PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye Nereye Gidiyor...

özgeinan
26-10-2010, 14:10
Arkadaşlar belki bu tarz konu açılmıştır ama göremedim..neyse
Ben şunu merak ediyorum;Genel olarak Türkiye'nin bu durumundan memnun musunuz?
Başörtü sorunu,işsizlik,bedelli askerlik,rüşvetler,dokunulmazlık,torpil,başımızdak i hükümet v.s....

Yani tüm hatlarıyla Türkiyemizi konuşmaya ne dersiniz??

vioLette
26-10-2010, 19:17
Güzel bir konu.Keske burdaki fikirler gelisimimizdoe yada değisimde etkili olsa.

Öncelikle üniversite ile ilgili başörtü sorununun gereksiz uzutaldığını düşünüyorum.üniversitede zorunlu kıyafetler yok bu yüzden isteyen bence istediği gibi giyinip mezhebini -dinini-siyasi görüsünü kıyafetinde tasıyabilir.

Yapılan en büyük hata bunu yasaklayarak ve gereksizce büyüterek gündeme getirmek ve lise/ortaokul çağına indirmektir.

Devletin kurumlarının DİNİ olmadığı için Kamuda dini simge olmaması gerek ama diğer alanlarda serbest bırakılmalı buna üniversitelerde dahil.(ortaöğreitm ve lise hariç)

İşsizlik,Türkiyenin artık normal durumu gibi oldu.1960dan sonra işsizlik marshall yardımlarıyla(Tarımda makinelesmenin baslangıcı)ortaya çıktı bence.önceden tarımda çalışan köyde kendi geçimini sağlayan kisiler makinelesme yüzünden kente göç etti ve hem çarpık kentlesmeyi hem kentte olan işgücünü artttırdı bu yüzden maaslar düstü.daha az paraya daha çok kisi çalıştı nitelikli kisiler is bulamaz hale geldi.Sonra dayı amcalık basladı ve hala günümüzdede süren bir tarafın çabuk iş bulduğu diğer tarafın hala issizlikten harap olduğu zamana kadar geldi.
Bu sorunun çözümüne iliskin ise çok yönlü bir çalışmayla giderilir.doğudakı özel olaylar sebebiyle orayı öncelik alıp.ordaki kisilerin batıya göç etme zorunluluğunu ortadan kaldırmalı.orda ekonomik ve sosyal bi alan olusturulmalı.Ve kentlerdeki çaprık kentlesme düzeltilip iş imkanı olusturacak projelere el atılmalı.Kısaca Lİberal bir düsünce ile değil Devletcilik düsüncesiyle ekonomide hareket edilme.Yoksa issizliğin ve düzensizliğin sonu gelmez.

Bedelli askerlik bence sadece eğitim gören yani lisans ve üstü eğitim gören kisilerin hakkı olmalı çünkü eğitim sürelerince zaten kaç yılları gidiyor.o yüzden bedelli askerlik zengin evlyatları için değil yıllarını eğitime harcamıs ülke için aktif bir beyin olan insanlar için önerilmeli.
Alakalı değil ama Doğuya da özel eğitimli askerler gönderilmeli diye düsünüyorum.İki ay askerlik yapmıs birinin savas ortamında(ates altında ve her an ölme tehlikesi olan yer savaş meydanıdır bence)olması çok tehlikeli ve bile bile ladestir.
*Mayın konusuna hhiç girmiyorum o konuda maddi kayıbı düsünenlerin Allah belasını versin!

Dokunulmazlık olmasaydı suan TBMM de hırsız,vatan haini,ceza işlemis v.s....suçlarından yargılanmıs kisiler olmayacaktı.Çok sey söylenir ama bosuna;)

Rüşvet günümüzün en büyük gelir kaynağı:D
Rahmetli Özel Benim memurum isini bilir dedi durum bu hale geldi gerisini söylemeye gerek yok.Her kapıyı para açıyor bu devirde:)

Torpil artık olmazsa olmaz hani derlerdi ya her evde televizyon olacak artık her evde bi torpilli olacak ilerde.gidisat bunu gösteriyor çünkü:)
Torpilin oynandığı yerde tabi ki is alanları.artık öyle bir duruma geldi ki hak edenler bile torpil olmadan olmaz bi torpil bulmak gerek demeye basladılar:)

Hükümete gelince ne desem ki:Dal birini vur ötekine basımızda kim varsa kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor.Ben bir tek seye karsıyım yaptığı selreni arasında
-ÖZELLESTİRME,ülke topraklarını lyimanını hatta ve hatta köprüsünü dahi otoyolları dahi özellestirilmesine karısıym!

