PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yılmaz Özdil: Dindar Gençlik ve Spor Bayramı

_cemredeniz
03-02-2012, 18:45
Yılmaz Özdil AKP hükümetinde yer alan bakanların dindar olup olmadıklarını araştırdı. Bakanların tek tek nerede okuduklarını yazan Özdil, yazısının sonunda şunları söyledi: “Dolayısıyla, sanki din düşmanlığı yapılıyormuş gibi “ne istiyorlar şu imam hatiplerden” diye sorulurken… Aslında “ne istiyorlar şu düz liselerden” sorusunu sormanın vakti gelmiştir.”

İşte Yılmaz Özdil’in yazısı:

Dindar gençlik ve spor bayramı

İmam hatip mevzuu alevlendi, “dindar gençlik yetiştirmek istiyoruz” filan deniyor.
Halbuki…
“Dindar cumhurbaşkanı” denilen Cumhurbaşkanımız, bildiğin düz lise’den yetişti.

Cemil Çiçek.
Bülent Arınç.
Düz lise.
Dindar değiller mi?
Ali Babacan…
Kolej mezunu.
Ateist mi?
Patrik mesela, dindar…
Uyuyor mu kritere?
Gençlik Bakanımız…
19 Mayıs Lisesi mezunu!
Beşir Atalay, Egemen Bağış, Fatma Şahin, Zafer Çağlayan, Ertuğrul Günay, Cevdet Yılmaz, Mehdi Eker, Ahmet Davutoğlu…
Mevcut kabinemiz neredeyse komple düz lise’den yetişti.
Dinsiz mi yetişmişler?
“Maliye Bakanımız mı, yoksa sakallı Enerji Bakanımız mı imam hatipli?” diye sorsak… Eminim, Enerji Bakanımız ağır basar. Gel gör ki, Mehmet Şimşek imam hatipli, Taner Yıldız düz liseden… Öbür sakallı bakanımız Nihat Ergün ise, endüstri meslek lisesi, torna tesviye.
AKP’den önceki sol’cu Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, hacı’ydı… Diploma mı lazım?
Rahmetli Erbakan’ın, hiç imam hatip’e gitmeyip, Cumhuriyet İlkokulu’nun ardından, İstanbul Erkek Lisesi mezunu olmasını nasıl tarif edeceğiz? “Biz onların devamıyız” denilen, rahmetli Turgut Özal’ın düz lise’den, rahmetli Adnan Menderes’in Amerikan Koleji’nden yetişmesini?
İmam hatip şartsa…
İmam hatip eğitimli Profesör Yaşar Nuri Öztürk’ün sözlerine niye ağız burun kıvırıyorsunuz?
“Mustafa Kemal, camide hutbe okuyan ilk ve tek cumhurbaşkanıydı” gerçeğine hiç girmeyeyim; Şubat 1923, Balıkesir Zağnos Camii… İnanmayan, Diyanet İşleri’ne danışsın.
Demem o ki…
Nerede okuduğun değil, hayatı nasıl okuduğundur önemli olan.
Dolayısıyla, sanki din düşmanlığı yapılıyormuş gibi “ne istiyorlar şu imam hatiplerden” diye sorulurken… Aslında “ne istiyorlar şu düz liselerden” sorusunu sormanın vakti gelmiştir.

ulusal kanalın sitesinden alıntıdır...

_Cemil_
03-02-2012, 21:02
Çok Güzel Bir Yazı, Kapak Niteliginde:rolleyes:

dadalx
04-02-2012, 00:50
Yılmaz özdil,
güzel yazmışsın...
o zaman ki
katsayı adaletsizliğini de yazsaydın keşke,
imam hatiplere, meslek liselilere uygulanan katsayı eşitsizliğini de yazsaydın,
ona rağmen, okuyup mülakatlarda sırf imamhatipli diye, elenenleri de yazsaydın...
senin patronun, iki tane yazarla yemek yedi, niye yedi?
yazsana onu, köşende eleştiriyorsun herkese giderini atıyorsun,
desene patronuna, senin rasim ozanla, nagehan alçıyla neden yemek yiyorsun.
yaz hadi ?

_cemredeniz
04-02-2012, 01:33
sanırım gözünden kaçmış ben senin için paylasıyorum dadalx :)
Katsayı

Araya bayram girdi, yazamadık.

Şu katsayı meselesini...

*

Vicdanının sesini dinlediğini iddia eden bazı arkadaşlar, “Neden imam hatiplere, meslek liselerine katsayı engeli olsun? Her vatandaş eşit değil mi, bu nasıl adalet?” diye soruyor.

*
Halbuki vicdan, adaletli olmalı.

*
Düz liseye giden çocuk, risk alıyor. Moda deyimle, “risk grubunda”dır... Üniversiteyi kazandı kazandı... Kazanamadı, mesleksiz kalıyor, ayazda... Dolayısıyla bu aldığı riskin bir ödülü olmalı: Katsayı avantajı.

