PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İş görüşmesi tecrubelerimiz

cherryfe
04-12-2007, 02:02
baktımda biz artık geleceğe yönelik çalışmalarda yapmalıyız. İş başvurusunda bulunmuş ve görüşmeye gidecek arkadaşlra tavsiyelerde bulunsak hiç fena olmaz:)

benim çokkkk deneyimim olduda :)

iş görüşmelrinde tersten gelen sorulara tersten cevap vermeyin

arkdaşlar , onlar sizi şaşırtmak için üstünüze gelirler sinirlendirmeye çalışırlar sabrınızı ölçerler siz gayet sakin tutum takının.

konuşma sırasında etrafı incelemeyin ve karşınızda ki kişilerin gözlerine bakın.
Beden dilinizin onlar için çok önemli olduğunu unutmayın.bacak bacak üstüne atmaktan ve yalan söylediğiniz hissi verecek davranışlrdan (saçlarınızla oynamayın )

aklıma geldikçe eklicem ve hatta anılarımıda yazıcam ama şu anda bu kadar iletebiliyorum.

cherryfe
04-12-2007, 15:29
bugün daha sakin kafayla şöyle düşüncelerimi toparlayıp kompozisyon halinde ileteyim istedim:D

görüşmeler genelde giriş ,gelişme ve sonuç şeklinde devam eder .aynen kompozisyon metni oluşturur gibi..

Giriş kısmında size nazikçe nasıl olduğunuz iş yerini kolay bulup bulmadığınız veya abartıp içecek birşeyler alıp almayacağınız sorulur. ; önerim, sizler bu sorular karşısında samimi bulup rahatlamayın yani rahatlayın da yayılmayın:) aynı ciddiyetinizi koruyun ,ve eğer geciktiyseniz burada kısa oalrak geciktiğinizin farkında olduğunuzu aktarın. ( ama çok ayrıntıya girmeden)

Gelişme burda artık oklar size dönüyordur. Cv üzerinden size sorular yöneltilir. En klasik soru "bize kendinizi anlatır mısınız? " bu soruya iş başvurusunda olduğunuzu unutmadan hayatınızı değil okul ve iş yaşamınızı anlatarak başlayın. gelişme bölümünde cv üzerinden gidildiği için cv nizden ayrı cevaplar vermeniz sizin için olumsuz olur. Farklı şekillerde aynı sorular yöneltilebilir ki doğru mu söylüyorsunuz anlaşılması için.gelişme bölümü sizin iletişminiz, diksiyon kabiliyetiniz, kendinizi aktarımınız,ikna gücünüz gibi özelliklerinizin değerlendirildiği alan olduğu için uzun süre tutulabilir eğer beğenilmiş elemansanız.

sonuç burada artık sizinle ilgili kararların oluştuğu bölümdür. İşin nitelikleri aktarılır.Çalışma koşulları ve işe alım süreci firma profili .. gibi.

görüşme sonunda sizin bize soracağınız bir konu var mı diye soru gelir? ben bu soruya bir iki kez sosyal olanakları sorark cevap verdim.Ama öğrendimki hata yapmışım. Nasıl oalcak onuda bilmiyorum çok kurumsal firmalarda iş teklifi için size dönüşümde onalr söylüyormuş .o yüzden bu aşamada sorulması doğru karşılanmıyormuş .Bu konuda pek fikrim yok aslında ortama göre ayak uydurun;)

Luiza
04-12-2007, 15:34
ßenim İş tecrüßem yok ama ilerde olursa, ßu konu dikkatlice takip ediyorum:)
paylaŞım için tşkler:)

cherryfe
05-12-2007, 01:04
Tamam luiza , tecrubesi olanalr yazarsa birbirimize faydalı oluruz.

İş tecrubesi olanalrı bekliyoruz:)

Testament96
05-12-2007, 01:11
mülakat var mülakat..en önemli husus ;););)
Geçen bizim sekretere yol verdik ;
Telefonda konusma kurallarını bilmediğinden, ev hali ile görüşüp bizi , firmamızı müşterilere madara etme durumu gercekleştirdiğinden dolayı mesela...
Kız dış görünüşe göre 10 numara mesela...ok.. modern filan... ama Görgü kuralları+naziklik filan bazı cevrelerde cok önemli....

cherryfe
05-12-2007, 01:32
yarın ve Perşembe günü benim 3 iş görüşmem var 2 si banka diğeri özel şirket bakalım bu kurallara uyabilecek miyim:) ben yazdım ama uygulamada zor oluyor helede ilk an eksi elektrik almışsanız.

