PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KPSS Lisans Sınavına Girecekler

orhande
14-10-2011, 01:27
2012 KPSS Lisans Genel Yetenek / Genel Kültür Ders Notları ve Soru Çözümleri Paylaşımı Ana Konu

>>> 2012 KPSS Matematik Kitabı Tüm Konular ve Çözümlü Sorular <<< (http://www.acikogretim.gen.tr/2012-kpss-matematik-t39487.html)

>>> 2012 KPSS Matematik Deneme Sınavları <<< (http://www.acikogretim.gen.tr/2012-kpss-matematik-deneme-sinavlari-t40410.html)

>>> 2012 KPSS Matematik Dershane Defterim - Güncel <<< (http://www.acikogretim.gen.tr/2012-kpss-dershane-matematik-defterim-t40020.html)

>>> 2012 KPSS Temel Yurttaşlık Bilgisi [Vatandaşlık] Ders Notları <<< (http://www.acikogretim.gen.tr/2012-kpss-temel-yurttaslik-bilgisi-t39327.html?t=39327)

>>> 2012 KPSS Temel Yurttaşlık Bilgisi [Vatandaşlık] Deneme Sınavları <<< (http://www.acikogretim.gen.tr/2012-kpss-temel-yurttaslik-bilgisi-vatandaslik-deneme-sinavlari-t41595.html?t=41595)

>>> 2012 KPSS Tarih Ders Notları <<< (http://www.acikogretim.gen.tr/2012-kpss-tarih-t40187.html)

>>> 2012 KPSS Tarih Deneme Sınavları <<< (http://www.acikogretim.gen.tr/2012-kpss-tarih-deneme-sinavlari-t40408.html)

DışTicaret33
14-10-2011, 11:37
Kardeşim süpersin, hatta ve hatta harikasın. Takipçin olacağım. Merakla bekliyorum konuları. Dershaneye maddi durumdan dolayı gidemedim, inşAllah senin notlarından faydalanacağım. :)

Çok teşekkürler... :o

kavin
14-10-2011, 14:10
sayın modum tşkkrler çook çokk galiba iş bulamazsam bu senekine de gireceğim bulsamda girmeyi düşünüyorum ama bu 2011den umutlu ve sonu hüsranla biten bi sınav oldu benim için çalışmaya erken sanki ki ben hemen unutuyorum zira:)
şimdiden tşkkrler bu uğraşı vereceğin çin takip etmeye çalşcğım başarılar dilerim:o

[кคl๒เ๓รєภเภlє]
14-10-2011, 16:03
Konu harika benim ve bir çok arkadaşımızın işine yarayacagından dolayı sabitliyorum,teşekkürler :o

ferhat_gs
14-10-2011, 16:54
Girecek arkadaşlara başarılar.Umarım hepiniz istediğiniz yerleri kazanıp,çok güzel makamlara gelirsiniz.
Biz de seneye girecez bakalım,nasip...

orhande
14-10-2011, 18:43
Kardeşim süpersin, hatta ve hatta harikasın. Takipçin olacağım. Merakla bekliyorum konuları. Dershaneye maddi durumdan dolayı gidemedim, inşAllah senin notlarından faydalanacağım. :)

Çok teşekkürler... :o

Eyvallah kardeşim yardımcı olabilirsek ne mutlu bize. Allah kolaylık versin...

sayın modum tşkkrler çook çokk galiba iş bulamazsam bu senekine de gireceğim bulsamda girmeyi düşünüyorum ama bu 2011den umutlu ve sonu hüsranla biten bi sınav oldu benim için çalışmaya erken sanki ki ben hemen unutuyorum zira:)
şimdiden tşkkrler bu uğraşı vereceğin çin takip etmeye çalşcğım başarılar dilerim:o

Rica ederim, iş bulsanda bulmasanda girmeni tavsiye ederim. Kursta bir bayan arkadaş var 10 senedir Finansbank'ta çalışıyormuş, özel sektörden bıktığını ifade ediyor ve sınava giriyor... Çalışma konusuna gelince erken olduğunu düşünmüyorum özellikle kendi adıma geç bile diyebilirim. Çünkü kendimi konulara baya bir yetersiz görüyorum daha önce hiç KPSS deneyimim olmadı, derslerin çoğunuda en son lise de gördüm, üniversite hayatımda pek haşır neşir olmadım, bakalım hakkımızda hayırlısı olsun...

