PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2011 Türkiye Ekonomisi Ara Sınav Soru ve Cevapları

fredi
02-04-2011, 04:10
Aklınızda kalan soruları bu bölümde paylaşabilirsiniz.

big_printer
03-04-2011, 22:34
Aşar vergisi 1925 te kaldırıldı.
Türkiye de üretilen maden türlerinin 3 ünüde işaretledim.
Optimum nüfus.
Arazinin engebeli olması.
Ülke nüfusu 5 eşit parçaya bölünür.
UNESCO ile bir soru vardı ama tam hatırlayamadım.
Türkiyede ilk tarım sayımı ile ilgili soru vardı.
Miri arazilerle ilgili bir soru vardı.

muratyay
03-04-2011, 22:38
ilk tarım sayımı 1927
aşar vegisi 1925
engebeli arazi
madenlerin 3ü de

zehra yare
03-04-2011, 22:38
benım cok kotu gectı :((

angelart
03-04-2011, 22:45
5 eşit parça
Bütçe
Yakıt madenleri,hammadde madenleri,diğer madenler I II III

big_printer
03-04-2011, 22:49
5 eşit parça
Bütçe
Yakıt madenleri,hammadde madenleri,diğer madenler I II III

İyiki bütçeyi işaretlemişim, bir sonraki yıl için diyordu, acaba bilanço mu diye kafam karışmıştı ama :p

angelart
03-04-2011, 23:45
İyiki bütçeyi işaretlemişim, bir sonraki yıl için diyordu, acaba bilanço mu diye kafam karışmıştı ama :p

Amaçları bu zaten.:) kesin doğru bütçe.

goko12
03-04-2011, 23:46
cevaplar
aşar vergisi kaldırılması1925 +
ilk tarım asyımı1927+
türkiyenin engebeli olması+
hammade,yakıt ve çeşitli madenler olacakmış benim yanlış -
gelir dağılımı ile ilgili 5 eşit parça +
merkez bankası tormo seat yönteni vardı cevabı geçmiş yılların istatislikleri alını falan vardı doğru olması lazım
genel bütçe ilgili soru yasama yürütme yargı +
bütçe gurupları harcamalarla ilgili vardı mukteza gibi birşeydi cevabı +
4749 satılı kanun amacı makro ekonamik dengeleri gözeltme falan cevabı çok uzundu doğru cevap +
KNBS sormuşruTKBS+MBNV+KM+İSFNV falandı +
osmanlı miri arazi rejimini sormuştu hangisi yanlıştır dıye doğru cevap savaşta cesaret gösterenler toprak verilirdi falan +
osmanlıda özel mülkiyet 1858 kararnamesi vardı+
osmanlı ile ilgili bir soru daha vardı oda güclü bir orduya ve toprak sistemine sayip olması+
türkiyenin konumuyla ilgili vardı hepsiymiş ben ikisi yaptım benim yanlış -
Bütçe tanmı vardı +
bir sorunun cevabı 100 10 1 olması lazım +
hane halkı geliri istanbul ankara işci ve memurlar olacakmış benim yanlış -
bir tane daha vardı nane halkı ile ilkili kapsam falan vardı bence hepsi
Dış tasaruflarmı ne vardı cevabı mal ve hizmet italatı+mal ve hizmet ihracatı net faktör geliri+net dış alem cari transferler olması lazım +

goko12
03-04-2011, 23:57
bir tane daha vardı hane halkı ile ilgili kapsam 3 tane vardı bence hepsi

dimmu
04-04-2011, 01:29
arazinin engebeliliği
1925 aşarın kaldırılması
ilk nufus 1927
ankara ist memur işçiler
it-ih+net faktör gelir+
3 akaryakıtta var
arazi kanunnamesi
karadenizden çevrili ve ortadoğu bilmem ne 2-3
borç risk yönetimi makroekonamik dengeleri gözeterek...
1-2-3 5018 sayılı kanunla ilgili bi soruydu

dimmu
04-04-2011, 01:32
arazinin engebeliliği
1925 aşarın kaldırılması
ilk nufus 1927
ankara ist memur işçiler
it-ih+net faktör gelir+
3 akaryakıtta var
arazi kanunnamesi
karadenizden çevrili ve ortadoğu bilmem ne 2-3
borç risk yönetimi makroekonamik dengeleri gözeterek...
1-2-3 5018 sayılı kanunla ilgili bi soruydu

