PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Askerlik Kanunu

orhande
31-01-2012, 16:22
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN DEVAM ZORUNLULUĞU KALKTI
Yüksekokul ve lisans öğrenimini devam ettirenlerden, derslere devam etmeyenler veya 2 yıl üst üste sınıfta kalanlar, tecili kaldırılarak askere alınıyordu. Günümüzde birçok üniversitede devam mecburiyetinin bulunmaması, sınıf geçme yerine ders geçme uygulaması nedeniyle bu zorunluluk da kalktı. 2 yıl üst üste sınıfta kalan veya derslere devam etmeyenlerin de askerliği ertelenecek.

ASKERLİK YOKLAMASI KALKIYOR
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ve Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemi'nin yürürlüğe girmesi ile askerlik çağında olanlar için ilk yoklama ve yedeklik yoklaması kalkıyor. Bu ay ilk askerlik çağlarına gelenlerle askerlikleri geçen yıldan bu yıla bırakanların yoklamaları da kalkıyor.

ASKERLİK MECLİSİ DE KALDIRILIYOR
İllerde vali veya vali yardımcısı, ilçelerde ise kaymakam başkanlığında toplanan; askerlik şubesi başkanı veya vekili ile iki hekim ile nüfus müdürünün katıldığı askerlik meclisleri de artık olmayacak.

MUAYENEDEN ÜCRET ALINMAYACAK
Askeri hastane bulunmayan yerlerde; aile hekimi, resmi-sivil sağlık kuruluşları ile askeri hastanelerdeki muayene işlemlerinden herhangi bir ücret veya katkı payı alınmayacak.

KARDEŞ YAŞ SINIRI 20'YE ÇIKARILDI
Askerlik çağına gelmiş kişi, ailesinin geçimini sağlamak zorunda ise ve kendisinden sonraki kardeşi 15 yaşına gelmemiş ise askerliği tecil ediliyordu. Yeni düzenleme ile kardeşin yaş sınırı 20'ye yükseltildi.

Tüm Ayrıntılar ve Değişiklikler İçin Aşağıdaki Sayfayı İnceleyiniz…

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120603-6.htm

mourinho
01-02-2012, 12:00
açıköğretim de 2 yıl üst üste kaldım tecilim bozulmuyo mu yani yaş 24 açıköğretim de kayıtım var kayıt sildirmedim bu durumda ne yapmalıyım ?

orhande
02-02-2012, 17:45
açıköğretim de 2 yıl üst üste kaldım tecilim bozulmuyo mu yani yaş 24 açıköğretim de kayıtım var kayıt sildirmedim bu durumda ne yapmalıyım ?

Kanun yürürlüğe girmeden bir şey söylemek zor...

AsiKral116
02-02-2012, 22:50
Ya terhis olduktan sonra şubeye gidiyorduk, artık gitmeyecekmiyiz üstat bi açabilirmiyiz? :) Güzel haber valla...

Yani iyi oluryaa, illa put gibi dikmesinler bizi şubeye, sivil memurun kahrı, artistliği hiç çekilmiyordu... Hiç unutmam işten izin alıp gitmiştim beni tam 4 saat oyaladılar. Çay içtiler paso...Kavga etmiştim. İşimi kaybediyordum az daha.
Ben yaptırmıyorum zaten yasalaşıncaya kadar yoklama moklama.. İnt. üzerinden yaparım kabul eden eder:D Koskoca hükümet açmış e-devleti As.şubesi de kim oluyor.

orhande
03-02-2012, 00:41
Ya terhis olduktan sonra şubeye gidiyorduk, artık gitmeyecekmiyiz üstat bi açabilirmiyiz? :) Güzel haber valla...

Bu şekliyle yasalaştığı zaman aynen öyle olacak.

Şu anda da www.turkiye.gov.tr üzerinden Askerlik Yoklaması yapılabiliyor fakat genelde Askerlik Şubeleri tarafından kabul görmüyor. Belki de o sistemi çalışır vaziyete getirebilirler...

forum.user1
03-02-2012, 02:28
Askerlik Kanunu'nda değişiklik yapılmasının öngören kanun tasarısı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Peki bundan sonraki adımlar nelerdir? Hangi adımlardan geçtikten sonra yararlanabileceğiz.

mourinho
15-02-2012, 05:42
maddi durumdan zor günler geçiriyorum bu sebepten dolayı aöf işletme de harcımı yatıramadım dolayısıyla kayıt yeniletme işlemini yapamadım.aöf işletme de kaydım var kayıt sildirme işlemi falan yaptırmadım. 2011 - 2012 sezonu malesef böle oldu.inşallah önümüzde ki 2012 - 2013 sezonun da harcımı yatırıp kaydımı yeniletcem.bu 1 sezon içerisinde askerlikle ilgili problem olur mu ? aöf web işlem den bilgilerime her daim bakabiliyodum harcımı yatıramadığım için bugün girdiğim de bilgilerimi göstermiyor uyarı verip ; mezun oldunuz ya da kayıt yeniletmediniz diyor. yeni kanun tasarısı da çıktı çıkıcak bu kanunu da göz önüne aldığımız da askerlikle ilgili bir problem yaşarmıyım ? daha yeni iş buldum maddi açıdan çok zor günler geçiriyorum borç harç dolu bunları ödemem gerekiyo ve de aöf işletmeden de mezun olmak istiyorum. bu durumda neler yapmalıyım tecrübe ve bilgilerinizi paylaşmanızı arz ederim. şimdi den herkese teşekkür ederim ...

islex
14-03-2012, 03:22
bu kanunu nerden takip edebiliriz???

fredi
14-03-2012, 05:31
bu kanunu nerden takip edebiliriz???

Gelişmeleri forumumuzdan takip edebilirsiniz.

maddi durumdan zor günler geçiriyorum bu sebepten dolayı aöf işletme de harcımı yatıramadım dolayısıyla kayıt yeniletme işlemini yapamadım.aöf işletme de kaydım var kayıt sildirme işlemi falan yaptırmadım. 2011 - 2012 sezonu malesef böle oldu.inşallah önümüzde ki 2012 - 2013 sezonun da harcımı yatırıp kaydımı yeniletcem.bu 1 sezon içerisinde askerlikle ilgili problem olur mu ? aöf web işlem den bilgilerime her daim bakabiliyodum harcımı yatıramadığım için bugün girdiğim de bilgilerimi göstermiyor uyarı verip ; mezun oldunuz ya da kayıt yeniletmediniz diyor. yeni kanun tasarısı da çıktı çıkıcak bu kanunu da göz önüne aldığımız da askerlikle ilgili bir problem yaşarmıyım ? daha yeni iş buldum maddi açıdan çok zor günler geçiriyorum borç harç dolu bunları ödemem gerekiyo ve de aöf işletmeden de mezun olmak istiyorum. bu durumda neler yapmalıyım tecrübe ve bilgilerinizi paylaşmanızı arz ederim. şimdi den herkese teşekkür ederim ...

Kanun ile bağdaştırmaya gerek yok şuan için sizin durumunuzu. Ayrıca, henüz yeni kanun yürülülüğe girmişte değil. Ancak, şuanda yürürlükte olan kanunda da 2 yıl üstüste kalırsanız teciliniz bozuluyor, bu sene kayıt yeniletmemiş olsanız da bir sonraki sene kaydınızı yenileyip sınıfı geçerseniz hiçbir sorun yaşamazsınız.

orhande
09-05-2012, 03:58
Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

İlk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri kaldırılacak. Yükümlülerin sağlık muayeneleri, aile hekimlerince yapılabilecek.

Fakülte ya da yüksek okul öğrencilerinin askerliği erteleme şartlarından olan okula devam mecburiyeti ve iki yıl üst üste sınıfta kalmama zorunluluğu kaldırılacak.

Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek; yoklama işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.

Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek kaydıyla; mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek.

Yoklama sırasında lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri üç yıl, fakülte veya yüksekokuldan ilişikleri kesilenlerle yüksekokul mezunlarının askerlikleri ise 29 yaşını tamamladıkları yılın sonu esas alınarak iki yıl süreyle ertelenecek.

Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından yahut bunların dengi olduğu kabul edilen okullardan mezun olan yükümlülerin askere sevkleri, istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren iki yıla kadar, yüksek lisans eğitimini tamamlayanların ise bir yıla kadar tehir edilebilecek.

>>> Tüm Ayrıntılar <<< (http://www.trthaber.com/haber/gundem/askerlik-kanunu-degisiyor-39990.html)

islex
09-05-2012, 13:49
Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

İlk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri kaldırılacak. Yükümlülerin sağlık muayeneleri, aile hekimlerince yapılabilecek.

Fakülte ya da yüksek okul öğrencilerinin askerliği erteleme şartlarından olan okula devam mecburiyeti ve iki yıl üst üste sınıfta kalmama zorunluluğu kaldırılacak.

Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek; yoklama işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.

Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek kaydıyla; mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek.

Yoklama sırasında lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri üç yıl, fakülte veya yüksekokuldan ilişikleri kesilenlerle yüksekokul mezunlarının askerlikleri ise 29 yaşını tamamladıkları yılın sonu esas alınarak iki yıl süreyle ertelenecek.

Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından yahut bunların dengi olduğu kabul edilen okullardan mezun olan yükümlülerin askere sevkleri, istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren iki yıla kadar, yüksek lisans eğitimini tamamlayanların ise bir yıla kadar tehir edilebilecek.

>>> Tüm Ayrıntılar <<< (http://www.trthaber.com/haber/gundem/askerlik-kanunu-degisiyor-39990.html)

meclis başkanlığına sunuldu ne demek oluyor yani mecliste milletvekillerinin oyunamı sunulacak genel kurulda? komisyon olayları falan bitti mi oluyor?

orhande
09-05-2012, 14:49
meclis başkanlığına sunuldu ne demek oluyor yani mecliste milletvekillerinin oyunamı sunulacak genel kurulda? komisyon olayları falan bitti mi oluyor?

