PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TÜRKAN / Genel Tanıtım - Bölüm Özetleri

**HeRa**
26-10-2010, 12:05
TÜRKAN - KANAL D

http://i1008.hizliresim.com/2010/8/19/2703.jpg

Yapım: KOLİBA FİLM

Oyuncular:

Pınar Öğün (Türkan)
Saygın Soysal (Ali)
Damla Sönmez (Turhan)
Nesrin Kazankaya (Leyla)
Murat Göksu (Fasih)
Rüzgar Aksoy (Haydar)
Ozan Osmanpaşaoğlu ( Turgut)
Kerem Acarsöz (Gündüz)
Bora Cengiz (Tuğrul)
Şenay Aksoy (Nadide)

Genel Özet:

O, 74 yıllık yaşamını insanlığa hizmete adamış, yürekli bir kadın…. Cüzzamla savaşta, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada örnek girişimlere imza atmış başarılı bir bilim kadını… Engellere, çaresizliğe rağmen vargücüyle çalışıp zoru başaran, bir eğitim gönüllüsü… Kardelenlerin biricik meleği…

TÜRKAN SAYLAN…

Yaptığı çalışmalarla birçok konuda Türk kadınına, bilim dünyasına, eğitim sektörüne örnek olmuş, ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülmüş, başarılarıyla adını Türk tarihine yazdırmış değerli bir bilim kadını…

Onu birkaç satırla anlatmak imkansız… Ciltler dolusu kitap yazsanız, bölüm bölüm belgeseller hazırlasanız da onu tam anlamıyla anlatmak, yaptıklarının hepsini tarif etmek olanaksız… Ancak, okuduğunuz satırlarda, izlediğiniz karelerde onun insan sevgisini, eğitim aşkını, yardımseverliğini, paylaşımcı ruhunu hissedebilirsiniz…

Kanal D, Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı Kurucusu, eğitim gönüllüsü, Cüzzamla savaşta öncü merhum Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatını dizi yapıyor…

Yapımcılığını Koliba Film Ata Türkoğlu, yönetmenliğini Türkan Derya’nın üstlendiği dizide başrolleri, Pınar Öğün, Damla Sönmez, Saygın Soysal ve Nesrin Kazankaya paylaşıyor…

Ayşe Kulin’in “Tek ve Tek Başına Türkan” adlı kitabından televizyona uyarlanan dizinin senaryosunu Oya Yüce kaleme aldı. Türkan Saylan’ı Türk Tiyatrosu’nun genç yeteneklerinden Pınar Öğün canlandırıyor.

Kanal D izleyicileri, diziyi izlerken Türkan Saylan’ın toplumda bilinen yönlerinin dışındaki dünyasına doğru bir yolculuğa çıkacak… Türkan’da, Türkan Saylan’ın hayatının yanısıra yakın tarihimizde yaşananların bir panoraması da çiziliyor… 1960’lı yıllarda tıp fakültesinde henüz bir öğrenciyken hayat boyunca peşini hiç bırakmayacağı idealleriyle karşılaşan Türkan’ın, üniversite yaşamı, arkadaşlık ilişkileri ve aile yaşantısından kesitler… Cüzzam hastalığına karşı verdiği amansız mücadele… Doktor, anne, idealist, yardımsever Türkan’ın yaşadığı olaylar, hayal kırıklıkları, azmi ve inandığı değerler, Türkan dizisinde Kanal D izleyicileriyle buluşacak…

Sevgi… İnsanlık… Cesaret… Azim… Ve hiç durmadan büyük bir yüreklilikle devam eden bir mücadele…

Türk kadınının onuru Türkan Saylan, Eylül ayında Türkiye’nin en çok izlenen kanalı Kanal D’de…

