PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siyaset , Dini ve Benzeri Konular Hakkında...

Duygusal_Militan
03-02-2012, 00:19
Forumda geçmişten bugüne gelen özellikle siyasi ve dini konulara yeteri kadar saygı duyulmadığı düşüncesindeyim..Devamlı tartışma ortamı oluşarak forumun huzuru kaçmakta..Kişilerin düşünce özgürlüğü aynı zamanda sınırlandırılıyor..Kısıtlandığını hissediyorum.. Karşıt görüşlü insanlar muhakkak olacak..Fakat şu konu hakkında net birşey yapılmalı..Örneğin moderatör arkadaşlarımızdan ricam farklı fikirlere olabildiğince saygı duyulması..Çatışan fikirler doğrultusunda temsilci , yıldızlar yada yeni üyeler herhangi bir görev unsuru bulunmayan arkadaşlarımız bu konuda daha bir ezilmekte..:o

Örneğin farklı görüşteki insanlara karşı cephe alınmakta ve forumdan bu insanlar soğutulmaktadır..Bence düşünce özgürlüğü olmalı..Bir insA-an aşırı dindarda olabilir , aşırı cumhuriyetçi de..Tartışma ortamı yaratılmadan bazı konular çözümlenmeli..Aynı zamanda kişiliğe karşı yapılan tüm yanlışların boyutları doğrultusunda önce uyarı , tekrarlandığı taktirde de banlanılmasını rica ediyorum..Benim herhangi bir yetkim bulunmadığımdan dolayı bu konuyu yazıya dökmek istedim..Yalnız karşıt fikirli insanlarada saygı duyulması taraftarıyım..Tarafsız bir şekilde düşüncelerimi belirtmek istedim..Bu konuda şahsen hassasım..

sinem_21
03-02-2012, 01:01
valla üstüme alınarak söylüyorum; militan dünkü olayda ben güzel bir dille söyledim arkadaşa tartışmayı bilmiyorsa tartışma ortamı yaratmayacak kardeşim;)kendine nasıl özgürlük istiyorsa karsı düşünceyi de göz önüne alacak ve saygılı seviyeli kırmadan konuşacak çünkü hassas konular,kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa karsıdakine öyle davranacak ben bunu bilirim bunu söylerim, ortaya konuştum orda aynı şekilde ona yapılmış olsa cemil ve cemredenizi de uyarırdım ki yanlış hatırlamıyorsam bir kere de uyarmıstım ve benim dadalx le bir sorunum olsa hani o karşıt düşünce ya onu site yıldızı için önermez ve desteklemezdim;)niye portekize tepki vermedim düşüncelerini sataşmadan söylüyor,karsısındakini dinliyor en azından!Anlatabildim mi ayrım yapmıyorum şahsıma;)

İnanın bu kadar çok tepki çekeceğimi bilseydim yazmazdım!Ama bir daha mı asla!!son olsun...

orhande
03-02-2012, 01:16
Yy7zXEVIMgA

Duygusal_Militan
03-02-2012, 01:22
valla üstüme alınarak söylüyorum; militan dünkü olayda ben güzel bir dille söyledim arkadaşa tartışmayı bilmiyorsa tartışma ortamı yaratmayacak kardeşim;)kendine nasıl özgürlük istiyorsa karsı düşünceyi de göz önüne alacak ve saygılı seviyeli kırmadan konuşacak çünkü hassas konular,kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa karsıdakine öyle davranacak ben bunu bilirim bunu söylerim, ortaya konuştum orda aynı şekilde ona yapılmış olsa cemil ve cemredenizi de uyarırdım ki yanlış hatırlamıyorsam bir kere de uyarmıstım ve benim dadalx le bir sorunum olsa hani o karşıt düşünce ya onu site yıldızı için önermez ve desteklemezdim;)niye portekize tepki vermedim düşüncelerini sataşmadan söylüyor,karsısındakini dinliyor en azından!Anlatabildim mi ayrım yapmıyorum şahsıma;)

