PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askerlik tecil ve kısa dönem hak.

RaZoR03
12-10-2012, 16:42
Merhaba,
2011 yılında önlisans mezunu oldum 2 yıl özel tecil hakkımı kullandım ve tecilim 2014 şubatta bitecek.
Dgs ile açıköğretime kayıt olursam askerlik tecil hakkı kazanıyormuyum? ayrıca dgs açıköğretim den mezun olduktan sonra askerliğimi uzun dönem (15 ay) mi yoksa kısa dönem (6 ay) olarak mı yapacağım? bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

_Cemil_
12-10-2012, 17:19
Merhaba,
2011 yılında önlisans mezunu oldum 2 yıl özel tecil hakkımı kullandım ve tecilim 2014 şubatta bitecek.
Dgs ile açıköğretime kayıt olursam askerlik tecil hakkı kazanıyormuyum? ayrıca dgs açıköğretim den mezun olduktan sonra askerliğimi uzun dönem (15 ay) mi yoksa kısa dönem (6 ay) olarak mı yapacağım? bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

a.ö.f ye kayıt olmanız halinde okulunuz devam edicegi icin 29 yası gecmemek sartıyla ve aynı sınıfı 2 yıldan fazla tekrar etmemeniz halinde tecil işleminiz gerceklesir. mezun olduktan sonra katılıcagınız yedek subaylık sınavı sonrası ya 12 ay yedek subay olarak yada 6 ay kısa dönem er olarak askerlik görevinizi yerine getirirsiniz.

RaZoR03
18-10-2012, 02:33
a.ö.f ye kayıt olmanız halinde okulunuz devam edicegi icin 29 yası gecmemek sartıyla ve aynı sınıfı 2 yıldan fazla tekrar etmemeniz halinde tecil işleminiz gerceklesir. mezun olduktan sonra katılıcagınız yedek subaylık sınavı sonrası ya 12 ay yedek subay olarak yada 6 ay kısa dönem er olarak askerlik görevinizi yerine getirirsiniz.

cevabınız için teşşekür ederim ancak aöf web sitesinden farklı bir cevap buldum hangisi doğru olduğu konusunda kararsız kaldım sanırım dgs ile açıköğretime kayıt yaptırdığın zaman askerlik tecil olmuyormuş ?

http://w2.anadolu.edu.tr/aos/yonetmelikler/dikey_gecis_yonetmeligi.aspx

madde : 10 u incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız

MADDE 10 – (Değişik: RG-29/07/2011-28009) Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için 7 nci madde uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar.
Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanarak, öğrencilerin bu bilgilere ulaşabilecekleri üniversitelerin internet sitesine ilişkin bilgiler Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

edit : edit : bu verdiğim linkte ertelenebilir olarak yazıyor kafam çok karıştı şimdi
http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/ogrencierteleme_12.htm

"İNTIBAK :

2 veya 3 yıllık önlisans programlarından mezun olup da lisans programlarına devam edebilmek için ÖSYM'ce açılacak dikey geçiş sınavlarına katılacaklar ile kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına sınavsız kayıt yaptıracaklar, kayıt yaptıracakları celp dönemlerinden birinde bakaya kalsalar dahi askerlikleri ertelenir"

ÜweyS
18-10-2012, 12:12
Ertelenebilir kardeşim rahat ol ;)