PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Referanduma gelmeyenlere ceza !

Aykut Balaban
20-10-2007, 22:35
21 Ekim Pazar günü Türkiye anayasa değişikliği için oy verecek. Tartışmalı bir süreç sonrasında gidilen referandumda şimdi de sandığa gitmeyenlere verilecek ceza tartışma konusu. YSK cezanın 17 değil 19 YTL olduğunu açıkladı. Bu ceza genel seçime göre iki kat daha yüksek.
YSK Başkanı Muammer Aydın kurulun ceza uygulama yetkisi olmadığını, uygulama görevinin YSK hakimlerine ait olduğunu söyledi. Aydın cezanın yasada yer aldığını, şahsense buna karşı olduğunu söyledi.
CHP lideri Deniz Baykal ise “Sandığa gitmeyin'' çağrısını tekrarladı. Bundan dolayı kimseye ceza uygulayacağını sanmıyorum. Bunu yapacak babayiğit olamaz" dedi.
Muammer Aydın, 3376 sayılı yasanın 1987 yılında çıktığını, 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK ile de yasalardaki para cezalarına ilişkin güncelleştirme yapıldığını söyledi. Bu nedenle 12 bin 500 lira olan cezanın, TCK’ya göre 2005 yılı itibariyle 17 YTL olarak hesaplandığını anlatan Aydın, Maliye Bakanlığı Gelir Artırımı Göstergesine göre de 2005 yılında 17 YTL olan cezanın, 2007 yılı itibariyle 19 YTL olarak hesaplandığını bildirdi. Aydın, "Biz bunu durup dururken artırmadık. TCK’ya göre hesap yapınca çıkan sonuç bu" dedi.
Oyunu kullanmayanlara ceza kesme işinin de kendilerinin görevi olmadığını ifade eden Aydın, "İlçe seçim kurulu başkanı hakimler, oy kullanmayanları tespit eder. Mazeret bildirenlerin mazeretlerini kabul ederse ceza yok, etmezse ceza yaptırımı uygulanacak. Kişisel görüşümü sorarsanız bu demokratik değil" diye konuştu.
Yasada cezai yaptırım yazılı olduğu için kendilerinin de uygulamak durumunda olduklarını yineleyen Aydın, "Yasada ceza var ve ceza yeni TCK ile 19 YTL’ye gelmektedir" dedi.

TEPKİLER
CHP ve MHP cezayı AKP'nin referanduma katılımın az olacağı yolundaki korkusuna bağladı. AKP yetkilileri ise uygulanması zor olan cezanın kaldırılması için yasal bir düzenleme yapılabileceğini kaydetti.
Partilerin sandık cezasına ilişkin tepkileri şöyle:

Baykal (CHP Genel Başkanı):

Halk ilgilenmiyor, YSK da 'cezayı artıracağım' diye uğraşıyor. Laubali bir yönetim anlayışının bedelini ödeme noktasındayız. Vatandaşlara 'bu saçmalığa alet olmayın, gitmeyin' diyorum. Bundan dolayı kimseye ceza uygulayacağını sanmıyorum.
Bunu yapacak babayiğit olamaz. Vatandaş sandığa gitmeyecek, vay ceza. Uygulasınlar da göreyim. Ceza meza yok. Bu demokratik bir tepkidir."

AKP: Bizle ilgisi yok

Mustafa Elitaş (AKP Grup Başkanvekili): Artışı YSK belirledi. Kanuni bir durum. Ancak vatandaş parayla zorla sandık başına getirilemez. Kanuni oranlardan kaynaklanan bir artış 19 YTL.

MHP: Endişelendiler

Mehmet Şandır (MHP Grup Başkanvekili): AKP referandum sonuçlarından endişeye düştü. Katılım oranı düşük olursa sonucun meşruiyeti tartışılacak. Halk cezayla korkutulamaz, ters teper. Referandumda cezayı iki katına çıkarmak bazı korkuların işaretidir.