AYNEN öyle, meclisten geçtiğinde yasalaşacak...

feerhat
11-05-2012, 04:31
işte TBMM ye sunulan kanun tasarısının metni : http://www2.tbmm.gov.tr/d24/1/1-0618.pdf

tasarının 8. maddesi şunu öneriyor, 35. maddenin c bendi şu şekilde değişecekmiş ;

LİSE VEYA DENGİ OKULLAR İLE FAKÜLTE VE YÜKSEKOKULLARDA ÖĞRENİM GÖRENLERİN ASKERLİKLERİ 29 YAŞINI GEÇMEMEK ÜZERE MEZUN OLUNCAYA VEYA İLİŞİKLERİ KESİLİNCEYE KADAR ERTELENİR.

mevcut kanunda C bendine göre 2 kez üst üste kalmama şartı var. bu tasarı kanunlaşınca 2 kez üst üste kalsakta askerliğimiz ertelenebilecek, taki 29 yaşından gün alıncaya kadar. TBMM ye dün sunulmuş tasarı, 31 ekim e kadar kanunlaşırsa bizleri büyük dertten kurtaracak.

İnşallah bu kanun tasarısı biran önce TBMM gündemine alınıp oylanır ve kanunlaşır. Hepimiz rahatlicaz, sabırsızlıkla bekliyoruz kanunlaşmasını.

feratt
11-05-2012, 12:02
işte TBMM ye sunulan kanun tasarısının metni : http://www2.tbmm.gov.tr/d24/1/1-0618.pdf

tasarının 8. maddesi şunu öneriyor, 35. maddenin c bendi şu şekilde değişecekmiş ;

LİSE VEYA DENGİ OKULLAR İLE FAKÜLTE VE YÜKSEKOKULLARDA ÖĞRENİM GÖRENLERİN ASKERLİKLERİ 29 YAŞINI GEÇMEMEK ÜZERE MEZUN OLUNCAYA VEYA İLİŞİKLERİ KESİLİNCEYE KADAR ERTELENİR.

mevcut kanunda C bendine göre 2 kez üst üste kalmama şartı var. bu tasarı kanunlaşınca 2 kez üst üste kalsakta askerliğimiz ertelenebilecek, taki 29 yaşından gün alıncaya kadar. TBMM ye dün sunulmuş tasarı, 31 ekim e kadar kanunlaşırsa bizleri büyük dertten kurtaracak.

İnşallah bu kanun tasarısı biran önce TBMM gündemine alınıp oylanır ve kanunlaşır. Hepimiz rahatlicaz, sabırsızlıkla bekliyoruz kanunlaşmasını.

evet çok yararlı bir bilgi, benim de kardeşim var bu durumda kalabilecek, yasa geçtiği takdirde senin de belirttiğin gibi rahatlayacağız.

orhande
17-05-2012, 13:11
TBMM Milli Savunma Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

Her yıl 1 Ocak - 30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz - 31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

bharun
17-05-2012, 14:58
TBMM Milli Savunma Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

Her yıl 1 Ocak - 30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz - 31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

hocam şimdi ben işletme 3. sınıftayım, geçen sene intibakda idim, kaldım ama hazırlığı kaldıkları için bizide 3 e geçirdiler, bu senede kalıcam gibi, şimdi 29 yaşına kadar kalsam bile gitmiyormuyum askere

orhande
18-05-2012, 00:55
hocam şimdi ben işletme 3. sınıftayım, geçen sene intibakda idim, kaldım ama hazırlığı kaldıkları için bizide 3 e geçirdiler, bu senede kalıcam gibi, şimdi 29 yaşına kadar kalsam bile gitmiyormuyum askere

Yeni yasa ile birlikte öyle olacak evet...

29 yaşına kadar askerliğinizi erteleyebileceksiniz. Fakat yinede Askerlik Şubeniz ile iletişime geçiniz ve uygulamanın yürürlüğe girmeside önemli...

nyist_
18-05-2012, 12:34

29 yaşına kadar askerliğinizi erteleyebileceksiniz. Fakat yinede Askerlik Şubeniz ile iletişime geçiniz ve uygulamanın yürürlüğe girmeside önemli...

bende aynı durumdayım intibak ilk sene sayılmıyornuş sanırım bu yüzden şuan 1.senedeymişiz bu durumda 1 sene daha kalma hakkı doğuyormuş böyle bir durum varmı?

orhande
18-05-2012, 17:51
bende aynı durumdayım intibak ilk sene sayılmıyornuş sanırım bu yüzden şuan 1.senedeymişiz bu durumda 1 sene daha kalma hakkı doğuyormuş böyle bir durum varmı?

Net bir bilgim olmadığı için AÖF Büronuzu aramanızı tavsiye ederim.

444 10 26

toy44
19-05-2012, 00:06
şimdi aöf mezun olanlarda Üniversite mezunlarına sözleşmeli subay veya astsubay olabilme imkanı gelecek diyor.aöf mezun oldukdan sonra askerliki subay olarak yapacak değilmi.kanun değişdiğinde?

bide bi sorum başbakanlık bursu aöf 4 okuyanada veriyormuş doğrumu? yoksa 2 yıllık aöf 'de varmı?

orhande
19-05-2012, 01:16
şimdi aöf mezun olanlarda Üniversite mezunlarına sözleşmeli subay veya astsubay olabilme imkanı gelecek diyor.aöf mezun oldukdan sonra askerliki subay olarak yapacak değilmi.kanun değişdiğinde?

Her mezun olan SUBAY olmayacak, sadece hak tanınacak...

bharun
21-05-2012, 00:02

hocam zaten meclisten geçti, yürürlülüğe girmesi derken ne anlamda, bizi etkiler mi etkilemez mi anlamında mı?

birde askerlik bürosuna mı gitmem gerek aöf bürosu ile mi görüşeyim

kısacası eğer yasalaşırsa istediğim kadar aynı sınıfta kalayım 4 5 sene gitmiyorum askere değilmi

orhande
21-05-2012, 00:21
hocam zaten meclisten geçti, yürürlülüğe girmesi derken ne anlamda, bizi etkiler mi etkilemez mi anlamında mı?

birde askerlik bürosuna mı gitmem gerek aöf bürosu ile mi görüşeyim

kısacası eğer yasalaşırsa istediğim kadar aynı sınıfta kalayım 4 5 sene gitmiyorum askere değilmi

Meclisten geçtikten sonra yürürlüğe girmesi, askerlik şubelerine ''emir'' gitmesi gerekmekte. Geçenlerde bir arkadaşımız askerlik şubesi ile görüşmüş ve henüz yürürlüğe girmediğini söylemişler.

Konu ile ilgili öncelikle AÖF Büronuz, daha sonrasında da Askerlik Şubeniz ile görüşebilirsiniz...

bharun
21-05-2012, 11:28
Meclisten geçtikten sonra yürürlüğe girmesi, askerlik şubelerine ''emir'' gitmesi gerekmekte. Geçenlerde bir arkadaşımız askerlik şubesi ile görüşmüş ve henüz yürürlüğe girmediğini söylemişler.

Konu ile ilgili öncelikle AÖF Büronuz, daha sonrasında da Askerlik Şubeniz ile görüşebilirsiniz...

tamam hocam çok teşekkürler umarım çok sürmez yürürlülüğe girmesi

orhande
28-05-2012, 23:56
29 Yaşını Dolduran Öğrenciler Dikkat

29 yaşını dolduran öğrencilerden “askerlik durum belgesi” istenmeye başlandı. Askerlik şubeleri öğrencilere belge vermiyor. Halen üniversitede okuyan 29 yaşını dolduran öğrenciler de askere çağrılmaya başlandı.

Milli Savunma Bakanlığı ocak ayında YÖK`e gönderdiği yazıda “29 yaşından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesine imkan yok. Bu durumdakiler askerlik yapıp eğitimlerine devam edebilir” dedi.

Türkiye genelindeki 167 üniversitede 29 yaş sınırında binlerce öğrencinin olduğu tahmin ediliyor. Kayıt dondurmanın yanı sıra gündeme gelen seçeneklerden biri de bedelli askerlik. Ancak bunun için de en geç 15 Haziran`a kadar başvurup 15 bin liralık ilk taksidin ödemesi gerekiyor.

islex
29-05-2012, 00:04
kanun hala meclis gündeminde malesef ya ne zaman yasalaşacak

bharun
29-05-2012, 17:03
geçen hafta askerlik şubesini aradım 20 güne yasalaşacak dediler

bende aöf deyim merakla bekliyorum yaş 22 29 a kadar gitmek istemiyorum

islex
30-05-2012, 23:21
yasa kanunlaştı hepimize hayırlı olsun

Relax1313
02-06-2012, 01:08
Askerlik kanunu ile ilgli haberlere bakıyorum ama 2 yıl üst üste kalma ile iligli bir açıklama göremedim.Kaldırılda da sadece 29 yaşını doldurma şartı mı geldi sadece ?

orhande
02-06-2012, 02:21
Askerlik kanunu ile ilgli haberlere bakıyorum ama 2 yıl üst üste kalma ile iligli bir açıklama göremedim.Kaldırılda da sadece 29 yaşını doldurma şartı mı geldi sadece ?

Evet, 29 yaş sınırı devam ediyor...

orhande
03-06-2012, 19:21
Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

En az 4 yıllık fakülte veya yüksekokul bitiren kadın veya erkekler, muvazzaf subay olabilecek. Bunun için başvuru yapanların düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 27 yaşından büyük olmaması gerekecek.

