PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yoklama Kaçağı Durumunda Askerlik Tecili

serdaral
23-09-2012, 04:03
Merhaba arkadaşlar...
Durumumu özetliyeyim:

1989 doğumluyum .2007 yılında liseyi bitirdim lakin 1 tane sorumlu dersim olduğu için mezun olamadım.2008 in ortalarında askerlik yoklaması geldi. sorumlu dersi bahane ederek tecil ettirdim oda sadece 6 ay tecil etmişler (sorumluluk sınavlarına kadar).
2009 dan beri yoklama kaçağı gözüküyorum. Açık liseye başvurdum lise 4 yıla çıktığı için baya bir uğraştırdılar 2012 de açık liseden mezun olup diplomamı aldım.
YGS'ye başvurdum. AÖF Adalet bölümünü kazandım. Lakin kayıt için ''Askerlik Durum Belgesi'' istiyorlar.

Şimdi soru şu:
Yoklama kaçağı durumundayken lise diplomasıyla veya AÖF'ün bana gönderdiği kazandığıma dair belge ile Tecil yapabilir miyim?

AÖF kayıtları bitmek üzere cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Saygılar...

orhande
23-09-2012, 17:39
Merhaba arkadaşlar...
Durumumu özetliyeyim:

1989 doğumluyum .2007 yılında liseyi bitirdim lakin 1 tane sorumlu dersim olduğu için mezun olamadım.2008 in ortalarında askerlik yoklaması geldi. sorumlu dersi bahane ederek tecil ettirdim oda sadece 6 ay tecil etmişler (sorumluluk sınavlarına kadar).
2009 dan beri yoklama kaçağı gözüküyorum. Açık liseye başvurdum lise 4 yıla çıktığı için baya bir uğraştırdılar 2012 de açık liseden mezun olup diplomamı aldım.
YGS'ye başvurdum. AÖF Adalet bölümünü kazandım. Lakin kayıt için ''Askerlik Durum Belgesi'' istiyorlar.

Şimdi soru şu:
Yoklama kaçağı durumundayken lise diplomasıyla veya AÖF'ün bana gönderdiği kazandığıma dair belge ile Tecil yapabilir miyim?

AÖF kayıtları bitmek üzere cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Saygılar...

Yoklama kaçağı durumunda iseniz öncelikle askerlik muayenesi olmanızı isteyeceklerdir. Muayene sonrasında 2 yıl özel tecil hakkınızı da kullandırabilirler veya kazandığınız bölüm için de tecil hakkı verebilirler. Bu durumu askerlik şubeniz ile görüşerek çözümleyebilirsiniz. Bizim vereceğimiz cevaplar NET olmayacaktır...

dalqanabak
25-09-2012, 22:03
Yoklama kaçağı durumunda iseniz öncelikle askerlik muayenesi olmanızı isteyeceklerdir. Muayene sonrasında 2 yıl özel tecil hakkınızı da kullandırabilirler veya kazandığınız bölüm için de tecil hakkı verebilirler. Bu durumu askerlik şubeniz ile görüşerek çözümleyebilirsiniz. Bizim vereceğimiz cevaplar NET olmayacaktır...

Merhaba @orhande, bu konuda sanırım bayağı bilgi sahibisiniz. Size bir sorum olacak.
Benimde @serdaral durumuna benzer bir durumum var. Şöyle açıklayayım:

1988 doğumluyum. 2006 da diplomamı aldım. 2009 yılında işletme bölümüne kayıt yaptırdım.
Fakat sınavlarına girmedim. 2 yıl üst üste kaldım. Bu sene tekrar öss sınavına girdim.
Başka bir bölüme kayıt olmak için aö bürosuna gittiğimde benden askerlik durum belgesi istediler.
Şubeye gittiğimde gişe memuru bana "tecil" ettirebileceğimi söyledi ama yoklama kaçağı
gözüktüğümden muayane olmam gerektiğini söyledi ve aile hekimine yolladı. Aile hekimide bana
verdiği raporda "sevk olmam gerektiğini" yazmış. Şimdi tekrar şubeye gittiğimde beni GATA'ya yolluyorlar.
Şimdi benim merak ettiğim şu; Bir yakınımız aynı bu dertlerden muzdarip GATA'ya gitmiş
ama "okulu istersen askerlikte de okursun" diyerek tecil vermeyip askere almışlar.
Benzer bir durum benim içinde geçerli olur mu? Yoksa gişe memurunun dediği doğru mudur?
(Açıkçası pek güvenmiyorum çünkü bana muayane hazırlatıp hemen askere de alabilirler. Hepsi askeriyeyle
anlaşmalı değil midir sonuçta?)

