PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KPSS'de Kim Hangi Testi Almalı?

Nemesis
10-04-2012, 17:27
2012 KPSS Lisans sınav kılavuzu yayımlandı. Sınavda 4 adet oturum bulunmaktadır. Herkesin 4 oturuma kaltılması zorunlu değildir. Bu nedenle hangi adayların hangi oturumları alması gerektiği ve sınav puanlarının hangi mesleklere yönelik olduğuna dair bir açıklama yayımlıyoruz.

KPSS3 PUANI NEREDE KULLANILMAKTADIR?
BU PUAN İÇİN HANGİ TESTLER ALINMALIDIR?
YABANCI DİL TESTİNİ ALMAK ZORUNLU MUDUR?

1-) ÖSYM tarafından yürütülen merkezi yerleştirme işlemlerinde,
2-) 4/B'li sözleşmeli personel ve
3-) işçi alımlarında,
4-) Gümrüğe, Diyanete, askeri kurumlara, Adalet Bakanlığına memur ve sözleşmeli personel alımında

KPSSP3 puanı kullanılmaktadır. Bu puan için sadece Cumartesi sabah oturumuna katılınması yeterlidir. Cumartesi öğleden önceki oturumda yer alan yabancı dil testini çözmek bile zorunlu değildir. Bu testin KPSSP3 puanı üzerinden bir etkisi yoktur.

Özetle; müfettiş, uzman ve denetçi yardımcılığı gibi KPSS-A kadroları dışında kalan tüm memur kadrolarına KPSSP3 ile atama yapılmakta olup, bunun için Cumartesi sabah oturumu testinin alınması yeterlidir.

CUMARTESİ ÖĞLEDEN SONRAKİ OTURUMLARA KİM KATILMALIDIR?

Cumartesi öğleden sonrasi oturumda, Eğitim Bilimleri testi yer almaktadır. Bu test öğretmen olma hakkı bulunan adaylara yöneliktir. Kimlerin öğretmen olma hakkı var? Bu sorunun yanıtı 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararında tek tek branş bazında açıklanmıştır.

PAZAR GÜNKÜ OTURUMLARA KİM KATILMALIDIR?

2012 KPSS Lisans sınavına girecek adaylar için 120 puan hesaplanmaktadır. KPSSP3 puanı dışına kalan puanlar genel olarak müfettiş, uzman, denetçi yardımcısı alımına ilişkindir. Hangi kurumun hangi puanı kullanacağı genel olarak sınav ilanı sırasında belli olmaktadır.

Pazar günkü oturumlara genel olarak İİBF ve SBF mezunları girmektedir. Zira müfettiş, uzman ve denetçi yardımcılığı gibi kadrolar bu bölüm mezunlarına yöneliktir. Ancak son dönemde mühendislik ve diğer bölüm mezunlarına da, az da olsa kontenjan ayrılmaktadır. Müfettiş, uzman ve denetçi yardımcısı olmak isteyen İİBF ve SBF mezunları dışındaki diğer adayların, Pazar günkü testleri alması ve Cumartesi günü sabah oturumunda yer alan yabancı dil testini alması gerekmektedir.

AsiKral116
11-04-2012, 15:45
Bro, sen bu Kpss olayına Manyak kaptırmıssınvarya :) Hakkında hayırlısı olsun der, başarılar dilerim :)
Not: Skorunu burada yaz ona göre :D

Nemesis
11-04-2012, 15:50
O zaman gelsinde bi hayırlısı ile ;) :)

_cemredeniz
11-04-2012, 15:56
bilgilendirmeler için çok tesekkürler :) kpss konuda bir violette bir sen :) ikiniz de faydalı bilgiler paylasıyorsunuz emeğinize sağlık

Nemesis
11-04-2012, 16:50
bilgilendirmeler için çok tesekkürler :) kpss konuda bir violette bir sen :) ikiniz de faydalı bilgiler paylasıyorsunuz emeğinize sağlık

Rica ederim :)

vioLette
12-04-2012, 15:14
Şu kpssden kurtulamadım:S

AsiKral116
12-04-2012, 18:20
Şu Kpss denen sınav'a Sallamasyon girsek kaç alırız tahmini? Örneğin; o piti piti filan yapsak? Yada güzel bir algoritma tekniği yapsak sağdan sola?
Bıktım yaa artık geceleri çalışmaktan :S
Bari bi memur olsam, şööle 08:00 - 17:01 çalışsam :D

Nemesis
12-04-2012, 20:15
Şu Kpss denen sınav'a Sallamasyon girsek kaç alırız tahmini? Örneğin; o piti piti filan yapsak? Yada güzel bir algoritma tekniği yapsak sağdan sola?
Bıktım yaa artık geceleri çalışmaktan :S
Bari bi memur olsam, şööle 08:00 - 17:01 çalışsam :D

Valla yapcak bişi yok çalışmalara devam edip artık kapağı atmak lazım memurluğa.:cool:

AsiKral116
13-04-2012, 23:13
Bro, sallasam kaç alırım sen bi söle :D

vioLette
13-04-2012, 23:15
Bro, sallasam kaç alırım sen bi söle :D

Doğru sayıların standart sapması büyük olan sorularsa 40-50 basit-sıradan sorularsa 20-40 arası alırsın

:p

AsiKral116
13-04-2012, 23:23
Sağol violett.

vioLette
13-04-2012, 23:34
Sınava kendini denemek için gireceksen bildiğin soruları yap bilmediklerini boş bırak.İşte o zaman daha iyi sonuç alırsın.Ben bu şekilde girmiştim ilk lisans kpss ye.bir çok boşum vardı yine de 60,7 puan almıştım.:=)

dadalx
13-04-2012, 23:53
P3 Alanından mı aldın O puanı ?

vioLette
14-04-2012, 00:01
P3 Alanından mı aldın O puanı ?

Evet...

AsiKral116
14-04-2012, 18:35
Violette valla yinede fena bir puan değil bence :) Ya ben girerim girmesine de, özel sektör hep cazip geliyor bana, şimdi memurluğun kalıplarına dar gelirim filan, yani işin gerçeği biraz hür çalışma ortamına, kazancına alışınca memurluk ve sürekli aynı rutin şey düşündürüyor açıkçası...

Ama madem muhabet açıldı, Kpss ye bu kadar kaptıracağınıza, enerjinizden bir buklette dil öğrenmeye verin derim arkadaşlar. İnanın ki gençlerin de çoğu olmak üzere ingilizce, almanca pek bilinmiyor. Hee, görünüşte bakıyorsun; eleman biliyor gibi ingilizceyi, uff anamm atıyor tutuyor, ama dar kalıplardan çıkıldığında; o meşhur WHAT? 'lara geri dönülüyor :)
En azından konuşma seviyesini de geliştiren, Can I Help You? ların dışında gezinebilen, tedirginliği üzerinden atmış birisi gerçekten sayıca zor bulunuyor... Bamayınyani siz o artistlik yapanlara sosyal medyalarda, ortamlarda, çoğu bu dediğim kalıpların dışına çıkamaz, çıksada apışıp kalıyor, bcalıyor :)

Hele ki bir de Almanca oldumu orta düzey çok çok daha güzide bir statü bekliyor bireyi. Yani sadece öğrenmek için değil, içine girip o dille yaşadığında gerçekten öğrenebiliyorsun.
Şimdi diyeceksniz ki, sen sektör gereği dil öneriyorsun da, alakası yok. Memurlukta da dil önemli. Gerek yurt dışı görevler, gerek dil tazminatı vb... konularından.

Bence bu dil mevzunu bir düşünün derim.