Lisansüstü öğrenimi tamamlamış olanlar için üst yaş sınırı 32 olacak. Muvazzaflığa geçmek isteyenler için "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından harp okullarında yetiştirilemeyen veya yeterince yetiştirilemeyen sınıflar" göz önünde tutulacak.

SON YOKLAMA KALKIYOR
Kanunun önceki halinde yer verilen "son yoklama" düzenlemesi de yapılan değişiklikle kaldırıldı. Ayrıca, yoklamanın ne zaman yapılacağıyla ilgili olarak "her yıl 1 Ocak günü başlar ve o yıl askerlik çağına giren doğumluların silah altına alınacağı ilk celp ve sevk tarihinin bitimine kadar devam eder" düzenlemesi getirildi.

Askere almada yapılması gereken sağlık muayenesi aile hekimi tarafından yapılabilecek. Aile hekimleri, resmi-sivil sağlık kuruluşları bu işlemden ücret almayacak.

Düzenlemede ayrıca savaş zamanı hariç olmak üzere, bir baba veya ananın iki oğlundan biri askerdeyken diğer oğlunun, ikiden fazla oğlu olanlardan da çocuklarından ikisi askerde iken diğerlerinin askerdeki çocuklarının hizmeti bitene kadar askere alınmayacağı düzenlendi.

Düzenlemede ayrıca, "Bu bendin uygulanmasında 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller hesaba katılmaz. Bu işlemler celp ve sevk zamanında sevkin geciktirilmesi, birlikte askere alınacaklar için ise baba veya ana hangisinin bırakılmasını isterse, onun bırakılması suretiyle yapılır" ifadesine yer verildi.

Yapılan değişikliklerle muvazzaf subayların mecburi hizmet süresi de 15 yıldan 10 yıla indiriliyor.

hayal@17
03-06-2012, 19:57
peki lisans mezunları ikinci bir üniversite yazdığında askerlik tecil olmuyordu. Onunla ilgili bir düzenleme var mı acaba?.
Tecil olabilmesi için illa yüksek lisans şart mı?

orhande
03-06-2012, 20:08
peki lisans mezunları ikinci bir üniversite yazdığında askerlik tecil olmuyordu. Onunla ilgili bir düzenleme var mı acaba?.
Tecil olabilmesi için illa yüksek lisans şart mı?

O durumla ilgili bir düzenleme yapılmamış sanırım. Askerlik Şubenizden bilgi alabilirsiniz...

bharun
04-06-2012, 01:20
hocam şimdi ben intibakda kalmış, sora intibağı kaldırıp benim durumumda olanları 3 geçirdiler, bu senede kalmaya aday olarak, daha sonraki senelerde de kalsam 29 yaşına kadar tecilim bozulmayacak mı

orhande
04-06-2012, 01:24
hocam şimdi ben intibakda kalmış, sora intibağı kaldırıp benim durumumda olanları 3 geçirdiler, bu senede kalmaya aday olarak, daha sonraki senelerde de kalsam 29 yaşına kadar tecilim bozulmayacak mı

Aynen öyle, 29 yaşına kadar askerlik tecilinde sorun olmayacak...

nefret_1984
04-06-2012, 01:54
Aynen öyle, 29 yaşına kadar askerlik tecilinde sorun olmayacak...

Bana yaramadı iyikide yaramadı vize sınavından önce bu yılda kalırsam 2 kez üst üstte kalacağım için uzun dönem askerdim...eee malum bunun gazı işe eşşek yükü ile çalışmak ile beraber final sınavı ile birlikte tüm derslerden ortalama her ders 90 dan aşağısı gelmeyeceği kesin ve allah'ın izni ile mezunum sınav cevap anahtarlarının başına bir hal gelmez ise artık...

ve özellikle sana çok teşekkür ediyorum bi nebzede senin cevabınla ders çalışmaya başladım ALLAH razı olsun senden çok ama çok teşekkür ederim..

orhande
04-06-2012, 02:17
ve özellikle sana çok teşekkür ediyorum bi nebzede senin cevabınla ders çalışmaya başladım ALLAH razı olsun senden çok ama çok teşekkür ederim..

Rica ederim :::

Burada yaptığım cevaplandırmalarımda genelde ders çalışmayı ve işi şansa bırakmamayı teşvik etmeye çalışıyorum. Kolay yol varken riskli olanı ya da başkalarından medet ummayı beklemektense, kendi azim ve çalışmalarınızla başarı sağlamak hem istediğinizi elde etme açısından hemde başarı tatmini açısından daha pozitif olacaktır.

Başarılarınızın devamını dilerim...

mourinho
04-06-2012, 16:52
sayın orhande

SON YOKLAMA KALKIYOR
Kanunun önceki halinde yer verilen "son yoklama" düzenlemesi de yapılan değişiklikle kaldırıldı. Ayrıca, yoklamanın ne zaman yapılacağıyla ilgili olarak "her yıl 1 Ocak günü başlar ve o yıl askerlik çağına giren doğumluların silah altına alınacağı ilk celp ve sevk tarihinin bitimine kadar devam eder" düzenlemesi getirildi.

buna göre; fakülte ve yüksekokullar da öğrenim görenler (ben 4 yıllık aöf öğrenciyim yaş 25) öğrenci olduğumuz sürece biz de yoklamaya gidicez mi ?

orhande
04-06-2012, 16:58
sayın orhande

SON YOKLAMA KALKIYOR

buna göre; fakülte ve yüksekokullar da öğrenim görenler (ben 4 yıllık aöf öğrenciyim yaş 25) öğrenci olduğumuz sürece biz de yoklamaya gidicez mi ?

Öğrenci olduğunuz sürece okulunuz tarafından askerliğiniz tecil edildiğinden dolayı zaten YOKLAMA'ya gitmeyi gerektirecek bir durum yoktur.

Yeni yasayla birlikte öğrenciliğiniz devam ettiği sürece 29 yaşını doldurana kadar askerlik tecilindeki en büyük problem olan "2 sene üst üste kalanların askerliği tecil edilmez" durumu ortadan kalkmış oldu...

Kaldırılan Son Yoklama Nedir?
Şubat ayı içinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenerek basın ve yayın yolu ile de duyurulan tarihlerde o yıl ilk yoklaması yapılanlar ile önceki yıl yapılan son yoklamada Yoklama Heyeti tarafından ertesi yıla bırakılanların son yoklaması yapılır.

seljuknet
04-06-2012, 22:41
örneğin 28 yaşındayım, 29 yaşıma girdim tecilim bitiyor mu yoksa 29 yaşına girdim, 29 doluncaya kadar yani 30 oluncaya kadar tecilim geçerli mi?

orhande
05-06-2012, 00:59
örneğin 28 yaşındayım, 29 yaşıma girdim tecilim bitiyor mu yoksa 29 yaşına girdim, 29 doluncaya kadar yani 30 oluncaya kadar tecilim geçerli mi?

Belirtilen 29 yaşını doldurduğunuzda tecil şansınız kalmıyor. Ayrıntılı bilgiyi AÖF Büroları ve Askerlik Şubelerinden alabilirisniz...

Ahmetdonmez001
07-06-2012, 05:07
konu hakkinda bilgilendirirseniz cok memnun olurum.. 2010 yilinda a.o.f de iki yil ust uste kaldigim icin askerlik tecil islemlerim yapilmayip yoklama kacagi durumuna dusmusum.ancak gecen yil bir ust sinifa gectim.muhtemeln bu yilda gecip 4.sinifta olacagim.ama bu yasa cikmadan once ne yazik ki ust sinifa gecmem tecil hakkimin devam etmesine bir yarari olmadi.yeni yasa ile birlikte tecil hakkimi geri kazanabilirmiyim sizce.27 yasindayim..yasa iki yil ustuste kalanlari artik tecil islemini iptal etmiyecegi diyor ancak daha once bu nedenle yoklama kacagi olanlar yararlanacak diye bi ibare koymuyor.benim durumumda olan arkadaslar varmidir.veya konu hakkinda bilgisi olan varmodir.rica etsem bilgilendirseniz beni

orhande
07-06-2012, 18:39
konu hakkinda bilgilendirirseniz cok memnun olurum.. 2010 yilinda a.o.f de iki yil ust uste kaldigim icin askerlik tecil islemlerim yapilmayip yoklama kacagi durumuna dusmusum.ancak gecen yil bir ust sinifa gectim.muhtemeln bu yilda gecip 4.sinifta olacagim.ama bu yasa cikmadan once ne yazik ki ust sinifa gecmem tecil hakkimin devam etmesine bir yarari olmadi.yeni yasa ile birlikte tecil hakkimi geri kazanabilirmiyim sizce.27 yasindayim..yasa iki yil ustuste kalanlari artik tecil islemini iptal etmiyecegi diyor ancak daha once bu nedenle yoklama kacagi olanlar yararlanacak diye bi ibare koymuyor.benim durumumda olan arkadaslar varmidir.veya konu hakkinda bilgisi olan varmodir.rica etsem bilgilendirseniz beni

Tahminime göre tecil işleminde sorun yaşamazsınız fakat net cevabı Askerlik Şubenizden alabilirsiniz...

k8Triton
18-06-2012, 13:01
Selamlar,

Bir konu hakkında bilgi almak istiyordum.1991 doğumluyum.2010 da açık öğretim işletme bölümüne kayıt yaptırdım.Bu senede kalırsam eğer 2 sene üst üste kalmış olacağım.Eski yasaya göre tecilim bozulup askere gidiyordum.Fakat bu yeni yasa ile tecil bozulmuyormuş.Bu yasa yürürlüğe girdimi.Tecilim bozulma gibi bir durum söz konusumu.Birde bu sene kalırsam eğer açıköğretimden kaydımı sildirip tekrardan kayıt yaptıracaktım.Fakat bu yeni yasayı duydum bilgi almak istiyorum eğer ki varsa böyle birşey hiç kayıt sildirmeyle uğraşmıyacağım.

