PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karışık Bir Durum Yardımcı Olursanız Sevinirim

ahmeterturan
19-12-2012, 17:41
İyi Günler;

1990 doğumluyum..Liseyi bitirdikten hemen sonra Meslek Yüksekokuluna kayıt yaptırdım ve orayı da iki senede bitirdim.O ana kadar da şubeye hiç gitmedim.

Meslek Yüksekokulunu bitirdikten sonra zamanı geldiği için askerlik şubesine gittim ve askerliğimi 2013 yılına kadar tecil ettiler.

Ertesi sene AÖF'e sınavsız olarak dikey geçiş kaydı yaptırdım ve aöfe 3. sınıf hazırlıktan başladım.İki sene üstüste sınıfımı geçtim ve şu an AÖF İşletme Bölümü 4. sınıftayım

Bu eğitim öğretim yılının başında da DGS sınavında başarılı olarak örgün öğretime başladım.

Yani şu an hem örgün öğretimde okumakta hemde aöf işletme dördüncü sınıftayım.

2013 yılında tecilim bitiyor ve şubeye giderek tecilimi uzatmak istiyorum.Yalnız kafamda iki soru var..

1-) Şubeye gittiğimde benim tecil örgün öğretimde ki öğrencilik hakkım göz önüne alınarak mı tecilim uzatılacak (yani yaklaşık en az 3 sene) yoksa aöfte son sınıf olmam sebebiyle tecilim 1 sene mi uzatılacak ?

2-) Farzedelim ki; tecilimi 3 sene ileri ertelediler,bu durumda aöfü bitirmem halinde,denk okullardan mezun olanlaın tecilleri yapılmaz esasına dayandırılıp,3 senelik örgün öğretimden yapılan tecilim aöfü bitirmem halinde yada aöfün öğrenci mezun olmuştur kağıdı göndermesi halinde bozulur mu?

Yardımlarınıza ihtiyacım var , şimdiden teşekkür ederim.

fredi
19-12-2012, 22:21
Merhaba,

Öncelikle durumunuz karışık, bu noktada askerlik şubesinden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ancak, 1 sene yada 3 sene tecil edilmesi arasında sizin için ne fark var anlayabilmiş değilim. Bu sene açıköğretimden dolayı tecil edildiğini farzedersek, önümüzdeki sene de açıköğretimden mezun olmanız durumunda örgün öğretimdeki öğrenciliğinizin devamı nedeniyle tecil edilecektir.

_Cemil_
19-12-2012, 22:47
öğrenciliğinizi devam ettirdiginiz sürece 29 yasınıza kadar tecil sıkıntısı yaşamazsınız zaten, önemli olan 29 yasınıza kadar okulunuzu bitirmeniz,tecil durumuna gelince öğrencilikten kaynaklı yapılan teciller her öğretim yılı için okulunuzun askerlik şubenize göndericeği öğrenci belgesi vasıtasıyla yıllık olarak yapılmaktadır.

ahmeterturan
20-12-2012, 12:20
öğrenciliğinizi devam ettirdiginiz sürece 29 yasınıza kadar tecil sıkıntısı yaşamazsınız zaten, önemli olan 29 yasınıza kadar okulunuzu bitirmeniz,tecil durumuna gelince öğrencilikten kaynaklı yapılan teciller her öğretim yılı için okulunuzun askerlik şubenize göndericeği öğrenci belgesi vasıtasıyla yıllık olarak yapılmaktadır.

Öncelikle Sn Cemil alakanız için teşekkür ederim.

Şöyle ki;benim tecilimin gerçekleşmeme şansı en azından şu aşamada yok.Muhakkak ki benim tecilimi yapacaklar ama açıköğretim ama örgün öğrenci olma sebebiyle,tecilim kesinlikle gerçekleşecektir.

Sorun şu anlık değil daha çok geleceği kapsamakta.Diyelim ki benim tecilim AÖF'ten oldu 1 yıl tecil ettiler ve ben AÖFten mezun oldum,örgün öğretimim devam ediyor.Bu durumda beni "denk okullardan mezun olanların tecil işlemleri gerçekleştirilmez" ibaresi kapsamında değerlendirilip örgünden tecilimin yapılmaması çok olası bir durum olacaktır.Çünkü 29 yaş olayı geçtiğimiz aylarda gerçekleşse de maddenin bahsettiğim kısmı değişmedi.

Benim amacım mevzuaatta acaba bu duruma uygun bir formül var mı onu öğrenmek.

Merhaba,

Öncelikle durumunuz karışık, bu noktada askerlik şubesinden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ancak, 1 sene yada 3 sene tecil edilmesi arasında sizin için ne fark var anlayabilmiş değilim. Bu sene açıköğretimden dolayı tecil edildiğini farzedersek, önümüzdeki sene de açıköğretimden mezun olmanız durumunda örgün öğretimdeki öğrenciliğinizin devamı nedeniyle tecil edilecektir.

Sn Fredi,size de herşeyden önce teşekkür ederim.

Anlatamadığım noktaya açıklık getirecek olursam,1 sene yada 3 sene arasında ne fark var demişsiniz.İhtimalleri ele alalım;

a) AÖF 4. sınıf olmam sebebiyle 1 yıl tecil ettiklerini düşünelim.1 yıl sonra ben AÖFten mezun oldum ve tecilim doldu fakat örgün öğretimim bitmemiş olacağı için tecil yaptırmam gerekiyor.Ama denk okullar denilen kısma takılıp tecilimi yapmayabilirler.

b) Örgün öğretime dayanıp üç sene tecil ettiler diyelim.O üç sene içerisinde ben AÖF'ten mezun olduğum an AÖF ister istemez benim hakkımda mezun olmuştur diye bir bildirim şubeye yapacak,o an ben örgünde devam ediyor olsam bile...İşte o an benim tecil durumum denk okullar mevzusundan kalkabilir mi?

Aslında bütün mesele,aynı anda AÖF ve örgün öğretim okuyan bir öğrencinin tecil süresinde öncelik hangi okula veriliyor.Yani normal şartlarda bir AÖF öğrencisi ile örgün öğrencinin tecil süresini hak etme konusunda 29 yaş olayıyla beraber fark kalmadı.Fakat aynı anda ikisini okuyan öğrencinin tecil süresi hangisi baz alınarak gerçekleştiriliyor,birince mesele bu.

İkinci mesele ise,denk okullar mevzusu,örgünden bu öğrencinin tecili yapıldıktan sonra AÖFten mezun olduğu takdirde,mezun olmuştur kağıdını alan şube denk okullardan mezun olduğu için tecil hakkı tanınamaz kısmını işletebilir mi...

Her iki arkadaşa da vakit ayırdıkları için çok teşekkür ediyorum.

fredi
20-12-2012, 14:09
Cemil arkadaşımızın da dediği gibi; öğrenciliğiniz devam ettiği sürece bu noktada sıkıntı yaşamazsınız. Yine de içinizin rahat etmesi açısından askerlik şubenize de danışabilirsiniz.

_Cemil_
22-12-2012, 02:48
29 yaşına kadar ögrenci oldugunuzu belgelemeniz durumunda tecil işlemlerinde sıkıntı olmaması belirttiginiz maddenin işlevselliğini yitirdigini düşünüyorum, ayrıca mezun olduktan sonra ögrenci olmasanız bile kullanabiliceginiz 2 yıllık bir tecil hakkınızda bulunmaktadır tabi yine 29 yaşı aşmamak kaydıyla.