PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türbanlılar, Türbancıları Sorgularsa...

darkangel
12-12-2007, 22:06
Kadınlara karşı ayrımcılık bütün dünyada önemli bir sorun ; tabii Türkiye'de de.
Kadınlara karşı şiddet uygulaması bütün dünyada görülen ve lanetlenen bir vahşet, bir ilkellik ; tabii Türkiye'de de.
Ama gerek ayrımcılık, gerekse şiddet uygulaması dünyada da, Türkiye'de de sürüp gidiyor; önü bir türlü kesilemiyor.
Çünkü "erkek egemen feodal kültür" , farklı derecelerde de olsa, bütün toplumlarda hâlâ etkinliğini sürdürüyor:
Gelişmiş, demokratik ülkelerde daha az; gelişmemiş, demokratik olmayan ülkelerde daha fazla.
Türkiye, gelişmeye ve demokrasisini yerleştirmeye çalışan bir ülke olarak, en geri kalmışlar ile en gelişmişler arasında, ortada bir yerde duruyor.
Ama haksızlık etmeyelim:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadınlar, Afganistan'daki "burkalı köle" veya Suudi Arabistan'daki "çarşaflı köle" statüsünden kurtulmuş; İran'daki gibi "din polisinin" giyim kuşam denetiminde de (en azından şimdilik) değil.
Atatürk Devrimleri sayesinde gelişmişlere yakın uygulamalara da sahip.
Kadın vatandaşlarımız, sanat ve edebiyat gibi yaratıcılık isteyen alanlardaki başarılarına ek olarak, yargıçlar, öğretim üyeleri, üst düzey yöneticiler, medya mensupları, politikacılar arasında da seçkin ve saygın yer sahibi.
Ama yine de çok sevinmeyelim ve övünmeyelim:
Hem ırzına geçilen, hem de ailenin namusunu korumak adına infaz edilenler de bizim kadınlarımız.
"Töre cinayetleri" adı altında "cinayetin kutsallaştırılmasının acısını" yine onlar çekiyor.
Aslında türban, "erkek egemen feodal kültürün" bir simgesi:
Kadının "ikinci sınıf vatandaşlığını" vurgulayan bir simge.
Bu simgeyi, "dinsel bir gereklilik" olarak kutsallaştırıp kadınlarımızı, kızlarımızı örtmeye çalışan " türbancıların" maskeleri yavaş yavaş düşüyor.
Kadını örtmenin, Müslümanlıktan önce, Hıristiyanlık ve Musevilikte de geçerli olduğunu, Sümerlerden beri uygulandığını artık herkes öğrendi.
Kuran'ın pek çok açık emrini görmezden gelip, faiz gelirleriyle ceplerini dolduranların, "türbancılık" yapmalarındaki samimiyetsizliği artık herkes fark etti.
Türbanlılar da, türbansızlar da bizim evlatlarımız, kardeşlerimiz, analarımız.
Türbanlı ya da türbansız bütün kadınlarımız saygıyı, sevgiyi ve kendilerine karşı yapılan haksızlıkları dengelemek için gerekli pozitif ayrımcılığın korumasını hak ediyor.
Hatta belki türbanlı olanlar daha da fazla.
Çünkü toplum olarak, kadınlarımıza karşı ayrımcılık yapmakla, şiddet uygulamakla yetinmemişiz, bir de onları "örtmüşüz" .
Sorunu ve sorunun çözümünü yanlış yerde aramayalım:
Sorun türbanlılar değil.
Sorun "türbancılar" .
Çözüm ise "türbanlılar", "türbancıları" sorgulamaya başlayınca ortaya çıkacak.

Emre KONGAR
dark=EMRE KONGAR ustama hayranımdır 1 numaralı tarafsız gercekcı tarıhcımız bıgun onunl atanısma ımkanım olur ınsallah!!!

~~MoRMeNeKŞe~~
13-12-2007, 00:07
Cumhurbaşkanımızın dediği gibi "Demokrasi amaç değil araçtır"ben bunu şöyle değiştirmek istiyorum şuan ki -Türbanda amaç değil araçtır- artık siyasi bir simge haline gelmiştir.Bunu takanlarda taktıranlarda biliyor.(ama gerçekten inancı içinde takan insanlar var.onları hariç tutuyorum)
paylaşım için tşk.

cherryfe
13-12-2007, 01:47
türban yada başörtü tartışmaları... Yine birileri siyaset yapmak istedikleri zaman ellerinde bir maşa gibi kullanılıyor caanım başörtü!