Simdilik bu kadar:o

cadı_merve
26-10-2010, 19:33
vio bilgiler için teşekkürler :) 19 yıldır türkiyede yaşıyorum hep sorun hep sorun bu sorunlar biter mi? bilmem

vioLette
26-10-2010, 20:09
vio bilgiler için teşekkürler :) 19 yıldır türkiyede yaşıyorum hep sorun hep sorun bu sorunlar biter mi? bilmem

Bİzler birey olarakda görevlirimiz yerine getirmeliyiz.Herseyi hükümet yapamaz.Herkes üzerine düsen yükümlülüğü getirmeli ve tabi ki Hükümet in önderilğinde gösterdiği yolda.Malesef bazı seyler istenildiği kadar kolay olmuyor yeniden toparlanmak(işsizlik-eğitim-ekonomik kalkınma) için 40-50 harcaması gerekiyor ülkenin.

cadı_merve
26-10-2010, 20:12
Bİzler birey olarakda görevlirimiz yerine getirmeliyiz.Herseyi hükümet yapamaz.Herkes üzerine düsen yükümlülüğü getirmeli ve tabi ki Hükümet in önderilğinde gösterdiği yolda.Malesef bazı seyler istenildiği kadar kolay olmuyor yeniden toparlanmak(işsizlik-eğitim-ekonomik kalkınma) için 40-50 harcaması gerekiyor ülkenin.

bu durumumuza şükür gelişiyoruz yinede :)

nightmare
26-10-2010, 21:21
vio zaten açıklamış ..

söyliyecek fazla bişey yok , yaratılan sorunların çoğu gündem yaratmak için asıl mevzu işsizlik özelleştirme neden olduğunu bile anlamadığız zamlarken pat bi başörtüsü bi askerlik unutuluyor diğerleri...

biz neden vergi ödüyoruz ? yol su elektrik olarak geri dönsün diye :)

ama yolada suyada elektriğede para ödüyoruz :):)

çelişki mi ?

kirsofmy
26-10-2010, 23:22
her secımde 22 mılyon cezamı vercem oy kullanmayacam bundan sonra oyuma yazık

vioLette
26-10-2010, 23:57
vio zaten açıklamış ..

söyliyecek fazla bişey yok , yaratılan sorunların çoğu gündem yaratmak için asıl mevzu işsizlik özelleştirme neden olduğunu bile anlamadığız zamlarken pat bi başörtüsü bi askerlik unutuluyor diğerleri...

biz neden vergi ödüyoruz ? yol su elektrik olarak geri dönsün diye :)

ama yolada suyada elektriğede para ödüyoruz :):)

çelişki mi ?

sosyal devletten bahsediyorsun.Biz sosyal devlet değiliz:)
kağıt üzerinde Sosyal bir devlet yazmasına bakma:):p

her secımde 22 mılyon cezamı vercem oy kullanmayacam bundan sonra oyuma yazık

Oy kullandığın haldemi ceza alıyorsun:confused:

kirsofmy
27-10-2010, 00:25
sosyal devletten bahsediyorsun.Biz sosyal devlet değiliz:)
kağıt üzerinde Sosyal bir devlet yazmasına bakma:):p

Oy kullandığın haldemi ceza alıyorsun:confused:

yok oy kullanmayanın 22 mılyon cezası var onu vercem kullanmayacam nede olsa benım destekledım partı hıc basa gelemıyor bıde basa gelen herhalıkarda kendı cebıne calısıyor :d ondan dolayı aktıf sıyaset de yapmıyacam :D

vioLette
27-10-2010, 01:25
yok oy kullanmayanın 22 mılyon cezası var onu vercem kullanmayacam nede olsa benım destekledım partı hıc basa gelemıyor bıde basa gelen herhalıkarda kendı cebıne calısıyor :d ondan dolayı aktıf sıyaset de yapmıyacam :D