Dünkü konu bir başlangıç olsun derim..Ben burada kim suçlu , kim hatalı aramıyorum yada bir başkası böyle düşünmemeli..Kendi üstünede alınma..Birkaç senedir hep aynı şeyler..İçim dışıma çıktı. Ben bile huzursuz oluyorum artık..Tartışılıyor ve hep kitleniyor sizce çok mu normal..Yanlış insanların anında banlanması taraftarıyım ayrıca..Aynı zamanda temsilci , moderatör kim olursa olsun ayrıcalık tanınmamasını isterim..;) Suçu olanda banlanıyor..Suçu olmayanda banlanıyor..Neye göre tercih yapıldığı konusunda da hiçbir fikrim yok..Tamam herkes özgün bir şekilde fikrini sunmalı..Karışan eden yok..Fakat o ona çamur atsın o ona..Neden hep aynı şeyler yaşanıyor..Birde bazı insanlar savundukları siyasi ideolojiyi çok baskın bir şekilde savunuyor..Onada birşey demiyorum..Yalnız karşı tarafla münakaşaya dönüşüyor bir süre sonra..O ona birşey diyor..Herkes olayın içinde..Ben şahsım adına mamnun değilim..Hani bu tartışmalardan zevk alan varmı orasını bilemem..Adminlerimiz okursa ilgileneceği konusundayım..Hatta bu konular hakkında bir toplantı düzenlenebilir..Ben sadece uzun zamandan beridir düşündüğüm şeyleri belirtmek istedim..Kimse yanlış algıya kapılmasın..

sinem_21
03-02-2012, 01:32
Dünkü konu bir başlangıç olsun derim..Ben burada kim suçlu , kim hatalı aramıyorum yada bir başkası böyle düşünmemeli..Kendi üstünede alınma..Birkaç senedir hep aynı şeyler..İçim dışıma çıktı. Ben bile huzursuz oluyorum artık..Tartışılıyor ve hep kitleniyor sizce çok mu normal..Yanlış insanların anında banlanması taraftarıyım ayrıca..Aynı zamanda temsilci , moderatör kim olursa olsun ayrıcalık tanınmamasını isterim..;) Suçu olanda banlanıyor..Suçu olmayanda banlanıyor..Neye göre tercih yapıldığı konusunda da hiçbir fikrim yok..Tamam herkes özgün bir şekilde fikrini sunmalı..Karışan eden yok..Fakat o ona çamur atsın o ona..Neden hep aynı şeyler yaşanıyor..Birde bazı insanlar savundukları siyasi ideolojiyi çok baskın bir şekilde savunuyor..Onada birşey demiyorum..Yalnız karşı tarafla münakaşaya dönüşüyor bir süre sonra..O ona birşey diyor..Herkes olayın içinde..Ben şahsım adına mamnun değilim..Hani bu tartışmalardan zevk alan varmı orasını bilemem..Adminlerimiz okursa ilgileneceği konusundayım..Hatta bu konular hakkında bir toplantı düzenlenebilir..Ben sadece uzun zamandan beridir düşündüğüm şeyleri belirtmek istedim..Kimse yanlış algıya kapılmasın..

Böyle demişsin ama inan bana karşı taraf buna tepkisiz kalmayıp daha da baskın çıkıyor( ki her 2 taraf kendi düşüncesini savunabilir belli çerçevede) ve sataşmalar başlıyor.işte sataşmalar başladıgı zaman ve biz bunu sezdiğimiz anda o kişiyi uyarıyoruz çünkü olay büyüyor objektiflik kalkıp subjektife dönüyor ve başlasın kavga sebebi. herkes suçu biraz kendinde aramalı hep karşı tarafa suç atmakla olmuyor malesef...

orhande
03-02-2012, 01:38
Siyaset ve Dini konular hakkında ki tavrımız belli. Hemen hemen her toplantıda da dile getirilen ve hep aynı sonuçta odaklaşılan bölümler.

