PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emekli Vekil Maaşları Belli Oldu!

_Cemil_
23-12-2011, 15:49
Vekillerin emekliliğinde tam mutabakat

http://cdn1.cnnturk.com/handlers/file.ashx?FileID=547303&Width=292&Height=0&BlackWhite=False

BMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin emekliliklerini düzenleyen önerge, bütün grupların desteği ile kabul edildi. Artık 2 yıl milletvekili olarak görev yapanlar, yaş şartını taşımaları halinde milletvekili emeklisi sayılacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin emekliliklerini düzenleyen önerge, bütün grupların desteği ile kabul edildi.

Genel Kurulda görüşmeleri devam eden Emekli (http://www.cnnturk.com/guncel.konular/emekli/600/index.html) Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'na Başkanlık Divanı üyesi milletvekillerinin imzaladığı önergenin kubul edilmesiyle yeni bir madde eklendi.

Kabul edilen maddeye göre, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda "Kamu görevlilerine ilişkin hükümleri içeren maddede değişiklik yapıldı.

"Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık" görevinde bulunanların aylıklarının düzenlendiği maddeye, "Bakanlar ve milletvekilleri" de eklendi.

Buna göre, dışarıdan Bakanlık veya TBMM üyeliği görevlerinde bulunanlara veya bu görevleri herhangi bir nedenle sona erenlere de malullük ve yaşlılık aylığı bağlanabilecek.

En az 2 yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olmaları halinde, Cumhurbaşkanı'na ödenmekte olan aylık ödeneğin yüzde 40'ı esas alınarak, Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42'si oranında malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı ödenecek.

Aylık ödenebilmesi için, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dışarıdan Bakanlık ya da TBMM üyeliği görevi esas alınarak malullük veya emeklilik aylığı ödenenler hariç olmak üzere, malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanmış olanlar ile aylık bağlanma şartlarına haiz olmayanların en az 2 yıl süreyle Başbakanlık Müsteşarı emsal alınarak sigorta primi veya emekli keseneği ile kurum karşılığı ödemiş olmaları zorunlu olacak.

Bakanlık veya TBMM üyeliği görevleri sırasında veya bu görevlerin sona ermesinden sonra ölenlerin hak sahiplerine, 2 yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olma ve sigorta primi veya emekli keseneği ile kurum karşılığı ödenmesi açısından bu şart anmaksızın, hesap edilen aylık esas alınarak ölüm ya da dul ve yetim aylığı bağlanacak.

Ancak, dışarıdan Bakanlık veya TBMM üyeliği görevlerinde bulunanlar ile bunlardan ölenlerin hak sahiplerine bağlanan aylık bu aylıktan düşükse aradaki fark Hazineden tahsil edilecek.

Bu aylıklar, Cumhurbaşkanı'na ödenmekte olan aylık ödenekteki değişime bağlı olarak yeniden hesaplanarak ödenecek.

Maddenin gerekçesi

Maddenin gerekçesinde, "Dışarıdan Bakanlık veya TBMM üyeliği olarak görev yapmış olanlara, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakanlık görevlerinde bulunmuş olanlara olduğu gibi Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödeneği esas alınarak aylık bağlanması ve aylıkların artışının Cumhurbaşkanlığı ödeneğine bağlanması amaçlanmaktadır" denildi.

Maddenin kabul edilmesinin ardından, MHP (http://www.cnnturk.com/guncel.konular/mhp/674/index.html) Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, BDP (http://www.cnnturk.com/guncel.konular/bdp/673/index.html) Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, CHP (http://www.cnnturk.com/guncel.konular/chp/364/index.html) Grup Başkanvekili Emine Ülker (http://www.cnnturk.com/guncel.konular/ulker/471/index.html) Tarhan ve AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yerinden söz alarak, önergeye destek verdiklerini açıkladılar.

Daha sonra yapılan oylamalarda tasarının 9 maddeden oluşan 1. bölümü kabul edildi
cnnturk

_Cemil_
23-12-2011, 15:52
%100'ü aşkın Bir Artışla bir milletvekili emeklisi bundan sonra 7.750 tl maaş alıcakmış...

emekliler maaşlarına 150-250 tl arasında bi artış sağlıycak olan intibak yasasını yıllardır beklerken seçim zamanı meydanlarda bütün partiler intibak yasasını çıkarıcağı vaadinde bulunurken bir gece yarısı operasyonuyla kendi maaşlarını düzenlediler yazıklar olsun hepsine..

ahbuben
23-12-2011, 15:54
%100'ü aşkın Bir Artışla bir milletvekili emeklisi bundan sonra 7.750 tl maaş alıcakmış...

emekliler maaşlarına 150-250 tl arasında bi artış sağlıycak olan intibak yasasını yıllardır beklerken seçim zamanı meydanlarda bütün partiler intibak yasasını çıkarıcağı vaadinde bulunurken bir gece yarısı operasyonuyla kendi maaşlarını düzenlediler yazıklar olsun hepsine..

