PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tecil - ağustos 2013

loverspy
23-04-2013, 16:54
arkadaşlar 2011 yılında üniversiteden(lisans) mezun oldum. mezun olduktan sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım. ağustos 2013 tarihinde tecilim bitiyor. fakat bazı sebeplerden dolayı tekrar tecil ettirmem gerek. ağustos ayına kadar ne yapabilirim ? ağustosa kadar açıköğretime kayıt yaptırma durumu sözkonusumu? kayıt yaptırınca öğrenci belgesi hemen çıkıyormu ? benim için çok önemli cevaplarınızı bekliorum. teşekkürler. ( yaşım 25 )

_CaGLaR_
24-04-2013, 01:56
Bu konuda Mİlli Savunma bakanlıgı asker alma dairesi nin cevabı

SORU 19 : Bitirdiği okulun dengi veya aşağı seviyede bir okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenecek mi?

CEVAP 19 : Hayır, örneğin 2 yıllık yüksek okuldan mezun birisi yeniden 2 yıllık bir yüksek okula kayıt yaptırdığında askerliği öğrenci olarak ertelenmeyecektir.

www.asal.msb.gov.tr

Bir üst öğretime kayıt yaptırırsanız askerlıgınız tecil olabilir. Maalesef olmuyor tecil.

loverspy
24-04-2013, 14:05
Bu konuda Mİlli Savunma bakanlıgı asker alma dairesi nin cevabı

SORU 19 : Bitirdiği okulun dengi veya aşağı seviyede bir okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenecek mi?

CEVAP 19 : Hayır, örneğin 2 yıllık yüksek okuldan mezun birisi yeniden 2 yıllık bir yüksek okula kayıt yaptırdığında askerliği öğrenci olarak ertelenmeyecektir.

www.asal.msb.gov.tr

Bir üst öğretime kayıt yaptırırsanız askerlıgınız tecil olabilir. Maalesef olmuyor tecil.

Yani 4 yıllık iibf lisans mezunu olduğum için açıköğretim tecil için gerekli sebep olmuyor öylemi ? sadece yüksek lisansmı tecil sebebi oluyor benim için şu halde ?

_CaGLaR_
24-04-2013, 14:20
Yani 4 yıllık iibf lisans mezunu olduğum için açıköğretim tecil için gerekli sebep olmuyor öylemi ? sadece yüksek lisansmı tecil sebebi oluyor benim için şu halde ?

Evet aynen öyle oluyor. 4 yıllık bitirdiyseniz bir daha 4 yıllık bölüme giriş yaparsanız tecil hakkınız olmuyor. Bir üst eğitim alırsanız tecil hakkı oluyor.

loverspy
24-04-2013, 14:22
Evet aynen öyle oluyor. 4 yıllık bitirdiyseniz bir daha 4 yıllık bölüme giriş yaparsanız tecil hakkınız olmuyor. Bir üst eğitim alırsanız tecil hakkı oluyor.

ağustos ayına kadar yüksek lisans için başvuru,kayıt yapma durumu oluyoru peki bu konuda bilginiz varmı ? yani ağustosa kadar yapabilceğim bi durum varmı sizce ? :(

_CaGLaR_
24-04-2013, 14:26
İki dönem tercih hakkı oluyor diye biliyorum yüksek lisansa Bahar ve Güz dönemi diye. Bahar dönemi başvuruları ocak ve şubat , Güz dönemi başvuruları ağustos ve eylül aylarında oluyor. Genede sağlıklı bilgi almak için ösym yi arayınız. Ulaşabileceğiniz telefon numarası 444 67 96.

loverspy
24-04-2013, 14:33
İki dönem tercih hakkı oluyor diye biliyorum yüksek lisansa Bahar ve Güz dönemi diye. Bahar dönemi başvuruları ocak ve şubat , Güz dönemi başvuruları ağustos ve eylül aylarında oluyor. Genede sağlıklı bilgi almak için ösym yi arayınız. Ulaşabileceğiniz telefon numarası 444 67 96.

ağustos ayında tecil bitiyor, ağustos ayında yüksek lisansa başvurursam umarım kolaylık sağlarlar. bunu sanırım en iyi askerlik şubesinden öğrenebilirim.

