PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Açıköğretim 2 Yıl Üst Üste Kalanların Askerlik Durumu (YENİ KANUN, ÖNEMLİ)

homunkulus_34
03-09-2011, 21:44
Selam arkadaşlar. Artık 2 yıl kalsanda 29 yaşına kadar askere gitmek zorunda değilsin çünkü yeni kanunla askeriyenin okula senin durumunu sorma yetkisi kalkmıştır, aynı zamanda da okulun senin durumunu askeriye bildirmesi.
İsterseniz askeriyeye telefon açıp sorabilirsiniz bu uygulamanın tek kötü yanı
askerlik tecil kağıdınızı alamamanız

DışTicaret33
03-09-2011, 22:03
Resmi açıklamayı kopyalayıp yapıştırırsanız daha iyi olur kardeşim. Ayrıca kaynak adresinide gönderin.

homunkulus_34
03-09-2011, 23:03
Resmi açıklamayı kopyalayıp yapıştırırsanız daha iyi olur kardeşim. Ayrıca kaynak adresinide gönderin.

malesef açıklamayı aradım bulamadım bunu bizzat kendim beykoz askeriye şubesini arayıp üst üste kaldığım halde neden hala tecil hakkına sahip olduğumu sordum bana böyle bir kanunun çıktığını söyledi...

homunkulus_34
09-09-2011, 15:04
Arkadaşlar sanırım başbakanlığa bağlı BİMER i sanırım duymuşsunuzdur bütün kanunları sorabileceğiniz ve şikayet yapabileceğiniz bi internet adresi bu konu hakkında oraya başvuru yaptım sanırım 15 iş günü içinde bilgilendiriyorlamış

Katalan
09-09-2011, 19:20
Cevabı buraya da yazarsan çok makbule geçer üstad..

turkercan
09-09-2011, 20:31
Bu kanun çıktıysa tam olarak ne demek oluyor bu? Ben 2 sene üst üste kalsamda 29 yaşına kadar askere çağrılmayacakmıyım? Ya da 2 sene üst üste kalınca okuldan atılmayacakmıyım? Yardımcı olursanız sevinirim çok önemli benim için.

homunkulus_34
12-09-2011, 17:25
tabi ki paylaşırım ve internetten kanunu nereden bulabileceğimi de sordum

evet okuldan amıyorlar ve askere çağırmıyorlar

(((((bu arada her sene kayıt yaptırmayı unutmayın..))))

ebrar03
12-09-2011, 19:01
arkadaşlar yeni kanunla birlikte herkese 29 yaşının sonuna kadar okuma hakkı tanınmıştır. öyle kimsenin bir şey sorma yetkisi falan kalkmamıştır. açıköğretimlerde ise bu durum yine aynı sınıfta iki yıl üst üste kalmamak şartıyla erteleme hakları vardır. ayrıca her yıl okulun durumu e-devlet kanalıyla bildirme zorunluluğu vardır.

karadagg
29-09-2011, 17:05
arkadaşlar yeni kanunla birlikte herkese 29 yaşının sonuna kadar okuma hakkı tanınmıştır. öyle kimsenin bir şey sorma yetkisi falan kalkmamıştır. açıköğretimlerde ise bu durum yine aynı sınıfta iki yıl üst üste kalmamak şartıyla erteleme hakları vardır. ayrıca her yıl okulun durumu e-devlet kanalıyla bildirme zorunluluğu vardır.

öle bişey varsa iyi ama ben 7 yıllık ögrencilik hakkımı yitirdim nedeni ise belirli nedenlerle kayıtımı çogu zaman yeniletmedim için ve şuan 3 e geçtim zaten 7 sene içinde 2 kere kayıt yaptıdım çalışıp bu sene 3 geçtim,bu arada hiç yoklamaya girmedim büyük ihtimal yoklama kaçagıyım,amacım ise bu sene 2 yıllık önlisansı alıp 2 yıl daha tecil ettirip,işletme 3 ve 4 devam edip askere gitmek, okulu aradım böle bi hakkın var dediler ama askerlik konusunda bişey demediler,önlisans diplomasıyla 2 yıl daha erteletebilirim degilmi öle bi hakkım var sanırım yanılmıyorsam...

m_can_gurbuz
14-10-2011, 18:46
Artık 2 yıl kalsanda 29 yaşına kadar askere gitmek zorunda değilsin çünkü yeni kanunla askeriyenin okula senin durumunu sorma yetkisi kalkmıştır, aynı zamanda da okulun senin durumunu askeriye bildirmesi