Teşekkürler.

orhande
18-06-2012, 16:04
Selamlar,

Bir konu hakkında bilgi almak istiyordum.1991 doğumluyum.2010 da açık öğretim işletme bölümüne kayıt yaptırdım.Bu senede kalırsam eğer 2 sene üst üste kalmış olacağım.Eski yasaya göre tecilim bozulup askere gidiyordum.Fakat bu yeni yasa ile tecil bozulmuyormuş.Bu yasa yürürlüğe girdimi.Tecilim bozulma gibi bir durum söz konusumu.Birde bu sene kalırsam eğer açıköğretimden kaydımı sildirip tekrardan kayıt yaptıracaktım.Fakat bu yeni yasayı duydum bilgi almak istiyorum eğer ki varsa böyle birşey hiç kayıt sildirmeyle uğraşmıyacağım.

Teşekkürler.

Yasa yürürlüğe girdi fakat Askerlik Şubeniz ile iletişime geçmenizi ve durumunuzu aktarmanızı tavsiye ederim...

cenk83
21-06-2012, 12:13
Bir konuda bilgi almak istiyorum AOF burosuna gittim ama ordakilerin bilgisi yoktu.

13.07.1983 dogumluyum 1.sınıf tekrarı yaptım bu sene , acaba aof bu sene tecil ilemi yapacak mı ? Yardımcı olabilcek olan var mı?

orhande
21-06-2012, 14:19
Bir konuda bilgi almak istiyorum AOF burosuna gittim ama ordakilerin bilgisi yoktu.

13.07.1983 dogumluyum 1.sınıf tekrarı yaptım bu sene , acaba aof bu sene tecil ilemi yapacak mı ? Yardımcı olabilcek olan var mı?

29 yaşınızı doldurduysanız eğitim gerekçesiyle askerliğiniz tecil edilmez. Okul kaydınızı sildirip 2 yıl özel tecilinizi kullanırsınız.

AÖF bürosundan bilgi alamadıysanız askerlik şubeniz ile görüşün...

elitt
13-07-2012, 15:38
Merhaba ben 26.10.1993 doğumluyum. össye girdim ve açıköğretim için tercihleri bekliyorum. 10.ayda 19 olcam tecil için ne yapmak gerekiyor.

omsystem
23-07-2012, 04:38
Admin selam, öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler.
Benim de bir sorum olacak;

1989 doğumluyum, 2011'in Ekim ayında 2 yıllık bir üniversiteden mezun oldum akabinde ise dikey geçiş hakkımı kullanarak AÖF'e geçtim. Önümüzdeki yıl da son sınıfta olacağım. Tecil hakkım 2013'ün sonuna kadardı.

Soru şu: AÖF'ü de tamamladığımda, tekrar ÖSS'ye girip başka bir AÖF bölümüne yerleşirsem tecil hakkımı 29 yaşıma kadar kullanabiliyor muyum? Yani basitçe farklı bölümlere yerleştiğim sürece 29 yaşına kadar askere gitmeme şansım var mı?

Şimdiden teşekkürler...

orhande
23-07-2012, 20:40
Merhaba ben 26.10.1993 doğumluyum. össye girdim ve açıköğretim için tercihleri bekliyorum. 10.ayda 19 olcam tecil için ne yapmak gerekiyor.

AÖF'ye yerleştiğinizde tecil için bir şey yapmanız gerekmiyor. Okul gerekçesiyle AÖF bürosu tarafından askerliğiniz tecil edilecektir. Fakat askerlik şubeniz ile irtibatı kesmemekte fayda var...

Admin selam, öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler.
Benim de bir sorum olacak;

1989 doğumluyum, 2011'in Ekim ayında 2 yıllık bir üniversiteden mezun oldum akabinde ise dikey geçiş hakkımı kullanarak AÖF'e geçtim. Önümüzdeki yıl da son sınıfta olacağım. Tecil hakkım 2013'ün sonuna kadardı.

Soru şu: AÖF'ü de tamamladığımda, tekrar ÖSS'ye girip başka bir AÖF bölümüne yerleşirsem tecil hakkımı 29 yaşıma kadar kullanabiliyor muyum? Yani basitçe farklı bölümlere yerleştiğim sürece 29 yaşına kadar askere gitmeme şansım var mı?

Şimdiden teşekkürler...

İkinci üniversite olarak tecil şansınız kalmıyor fakat Yüksek Lisans ve sonrasında Doktora yaptığınızda tecil ettirebilirsiniz. AÖF bürosundan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz 444 10 26

ercanla01
26-07-2012, 22:59
Hocam iyi günler.
Ben 89 doğumluyum ve üniversite 2. sınıf öğrencisiyim.Okulumu bitirdikten sonra açıköğretime yazılıp kpss ye hazırlanıp atamamın yapılmasından sonra askere gitmeyi düşünüyordum.
Şimdi sorum şu.Ben okuduğum üniversitemden mezun olduktan sonra açıköğretime yazılmam tecil konusunda yararlı olmayacak mı? Eğer yararlı olmazsa üni den mezun olduktan sonra kendi isteğime göre 2 yıl tecil hakkım mı var.Bilgilendirirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler

orhande
27-07-2012, 02:39
Hocam iyi günler.
Ben 89 doğumluyum ve üniversite 2. sınıf öğrencisiyim.Okulumu bitirdikten sonra açıköğretime yazılıp kpss ye hazırlanıp atamamın yapılmasından sonra askere gitmeyi düşünüyordum.
Şimdi sorum şu.Ben okuduğum üniversitemden mezun olduktan sonra açıköğretime yazılmam tecil konusunda yararlı olmayacak mı? Eğer yararlı olmazsa üni den mezun olduktan sonra kendi isteğime göre 2 yıl tecil hakkım mı var.Bilgilendirirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler

Öncelikle okuduğunuz okul 4 yıllık lisans bölümü ise mezun olduktan sonra ikinci üniversite olarak AÖF okuyarak askerliğiniz tecil edilmez. Dediğiniz gibi mezun olduktan sonra özel olarak 2 yıl tecil ettirebilirsiniz sadece. Eğer iki yıllık önlisans bölümündeyseniz Dikey Geçiş ile AÖF'den devam edebilirsiniz.

Bunun dışında Yüksek Lisans ile de tecil ettirebilirsiniz diye biliyorum. AÖF bürosuna danışabilirsiniz 444 10 26

omsystem
28-07-2012, 05:23
Eğer böyle bir şansım yoksa, okuduğum AÖF'ün son sınıfında ders bırakıp tekrar yaptığım takdirde askere gitmeme olayını uzatabiliyorum? Değişen iki yıl üst üste sınıfta kalamama durumunun yeniliği nedir o halde?

orhande
28-07-2012, 20:49
Eğer böyle bir şansım yoksa, okuduğum AÖF'ün son sınıfında ders bırakıp tekrar yaptığım takdirde askere gitmeme olayını uzatabiliyorum? Değişen iki yıl üst üste sınıfta kalamama durumunun yeniliği nedir o halde?

Ders bırakarak okulunuzu 29 yaşınızı doldurana kadar uzatabilirsiniz, yeni kanunla gelen değişikliklerden birisi de bu zaten...

yusuf01015
29-07-2012, 16:22
arkadaşlar 03.06.2012 tarihli yürürlüğe giren yasada iki sene üst üste kalma ve devam zorunluluğu gibi şartlar aranmaksızın öğrenci olmaları durumunda askerlikleri 29 yaşına kadar ertelenecektir.Zaten olması gerekende budur 2012-2013 eğitim-öğretim yılında açıköğretimde tüm bölümler kredili sisteme geçiyor dolayısıyla kalma yok sorumlu geçme var , linki vereyim sizde okuyun http://www.asal.msb.gov.tr/ 1111 sayılı kanunun madde D ' de geçiyor Saygılarımla ;

kripto35
05-08-2012, 14:37
arkadaşlar bu yasayı duymuştum hatta arkadaşlarımdan bitanesi askerlik bürosuna gitmişti askerliğini askerliğini tescil ettirmek için arkadaşım 2 yıllık üniversitesinde 5. senesinde ve üniversite belli bi yıldan sonra askeri şubeye kağıt göndermiyormuş o nedenden arkadaşım okuduğuna dair kağıtları kendi götürdü. Gittiğinde askerliğini tecil ettiler ancak şöyle bir şeyde söylemişler " arkadaş açıköğretim okumuyo ondan kalsada sorun yok tecil edin " . Şimdi bu yasada geçen maddeyide okudum madde ;

" Lise veya dengi okullar ile fakülte ve
yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun
oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir. "

burada da açıköğretim hakkında bir belirtme yapılmamış şimdi zaten açıköğretim bürosundan çalışanların kendi yaptıklarından bile haberi yok ne sorsan tam bilemiyorum diyiyolar. Askerlik şubesine gittimde askerliği tecil ettirmeye kardeşim sen açıköğretimlisin bide üzerine 2 sene üst üste kalmışın normal üniversite okusaydın tamamdı da açıköğretimliler yasa kapsamı içerisine girmiyor. O nedenden senin tecilini yapamıyoruz demesinler bana. Biraz işgillendimde ben :D

orhande
05-08-2012, 18:01
Açiköğretimlileri üniversite olarak saymayanlar özel sektördür. Devlet açiköğretimlileri örgün öğretimden ayirmamaktadir. Yani yeni yasa herkesi kapsamaktadir...

kripto35
05-08-2012, 21:46
eyw admin saolasın içime su serptin valla :D

tyson
09-08-2012, 03:34
2 yil ust uste sinifta kaldim yas 27
tecil ettirmem icin yeni yasa ile ne yapmam gerekiyor

orhande
09-08-2012, 20:01
2 yil ust uste sinifta kaldim yas 27
tecil ettirmem icin yeni yasa ile ne yapmam gerekiyor

AÖF'de öğrenciliğiniz devam ediyorsa bir şey yapmanıza gerek yok. 29 yaşına kadar teciliniz devam edecektir. Fakat askerlik durumunuzu yinede Askerlik Şubenizden bir kontrol ettirmenizde fayda var...

faremix
11-08-2012, 18:21
ömden yazdm cevap vermednz yada cevap gelmedi herneyse..
ben şuanda 23 ocak 93 dogumluyum normal okulda egitim görüyorm lise deyim 2 yıl kaldm orta okul ve lisede şuan lise 4 e geçmş bulnmaktaym fakat açık ögretme yazılacagım.
15 agustosda kayıt olma var sanırm kayıt olacagm.
Benim askerlik durumum ne olucak yeni yasa gelmşti açık ögretme herkes tecil ettire biliyordu artık sanırım.
askerligi ne zaman tecil ettirmem gerekiyor ettirmeme gerek var mı bilgi verirsnz sevinirim..