Bir görüşmemde baktım olmayacak zaten oda bana yükleniyor bende kuşandım iyice rahatlamış durumda içmi boşalttım adama artık , o zaman kadar birikmiş tüm iş görüşmesi stresimi ona patladım, oda zatn bana:) hüsran dolu görüşmeydi ama itiraf edeyim ki o görüşmeden sonra daha rahat oldum diğerlerinde lazımmış birine içini aktarmak. diğerlerinde acaip rahat oldum. Bide belki gide gele artık alışıyorsun onun rahatlığıda olabilir:)

selin_1907
05-12-2007, 01:32
benımde hıc iş tecrübem yok uzun bi süre olmıycakda galiba önemli hususlarınız için teşk

cherryfe
06-12-2007, 00:38
bugün kü görüşmeden notlar:) ;
bugünkü görüşmem hiç katılmadığım şekilde geçtiği için yeni tecrubemi tecrubesizlere aktarmak istiyorum işe yarar umarım , bu görüşme şeklini duymuştum ama hiç katılmamıştım, sizlerde duymamış olursunuz ve görüşme sırasında söylendiğinde heyecan yapıp bugünkü arkadaş gibi vazgeçmeye kalkanınız olur belki diye ben yazayım buraya dedim...

genellikle Bankalarda uygulanan yöntem bu , toplu mülakat yapıldı yaklaşık 15 kişi U şeklinde oturduk ve karşımızda 1 i ik cı , diğer 2 side banka müdürü oturdu. İlk olark herkes kendini tanıtmakla başladı.Cv üzerinden gidildi elbette. (Burada kullanacağınız diksiyon düzgün olsun arkdaşlar kendinizi ifade ettiğiniz en önemli yer) herkes tanıttıktan sonra Vaka olayına geçildi.Bundan da herksin eline aynı metin verildi.Bu metin sorunlarla birbiri ile bağıntılı ve sorunlarla dolu metin.Herkes bunu nasıl çözemeye çalışır yada çözebilir bunu aktardı. Bu şekilde ikinci kısım bitti. (Bunun yanına birde karşılıklı münazara şeklininde eklememk istiyorum. Bundada 2 grup oluşturulup bu iki gruba konu veriliyor ve karşılıklı olumlu olumsuz yönleri tartışılıyor. Başınızda bir lider bekliyor ve izliyor. Birde bu şekli var.)

Ve görüşmenin klasik sonu 10 gün içinde dönüşler yapılacak:)

Yeni macera ile buluşmak dileğiyle:)

Testament96
06-12-2007, 02:06
Şerife günün özetini çok gercekci ve yasanası bir tarzda vermişşsin gercekten..Teşekkürler.... Faydalı bilgi bencede...En azından gözü korkan arkadaşlar için su serper gibi tarz da...

Bu arada öle gercekci vermişşsinki , sanki bende yanındaydım bir rakip gibi filan :D:D:D yasadım sanki orayı....:p

cherryfe
06-12-2007, 02:34
ee öyle canım ,ben verdimmi bilgiyi yaşatırım:D

darkangel
07-12-2007, 15:49
bune ya benım hıc sansım yok:(acaba tıp işe yaramı:(

sirmcoktay
07-12-2007, 16:38
bende bi hayli iş görüşmesi yaptığımı düşünüyorum.
ilk görüşmem ve işe başlamam Kadıköy'de bir firmadan telefon gelmişti
görüşmeye gittim,Ajansta bir sekreter, iki grafiker , patron ve eşi çalışıyor.patronun odasında görüşme başladı eşide yanındaydı direkt. kendini tanıt oktay Tilkili kimdir dediler
başladım sırasıyla yaşımı ve uğraştığım sektördeki uzmanlık alanımı söyledim
( bence iyi bir girişti etkiledim çünkü ) sonra cv üzerinden soru cevap şeklinde devam etti.Daha sonra dizaynodasına geçerek bir pc ye oturdum bi kaç uygulama görmek istedi neyse onlarıda atlattım başarıyla.Tekrar patronun odasına geldik. sabah 9 00 aksam 18 00 mesaı saatlerı,cumartesı 12 paydos pazar da full tatıl dedıler.Maaş anlamında beklentin nekadar diye sordular
Orada yanlış yaptım ( yeni mezun olduğumdan ,tecrübem yok diye maaşı düşük tuttum belkide işe alsınlar diye : ) bu hataydı çünkü piyasayı öğrendikçe maaşımın azolduuğunu düşünmeye başlayacagımı ozaman akıl etmemştim ) sonra 700-900 civarı dedim.. adam direkt 800 e başlıyorsun pzt 9 da burda ol dedi : S

sonra 1 ay çalışıp işi bıraktım :) çünkü 1 saat gidiş 1 saat dönüş 2 saat yol sürüyordu 7 30 da kalkp aksam 7 - 715 gıbı evde oluordum :S hem yoruluordum hemde yazdı cnm gezmek ıstıyordu ve maasımıda acıkcası beenmemıstım ..