Merak ettim bu partiyi:D:D

ama yine bir oy bir oydur halkımızın çoğu atacağım oy etki etmeyecek diye k..nı kaldırıp gitmiyor sandık basına ve sonuçtan sikayet ediyorlar sonra:)
Sen onlardan olma;):p

özgeinan
27-10-2010, 14:56
ben en çok bedelli askerlik konusunda sıkıntı çekiyorum...nasıl bir mantıktır anlamıyorum parası olan 1 ay askerlik yapacak olmayan 15 ay...gerçi sn başbakanın askerlik yan gelip yatma yeri değil deyip oğlunu 28 gün askere göndermesini göz önüne alırsak ve böyle bir hükümetin hala başımızda olduğunu düşünürsek bu ülkede herşeyin zenginler için güçlü olanlar için yapıldığını da bilmeliyiz...

özgeinan
27-10-2010, 15:02
bide ben şunu merak ediyorum hükümete oy verenler neye göre oylarını veriyor??4yılda 5 yılda bize insan olarak değer veriliyor ve oy kullanmamızı istiyorlar ama napılıyor?bi torba kömüre bir paket makarnaya oy satılıyor?peki bunları hükümet cebindenmi veriyor?insanları sadaka kültürüne alıştırıyorlar..herkes halinden çokmu memnun acaba torpillerin döndüğü işsizliğin hatsafada olduğu zenginlerin ve akp lilerin hüküm sürdüğü bi yerde yaşamak çokmu hoşunuza gidiyor acaba...amacım kimseyi yargılamak değil sadece bu durumu anlamak istiyorum...

mumyac
30-03-2011, 11:55
konu güzel ama yorumlar yanlı gibi geldi bana

birazda ben yazim barim ...

ilk olarak bazı arkadaşlar gibi BAŞÖRTÜSÜ veya TÜRBAN konusuyla başlamk istiyorum ,

"özgürlük demek herkesin herşeyi söylemesi ,fikilerin beyinlerde kalması değil dışarıya çıkıp insanlara fayda sağlaması değil mi ?" bölücülük ve kardeşi kardeşe vurdumak tabiki özgürlük olamaz.

kamuda din olamaz diyorsunuz peki bir soru ... kamu nedir ? toplumun oluşturduğu bir kurum değilmidir? siz %99 müslüman olan bir ülkede nasıl dini yok sayarsanız?
eğer biz müslümanlar dinimize sahip çıkabilseydik ve birlik olabilseydik bugün dünyanın birinci gücü hristiyanlarda değil müslumanlar olacaktı, devletin tabiki dini olmaz tüzeldir çünkü , ama kamu yani insanın dini vardır. her insanın bir inancı vardır. o yüzden herkes dinin kurallarını yaşamakta özgür olmallıdır.siz eğer orda olsun burda olmazsın diye ayrım yaparsanız ben sizin özgürlük anlayışınızdan şüphe ederim.

işşizliğe gelince ben bunun abartıldığı kadar olduğuna inanmıyorum bir işveren olarak. şimdi her insan tabiki rahat bir işte çalışmak ister , VALLA bana verseniz bende çalışırım.Hazır iki üniveristede bitirmişim , neden yorim ki kendimi ? ama bizim gençliğimiz inanın çalışmak istemiyor , düşünün bi kariyer.net gibi sitelerde milyonlarca ilan var, ama gençlik donanımlı olmadığından , üniversitelerde seminerlere katılcağına konserlerde, barlarda gününü gün ettiği için , okuldan mezun olunca açıkta kalıyor , ama ben ne insanlar tanıyorum ki , bırakın üniveristeyi liseyi ilkokul mezunu ama kendini geliştirmiş ve çok iiyi yerlere gelmiş. ONUN İÇİN İŞSİZLİK SORUN DEĞİL BU ÜLKEDE, bu ülkede memur olamamak sorun , bu ülkde neden ben masa başında çalışmıyorum sorun, bu ülkede neden devlet bana çalışmadan 600 lira maaş vermiyor sorun.