;809996']Konu harika benim ve bir çok arkadaşımızın işine yarayacagından dolayı sabitliyorum,teşekkürler :o

Eyvallah /:

Girecek arkadaşlara başarılar.Umarım hepiniz istediğiniz yerleri kazanıp,çok güzel makamlara gelirsiniz.
Biz de seneye girecez bakalım,nasip...

Sağol dostum, umarım sende selametle mezun olur ve istediğin yerlere ulaşırsın...

vioLette
15-10-2011, 01:59
Kolay gelsin şimdiden yoğun bir dönem olacak burası belli:)Emeğine sağlık.

nightmare
15-10-2011, 02:05
emeğine sağlık , bu sene bende dersaneye gitmeyi düşünüyorum paylaşımlarımızı önerilerimizi burdan takip ederiz...

6 yaşından beri oku oku bitti derken bak gör ki bitmemiş hayat şartları böyle itiyor adamı işte , daha test çözmem diyordum mezun olduğumda büyük konuşmuşum :)

orhande
15-10-2011, 02:16
Kolay gelsin şimdiden yoğun bir dönem olacak burası belli:)Emeğine sağlık.

Teşekkür ederim, bakalım çıktık bir yola hayırlısı olsun...

emeğine sağlık , bu sene bende dersaneye gitmeyi düşünüyorum paylaşımlarımızı önerilerimizi burdan takip ederiz...

6 yaşından beri oku oku bitti derken bak gör ki bitmemiş hayat şartları böyle itiyor adamı işte , daha test çözmem diyordum mezun olduğumda büyük konuşmuşum :)

Teşekkürler, sanada çalışmalarında başarılar. Allah gönlüne göre versin.

Yani açıkçası bende öyle söylüyordum ama bir şekilde bulaştık yine ders olaylarına.
KPSS konusunda da fazla bir iddiam yok açıkçası, kendimi bir deniyeceğim, hayırlısı olsun...

nightmare
15-10-2011, 02:18
bende öyle düşünüyorum deneyelim bakalım neden kpss'ye girmiyorsun sorusunu duymayalım :):)

dadalx
15-10-2011, 06:31
Orhande,
konu ve başlık için teşekkürler .

1.Sınıftaki Hukuka giriş dersinin neredeyse aynı,
ilk 3 ünitenin özeti gibi.
birden 2008 yılına gittim : ))
orhande B grubundan gireceksin sanırım

orhande
15-10-2011, 07:14
Orhande,
konu ve başlık için teşekkürler .

1.Sınıftaki Hukuka giriş dersinin neredeyse aynı,
ilk 3 ünitenin özeti gibi.
birden 2008 yılına gittim : ))
orhande B grubundan gireceksin sanırım

Rica ederim, evet hukuk dersleri ile pek yabancılık çekmeyeceğiz gibi duruyor.

Evet B grubu :)

matkap31
16-10-2011, 02:18
Slm.Notları indiremiyorum.Sizin bu Sayfaya giriş yetkiniz bulunmuyor. Aşağıdaki sebeplerden birinin rolü olabilir:
Başka bir Üyenin yazmış olduğu Mesajı değiştirmek yada Yönetici Panelini kullanmak istiyorsunuz.
Mesaj yazmak istediyseniz eğer Üyeliğiniz yasaklanmış yada Üyeliğinizin aktifleştirilmesi gerekebilir.Ne yapmalıyım?

orhande
17-10-2011, 23:35
Slm.Notları indiremiyorum.Sizin bu Sayfaya giriş yetkiniz bulunmuyor. Aşağıdaki sebeplerden birinin rolü olabilir:
Başka bir Üyenin yazmış olduğu Mesajı değiştirmek yada Yönetici Panelini kullanmak istiyorsunuz.
Mesaj yazmak istediyseniz eğer Üyeliğiniz yasaklanmış yada Üyeliğinizin aktifleştirilmesi gerekebilir.Ne yapmalıyım?

Sanırım yeni üyesiniz ve üyeliğinizi aktif etmemiş olabilirsiniz.
Mail adresinize gelen mail aktifleştirmesi linkine tıkladıktan sonra probleminiz düzelecektir.