Herkes kendi bildiğince siyaset konuşur, ucu açık bir mecra olduğu içinde doğru - yanlış aranması olanaksızdır. Düşünce özgürlüğü hiç bir dönemde olmamıştır, şu anda da yoktur. Birilerinin çıkarlarına ters düşen düşünceler ya anında ya da daha sonra bastırılmıştır.

Bu racon reel siyasette nasıl ise sanal siyasette de aynı olmaktadır. Kişi düşüncelerini ya başkalarına empoze etme derdinde ya da dışarıda ifade edemediği, kendini anlatamadığı konuları bu mecralarda daha özgürce savunabilmektedir.

Oysa ki buradan sesini kime duyuracaksın ya da hangi soruna çözüm sunacaksın. En fazla 5 - 10 kişi ile bir tartışma içerisine girersin ve sonuç elde edemezsin.

Benim tavsiyem siyaseti er meydanında, kurumsal alanlarda yapmanızdır.

Din konusuna gelince de kaynak bellidir ve ilk ayettede belirtildiği gibi "OKU" der ALLAH, doğru bir tanedir. Tartışmak yersizdir, inanan veya inanmayanda özgür bırakılmıştır. Yadırgama ya da dışlanmanın söz konusu olmayacağı, aynı zamanda siyasetle bağdaştırılmaması gereken bir alandır. Tarihimizde olduğu gibi din ile siyaset, kitleleri bir şekilde buyruk altına almak sadece bir taktiktir.

Tartışmalar konusuna gelince, kişisel bazda hakarete varmayan nitelikte ya da düzeni bozacak tartışmalara yol açmayacak şekilde olduğu sürece bir problem yoktur.

Duygusal_Militan
03-02-2012, 01:42
Böyle demişsin ama inan bana karşı taraf buna tepkisiz kalmayıp daha da baskın çıkıyor( ki her 2 taraf kendi düşüncesini savunabilir belli çerçevede) ve sataşmalar başlıyor.işte sataşmalar başladıgı zaman ve biz bunu sezdiğimiz anda o kişiyi uyarıyoruz çünkü olay büyüyor objektiflik kalkıp subjektife dönüyor ve başlasın kavga sebebi. herkes suçu biraz kendinde aramalı hep karşı tarafa suç atmakla olmuyor malesef...

Haklısın bu konuda katılıyorum.. En azından paylaşılan siyaset konuları daha bir özenle seçilmeli..Çünkü dikkatini çekerim sadece dini ve siyasi içerikli konularda tartışma var..Çok nadir ki diğer konularda böyle problemler çıksın..Benim bu düşünceleri belirtmek haddime değil aslında..Huzursuz bir ortam , gergin bir ortamdan rahatsız olduğum için an itibariyle böyle birşeye giriştim.. ;) Geçmişte birçok olaya şahit olduk..Sonucun ne olduğunu çok iyi bildiğimizden dolayı insanlar arası çatışmalar , dargınlıklarda yaşanmakta bu sebepten dolayı.. :o Neden kötü olalım ki başklarının gözünde..Birleştirici olmak varken, resmen ayrıştırıcı oluyoruz bu sebeplerden dolayı istemeden de olsa..Şu an senden cevap alıyorum bir mod olarak..En azından senden ricam bu konu hakkında toplantı düzenlenmesini isterim senin öncülüğünde..Ortak bir fikir sunmanız olacaktır..iNŞALLAH DÜŞÜNCELERİMİ YANLIŞ ALGILAMAZLAR..Şimdiden tşkler.. ;)

sinem_21
03-02-2012, 01:51
herkes gibi bende sıkılıyorum bu gergin ortamdan ve yanlış anlaşılmaktan... katılıyorum bu konu hakkında ortak bir fikirde uzlaşmaya.

fredi
03-02-2012, 01:56
Orhan konu ile alakalı gereken herşeyi söylemiş zaten. Ufak bir ekleme yaparak konuyu kapatmak istiyorum; forumda ne benim ne de herhangi bir x yetkilinin ayrıcalığı bulunmuyor, elimizden geldiğince herkese karşı eşit davranmaya çalıştığımız da ortada. Eşit davranılmadığını düşündüğünüz bir ortam olursa bizlere heran ulaşabileceğinizi unutmayın.