PARTİLERİN OYLARI

Baykal'dan sonra DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de “hayır'' oyu kullanılmasını istedi. Sezer “Bu referanduma katılacak olan arkadaşlarımız hayır oyu kullanacaklardır'' açıklamasını yaptı.
“Hayır'' diyen bir başka parti de MHP. AK Parti, DTP, Demokrat Parti ve Anavatan Partisi ise “evet'' oyu için kampanya yürütüyor.
Tartışmaların merkezinde yer alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de cumartesi görüşlerini açıklayacak, pazar günü ise Kayseri'de sandığa gidecek Pazar günü oy verme işlemi doğuda 07.00-16.00, batıda ise 08.00 -17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
Referandumda seçmenin eline tek kart verilecek. Kartın bir tarafında beyaz üzerinde “evet'' diğer tarafında kahverengi üzerinde “hayır'' ibaresi yer alacak.

21 Ekim referandumunda neye oy verilecek?

Halkoylamasında, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ve 5 yıl görev yapmasına, milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasına ve meclisin seçim ve diğer işlerde 184 milletvekili ile toplanmasına "evet" ya da "hayır" denilecek.
Türkiye 4 ay arayla ikinci kez sandığa gidiyor ama heyecan yok. Parti genel merkezleri referandum sonucu için özel bir hazırlık yapmadı.

HALKOYUNA SUNULACAK TAM METİN

Halkoyuna sunulacak 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun tam metni şöyle:
MADDE 1 – 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye CumhuriyetiAnayasasının 77. maddesinin birinci fıkrasında geçen 'beş' ibaresi' dört' olarak değiştirilmiştir. MADDE 2 – Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 79 uncu maddesinin ikincifıkrasında geçen 'seçim tutanaklarını' ibaresinden sonra gelmek üzere' ve Cumhurbaşkanlığı seçimi tutanaklarını' ibaresi; son fıkrasında geçen 'halkoyuna sunulması' ibaresinden sonra gelmek üzere 'Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi' ibaresi eklenmiştir.
MADDE 3 – Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 96'ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 'Türkiye Büyük Millet Meclisi, yapacağı seçimler dahil bütün işlerinde üye tamsayısının en az üçte biri ile toplanır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa'da başkaca bir hüküm yoksa toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar verir; ancak karar yeter sayısı hiçbir şekilde üye tamsayısının dörtte birinin bir fazlasından az olamaz.' MADDE 4 – Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 101 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
MADDE 101 – Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilir. Cumhurbaşkanı'nın görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Cumhurbaşkanlığı'na Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi yirmi milletvekilinin yazılıteklifi ile mümkündür. Ayrıca, en son yapılan milletvekili genel seçimlerinde geçerli oylar toplamı birlikte hesaplandığında yüzde 10'u geçen siyasi partiler ortak aday gösterebilir. Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve TürkiyeBüyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.' MADDE 5 – Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 102 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
'MADDE 102 – "Cumhurbaşkanı seçimi, Cumhurbaşkanının görev süresinindolmasından önceki altmış gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde ise boşalmayı takip eden altmış gün içinde tamamlanır. Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, buoylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin ölümü veya seçilme yeterliğini kaybetmesi halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılır. Aday, geçerli oyların çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanı'nın görevi devam eder. Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin usul ve esaslar kanunla düzenlenir."

Milliyet.

