PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Yönetmelik İle İlgili

Battlorn
06-08-2011, 19:40
“MADDE 10 – Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için 7 nci madde uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanarak, öğrencilerin bu bilgilere ulaşabilecekleri üniversitelerin internet sitesine ilişkin bilgiler Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.”

Merhaba arkadaşlar,ben 1986 doğumluyum bu yıl itibari ile 2 yıllık üniversiteden mezun oldum.Haliyle tecil ile ilgili problemlerim var.4 yıllık diploma aldıktan sonra askerliğimi yapmak istiyorum fakat bu yönetmeliğe göre eğer açıköğretim yazarsam tecil hakkından yararlanamıyacağımı söylüyor lakin 2 yıllık okullardan mezun olunduğunda sanırım 4 yıl tecil hakkımız oluyordu.Benim öğrenmek istediğim bu tecil hakkı kesinmidir (2 yıllık okuldan mezun olduktan sonraki tecil hakkı) ve bu yönetmelik kesinleşmişmidir yürürlüğe kesin koyulacak mıdır?Beni bu konularda biligilendirirseniz ve yol gösterirsiniz çok mutlu olacağım,yardımlarınızı bekliyorum,iyi forumlar.

shadows
06-08-2011, 19:51
Öncelikle hoşgeldiniz
2 yıllık meslek yüksek okuldan mezun olduktan sonra 4 yıllığa geçiş yaptığınızda otomatikten teciliniz zaten yapılıyor sadece hazırlık (intibak) sınıfında tecil hakkından yararlanamıyorsunuz
Onun dışında okumasanız bile 2 kere tecil ettirme hakkınız bulunmakta onu kullanmadıysanız ondan da yararlanabilirsiniz

Battlorn
06-08-2011, 20:09
Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim,
Aklıma takılan husus yönetmelikte ki açıköğretime geçiş yapanların tecil hakkından yararlanamıyacağını belirtiyor bu konuda biraz daha bilgi verirseniz memnun olurum lakin dediğiniz gibi 2 yıllıktan geçiş yaparsak örgün öğretime askerlik tecil hakkımız oluyor ama sanırım artık aynı şey açıköğretim için geçerli değil,bu konuda yardımcı olurusanız sevinirim.

İyi forumlar.