yatırılmasına ne denir ?
a)finansman
b)yatırım
c)dividant
d)finans
e) sermaye bütçelemesi
7.Aşağıdakilerden hangisi maddi olmayan duran varlıklara örnektir?
a)binalar
b)makinalar
c)araçlar
d)stoklar
e)teknik bilgi

8.aşağıdakilerden hangisi finansmanla ilgili kararlardan biridir?
a)vadeli satış yapmak
b)stokları artırmak
c)makine satın almak
d)hisse senedi ihraç etmek
e)araç satın almak

9.aşağıdakilerden hangisi sermaye bütçelemesi kapsamındadır?
a)alacaklara yatırım
b)stoklara yatırım
c)geçici yatırım
d)sabit varlıklara yatırım
e)hisse senedi ihraç kararı

10.kar payı aşağıdaki finansal araçlardan hangisinin getirisidir?
a)tahvil
b)hisse senedi
c)hazine bonosu
d)repo
e) mevduat
*11.işletmelerin finansmanında aşağıdakilerden hangisinin riski daha yüksektir?
a) kısa süreli kredinin
b) uzun süreli kredinin
c)tahvilli borçların
d)hisse senedi ihracının
e) otofinansman

12. işletmelerin yatırım kararlarında aşağıdakilerden hangisinin riski daha yüksektir?
a) kısa süreli kredinin
b) uzun süreli kredinin
c)tahvilli borçların
d)hisse senedi ihracının
e) vadeli satış yapma
13.faaliyetlerden sağlanan karların ne kadarının işletmede ne kadarının ortaklara verileceğine ilişkin kararlar finansal yönetimin hangi işlevi ile ilgilidir?
a)dividant
b) yatırım
c) finansman
d)finansal analiz
e)mali analiz

14. sermayenin uzun süreli varlıklara yatırılması ne tür bir karardır?
a)dividant
b) yatırım
c) finansman
d)finansal analiz
e)mali analiz
15.finansman kararı ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır
a)borçla finansmanın en önemli avantajı faizin gider olarak vergiden düşülmesidir
b)hisse senedi ile finansmanda zorunlu ana para ödemesi yoktur
c)en önemli kısa vadeli finansman aracı finansman bonosudur
d)hisse senedi ile finansmanda kar payı dağıtımı zorunlu değildir?
e)araç satışı ile sağlanan finansman öz kaynak yoluyla sağlanan finansmandır

1.A 2.B 3.D 4.B 5.C 6.E 7.E8.D9.D10.B11.A12.B13.A14.B15.E

canonur
02-01-2008, 18:45
emeğine sağlık

mersoy
14-01-2008, 12:30
Emeğine sağlık arkadaşım saol :DD

sinem_21
12-02-2008, 23:38
ya valla harikasın kaygisiz68 cok saol ellrine saglık;)

myeltekin
19-02-2008, 16:52
tesekkürler.

gkhn_hlk
21-03-2008, 14:00
dostum bunları murat açıköğretim kitabındanmı yazdın acaba? eğer öyleyse bende yazmayı düşünüyodum iyiki yazmışın =)

seval_ozmen
21-03-2008, 20:25
valla bravo

kaygisiz68
21-03-2008, 20:47
dostum bunları murat açıköğretim kitabındanmı yazdın acaba? eğer öyleyse bende yazmayı düşünüyodum iyiki yazmışın =)

tamamen kendi notlarım arkadaşım ders öğretmeniyim :D

SXANGUL
26-03-2008, 19:03
Tşk.elinize Sağlik.

erboğa
30-12-2008, 20:26
teşekkür ediyorum emeğinize sağlık

gail
18-03-2009, 12:34
Şu sitede gördüğüm en güzel paylaşımdı gerçekten teşekkürler, emeğinize sağlık...

ucam1
05-01-2010, 02:09
eyvallah hocam

DiLeMmA34
03-02-2010, 02:27
teşekkürler