Duygusal_Militan
21-10-2011, 22:37
Kpss yolunda ilk beladan kurtuldum coğrafyayı bitirdik..Sıra Tarihte bakalım hayırlısıyla.. :)

sinem_21
26-10-2011, 00:53
orhande, peki matematikle ilgili kitapçıklarınız elinize ulaşırsa paylaşabilir misin?

orhande
26-10-2011, 01:02
orhande, peki matematikle ilgili kitapçıklarınız elinize ulaşırsa paylaşabilir misin?

Paylaşacağım, merak etmeyin...

sinem_21
26-10-2011, 01:07
Paylaşacağım, merak etmeyin...
şimdiden çok saol..

vioLette
26-10-2011, 01:24
Orhan teşekkürler..kpss bölümüne el atmışken arada güncelliği gidenlerede baksan:o

bana tekrar ders çalışmam gerektiğini hatırlatıyor bu başlıkalr artık:(

orhande
26-10-2011, 01:27
Orhan teşekkürler..kpss bölümüne el atmışken arada güncelliği gidenlerede baksan:o

bana tekrar ders çalışmam gerektiğini hatırlatıyor bu başlıkalr artık:(

Tamam, bakarım tabi...

vioLette
26-10-2011, 01:29
Sağol:)

dadalx
04-11-2011, 06:40
teşekkürler orhande
emeğinin takdiri bir teşekkür sözü bile hafif kalır.
devamı dileğiyle.

sinem_21
04-11-2011, 13:19
Çokkk çok sağol orhande:ohepsi yazıcıdan çıktı şimdi..
Emeklerinin karşılığını fazlasıyla alışırsın inşallah:)(hepimiz için:o)

ahbuben
04-11-2011, 13:59
teşekkürler ,çok sağolll

Duygusal_Militan
04-11-2011, 18:55
COĞRAFYAYI BİTİRELİ BERİ , TARİH'TEN VERDİM COŞKUYU GİDİYORUM :D Matematik'Ten sınavda 8 tane net yapabilirsem istediğim baraja kesinlikle ulaşacağım..

orhande
04-11-2011, 21:01
teşekkürler orhande
emeğinin takdiri bir teşekkür sözü bile hafif kalır.
devamı dileğiyle.

Eyvallah, rica ederim... Devamı yolda...

Çokkk çok sağol orhande:ohepsi yazıcıdan çıktı şimdi..
Emeklerinin karşılığını fazlasıyla alışırsın inşallah:)(hepimiz için:o)

Sende sağol, faydalı olması dileğiyle... Teşekkür ederim...

teşekkürler ,çok sağolll

Sizde sağolun efendim...

COĞRAFYAYI BİTİRELİ BERİ , TARİH'TEN VERDİM COŞKUYU GİDİYORUM :D Matematik'Ten sınavda 8 tane net yapabilirsem istediğim baraja kesinlikle ulaşacağım..

Allah kolaylık versin, başarılar...

Max_Payne
08-11-2011, 03:27
eline sağlık inşallah bizde bitirir bu sınava da gireriz senin yaptığını kimse yapmaz vallahi:D

orhande
08-11-2011, 03:29
eline sağlık inşallah bizde bitirir bu sınava da gireriz senin yaptığını kimse yapmaz vallahi:D

İnşallah girmekle kalmaz kazanırsınız da...

Yaptığıma gelince insanlık için küçük KPSS için önemli bir paylaşım (:

dadalx
08-11-2011, 06:06
4.sınıflar için biraz sıkıntılı durum : D (benim gibi)
benim komşum girişimcilikten büte kalmıştı,
adam ağlıyordu pomeme giremeyeceğim diye.
allahdan mart ayına attılar da başvuru oyle yırttı : D

bu arada orhande,
coğrafya dersi ne zaman başlıyor ?
türkiyenin coğrafi bölgeleri ve bolgeler coğrafyası nerden baksan sırf bu iki konu 12 soru civarında geliyor.

orhande
08-11-2011, 06:49
bu arada orhande,
coğrafya dersi ne zaman başlıyor ?
türkiyenin coğrafi bölgeleri ve bolgeler coğrafyası nerden baksan sırf bu iki konu 12 soru civarında geliyor.

Coğrafya 15 Mart'ta başlıyor...