buna tamamen tecrubesızlık dıyorum : ( benden oncekı webmaster 1250 alıomus :S tamamen duygusal acıkcası : D

cherryfe
08-12-2007, 02:55
oo oktay aslında bende senin gibi düşünüyordum bu işte iş ararken baktım iş bulamıyorum bankalara başladım cv yollmaya:) ya tasarım odasında ne çizdirdiler çok merak ediyom:D bana rastgelmedi hiç öylesi ama çok merak etmişimdir , ne kdar sürede ne çizmeni istiyorlar?

cherryfe
08-12-2007, 03:49
bide yetenek testleri var onlardan bahsetmek istiyorum: hafıza testi uygulaması :) bana çok kolaydı ve çok keyifli:D yarış da gibi hissediyorsun kendini..

kronometre ile başınızda bir yetkili, onun komutları ile testten teste geçiyorsun. 2 ayrı masa var 8 er kişilik.

benim girdiğim testte; sayısal yetenek (54 soru-8 dk.) sözel yetenek (54 soru-8 dk.) sayısal hafıza ( 54 soru - 8dk.)
görsel hafıza (30 mu neydi artık oray gelince soru adedine bakmıyorsun:) ama ( 2 dk. )

sayısal yetenekte kolaydan zora değişik sıralarda dört işlemler parantez işlemleri, sözel yetenekte kelimelerle eşleştirilen kelimelerle ilgili yetenek hafıza testleri, görsel hafızada fotoğraflarla eşleştirilmiş isimler, bunları 1 dk. içinde hafızana yazıyorsun ve sadece resimler veriliyor sen adını buluyorsun , sayısal hafızada da bazı kavramar var bunlarla sayılarla aşleştiriliyor baya ytl cinsleri de var araya bunlar eşleşiyor sonra:D

biraz karışık oldu ama o anda bi allak bullak oluyor beynin . Benim için eğlenceliydi..

cherryfe
09-12-2007, 01:38
arkadaşlar kıyafet konusuna değinmek istiyorum bu gecede:D ben ayrı ayrı yazıyorum ama iş görüşmeleri kapsamlı bir anda aklıma gelmiyor geldikçe yazıyorum...

özellikle banka görüşmesine giderken resmi olmak şart. ceket ve pantolon takım erkek ve bayanlar içinde. ve rengi bile var ya siyah takım veya lacivert takım. içinize gerçi uyum açısından giymezsiniz belkide olurya erkekler gömlek olarak tercih eder kahverengi giyinmekten kaçının .Çünkü bankacıların kahverengi için düşünceleri pek iyi değil güvensiz karakter olarak tanımlıyorlar. ( bende aksine idealistler diye bilirdim ama iş görüşmelerinde renklerin önemli anlamları varmış) Kırmızıdanda uzak durun. beyaz giyin kesin olsun işte:D

direk iletişim noktası olan ve iş bakışı olan alın göz üçgeni ,açık olacak şekilde olsun .Bayanlar saçlarınız öne gelecek şekilde olmayın bu açıdan .Ben bunu yeni yeni farkettim.Artık bir şekilde saç önüme toka ayarlıyorum:D

darkangel
09-12-2007, 02:15
allah senı saol bıtanem:):)

cherryfe
09-12-2007, 02:27
ni demek canım ya:) bilgim dahilinde işte aktarıyorum:) işe yarar umarım ileri ki zmanlarda beden diline giriş yapıcam:D

darkangel
09-12-2007, 02:28
beden dılı hemn anlat:)

cherryfe
09-12-2007, 02:36
:9 toparlayım bildiklerimi yazıcam... coming soon..:)

Testament96
09-12-2007, 03:26
....... coming soon..:)

Hmm... yakında;

Şerife Yüksel Ve İş yolları-3

:D

Luiza
09-12-2007, 10:44
ßu ßölümü keyifle takip ediyorum:)

cherryfe
10-12-2007, 01:10
:) çok sevindim dmek işe yara bişey oldu .. ama tecrubesi olanalrdan da bişeyler bekliyorum ben açıkçası bişeyler kaparım belki diye:D haksızmıyım dimi:)

darkangel
10-12-2007, 01:14
ayh geldı bızım ıs kolık anlat anlat :)yeyım senı ben

Testament96
10-12-2007, 01:16
ayh geldı bızım ıs kolık anlat anlat :)yeyım senı ben

:) çok sevindim dmek işe yara bişey oldu .. ama tecrubesi olanalrdan da bişeyler bekliyorum ben açıkçası bişeyler kaparım belki diye:D haksızmıyım dimi:)