Web
28-08-2012, 12:58
Merhaba,

Hocam A.Ö.F Sosyal Hizmetler bölümünde okuyorum. 2 sene üst üste sınıfta kaldım. Açık öğretim bürosuna gidip konuştum. Harcınızı yatırdığınız taktir de öğrenim durumunuz devam eder dedi. Askeri kanunları hakkında bilgi sahibi olmadıkları için o konuda birşey diyemediler. Ancak benim aklıma takılan soru ise bu yeni yasaya göre ben okuldan ilişiğimi kesmediğim sürece 29 yaşına kadar askerliğimi tecil ettirebilir miyim? Açık öğretim öğrenci işlerinden bakıyorum zaten şu anda askerliğim tecilli olarak gözüküyor. Her sene açıkğretim askeri şubeye okuduğuma dair bir belge gönderiyor mudur?

Bu arada yaşım 23.

İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim..

orhande
28-08-2012, 21:16
ömden yazdm cevap vermednz yada cevap gelmedi herneyse..
ben şuanda 23 ocak 93 dogumluyum normal okulda egitim görüyorm lise deyim 2 yıl kaldm orta okul ve lisede şuan lise 4 e geçmş bulnmaktaym fakat açık ögretme yazılacagım.
15 agustosda kayıt olma var sanırm kayıt olacagm.
Benim askerlik durumum ne olucak yeni yasa gelmşti açık ögretme herkes tecil ettire biliyordu artık sanırım.
askerligi ne zaman tecil ettirmem gerekiyor ettirmeme gerek var mı bilgi verirsnz sevinirim..

AÖF'ye kayıt olduktan sonra askerlik tecil işleminiz açıköğretim büroları tarafından yapılmaktadır. Fakat siz yine de askerlik şubeniz ile irtibatı kesmeyerek askerlik tecil durumunuzu kontrol ediniz...

Merhaba,

Hocam A.Ö.F Sosyal Hizmetler bölümünde okuyorum. 2 sene üst üste sınıfta kaldım. Açık öğretim bürosuna gidip konuştum. Harcınızı yatırdığınız taktir de öğrenim durumunuz devam eder dedi. Askeri kanunları hakkında bilgi sahibi olmadıkları için o konuda birşey diyemediler. Ancak benim aklıma takılan soru ise bu yeni yasaya göre ben okuldan ilişiğimi kesmediğim sürece 29 yaşına kadar askerliğimi tecil ettirebilir miyim? Açık öğretim öğrenci işlerinden bakıyorum zaten şu anda askerliğim tecilli olarak gözüküyor. Her sene açıkğretim askeri şubeye okuduğuma dair bir belge gönderiyor mudur?

Bu arada yaşım 23.

İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim..

Evet, AÖF'de kayıtlı olduğunuz sürece askerliğiniz 29 yaşına kadar tecil edilecektir. Zaten büro web'den baktığınızda da TECİLLİ göründüğünüzden bir problem olmaz. Normal şartlarda öğrenci belgelerini askerlik şubelerine AÖF Büroları göndermektedir. Fakat bazen iletişimsizlikten bu belgeler gidemiyor ya da geç gidiyor. O yüzden siz yinede askerlik şubeniz ile irtibatı kesmeyerek askerlik tecil durumunuzu takip ediniz...

okulcu
01-09-2012, 03:58
İki yıllık myo mezunuyum. Askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim. 2014 e kadar tecil ettirdim. Önlisans olan eğitim durumumu lisans yapmak istiyorum. Bunun için aöfe kayıt olup lisas mezunu olmak istiyorum.
2014 de askerliğim var. Yaklaşık iki ay sonra aöfe kayıt olarak önlisansı lisansa tamamlamak istesem askerliğim tekrar tecil olur mu?
Kolay gelsin.

hake
01-09-2012, 04:32
İki yıllık myo mezunuyum. Askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim. 2014 e kadar tecil ettirdim. Önlisans olan eğitim durumumu lisans yapmak istiyorum. Bunun için aöfe kayıt olup lisas mezunu olmak istiyorum.
2014 de askerliğim var. Yaklaşık iki ay sonra aöfe kayıt olarak önlisansı lisansa tamamlamak istesem askerliğim tekrar tecil olur mu?
Kolay gelsin.

hocam aöf kayıt olduğun an otomatikmen onlar tecil etiiriyor tecilin devam eder.

Hocam iyi günler;
2 sorum var
1. SORUM
şimdi bu 2 yıl üst üste kalınca artık askerlil tecil oluyormu olmuyormu dün aöf bürosuna gittim bize öyle bir bilgi gelmedi dedi kadın 3 sınıfım ve kalacam gibi büt.'dede 2 yıl olmus olcak simdi kalsam bile tecil devam etcekmi yasa resmi gazetede yayınlandımı?
2.SORUM:
gecen sene işe girmek için aldığım asker durum belgesinde 2013 tecil yılı yazıyordu ben 3 sınıfım ve 2013'de 3 sınıf bitecek yanı 2013 den sonra tecil durumum ne olacak bu yasa ile odamı değişti durum şu ben 2008'de dikey geçişle 2 yıllık bittilden hemen sonra 2008 yılında aöf kaydoldum yanı şunu anlıyorum 2006'da 2 yıllık'a kaydoldum + 7 yıl okuma hakımız fılan vardı buda 2013 gelıyor onun devamımı ben 2013de aöf bıtıremezsem ne olacak kafa duman oldu askerlık şubesıne gitcem ama yarın sınavdan önce bi cvp atarsanız rahatlamıs oluruz :)
Kolay Gelsın

orhande
01-09-2012, 16:48
Hocam iyi günler;
2 sorum var
1. SORUM
şimdi bu 2 yıl üst üste kalınca artık askerlil tecil oluyormu olmuyormu dün aöf bürosuna gittim bize öyle bir bilgi gelmedi dedi kadın 3 sınıfım ve kalacam gibi büt.'dede 2 yıl olmus olcak simdi kalsam bile tecil devam etcekmi yasa resmi gazetede yayınlandımı?

2.SORUM:
gecen sene işe girmek için aldığım asker durum belgesinde 2013 tecil yılı yazıyordu ben 3 sınıfım ve 2013'de 3 sınıf bitecek yanı 2013 den sonra tecil durumum ne olacak bu yasa ile odamı değişti durum şu ben 2008'de dikey geçişle 2 yıllık bittilden hemen sonra 2008 yılında aöf kaydoldum yanı şunu anlıyorum 2006'da 2 yıllık'a kaydoldum + 7 yıl okuma hakımız fılan vardı buda 2013 gelıyor onun devamımı ben 2013de aöf bıtıremezsem ne olacak kafa duman oldu askerlık şubesıne gitcem ama yarın sınavdan önce bi cvp atarsanız rahatlamıs oluruz :)
Kolay Gelsın

Askerliğiniz tecil edilir (29 yaşına kadar), yasa ile ilgili bir problem duymadık şu ana kadar. AÖF bürolarından ziyade askerlik şubeniz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. [Yasa Resmi Gazetede Yayınlandı]

Ayrıntılar: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120603-6.htm

karizmaa07
09-09-2012, 07:11
Şöyle bir sorum olacak.

1986 doğumluyum.Yaş 26.

4 yıllık aöf Açıköğretim 2.sınıf İşletme okuyorum. 2 kere üst üste kalacağım sanırım.

Yeni yasaya göre okuldan atılma ve askerlik tecili bozulma gibi bir sorun yok sanrm.Doğrumdur ?
Bir de eğer böyle bir durum söz konusu ise ben seneye yani 2.sınıftaki 3.yılımda kaldığım derslerden mi devam edeceğim.

Şu aşamada yapmam gerekenler nelerdir ? Saygılar...

fredi
09-09-2012, 08:13
Şöyle bir sorum olacak.

1986 doğumluyum.Yaş 26.

4 yıllık aöf Açıköğretim 2.sınıf İşletme okuyorum. 2 kere üst üste kalacağım sanırım.

Yeni yasaya göre okuldan atılma ve askerlik tecili bozulma gibi bir sorun yok sanrm.Doğrumdur ?
Bir de eğer böyle bir durum söz konusu ise ben seneye yani 2.sınıftaki 3.yılımda kaldığım derslerden mi devam edeceğim.

Şu aşamada yapmam gerekenler nelerdir ? Saygılar...