Herkesın kişisel dusuncelerı,tepkılerı var..Zorla oy verdırıcekler adamlara bak ya :)

sirmuzzy
20-10-2007, 22:38
ya saçmalık işte isteyen oy verir istemeyen vermez

ceza da neymiş

gerçi bi Allah'ın kuluna ceza geldiğini görmedim bugüne kadar :D

Aykut Balaban
20-10-2007, 22:42
ya saçmalık işte isteyen oy verir istemeyen vermez

ceza da neymiş

gerçi bi Allah'ın kuluna ceza geldiğini görmedim bugüne kadar :D
sirmuzzy senın karızmatık basbakanın yapıyor valla bunları :D

sirmuzzy
20-10-2007, 22:44
sirmuzzy senın karızmatık basbakanın yapıyor valla bunları :D

Başbakanımızla ilgisi yok sanırım. bu kanunlar yıllar evvel çıkmış . yıllardır seçimlerde , referandumlarda oy kullanmayanlara para cezası qelir . yani Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlatmış olduğu 1 uygulama değil ok?. ;)

Aykut Balaban
20-10-2007, 22:48
Başbakanımızla ilgisi yok sanırım. bu kanunlar yıllar evvel çıkmış . yıllardır seçimlerde , referandumlarda oy kullanmayanlara para cezası qelir . yani Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlatmış olduğu 1 uygulama değil ok?. ;)
Öyle bır zamanda cıkarttı kı bu işi basımıza cok gereksız bır zamanda ve çok acelece cıkarttı.
Sankı kacıyoruz bız..Öyle açıklamalar yaptı kı herkes oy versın herkes evet desın.Bunların etkısı var bu tartısmalarda bence..
Bır para cezası kessınler Tayyıp ten faızı ıle alıcam paramı :)adamda ytl de yoktur kı dolar zengını adam :)

eÜp_07
20-10-2007, 22:50
Öyle bır zamanda cıkarttı kı bu işi basımıza cok gereksız bır zamanda ve çok acelece cıkarttı.
Sankı kacıyoruz bız..Öyle açıklamalar yaptı kı herkes oy versın herkes evet desın.Bunların etkısı var bu tartısmalarda bence..
Bır para cezası kessınler Tayyıp ten faızı ıle alıcam paramı :)adamda ytl de yoktur kı dolar zengını adam :)

:D:D

çoğu insan yarın neye evet neye hayır diyecegini bilmiyor..en azından benim biras duyumum var.bu sıra işlerden haber almıyos.ama yarın gidip okuyup basaca mühürü:D

eÜp_07
20-10-2007, 22:51
bu arada bu anayasa değişikliği sürecini hiç olumlu bulmuyorum ak parti açısından..

sirmuzzy
20-10-2007, 22:52
ya arkadaşlar çok zorlanıyorsanız , üşeniyorsanız , istemiyorsanız gitmeyin okula mokula oyunuzu kullanmaya. ceza meza gelmez korkmayın

Aykut Balaban
20-10-2007, 22:54
:D:D

çoğu insan yarın neye evet neye hayır diyecegini bilmiyor..en azından benim biras duyumum var.bu sıra işlerden haber almıyos.ama yarın gidip okuyup basaca mühürü:D
Öyle bır hızlı oldu kı olay bende ne verıcem bılmıyorum.Anlamadım valla bu ısten bırsey..Yangından mal kacırıyorlar sankı :)
Birlikten bahsedyorlar ama sadece kendılerı hazırlıyorlar (chp-mhp de aynısını yapardı bence ama yanlıs bu)
Bu ulkenın %20 Chp %14 Mhp ve dıger partıler..Herkesı temsıl etmesı lazım bu yasaların.Ortak bır grup kurulup oyle karar verılmesı lazımdır.
Çok buyuk bır yanlıs bence

eÜp_07
20-10-2007, 22:55
ya arkadaşlar çok zorlanıyorsanız , üşeniyorsanız , istemiyorsanız gitmeyin okula mokula oyunuzu kullanmaya. ceza meza gelmez korkmayın

yok cnm neden gitmiyim.gider basarım mührü:D yarın ne çıkcak erak ediyom % kaç katılım olcak..