Böyle birşey yok arkadaşlar, yapılacak en iyi yol bağlı bulunduğunuz askerlik şubesini arayıp kafanızdaki bütün sorular için cevap istemeniz. En kötü ihtimal olan kayıt sildirmeyi sonrası için düşünün bence...

m_can_gurbuz
15-10-2011, 01:35
Bu durumda olanların bu ayın sonuna kadar bu işi çözmesi gerekiyor arkadaşlar. Benim kardeşimde AÖF' de iki yıl üst üste kaldı. Araya hafta sonu girdiği için iki gün bekleyip askerlik şubemizle görüşeceğiz. Sizlerde en sağlıklı bilgiyi forum sitelerinden değil askerlik şubelerinden alacağınızı unutmayın. Yinede görüşmeden sonra burada bir parça yazacağım. Şu yazıyı okuyan yeni AÖF' lülere de söylemek istiyorum. Aman ha aman, bu duruma düşmeyin. Bırakın iki seneyi, tek sene bile kaybetmemeye bakın...

feratt
17-10-2011, 14:14
Bu durumda olanların bu ayın sonuna kadar bu işi çözmesi gerekiyor arkadaşlar. Benim kardeşimde AÖF' de iki yıl üst üste kaldı. Araya hafta sonu girdiği için iki gün bekleyip askerlik şubemizle görüşeceğiz. Sizlerde en sağlıklı bilgiyi forum sitelerinden değil askerlik şubelerinden alacağınızı unutmayın. Yinede görüşmeden sonra burada bir parça yazacağım. Şu yazıyı okuyan yeni AÖF' lülere de söylemek istiyorum. Aman ha aman, bu duruma düşmeyin. Bırakın iki seneyi, tek sene bile kaybetmemeye bakın...

çok doğru.

m_can_gurbuz
17-10-2011, 16:38
Arkadaşlar durum şöyle, gerçekten iki yolumuz var, bunlardan biri kaçak duruma düşüp sınavlara girmek -ki bu durum sizi mahkemeye düşürebilir ve para cezası alabilirsiniz. İkinci yol ise kayıt sildirdikten sonra muayeneye girmeniz. Bunu yaparsanız iki sene tecil alabiliyorsunuz. Bu iki senelik süreçte sınava girip örgüne veya AÖF' e yerleşmeniz durumunda yeniden tecil işlemleriniz başlıyor...

homunkulus_34
05-02-2012, 17:46
Size bahsettiğim kanun çıktı arkadaşlar
http://tvarsivi.com/bakanlar-kurulu-toplantisi-sonrasi-konusan-basbakan-yardimcisi-bulent-arinc-yeni-askerlik-yasasini-a-01-02-2012-izle-i_2012020015456.html

necipyil
20-02-2012, 20:50
http://www.trthaber.com/haber/gundem/yeni-askerlik-kanunu-geliyor-26403.html

daha acıklanmadı herhalde..

BADalien
16-08-2012, 14:24
MADDE 8 – 1111 sayılı Kanunun 35 inci maddesinin birinci fıkrasınının birinci cümlesi ile aynı fıkranın (C) ve (D) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkranın (E) bendinde yer alan “92 nci,” ile (G) bendinde yer alan “son” ibareleri madde metninden çıkarılmıştır.
“Yoklama sırasında aşağıda gösterilen nedenlerle askerlik yapamayacakları anlaşılanların işlemleri ertelenir:”
“C) Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.
Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.
Çift anadal programına kayıtlı yükümlülerin bir programdan mezun olmaları halinde askerlik erteleme işlemleri diğer anadal programındaki öğrenciliğine göre yürütülür.
86 ncı veya 89 uncu maddelere tabi olduktan sonra okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.
Yurt dışında yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, öğrenciliklerinin yetkili Türk makamlarınca tanınmasını müteakip yukarıdaki esaslara göre ertelenir.
Öğrencilerin okul kaydı, ilişik kesme, mezun olma gibi her türlü durum değişiklikleri okullarınca iki ay içerisinde kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine bildirilir.
29 yaşına kadar askerlikleri ertelenenler, seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre askere sevk edilirler.
D) Savaş zamanı hariç olmak üzere, bir baba veya ananın iki oğlundan biri askerdeyken diğer oğlu, ikiden fazla oğlu olanlardan ikisi askerde iken diğerleri, oğullarından biri muvazzaf askerlik hizmetini bitirinceye kadar askere sevk edilmezler. Bu bendin uygulanmasında 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller hesaba katılmaz. Bu işlemler celp ve sevk zamanında sevkin geciktirilmesi, birlikte askere alınacaklar için ise baba veya ana hangisinin bırakılmasını isterse, onun bırakılması suretiyle yapılır.”