PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaşasın ‘Laik’ Devlet: Mollalar Memur Oluyor!

_Cemil_
14-12-2011, 03:42
Yaşasın ‘Laik’ Devlet: Mollalar Memur Oluyor!

Tarihi olaydır; mutlaka okumuşsunuzdur:

Mustafa Kemal, kurulacak devletin şeklini belirlemek için her kesiminden temsilcilerle görüşürken; sıra, mollalara, şeyhlere ve din büyüğü geçinen kişilere gelir.

Bunlara haber gönderip, kendileriyle bu konuyu görüşeceğini, ancak toplantıya katılacak herkesin Bakara suresini 288‘inci ayetine kadar okumalarını rica eder.
Toplantı günü kürsüye çıkar ve sorar:

“Arkadaşlar, buraya gelmeden önce hepinizden Bakara suresini 288’e kadar okumanızı rica etmiştim. Kimler okudu Bakara’yı 288’e kadar?”

Salondaki bütün eller havaya kalkar.

Bunun üzerine Mustafa Kemal sözlerine devam eder:

“Beyler... İşte, kuracağımız devletin neden din temeline dayanamayacağının açıklaması budur: Hepinizin 288’e kadar okuduğunuzu ifade ettiğiniz Bakara suresi... Sadece 286 ayettir.”

Dün Hürriyet Gazetesi manşetine taşımış:
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Doğu ve Güneydoğu illerinde toplumda sözü geçen, saygınlığı olan “mele” (molla) denilen kişilerin, sınavda başarılı olmaları kaydıyla, sözleşmeli imam hatip olarak Diyanet İşleri kadrosuna alınacağını belirtmiş...

“Bu kişileri analiz ettik. Toplumda sözü dinlenen, saygınlığı olan, sözleri insanları durduran veya harekete geçiren insanlar. Bu kişilerin hizmetinden müftülük denetiminde yararlanmak istiyoruz” demiş...

Diyanet İşleri Başkanlığı, dün Bakan Bey‘in bu sözlerine açıklık getirdi.

Kendini yetiştirmiş kişilerin, zaten belirlenen kriterler çerçevesinde yapılan sınavlar sonucunda yıllardır Diyanet‘te istihdam edildiğini...

Uygulamanın, ihtiyaç duyulan bütün bölgeler için geçerli olacağını...

Bunu ‘mele’ alımı gibi sunmanın doğru olmadığını, din hizmetine ihtiyaç duyulan yerlerde bu ihtiyacı karşılamak üzere yetişmiş eleman istihdamına matuf bir uygulama olduğunu açıkladı.

Diyanet ne derse desin; bu operasyon Bakan Bey‘in de dediği gibi bir “molla” operasyonu...

Böylece... Mollalık, bizde de tıpkı İran‘daki gibi “resmi” bir kurum haline geliyor!

Kendilerini “hoca” olarak tanıtan ve halka Türkiye Cumhuriyeti kanunları yerine şeriat kurallarına göre yaşamaları çağrısında bulunan bu mollalar, tüm bu faaliyetlerini artık “resmi sıfatla” yapabilecekler!

Yani “laik” bir ülkede, laiklik karşıtı faaliyetlerini “devlet memuru” olarak sürdürebilecekler...

Sayın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı; sorum size...

Elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin:

Bizzat Başbakan Yardımcısı tarafından açıklanan bu proje bile, “laiklik karşıtı eylemlerin odağı” olmaktan sabıkalı bir partinin, aynı suçu işlemek konusundaki ısrar ve kararlılığını göstermeye yetmez mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı‘ndan tek ricam var:

Tablo ortada; atı almış, Üsküdar’ı geçmişsiniz de...

Acaba yapacağınız sınavda bu mollalara, Atatürk‘ün sorduğu o basit soruyu sorar mısınız?

“Bakara suresi kaç ayet?”

