PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pomem Adayları İçin Gerekli Şartlar...

Duygusal_Militan
05-08-2011, 17:14
POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZİ (POMEM )MÜDÜRLÜKLERİ

Polis Meslek Eğitim Merkezleri

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere 4 yıllık fakülte mezunlarından aranılan niteliklere sahip olup yapılacak sınavlarda başarılı olan adaylara, 6 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimi veren eğitim ve öğretim kurumlarımızdır.

Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri Başvuru Şartları

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

c) Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.).

ç) Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 165 santimetreden kısa boylu olmamak.

d) Sağlık yönünden, Sağlık Yönetmeliğinde belirlenen şartları taşımak.

e) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idarî yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.

f) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;

1) Mahkûm olmamak.

2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.

3) Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.

ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.

h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.

ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

i) Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukukî bir engeli bulunmamak.

j) 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.

k) KPSS puan türünden, Genel Müdürlükçe belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak.

l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak.

Başvuru esnasında istenen belgeler

a) Başvuru dilekçesi, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerinde verilecektir.)

b) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerinde verilecektir.)

c) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi,

ç) Askerliğini yapmış olanlardan terhis belgesi ve fotokopisi (Askerliğini yapmamış aday, POMEM Müdürlüğüne kayıt esnasında askerlikle ilişiği olmadığına dair belge ibraz eder.),

d) Evli ise evlenme cüzdanının aslı ve fotokopisi,

e) KPSS Sonuç Belgesinin aslı ve fotokopisi,

f) 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğe uygun olarak son bir yıl içinde çekilmiş (4) adet vesikalık fotoğraf,

İstenen belgelerin fotokopileri, başvuru sırasında görevli tarafından asılları ile karşılaştırılarak kontrol edildikten sonra "Aslı Görüldü" ibaresi ile teslim alınır ve belgelerin aslı adaya geri verilir.

DışTicaret33
05-08-2011, 17:19
Bu yılın başvuru duyurusu mu kardeşim.? Daha duyuru yapılmadı sanırsam. Ama pek değişen birşey olmayacaktır şartlarda. :)

Duygusal_Militan
05-08-2011, 17:27
Bu yılın başvuru duyurusu mu kardeşim.? Daha duyuru yapılmadı sanırsam. Ama pek değişen birşey olmayacaktır şartlarda. :)

Egm.gov.tr yede baktım . Bu yazıyo duyurularda ... ====> 2011 PMYO başvuruları başlamıştır :D Sanırım başlamış başvurular.. Bu senenin olduğuna göre.

Duygusal_Militan
05-08-2011, 17:45

12. dönem başvuruları olacak bu sene galiba Dışticaret.. Bir arkadaş eylülde başlar demişş başvuru için... 2010 dada ağustos'Ta başlamış başvurular..

DışTicaret33
05-08-2011, 18:01
Hayırlısı olsun kardeşim, önümüzde ki yıl iyice dalarız konulara. Şimdilik tek hedef benim AÖF derslerim ve KPSS sınavı. :D

Duygusal_Militan
05-08-2011, 18:14
Hayırlısı olsun kardeşim, önümüzde ki yıl iyice dalarız konulara. Şimdilik tek hedef benim AÖF derslerim ve KPSS sınavı. :D

Konular bize dalmadan bence biz bir an önce polisliğe balıklama dalalım :D Biliyosun şu şartlarda bir yerlere tutunmak zor..Nüfus gitgide artıyor..Herkes birbiriyle yarışır hale gelmiş.. Hem aöf hem kpss de zordur yani.. Allah yardımcın olsun.. :o

ali eren
06-08-2011, 16:20
Allah yardımcınız olsun, ben daha yeni başlıycam aöf e inşallah ben bitirene kadar bize yer kalır pomem'de :D

Duygusal_Militan
06-08-2011, 16:58
Allah yardımcınız olsun, ben daha yeni başlıycam aöf e inşallah ben bitirene kadar bize yer kalır pomem'de :D