Doğrudur, 29 yaşına kadar üstüste sınıfta kalmış olsanız bile askerliğiniz tecil ediliyor. Eğer 2. sınıftan 2 dersiniz kalırsa, 3. sınıfa o derslerden borçlu olarak geçersiniz. 2'den fazla ders kalırsa sınıf tekrarı yapmak durumundasınız.

misafirr
15-09-2012, 15:50
Aralık 1985 doğumluyum;

Benimden bazı sorumların olucak yanıtlayan olursa sevinirim.2 yıllık önlisans mezunuyum 2010-2011 de aöf işletmeye kayıt yaptırdım.(lisans öğrenimine hazırlık programına )Bu sene 4.sınıfa geçtim sınıf tekrarı yapmadan.İlk kayıt yaptırdığım sene hazırlık sınıfında iken yoklama kaçığı durumuna düştüğümü öğrendim hemen aöf bürosuna gidip öğrenci belgesi aldım ve askerlik şubesine postaladım.1 ay sonra askerlik şubesine gidip sorduğumda öğrenci gözüktüğümü ve yoklama yaptırmama gerek olmadığını söylediler.Sorum bununla alakalı olacak eğer olurda bu sene sınıf tekrarı yaparsam 2014'e sarkarsa askerlik tecili açısından herhangibir sıkıntı çıkar mı?29 yaşına kadar öğrencilik devam ederse tecil ediyorlarmış diye ifade ediliyor yeni kanunla birlikte.Yaşım ilerlediği için sürekli her sene öğrenci durum belgesi yollamam gerekiyor mu?Yoksa kayıt yeniletmem yeterli mi?Yukarda bahsettiğim yoklama kaçığı durumundan ötürü halen şüphelerim var endişe duymamı gerektirmez sanırım her halikarda 29 yaşına kadar sorunla karşılaşırmıyım?.İyi günler.

orhande
15-09-2012, 19:06
Aralık 1985 doğumluyum;

Benimden bazı sorumların olucak yanıtlayan olursa sevinirim.2 yıllık önlisans mezunuyum 2010-2011 de aöf işletmeye kayıt yaptırdım.(lisans öğrenimine hazırlık programına )Bu sene 4.sınıfa geçtim sınıf tekrarı yapmadan.İlk kayıt yaptırdığım sene hazırlık sınıfında iken yoklama kaçığı durumuna düştüğümü öğrendim hemen aöf bürosuna gidip öğrenci belgesi aldım ve askerlik şubesine postaladım.1 ay sonra askerlik şubesine gidip sorduğumda öğrenci gözüktüğümü ve yoklama yaptırmama gerek olmadığını söylediler.Sorum bununla alakalı olacak eğer olurda bu sene sınıf tekrarı yaparsam 2014'e sarkarsa askerlik tecili açısından herhangibir sıkıntı çıkar mı?29 yaşına kadar öğrencilik devam ederse tecil ediyorlarmış diye ifade ediliyor yeni kanunla birlikte.Yaşım ilerlediği için sürekli her sene öğrenci durum belgesi yollamam gerekiyor mu?Yoksa kayıt yeniletmem yeterli mi?Yukarda bahsettiğim yoklama kaçığı durumundan ötürü halen şüphelerim var endişe duymamı gerektirmez sanırım her halikarda 29 yaşına kadar sorunla karşılaşırmıyım?.İyi günler.

29 yaşına kadar öğrenci olduğunuz takdirde sorun yaşamazsınız. Ama askerlik şubeniz ile de irtibatta olmakta fayda vardır. Çünkü bazen AÖF büroları ile askerlik şubeleri arasındaki iletişim sıkıntısından dolayı tecil durumlarında problem olabiliyor. Başınızın ağrımaması açısından takip etmekte yarar var...

tyson
22-09-2012, 00:04
tecilim 16 kasimda bitiyor sevk tarihim subat yaziyor kagiita bildigim kadariyla acikogeretim kayit yenileme kasim 28 de ...bu durumda kacak durumunami dusmus oluyorum ne yapmam gerekir

orhande
22-09-2012, 02:13
tecilim 16 kasimda bitiyor sevk tarihim subat yaziyor kagiita bildigim kadariyla acikogeretim kayit yenileme kasim 28 de ...bu durumda kacak durumunami dusmus oluyorum ne yapmam gerekir

Kayıt Yenileme Tarihleri: 22 Ekim Pazartesi - 16 Kasım Cuma

buna göre tecil işlemlerinizde bir sıkıntı olmayacaktır...

https://kayit.anadolu.edu.tr

künefeci
25-09-2012, 20:41
arkadaslar 04. 09. 1984 doğumluyum.

bu sene haziran ayında işletmeden mezun oldum(4 yıllık)

simdiye kadar herhangi bir şekilde tecil yaptırmadım,bu konu ile ilgili yeni yasayı

okudum.29 yaşından sonra 2 yıl daha tecil edilebilir diyor yasada.

bunun şartı yüksek lisans mıdır?yoksa eylülün sonuna kadar gidip muayene

olmam mı lazım?

orhande
25-09-2012, 21:44
arkadaslar 04. 09. 1984 doğumluyum.

bu sene haziran ayında işletmeden mezun oldum(4 yıllık)

simdiye kadar herhangi bir şekilde tecil yaptırmadım,bu konu ile ilgili yeni yasayı

okudum.29 yaşından sonra 2 yıl daha tecil edilebilir diyor yasada.

bunun şartı yüksek lisans mıdır?yoksa eylülün sonuna kadar gidip muayene

olmam mı lazım?

Lisans mezunları tecil olabilmesi için Yüksek Lisans eğitimi görmelidir. Onun dışında dediğiniz gibi 2 yıl tecil hakkınız var ve bunun için en kısa sürede askerlik şubenize giderek durumunuzu iletmeniz gerekir.

Tecil için askerlik muayenesi yaptırabilirler...

künefeci
26-09-2012, 14:28
Lisans mezunları tecil olabilmesi için Yüksek Lisans eğitimi görmelidir. Onun dışında dediğiniz gibi 2 yıl tecil hakkınız var ve bunun için en kısa sürede askerlik şubenize giderek durumunuzu iletmeniz gerekir.

Tecil için askerlik muayenesi yaptırabilirler...

peki şimdi ben yüksek lisans yapsam kaç yıl tecil hakkım oluyor?

yüksek lisans yapmasam bile 2 yıl hakkım olduğuna göre yaptığım zaman 4 yıl tecil verirler mi?

orhande
26-09-2012, 14:37
peki şimdi ben yüksek lisans yapsam kaç yıl tecil hakkım oluyor?

yüksek lisans yapmasam bile 2 yıl hakkım olduğuna göre yaptığım zaman 4 yıl tecil verirler mi?

Yüksek lisans için 2 yıl veriliyor diye biliyorum, askerlik şubeniz ile görüşürseniz net bilgi vereceklerdir...

borasahin
02-10-2012, 14:35
Merhaba Arkadaşlar,

Kalan derslerim 2 sınıftan 1 tane var 3'den 2 dersim var. 3 Sınıfda ikinci senemdi. Ve bütlerde bir soruyla ne yazık ki ikinci sınıf dersimi veremedim. Şimdi iki sene üst üste kalmış sayılıyorum. Peki bizim askerlik durumumuz ne olacak tecil ediliyor mu okuldan kaydımız siliniyormu bununla ilgili bir çok şey yazılmış bütün postları okudum. Fakat AÖF klavuzunda şöyle bir şey geçiyor.

Milli Savunma Bakanlığınca Üniversitemize
gönderilen yazıda “1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/C maddesi gereğince, iki yıl üst
üste aynı sınıfta kalanlar ile 29 yaşından büyük öğrencilerin askerlikleri ertelenmemektedir. Ancak, okula kayıt yaptıran ve
askerlik erteleme hakkı bulunmayanlardan silahaltına alınanların, kanuni izinlerine mahsuben sınava girebilmeleri için yeteri kadar izin verilmektedir.” denilmektedir.
Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı
erkek öğrencilerden, askerliğini yapmayanların
yukarıdaki uyarıya göre öğrenimlerini planlamaları yararına olacaktır. Bu kapsamda 29 yaşından büyük erkek öğrencilerimize Askerlik Kanunu gereğince öğrenci durum belgesi verilememektedir.

Şimdi durum ne oluyor iki yıl üst üste kalanların askerlikleri erteleniyor mu ertelenmiyor mu? Aöf bürosunu arıyorum fakat ulaşamıyorum. Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

orhande
02-10-2012, 14:57
Merhaba Arkadaşlar,

Kalan derslerim 2 sınıftan 1 tane var 3'den 2 dersim var. 3 Sınıfda ikinci senemdi. Ve bütlerde bir soruyla ne yazık ki ikinci sınıf dersimi veremedim. Şimdi iki sene üst üste kalmış sayılıyorum. Peki bizim askerlik durumumuz ne olacak tecil ediliyor mu okuldan kaydımız siliniyormu bununla ilgili bir çok şey yazılmış bütün postları okudum. Fakat AÖF klavuzunda şöyle bir şey geçiyor.

Milli Savunma Bakanlığınca Üniversitemize
gönderilen yazıda “1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/C maddesi gereğince, iki yıl üst
üste aynı sınıfta kalanlar ile 29 yaşından büyük öğrencilerin askerlikleri ertelenmemektedir. Ancak, okula kayıt yaptıran ve
askerlik erteleme hakkı bulunmayanlardan silahaltına alınanların, kanuni izinlerine mahsuben sınava girebilmeleri için yeteri kadar izin verilmektedir.” denilmektedir.
Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı
erkek öğrencilerden, askerliğini yapmayanların
yukarıdaki uyarıya göre öğrenimlerini planlamaları yararına olacaktır. Bu kapsamda 29 yaşından büyük erkek öğrencilerimize Askerlik Kanunu gereğince öğrenci durum belgesi verilememektedir.