_cemredeniz
13-11-2011, 21:05
kendimi denemek istiyorum :)

orhande
13-11-2011, 21:08
kendimi denemek istiyorum :)

Denemek bedava, sınav parayla :D

_cemredeniz
13-11-2011, 21:10
sınavı para,yanlıslık olur dilekçesi para itirazı para kaydı para para gerekmeyen ne var bu ülkede :D

orhande
13-11-2011, 21:13
Hava, su, toprak üçlüsünden bedava olarak kullandığımız sadece "hava" kaldı...
Yakında o da ücretli olur... (Gerçi oksijen odaları da var)

_cemredeniz
13-11-2011, 21:17
katılıyorum :)

kavin
15-11-2011, 15:25
ahh hareket problemleri o kadr çalıştım sanki sınavda hiç gelmemişti yada benmi görmezden geldim ne?? daha başlamadım çalışmayaa:(vatandaşlıktan başlasam diyorum bu kez sorular sorular....!!!

vioLette
17-11-2011, 18:47
Kpss yakamı hiç bırakmayacak sanırım.Şu sınav bitsin bende başlayacağım çalışmaya.

[кคl๒เ๓รєภเภlє]
17-11-2011, 20:04
Kpss yakamı hiç bırakmayacak sanırım.Şu sınav bitsin bende başlayacağım çalışmaya.

:eek::eek: Yine mi cnm?

Okul hayatım boyunca Matematik kabusum oldu,yine başım dertte:rolleyes:

vioLette
17-11-2011, 22:01
;821616']:eek::eek: Yine mi cnm?

Okul hayatım boyunca Matematik kabusum oldu,yine başım dertte:rolleyes:

Uzmanlık için puanlar tutuyor ama müfettişlik için tutmuyor canım hep 2-3 puanla kaçırıyorum.O yüzden tekrar gireceğim alandan.Hem bana iyi olur kendi sınavları içinde ek olarak çalışmam alandan.burdaki kaynakları alacağım Gk-Gy içinde:)

Mat konusunda çözemediğin soruları diğer yere yazarsan çözüp anlatırız yöntemini belki faydası olur:)

Duygusal_Militan
23-11-2011, 14:32
Şu kpss'yi daha doğrusu polisliği bir kazanabilsem tüm hayallerim gerçekleşecek :o

Yaklaşık 200 tl'nin üzerinde dergi, kitaplarım , deneme sınavlarım var ve tertemiz tutuyorum kitaplarımıda..Özellikle benden sonra yaralanacak insanla riçin.. Eğer kazanırsam birine bedava vereceğim..Tek kuruş almadan..Açıköğretim kitaplarımında hepsini bedavaya vermiştim :))

ahbuben
23-11-2011, 16:37
Şu kpss'yi daha doğrusu polisliği bir kazanabilsem tüm hayallerim gerçekleşecek :o

Yaklaşık 200 tl'nin üzerinde dergi, kitaplarım , deneme sınavlarım var ve tertemiz tutuyorum kitaplarımıda..Özellikle benden sonra yaralanacak insanla riçin.. Eğer kazanırsam birine bedava vereceğim..Tek kuruş almadan..Açıköğretim kitaplarımında hepsini bedavaya vermiştim :))

inşallah kazanırsın..kitaplarınında maşallahı var..başarılar:o

Duygusal_Militan
05-12-2011, 20:30
inşallah kazanırsın..kitaplarınında maşallahı var..başarılar:o

Amin inşallah :o Tşk ederim..Şu ana kadar tüm isteklerimi gerçekleştirdim müthiş azmim ve sabrımla..Ergeç olacağı düşüncesindeyim..Hepimizinde isteği bu ya zaten..Aöf sonrası memuriyet..

<3 GöNüL <3
08-12-2011, 16:55
Emeğine sağlık Orhan sanırım bende burdan takiple gireceğim sınava....Ama daha başlamadım:(

ahbuben
08-12-2011, 16:59
Amin inşallah :o Tşk ederim..Şu ana kadar tüm isteklerimi gerçekleştirdim müthiş azmim ve sabrımla..Ergeç olacağı düşüncesindeyim..Hepimizinde isteği bu ya zaten..Aöf sonrası memuriyet..