_cemredeniz
03-02-2012, 01:58
bence sorun tartışma ortamıyla alakalı değil dadalx nickli üyenin üslubuyla ilgili bana karsı bir tavır almıs durumda belki de ben öyle hissediyorum bu üslubunu zaman zaman cemil ve violetteye de gösteriyor gördüğüm kadarıyla belki ben yanlıs düsünüyorumdur yanlıs anlıyorumdur fakat saygısızca konustuğunu düsünüyorum en son olarak ta sinem e aynı seyi yaptı siyaset din vs konularda konusmak yeri gelince tartışmak bence normal çünkü bu tartışmalar tüm platformlarda oluyor mecliste bile kan gövdeyi götürüyor herseyi gectim yeri geliyor ailemizde bile fikir ayrılıklarına düsebiliyoruz önemli olan üslup kimsenin kimseye hakaret etmeye hakkı yok diye düsünüyorum

fredi
03-02-2012, 02:04
bence sorun tartışma ortamıyla alakalı değil dadalx nickli üyenin üslubuyla ilgili bana karsı bir tavır almıs durumda belki de ben öyle hissediyorum bu üslubunu zaman zaman cemil ve violetteye de gösteriyor gördüğüm kadarıyla belki ben yanlıs düsünüyorumdur yanlıs anlıyorumdur fakat saygısızca konustuğunu düsünüyorum en son olarak ta sinem e aynı seyi yaptı siyaset din vs konularda konusmak yeri gelince tartışmak bence normal çünkü bu tartışmalar tüm platformlarda oluyor mecliste bile kan gövdeyi götürüyor herseyi gectim yeri geliyor ailemizde bile fikir ayrılıklarına düsebiliyoruz önemli olan üslup kimsenin kimseye hakaret etmeye hakkı yok diye düsünüyorum

Yetkili kadrosundan herhangi birinin, herhangi bir üyeye hakaret etmesine ben izin vermem, edenin de bizim forumumuzda yetkili kadrosunda yeri yoktur zaten. Aynı şekilde herhangi bir üyenin de yetkili kadrosundaki bir kişiye hakarette bulunma şansı yok, bu tarz durumlarda gereken uyarıyı yapmalı, uyarıları dikkate almayan üyeleri de 1 haftadan başlayan sürelerle forumdan uzaklaştırmalısınız. Bu görevi kötüye kullanmak değil, görevi yerine getirmektir.
Ancak, bu tarz tartışma ortamlarının oluştuğu her konuyu o an online olan adminlere iletmeniz gerekmektedir.

_cemredeniz
03-02-2012, 02:07
bu konuda süpermodlar elinden geleni yapıyor özellikle sinem_21 ve violette tüm konuları takip halindeler saolsunlar

_Cemil_
03-02-2012, 02:14
Bu Gibi Konuların Sınırlandırılması Gibi Birşeyin Söz Konusu Olamıycagını, Olmaması Gerektiğini Düşünüyorum. Herkes Kendi Görüşünü Dile Getiricektir Zaman Zaman Harareti Yüksek Tartışmalarda Olucaktır. Meclisimizde Bile Zaman Zaman Sesler Yükselmektedir, Seslerin Yükselmesi Rahatsız Etmemelidir, Kişilere Yönelik Hakaretler Olmadıgı Sürece Sorun Yoktur, Nadirde Olsa Hakaretlerle Karşılaşabiliyoruz, bunun dısında benle aynı görüşte olmayan birine karşı kin gütmek gibi birşey olamaz, o konu bittikten sonra bir sohbet konusunda şakalaşır konusuruzda, dediğim gibi hakaret, küfür olmadıgı sürece sorun yok , olursada gerekli uyarı ve müdahale yapılır zaten.