Şimdi durum ne oluyor iki yıl üst üste kalanların askerlikleri erteleniyor mu ertelenmiyor mu? Aöf bürosunu arıyorum fakat ulaşamıyorum. Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kredili Sistemler ile birlikte sınıf sistemi ortadan kalkmış gibi bir şey oldu. Yarıyıl eğitimleri Güz - Bahar dönemleri mevcut. İki yıl üst üste sınıfta kalma yeni dönem itibariyle nasıl olacak bilemiyoruz, şu ana kadar bu durumda olan arkadaşlarımız askerlik tecilinde sorun yaşamadıklarını bize ilettiler. Askerlik şubelerine 2 yıl üst üste sınıfta kalmış olupta tecil ettirenlerde oldu. Öğrenci kılavuzunda geçen senelerde olduğu gibi yine o beyanda bulunulmuş. Uygulamada askerlik şubeleri farklı hareket edebiliyor, o yüzden herkese tavsiye ettiğim gibi öncelikle askerlik şubenizle görüşmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü 444 10 26'dan AÖF büro ile görüşenler net bilgi alamadıklarını söylüyorlar…

borasahin
02-10-2012, 15:32
Kredili Sistemler ile birlikte sınıf sistemi ortadan kalkmış gibi bir şey oldu. Yarıyıl eğitimleri Güz - Bahar dönemleri mevcut. İki yıl üst üste sınıfta kalma yeni dönem itibariyle nasıl olacak bilemiyoruz, şu ana kadar bu durumda olan arkadaşlarımız askerlik tecilinde sorun yaşamadıklarını bize ilettiler. Askerlik şubelerine 2 yıl üst üste sınıfta kalmış olupta tecil ettirenlerde oldu. Öğrenci kılavuzunda geçen senelerde olduğu gibi yine o beyanda bulunulmuş. Uygulamada askerlik şubeleri farklı hareket edebiliyor, o yüzden herkese tavsiye ettiğim gibi öncelikle askerlik şubenizle görüşmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü 444 10 26'dan AÖF büro ile görüşenler net bilgi alamadıklarını söylüyorlar…

ilginiz için teşekkür ederim. Aöf bürosunu sabahtan beri arıyorum. Sürekli telefonları meşgul durumda Resmi Gazete linkini paylamışsınız onuda zaten okumuştum. Asal'n web sitesinde yazana göre de şöyle bir şey var.

"Öğrencilerin askerliklerinin ertelenmesinde devam mecburiyeti ve üst üste aynı sınıfta iki yıl kalma gibi (açık öğretim dâhil) şartlar aranmamaktadır."

Peki ben iki defa kaldığım için kaydım silinecek mi? Veya silinmezde okul tecil ettirmese 2 yıl tecil hakkımız olduğu var bir de bu iki yıl tecili yaptırıp kaydımı yenileyemiyor muyum? Siz elinizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorsunuz çok teşekkürler ama keşke sizin kadar aöf'de bu konu hakkında bize destek verebilse..

http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/ogrencierteleme_12.htm

orhande
02-10-2012, 15:48
ilginiz için teşekkür ederim. Aöf bürosunu sabahtan beri arıyorum. Sürekli telefonları meşgul durumda Resmi Gazete linkini paylamışsınız onuda zaten okumuştum. Asal'n web sitesinde yazana göre de şöyle bir şey var.

"Öğrencilerin askerliklerinin ertelenmesinde devam mecburiyeti ve üst üste aynı sınıfta iki yıl kalma gibi (açık öğretim dâhil) şartlar aranmamaktadır."

Peki ben iki defa kaldığım için kaydım silinecek mi? Veya silinmezde okul tecil ettirmese 2 yıl tecil hakkımız olduğu var bir de bu iki yıl tecili yaptırıp kaydımı yenileyemiyor muyum? Siz elinizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorsunuz çok teşekkürler ama keşke sizin kadar aöf'de bu konu hakkında bize destek verebilse..

http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/ogrencierteleme_12.htm

Evet, her kılavuzda farklı beyanlar olduğundan dolayı herkesin kafası karışıyor malesef. ASAL'ın verdiği bilgiye göre askerlik tecilinde sorun olmayacağını anlıyoruz. Bizim için önemli olanda zaten Askerlik Şubelerinin uygulaması, neticede tecil işlemini onlar yapıyor. İki yıl üst üste sınıfta kaldığınızda öğrenciliğiniz silinmiyor tabiki de. Sınavlarada girebiliyorsunuz, onun haricindeki öğrenci hizmetlerini vermediğini beyan ediyor AÖF. Bu hizmetlerde askerlik tecil için öğrenci belgesi gibi durumları kapsıyor olmalı.

2 yıl tecil hakkı şöyle: önceden iki yıl üst üste sınıfta kalanların askerlikleri tecil edilmiyordu. Askere gitmemek içinde bu verilen özel tecil hakkını kullanıyorlardı, bunun içinde AÖF'den okul kaydını sildirmek gerekiyordu. Şimdi öyle bir durum kalmadı, örneğin 29 yaşında mezun olan bir lisans öğrenciside 2 yıl askerliğini tecil ettirebiliyor.

444 10 26 AÖF büro numarası bağlı olduğunuz ildeki şubeye aktarma yapmaktadır. Eskişehir ve İstanbul illeri bu numarayı aradığında direkt Eskişehir Merkez Büro ile görüşmektedirler.

Başına Eskişehir'in kodunu girerek deneyebilirsiniz 0222 444 10 26

borasahin
02-10-2012, 17:30
Evet, her kılavuzda farklı beyanlar olduğundan dolayı herkesin kafası karışıyor malesef. ASAL'ın verdiği bilgiye göre askerlik tecilinde sorun olmayacağını anlıyoruz. Bizim için önemli olanda zaten Askerlik Şubelerinin uygulaması, neticede tecil işlemini onlar yapıyor. İki yıl üst üste sınıfta kaldığınızda öğrenciliğiniz silinmiyor tabiki de. Sınavlarada girebiliyorsunuz, onun haricindeki öğrenci hizmetlerini vermediğini beyan ediyor AÖF. Bu hizmetlerde askerlik tecil için öğrenci belgesi gibi durumları kapsıyor olmalı.

2 yıl tecil hakkı şöyle: önceden iki yıl üst üste sınıfta kalanların askerlikleri tecil edilmiyordu. Askere gitmemek içinde bu verilen özel tecil hakkını kullanıyorlardı, bunun içinde AÖF'den okul kaydını sildirmek gerekiyordu. Şimdi öyle bir durum kalmadı, örneğin 29 yaşında mezun olan bir lisans öğrenciside 2 yıl askerliğini tecil ettirebiliyor.

444 10 26 AÖF büro numarası bağlı olduğunuz ildeki şubeye aktarma yapmaktadır. Eskişehir ve İstanbul illeri bu numarayı aradığında direkt Eskişehir Merkez Büro ile görüşmektedirler.

Başına Eskişehir'in kodunu girerek deneyebilirsiniz 0222 444 10 26

0222 alan kodunu ekleyip aradığımda çağrı merkezi numarasını başında sıfır olmadan ve alan kodu olmadan tuşlayınız uyarısı alıyorum. yine 444 10 26'dan denemeye devam ettim. Fakat bir sonuç alamadım.

Aöf bürosununda Askerlik Şubesinin bu konular hakkında bir bilgisi yok gibi duruyor. Artık yarın Büroya gidip öğreneceğim. Tam net bir bilgi alabilirsem sizinle de paylaşırım.

İlginiz için teşekkürler..

orhande
02-10-2012, 17:38
0222 alan kodunu ekleyip aradığımda çağrı merkezi numarasını başında sıfır olmadan ve alan kodu olmadan tuşlayınız uyarısı alıyorum. yine 444 10 26'dan denemeye devam ettim. Fakat bir sonuç alamadım.

Aöf bürosununda Askerlik Şubesinin bu konular hakkında bir bilgisi yok gibi duruyor. Artık yarın Büroya gidip öğreneceğim. Tam net bir bilgi alabilirsem sizinle de paylaşırım.

İlginiz için teşekkürler..

Anladım, önceden alan kodu ile Eskişehir aranabiliyordu demekki yoğunluk olmasın diye onunda önünü kesmişler. Umarım bürodan tatmin olabileceğiniz bir yanıt alabilirsiniz...

borasahin
03-10-2012, 02:31
Anladım, önceden alan kodu ile Eskişehir aranabiliyordu demekki yoğunluk olmasın diye onunda önünü kesmişler. Umarım bürodan tatmin olabileceğiniz bir yanıt alabilirsiniz...

AÖF Büro'ya gidip durumu anlattım.

"Yasa ile ilgili evet doğru öyle bir şey çıkarıldı. 29 Yaşına kadar okuduğunuz bir sürece askerlik durumunuz olmayacak. Sınıf geçme konusu içinde artık kredili sisteme geçildiği için zaten kalma durumunuz söz konusu değil. kayit.anadolu.edu.tr adresinden 22 Ekim ile 16 Kasım tarihleri arasında internet başvurusunu yapacaksınız. Ders seçimi varmış bir de ders seçimi sonrasın da bandrol ve kitap almak için yine bize geleceksiniz."

Sanki bugün bu konu defalarca sorulmuş gibi ezbere bir şekilde cevapladılar. Sanırım problem ortadan kalktı tabii ki kayıt yenilemeden sonra her ihtimale karşılık yine de bi askerlik durumumuzu kontrol etmemiz gereklidir diye düşünüyorum.

orhande
03-10-2012, 03:26
AÖF Büro'ya gidip durumu anlattım.

"Yasa ile ilgili evet doğru öyle bir şey çıkarıldı. 29 Yaşına kadar okuduğunuz bir sürece askerlik durumunuz olmayacak. Sınıf geçme konusu içinde artık kredili sisteme geçildiği için zaten kalma durumunuz söz konusu değil. kayit.anadolu.edu.tr adresinden 22 Ekim ile 16 Kasım tarihleri arasında internet başvurusunu yapacaksınız. Ders seçimi varmış bir de ders seçimi sonrasın da bandrol ve kitap almak için yine bize geleceksiniz."