Aykut Balaban
20-10-2007, 22:56
Ülkemızın gelecegını etkıleyecek bır olay bu.Zorlanmak degıl olay.Ne oldugunu sende cok ıyı bılıyorsun zaten..
Bu ıs boyle olmaz.Demokrası denmez buna Dkdatörluk denır.Bır kac akp hazırladıgı bır yasa bu..

sirmuzzy
20-10-2007, 22:57
Ülkemızın gelecegını etkıleyecek bır olay bu.Zorlanmak degıl olay.Ne oldugunu sende cok ıyı bılıyorsun zaten..
Bu ıs boyle olmaz.Demokrası denmez buna Dkdatörluk denır.Bır kac akp hazırladıgı bır yasa bu..

git hayır oyu ver o zaman . demokrasi budur işte

Aykut Balaban
20-10-2007, 23:03
Senın demokrası anlayında bır ılgınc valla çözemedım..
Demoratık yollardan hazırlanmayan hıc bır yasaya oy vermem ben..

sirmuzzy
20-10-2007, 23:06
referandum demokrasi demektir.

o kadar

sirmcoktay
ya bu tek basına ıktıdarlık sızce demokrası mı ?

sirmuzzy
halkın i,stediği olacak niye korkuyosunuz bu halktan anlamadım.

eÜp_07
20-10-2007, 23:08
referandum demokrasi demektir.

o kadar

ama bu nası bri referandum..?? kimse bişi anlamadı düpe düz dayatma.

sirmuzzy
20-10-2007, 23:11
dayatma değil

eğer artık cumhurbaşkanlarını halk seçsin diyorsan evet

hayır gene meclis seçsin diyosan hayır dicen.

neresi dayatma bunun ?
çok mu düşünecexin günlerce acaba evet mi desem hayırmı diye :D ?

eÜp_07
20-10-2007, 23:12
türban meselesi var b referandumda?? yarın neler çıkcak karşımıza. bilfigim kadarıyla cumurbaşkanlgı secimi??
sonra seçimler 4 yılda bir fln:D
sonra ??

Aykut Balaban
20-10-2007, 23:14
Bu ıs sadece cumhur baskanı degıl kı baska yasalarda var bu oylamada..
Tek basına ıktıdar olması baraj yuzundendır.Bu kadar koltuk sayısına sahıp olmaları %10 baraj sayesındedır..Halk ıstedı oldular bunda sorun yok fakat..Tek baslarına yasa hazırlamak demek bu ulkenın %54 adam yerıne koymamak demektir !!
Demokrası meclıste bulunan her partıyı bır masada toplayıp ortak bır yasa cıkarmaktır !

sirmuzzy
20-10-2007, 23:19
%47 %50 y' .oktan ge.t' merak etme/ yani böylece baraj yüzünden tek başına iktidar oldu deme takıntısı da tarih olacak. tükiyeyi aydınlık günler bekliyor

herşey türkiye için :D:D

eÜp_07
20-10-2007, 23:21
%47 %50 y' .oktan ge.t' merak etme/ yani böylece baraj yüzünden tek başına iktidar oldu deme takıntısı da tarih olacak. tükiyeyi aydınlık günler bekliyor

ülen amma tayyipçiymişsin he:D yarın skallı amcaların elini öpmeyesin:P yannış anlama:D

Aykut Balaban
20-10-2007, 23:24

Artık şüpelerım arttı baya..Sen Kesın Tayyıp'sın..
Bızlerde aydınlık gunler ıcın calısıyoruz kımse merak etmesin.
Güzel günler görecegız güneşli günler

eÜp_07
20-10-2007, 23:26
o degilde daha parmagımdaki boya geçmemişti:D yıllarımız oy vermekle gececek şu 2 senede sanırım:D

sirmuzzy
20-10-2007, 23:37
ne sakallı amcası ya gelin buraya graffiti atalım axam

eÜp_07
20-10-2007, 23:43
ne sakallı amcası ya gelin buraya graffiti atalım axam

grafiti ne len:D

sirmuzzy
20-10-2007, 23:54
grafiti ne len:D

duvar boyama sanatı

hip-hop kültürünün 4 dalından 1 tanesi

dierleri

rap
breakdance
dj'lik

Aykut Balaban
20-10-2007, 23:56
duvar boyama sanatı

hip-hop kültürünün 4 dalından 1 tanesi

dierleri

rap
breakdance
dj'lik
Biz o duvar boyama sanatını çok yaptık :)

sirmuzzy
20-10-2007, 23:58
Biz o duvar boyama sanatını çok yaptık :)

o dediğinin graffitiyle alakası yok sen de çok iyi biliyorsun ki ;)