Bkz: en üstteki bayan üyenin en alttaki bayan iş kolik üyeyi kıtır kıtır yemeye çalışması :D:D:D :p

cherryfe
10-12-2007, 01:18
:):):)

darkangel
10-12-2007, 01:20
ben herkesı yerımkı:)

cherryfe
13-12-2007, 23:10
selam millet;

yine geldim ben:)

bu bahsettiğim sınavlar filan onları geçtik :) artık birebir mülakata geldik.. gerçi ben yukarda giyim kuşam herşeyi yazdımda bişeyler daha eklemek istiyorum son mülakatımda yaptığım yanlıştan farkettim sizleri uyarayım.

herşey tamam yarım saat hadi en geç 15. dk önce ordasınız. isimlerinizle çağrılacaksınız. içeriye girdiniz. 3 kişi karşınızda . alalh buda ne hepsi ciddi önlerindeki kağıtlaı ineceleyen insanlar.. gerilim başlıyor diye düşünmeyin . başlar çok keyifli. Size anlataın bakalım işte ..bilmem kim nasıl biriymiş derler başlarsınız buna hazırlanın zaten bu hep var.

orda başlayıpta iş tecrubelerinize gelince başlar sorular gelmeye çapraz ateşten. ben kurudğum her cümleye hazırlandım çünkü cümleden kelime çektiler ve onu sordular bana. ( buraya yazmaya başladıktan sonra ki son 2 görüşmem çok rahat geçyor sanırım yazarken beyin daha iyi algılıyor, sizde görüşmeye gitmeden öne yazarak hazırlanın bence.)

burada işten ayrılma tarihlerniz mezuniyet tarihleriniz önemli onları es geçmeyin o an heyeandan karıştıran çok kişi tanıyorum. Ve neden işten ayrıldığınız kovuldunuzmu yada. Çünkü olumlu olursa arayorlar refeeranslarınızı ve soruyorlar. benimkine kovuldummu ben mi çıktım sormuşlar ve çalışkanmıyım sormuşlar.

ailenizi tanıyorsunuz. Sonra firma yı tanıyıp tanımadığınız soruluyor. buna araştırıp gidin zaten hani hiç bilmeden gitmeyin .Ve araştırmalarım sonucu bu bilgileri edindim diyerek sunun bildiklerinizi yada bilmiyorsanız hiç çekinmeden bilgim yok deyin. Yok atarsız köşeye sıkışabilirsiniz. Grup mülakatında yaşadığım bir olay; kıza sordular bankamızla ilgili ne biliyorsunuz. Oda katılım bankaları içinde ilk ISO belgesi sahibidir dedi. Bunun üstüne soru geldi tabi bunu belirtince bunun öneminide bilmek lazım. Sizce neden önemli dediler yada ne işe yarar bu belge. İşte burda kız karıştırdı. Herşeyi.. kelimlerde dolaştı ve kusura bakmayın heyecanlandım diye bir bahane üretti bence elendi. anlatabildimmi ne demek istediğimi bilmediğiniz kelimeler kullanmayın kalıverirsiniz ortada.

benimde son görüşmemde anladığım şey buydu .bende aslında nette onların yazdığı kelimeyi kullandım ama ayrıntsını bilmediğimden sadece yüzeysel kaldı. Ve bana o zaman biz nasıl iş yapıyoruz dedi. Bende o işleyişi siz daha iyi biliyorsunuzn enim araştırmalrım sonucunda edindiğim bir bilgi bu detayını bilemiyorum dedim:D bilmem ne kadar işe yaradı ama. dün yaptım görüşmeyi henüz ses çıkmadı.

Luiza
13-12-2007, 23:11

haklısın taßikide canım , ama son sürat seni ßüyük ilqiyle takip ediyoRum:)
ayhh ßenim hiç iş tecrüßem yokki:( anlatıyım sana:)

Luiza
13-12-2007, 23:13
ayyhh yeniii konuyuda okudum, sanki kendimi ordaymışIm qißi hissettim:)

cherryfe
13-12-2007, 23:17
ayyhh yeniii konuyuda okudum, sanki kendimi ordaymışIm qißi hissettim:)

:) sende mi testmentte bunu demişti ben yazarken konuşma diliyle yazıyorum galiba ondan oluyor . ama sizede tecrube oluyor o zamn ne güzel. Yaşıyor gibi olunca:D

olsun sende bizden edinirsin tecrube. olanlardan bekliyorum zaten bende yoksa olmayanlara bu tavsiyeler ben bugün bu son anlattğım bir yerden iş teklifimi aldım.İşe yaradı yani ,neden size yaramasın ? :)

Luiza
13-12-2007, 23:19
ßilmem öYle KApILDIM YAZının İÇiNDE , AZck kalßim pır pır Oldu:)
yani ORDAymışım qißi , ayhh ne heyecanLııı:)saĞOL TATlımmm:)

Testament96
13-12-2007, 23:55
:) ............bugün bu son anlattğım bir yerden iş teklifimi aldım.İşe yaradı yani