:(:(:(

Duygusal_Militan
23-12-2011, 16:42
Milletvekilleri 17.000 tl maaş alıyormuş aslı varmı bunun..

Bizim vatandaşımızda 650 - 700 tl ile ev geçindire dursun :(

_cemredeniz
23-12-2011, 18:25
hazır gündem soykırımda biz aradan maasları uçuralım demişler fırsattan istifade bu olsa gerek vay be

hallowed
24-12-2011, 00:21
hizmet bahane koltuk şahane.. hepsi için tabi.

GRAND EKİNOKS
24-12-2011, 16:30
Benim bildiğim vekiller yeni zamla 19000tl-20000tl arası ücret alıyorlar herhalde...

portekiz
24-12-2011, 19:52
eşi ve 2 çoçuğundan başka hiçbir şeyi olmayan bir baba düşünün.asgari ücretle çalışan büyük şehirin keşmekeşinde,ikiyüzlülüğünde tek derdi ailesine şerefi ve helaliyle ekmek götürmek isteyen milyonlarca insanımızdan sadece bir tanesini ele alalım ele aldığımız bu insanı hayalinizde ülkemizin vatandaşı olması gerekmiyor; bizim gibi 3.sınıf demokrasiyle yönetilen,geçmişiyle bağları kopmuş,ocu bucu diye parçalanmış, fikir çatışmasının hala olgunlaşmadığı,insan değerinin sıfır olduğu herhangibir ülkede yaşayan bir
bir adam,bir eş,bir baba düşünün askeri ücretle evini geçindirmeye çalışan..
ve bu adamın hayallerinde neler olduğunu düşünün..hayallerinde bir sıcak yuva,eşine çoçuklarına güzel bir gelecek ve çoçuklarını elinden geldiği kadar eğitimlerini almalarını sağlamak vardır..alnının teriyle çalışıp hayallerinini gerçekleştirirken elindeki parayı hep kısıtlı harcamış,kendine özel hiç bir sosyal etkinlikte bulunamamış ama çoçuklarını okutabilmiş alnının akıyla babalık görevini yerine getirmiştir..çoçuklar yetişkin olduğunda babalarına hep destek olmuş yokluğun da verdiği olgunlukla babalarının almak isteyipte alamadıkları evi arabayı almış artık 3. kucak olan kendi çoçuklarını yetiştirmeye başlamışlardır..kendi çoçukları dedelerinin yapmadığı,babalarının ara sıra yaptığı tüm sosyal ,kültürel etkinliklere ellerinden geldikce tatmaya,yaşamaya başlamışlardır..isteklerine karşılık babaları çoçuklarının kendileri gibi eksik yaşamaması için çoçuğuna elinden geldiği kadar vermiş vermiş..çoçuklarda aldıklarının hakkını vermiş babaları liseye kadar okumuş,kendileri üniversite okuyup saygın mesleklere sahip olmuş..ve artık elindeki maddi ve manevi statülerininin toplamıyla o çoçuğun ağzından çıkan her laf artık boş laf değildir.artık bu birey ülkesinde sözü geçen bir konuma gelebilir dünya düşüncesi ne olursa olsun hayatın tüm güzellikleri ayaklarının altına serilmeye hazırdır..
anlattığım bu hikaye bizim ülkemizin devamlı dönen eko sistemidir..bu sistemde 3.nesil çoçuğun belli iyi bir mevkiye gelene kadar ki yaşamında babası ve dedesi çok badireler çok yoksulluk yaşamış ama her konuda olduğu gibi üç kağıtcılık yapıp kısa yoldan köşeyi dönmeyide denememiş normal sıradan bir yaşam sürmüşdür..dede ve babanın teknoloji ile tek alakaları yazlık sinemadır halbuki 3 kuşağın evinde her zavazıngo mevcuttur..mutlulardır ve kimsenin hakkını yemeden yaşamışlardır ve çoçuklarına insanlara saygıyı,alın terini,şerefiyle yaşamayı miras bırakmışlardır..çoçukları ve torunlarını toplumun huzurunu bozmayan,azla yetinmeyi bilen,mutluluğun paylaşarak artığını yaşayarak öğrenen bireyler olarak yetişmesini sağlayan önce hayata teşekkür eder sonrada kendi zevki ,kendi rahatı keyfi için başkalarının düşüncelerine,ekmeğine,değer vermeyen çakallardan ailesini koruyabildiği için dünyanın en mutlu insanıdır..