Hayırlısı olur inşallah:o

vioLette
09-12-2011, 22:08
Vatandaşlık bitmiş.Hemen indireyim.Hakkını helal et Orhande:)

orhande
09-12-2011, 22:13
Emeğine sağlık Orhan sanırım bende burdan takiple gireceğim sınava....Ama daha başlamadım:(

Eyvallah, yavaştan başlasan iyi olur... (Zaman çabuk geçiyor)

İyi çalışmalar

Vatandaşlık bitmiş.Hemen indireyim.Hakkını helal et Orhande:)

Evet bitti, Ocak-Şubat gibi soru çözümleri başlayacak...

Şimdi Tarih dersi başladı :::

Helal olsun, faydalanabilmen dileğiyle...

vioLette
09-12-2011, 23:06
Eyvallah, yavaştan başlasan iyi olur... (Zaman çabuk geçiyor)

İyi çalışmalar

Evet bitti, Ocak-Şubat gibi soru çözümleri başlayacak...

Şimdi Tarih dersi başladı :::

Helal olsun, faydalanabilmen dileğiyle...

Sağol.Tarih bitince onuda indireceğim inş.birde Coğrafyayı aldık mı tamamdır:)bu sene evde hazırlanacağım faydası olacağını düşünüyorum.Tekrardan teşekkür ederim,emeğine sağlık.
Sana da başarılar diliyorum:)

orhande
10-12-2011, 04:29
Sağol.Tarih bitince onuda indireceğim inş.birde Coğrafyayı aldık mı tamamdır:)

Tarih 8 Mart'ta bitiyor...
Coğrafya 15 Mart'ta başlayacak, 24 Mayıs'ta bitecek...

Tekrardan teşekkür ederim,emeğine sağlık.
Sana da başarılar diliyorum:)

Rica ederim, sende istediğine ulaşırsın umarım / iyi çalışmalar...

ÜweyS
22-12-2011, 13:59
orhanım müthiş çalışma. İnşallah emeğinin karşılığını alırsın. kazanırsın kpss yi sana güveniyorum.

ahbuben
26-01-2012, 11:17
Emeğine,yüreğine sağlık Orhande

Nemesis
26-01-2012, 16:26
Teşekkürler orhan ;)

bayrak16
06-02-2012, 18:18
arkadaşlar bende kpss ye girmeyi düşünüyorum ama hangi düzeyde gireceğimi bilmiyorum şuan işletme 3. sınıfım lisans olarak girsem temmuzda eylülde önlisans olarak girebilirmiyim yani bir sene içinde hem lisans hem önlisans olarak giriliyormu?

Nemesis
06-02-2012, 19:46
arkadaşlar bende kpss ye girmeyi düşünüyorum ama hangi düzeyde gireceğimi bilmiyorum şuan işletme 3. sınıfım lisans olarak girsem temmuzda eylülde önlisans olarak girebilirmiyim yani bir sene içinde hem lisans hem önlisans olarak giriliyormu?

Giremezsin.Şuan 3. sınıfta olduğun içinde önlisans olarak girebilirsin ama 4.sınıfta olsaydın lisans girebilirdin.

Duygusal_Militan
06-02-2012, 20:04
Bu sene ilk kez gireceğiz bakalım..

Yalnız kafama takılan birtakım sorular var..Şimdi nisanın 9 unda lisans'tan girenlerin kayıtları olacakmış..Burada yüksek öğretim kurumu var oraya teslim ediliyor..Yalnız tam olarak bilemediğim birşey var..Aday bilgi formu varmış..Internetten onu indiriyormuşuz..Ösym'in sitesinde nereden ve ne zaman indiriliyor bu forum..

- Birde sadece genel kültür - genel yetenek'ten girenler kaçıncı oturum parası ödeyecek..Kaç lira ödeme yapıyoruz..Fotoğraf falanda çelikecek diyorlar..Detaylı bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim..Kafamızda soru işaretleri kalmaz hem..Şimdiden tşkler :)

Nemesis
06-02-2012, 21:15
Bu sene ilk kez gireceğiz bakalım..

Yalnız kafama takılan birtakım sorular var..Şimdi nisanın 9 unda lisans'tan girenlerin kayıtları olacakmış..Burada yüksek öğretim kurumu var oraya teslim ediliyor..Yalnız tam olarak bilemediğim birşey var..Aday bilgi formu varmış..Internetten onu indiriyormuşuz..Ösym'in sitesinde nereden ve ne zaman indiriliyor bu forum..