Aykut Balaban
21-10-2007, 00:00
o dediğinin graffitiyle alakası yok sen de çok iyi biliyorsun ki ;)
Öle deme çok şekilli yapardım ben :)
Gölgelendırme yapardım birde onun ustune tam on numara olurdu..
Oturup çalışsam duvarda guzel olurdu ama acele yaptıgımız ıcın pek ugrasamıyoruz:D

sirmuzzy
21-10-2007, 00:02
Öle deme çok şekilli yapardım ben :)
Gölgelendırme yapardım birde onun ustune tam on numara olurdu..
Oturup çalışsam duvarda guzel olurdu ama acele yaptıgımız ıcın pek ugrasamıyoruz:D

tmm tmm anladım ben :D:D

bucat06
21-10-2007, 00:04
aslında gereksizdi...bir sürü masraf yapıldı şimdi...halkın hakkıdır referanduma ne gerek vardı ki yaw

sirmuzzy
21-10-2007, 00:05
aslında gereksizdi...bir sürü masraf yapıldı şimdi...halkın hakkıdır referanduma ne gerek vardı ki yaw

olmaz öle olursa dayatma olurdu.

referandum olsun ki halk kendi karar versin demi ;)

bnm oyum EVET

Aykut Balaban
21-10-2007, 00:05
200 trilyon bir masraf olusucakmıs..
Deniz Baykalın sözune pek ınanmam ama onun yalancısıyım..

bucat06
21-10-2007, 00:08
ben pek sevmem kendisini ama doğrudur yani. şehit aileleri için o kadar para toplandı ve bi o kadar da şimdi boşa gidecek...neyse hadi hayırlısı zaten bu gidişle kabul görür de. blm yinede

sirmuzzy
21-10-2007, 00:08
ben pek sevmem kendisini ama doğrudur yani. şehit aileleri için o kadar para toplandı ve bi o kadar da şimdi boşa gidecek...neyse hadi hayırlısı zaten bu gidişle kabul görür de. blm yinede

tabi kabul görecek en az % 70 EVET oyu çıkacak.

bucat06
21-10-2007, 00:10
yani belli bişeydi de ben taktım bu masraf işine :)

sirmuzzy
21-10-2007, 00:11
yani belli bişeydi de ben taktım bu masraf işine :)

ama bak şu halde bile dayatma diyenler war :)

halka qitmeden deistirilseydi anayasa hepten dauayatma diyecekelrdi :)

bucat06
21-10-2007, 00:13
öyle derlerdi haklısın ama tınlayan da yok pek...bazılarının ne yapıldığından haberi bile yok.gidip oy da vermezler

sirmuzzy
21-10-2007, 00:14
öyle derlerdi haklısın ama tınlayan da yok pek...bazılarının ne yapıldığından haberi bile yok.gidip oy da vermezler

vermesinler bnm için daha ii :D

bucat06
21-10-2007, 00:17
nasıl yani senin için?

cherryfe
21-10-2007, 21:04
tabi kabul görecek en az % 70 EVET oyu çıkacak.

Tahmin fazlasıyla doğru çıkıyor. Şu anda EVET oyu zirvede:)

madem herşey milletin elinde bunuda belirleyelim ne olcak.

