PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Önemli bir sorunum var ilgilenirseniz çok sevinirim.

gktg123
08-03-2013, 22:35
Ben bu sene yaz sonu gibi yurt dışına okumaya gidiorum.fakat yurt dışıdna okuyacağım okulun ilk 2 senesi lisans deil kurs gibi. bundan dolayı askerlik tecil olmuo. bu 2 seneyi yök saymıyor. bu sebeple askerliğimi tecil ettirmem lazım. açık öğretime kayıt yaptırıp askerliğimi tecil ettireyim diyorum. fakat yurt dışı eğitimim 4 sene sürcek ve açık öğretim sınavlarına giremicem. sınıfta kalma durumum olucak malesefki.

şimdi sormak istediğim 4 soru var.
birincisi: Açık öğretime kayıt yaptırarak açık öğretimi okuduğum sürece askerlikten tecil ettirebiliyormuyum?
ikincisi: 1 seneden fazla aynı sınıfta kalırsam açıköğretim okulundan atılırmıyım?
üçüncüsü: ygs den sonra sadece tercih yaparak tercihlerden sonra açık öğretime kayıt yaptıra biliyormuyum?
dörtüncüsü: şuan tecilliyim yaşımdan dolayı. açık öğretim kazanınca otomatik olarak tecil oluyormuyum önümüzdeki seneler içinde yoksa gidip askerlik şubesinden tecil ettirmemmi gerekir?

şimdiden teşekkür ederim.

in dubio pro reo
08-03-2013, 23:04
Ben bu sene yaz sonu gibi yurt dışına okumaya gidiorum.fakat yurt dışıdna okuyacağım okulun ilk 2 senesi lisans deil kurs gibi. bundan dolayı askerlik tecil olmuo. bu 2 seneyi yök saymıyor. bu sebeple askerliğimi tecil ettirmem lazım. açık öğretime kayıt yaptırıp askerliğimi tecil ettireyim diyorum. fakat yurt dışı eğitimim 4 sene sürcek ve açık öğretim sınavlarına giremicem. sınıfta kalma durumum olucak malesefki.

şimdi sormak istediğim 4 soru var.
birincisi: Açık öğretime kayıt yaptırarak açık öğretimi okuduğum sürece askerlikten tecil ettirebiliyormuyum?
ikincisi: 1 seneden fazla aynı sınıfta kalırsam açıköğretim okulundan atılırmıyım?
üçüncüsü: ygs den sonra sadece tercih yaparak tercihlerden sonra açık öğretime kayıt yaptıra biliyormuyum?
dörtüncüsü: şuan tecilliyim yaşımdan dolayı. açık öğretim kazanınca otomatik olarak tecil oluyormuyum önümüzdeki seneler içinde yoksa gidip askerlik şubesinden tecil ettirmemmi gerekir?

şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba;
daha detaylı bilgiye sahip olanlar mutlaka cevap yazacaklardır;fakat benim bildiğim kadarıyla; açıköğretimde kayıtlı olduğunuz sürece askerliğinizi tecil ettirebiliyorsunuz.Sistemde kayıtlı (aktif)öğrenci gözükmek için ise; her dönem (güz dönemi ve bahar dönemi) ücretini ödeyip kayıt yenilemeniz gerekir.Kayıt yenilemiş olduğunuz sürece açıköğretimde aktif öğrenci sayılırsınız ve dolayısıyla askerliği de,29 yaşını geçmemek kaydoyla,sınırsız tecil ettirebiliyorsunuz.(Askerlik Kanunu değiştiğinden dolayı).
Ayrıca;kredili sisteme geçildikten sonra zaten sınıfta kalma diye bir durum söz konusu değildir.Sadece sınava girmediğiniz derslerden zayıf almış kabul edilirsiniz ve bu derslerden otomatikman kalmış olacağınız için; bu dersleri gelecek dönem tekrar almanız gerekir.Yani,sınava girseniz de sınava girip de zayıf da alsanız; açıköğretimde aktif öğrenciliğiniz devam eder..Zaten eskisi gibi, okuldan atılma diye bir durum yoktur.OLsa olsa, bir dönem (harç ödememiş iseniz)kayıt yenilememiş olursanız, öğrenciliğiniz aktif değil, pasife dönüşür.(Bir nev'i kayıt dondurmuş gibi olursunuz).Yani, önemli olan her dönem kayıt yenileyip aktif öğrenci statünüzün devam ettirilmesidir.Bir de, bazı (Almanya vs.)Avrupa ülkelerinde de açıköğretim okuyabilirsiniz.(BAP olarak biliniyor)
Açıköğretimde kayıtlı(aktif)öğrenci olduğunuz sürece,üniversite bununla ilgili belgeleri Askerlik Şubesi'ne gönderir,diye biliyorum.Bundan gerçi çok emin değilim,ama bence Askerlik Şubesi'ne direkt giderek veya telefon açarak da sorabilirsiniz. Tabi yurtdışında bulunup da açıköğretim sınavlarına yine de giremeyecekseniz; yıllarca harç ödeyip aktif öğrenci gözükmek ne derece mantıklı,orası da tartışılır.Hiç sınava girmeseniz zaten belli bir yıldan sonra illâ ki sene kaybına sebep olacaktır.(ama yine okuldan atılma olmaz)
NOT:Üniversite sınavına girip tercihlerden sonra direkt kaydolabilirsiniz,açıköğretime. Tabi barajı aştıktan sonra ve bazı programlarda kontenjanlar dahilinde olmak kaydıyla..

gktg123
08-03-2013, 23:54
Merhaba;
daha detaylı bilgiye sahip olanlar mutlaka cevap yazacaklardır;fakat benim bildiğim kadarıyla; açıköğretimde kayıtlı olduğunuz sürece askerliğinizi tecil ettirebiliyorsunuz.Sistemde kayıtlı (aktif)öğrenci gözükmek için ise; her dönem (güz dönemi ve bahar dönemi) ücretini ödeyip kayıt yenilemeniz gerekir.Kayıt yenilemiş olduğunuz sürece açıköğretimde aktif öğrenci sayılırsınız ve dolayısıyla askerliği de,29 yaşını geçmemek kaydoyla,sınırsız tecil ettirebiliyorsunuz.(Askerlik Kanunu değiştiğinden dolayı).
Ayrıca;kredili sisteme geçildikten sonra zaten sınıfta kalma diye bir durum söz konusu değildir.Sadece sınava girmediğiniz derslerden zayıf almış kabul edilirsiniz ve bu derslerden otomatikman kalmış olacağınız için; bu dersleri gelecek dönem tekrar almanız gerekir.Yani,sınava girseniz de sınava girip de zayıf da alsanız; açıköğretimde aktif öğrenciliğiniz devam eder..Zaten eskisi gibi, okuldan atılma diye bir durum yoktur.OLsa olsa, bir dönem (harç ödememiş iseniz)kayıt yenilememiş olursanız, öğrenciliğiniz aktif değil, pasife dönüşür.(Bir nev'i kayıt dondurmuş gibi olursunuz).Yani, önemli olan her dönem kayıt yenileyip aktif öğrenci statünüzün devam ettirilmesidir.Bir de, bazı (Almanya vs.)Avrupa ülkelerinde de açıköğretim okuyabilirsiniz.(BAP olarak biliniyor)
Açıköğretimde kayıtlı(aktif)öğrenci olduğunuz sürece,üniversite bununla ilgili belgeleri Askerlik Şubesi'ne gönderir,diye biliyorum.Bundan gerçi çok emin değilim,ama bence Askerlik Şubesi'ne direkt giderek veya telefon açarak da sorabilirsiniz. Tabi yurtdışında bulunup da açıköğretim sınavlarına yine de giremeyecekseniz; yıllarca harç ödeyip aktif öğrenci gözükmek ne derece mantıklı,orası da tartışılır.Hiç sınava girmeseniz zaten belli bir yıldan sonra illâ ki sene kaybına sebep olacaktır.(ama yine okuldan atılma olmaz)
NOT:Üniversite sınavına girip tercihlerden sonra direkt kaydolabilirsiniz,açıköğretime. Tabi barajı aştıktan sonra ve bazı programlarda kontenjanlar dahilinde olmak kaydıyla..