*
Meslek lisesini tercih eden çocuk, düz liseye gidenin aldığı riski almıyor. Üniversiteyi kazandı kazandı... Kazanamadı, altın bileziği, mesleği var. Haliyle, iş bulma şansı da var.

*
İmam hatibi tercih eden çocuk ise... Hem düz liseye gidenin göze aldığı riski almıyor, hem de, meslek lisesine gidenlere göre avantajlı. Çünkü, üniversiteyi kazandı kazandı... Kazanamadı, imam olarak, işi garanti, devlet güvencesiyle başlıyor. Dolayısıyla, göze almaya korktuğu riskin, bir ceremesi olmalı... O da, katsayı dezavantajı.

*

(Aslına bakarsanız, imam hatiplerin yolunu açmak için, tüm meslek liselerinin aynı kapsamda değerlendirilmesi de yanlış... Meslek lisesini bitiren çocuğun mesleği var ama, işi garanti değil... Devlet baba, imamlar gibi banko işe almıyor, elektrikçileri, tornacıları... Bu nedenle, meslek lisesini bitirenlerin katsayısı, düz liseden az, imam hatiplerden çok olmalı.)

*
Sıkışınca da diyorlar ki:
“İmam hatibe gitsin, fena mı, dinini öğrensin, dinini bilen doktorlar, avukatlar olsun.”

*

Boşver sen doktoru moktoru, Cumhurbaşkanımız mesela, düz lise mezunu... Dinini bilmiyor mu? Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç, düz lise mezunu... Namaz kıldıramaz mı?

*
Katsayı engel değildir...
Aksine, adalettir.

*

Ve, vicdanının sesini dinlediğini iddia eden arkadaşların sormadığı soru şudur: “Cami sayısı belliyken, memleketin bu kat be katsayıda imama ihtiyacı var mı?” Yılmaz Özdil-arşiv

_Cemil_
04-02-2012, 02:48
Katsayı

Araya bayram girdi, yazamadık.

Şu katsayı meselesini...

*

Vicdanının sesini dinlediğini iddia eden bazı arkadaşlar, “Neden imam hatiplere, meslek liselerine katsayı engeli olsun? Her vatandaş eşit değil mi, bu nasıl adalet?” diye soruyor.

*
Halbuki vcdan, adaletli olmalı.

*
Düz liseye giden çocuk, risk alıyor. Moda deyimle, “risk grubunda”dır... Üniversiteyi kazandı kazandı... Kazanamadı, mesleksiz kalıyor, ayazda... Dolayısıyla bu aldığı riskin bir ödülü olmalı: Katsayı avantajı.

*
Meslek lisesini tercih eden çocuk, düz liseye gidenin aldığı riski almıyor. Üniversiteyi kazandı kazandı... Kazanamadı, altın bileziği, mesleği var. Haliyle, iş bulma şansı da var.

*
İmam hatibi tercih eden çocuk ise... Hem düz liseye gidenin göze aldığı riski almıyor, hem de, meslek lisesine gidenlere göre avantajlı. Çünkü, üniversiteyi kazandı kazandı... Kazanamadı, imam olarak, işi garanti, devlet güvencesiyle başlıyor. Dolayısıyla, göze almaya korktuğu riskin, bir ceremesi olmalı... O da, katsayı dezavantajı.

*

(Aslına bakarsanız, imam hatiplerin yolunu açmak için, tüm meslek liselerinin aynı kapsamda değerlendirilmesi de yanlış... Meslek lisesini bitiren çocuğun mesleği var ama, işi garanti değil... Devlet baba, imamlar gibi banko işe almıyor, elektrikçileri, tornacıları... Bu nedenle, meslek lisesini bitirenlerin katsayısı, düz liseden az, imam hatiplerden çok olmalı.)

*
Sıkışınca da diyorlar ki:
“İmam hatibe gitsin, fena mı, dinini öğrensin, dinini bilen doktorlar, avukatlar olsun.”

*

Boşver sen doktoru moktoru, Cumhurbaşkanımız mesela, düz lise mezunu... Dinini bilmiyor mu? Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç, düz lise mezunu... Namaz kıldıramaz mı?

*
Katsayı engel değildir...
Aksine, adalettir.

*

Ve, vicdanının sesini dinlediğini iddia eden arkadaşların sormadığı soru şudur: “Cami sayısı belliyken, memleketin bu kat be katsayıda imama ihtiyacı var mı?” Yılmaz Özdil-arşiv

tşkler;):)

dadalx
04-02-2012, 04:40
Katsayı

*
Halbuki vicdan, adaletli olmalı.