bu hikayenin drajedik konuları,anıları farklı farklıdir herkesin yoksul ama mutlulukla bahsedeceği anıları vardır,kendisinin yoksa bile ailesinin vardır..yoksul olmak günah değildir,yoksulluğa karşı gece gündüz çalışan baba,anne dünyanın en fedakar insanlarıdır okul çağındaki ufacık bir çoçuğun kışın soğuğunda sırf babasına ve annesine yardım etmek okul harçlığını ailesine yük etmemek için ayakkabı boyaması gerektiğini düşünmem çoçuğun yaptığı büyük çoook büyük fedakarlığı gözlerimizi yaşartırken bu ailelerin birbirine olan bağlılığı belkide dünyanın en temiz halidir..
okul geziye götürüyor 10 lira lazım babacım senden isticemdim ama kardeşime ayakkabı alacaksın bu biliyorum onun için senden isteyemedim gittim ayakkabı boyadım 10 lira kazandım dediğinde babanın içinde kopan çaresizlik fırtınası ile oğlunun küçüçük elleriyle belki soğukta belki kötü bir ortamda iyi niyetle sadece öğretmeni ve arkadaşlarıyla geziye gidebilmek için yaşından ve başından büyük bir iş yapıp hem keneşi ve 2 çoçuğundan başka hiçbir şeyi olmayan bir baba düşünün.asgari ücretle çalışan büyük şehirin keşmekeşinde,ikiyüzlülüğünde tek derdi ailesine şerefi ve helaliyle ekmek götürmek isteyen milyonlarca insanımızdan sadece bir tanesini ele alalım ele aldığımız bu insanı hayalinizde ülkemizin vatandaşı olması gerekmiyor; bizim gibi 3.sınıf demokrasiyle yönetilen,geçmişiyle bağları kopmuş,ocu bucu diye parçalanmış, fikir çatışmasının hala olgunlaşmadığı,insan değerinin sıfır olduğu herhangibir ülkede yaşayan bir
bir adam,bir eş,bir baba düşünün askeri ücretle evini geçindirmeye çalışan..
ve bu adamın hayallerinde neler olduğunu düşünün..hayallerinde bir sıcak yuva,eşine çoçuklarına güzel bir gelecek ve çoçuklarını elinden geldiği kadar eğitimlerini almalarını sağlamak vardır..alnının teriyle çalışıp hayallerinini gerçekleştirirken elindeki parayı hep kısıtlı harcamış,kendine özel hiç bir sosyal etkinlikte bulunamamış ama çoçuklarını okutabilmiş alnının akıyla babalık görevini yerine getirmiştir..çoçuklar yetişkin olduğunda babalarına hep destek olmuş yokluğun da verdiği olgunlukla babalarının almak isteyipte alamadıkları evi arabayı almış artık 3. kucak olan kendi çoçuklarını yetiştirmeye başlamışlardır..kendi çoçukları dedelerinin yapmadığı,babalarının ara sıra yaptığı tüm sosyal ,kültürel etkinliklere ellerinden geldikce tatmaya,yaşamaya başlamışlardır..isteklerine karşılık babaları çoçuklarının kendileri gibi eksik yaşamaması için çoçuğuna elinden geldiği kadar vermiş vermiş..çoçuklarda aldıklarının hakkını vermiş babaları liseye kadar okumuş,kendileri üniversite okuyup saygın mesleklere sahip olmuş..ve artık elindeki maddi ve manevi statülerininin toplamıyla o çoçuğun ağzından çıkan her laf artık boş laf değildir.artık bu birey ülkesinde sözü geçen bir konuma gelebilir dünya düşüncesi ne olursa olsun hayatın tüm güzellikleri ayaklarının altına serilmeye hazırdır..
anlattığım bu hikaye bizim ülkemizin devamlı dönen eko sistemidir..bu sistemde 3.nesil çoçuğun belli iyi bir mevkiye gelene kadar ki yaşamında babası ve dedesi çok badireler çok yoksulluk yaşamış ama her konuda olduğu gibi üç kağıtcılık yapıp kısa yoldan köşeyi dönmeyide denememiş normal sıradan bir yaşam sürmüşdür..dede ve babanın teknoloji ile tek alakaları yazlık sinemadır halbuki 3 kuşağın evinde her zavazıngo mevcuttur..mutlulardır ve kimsenin hakkını yemeden yaşamışlardır ve çoçuklarına insanlara saygıyı,alın terini,şerefiyle yaşamayı miras bırakmışlardır..çoçukları ve torunlarını toplumun huzurunu bozmayan,azla yetinmeyi bilen,mutluluğun paylaşarak artığını yaşayarak öğrenen bireyler olarak yetişmesini sağlayan önce hayata teşekkür eder sonrada kendi zevki ,kendi rahatı keyfi için başkalarının düşüncelerine,ekmeğine,değer vermeyen çakallardan ailesini koruyabildiği için dünyanın en mutlu insanıdır..