dokunulmazlık , bir hukuk ayıbıdır...çok bişe yazmaya gerek yok , kanun karşısısında herkes eşittir.

ben torpil , yok makarna yok ,kayırma gibi şeyler hakkında bişe yazmak istemiyorum , çünkü çok bayatladı. bugün karşı olanlarda bunun içindeler o yüzden yorum yapmaya gerek yok ...

gelelim bedelli veya bedelsiz askerlik mevzusuna, erkek olarak bayanların bu mevzuya yorum yapmasına da şaşırmıyor değilim. bence her erkeğin yapması gereken bir görevdir askerlik yanlız bu şartlarda değil tabi ... 15 ay , 5 ay gibi değil sadece 2 ay yeter , yok bedelliymiş , yok kısa dönemmiş bunların hepsi boş , inanın hayatımın en saçma ve en boş geçen 5 ayıyıdı. o yüzden iki ayda silah eğitimi yeter. gerisi boş , ayrıca bence kadınların bile bu eğitimi almasının sağlanması gerekiyor ...
partilerle akalı bişe yazmayacam , az kaldı seçimlere beğenmediğiniz , beğendiğiniz partiler meydana çıkacak. mutlaka oy kullanın , kullanın ki ülkemiz bir adım öteye gidebilsin. bu vatandaşlık görevini herkes yerine getirmeli ...
kimse kimseye beğenmediği için hakaret etme hakkı vermez. lütfen konuşmalrınızda buna dikkat edelim ,çünkü siz eğer karşı görüşlü birisini dinlemekte sabır gösterirseniz , oda sizi dinlemekte sabır gösterir...

ülkemiz etrafında dönen dolaplara dikkat etmeli ... bugün libya , mısır , suriye gibi ülkelri takip edin mutlaka ...

şimdilik bu kadar ;)

vioLette
31-03-2011, 00:08
konu güzel ama yorumlar yanlı gibi geldi bana

birazda ben yazim barim ...

ilk olarak bazı arkadaşlar gibi BAŞÖRTÜSÜ veya TÜRBAN konusuyla başlamk istiyorum ,

"özgürlük demek herkesin herşeyi söylemesi ,fikilerin beyinlerde kalması değil dışarıya çıkıp insanlara fayda sağlaması değil mi ?" bölücülük ve kardeşi kardeşe vurdumak tabiki özgürlük olamaz.

kamuda din olamaz diyorsunuz peki bir soru ... kamu nedir ? toplumun oluşturduğu bir kurum değilmidir? siz %99 müslüman olan bir ülkede nasıl dini yok sayarsanız?
eğer biz müslümanlar dinimize sahip çıkabilseydik ve birlik olabilseydik bugün dünyanın birinci gücü hristiyanlarda değil müslumanlar olacaktı, devletin tabiki dini olmaz tüzeldir çünkü , ama kamu yani insanın dini vardır. her insanın bir inancı vardır. o yüzden herkes dinin kurallarını yaşamakta özgür olmallıdır.siz eğer orda olsun burda olmazsın diye ayrım yaparsanız ben sizin özgürlük anlayışınızdan şüphe ederim.

Konu yanlı değil sadece sizin düşüncenize ters düşünceler paylaşılmış:)
İlk başta dediğinizi koyu renk ile belli ettiğim yere bende katılıyorum kimse kimsenin dinine karışmasın ne yapıp yapmadığını sorgulamasın nasıl ki birisi bir bayana neden baş örtü takıyorsun gibi absürt bir soru sormayacağı gibi niye oruç tutmuyorsun niye namaz kılmıyorsun yada dinin niye Müslümanlık değil gibi saçma soruların sorulmaması gerekiyor.