**HeRa**
26-10-2010, 12:05
1.Bölüm......................23 Eylül 2010 Perşembe / Saat 22:15 / KANAL D

Türkan, uzun zamandır mektup arkadaşlığı yaptığı Ali ile sonunda yüz yüze görüşme fırsatı bulur. Ali, mektuplarından tanıyıp karakterine, zekasına, hayata bakışına aşık olduğu bu genç kadına duygularını açıklamakta sakınca görmez. Türkan’la evlenmek istemektedir. Bir dost olarak çok değer verdiği Ali’nin teklifiyle beraber Türkan için zor günler başlar. Türkan çocukluktan beri kurduğu hayale oldukça yaklaşmıştır ve tıp fakültesine devam etmektedir. Çok sevdiği ailesi ise iflasın eşiğindedir. Türkan büyük bir ikilem içinde kalır. Eğitimini yarım bırakıp Ali ile evlenmesi herkes için en doğru çözüm yolu olarak görünmektedir. Ama Türkan’ın üniversite hastanesinde karşılaştığı bir olay tüm hayatını değiştirecektir.

**HeRa**
26-10-2010, 12:06
2.Bölüm......................30 Eylül 2010 Perşembe / Saat 22:15 / KANAL D

Cüzzamla mücadelede ilk adım… Gölgeler ve tehlikelerle dolu yol…

Türkan, Ali ile evlenip Ankara’ya gitmek ya da İstanbul’da tıp eğitimine devam etmek kararı arasında bocalamaktadır. Öte yandan cüzzamlı hastaların gördüğü insanlık dışı muamele, Türkan’ın zihnini ve yüreğini rahatsız etmektedir. Sınıf arkadaşı Haydar’ın sevdiği kızın da cüzzamlı olduğunu ve iki sevgilinin bu lanetli hastalık yüzünden kavuşamadıklarını öğrenen Türkan, tüm hayatı boyunca yürüyeceği gölgeler ve tehlikelerle dolu, insanların girmekten korktuğu o yola ilk adımını atacaktır.

**HeRa**
26-10-2010, 12:07
3.Bölüm......................07 Eylül 2010 Perşembe / Saat 22:15 / KANAL D

Türkan, Ali’nin evlilik teklifine bir cevap vermek zorundadır. Hayalini kurduğu doktorluk mesleğinden vazgeçemeyeceğini anlar. Ali, Türkan’dan red cevabı alınca adeta yıkılır. Fasih Bey ise bir baba olarak Türkan’ı bu kararından dolayı desteklemektedir. Öte yandan Saylan Ailesi, maddi açıdan büyük bir çıkmazın eşiğindedir. İşleri iyice ters gitmeye başlayan Fasih Saylan, bir yandan durumu ailesine belli etmemeye çabalamakta, diğer taraftan bu darboğazdan kurtulmaya çalışmaktadır. Saylan Ailesi’ni son derece zor günler beklemektedir. Bu arada Türkan, fakülteden arkadaşı Haydar’ın sorununu çözmek için seferber olur. Haydar, cüzzam hastalığına yakalanan sevdiği kız için her türlü tehlikeyi göze alacaktır. Türkan, Tıp Fakültesi’nde asistan doktor olarak görev yapan Orhan’la tanışır. Orhan, Türkan’ın hayatının akışını değiştirecek bir kişi olacaktır.

**HeRa**
26-10-2010, 12:07
4.Bölüm......................14 Eylül 2010 Perşembe / Saat 22:15 / KANAL D

Türkan, yardım elini bu kez de Haydar ve Fidan’a uzatıyor

Türkan, zor durumda olan Haydar ve Fidan’a yardım eder. Cüzzam hastası olan Fidan’ın hastaneye kaldırılmadan tedavi yollarını araştırır. Ancak bir çözüm yolu bulamayınca Fidan’ın durumunu Orhan ile paylaşmak zorunda kalan Türkan, onun adına önemli bir karar verecektir.

Köşkte ise aile içi durumlar biraz karışıktır. Turhan’ın ailesinden habersiz baloya gitmesi Turgut’u kızdırır. İki kardeşin arası açılmıştır. Fasih Bey ise işlerini toparlamak için bütün gücüyle çalışır.

