PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askere Ne Zaman Çağırırlar

Pc_Trojan
31-07-2012, 12:29
arkadaşlar merhaba,bu sene önlisans eğitimim bitti ve şu an staj yapıyorum 10 ağustosda bitecek,dgs sınavına girdim lisansa tamamlamak istiyorum,en kötü ihtimal aöf ile tamamlayacağım şimdi benim sorum,şuan stajdayım ve bu staj okul yönetmeliğine ait,bu stajımdan dolayı askerliğim ertelenmiş midir?stajj bittikten sonra aöf yapacağım için örneğin aöf kayıtları ekimde benim staj ağustosda bitiyor,bu süre zarfında bi sorun çıkar mı ya da ne yapmam gerekiyor,bilgilendirirdeniz sevinirim,tşkler.

DışTicaret33
31-07-2012, 18:29
Bu yıl önlisans eğitiminiz bittiğine göre 2 yıl tecil hakkı kazandınız demektir. Önlisans ve Lisans mezunları okul ardına iki yıl tecil yapabiliyorlar. Askerlik şubenize giderseniz tecil işleminizi beş dakika içerisinde yaptırabilirsiniz.

Pc_Trojan
01-08-2012, 00:22
cevabınız için teşekkürler,zaten açıköğretim kayıt yapıcam muhtemel kayıt dönemi eylülde eylüle kadar bi sorun çıkmazsa sorun yok zaten de,eylüle kadar yapmam gereken birşey var mıdır?celp dönemine denk gelip gelmediğine mi bakmam yeterli olacaktır,bunları öğrenmek istiyorum

DışTicaret33
01-08-2012, 11:11
Önlisans eğitimim bitti diyorsunuz ya bu yıl. Gidip tecil işleminizi gerçekleştirmeniz gerekir. Yani "bakın ben önlisans bitirdim, ben iki yıl daha askere gelmeyeceğim" olayını netleştirmeniz adına askerlik şubenize uğramanız gerekmektedir. Eski tecilinizin süresi dolmadan yeni tecil işleminizi yaptırmanız gerekmekte. Aksi takdirde askerlik şubesine giderseniz geri çıkamazsınız, iki gün içerisinde askere gitmek zorunda kalırsınız. :)

Yani ağustos ayının 6 veya 7'sinde bile gitseniz tecil işleminizi yapmak zorundalar.

Pc_Trojan
01-08-2012, 22:05
anladım da,açıköğretime katıldığımda zaten onlar tecil işlemimi gerçekleştirmeyecekler mi?
"İNTIBAK :

2 veya 3 yıllık önlisans programlarından mezun olup da lisans programlarına devam edebilmek için ÖSYM'ce açılacak dikey geçiş sınavlarına katılacaklar ile kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına sınavsız kayıt yaptıracaklar, kayıt yaptıracakları celp dönemlerinden birinde bakaya kalsalar dahi askerlikleri ertelenir."
Asal.msb.gov.tr den okuduğum bir yazı var burda,2yıl tecil hakkımı açıköğretimden sonra kullanmayı düşünüyorum o yüzden,eğer dediğim gibi olmuyorsa gidip tecil işlemini yapıcam ancak 2 yıl tecil edebiliyorum,okulum 3 yıl sürecek o nasıl olacak,bu durumda olmuş olan arkadaşlar varsa bilgilendirebilir mi?

DışTicaret33
02-08-2012, 11:19
Kardeşim AÖF'ün kendisi tecil işlemini gerçekleştirmiyor. Sen şimdi önlisans bitirdin, iki yıl tecilini kullan. Eğer AÖF'ü de lisansa tamamlarsan lisans diplomasını aldıktan sonra yine iki yıl tecil hakkı verecekler sana. Ayrıca üç yıl değil artık. Geçen yıldan itibaren intibak sınıfı üçüncü sınıf dersleri ile birleştirildi. Yani iki yıl daha okuyup lisans diplomanızı alacaksınız. :)