Baykal da nasıl değişir bu kadar kardeşim millet takmış başbakana onun değişimlerinden bahsediyor bir aralar Baykalda millet idaresine bırakılmalı demiyor muydu?Yanlış mı hatırlıyorum . Şimdi niye isyemiyor :) ben anlam veremiyorum dicem ama anlıyorum ...

darkangel
22-10-2007, 18:45
çok tuhaf demokratik bir ülkede anayasada geçerli olan serbest seçim ilkesine rağmen 17ytl lik oy kullanmama cezası var...milletim lütfen bilinçlen ve uyan.yok yere kapitalist işadamlarının rahatı için tertemiz gençlerimiz feda ediliyo...

darkangel
22-10-2007, 18:47
baykalın savunmadığı böyle yangındn mal kaçırılır gibi kanun değişikliğine gidilmesiii...bugin 40milyon küsürün %70 kadarı referanduma giti ama nekadarı gidiş nedenini biliodu,kim çıkıp ekranlara bilinçlendirildi....???

fredi
22-10-2007, 19:00
baykalın savunmadığı böyle yangındn mal kaçırılır gibi kanun değişikliğine gidilmesiii...bugin 40milyon küsürün %70 kadarı referanduma giti ama nekadarı gidiş nedenini biliodu,kim çıkıp ekranlara bilinçlendirildi....???

Oy kullananların %70-80 i neden evet dediğini kısmende olsa biliyordu.Referandumun zamanı olamaz o veya bu zaman yapıldı ve gereken sonuçta alındı bu konu hakkında tartışmaya gerek yok zaten çoğunluğun evet demiş olması herşeyi açıkça ortaya koyuyor.

darkangel
22-10-2007, 19:09
kimin çoğunluğu yapma allah aşkına...

fredi
22-10-2007, 19:15
kimin çoğunluğu yapma allah aşkına...

nasıl yapma seninmi sonuçlardan haberin yok yoksa benmi bilmiyorum :)

darkangel
22-10-2007, 19:19
çok üzücü,bunu kabulenerk başlıyo zaten herşey:(

cherryfe
23-10-2007, 00:49
nasıl yapma seninmi sonuçlardan haberin yok yoksa benmi bilmiyorum :)

Bu sefer son noktayı sen koymuşun fredi:D..

Bende anlamıyorum. Niye insanlar adına konuşuluyor ki ? Gidenlerin çoğu ne için oy kullandığını bilmiyormuş.Öğrenseymiş o zamn.Eğer bilmeyen varsa .Her yayın organında bu açıkça belirtildi.Yada evinde bilen vardır muhakkak çevresin. Vatandaş olarak neye mühür bastığını bilmeyecek kadar da değil ya.Düşüncelerinizi somut birşeylere dayandıracaksınız diye böyle insanlar adına yorum yapmaktan kaçının.

HERKES NEYE NE İÇİN OY VERDİĞİNİ BİLİYORDU. (Bilmeden oy verenlere de yazık olmuş. öğrenmesi bu kadar kolay ve ucuz olan bir şeyi bile öğrenmek istemeyen birileri varken, Ah Türkiyem Ah :D)

darkangel
23-10-2007, 01:50
çok ağır konuşmuşsun:(bunu bi başarı olarak gör ve gururlan ama ne yazıkki hiçbi anlamı yok seçim ha 7yılda bir ha 5yılda bir olucak?kime yarıo bu maddeler söyle bakalım yada c.başkanını halk seçsin..hangi haklar genişletilio?mesela hani sendikalar?yayın organlarında verilidi diosun gösterilen bazı ropörtajlarda halk ne bilim ben dio bu ne peki.yapma allah aşkına inan en az senin kadar ne yapması gerektiğini bilen bir vatandaşıım....

darkangel
23-10-2007, 02:00
hem neden bukadar kin dolusunuz çok üzüldüm surda fikirlerimizi paylaşmıyormuyuz birbirimizee 'son noktayı koydun 'tabirleri nie,acılarımız ortak değilmi:(

sirmuzzy
23-10-2007, 02:11
Tahmin fazlasıyla doğru çıkıyor. Şu anda EVET oyu zirvede:)

madem herşey milletin elinde bunuda belirleyelim ne olcak.