Bu arada Ayhan ile Sevinç evlenme kararı alırlar. Sevinç, Ayhan’ın ailesi ile tanışmak için Ankara’ya gitme kararı alır. Türkan da bu fırsattan istifade, uzun zamandır haber alamadığı Ali’yi görmek için onunla birlikte Ankara’ya gider. Ciddi bir sağlık sorunu atlatan Ali’yi hastanede bulur.

**HeRa**
26-10-2010, 12:08
5.Bölüm......................21 Eylül 2010 Perşembe / Saat 22:15 / KANAL D

Fasih Bey’in evlerini borçları karşılığında ipotek ettirdiğini bir tesadüf sonucu öğrenen Leyla çok üzülür. Böylesi bir ortamda Fasih’in, Sevinç ve Ayhan’ın nişan kutlamasını üstlenmesi bardağı taşıran son damla olur. Karı koca arasında sert rüzgarlar esmeye başlar. Bu arada cüzam hastaları hastanelerde son derece zor koşullar altında tedavi edilmektedir. Haydar, çok sevdiği nişanlısı Fidan’ın hastanede yaşadıklarını gördükçe kahrolmaktadır. Ali ve Türkan’ın arkadaşlıklarını öğrenen Orhan ise iki gencin sevgili olduklarını sanır. Öte yandan Ada’da her yıl düzenlenen Cumhuriyet Balosu, birçok kişiyi aynı ortamda buluşturur. Ali ve Orhan arasındaki gerilim ise bu baloda doruğa tırmanır.
Hastanenin Lepra Bölümü’ndeki hastalar artık kötü koşullara dayanamaz ve isyan çıkartırlar. Görevlilerin başa çıkamadığı isyan büyür ve ortalık savaş alanına döner.

kavin
26-10-2010, 16:18
tşkkrler Hera;) şöle bi bakıım dedim diziye ve hala izliyorum çok hoş bir anlatım güzel oyunculuklar ve tabiki Türkan Saylan tavsiye ederim..

**HeRa**
08-11-2010, 19:34
Rica ederim kavin
Bende cok begenerek izlediğim bir dizi..
Eminim ki Türkan Saylanı tanımayanlar icin belgesel tadında bir dizi...

**HeRa**
08-11-2010, 19:34
6.Bölüm......................28 Eylül 2010 Perşembe / Saat 22:15 / KANAL D

Türkan ve ailesini şoke eden gelişme

Lepra pavyonunda çıkan isyan bastırılmış, ancak Fidan kayıplara karışmıştır. Haydar genç kızı perişan bir halde bulur. Fidan ne hastanede ne de Haydar’ın yanında yaşayamayacağını anlayıp bir not bırakır ve kaçar.

Aynı gece Orhan, Türkan’ı Ada’ya eve bırakır ve evlerinde misafir olur. Ada’da karşılaşan Ali ve Orhan kavga ederler. Saylanlar’ın evine gelen haciz, Leyla Hanım ve çocukları şoke eder. Aile için maddi manevi zorlu bir süreç başlamıştır.
Sevinç ve Ayhan’ın nişanının yapıldığı gece, sahile vurmuş genç bir kadın cesedi bulunur. Cesedin Fidan olup olmadığını teşhis etmek Haydar’a düşecektir

**HeRa**
08-11-2010, 19:35
7.Bölüm......................04 Kasım 2010 Perşembe / Saat 22:15 / KANAL D

Türkan, Ali’yi kıskanıyor

Haydar morgda hayatının en zor anlarını yaşar. Yurtdışından gelen Ayhan’ın kız kardeşi Günseli’nin Ali’ye ilgisi, Türkan’ı rahatsız eder ve kıskançlık duymasına neden olur. Bu arada Turhan, ailesinden gizli, bir derginin açtığı yüz güzeli yarışmasına katılır. Fasih Bey ise yaşadığı üzüntülerin ağırlığını daha fazla kaldıramaz ve kalp spazmı geçirir. Aile, hastanede Fasih’in başındayken, evde kalan Gündüz ve Turhan gece vakti olmasına aldırmadan, hastaneye doğru tehlikeli bir tekne yolculuğuna çıkarlar. Meral ise, Orhan yüzünden Türkan’a tavır alır.