Cevabınızı bekliyorum Şimdiden teşekkür ederim. İyi akşamlar.

orhande
25-09-2012, 23:10
1988 doğumluyum. 2006 da diplomamı aldım. 2009 yılında işletme bölümüne kayıt yaptırdım.
Fakat sınavlarına girmedim. 2 yıl üst üste kaldım. Bu sene tekrar öss sınavına girdim.
Başka bir bölüme kayıt olmak için aö bürosuna gittiğimde benden askerlik durum belgesi istediler.
Şubeye gittiğimde gişe memuru bana "tecil" ettirebileceğimi söyledi ama yoklama kaçağı
gözüktüğümden muayane olmam gerektiğini söyledi ve aile hekimine yolladı. Aile hekimide bana
verdiği raporda "sevk olmam gerektiğini" yazmış. Şimdi tekrar şubeye gittiğimde beni GATA'ya yolluyorlar.
Şimdi benim merak ettiğim şu; Bir yakınımız aynı bu dertlerden muzdarip GATA'ya gitmiş
ama "okulu istersen askerlikte de okursun" diyerek tecil vermeyip askere almışlar.
Benzer bir durum benim içinde geçerli olur mu? Yoksa gişe memurunun dediği doğru mudur?
(Açıkçası pek güvenmiyorum çünkü bana muayane hazırlatıp hemen askere de alabilirler. Hepsi askeriyeyle
anlaşmalı değil midir sonuçta?)

Cevabınızı bekliyorum Şimdiden teşekkür ederim. İyi akşamlar.

Sanırım Ankara'da ikamet ediyorsunuz ve o yüzden GATA'ya sevk etmiş olmaları gerek. Onun dışında zorla askere alacaklar diye bir şey olacağını sanmıyorum. Sonuçta eğitim hayatınıza devam etmek istiyorsunuz ve buna hak kazanmışsınız. Yoklama kaçağı durumunda askerlik muayenesi olmak şart. Fakat yakınınızın başına gelen durumun size olmayacağının garantisini ben veremem tabiki.

İsterseniz hem askerlik şubeniz hemde GATA'da ki yetkililerle muayene olmadan önce tekrardan görüşün...

dalqanabak
25-09-2012, 23:21
Sanırım Ankara'da ikamet ediyorsunuz ve o yüzden GATA'ya sevk etmiş olmaları gerek. Onun dışında zorla askere alacaklar diye bir şey olacağını sanmıyorum. Sonuçta eğitim hayatınıza devam etmek istiyorsunuz ve buna hak kazanmışsınız. Yoklama kaçağı durumunda askerlik muayenesi olmak şart. Fakat yakınınızın başına gelen durumun size olmayacağının garantisini ben veremem tabiki.

İsterseniz hem askerlik şubeniz hemde GATA'da ki yetkililerle muayene olmadan önce tekrardan görüşün...

Teşekkürler cevabınız için. İstanbul'da oturuyorum. Şu an yaşım 24. Bana tecil hakkım olduğunu söyledi gişedeki memur, sizce bunu söyledikten sonra aksini yapmaları mümkün mü?

orhande
25-09-2012, 23:57
Teşekkürler cevabınız için. İstanbul'da oturuyorum. Şu an yaşım 24. Bana tecil hakkım olduğunu söyledi gişedeki memur, sizce bunu söyledikten sonra aksini yapmaları mümkün mü?

Dediğim gibi tecilde sıkıntı olacağını düşünmüyorum, fakat karar mercii oradaki memur değil sonuçta. Onlarda mevzuatı uyguluyorlar, zaten askerlik muayenenizi olmanızdan başka bir çareniz de yok. Askere gitsenizde, gitmesenizde muayene olmanız gerekiyor...

serdaral
26-09-2012, 01:58
İlginiz için teşekkür ederim @orhande;
Şubeye, Ordaki memurlarla çok samimi olan bir abimle gittim.(ne olur ne olmaz alırlar falan)
Askerliğimi tecil etmek istediğimi söyledim. Yoklama kaçağı olarak gözüktüğümü ama lise diplomamın 2012 yılına ait olduğunu ve bununla tecil yapabileceğimi söyledi. Örgün öğretimde okuduğum zamanı hiç saymadan direk 4 yıllık açık lise mezunu olarak kayda geçti.Muayene falan istemedi.Benden sadece 2 adet diploma fotokopisi ve 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi istedi.Askerliğim 31.12.2015 e kadar tecil edildi. Açıkçası şubeden çıkana kadar ecel terleri döktüm o kadar iyi davranmalarına rağmen(bunda beraber gittiğim abinin katkısı büyük oldu), her an kolumdan tutup götürecekler diye:D

orhande
26-09-2012, 08:42
Sizin adınıza sevindim, askerlik şubelerinin de aslında askeriye olduğunu unutmayalım. Sivil memurlar olsada orada askeri bir çalışma ortamı var ve biraz bilerekte korkutma yapılıyormuş gibi geliyor bana.

ibrahimbirguci
13-10-2012, 22:48
.....