Baykal da nasıl değişir bu kadar kardeşim millet takmış başbakana onun değişimlerinden bahsediyor bir aralar Baykalda millet idaresine bırakılmalı demiyor muydu?Yanlış mı hatırlıyorum . Şimdi niye isyemiyor :) ben anlam veremiyorum dicem ama anlıyorum ...

herhalde doğru çıkacak

ben referandumdan 2 gün önce ne yazdım siteye %70 EVET çıkacak ööle çıktı

ben terör zirvesinden saatler önce ne yazdım sonuç bildirisinden operasyon felan beklemeyin sadece birlik beraberlik mesajı feln çıkacak . o da tuttu

beni izlemeye devam edin :cool:

hazel
23-10-2007, 02:14
hem neden bukadar kin dolusunuz çok üzüldüm surda fikirlerimizi paylaşmıyormuyuz birbirimizee 'son noktayı koydun 'tabirleri nie,acılarımız ortak değilmi:(

evet arkadaşım haklısın,

cherryfe
23-10-2007, 17:26
o söylem ( noktayı koydun fredi )senin yorumlarınla ilgili değil. mesajı anlamıştır fredi.bir mesajında o bana demiş ti bunu .Bende acelesinden ona iadeli taahhütlü yaptım:D

Kin le ne ilgisi var onu anlayamadım dediğin gibi görüşlerimizi açıklıyoruz. Siz yazarken sorun yoksa eğer vatandaş neye oy kullandığını bilmiyor gibi suçlama kullanıpta gayet normal barışçıl bir eleştiri olarak değerlendiriyorsanız bunu, Bende vatandaşım neye oy kullandığını biliyor dedim diye mi kin dolu oldu:)

Neyse sonuç olarak oy kullanma süreci bitti.Bakalım sonrası ne olacak ...

Testament96
01-12-2007, 03:16
ahanda, Şerife ben geldim diyor :p

darkangel
01-12-2007, 12:38
ahanda, Şerife ben geldim diyor :p

gelsin bakalım herkese bı cevabamız vardır!

Testament96
05-12-2007, 00:54
şu kızlar bi sac saca başbaşa kavga etse.... :p

şeyy pardon dark sen burdamıydın :D :):p

cherryfe
05-12-2007, 00:59
referandum mu kaldı testament :) nerden aklına geldi bu konuya yorum yazdın :):) süpersin yahu ... o dileğin biraz zor burası özgür platform dimi darkangel

Testament96
05-12-2007, 01:03
referandum mu kaldı testament :) nerden aklına geldi bu konuya yorum yazdın :):) süpersin yahu ... o dileğin biraz zor burası özgür platform dimi darkangel

Tühhh yine kapıştırmadık desenize.....

oo seriff-e ben zaten süperim hehe, bak avatar bile ne diyo , konusuyo ; I m The Best, alayına Rest :P:P:P:P

darkangel
05-12-2007, 01:05
bak şimdi nası gazlıo ya:)gel serıfe cay ıcek:)

cherryfe
05-12-2007, 01:06
onu kaçırmışım :) bak yeni farkettim özür olsun :)

cherryfe
05-12-2007, 01:07
hadi içelim :) siyaset başka arkdaşlık başka :) ...

Testament96
05-12-2007, 01:09
heytttttttttt benden kızlara Vodka :p:P:p + çerez :P:P:P:P

darkangel
05-12-2007, 01:09
gazoz gazoz:)

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2007, 17:48
Göstermelik bi referandumdu geldi geçti herkes sonuçtan emindi EVET oyları çıkacağı kesindi:)halkın %60 ı katılmış Halkın iradesi diyorlar.

darkangel
10-12-2007, 18:28
Göstermelik bi referandumdu geldi geçti herkes sonuçtan emindi EVET oyları çıkacağı kesindi:)halkın %60 ı katılmış Halkın iradesi diyorlar.

evt canım aynen oyle