PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üniversite İle İlişiğimi Kestim



gokkhan_gk
22-07-2012, 17:35
Merhabalar 1992 doğumluyum bu sene üniversite 2.sınıfa geçecektim fakat bazı nedenlerden dolayı üniversite ile ilişiğimi kestim.
29 yaşıma kadar tecilli sayılır mıyım yoksa ilişiği kestiğim için geçersiz mi sayılır 29 yaş durumu ?
Tecil ettirmek için bundan sonra açıköğretim fakültesine kayıt mı olmam gerekir ?

Aşağıdaki 2 madde aklımı karıştırdı hangisi benim durumuma uymaktadır ?


Emsali doğumluların yoklaması sırasında lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri üç yıl, fakülte veya yüksekokuldan ilişikleri kesilenlerle yüksekokul mezunlarının askerlikleri ise 29 yaşını tamamladıkları yılın sonu esas alınarak iki yıl süreyle ertelenecek. Bunlar, ertelemelerinin sona ereceği yıl muayeneleri yapılarak o yıl askerlik çağına giren doğumlularla işlem görecek.



Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

orhande
22-07-2012, 20:12
Öğrenim gördüğünüz sürece askerliğiniz 29 yaşına kadar ertelenir. Okul kaydınızı sildirirseniz 2 yıl tecil hakkınız bulunur, o da bittikten sonra askere gitmek durumunda kalırsınız...

gokkhan_gk
22-07-2012, 21:42
Öğrenim gördüğünüz sürece askerliğiniz 29 yaşına kadar ertelenir. Okul kaydınızı sildirirseniz 2 yıl tecil hakkınız bulunur, o da bittikten sonra askere gitmek durumunda kalırsınız...

Peki açıköğretime başvurursam önümüzdeki yıllarda açıköğretim fakültesinde okumaya başlarsam yine 29 yaşına kadar ertelenebilir değil mi ?

Bir de benimle aynı durumda olan arkadaşım var o da 2.üniversite olarak sınavsız açıköğretim düşünüyor daha sonra okuduğu okulu(örgün öğretimi) bırakacak açıköğretime devam edecek askerlik haklarından faydanabilir değil mi ? Diyelim açıköğretimi 24 yaşında bitirdi hemen askere mi gitmesi gerekir yoksa 29 yaşına kadar bekleme hakkı mı vardır ?

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim...

DışTicaret33
23-07-2012, 01:53
Peki açıköğretime başvurursam önümüzdeki yıllarda açıköğretim fakültesinde okumaya başlarsam yine 29 yaşına kadar ertelenebilir değil mi ?

Bir de benimle aynı durumda olan arkadaşım var o da 2.üniversite olarak sınavsız açıköğretim düşünüyor daha sonra okuduğu okulu(örgün öğretimi) bırakacak açıköğretime devam edecek askerlik haklarından faydanabilir değil mi ? Diyelim açıköğretimi 24 yaşında bitirdi hemen askere mi gitmesi gerekir yoksa 29 yaşına kadar bekleme hakkı mı vardır ?

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim...

Sadece tahsil hayatınızı sürdürdüğünüz müddetçe tecil edebilirsiniz askerliğinizi. Diplomadan sonra sadece 2 yıl tecil hakkı verilmektedir. Yani 29 yaşına kadar askere gitmeyeceğim diyorsanız bir dört yıllık bitirin. Ardına iki yıl tecil hakkı kazanın. Eğer yaşınız 29'dan küçükse bile diplomadan sonra verilen iki yıllık tecil bittikten sonra askere gitmek zorunda kalıyorsunuz. Yine gitmicem derseniz yeni bir bölüme kayıt olabilirsiniz AÖF'den. :)

Kısacası 29 yaşına kadar diplomalardan sonra iki yıl tecil hakkınız olur. İki yıl bittikten sonrada yeni bir bölüme kayıt olursanız yine teciliniz yapılır. Ama 29 yaşından sonra milletvekili olsanız yine gidersiniz askere. :D

Ayrıca örgün dört yıllık fakülteli gibi askerliğin her nimetinden faydalanabilirsiniz. :)

Başarılar...