siyasi nitelikli nasıl türban takılır soruyorum, merak ediyorum? benim arkadaşım türbanlı ( başörtülü ) kendi hayatını ilerletmeye çalışan biri. aynı benim gibi. (aynı inançta olmamıza rağmen o dinimizn gereği olan türbanı( başörütüyü ) takıyor ve kullanıyor. bunun neresi siyasal. veya teyzem başörtülü evinde ,2 çocuk sahibi ve oda kendi tercihi sonucunda başörtülü. bunun neresi siyasal. anananem , yada yada diğerleri... ben bu siyasallığı nasıl ayırt ettiğinizi anlmıyorum bana biri açıklasın ? Türbanın siyasal olduğunu nasıl anlıyorsunuz. aynı kişi türbansız olduğunda onun siyasal olmadığı kanısına nasıl varıyorsunuz? Yada Türban ( başörtü ) siyasal olduğunda siyaset ne oluyor ki bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Bu tartışmalar nerden geliyor nereye gidiyor hangi dayanklarla isbat edilebilir? Kim suçlayabilir bir türbanlıyı sen bunu siyasi amaç için takıyorsun yada kim ayırt edebilir dini amacı için takıyor?

Bırakın özgürlükse yaşam hakkı özgür kalsın her kadın seçiminde..

darkangel
13-12-2007, 02:33
türban yada başörtü tartışmaları... Yine birileri siyaset yapmak istedikleri zaman ellerinde bir maşa gibi kullanılıyor caanım başörtü!

siyasi nitelikli nasıl türban takılır soruyorum, merak ediyorum? benim arkadaşım türbanlı ( başörtülü ) kendi hayatını ilerletmeye çalışan biri. aynı benim gibi. (aynı inançta olmamıza rağmen o dinimizn gereği olan türbanı( başörütüyü ) takıyor ve kullanıyor. bunun neresi siyasal. veya teyzem başörtülü evinde ,2 çocuk sahibi ve oda kendi tercihi sonucunda başörtülü. bunun neresi siyasal. anananem , yada yada diğerleri... ben bu siyasallığı nasıl ayırt ettiğinizi anlmıyorum bana biri açıklasın ? Türbanın siyasal olduğunu nasıl anlıyorsunuz. aynı kişi türbansız olduğunda onun siyasal olmadığı kanısına nasıl varıyorsunuz? Yada Türban ( başörtü ) siyasal olduğunda siyaset ne oluyor ki bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Bu tartışmalar nerden geliyor nereye gidiyor hangi dayanklarla isbat edilebilir? Kim suçlayabilir bir türbanlıyı sen bunu siyasi amaç için takıyorsun yada kim ayırt edebilir dini amacı için takıyor?

Bırakın özgürlükse yaşam hakkı özgür kalsın her kadın seçiminde..

şerifecım burda tum turbanlılar ıcın genelleme yapılmıyor!turbanı alet edenlere benım lafım!turbanı savunuomus gıbı gosterıp aslında turbanı öcu hale getırenler!!!

~~MoRMeNeKŞe~~
13-12-2007, 03:06
şerife Başörtüsünü Inançi Için Takmiş Insanlan Var Yok Demiyoruz.herkesin Kendi Iradesi Bunada Birşey Demiyoruz Ama Tbmm-üniversite Bunlar Kamu Alanlari Burda Karişilir.ben çok Gördüm Bi Başini Açip Bi Kapatani Bu çoçuk Oyuncaği Değil Benim De Başi Kapali Arkadaşlarim Var Ama Onlar Başini Kapattimi Bir Daha Açmiyorlar-bazi Insanlarin Söyledikleriyle Davranişlari Birbirini Tutmuyor.kimsenin Inancina Karişamayiz Düşüncesine Karişamayiz Ama Bizim Düşüncemize Ve Inançlarimizada Karişilmamali Değilmi!!!

Testament96
13-12-2007, 03:53
şerifecım burda tum turbanlılar ıcın genelleme yapılmıyor!turbanı alet edenlere benım lafım!turbanı savunuomus gıbı gosterıp aslında turbanı öcu hale getırenler!!!

şerife Başörtüsünü Inançi Için Takmiş Insanlan Var Yok Demiyoruz.herkesin Kendi Iradesi Bunada Birşey Demiyoruz Ama Tbmm-üniversite Bunlar Kamu Alanlari Burda Karişilir.ben çok Gördüm Bi Başini Açip Bi Kapatani Bu çoçuk Oyuncaği Değil Benim De Başi Kapali Arkadaşlarim Var Ama Onlar Başini Kapattimi Bir Daha Açmiyorlar-bazi Insanlarin Söyledikleriyle Davranişlari Birbirini Tutmuyor.kimsenin Inancina Karişamayiz Düşüncesine Karişamayiz Ama Bizim Düşüncemize Ve Inançlarimizada Karişilmamali Değilmi!!!

sizlere katılıyorum arkadaşlar;) ...