PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi - 1 | ANA101U | Konu Başlıkları | Tanıtım

ÜweyS
28-02-2013, 17:28
Önsöz;
Sevgili öğrenciler, insan Anatomisi ve Fizyolojisi'ni ele alan elinizdeki bu kitap, alanın klasik ders kitaplarından farklı ve uzaktan öğretim yöntemlerine uygun olarak hazırlanmıştır. Bu yöntem ile varılmak istenen hedef, okuyucuya kendi başına anlama ve öğrenme kolaylığı sağlayarak en yüksek verimin alınmasıdır. Bu amaca yönelik olarak her ünitenin başında, işlenen ünite ile ilgili olmak üzere amaçlar, içindekiler, çalışma önerileri ve günlük yaşamda karşımıza çıkabilecek olaylardan örülmüş bir sorun tanımı bulunmaktadır.

Kitapta anatomi ve fizyoloji alanındaki bilgilerin temel bilgiler olmasına ve gereksiz ayrıntıların bulunmamasına gayret edilmiştir. Anlama kolaylığı sağlama açısından yapı ve işlev arasında, öğrenilmesi gerekli olan hücre ve doku bilgisi, ana hatlarıyla ve sadece gerektiği zaman verilmeye çalışılmıştır. Her ünite içinde farklı yoğunlukta olmak üzere ünitelerde bulunan şekil, mikroskopik görüntü ve tabloların, konuların anlaşılmasında yararı olacaktır.

Anatomi ve fizyoloji alanında gerek anlatım gerek şekil açısından bilgilerin olabildiğince bütünsellik içinde sunulmaya çalışıldığı, ancak her şeyden önce özet olarak verilmeye gayret edildiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, kitapta yer verilmemiş olan daha ayrıntılı ve üst düzeydeki bilgiye erişmek istenildiğinde diğer kaynaklara başvurulmasında yarar vardır. Her ünite sonunda bulunan özet ile konuyu tekrar anımsamamız ve değerlendirme soruları ile de, okunduğu halde yeterince anlaşılmamış olan konuların neler olduğunun farkına varmamız sağlanmıştır.

Kitabımız, konuları öğrenmemizi sağlayan araçlardan sadece birisini oluşturmaktadır. Televizyon programlarının düzenli olarak izlenmesi öğrenme sürecinin hiç kuşkusuz çok önemli bir diğer kısmını oluşturacaktır.

Bu kitabın belirli bir süre için yararlı olan bir ders kitabı olarak kalmayıp, meslek yaşamınız boyunca elinizin altında bulunacak bir bilgi kaynağı oluşturabilmesi dileğiyle başarılar temenni ederim.

Editör | Doç. Dr. Süleyman AYDIN

Değerlendirme;
Başarı notu,ara sınav (%30) ve dönem sonu sınavının (%70) değerlerinin toplamı ile hesaplanacaktır. Sınavlar test olarak yapılacaktır. Elde edilen notlar harf notuna dönüştürülecek ve çan eğrisi uygulanacaktır.

Ders Kitabı;
İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi-1, T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 1246 - AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 702

Ders Sorumlusu;
Prof. Dr. Neşe TUNÇEL | Ünite 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
Prof. Dr. Süleyman AYDIN | Ünite 1,2,3,4,5,6,7,8,10,11,12
Yrd. Doç. Dr. Melih ZEYTİNOĞLU | Ünite 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12

Üniteler;

Vücudun Organizasyonu

Vücudumuzu Oluşturan Temel Birimler

Hareket Sistemi

Vücudumuzu Saran Örtü: Deri

Sinir Sistemi

Duyu Organları
İç Salgı Sistemi (Endokrin Sistem)