bu hikayenin drajedik konuları,anıları farklı farklıdir herkesin yoksul ama mutlulukla bahsedeceği anıları vardır,kendisinin yoksa bile ailesinin vardır..yoksul olmak günah değildir,yoksulluğa karşı gece gündüz çalışan baba,anne dünyanın en fedakar insanlarıdır okul çağındaki ufacık bir çoçuğun kışın soğuğunda sırf babasına ve annesine yardım etmek okul harçlığını ailesine yük etmemek için ayakkabı boyaması gerektiğini düşünmem çoçuğun yaptığı büyük çoook büyük fedakarlığı gözlerimizi yaşartırken bu ailelerin birbirine olan bağlılığı belkide dünyanın en temiz halidir..
okul geziye götürüyor 10 lira lazım babacım senden isticemdim ama kardeşime ayakkabı alacaksın bu biliyorum onun için senden isteyemedim gittim ayakkabı boyadım 10 lira kazandım dediğinde babanın içinde kopan çaresizlik fırtınası ile oğlunun küçüçük elleriyle belki soğukta belki kötü bir ortamda iyi niyetle sadece öğretmeni ve arkadaşlarıyla geziye gidebilmek için yaşından ve başından büyük bir iş yapıp hem kendisini,hem babasını,hem kardeşine ailesine yaptığı fedakarlık,olgunluk..yoksulluk erdem kazandırdığı gibi yoksulluk çaresizliklikle birleştiği zaman ;bu hikayenin tam tersi kötü daha kötü bi senaryo yazmamızada neden olabilir.. ,hem babasını,hem kardeşine ailesine yaptığı fedakarlık,olgunluk..yoksulluk erdem kazandırdığı gibi yoksulluk çaresizliklikle birleştiği zaman ;bu hikayenin tam tersi kötü daha kötü bi senaryo yazmamızada neden olabilir..

bu kadar yazıdan ne alakası var yanlış yere yazmış sanki milletvekilleri maaşı ile bu hikayelerin ne alakası var,sonra bu hikayeyle millet vekillerinin maaşını birbirine bağlamam lazım hepsini yapıcam ..yaklaşık 1,5 saattir yazıyorum bi sigara molası yapayımm..bu arada ayaklarım terliğin içinde yinede üşüdü..az hareket iyi gelcek..

portekiz
24-12-2011, 22:04
bir ailenin soy ağacının senoryasını yazmıştım bir ailenin ne çektiği hangi şartlarda ne zorluklarla mücadele edip iyiyimser düşünüp şeref ve namusuyla kendisini ailesini korumasından bahsettim.
bunlar bu gibi durumda olanlar kimin umurunda olmalı toplumun.hepi toplumun bu işlere bakan örgütleri varmı evet belediyeler,kamu kurum ve kuruluşları,devlet ve özel eğitim kültür eğitim,kültür,dayanışma dernekleri var.peki yeterlimi hayır..hepi yoksulluğu ne olarak algılıyoruz parasızlık değildir tek yoksulluk..vicdansızlıkta bir yoksulluktur..