Sanki bugün bu konu defalarca sorulmuş gibi ezbere bir şekilde cevapladılar. Sanırım problem ortadan kalktı tabii ki kayıt yenilemeden sonra her ihtimale karşılık yine de bi askerlik durumumuzu kontrol etmemiz gereklidir diye düşünüyorum.

Evet, kim bilir gün içerisinde aynı sorularla kaç kez muhattap oluyorlar. Bilgilendirme için teşekkürler...

devrim35
03-10-2012, 06:38
1988 doğumluyum ve 2 yıllık üniversiteyi bu sene ocak ayında bitirdim. Aöf 4 yıllık işletmeye dikey geçiş yapacağım fakat istenen belgeler arasında askerlik durumu beyanı belgesi var. İnternetten kayıt olurken askerlik durumu kısmını tecilli diye yazdım ama ne zamana kadar tecilliyim hiçbir bilgim yok, hiç soruşturma gereği duymamıştım. Onun için;
Aöf bürosuna bu belgeyi almadan gitsem kayıt olabilir miyim?
Olamazsam askerlik şubesine gittiğimde bir sorunla karşılaşır mıyım?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

fredi
03-10-2012, 06:42
1988 doğumluyum ve 2 yıllık üniversiteyi bu sene ocak ayında bitirdim. Aöf 4 yıllık işletmeye dikey geçiş yapacağım fakat istenen belgeler arasında askerlik durumu beyanı belgesi var. İnternetten kayıt olurken askerlik durumu kısmını tecilli diye yazdım ama ne zamana kadar tecilliyim hiçbir bilgim yok, hiç soruşturma gereği duymamıştım. Onun için;
Aöf bürosuna bu belgeyi almadan gitsem kayıt olabilir miyim?
Olamazsam askerlik şubesine gittiğimde bir sorunla karşılaşır mıyım?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Herhangi bir sorun yaşamazsınız, askerlik şubesine gidip gerekli belgeyi almanız gerekmektedir.

devrim35
04-10-2012, 03:45
Yani şimdi diyorsun ki askerlik durum belgesini almadan gidersen aöf bürosuna kayıt yapmazlar öyle mi?
Bir şansımı denesem? :) Hiç mi şansım yok, kesin isteyecekler mi yani?
Sonuçta 2 yıllık okulu yeni bitirdim.(Ön lisans diplomam var)

Zafer88
04-10-2012, 13:49
Mehabalar ben 88 dogumluyum gecen sene mezun oldugum ön lisans programından mezun olduktan sonra tecil ettirdim 2014 yılına kadar daha sonra dgs ile acıköğretim 3 ten devam ettim 4 ders kaldı ve sınıf tekrarı bu sene 2. Senem olacak sormak istediğim ön lisanstan aldıgım tecil hakkı sonuna kadar acıköğretimi bitrmek zorundamıyım diyelimki bitmedi tecil ettirebiliyomuyum bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler

tkmo
01-11-2012, 00:08
ustadlarım ben 2010 da iki yıllık işletme bitirdim ve askerliğimi tecil ettirdim, hemen açık öğretime kaydoldum ama 2 senedir hala üçüncü sınıftayım yani sınıfı geçemiyorum üst üste 2 sene kaldım ve tecilim şubat 2013 te bitecek size sormak istediğim soru bu, ders kaydımı yaptım ve harcı yatıracam ancak beni 2013 şubat ayında askere götürürler mi tecilim bitiyor ve kaygılıyım,birde diyelim tecil ettirmediler,ben kaydımı sildirip 2 senelik hakkımı kullanibilirmiyim diye düşünüyorum ama ben zaten iki yıllık okul bittikten sonra kullandım tecil hakkımı

tyson
01-11-2012, 10:09
kayit yenileyince acikogretimden otomotik tecil oluyormu yoksa askerlik subesine gitmek gerekiyormu yas 27 iki sene ust uste kaldim

tkmo
01-11-2012, 11:29
ustadlarım ben 2010 da iki yıllık işletme bitirdim ve askerliğimi tecil ettirdim, hemen açık öğretime kaydoldum ama 2 senedir hala üçüncü sınıftayım yani sınıfı geçemiyorum üst üste 2 sene kaldım ve tecilim şubat 2013 te bitecek size sormak istediğim soru bu, ders kaydımı yaptım ve harcı yatıracam ancak beni 2013 şubat ayında askere götürürler mi tecilim bitiyor ve kaygılıyım,birde diyelim tecil ettirmediler,ben kaydımı sildirip 2 senelik hakkımı kullanibilirmiyim diye düşünüyorum ama ben zaten iki yıllık okul bittikten sonra kullandım tecil hakkımı

arkadaşlar bi yardım edin lütfen

ozzoname
01-11-2012, 13:35
Arkadaşlar çok araştırdım ve sonunda herşeyi öğrendim. Forumda bahsedilen yeni yasa doğrudur. Kendimden örnek vereyim, 88 Doğumluyum ve 2010 da aöf felsefe kaydımı yaptırdım 2 yıl üst üste kaldım.(Normalde tecil işlemlerimin bitmiş olması ve asker kaçağı olarak görünmem lazım).
Aöf de ders seçme işlemlerimi yaptırdım ve kaydımı gerçekleştirdim. Buraya kadar herşey normal.

Yeni yasanın doğruluğu için şubeyi aradım ordaki yetkili; Eğer öğrenciyseniz yeni yasaya göre tecil hakkınız devam ediyor.2 yıl üste üste kalmanız artık tecil durumunuzu etkilemiyor dedi. Emin olmak için bürodan alacağınız öğrenci belgenizle birlikte gelin kontrol edelim dediler.Çokda yardımcı oldular.

Anlayacağınız artık yeni yasa ile öğrenim hayatımız boyunca tecil durumumuz devam ediyor...

fredi
01-11-2012, 14:25
Anlayacağınız artık yeni yasa ile öğrenim hayatımız boyunca tecil durumumuz devam ediyor...

Bu bölümü şu şekilde düzeltelim; 29 yaşına kadar tecil durumu devam ediyor.

Mamexx
05-11-2012, 18:01
Tahminime göre tecil işleminde sorun yaşamazsınız fakat net cevabı Askerlik Şubenizden alabilirsiniz...

bende aynı durumdayım bu konu hakkında lutfen net bılgısı olan bırısı yazabılırmı admın bu konuda ne yapabılıyoruz.

Mamexx
05-11-2012, 18:04
Arkadaşlar çok araştırdım ve sonunda herşeyi öğrendim. Forumda bahsedilen yeni yasa doğrudur. Kendimden örnek vereyim, 88 Doğumluyum ve 2010 da aöf felsefe kaydımı yaptırdım 2 yıl üst üste kaldım.(Normalde tecil işlemlerimin bitmiş olması ve asker kaçağı olarak görünmem lazım).
Aöf de ders seçme işlemlerimi yaptırdım ve kaydımı gerçekleştirdim. Buraya kadar herşey normal.

Yeni yasanın doğruluğu için şubeyi aradım ordaki yetkili; Eğer öğrenciyseniz yeni yasaya göre tecil hakkınız devam ediyor.2 yıl üste üste kalmanız artık tecil durumunuzu etkilemiyor dedi. Emin olmak için bürodan alacağınız öğrenci belgenizle birlikte gelin kontrol edelim dediler.Çokda yardımcı oldular.

oraya kadar dogru tabıkı ama yasa cıkmadan once yoklama kacagı durumuna dusenler ıcın bırsey yazılmamıs yenıye gore yoklama kacagı olursan sayet kayıt yaptırsanda tecıl edemıyorsun ama yasa cıkmadan once yoklama kacagına dusenler yenı yasadan yararlanabılıyormu ıste sorun burda kök vermeye baslıyor bununc evabı hıc bı yerde yok

tepebasi26
12-11-2012, 14:29
Arkadaşlar bende 2 yıllık işletme okuyordum 3 dersimden dolayı 2 sene 1.sınıfta kaldım buraya kadar okul tecil etti sonra bu sene kayıt yeniledim forumları araştırdım acaba tecilim bittimi die yalan yanlış birsürü dedikodu var aöf bürosuna gittim biz tecil edemeyiz sen ekc2 belgeni al askerlik şubesine bir git dediler bende bu sabah askerlik şubesine gittim oradaki bayan bana 1 - Ocak 2015 e kadar tecillisin dedi o yüzden içiniz rahat olsun her yazanada inanmayın ;) En güncel bilgileride Bu forumda buldum

RabbunAllah
12-11-2012, 17:50
Arkadaşlar benim aradığım sorunun cvb sanırım burdada yok. Sorum şu: Ben 87 doğumluyum ve 3. sınıfı 3 kez tekrar ettim ve doğal olarak tecil kalktı ve şuan yolklama kaçağıyım. Bu sene kaydımı yenilersem tecil olur mu?

lordi
12-12-2012, 04:54
Selamlar
Aradığım sorunun cevabını bende bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.
1987 doğumluyum ve 2013 Şubat ayına kadar tecilliyim( 2 yıl tecil ettirdim okuyacağım diye). Sanırım 2011'de aof'daki kaydımı sildirmiştim şu anda kaydım bulunmamakta.Kayıt yenileme dönemini de geçirdim sanırım.Bu durumda nasıl tecil ettirebilirim?
Yardımınız için teşekkürler.

Edit: Telefon açtım ocak ayında öss ye giriş belgelerini alıp şubeye gidildiğinde 6 ay tecil ettirebiliyormuşun(hala tam emin değilim telefondaki kadın başka işlem yaptığını şu anda göremediğini söyledi, ilginç)