- Birde sadece genel kültür - genel yetenek'ten girenler kaçıncı oturum parası ödeyecek..Kaç lira ödeme yapıyoruz..Fotoğraf falanda çelikecek diyorlar..Detaylı bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim..Kafamızda soru işaretleri kalmaz hem..Şimdiden tşkler :)

Bildiğim kadarı ile ilk kez giricek olanlar için adaybilgi formu sınava yakın zamanda siteye koyarlar.O bilgi formunu doldurup başvuru merkezine gidiceksin orada kaydını alıp fotonu çekicekler.Daha önceden kpss girmiş olan kişilerin ellerinde internet şifreleride mevcut olduğu için sınav merkezlerine başvuruya gitmelerine gerek yok para yatırmaları yeterli. Gk ve Gy den girenler 1. oturumda sınava giricek 35 tl ücret bankaya yatırılacak. ;)

AsiKral116
07-02-2012, 17:16
Nemesis, send egirecenmi bu kpss ye ortak?

Nemesis
07-02-2012, 21:12
Nemesis, send egirecenmi bu kpss ye ortak?

Evet ;)

Duygusal_Militan
08-02-2012, 11:29
Bildiğim kadarı ile ilk kez giricek olanlar için adaybilgi formu sınava yakın zamanda siteye koyarlar.O bilgi formunu doldurup başvuru merkezine gidiceksin orada kaydını alıp fotonu çekicekler.Daha önceden kpss girmiş olan kişilerin ellerinde internet şifreleride mevcut olduğu için sınav merkezlerine başvuruya gitmelerine gerek yok para yatırmaları yeterli. Gk ve Gy den girenler 1. oturumda sınava giricek 35 tl ücret bankaya yatırılacak. ;)

Bilgiler için çok tşk ederim.. ;)

Nemesis
08-02-2012, 16:17
Rica ederim ;)

bayrak16
08-02-2012, 17:09
saol arkadaşım bende ikisinede girebilirim sanıyordum üzüldüm şimdi sınıfta kaldım bu sene yoksa 4.sınıf olacaktım neyse sağlık olsan tekrar saol

ÜweyS
05-03-2012, 14:03
tek kelimeyle harika bir konu.

AsiKral116
06-03-2012, 17:06
Gerçekten güzel bir çalışma olmuş...

ahbuben
09-03-2012, 14:18
Emeğine,yüreğine sağlık Orhande

Nemesis
04-04-2012, 03:14
Benden başka giricek varmı acaba :)

DışTicaret33
04-04-2012, 20:57
Benden başka giricek varmı acaba :)

Olmaz mı. Bende varım. :o Pazartesi ücreti yatırır salı başvuruya giderim artık.

Duygusal_Militan
19-05-2012, 16:53
09.04.2012 - 18.04.2012 arası lisans başvurularını gerçekleştirdik..

- Şimdi sınava giriş belgesini ne zaman alacağız..Internet çıktısı ile ösym'nin sitesinden ne zaman ulaşıyoruz..Daha önce sınava girmiş olanlar ya da bu konu hakkında bilgisi olanlar varsa yardımcı olursa sevinirim..

vioLette
04-08-2012, 14:59
Sınav bitti şimdi sonuçların açıklamasını dört gözle bekliyoruz.

Umarım herkes beklentilerine en yakın sonucu alır.Pazartesi bekliyorum bakalım öğlen sonrası

Nemesis
04-08-2012, 15:18
Kopyacılar varken beklentilerin gelmesi zor :)

vioLette
04-08-2012, 15:23
Kopyacılar varken beklentilerin gelmesi zor :)

Maalesef. Umarım iş bekleyen bunu için stresle boğuşup çalışan arkadaşalr emeğin karşılığını alır.

Nemesis
04-08-2012, 15:26
İnş vio ama hala böyle şaibelerin üstü kapatılmaya çalışıyorsa emekler hep boşa gidicek.

smile
04-08-2012, 17:08
bu sınav açıklansa bi dert açıklanmasa gerilimi bitmiyor hiç:(

angelnur
04-08-2012, 17:09
Hakkınızda hayırlısı. :o :)