öncelikle ilginize teşekkür ederim. çoğu soruma cevap aldım gibi. fakat bu harçlar ne kadarlık bir ücret ve direk tarafımdanmı kayıdın yenilenmesi lazım. ailemden bir fert gidip bu yenileme işlemini yapabilir mi?

in dubio pro reo
09-03-2013, 00:08
öncelikle ilginize teşekkür ederim. çoğu soruma cevap aldım gibi. fakat bu harçlar ne kadarlık bir ücret ve direk tarafımdanmı kayıdın yenilenmesi lazım. ailemden bir fert gidip bu yenileme işlemini yapabilir mi?

Rica ederim;harçlar her dönem için 205 lira tutmaktadır.Bu miktar,tüm açıköğretim programlarında 205 liradır..(Bazı uzaktan eğitim programlarında 350 lira civarında olabilir)ama çoğu önlisans ve lisans programları için bu miktar 205 liradır. (İşletme,İktisat,Maliye,ULuslararası İlişkiler,Kamu Yönetimi gibi lisans programları ile çoğu (adalet,vs.gibi) önlisans programları da net 205 liradır.
Bir de,ilk kayıt anında sadece kendiniz kayıt yaptırıyorsunuz,diye biliyorum.(nüfus ve diğer evrakları götürürken)Ama kayıt yenilemede bir sorun çıkacağını sanmıyorum.Çünkü kayıt yenileme işlemi, bankaya harç ödeme anında yenilenmiş oluyormuş.Bir yakınınız bankaya sizin TC:'nizi verip bankaya ödeme yapsa,sorun olmaz,diye düşünüyorum..Zaten bankaya ödeme yapılınca,kayıt yenilenmiş oluyor.Daha sonra ise sadece kitap almak için büroya gidiliyor..Aynı şekilde ders-ekle-sil işlemi de internetten yapıldığı için,sizin harcinizde şifrenizle bir yakınınız da bu işlemi yapabilir)

in dubio pro reo
09-03-2013, 00:18
Kayıt yenilemeyi bir yakınınız mutlaka sizin namınıza yapabilir.Çünkü ben pazartesi günü bahar dönemi için kayıt yenileyeceğim ve bana şu şekilde bir mektup geldi üniversiteden:Şu şu tarihler arasında kayıt yenilemeniz gerekiyor..İşlem iki aşamalıdır.Önce bankaya harç ödenecektir.Harç ödeme anında kaydınız otomatik olarak yenilenmiş olacaktır.Kitaplarınızı almak için ise dilediğiniz zaman gidip bürodan alabilirsiniz,diye..Bu yüzden sizde de sorun olacağını sanmam..Vakıfbank'a gidip T.C. belirterek ve üniversite kayıt yenileme işlemi olduğu belirtilerek işlem yapılıyor.Banka bu harcı mutlaka kabul edip işlemi yapar.Önemli olan, o dekonta sizin T.C.ve saire doğru yazılsın ki, sistemde"kayıt yenilendi"diye çıksın.(Birinci sınıfta olduğum için ders ekle-sil yapamıyorum ama bir üst sınıftakiler, bu işlemi de internetten yapıyorlar,(bankaya gitmeden önce)Bu yüzden sorun olmaz..

gktg123
09-03-2013, 00:23
Hımm anladım, anladığım kadarıyla ygsden sonra tercih yaptırıp kaydımı yaptırıp her sene belirtilen tarihlerde tc kimliğim ile bankaya harcın ödenmesi ile 29 yaşına kadar tecilli olabiliyorum. ve dersleri vermemem sorun değil istedğim kadar uzatabiliyorum son noktada bu:)

ilginize tekrar çok teşekkür ederim.