Toplumsal yoksulluklar sadece maddi değil vicdani yoksulluk, ahlaki,kültürel yoksulluk,ve bilgi yoksulluğu olarakta karşımıza çıkıyor bu yoksullukların yanında yaşayabilmek için gereken hayati koşulları karşılayacak maddi varlıkları elde etmek için mücadele eden maddi bireyler yaşama mücadelesinde ayakta durmaya çalışırken,bilgi yoksulu,vicdan yoksulu,ahlak yoksulu,kültür yoksulu,maneviyat,tarih,bayrak yoksullarına karşıda ister istemez uğraşıyor çünkü toplumda bu yoksulluk içindede binler,milyonlarca insan var..Hepi devlet,devlet adamları bu yoksullukların neresinde. temelinde ne var bu yoksullukların..bu kadar yoksulluk içersinde artık bireylerde malesef şöyle bir düşünce oluşuyor gemisini yürüten kaptandır.Hangi fırtınalardan hangi denizlerden geldiğin önemli değildir gemini limana getirip getirmediğine bakar olmuş insanlar ve geminle getirdiğin malların nerden geldiği nasıl kazanıldığını kimse sorgulayacak konumda hissetmiyor kendini..işte biz bu yoksulluklarla mücade ederken eline imkanlar geçenler götürüyor malı tabiki bu götürme bişimi en masumu ve kamuya açık toplumca itiraf hakkı olan onlara göre hak,kimi yoksulunda bir yılda göremiceği bir kazanç..gördüklerimiz bu dünyanın adaletle yönetilmediğini,adil bir paylaşım mekanizmasının olmadığını,kim bilir bizde o milletvekillerinin yerinde olsak daha çoğunu hak ettiğimizi iddaa edicemizi insan olmanın doğasında istemek olduğunu düşündürüyor.tüm yoksullukların arasında en yoksul en acıncak insanlar vicdan yoksulu olan insanlardır.Başkalarının huzurunu bozmaktan hiç rahatsızlık duymadan sorgulamadan insanları karalayan insanlardır..kafam iyice yazıyla birbirine karıştı umarım anlatmak istedim anlatabilmişimdir...
bu kadar yoksulluğun içinde mücadele ederken toplum,toplumun seçtiği vekillerin zaten maddi manevi varlıkları belli bi noktaya gelmiş insanlardır ve devletten alacakları maaşa çokta ihtiyaçı olmayan insanlardır buna rağmen bi maaş alarsa o maaşında temsili bir maaş olması gerekir..veya toplumu daha iyi anlaması için devletin takdir ettiği asgari ücreti alması gerekir..
toparlıyorumm ..
toplumumuz dünya toplumları bir çok yoksulluk içinde olduğu için bu gibi bu gibi bir çok olaya tepkisiz kalıyor malesef..tepkisiz kalma..doğruların için savaş diyorsun işe gitmem lazım ay sonunda ödememek gereken borçlarım var diyor..şuanda malesef dünyada milyonlarca insanı bu şekilde yönetiyorlar..

vioLette
24-12-2011, 22:13
Her fatura tükettiğimizden daha fazla gelmekte ve paşa paşa bunu ödemekteyiz.Onlar k.çlarını o rahat koltuklarda oturup, benim üç kuruşum içinden bilmem zarta zurta kesilen paralarla, maaş almak için yasa çıkartıyor.
Tek bildiğim hakkımı yedikleri.Ve ben hepsine hakkımı haram ediyorum.
Adam olmamış insanları mv sayıp başımıza çıkarttığımız içinde kendimizden utanıyorum.

orhande
25-12-2011, 22:06
Bence az bile alıyorlar..!

Bu ülkenin hemen hemen birkaç yılda bir tekrar eden sabitleşmiş gündemleri vardır.

Hiç değişmez bu gündemler ve biz bunları birkaç gün tartışır sonra da yoğun gündem nedeniyle unutup gideriz.

Ta ki yeniden gündeme getirene kadar.
Bu değişmez gündemlerimizden birisi milletvekili maaşlarıdır.
Sürekli olarak milletvekili maaşlarını tartışır ve bu maaşların yüksek olduğunu dile getiririz. Gazetelerde, televizyonlarda koca koca adamlar günlerce milletvekillerinin aldıkları maaşları konuşurlar.

Ben de yurdum insanı olarak bu tartışmaları gülerek izlerim.
Ve bu tartışmaları çok ama çok gereksiz bulurum.
Evet, 75 milyonluk bu dev ülkede naçizane bir kulunuz olarak milletvekili maaşlarının böylesine acımasız tartışılmasını çok ama çok gereksiz ve anlamsız buluyorum.

Dahası maaş konusunda milletvekillerine haksızlık yaptığımıza inanıyorum.
Bakın beyler burası Türkiye.
Biz değil miyiz sürekli olarak ’ Türkiye çok güçlü bir ülkedir, Türkiye dünyanın en büyük ekonomisine sahip 10 ülke arasına girecek‘ diye.
Hatta ve hatta ihracatını 500 milyar dolar olarak belirledik diyen biz değil miyiz.

O halde bırakın milletvekillerinin aldığı maaşları tartışmayı.
Bu ülke bu kısır tartışmaları aşmalı.
Biz hala Türkiye gibi bir ülkede bir milletvekilinin aylık maaşının 10 milyar mı, 15 milyar mı olmasını tartışırsak bir yere varamayız.

Bırakın bu ülke 550 milletvekiline ayda 20 milyar versin, 30 milyar versin. Bunu tartışmayalım, bunu konuşmayalım.
Hatta daha fazla verelim.

Amma..!
Sonrasında milletvekilinin tüm ekonomik ve ticari işlemlerine kesin çizgilerle yasak getirelim.