dadalx
03-02-2012, 02:40
Evet, konunun özü yukarıdaki arkadaşın dediği gibi bana tavır alıyor gibi değil,
sistemli bir biçimde,yönetici arkadaşların siyaset ve güncel olaylar bölümünde açılan başlıkların hepsi hükümet aleyhine ki bu normal karşılanabilir,ve oran bazında yarısına yakını din eksenli konulardır,yazarız hep yazıyoruz gene yazarız, ama karşıt görüş olunca,
2 local mod,bir supermod cevap verince arkadaşında dediği gibi hiyerarşik bazda bir kayırmak eksenli konular farklı noktalara gelebiliyor. diyor ki hakaret ediyor,
ben ''dikkate alma'' cümlesini, her vize,final,bütünleme dönemlerinde burada çok okudum,ki banada daha ağırı soylenmiştir. dikkate almamıştım, sonuçta hiyerarşik olarak ''üye''konumundayım....
sonuçta, sitede normal üyeden çok, yetkili bulunması, bu gibi tartışmaların tırnak içinde
ayrışmanın olabileceği bir gerçektir,
dünyanin hiç bir yerinde, özellikle eğitim forumunda, konuyu açan mod, yorum yazan mod,
yönetemeyen, belki hiyerarşik düzenden,belki farklı forum bölümünden gelen tanışıklığı yüzünden, arkadaşını koruma babında, üyeleri uyarma adı aldında sindireceğini düşünebilir.
ben yukarıda ki arkadaş gibi ezilmek gibi değerlendirmiyorum.
Ayrıca, ben adminin ''fredi'' demoktratik biri olduğunu, taraflı tarafsız, bu yazımdan sonra,
açılan başlıklara,yazılan yorumlara, baktığı zaman tarafların oluştuğu o konu hakkında yorum yazıldıgı zaman karşıt görüş olarak, gene cevap olarak 3-4 yetkili arkadastan cevap geleceğini, ve bu hem hiyerarşik olarak hemde dünkü olay gibi kişisel yetkisini kullanma tehditi ile karşılacağını, karşılaştığımı belirtmek isterim.
son olarak da kimseye tavrım,kinim, v.s birşeyim yok, eğer söylendigi gibi olsa ide,
her açtığı, her yazdığı konuya, bugun açtığa başlığa cevabımı yazardım,ki bugun de yazmadım... sırf bu yukarıda ki gibi ''tavır almak'' gibi bir düşünce yapısı olmasın diye ama,
nafile, gene düşünülmüş.
neyse.

fredi
03-02-2012, 03:00
dadalx, birkez daha söylüyorum kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini düşündüğün yetkili arkadaşlar var ise (ki bizim forumumuzda mümkün değil) bana yada başka yetkili bir arkadaşa iletmekte senin en doğal hakkın. Ancak, ben kendimden emin olarak kesinlikle böyle bir durum yoktur diyebiliyorsam elbet vardır bir bildiğim. Kesinlikle tartışmayı uzatmamanız gerektiğini ve olayı kişisel boyutlara taşımamanız gerektiğini birkez daha rica ediyorum. Ayrıca, forumda silinen mesajları yetkili arkadaşlar sonradan da görebilmekteler, yani ben bu mesaja sinir oldum sileyim hasıraltı edeyim diye düşünüp mesaj silme şansı yok hiçkimsenin çünkü elimden geldiği kadar kontrol ediyorum. Gözümden kaçma ihtimali de var elbette ama mutlaka diğer arkadaşlardan biri durumu farkedip bana iletirler.
Dipnot : Kişisel bazda yazmış olduğunuz yazıları bundan sonra silmek zorunda olduğumu hatırlatırım.