Bakalım kaçı bilecek?

gazete vatan
mustafa mutlu

ÖĞRETMENE KADRO YOK, MOLLAYA KADRO ÇOK

AKP'li Bekir bozdağ Bozdağ, doğu ve güneydoğu illerindeki mollaların Diyanet İşleri kadrosuna alınacağını belirtti.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, doğu ve güneydoğu illerinde toplumda sözü geçen, saygınlığı olan mollaların sınavda başarılı olmaları kaydıyla, sözleşmeli imam hatip olarak Diyanet İşleri kadrosuna alınacağını belirtti.
Bozdağ, “Bu bir defaya mahsus olarak kullanılacak bir düzenlemedir. 1000 kişilik kadro öngördük” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu kişileri analiz ettik. Toplumda sözü dinlenen, saygınlığı olan, sözleri insanları durduran veya harekete geçiren insanlar. Bu kişilerin hizmetinden müftülük denetiminde yararlanmak istiyoruz” dedi. Bozdağ, “Diyanetin 2012’ye yönelik en önemli projesi” olarak değerlendirdiği çalışma hakkında şunları söyledi:

Bir kez 1000 kadro
Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, “Doğu’da mele, bizim bildiğimiz tabirle molla denilen din eğitimi almadığı halde din bilgisi olan, toplum tarafından saygı gören isimler var. Bu kişilerden Diyanet Başkanlığı olarak istifade edebilmek için daha önce çıkardığımız kanun hükmündeki kararnamede bir düzenleme yaptık. Bu tip kişilerden, Diyanet tarafından yapılacak sınavda başarılı olmaları kaydıyla sözleşmeli imam hatip olarak yararlanmak istiyoruz. Bu bir defaya mahsus olarak kullanılacak bir düzenlemedir. 1000 kişilik bir kadro öngördük. Yaptığımız hesaplamalar 800 civarında ihtiyaç olduğu yönünde.”

Caferi hocalar alınacak
“Örneğin Iğdır ve Ardahan bölgesinde Caferiler var. Onlar arasında halk tarafından sevilen din adamları var. Onlardan da Diyanet olarak yararlanmak istiyoruz. Bir yılda bu kadroları toplumda sayılan, sevilen din adamları için kullanmayı düşünüyoruz. 4/B kapsamında sözleşmeli olarak görev yapacaklar. Sınavı Diyanet İşleri Başkanlığı düzenleyecek ve bu sınava girmek için yaş sınırı olmayacak. Gerekli analizleri yaptık. Toplumda sözü dinlenen, saygınlığı olan, sözleri insanları durduran veya harekete geçiren insanlar. Bu kişilerin hizmetinden müftülükler denetiminde yararlanmak istiyoruz. Başkaları tarafından kontrol edilmeleri de böylece önlenecek. 6 ay hizmet içi eğitime tabi tutulacaklar. Doğu illerinde imam açığımız var. Atamaya rağmen gitmeyenler oluyor. Açığı da bölgenin insanlarından gidermiş olacağız.”

Türkiye’yi tanıtma projesi
“Süren bir başka projemiz daha var. Özellikle doğu illerinde görev yapan imam ve hatiplerin bulundukları illerin dışına neredeyse çıkmadığını tespit ettik. Şimdi batıdaki illerimizde bu kişileri hizmet içi eğitime alıyoruz. Seminerler, geziler düzenleniyor. Bulundukları bölgenin dışındaki hayatları ve insanları da tanımalarını istiyoruz.”

Toplumun ileri gelenleri
Kuran’da geçen bu kelime, toplumun ileri gelenleri, görüşlerine başvurulanlar, kendileriyle istişare edilenler, yönetici sınıf anlamlarına geliyor. Toplumların yapısına ve kabul ettikleri değer yargılarına göre ‘mele’ grubu farklı farklı olabiliyor. Maddeyi çok yüce sayan toplumlarda sermaye sahibi zenginler, devlet erkini önemseyen toplumlarda devlet adamları, faşist yönetimlerde tiranlar, askeri rejimlerde diktatörler, demokratik toplumlarda siyasetçiler, bürokratlar veya aydınlar olabilir. İslam toplumlarında mele grubu daha çok âlimler ve faziletli insanlar için kullanılıyor. ‘Melee’ kökünden türeyen bu kelimenin bir anlamı da ‘doldurmak’. Gözleri, manzaraya, güzelliğe, yüceliğe doldurmak bu kelime ile ifade edilir. Mele, “ileri gelenler, toplumun önünde olan kimseler” anlamına da geliyor.

odatv.com

_cemredeniz
14-12-2011, 03:52
Yaşasın ‘Laik’ Devlet: Mollalar Memur Oluyor!

Tarihi olaydır; mutlaka okumuşsunuzdur:

Mustafa Kemal, kurulacak devletin şeklini belirlemek için her kesiminden temsilcilerle görüşürken; sıra, mollalara, şeyhlere ve din büyüğü geçinen kişilere gelir.