Şimdi bunu yazdım diye beni birileri yerden yere vurabilir.
Asgari ücretin 650 lira olduğu bir ülkede birilerine bu para yüksek gelebilir.

Saygı duyuyorum bunlara.

Ama milletvekili maaşından daha çok konuşacağımız şeyler var bu ülkede.
Mesela Kocaeli Büyükşehir Belediyesi‘nin bir yılda reklama harcadığı 8.5 trilyon para gibi. Bunu tartışmıyoruz gidip milletvekilinin maaşını konuşuyoruz.

Şimdi söyleyin bana..!
Biz değil miyiz Ankara‘ya gittiğimizde milletvekillerinin yanına uğrayan.
Biz değil miyiz onlardan yemek yiyenler.
Bazen 5 kişi, bazen 10 kişi bazen 20 hatta bazen bir otobüs dolusu milletvekilini ziyarete gidiyoruz.
Bize yemek ısmarlamasını istiyoruz.
Gündüz yediğimiz öğle yemeği yetmiyor akşam da bizi yemeğe götürmesini istiyoruz milletvekilinden.
Kimimiz otel parasını ödemesini istiyoruz, kimimiz yol parası, harçlık, benzin parası istiyoruz. Onlara davetiye gönderip düğünümüze gelmesini, nişanımıza gelmesini istiyoruz ve tabi ki takı takmasını, para takmasını bekliyoruz.
Ankara‘dan arabasına atlayıp açılışımıza, etkinliğimize gelmesini bekliyoruz. Bir milletvekilinin yakacağı yakıtı hesaplayın.
Ve bu milletvekili Ankara‘da oturacak.

Ne yapsın bir milletvekili, Ankara‘nın gecekondu semtinde mi otursun?
Çocuğunu özel okula gönderecek doğal olarak. Gecelere katılacak, davetlere katılacak. Bunların hepsini bekliyoruz milletvekilinden.
Ve hiçbir çetrefilli işlere de bulaşmasın istiyoruz.
Peki, bunları nasıl yapacak milletvekili.
Hem adam gibi adam olun diyoruz kısaca hem de parasız olun diyoruz.
Bence yanlış.

Bu ülkenin milletvekillerinin durumu bir belediye başkanına göre çok daha kötüdür. Belediye başkanının yakıt masrafı yok.
Yemek masrafı yok.
Pek çok giderini belediyeden ya da belediyenin şirketlerinden karşılayabiliyor.
Altındaki araç belediyenin.
Yakıt belediyenin.
Yani sıfır gider var.

Bunlara kimsenin ses çıkardığı yok. Belediye başkanlığının dışında şirketlerin yönetim kurulu üyeliği de var belediye başkanlarının.

İşte bu nedenle takmayın milletvekillerinin aldığı maaşa.
Bizim onlarla ilgili aldıkları maaşlarının dışında takacağımız çok şeyleri var.
Biz aldıkları maaşı hak ediyorlar mı, aldıkları maaşın hakkını veriyorlar mı ona bakalım.

Eğer bir kişi aldığı maaşı hak etmiyorsa ona verilen asgari ücret bile çoktur. Önemli olan görevini yapıp yapmadıklarıdır.
Biz buna kafayı takalım.

Güngör ARSLAN

_Cemil_
26-12-2011, 02:36
Emekli vekil maaşlarında şok gelişme

CHP iki milletvekilini disipline sevk etti

http://im.haberturk.com/2011/12/24/699959_detay.jpg?1324764872

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP (http://www.haberturk.com/etiket/chp)), milletvekilleri (http://www.haberturk.com/etiket/milletvekilleri)nin emekli maaşlarına zam getiren düzenlemeye destek veren iki milletvekili için TBMM (http://www.haberturk.com/etiket/tbmm) Grup Disiplin mekanizmasını çalıştırıyor.

CHP (http://www.haberturk.com/etiket/chp)'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, emekli milletvekilleri (http://www.haberturk.com/etiket/milletvekilleri)nin maaşları arasındaki eşitsizlik giderilirken, CHP (http://www.haberturk.com/etiket/chp)'nin karşı çıkışına rağmen maaşlara zam yapıldığı belirtildi. Açıklamada, önergede imzası bulunan iki milletvekilinin imzalarının kişisel sorumlulukları kapsamında değerlendirildiği belirtilerek, "Grup disiplin kuralları işletilecektir." denildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu (http://www.haberturk.com/etiket/chp)'nun talimatıyla değerlendirme yapıldığı belirtilen açıklamada, düzenlemeyi destekleyen milletvekilleri (http://www.haberturk.com/etiket/milletvekilleri) hakkında disiplin hükümleri işletilemesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

"CHP (http://www.haberturk.com/etiket/chp) gece yarısı operasyonlarıyla aylıklardaki olağandışı artışı etik bulmamıştır." denilen açıklamada, aylıklarda yüksek artışa yol açan önerge TBMM (http://www.haberturk.com/etiket/tbmm) Genel Kurulunda görüşülürken, CHP (http://www.haberturk.com/etiket/chp) Grubunun hem bu önergeye, hem de tasarının tümüne red oyu kullandığı ifade edildi.