in dubio pro reo
09-03-2013, 00:46
Hımm anladım, anladığım kadarıyla ygsden sonra tercih yaptırıp kaydımı yaptırıp her sene belirtilen tarihlerde tc kimliğim ile bankaya harcın ödenmesi ile 29 yaşına kadar tecilli olabiliyorum. ve dersleri vermemem sorun değil istedğim kadar uzatabiliyorum son noktada bu:)

ilginize tekrar çok teşekkür ederim.

Tabi,zaten YGS'den tercih yaptığınızda, programların hemen hepsinden de tercih edebilirsiniz ve çoğunda kontenjan sınırsız,yani illâki bir programa yerleşirsiniz..Bu noktada sorun yok..Sonrasında ise, -bence-önemli olan,sistemde aktif öğrenci gözükmeye devam etmektir.Sizin için çok önemliyse, bu konudaki ufak tefek (hile,demeyelim de) "manipulasyonları kullanacaksınız.Madem YÖK 2 seneyi kabul etmiyor, 2 seneyi zaten çok kolaylıkla bu şekilde idare edersiniz.Sadece parasal kaybınız olur,bunu da zaten göze alıyorsunuz.Hatta tecilin her sene ne zaman biteceğine göre de,ince ayar yapabilirsiniz..2 yıllık önlisans programlarında sanırım 4 yıl, 4 yıllık lisans programlarında sanırım 7 yıl öğrencilik hakları devam ediyor (paso vs. açısından)Yani 4 yıllık lisans programında 7 yıl okuyup mezun olmayan öğrenciyi dahi okuldan atmıyorlar;sadece 7 yılı geçince,paso vs. alamıyor,ama yine aktif öğrenciliği devam ediyor..Bayanlarda 11 yılı devireni bile duydum, 20 yıl önce okulu bırakıp aftan yararlanan bile açıköğretime geri döndü! Yani böyle bir para kapısı varken,üniversite hiç kimseyi okuldan atmaz..:)Sınava girdin veya girmedin,sınıfta kaldın veya kalmadın, buna neden baksınlar..İlginç ama gerçek :))

in dubio pro reo
09-03-2013, 00:50
NOT:Tabi yine de,siz takibini de yaparsınız,büronuza sorarak/sordurarak ya da Askerlik Şubesi'ne öylesine sorarak.Mâlum burası Türkiye,üniversite sizin belgeleri göndermesi gerekir,ola ki, göndermeyi unutur mu?diye:))Tedbirli olmak her zaman iyidir..Başarılar..

gktg123
09-03-2013, 01:21
Bilgilendirmeniz çok faydalı oldu. dediklerinize göre yolumu belirlicem ve tabi birde açık öğretim bürosuyla konuşucam ne olur ne olmaz diye:) çok saolun:)

in dubio pro reo
09-03-2013, 01:28
Bilgilendirmeniz çok faydalı oldu. dediklerinize göre yolumu belirlicem ve tabi birde açık öğretim bürosuyla konuşucam ne olur ne olmaz diye:) çok saolun:)

Rica ederim; siz de sağolun. Aktif öğrenciliğin bu şekilde devam ettiği vs. ile ilgili bilgiler kesinlikle doğru bilgiler ve en azından sizi biraz olsun yönlendirmiş olur..Yİne de mutlaka büroyla konuşmayı ve gerekirse askerlik şubesiyle de irtibat halinde olmayı(bu konunun yakın takibini)yapmayı ihmal etmemelisiniz,bence.Zaten büro size şifre de verecektir.O şifreyle sistemden de kendiniz durumunuzu (en azından aktif öğrenci olduğunuzu vs.)kontrol edebilirsiniz.Orada da aktif öğrenci olduğunuz yazar.