Amin cümlemize.. :) Valla dostum öncelikle aöf'de başarılar sana.. Pomem'de bizden yer kalırsa artık girersin..:D Yıllar geçtikçe şartlar ağırlaştığından eminmki seneler sonra giriş şartlarıda daha zorlaşacak..Geçenlerde kel polis almıyo bile çıkmıstı.. Göbeklide olmayacakmış :D Sanki manken seçiyorlar.. Eskidenmiş herşey... :D Hayılrlısı ne ise o olsun bakalım..

ali eren
11-08-2011, 23:37
saol kardeşim inşallah bakalım, bide size bi şey sormak istiyorum
ben şu an 19 yaşındayım yani hale pmyo'ya girme şansım var galiba, ben aöf okurken pmyo'yu kazansam pmyo okumama engel teşkil eder mi? bazı diğer internet sitelerinde bi yere sormuştum ancak pmyo'da diplomanın aslı isteniyomuş aöf den almak gerekiomuş peki aöf ben aöf okurken bana diplomamı veriyor mu, lütfen beni bilgilendirin?

Duygusal_Militan
12-08-2011, 01:27
saol kardeşim inşallah bakalım, bide size bi şey sormak istiyorum
ben şu an 19 yaşındayım yani hale pmyo'ya girme şansım var galiba, ben aöf okurken pmyo'yu kazansam pmyo okumama engel teşkil eder mi? bazı diğer internet sitelerinde bi yere sormuştum ancak pmyo'da diplomanın aslı isteniyomuş aöf den almak gerekiomuş peki aöf ben aöf okurken bana diplomamı veriyor mu, lütfen beni bilgilendirin?

Aöf okurken pomem' giremezsin. Çünkü fakülte mezunu değilsin..Pomeme sadece lisans mezunları girer..4 YILLIK ÜNİV BİTİRDİKTEN SONRA BAŞVURU YAPARSIN KPSS SINAVINA GİRİP pomeme başvurursun.. ;) Polis olma düşüncesi varsa lys sınavıylada girebiliyosun.. pOLİS MESLEK YÜKSEKEOKULUNA girersin lys sınavından baraj puanını geçip , gerkeli şartlar uygun bulunup elenmezsen 2 yıl eğitim alırsın.. Ha illada pomem diyosan.. 4 yıllığı bitirip başvuracaksın..2 tıllık önlisanslar bile pomeme başvuramıyor.. Taban puan en son 60 tı kpss pomem için..Ama lys sınavında baraj puan kaç onu bilmiyorum.. :) Lys ile polisliğe başvuranların eğitim süresi 2 yıl , lisanstan pomeme başvuranların en son 6 ay idi..

ali eren
12-08-2011, 15:22
kardeşim bi yanlış anlaşılma oldu galiba, ben pomemi biliyorum pmyo yani polis meslek yüksek okulunu soruyorum ve lys ye gerek olmadığını biliyorum pmyo için ygs ye girmek yeterli yani pmyo için ygs den 280 polis akademisi güvenlik bilimleri fakültesi için ise lys den 375 puan alınıp girileceğini biliyorum, benim sorum şuydu : ben aöf okurken 2 yıllık polis meslek yüksek okulunu yani pmyo'yu kazanırsam hem pmyo hem aöf okuyabilir miyim? pmyo kayıt yaparken lise diplomasının aslını istiyorumuş açıköğretim fakültesi bunu veriyor mu diye sordum sizlere yanlış anlaşılmasın ;)

DışTicaret33
12-08-2011, 17:05
PMYO için lise mezunu olma şartı var kardeşim. Senin lise diploman lazım yani. AÖF ile ilgili bir sorun teşkil etmez. Hatta pmyo kazandıktan sonra AÖF okumaya bile devam edebilirsin. Yani ikisini birden devam ettirebilirsin.

ali eren
12-08-2011, 23:13
saol "DışTicaret33" arkadaşım yani aöf okurken pmyo yu kazansam aöf diplomayı verecek iyi oldu bunu öğrendiğim bazıları aöf lise diplomasını vermiyor diye benim kafamı karıştırdılar...