GÜRSEL TEKİN (http://www.haberturk.com/etiket/g%C3%BCrsel_tekin) SİNYALİNİ VERMİŞTİ
CHP (http://www.haberturk.com/etiket/chp) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin (http://www.haberturk.com/etiket/g%C3%BCrsel_tekin), bugün basın mensuplarının sorularını yanıtlarken emekli vekil maaşlarına ilişkin düzenlemede imzası bulunan CHP (http://www.haberturk.com/etiket/chp)'li milletvekilleri (http://www.haberturk.com/etiket/milletvekilleri)ni eleştirmişti.

Tekin, bugün bazı gazetelerde milletvekilleri (http://www.haberturk.com/etiket/milletvekilleri)nin emekliliğine ilişkin düzenlemeyi sanki CHP çıkarmış gibi haberler yapıldığını söylemiş ve sözlerine şöyle devam etmişti: ''İki tane arkadaşımızın hatasından dolayı, bütün gazetelere bakıyorsunuz iki tane CHP'li milletvekili var, nerede bu yasayı getiren kim kardeşim- Bu yasanın öncüleri kim- Niye onlar gazetelerde yok- Evet o arkadaşlarımız ciddi hata yapmıştır, kişisel olarak kınıyorum. CHP olarak bunun gereği yapılacaktır. Ama elinizi vicdanınıza koyun, gazetelerinizin sayfalarına alırken, bu teklifi kim getirdi, bu teklif gruba gelirken CHP reddetmedi mi- Sayın Meclis Başkanı siz çok iyi biliyorsunuz, grupbaşkanvekili arkadaşlarımız size bu yasayla ilgili düşüncelerini söylemediler mi- Ama gazete sayfalarına baktığınızda sanki bir iktidar partisi AKP yokmuş, sadece Türkiye'yi CHP yönetiyormuş ve iki tane arkadaşımız bu yasayı çıkarmışlar.
Elinizi vicdanınıza koyun, mücadelemiz sadece bu iktidarla değil. Devletin bütün kurumlarıyla. Dün geçen yasada CHP'nin en ufak bir katkısı yok. Sadece ve sadece iki arkadaşımızın yanlışları dolayısıyla bunlar bugün haber olmuş. Eğer iktidar partisi bir yasa getiremiyorsa, muhalefet partisinin getirmiş olmasının bir anlamı yok. Orada geçmesi de mümkün değil. Keşke öyle kolay olsa yarın hemen özellikle tutuklu milletvekilleri (http://www.haberturk.com/etiket/milletvekilleri)mizle, binlerce tutuklu aydınla ilgili yasa teklifi veririz. Burada yanlış yapan arkadaşlarımız gerekli cezayı göreceklerdir.''
haberturk

Max_Payne
26-12-2011, 03:32
memurlar zam isteyince de ekonomik krizden bahsediyorlar bi bahane buluyorlar ama kendilerine gelince herşey serbest bunlar anca kendine müslüman hiç düşünmüyor vatandaşı ne halde ne yapıyor nasıl geçimini sağlıyor bari devletin üstlenmiş olduğu görevleri yerine getirin sonra ne kadar zam yaparsanız yapın :D

orhande
27-12-2011, 00:44
Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan 1 Aylık Harcama Listesini Yayınladı

İşadamı olan Türkkan öncelikle milletvekili maaşını Kocaeli Valiliği vasıtasıyla öğrencilere burs olarak dağıttığını, geçimini de şirketinden hesabına yatırılan para ile sağladığını belirterek harcamalarını şöyle listeledi:

-Ankara'da lüks olmayan möbleli bir konuta 2 bin 500 TL kira ödüyorum.
-Yönetim gideri, sıcak su, elektrik, ısınma bedeli olarak 714 TL ödemişim.
-Bir aracım var Ankara'da kullanıyorum. Gecen ay 400 TL yakıt bedeli ödemişim.
-Benim telefonumu Meclis ödüyor. Ancak danışmanların ve sekreterimin telefonu maaşımdan kesiliyor. O da gecen ay 530 TL imiş.
-Gecen ay seçim bölgem dahil olmak üzere, davet edildiğim illere yaptığım seyahatlerde uçak bileti olarak 2 bin 246 TL ödemişim.
-Ankara'ya seçim bölgemden ve sivil toplum kuruluşlarından gelen konukları ağırlama, konaklama ve bir de onların yol paralarına 2 bin 600 TL ödemişim.
-Ben aldığım bir karar gereği düğünlere katılmıyorum. Seçim bölgemdeki düğün ve cenazelere davet edildiğim etkinliklere çelenk gönderiyorum. Bir TEV çelengi 50 TL, gecen ayki TEV faturamız 1350 TL gelmiş.
-Hergün takım elbise giymem gerek. Temizleyiciye gecen ay 400 TL ödemişim.

Okuyan dört çocuğu olduğunu belirterek, kalan para ile ailece geçinmenin ne kadar mümkün olduğunu soran Türkkan şunları yazdı:

“Ya bir firmanın lobiciliğini yapacağım. Ya da haram lokma yememe endişesi taşımıyorsan, pisliğe karışacaksın. Asgari ücret az tabii ki. Hem de çok az. Ama bu parlamenteri de lobicilerin karşısında esas duruşta bekletmenin bedeli bu ülkeye çok daha pahalıya mal oluyor. Yaşıyoruz bunu. Ben dürüst milletvekilinin milletvekilliği yapmak kaydı ile mevcut maaşla geçineceğine inanmam. Ben maaşımı almadığım için bunu sizlerle paylaşmam daha kolay oldu.

ANKA

https://lh5.googleusercontent.com/-GGe9uLkljL8/TvjNlFyIiuI/AAAAAAAAAak/pmyvm2UfAN0/w320/386084_332933413401012_57044583_n.jpg

Duygusal_Militan
27-12-2011, 19:14
Vekil-i Millette durumlar vahim.. Millet-i vekilde ise işler yolunda

İşçi ve emekliye 0.0009 zam , emekli vekile % 100 zam.. :D

Bu meyveler ham..
Bedende oluşan gam..
Ruhsal kargaşalar tam..
Bamm bammm bammm.. :D

portekiz
27-12-2011, 19:38
İşçi ve emekliye 0.0009 zam , emekli vekile % 100 zam.. :D

Bu meyveler ham..
Bedende oluşan gam..
Ruhsal kargaşalar tam..
Bamm bammm bammm.. :D

bam bam nereye kadar reis
millete uçundan azcık
kendilerine kepçeyle
yetmez kazanlaaa
yunanistan mafff oldu..

_Cemil_
18-01-2012, 00:51
Emekli vekil maaşları belli oldu!

TBMM'den geçen tasarıya göre en düşük emekli vekil maaşı 6 Bin 270 Lira olarak belirlendi

http://im.haberturk.com/2012/01/17/706951_detay.jpg?1326825297

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir kez daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderdiği ''Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'', TBMM (http://www.haberturk.com/etiket/tbmm) Genel Kurul (http://www.haberturk.com/etiket/genel_kurul)unda kabul edildi.
Genel Kurul (http://www.haberturk.com/etiket/genel_kurul)da, yasanın oylamasına 293 milletvekili katıldı. Yasa; 55 ret oyuna karşılık 238 oyla kabul edildi.

Yasa, TBMM (http://www.haberturk.com/etiket/tbmm) Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Gül'ün geri gönderme gerekçeleri dikkate alınarak milletvekili emekli aylıklarıyla ilgili oranında yaptığı değişiklikle kabul edildi.

Buna göre; milletvekili emekli aylıkları, yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar Cumhurbaşkanı emekli aylığı ödeneğinin yüzde 45'i oranında belirlenecek. Daha önceki yasada bu oran yüzde 60 olarak yer almıştı.

Geçmiş dönemlerde iki yıldan az milletvekilliği yapmış ve milletvekili emeklisi olanlar da Cumhurbaşkanı ödeneği ile ilişkilendirildi. Ayrıca yasada, geçmişte iki yıl makam temsil tazminatı ödenmiş, milletvekilli olduktan sonra 1 aylık maaşını alır almaz milletvekilliğinden emekli olanların ''İki yıllık süreye tabi olmadıkları''na açıklık getiriliyor.

Milletvekilliği sona erenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kapsamında olmayanların emekli olduktan sonra 4 yıl süreyle primlerinin TBMM tarafından ödenmesi imkanı, 24. Dönem ile sınırlı tutulmayarak geçmiş dönemleri de kapsayacak şekilde genişletiliyor. Düzenlemeyle, geriye dönük herhangi bir ödeme yapılmayacak ve hak talep edilemeyecek.
AA