goko12
04-04-2011, 01:37
dimmu bir benim cevaplara bak sence hangileri doğru

pargalı
04-04-2011, 02:38
berbat geçti o kadar çalışmama rağmen 1 tek aşar vergisini bilerek yaptım sınavda bi acayiplik vardı..sınav bitince murat kursuna gittim sizin kitapla sınav alakasız dedima adm hemen türkiye ekonomisimi dedi bitane yardımcı kitap verdi o dersin müfredatı değişti dedi..ama iş işten geçmişti eski konulara çalışmışım çok kızıyorum kendime nasıl bu kadar duyarsız oldum..nasıl böyle bi hata yaptım aslında e-öğrenmede bu dersin alıştırmaları çıkmıyodu çıksa belki çok geçmeden anlardım işi ama neyse artık finale çok yüklenmem lazım vizdende 30 alıyım bari o kadar salladım..

poltergeist
04-04-2011, 02:40
nufus sayımında ülke kaç parçaya bölünüyordu ? cvp 5

poltergeist
04-04-2011, 03:02
15 net olsa süper olcak yaaaa:/

zehra yare
04-04-2011, 03:09
ewet dogru ya ben okulun verdıgı kıtapa bakmıstım bı ara konuları farklıydı ama üşendım resmen ona calısmaya :(( cok pısman oldum sımdiii

emhcnn
04-04-2011, 19:27
pargalı çok tşk ederim paylaşımın için murat yayınları bu sene beni hayal kırıklıgına ugrattı o kadar çok çalıştım ki bu dersten 50yi zor gürürüm ötekinlerde yüksek almak istedim ama hep 50-60 arası başka ek kitap weriyorlarmı sanki finansal da farklıydı biraz

pargalı
04-04-2011, 21:33
pargalı çok tşk ederim paylaşımın için murat yayınları bu sene beni hayal kırıklıgına ugrattı o kadar çok çalıştım ki bu dersten 50yi zor gürürüm ötekinlerde yüksek almak istedim ama hep 50-60 arası başka ek kitap weriyorlarmı sanki finansal da farklıydı biraz

hayır kardeşim sordum sadece türkiye ekonomisi değişmiş, onlarda yeni kitap bastırıp dağıtmışlar ücretsiz amma iş işten geçti..keşke hiç çalışmasaydım :)

socal
05-04-2011, 00:08
hayır kardeşim sordum sadece türkiye ekonomisi değişmiş, onlarda yeni kitap bastırıp dağıtmışlar ücretsiz amma iş işten geçti..keşke hiç çalışmasaydım :)

bende murattan çalıştım bu sene yeni aldım kitabı çalıştıklarımdan da geldi. Ücretsiz felanda değil diğer derslere var içinde zaten 2. kitapla aynı sipariş verdim ama değiştiğini bilmiyordum sonra öğrendim ama günceldir heralde dedim. Çıktı da sınavda yoksa tamamen değiştiği içn çalıştıklarımın hiçbir çıkmazdı. Yalnız birşey sorucam ben son konuya çalışmamıştım sınavda ayırt edemedim gerçi kitaba bakıcam da 7. konu dahil miydi. Muratta dahil değildi, yargının soru bankasında da dahil değildi ama burada 7. konuda dahil dediler. Şimdi 7. konuyu da çalışacak mıyız finalde yoksa 8. konudan mı başlıcaz..

cengiztas
05-04-2011, 12:46
Arkadaşlar , Gerçekten Türkiye ekonomisi soruları çok zordu vede uzundu nerden sormuşlar bu soruları bilen var mı. Yardımcı kitaba çalıştım. ordan çıkmadı hiç

socal
07-04-2011, 22:30
ben murattan çalıştım. Güncel kitabı heralde ben kitabı aldıktan sonra değiştiğini öğrendim çalıştıklarımda çıktı ama sadece 3 konusunu çalışmıştım gerisini hep ünite sonundan son akşam tekrar ettim. Bir son konuyu hiç tekrar etmedim. Ordan da baya çıktı osmanlı arazileri felan. 67 gelecek inşallah hiç beklemiyordum en düşük gelir diyordum ama sevindim buna karşılık onca çalıştığım derslerimden iki tanesi düşük geliyor.

No Name!
22-04-2011, 18:13
Bende Murat yayınlarından çalıştım sınavda sadece 1925 cevabından emindim diğerleri biraz sallama usulu oldu ama genede iyi sallamışım 53-60 arası gelecek inşallah... Müfredatın değiştiğini sizlerden öğrendim burdan sonra aöf nin kitabını açıp baktığımda emin oldum murat yayınları ile aöf nin kitapları farklıydı artık aöf nin kitabından çalışacağız bunu...