Oooo Şerife; ilk maaşında artık dertleri paylaşan forum ekibine kıyaq yaparsın bir:D:D ohh desene artık mangırcıklar cebe inş...:):p

Testament96
14-12-2007, 00:17
bakın Şerife simci mesaj yazacak buraya:p

darkangel
14-12-2007, 00:18
serıfe bı işe yerleşşsın ılk kutlama benden:):)

cherryfe
14-12-2007, 00:19
Oooo Şerife; ilk maaşında artık dertleri paylaşan forum ekibine kıyaq yaparsın bir:D:D ohh desene artık mangırcıklar cebe inş...:):p

istediğin kıyak olsun be yaw.. ne istiyon bi çay ısmarlayayım.:p

bilgilerimi paylaşıyorum işte paradan daha önemli :D:D:D

cherryfe
14-12-2007, 00:20
serıfe bı işe yerleşşsın ılk kutlama benden:):)

sağol canımcım artık bu kadar mülakat tecrubesi yeter yane demi:)

Testament96
14-12-2007, 00:22
istediğin kıyak olsun be yaw.. ne istiyon bi çay ısmarlayayım.:p

bilgilerimi paylaşıyorum işte paradan daha önemli :D:D:D

bu olay baya bi tecrübi olmaya başladı ama sende :p Valla güzel bi haber bekliyoz senden bak yakında;

3000 YTl maaş+SSk+Prim+......+ hadi bakalım :p (Not: Çayla yırtamazsın ona göre :p:p:p)

cherryfe
14-12-2007, 00:24
bu olay baya bi tecrübi olmaya başladı ama sende :p Valla güzel bi haber bekliyoz senden bak yakında;

3000 YTl maaş+SSk+Prim+......+ hadi bakalım :p (Not: Çayla yırtamazsın ona göre :p:p:p)

oo sen kotayı yüksek tuttun:) o zaman baya beklersin..3000 ytl maaşa kadar ısmarlamıcaksam iyi...daha çok vaktim var demek:D:D

cherryfe
14-12-2007, 00:27

oldu ama özel bir bankaya katııyorum. artık evrak toplucam. Aslında diğer yerden haber bekliyorum ama . sanrım yetişmicek ben hsbc ile sözleşme imzalıcam. Bu arada bu sözleşme olayına gireyim iki dakika; 1,5 ay eğitim aldığımız için eğitimin karşılığını kesin tutmak yani kendilerini garantiye almak için böyle yola başvuruyor artık bankalar. çünküm eğitimi alıp 1 ay çalışıp işi bırakanlar oluyormuş. Bilginize:D ( bak hemen bir bilgi daha sıkıştırdım araya ;) )

sirmcoktay
25-12-2007, 14:03
oo oktay aslında bende senin gibi düşünüyordum bu işte iş ararken baktım iş bulamıyorum bankalara başladım cv yollmaya:) ya tasarım odasında ne çizdirdiler çok merak ediyom:D bana rastgelmedi hiç öylesi ama çok merak etmişimdir , ne kdar sürede ne çizmeni istiyorlar?

tasarım odasında bana promosyon ürünlerini gösterdiler bunları bi web sayfasında nasıl sergilersin dediler bende aldım bi tasarım yaptım şık ve sade bişey : )

sirmcoktay
25-12-2007, 14:06
bende bankalara başvuru yaptım:)

aylinaydin
26-12-2007, 19:46
ya bu iş görüşmelerine giden arkadaşlar sorum sizlere; 1.açık öğretim olduğu için nasıl bi tepki veriyolar yani sorun oluyor mu? 2.adam akkıllı bi işe giren varmı? şimdilik bu kadar:D

darkangel
26-12-2007, 19:58
ya bu iş görüşmelerine giden arkadaşlar sorum sizlere; 1.açık öğretim olduğu için nasıl bi tepki veriyolar yani sorun oluyor mu? 2.adam akkıllı bi işe giren varmı? şimdilik bu kadar:D

ayh sankı uzaylıymışız gıbı davrandın:)bak benım kuzenım aö ısletme mezunu yimpaşta muhasebecı 1bucuk mılyar maaş alıo...okudugun okul turunden cok bırazda kendını gelıstrımek ve tecrubeyle alakalı bole seyler...ıyı olecek hersey

aylinaydin
26-12-2007, 20:46
ya yok nie uzaylıymış gibi davranıyım:) ben açık öğretim okuyorum diyince insanlar biraz gereksiz buluyor o yüzden sordum adam gibi bi iş bulan varmı die. adam boğaz içi mezunu (mesela) iş bulamıo ona iş vermeyen bana mı iş vericek die insan ister istemez karamsar oluo biraz...:(

darkangel
26-12-2007, 20:52
ya yok nie uzaylıymış gibi davranıyım:) ben açık öğretim okuyorum diyince insanlar biraz gereksiz buluyor o yüzden sordum adam gibi bi iş bulan varmı die. adam boğaz içi mezunu (mesela) iş bulamıo ona iş vermeyen bana mı iş vericek die insan ister istemez karamsar oluo biraz...:(

haklısın ama sakın ol bu senın degıl senı bu duruma zorlayanların ayıbı!!!!umudunu kaybetme

aylinaydin
26-12-2007, 21:26
ya onları taktım yok zaten..adam gibi bi iş bulsak yeter inşallah buluruz pek umutlu değilim ama çünkü iş verenlerde galiba açık öğretim olduğunu anlayınca burun kıvırıo biraz...