P&E
26-11-2012, 21:55
Arkadaşlar öncelikle hayırlı akşamlar. Ben Emre, Aralık 1988 doğumluyum 2007 de iki yıllık kazandım ve 2009 da bitirdim, bu senede dgs den 4 yıllık kazadım ve Bilg. Mühendistliğine kayıt oldum. aradaki 3 sene boyunca askerlik şubesine hiç gitmedim.Daha Askerlik şubesini aradığımda yoklama kaçağı olduğumu ve muayene olmaya gittiğimde 3 gün içinde birliğime gönderileceğimi söylüyorlar. Şuanda öğrenciyim ve öğrenci belgem mevcud. Bu durumda tecil ettirmem yada sevk dönemine kadar süre almam mümkün mü ?

userm
19-12-2016, 13:42
Merhaba arkadaşlar 2014 yılı önlisans mezunuyum 2016 aralığa kadar tecilim gözüküyordu sanırım okul tarafından yapılmış bende tecilli diyordum zaten. tecilim bitecek tekrar tecil hakkım var diye biliyordum okul kaynaklı tecil olduğu için. fakat geçen gün baktım askerlik şubesine uğrayın yazıyordu bende onu gördüğüm gibi tecil için gittim fakat sen 2014 yılında mezun olmuşsun tecil hakkın yok hatta kaçak gözüküyorsun dediler. bende 1 ay öncesine kadar 30 12 2016 tarihine kadar tecilli gözüküyordum yeni baktım uğrayın yazdı geldim ama nasıl kaçağım dedim . sonra ama okulla ilişiğin kesilince uğraman lazımdı dediler. O yüzden kaçaksın dediler herneyse bi belge verdiler durum belgesi yıl sonuna kadar 31 12 2016 tarihine kadar ilişi yoktur diye. 2 şubata kadar bi okula kayıt yaptırıp belge getirirsen tecil ettirebilirsin sonra olmaz dediler. ki şuan okul kayıtları olmuyor ben zaman kazanmak için aldım. bir kaçbelge imzaladım durum belgesi aldım. birde yoklama çağrı tebligatı imzaladım yani yoklamamı yaptırmadım bu başka birşey sanırım
maddeleri;
Askeri yoklamanız 1/1/2016-31 12 1206 tarihleri arasında askerlik şubesinde yapılacaktır.
yoklama gelirken şu evraklarınızı getiriniz .
yoklama sırasında sağlık durumunuzu belirten belgeleri belirtiniz.
mazeretsiz olarak yoklamanızı yaptırmaz veya mazeretini belirten belgeleri 31 12 2016 tarihine kadar getirmezseniz.hakkınızda 1111 sayılı kanun 86. madde 162 sayılı askeri kanunun 63.maddesi gereği ceza uygulanacaktır.

gibi maddeler var. herneyse fakat ben bu sene kayıt yaptıramıyorum. okul kazanmadım çünkü byle olduğunu bilseydim açıkta yazardım onu kazanıyordum. herneyse ordaki adam 2 şubata kadar getirirseniz tecil olur daha sonra okul kazansanızda olmaz dediler yoklama kaçağıyken dediler

ŞİMDİ SORUM ŞU ARKADAŞLAR BEN 2017 YILINDA ÜNİVERSİTEYİ KAZANIRSAM ASKERLİĞİMİ TECİL ETTİREBİLİRMİYİM. YOKLAMA KAÇAĞIYKEN OLMAZ DİYORLAR FORUM SİTELERİNDEN BAKIYORUM YOKLAMA KAÇAĞIYKEN KİMİ OLDU YAPTIRDIM YAZMIŞ KİMİ OLMUYOR YAZMIŞ ANLAYAMADIM NEDEN OKUMA HAKKIMIZI KISITLIYORLAR 29 YAŞINA KADAR BIRAKIN OKUYALIM BİLSEYDİM BU SENE AÇIKTAN YAZARDIM YAZMADĞIMI BİN PİŞMANIM ARKADAŞ BU SENE KAYIT YAPTIRIRSAM ZATEN İKİ SENED DAHA VERECEKTİN BANA NEYİN DERDİNDESİN NEDEN ZORA SOKUYORLAR İNSANI