Bunlara haber gönderip, kendileriyle bu konuyu görüşeceğini, ancak toplantıya katılacak herkesin Bakara suresini 288‘inci ayetine kadar okumalarını rica eder.
Toplantı günü kürsüye çıkar ve sorar:

“Arkadaşlar, buraya gelmeden önce hepinizden Bakara suresini 288’e kadar okumanızı rica etmiştim. Kimler okudu Bakara’yı 288’e kadar?”

Salondaki bütün eller havaya kalkar.

Bunun üzerine Mustafa Kemal sözlerine devam eder:

“Beyler... İşte, kuracağımız devletin neden din temeline dayanamayacağının açıklaması budur: Hepinizin 288’e kadar okuduğunuzu ifade ettiğiniz Bakara suresi... Sadece 286 ayettir.”

zekayı görüyoruz dimi işte Türkiye Cumhuriyeti ni bu zeka kurdu bu zeka medeniyetler seviyesine getirdi bu zeka dinin devlet işlerine karıstırılmaması gerektiğini böyle güzel bir uygulamayla bize gösterdi ama biz ısrarla gerilemeye niyetliyiz ABD Japonya İngiltere tıp astronomi fen vb bilim alanlarında kendini geliştirirken biz hala din i nereye koyarız bu halkı nerden vururuz olayındayız İmam Hatip Liselerinin katsayı engelini kaldırdılar meslek liselerini bahane edip şimdi de molla olayı durmak yok gerilemeye devam güzel ülkem;) başkaları aya çıksın bize ne !

_Cemil_
14-12-2011, 03:56
Bugün Atanmayı Bekleyen Öğretmenlere Öğretmen Adayı Gözüyle Bakıp Bukadar Kadro İhtiyacımız Yok Kendinize Uygun Farklı İş Alanlarına Yönelin Diyenler, İlkokul Seviyesinde Bile Olmayan Mollalara, Özel Bir Sınavla Devlet Memuru Olma Yolunu Açıyor.... Vah Benim Ülkeme!

vioLette
14-12-2011, 20:54
Kürt sorununu böyle çözmeyi deneyecekler bir de.Plan bu.

Halka söz geçiren,bizim sözümüzü dinleyen el kaldırsın!

dadalx
14-12-2011, 22:33
Cemil sen boşver oda tv yi mustafa mutluyu,
hadi kaynak gösterdin...
oda tv ile mustafa mutlunun ne oldugunu araştırdınmı?
veya şöyle düşünelim, pratik olsun ''anlaman açısından'' : )
Oda tv nin şuan sorusturma evresinde olan bir davası var, ve kuvvetli suç şüphesi sebebiyle tutuklanan, sahiplerinden soner yalçın var.
sırf bu sebeble olsa bile, bu yayının yazdığı yazı sence ne derece ''Güvenilir kaynak'' olarak addebiliriz (: Hükümete her fırsatta ''Şurdan bir vurayım lan'' düşüncesinde olan yayın ne derece tarafsız olabilir ki sence?

Bir insan ilk okul seviyesin de olabilir,lise seviyesinde olabilir,
bu onun eğitim vermeme, öğrenim görmeme hakkını baltalamayı mazur görebilirmi sence?
Kendi düşüncelerini konuyla ilgili yazarsan müteşekkir olacağım..
eğer kaynakla geleceksende ''tarafsız'' olsun .
yıllarca Mollalar geliyor,şeriat geliyor,din elden gidiyor, safsatalarıyla bu milleti kandırdılar?
ne din elden gitti, nede laiklik elden gitti...
Kutuplaştırıcı değil, birleştirici...
parçalayıcı değil bütünleştirici olmamız gerekli...

_cemredeniz
14-12-2011, 23:02
hadi kaynak gösterdin...
Oda tv nin şuan sorusturma evresinde olan bir davası var, ve kuvvetli suç şüphesi sebebiyle tutuklanan, sahiplerinden soner yalçın var.
sırf bu sebeble olsa bile, bu yayının yazdığı yazı sence ne derece ''Güvenilir kaynak'' olarak addebiliriz (: Hükümete her fırsatta ''Şurdan bir vurayım lan'' düşüncesinde olan yayın ne derece tarafsız olabilir ki sence?