sirmcoktay
27-12-2007, 12:05
sende açık öğretim olduğunu söyleme : )
diplomada yazmıyormuş zaten

aylinaydin
27-12-2007, 15:18
anlarlar be saçmalama onun bi püf noktası vardır millet enayimi örgün okuyo arad bi fark vardır..

darkangel
27-12-2007, 15:18

anlamayanmı var bızım komsu teyzeler bıle anadolu osmangazımı aö mu dıo alacan sacını basını yolacan:)

aylinaydin
27-12-2007, 21:11
oo yaşlı teyzeler bile çakıosa bizim iş zorrrr:D ne diyelim hayırlısı olsun

mumyac
27-12-2007, 22:21

işletme fakultesi yazıyor diplomada aöfde,örgünde iktisadi ve idari bilimler fakultesi yazıyro arkadaşlar .ama bence gizlemeyin aöf yi ,neysen o diyeceksin çalışana iş çokkkk bence :)yeter ki az torpilin olsun

kariyer = torpil

oo yaşlı teyzeler bile çakıosa bizim iş zorrrr:D ne diyelim hayırlısı olsun

boşver onlar ne anlarlarsa anlasınlar,çikolatamı yerim onları karalarım benn:) :D

aylinaydin
27-12-2007, 22:36
iş çokmu..? burası türkiye dikkatini çekerim...

sirmcoktay
28-12-2007, 10:54
ya önlisans örgünden oku
git lisansa tamamla açıktan
bide üstüne master çak : )
tamam işe giremiyorsan zaten
sende sorun vardır: )

aylinaydin
28-12-2007, 23:15
yazarken kolay oluyor böle şeyler ama işte hayata geçirmek kasıyo biraz:):)

sirmcoktay
29-12-2007, 14:16
birazcık azim

cherryfe
01-01-2008, 03:25
evet bencede kendini geliştirmekten geçiyor arkadaşlar artık iş bulma. Sadece boğaziçiyi bitimekle olmuyor. Bunun yanında ne kadar sosyalsin, kendine kattığın yada katacağın ne gibi özelliklerin var bunlarda çok önemli. Bence hiç bir şey küçümsemeyerek olumlu yanlarıyla bakarak bir şeylere adım atıp vakit harcamalı. Örneğin senin hangi alanda iş arayacağına bağlı olarak tabi örneklendirme yapıyorum kendimden; ben kendimi geliştrimek adına diğerlerinden öne çıkmak adına araştırmadığım kurs kalmadı . Ve katıldığımda çok oldu. Öreğin fonetik diksiyon. Bunun gibi seni bir adım öne çıkaracak bir şeyer bulup üstüne gitmen lazım.

Ki artık şirketlerde heleki kurumsallar çalışanlarının sadece bilgi düzeyiner değil sosyaliğine bakıyorlar . Hobilerim arasında kitap okumak müzik dinlemek spor yapmak devri geçti artık. Daha somut işler lazım. Kişisel gelişim mesela. :)

Açıköğretim diplomasıda emin ol işine yarayacaktır sende ki eksikler tamamlanınca. Çevredeki olumsuzluklara kulak tıkayarak sen kendin için deneyeceksin. Örneğin bir meslek grubu ile lgili bana hep olumsuz yönleri aktarıldığı için bu güne kadar hiç başvuru yapmadım . Ancak şu anda bakıyorum ki aslında ben vaktinde başvurup grseymişim bu yıla kadar istediğim kademeye gelebilirmişim. Geç olsun güç olmasın artık ne yapalım:D

Benim tavsiyelerim bunlar dediği gibi azcık azim ve kendine güven ...

Luiza
01-01-2008, 10:49
iŞ tecrüßeLerinle Çok şheyler Öğreniyorum , kendi adıma ; $erife Çok tşkler:)

cherryfe
01-01-2008, 22:28
:) rica ederim modum .. çok sevinirim bende işe yarayan bilgilerin paylaşılmasına..