[кคl๒เ๓รєภเภlє]
12-08-2011, 23:43
saol "DışTicaret33" arkadaşım yani aöf okurken pmyo yu kazansam aöf diplomayı verecek iyi oldu bunu öğrendiğim bazıları aöf lise diplomasını vermiyor diye benim kafamı karıştırdılar...

POLİS MESLEK YÜKSEK OKULUN'u kazanırsanız Aöf ile hiçbir ilginiz olmuyor sizin zaten Lise Diplomanız kendi elinizde Aöf ' de değil ki. :o

ali eren
13-08-2011, 03:25
o zaman aöf lise diplomasının aslını almıyor kayıt yaparken öyle mi? :)

DışTicaret33
13-08-2011, 11:36
o zaman aöf lise diplomasının aslını almıyor kayıt yaparken öyle mi? :)

Yok kardeşim dert etme almıyorlar, fotokopisini alıyorlar, birde aslına bakıp onaylıyorlar fotokopiyi, aslını sana geri veriyorlar. Onayladıkları fotokopide kendilerinde kalıyor. :)

ali eren
13-08-2011, 15:39
sağolun arkadaşlar hem aöf e hem hem öss ye hemde pmyo ya çalışmaya devam :D

cryson
02-04-2012, 15:01
arkadaslar bır kac sorum olacak

1)-2012 POMEM puanı kac olur alımlarda ve sızce kac puan ıle kapatır asil en son aday puanı kac olur mulakat dahıl ornegın;kpss 60 alan bırısı mulakat ve spordan 80 puan alıp 80+60=140 puan ıle kazanırmı??kısaca kpss p3 puanı 60 olan bırısının sansı varmı yada 60 puan ıle kazanan gecmıs yıllarda??

2)_2012 pomem alımları hangı tarıhte acıklanır ve mulakatlar ne zaman olur??

3)_boy kılo endeksı nedır??

4)_kpss genel kultur genel yetenek derslerınden asagı yukarı nasıl yapmalıyız ornegın tarıh cog. vs. derslerın netlerı nasıl olmalı??

DışTicaret33
02-04-2012, 16:14
arkadaslar bır kac sorum olacak

1)-2012 POMEM puanı kac olur alımlarda ve sızce kac puan ıle kapatır asil en son aday puanı kac olur mulakat dahıl ornegın;kpss 60 alan bırısı mulakat ve spordan 80 puan alıp 80+60=140 puan ıle kazanırmı??kısaca kpss p3 puanı 60 olan bırısının sansı varmı yada 60 puan ıle kazanan gecmıs yıllarda??

2)_2012 pomem alımları hangı tarıhte acıklanır ve mulakatlar ne zaman olur??

3)_boy kılo endeksı nedır??

4)_kpss genel kultur genel yetenek derslerınden asagı yukarı nasıl yapmalıyız ornegın tarıh cog. vs. derslerın netlerı nasıl olmalı??

Sorularına cevap vermeye çalışayım kendimce kardeşim.

1. İnan bunun cevabını kontenjan sayısını öğrenmeden vermek çok zor. Ama taban puan yine 60 olarak belirlenir. 60 ile giren var mı bilmem ama 11.dönem yani en son alınan pomem adaylarında yerleşen en düşük puanlı kişinin puanı 60.225 civarı birşey idi. 140 puan yeterli olmaz kardeşim. Çünkü en son yerleşen kişinin puanları 150 küsürlü idi. Yanlış hatırlamıyorsam. KPSS'den herşeye rağmen 65 ve üstü almak iyi olacaktır.

2. 2012 pomem alımları kpss sınavı açıklandıktan 1 hafta sonra ilana çıkacak. Yani ağustos ayında şartlar açıklanır, eylül ayında alımlar başlar.

3. Boy kilo endeksi için web siteleri var. Google'e yaz, arat, oradan vücut endeksini ölç kardeşim. 18'den aşağı olmayacak.

4. Bunu bende bilmiyorum. :) İlk defa girecem lisans düzeyinde.

cryson
03-04-2012, 01:03
tsk ederım dıs tıcaret 33 yorumların ıcın:)