_CaGLaR_
24-04-2013, 14:35
Askerlik şubesi size celp dönemlerini falan söyler. Eğer Yüksek lisansla ilgili bilgi almak istiyorsanız ösym yi arayın başvuruların kesin tarihini öğrenin . İşinizi sansa bırakmayın. Belki vakıf universitelerin de durum farklıdır. Bence kesin bilgi alın öyle hareket edin. Ales 'e giriliyor yüksek lisans için mesela sınav tarihini falan öğrenin.

_CaGLaR_
24-04-2013, 14:40
Mesela ben şu anda baktım en yakın Ales
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar Dönemi)
2013-ALES Sonbahar Dönemi
Sınav tarihi :17.11.2013

Başvuru tarihleri:11.09.2013-20.09.2013

Uyuyor mu size ? Kontrol edin. Sonra bu Ales puanları her üniversiteye göre farklı degerlendirmede bulunduruluyor. Bazıları hiç istemiyor Bazıları %50 oranını alıyor bazıları %10 :) Yabancı dil yeterlililik belgeside istiyorlar sanırsam. Bazı vakıf üniversiteleri ales istemiyor diye bir duyum var dogrumudur bilemem. Size verdigim nuamrayı ararsanız saglıklı bılgı alabılırsınız .

loverspy
24-04-2013, 14:47
Mesela ben şu anda baktım en yakın Ales
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar Dönemi)
2013-ALES Sonbahar Dönemi
Sınav tarihi :17.11.2013

Başvuru tarihleri:11.09.2013-20.09.2013

Uyuyor mu size ? Kontrol edin. Sonra bu Ales puanları her üniversiteye göre farklı degerlendirmede bulunduruluyor. Bazıları hiç istemiyor Bazıları %50 oranını alıyor bazıları %10 :) Yabancı dil yeterlililik belgeside istiyorlar sanırsam. Bazı vakıf üniversiteleri ales istemiyor diye bir duyum var dogrumudur bilemem. Size verdigim nuamrayı ararsanız saglıklı bılgı alabılırsınız .

en yakın ales başvuru tarihinden 1 ay önce zaten tecil bitiyor. yani ağustos 12 de askere alıyorlar. sanırım yüksek lisansta çare olmuyor. valla moralim sıfır şu anda ne yapacağım bilmiyorum.

fredi
24-04-2013, 15:15
en yakın ales başvuru tarihinden 1 ay önce zaten tecil bitiyor. yani ağustos 12 de askere alıyorlar. sanırım yüksek lisansta çare olmuyor. valla moralim sıfır şu anda ne yapacağım bilmiyorum.

Yeni celp dönemlerini ve son başvuru tarihlerini incelemenizi tavsiye ederim. Ağustos celbinde askere gidebilmeniz için son başvuru tarihi 15 Mayıs olarak görünmekte, 15 Mayıs'a kadar başvuruda bulunmayanlar isteseler bile Ağustos celbinde askere gidemiyorlar.

loverspy
24-04-2013, 15:28
Yeni celp dönemlerini ve son başvuru tarihlerini incelemenizi tavsiye ederim. Ağustos celbinde askere gidebilmeniz için son başvuru tarihi 15 Mayıs olarak görünmekte, 15 Mayıs'a kadar başvuruda bulunmayanlar isteseler bile Ağustos celbinde askere gidemiyorlar.

Bana bugün askeralma daire başkanlığından gelen kağıtta 1-30 haziran tarihleri arasında en yakın askerlik şubesine gidip sevk öncesi hazırlık işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir diyor.yoksa bakaya işlemine tabi tutulacaksınız diyor. peki başvuruyu yapmamanın herhangi bir maddi cezai müeyyidesi varmı ?

fredi
24-04-2013, 15:40
Başvuruyu yapmazsanız bakaya kalacaksınız diyorsa tabii ki başvurmanız gerekmektedir. Ancak, biz 4. sınıflar olarak Haziran ayında gireceğimiz sınavda başarılı olup mezun olsak dahi 15 Mayıs son başvuru tarihini kaçırdığımız için Ağustos celbinde askere gidemiyoruz. Yeni düzenleme ile bir çok şey değişmiş olabilir, bu konuda net bilgileri askerlik şubesinden almanız çok daha sağlıklı olacaktır.