HAYAT sizlere güzellikler ve kolaylıklar getirsin 2008 de:D

sirmcoktay
02-01-2008, 18:52
hadi ya :S
iktisatta ne yazıyor peki :(

medcezir_23
18-01-2008, 15:44
ee öyle canım ,ben verdimmi bilgiyi yaşatırım:D

evet ya, ben bile ordaymışım gibi oldum.bankaların iş görüşmelerinin böle olduğunu bilmiodum. paylaştığın için teşekkürler:)

cherryfe
19-01-2008, 01:15
rica edrim .

canan__cinar
24-02-2008, 21:17
birde boş kağıt verip hayal gücünüzü çizin diyenler var arkadaşlar çok onur kırıcı..

cherryfe
29-02-2008, 00:35
bunu hiç duymamıştım çok ilginç gerçekten ...
benim resmim kötüdür demek serbest mi acaba :)

biz eğiitmde iletişim kısmında hayatımızı çizerek anlatmıştık ama daha farklı amaç içindi tabi bu çizimlerinde ki amaç psikolojini çıkarak sanıırm ne kadar doğru olursa o an için artık

sirmcoktay
29-02-2008, 11:48
sacmalık ama ben o adamı cok pıs bozarım orda : ))

dream qoddess
07-04-2008, 19:47
benimde bu çarşamba işgörüşmesi var.. korkuorum açıkçası :o

Luiza
07-04-2008, 19:49
benimde bu çarşamba işgörüşmesi var.. korkuorum açıkçası :o

ayh tatLım inşallah qüzel qeçer :)
ßu Linkin diğer sayfalarını oku yararlan ki , ßelki işine yarar faydası Olur taTLım:)

dream qoddess
07-04-2008, 19:54
saol luizacımm :) aslında benim korkma nedenim ben şu an serbest muhasebecide çalışıorum ve iş görüşmesine gidiceğim yer dil okulu.. orda ön muhasebe işi..yani genel muhasebe ile ön muhasebe arasındaki farkı fazla bilmiorum açıkçası.. korkma nedenim bu :/

sirmcoktay
09-04-2008, 16:54
emel gelınce anlatır :))

dream qoddess
09-04-2008, 18:12
of of sinirlerim bozuldu ! :(

adam önüme müracat formu koydu doldur diye

bi baktım tam 5 sayfa

napıcaksın seni benim dinlediğim müzik türünü,sefdiğim yemeği falan fıstığı :mad:

Luiza
09-04-2008, 18:13
of of sinirlerim bozuldu ! :(

adam önüme müracat formu koydu doldur diye

bi baktım tam 5 sayfa

napıcaksın seni benim dinlediğim müzik türünü,sefdiğim yemeği falan fıstığı :mad:

tatLım olsun sende qüzel qüzel doldursaydınnnn:)
yoksa sinirlenip çıktın mı:o

dream qoddess
09-04-2008, 18:15
doldurdum ama sabırla yaniiii

bakalım nolcek :o

Luiza
09-04-2008, 18:17
hahay saßrını ÖlÇtüler işte:P:))
İnşallah cnm hayırLısı olur;):)
ßurdan haßer wermeyi unutma sakın :)

dream qoddess
09-04-2008, 18:20
tamam cnm veririm haber :)

klasik bi cümle ''biz sizi arıcaz'' :D

Luiza
09-04-2008, 18:23
timam sen telefonunu açık tut:p:))
Geyik kampanyası qißi olmasın:)) Gelipte qeri qitmesin:P:P:P:p:p

dream qoddess
09-04-2008, 18:25
hahahaha :)

yok kıs zatii telsim hariç bütün numaraları verdim :P

hömm bi iş numarası hariç :P

Luiza
09-04-2008, 18:26
Olmadııı ßenimKileride werseydin:p:P:P

hadi hayırLısı cnm;) İnşallah herşey Gönlünce Olur;)

dream qoddess
09-04-2008, 18:27
saolasın luişşş :)

feratt
10-04-2008, 00:07
ya çok güzel bi bölümmm...:)
ben bu zamana kadar birçok iş görüşmesine katıldımm.
nacizane birkaç şey de ben yazabilrimm..

iş görüşmelerinde bence en önemli kriter kendine güven..
daha tanışma faslında kendine güvenini hissettirmek çok önemli..
vasıfları fazla abartmak da yanlış bence ..
bir de elin ayağın fazla oynamayacak..
fazla şıkılığa da gerek yokk..
şimdilik bu kadar aklıma geldikçe yazarımm:)

canonur
14-04-2008, 19:19
ne zor şeymiş be:eek: ben annemin referansıyla bi şirkette muhasebeciyim bu konudaki bütün mesajları okudum çok feci korktum kpss soruları daha kolay bea :D

dream qoddess
14-04-2008, 20:13
benide kabul etmediler :P

amann kendileri bilir hıhh :p

JeweL
24-04-2008, 15:49
- Karşındakinin gözlerinin içine bakarak konuşmak
- Güleryüzlü olmak.
- Bilmediğin bişeye biliyorum,yaparım,ederim dememek.
- Karşındakini dikkatli dinleyip, sordugu soruyu en iyi şeklde anlayıp, en iyi cevabı vermek.
- Önceki işlerdeki referansları kullanmak.