*

*

Yılmaz Özdil-arşiv

Evet çok adaletli ve vicdanlı.
ticaret meslek lisesini, imam hatibi bitirenin puanı düz liseliyle aynı katsayı da çarpılamaması.
gerçekten adalet ve vicdan olarak yazmış.
sözde katsayı eşitsizliği,
içini okuyunca ayrışma.
nasıl olsa değişti
yılmaz özdil de farkında (:

_cemredeniz
04-02-2012, 15:22
kim neyin farkında onu bilemeyiz de bazıları neyin farkında değil onu çok iyi biliyoruz katsayı meselesi güncel bir konu değil fazla konusma gereği yok sadece biz; imam hatip ya da meslek lisesi mezunları liseyi bitirip ünv sınavını kazanamasa bile işleri hazır sayılırken, sırf ünv odaklı çalısan ve kazanamadığı takdirde bir vasfı olmadığı için iş imkanı da kısıtlı olan düz lise mezunlarını eşit katsayı ile sınava sokan sisteme, adalet(!) diyebilen insanların içinde yasıyoruz :)

dadalx
04-02-2012, 21:31
hukuk fakültesini bitiren herkes; savcı , hakim, avukat olacak diye bir kural mı var?
iibf bitiren de kaymakamlık mesleği hazır diye bir kural mı var?
meslek lise mezunları, hangileri, mezun olduğu işde istihdam ediliyor (:
90 lı yıllarda önce mülkiyeliler, sonra türkiyeliler anlayışını da bu ak parti getirmişti zaten (:
İdari hakimlik sınavında ki kotanın ne anlama geldiğini, ve bunun acısını iibflilerin çektiğini, kimin kaldırdığını okuldan mezun olurda, o sınava girmeye çalışırsan
anlarsın...

_cemredeniz
04-02-2012, 22:24
eskiden kötüydü şu anda hersey mükemmel zaten değil mi her ünv mezunu iş bulabiliyor (!) herkesin düsünce özgürlüğü var(!) kimse yoksulluk seviyesinde değil(!) sapıklar pislikler önlendi eğitildi vb. (!) sosyal devlet görevini fazlasıyla yapıyor(!) emekliler rahat koşullarda(!) herkes mutlu,umutlu e başbakan sağolsun herkesin dinini de belirledi aman ha yanlıs anlasılmasın ideolojik bir lider değildir asla (!) biz öyle zevk olsun diye mutsuz takılan tipleriz zaten :) memlekette demokrasi var (!)(?) eskiden hersey çok kötüydü şimdi ise mükemmel tabi size göre öyle olacak :)

konul
16-02-2012, 17:59
Çağın çok gerisinde kalmış bir tartışma olarak, gözümüzü gelecege yönlendirmenin
ve gelecegın bizden istedıgı , teknolojı bilim bilgi güç gibi enstürmanlara hazır bir gençlik olmanın gerekliliğini hatırlatmak istiyorum.Hukuk ve diğer kurumlar herkesin kabul ettiği üzere yeni çağa göre eksiktir , boşluklarla doludur.Şimdi heranlamda yenilenme zamanı.

vioLette
16-02-2012, 21:51
hukuk fakültesini bitiren herkes; savcı , hakim, avukat olacak diye bir kural mı var?
iibf bitiren de kaymakamlık mesleği hazır diye bir kural mı var?
meslek lise mezunları, hangileri, mezun olduğu işde istihdam ediliyor (:
90 lı yıllarda önce mülkiyeliler, sonra türkiyeliler anlayışını da bu ak parti getirmişti zaten (:
İdari hakimlik sınavında ki kotanın ne anlama geldiğini, ve bunun acısını iibflilerin çektiğini, kimin kaldırdığını okuldan mezun olurda, o sınava girmeye çalışırsan
anlarsın...

Konuyu nereye getirmişsin.Bunları Buraya değil Başbakana mail olarak yaz.Kat sayıyı Yılmaz Özdil yaratmadı.Her fırsatta konu dışına çıkıp Yılmaz Özdil'in yazılarını kötülüyorsun.Adam değindiklerini değinmiş değinmedikleri elbet olacaktır ama bir yazıda da her şeye değinmesini bekleme o zaman bu köşe yazısı olmaktan çıkar.

Ben öğretmen olmak istiyorum ama olamıyorum çünkü öğretmen olmayı gerektiren bir bölümden mezun olmadım.Ben meslek lisesi mezunuydum sırf kat sayı yüzünden örgün maliye okuyamadım muhasebe ve maliyeyi ayrı gördüler.bunu ayrı görenler bırak da imam hatiple bu meslekleri ayrı görsün.

İleriyi düşünenler ona göre lise seçsin meslek liselerinde okuyanlar o meslekte çalışmak için seçiyorlar imam hatip de bir meslek lisesidir gözümde ve hangi yerde iş uygunsa bölümüyle alakalı orada çalışmalıdır.Meslek lisesi mezunu olarak bunu bilir bunu söylerim.

Ek:eğer yukarıda günahını aldıysam özür dilerim ancak yazma gereği duydum yorumlarının üzerine düşündüklerimi.

<<<Herkes hangi liseyi bitirirse ona uygun meslek seçmeli>>>>

dadalx
19-02-2012, 02:56
[QUOTE=vioLette;836075]
Ek:eğer yukarıda günahını aldıysam özür dilerim ancak yazma gereği duydum yorumlarının üzerine düşündüklerimi.QUOTE]

Günahımı Almışsın, özrünü kabul ediyorum.

vioLette
19-02-2012, 16:18
Gerçekten öyleyse sorun yok o zaman : )