bu onun eğitim vermeme, öğrenim görmeme hakkını baltalamayı mazur görebilirmi sence?
yıllarca Mollalar geliyor,şeriat geliyor,din elden gidiyor, safsatalarıyla bu milleti kandırdılar?
sayın dadalx düsüncelerinize saygı duymakla beraber size katılmıyorum ve bir sey sormak istiyorum ilkokul ya da lise seviyesinde birisinin eğitim verme hakkı yokmudur gibi bir cümle yazmıssınız mollalara kadro verene kadar bizim ünv bitirmiş ve atama bekleyen gelecegin umudu ve yol göstericisi öğretmenlerimizin kadrosu ne olacak?? siz bu konuda ne düsünüyorsunuz? tesekkürler şimdiden cvp için

dadalx
14-12-2011, 23:30
''cemil''
Neye, hangi sebeble katılmadın,
konuyu örneklendirerek açıklayıcı yazarmısın?
''katılmıyorum'' çok basit kaçıyor.
Önce bunu öğreneyim,
soruna, kendi düşüncelerimi yazarım.

_Cemil_
14-12-2011, 23:32
hadi kaynak gösterdin...

sevgili dadalx sanırım sen haberleri hiç izlemiyorsun ki bana kaynak soruyorsun ayrıca. iki gündür bütün tv kanallarında verildi bu haber. bizzat bekir bozdağın ağzından çıktı bu haber.

bir ikincisi sadece haber okumakla kalmamıs konuda yazanlarıda tam okumamış olucaksınki hürriyetin haberi oldugu kısmını atlamıssın. hürriyetin haberini oda tv sitesinde yer verilmiş ve bende oradaki başlıgı daha manidar buldugum için oradan paylastım.

anlamam için ornek vermişsin söyle düşünelim demişsin teşekkür ediyorum ama hiç gerek yoktu, sorusturma evresinde bir davasının olma sebebinin ne oldugu acık eleştirirsen protesto edersen girersin içeri açık ve net.

açıp biraz araştırın bekir bozdağın açıklamalarını dinleyin sonra haberiin güvenilir olup olmadıgına karar verin...

dadalx
14-12-2011, 23:43
Cemil,
benim yazımda dikkat ettiysen,
odatv, mustafa mutluyu içeren yazılar vardı..
Konu hakkında yok böyle birşey demedim...
Haber yalan da demedim?
Haberleri Takip ederim.
Ana haber bültenlerin de bana ''1 tane'' Mollara kadro diye lanse ''sunuş tarzı''gösterir misin?
ben konuyla değil, lanse ''sunuş tarzı'' ilgiliyim,
aslında en kolayı, eleştirirsen Tık metris (:
Bugun cübbeli için yapmıştır diyen zihniyet her nedense,
oda tv için pek iyimser (: ''eleştirirsen tık içeri'' ama öbüründe ''sakala bak''
e hani eşitlik?
insan hakları?
A KİŞİ tu kaka
B kişi temiz
Çok eminiz değil mi (:
Bir defada 1 000 kişi alınıyor mollalar istila ediyor deniyor?
denir cemil, neler denmedi ki
hep dediler ama.
işin realitesi var birde
Halk memnun, 3 dönem de oylarını yükseltmiş..
demek ki neymiş ; Millet bu safsatalara inanmıyor,hükümsüz kılıyor
her zaman sonuç, gelişmeden daha önemlidir .

_Cemil_
14-12-2011, 23:57
Cemil,
benim yazımda dikkat ettiysen,
odatv, mustafa mutluyu içeren yazılar vardı..
Konu hakkında yok böyle birşey demedim...
Haber yalan da demedim?
.

Şu Kısımdan O Anlam Çıkıyordu.

bu yayının yazdığı yazı sence ne derece ''Güvenilir kaynak'' olarak addebiliriz (:

Ana haber bültenlerin de bana ''1 tane'' Mollara kadro diye lanse ''sunuş tarzı''gösterir misin?

eminim diğer kanallarda o şekilde lense etmiştirde en son halk tv den izledim aklımda net olarak kalan o açıp bakabilirsin tekrar yayınlarına.

Bugun cübbeli için yapmıştır diyen zihniyet her nedense,
oda tv için pek iyimser (: ''eleştirirsen tık içeri'' ama öbüründe ''sakala bak''
e hani eşitlik?