Birde %99 kısımlık kime neye göre!Her doğan çocuğa Dini İslamdır deniliyor,kimisi ailesine,kimisi çevresine, kimisi topluma karşı gelmemek adına değiştirmiyor.Müslüman oran çok az demiyorum ancak bu %70-80 civarlarında varsa vardır.Zaten ülkenin yarısından çoğunda yabancılar yaşamakta kendi Türk vatandaşlarımızın arasında da hristiyan ve musevi olanlar var ancak bir çok ırkçı kesimin misyonerlik sebebi ile insanları öldürmesi bence bunları korkutup geriye ittiriyor.Neyse konuyu saptırmadan sadece şunu demek istiyorum hala aynı görüşteyim kamu alanında kişi dinini belli etmemeli yanlı davranmamalıdır.Bunu sadece başörtülü kardeşlerimiz için namaz ve oruç ibadetini yapan insanlar için demiyorum.Kamuda Müslüman kesim kadar gayrimüslim kesimde vardır ancak onlar kendini belli ediyor mu mesai saatlerinde ibadetine gidiyor mu!bir çok örnek gösterilebilir bu ülkede dışlanma var ama bunu aşırı dindarlar sebep oluyor.insanlar korkudan mezheplerini dinlerini söyleyemiyorum bir çok yerde hele ki Başkentte kaç kişi bu durumdan müzdârip.Daha iki yıl olmadı dini bayramlarda bazı nedenlerden ötürü öğrenciyi bıçakladılar.
Sorarım size eşitlik ve demokrasinin toplumda olmasını savunmamıza karşın sokakta bile özgürce ifade edemeyen kesim kamuda zıt düşüncedeki birine kendini nasıl ifade etsin!

Hiç bir şekilde din,dil ırk mezhep kişiler arasında ki dialoğa konu edilmemeli ve tartışma yaratılacak bir seviyeye gelmemeli.Bizim toplum daha tam anlamıyla Laiklik kavramını anlamadığı için bu sorun uzar gider:)

trblee
03-05-2011, 13:26
halk nasılsa ALLAHta ona göre başkan verirmiş ..o yüzden insanlar önce dönüp bir kendi muhasebelerini yapsınlar diye düşünüyorum...kısaca bir hikayeden örnek vermek istiyorum...bir ressam tablosunu hazırlayıp şehrin ortasına asmış vede bir kalem koymuş yanına...yazmışki bu resimde gördüğünüz hataları işaretleyin ertesi gün bakmışki her yer kalem izi....ve sonra yeni bir tablo asmış ve altına boya ve fırça koymuş ve yazmışki hata gördüğünz yerleri kendiniz düzeltin...ve tabloya hiç kimse dokunmamış...insanlar başkalarını eleştirmeye gelince çata çat...ama kendileri acaba bunun için ne yapıyor....

_cemredeniz
16-12-2011, 19:19
bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete :) fazla sey söylemeye gerek yok milletler hakettikleri gibi yönetilirmiş eğer bir katakulleye getirilmediysek (!) yüzde 50 oyla iktidar olan hükümet icrahatlarına devam ediyor söylediklerine göre de hersey güllük gülistanlık sanırım ağlayan sızlanan halinden memnun olmayan kesim bu ülkede yasamıyor (!) askerlik para ,sağlık para ,yaşamak para ,paran varsa ne rahat :) bir şekilde insanlarımız uyuyor uyutuluyor gündemler usta hamlelerle değiştiriliyor futbolda şike nerdeyse en büyük sorunumuz oldu oysa ki çalınan öss kpss soruları şifre skandalları 1 hafta konusulup bitirildi,aydınlar içerde katiller dısarda güzel ülkemde hersey yolunda :) memnun olmayanın aklından zoru mu var ne :D

ahbuben
16-12-2011, 19:28
bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete :) fazla sey söylemeye gerek yok milletler hakettikleri gibi yönetilirmiş eğer bir katakulleye getirilmediysek (!) yüzde 50 oyla iktidar olan hükümet icrahatlarına devam ediyor söylediklerine göre de hersey güllük gülistanlık sanırım ağlayan sızlanan halinden memnun olmayan kesim bu ülkede yasamıyor (!) askerlik para ,sağlık para ,yaşamak para ,paran varsa ne rahat :) bir şekilde insanlarımız uyuyor uyutuluyor gündemler usta hamlelerle değiştiriliyor futbolda şike nerdeyse en büyük sorunumuz oldu oysa ki çalınan öss kpss soruları şifre skandalları 1 hafta konusulup bitirildi,aydınlar içerde katiller dısarda güzel ülkemde hersey yolunda :) memnun olmayanın aklından zoru mu var ne :D

++ süpersin :)