PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hazırlıklar 3. Sınıfa Aktarıldı, Askerlik Durumum Ne Olacak?

msa52
19-03-2012, 18:27
Merhaba arkadaşlar,

Geçen yıl 3. yıla hazırlık işletme bölümündeydim ve 3 dersten kaldım haliyle sınıf kalmış sayıldım. Askerlik tecili yaptırmamıştım durum belgemi aldım sınıf takrarı yazıyordu o şekil şubeye gönderdim.

Daha sonra hazırlıklar 3. yıl ile birleştirildi bizde 3 yıl olmuş olduk. Benim tecil hakkım her yılda 2 yıl kalma hakkım olduğunu düşünürsek şimdi yenilenmiş mi oldu yoksa ben bu yıl kalırsam askere mi çağırılırım ?

Askerlik şubesini aradım biz sizin kayıt tarihinize bakabiliyoruz o da 2010 gözüküyor diyor. Yani ben geçen yıl 3. yıla kaydolmuşum ve hala 3 sınıftaymışım gibi bir durum var sanırım yanlış anlamadıysam.

Bu durumda benim askerlik tecil durumum nedir, eğer bu yıl kalırsam ve askere çağırılabilir miyim. Tekrar tecil edebilir miyim herhangi bir şekilde. 90 doğumluyum hiç tecil hakkı kullanmadım.

Teşekkürler.

fredi
19-03-2012, 18:31
2 sefer üstüste sınıf tekrarı yapmanız durumunda askerliğiniz tecil edilmez ama siz 2 yıl tecil hakkınızı kullanmamışsınız anladığım kadarı ile bu durumda kaydınızı sildirip 2 yıl tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu arada tekrar sınava girip tekrar kayıt olarak yolunuza devam edebilirsiniz ;)

msa52
19-03-2012, 19:40
Bilginiz için teşekkürler şu kısmı tam olarak anlayamadım. Tecil isteğe göre okul dışında mı yapılıyor ekstradan. Ben okul dışında tecil yaptırmadım.

Birde kaydımı sildirip yeni kayıt yaptırsam hazırlık dahil yeniden mi başlamam gerekiyor okula yoksa kaldığım yerden devam edebiliyor muyum (böyle birşey olma ihtimali zor ama olursa süper :) )

Şimdiden teşekkürler

fredi
19-03-2012, 19:44
Bilginiz için teşekkürler şu kısmı tam olarak anlayamadım. Tecil isteğe göre okul dışında mı yapılıyor ekstradan. Ben okul dışında tecil yaptırmadım.

Birde kaydımı sildirip yeni kayıt yaptırsam hazırlık dahil yeniden mi başlamam gerekiyor okula yoksa kaldığım yerden devam edebiliyor muyum (böyle birşey olma ihtimali zor ama olursa süper :) )

Şimdiden teşekkürler

Tecil okuduğunuz süre zarfında okulunuz tarafından yapılmaktadır. Ancak, 2 yıl üstüste kaldığınızda tecil yapılmıyor, söylediğim 2 yıl tecil hakkınız bundan farklı bir konu. Lise mezunu olan herkes yaş sınırı aşılmamış olması durumunda askerlik şubesine gidip 2 yıl tecil ettirebiliyor. Kaydınızı sildirip yeniden başlamanız durumunda tabiki kaldığınız yerden devam edemezsiniz :)

msa52
20-03-2012, 20:34
Anladım bilginiz için çok teşekkürler.

Yaş sınırı da 30 yanlış bilmiyorsam. Birde bu ekstradan benim 2 yıl okul dışı tecil hakkımı kullanmam için okul kaydımı falan sildirmem gerekmiyordur umarım :)

Birde şunu merak ediyorum acaba 2 yıl kalan ev askerlikle ilgili sorun yaşayan varmı aramızda. Yani götürdüler mi askere ne yaptılar nasıl bir uyarı geldi yada hiç gelmedi mi falan böyle birşey yaşayan varsa paylaşabilirse süper olur :)