Cübbeli Yapmıştır Diye Kesin Bi İfademi Bulup Gösterin Bana..
Cübbeliden Haz Etmeyen Biriyiim Din İstismarı Yapan Bir Şarlatandır Benim Gözümde, Bi Başkasının Gözünde Düşüncelerine Çok Deger Verdiği Bi Kişi Olabilir.

Bir defada 1 000 kişi alınıyor mollalar istila ediyor deniyor?
denir cemil, neler denmedi ki
hep dediler ama.
işin realitesi var birde
Halk memnun, 3 dönem de oylarını yükseltmiş..
demek ki neymiş ; Millet bu safsatalara inanmıyor,hükümsüz kılıyor
her zaman sonuç, gelişmeden daha önemlidir

1000 kiişi değil 1 kişi alıcak olsalar yine eleştiririm. bugün bir emekli maaşıyla çocugunu üniversiteye gönderip okutan yıllarca okul sıralarında dirsek çürütüp öğretmen olmaya hak kazanan kişiye ihtiyacımız yok kendinize uygun baska iş alanlarına yönelin diyip mollaya 1 kişilik bile kadro açarsa buna itiraz ederim, eleştiririm, saygının s sini duymam bunlara..

3 dönemdir geliyor dogru diyorsun, her 2 kişiden birisinin oy verdiği bi parti gibi gözüküyor ama ben o 1 kişiyi degil 2 kisi arasında 10 kişi arasındada bulamıyorum her ne hikmetse herkes şikayetçi herkes şikayetçi. artık o oylar o oranları nasıl yakalıyor orasıda meçhul...

dadalx
15-12-2011, 00:14
Ben ne yazıyorum cemil,
''güvenilir kaynak''
ne demektir bu; OLDUĞU GİBİ,
Halk tv, bellidir; chpnin Official ''resmi'' kanalı...
öyle olmak da zorundadır, sonuçta muhalefet kanalı
bir Kanal D bir atv bir star değil... dikkat et (samanyolu) demedim. itiraz edeceğini bildiğim için:)
ben orada değilim
ben şurdayım;
Sen nasıl şarlatan diyorsun,
sonrada ben öyle demedim
yazıyorsun...
oda tv olayına gelince, eleştirirsen içeridesin yazıyorsun,
yüzde ''50'' şaibe diyorsun...
bu nedir biliyormusun, bazı tabuların yıkılmasıdır,
Kabullenmeme duygusudur.
lafa gelince saygı duyarım deriz
ama içini doldurmayı, pek sevmeyiz (:
Zamanla bazı şeyler aşıldığı gibi buda aşılacak.

_Cemil_
15-12-2011, 00:22
dadalx daha fazla uzatmak istemiyorum konuyu çünkü yazdıklarına vericek cevabım çok ama gerek yok artık çünki herdefasında farklı yerlere kayıyor konu : ) bu konuya ilk yazdıgım yorumdaki mesajı ve daha sonraki mesajlarımda bu kadro olayıyla ilgili yazdıgım kısımları dikkate almayıp onunla alakalı bir yorum yapmayıp farklı farklı seyler cıkarıyorsun,

konunun özü okuyana , öğretmene kadro yok mollaya kadro çok...

dadalx
15-12-2011, 01:35
Ben makro düşünürüm cemil bey,
sebeblerini, arka bahçesine de bakarım
sende görüşünü yazarsın,
kaynak göstermeden, kendi fikirlerini yazarsın o zaman
o konuda karşılıklı tartışırız : )
ama ; oda tv, vs ile gelirsen ben onlarla ilgili görüşümü yazarım,
farklı çıkarımlar da yaparım.
sen nasıl mollaya kadro çok öğretmene yok anlamı çıkarıyorsan
bende bu konuda kendime göre, çeşitli çıkarımlar yapabilirim : )
konu kayma endişesi taşıma
264 bin atama bekleyen kişi var
ihtiyaç 60 bin.
ama halk tv sahipleri gibi,
bu konuyla ilgili çalışma, öneri sunmak yerine
işin kolayına kaçarak ''Kadro yok lan'' diye özetin de özetine kaçmak en basiti : )
Fikrini sunabilirsin, sence ne olmalı,
eğitim fakültesi mezunu, KPSS de 77 almış belirli kişileri
örneğin; samsun sınıf öğretmenliği, ihtiyacı belli, bunların hepsini nasıl samsuna atarız
senin bir önerin varmı bu konuda?

vioLette
15-12-2011, 02:26
Cemil seni taktir ediyorum ve katılıyorum düşüncelerine.