şimdilik bu kadar :)

yasemenim
24-04-2008, 16:26
bir bayan olarak önce kıyafet
çok dikkat çekmeyen şık bir giyim
çok az abartısız makyaj
:p:p

sirmcoktay
25-04-2008, 16:55
kendine güvenmek
kalite zaten ortada

chman
06-05-2008, 01:53
bende birşeyler eklemek isterim arkadaşalr eğer müsade ederseniz:P
1-ciddi bir kurum ile görüşmeye gidiyorsanız gerektiğince şık olmalısınız
2-mülakat sırasında karşınızdaki kişinin size sorduğu soruyu tekrarlayıp zman kazanmaya çalışmamalısınız
3-sosyal hayatınızla ilgili sorulan sorularda çok detaycı olmamalısınız
4-karşınızdaki kşişnin adını kesinlikle hafızanıza kazımalısınız ona adıla ve(x bey yada x hanım gibi) hitap etmelısınız
5-önceki işlerinizle ilgili verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız
6-daha önce yaptığınız bir iş ise başvurduğunuz iş kendinizre olan güveninizi karşınızdakı kısıye abartmadan belli etmelisiniz
ince tüyolarda vereyim :P
heyecanlıysanız kesinlikle en önde en sonda en sağda yada en solda değil herzaman ortada olmalısınız :D
kesınlıkle sıyası goruslerınızı belırtıcek cumleler kurmayın yada tuttugunuz takımı sormazlarsa soylemeyın :d
firmayla ilgili detaylı bır arastırma yapıp oyle gıdın
kesınlıkle gec kalmayın (istedıgınız kadar mazeret sunun dırek elenırsınız)
gorusme sırasında cep telefonunuzu kapalı tutun (tamamen)
şimdilik bu kadar :)

Luiza
08-05-2008, 16:07
İş görüşmelerinde beden dili

Beden dili kullanımıyla ilgili önemli noktalardan biri de iş başvurusu yaptığımız yerler. — İş görüşmeleri sırasında kendimizi rakip sahadaymış gibi hissederiz. Bunun nedeni bilmediğimiz bir ortamda kendimizi gergin hissetmemiz. Çünkü orası bizler için adeta bir arena. Karşımızdaki matadora karşı galip gelmeye çalışırız.O halde bu arenada neler yapmalıyız.

*Herşeyden önce iş başvurusu yapacağınız kurumu, stratejilerini, misyonunu, ürünlerini bilmeniz gerekir. İş başvurusunda bulunduğu işletmeyi tanımayan kimsenin şirket kültürüne geç adapte olacağına inanılır.

*Görüşmeye son derece uygun, şık ama abartılmamış bir kıyafetle, mümkünse takım ile gitmeli. Bayanların da takım elbise giyinmesi uygun olur ama etek (mini olmamalı), ceket, gömlek uyumluluğunda bir kıyafet de oldukça uygun olabilir.

*Ayakkabılarınız çamursuz ve boyalı olmalı.

*Beyler traşlı ve temiz kokular sürünerek, bayanlar hafif makyajlı ve yine ağır olmayan hafif bir parfüm kullanarak gitmeliler.

*Görüşmeye 5 dakika da olsa sakın geç gitmeyin. Görüşmenin önemli kriterlerinden biri zamanı kullanma becerisidir. Artık işletmeler zamanını uygun ve etkili

:):):)

nightmare
16-06-2009, 00:55
2 yıllık turizm seyahat bitirdikten sonra alanyada bi iş görüşmesine gittim müdürbey birazdan gelecek dediler .. oturdum bekledim... form doldurdum... bekle bekle adam yok...
en sevmediğim konulardan biride birini beklemek ya da bekletmek..
dergilere baktım 1 saate yakın oldu kimse yok kudurdum ama bi saate bi etrafa bi kapıya tablolara git gide mekanın ayrıntlarını keşfettim resmen ...

sonra müdür odasından çıktı şaşırdım len buadam hani yoktu meraba meraba forma baktı.. hiç konuşmadan biz sizi arıycaz dediler... delirdim uleeen ben bunun içinmi bekledim sizi falan kendi kendime söyleniyorum..

tabi arayıp ilgime teşekkür ettiler:) sonra öğrendimki bu elemanlara yapılan bi testmiş.. sizi gözlemlemliyorlarmış o arada.. ben orda kaybetmişim zaten baştan beden dilinizden sabrınızı falan filan yorumlayarak ilk karar orda verilirmiş ..

sugibi
18-06-2009, 13:14
çok acı olmuş ya