PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Açıköğretim 2 Yıl Üst Üste Kalanların Askerlik Durumu

DiLeMmA34
06-10-2010, 18:03
İki Sene Üst Üste Sınıf Geçemeyenler

Yükseköğretimde okuyan öğrenciler askerlik kanununda belirtildiği gibi (“iki sene üst üste sınıf geçemeyenler”) bir sınıfı iki yıl üst üste tekrar ederlerse askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Örneğin; Açıköğretim Kamu Yönetimi 2.sınıf öğrencisi 2.sınıfı 2 yıl üst üste tekrar ederse 2. sınıftaki 2. yılın sonunda öğrencinin tecil etme hakkı ortadan kalkar.

Arkadaşlar : Lisans programlarında okuyorsanız 7 sene boyunca okul sene sonlarında askerlik şubesine mutlaka ama mutlaka öğrenci olduğunuzu gösterir belgeleri gönderir.. Ancak; 2 Sene üst üste aynı sınıfı tekrarlayıp geçemeyen öğrencilerin takdiri tamamen askerlik şubesine aittir. Gönderilen belgeyi yok sayıp tecilinizi bozabilir ya da Tecili devam ettirir.

Neler yapılması gerekir ?

1 - Aof bürosundan öğrenim belgesi alarak şubeye götürüp öğrenime devam ettiğinizi belirtir ve tecilin devam etmesini talep edebilirsiniz. Ancak yine de takdir şubeye ait.. Dilerse yoklamanızı alıp askere gönderebilirler.

2 - ( 2. sınıf öğrencileri için daha uygun ) muayane olmadan ve şubeye uğramadan yeni senenin haziranına kadar şubeye gitmeden bekleyebilir bu süre zarfında tüm derslerinizi verip okuldan kaydınızı sildirir ve önlisans diploması alırsınız. Aldığınız ön lisans diploması ile şubeye gider 2 yıl daha tecil hakkı kullanırsınız. Yeni dönem kayıtları başlamadan 3. sınıftan devam etmek istediğinizi okula bildirip kaldığınız yerden devam edersiniz.

Birinci seçenekte takdir hakkı daha öncede belirttiğim gibi askerlik şubesine aittir. Bunu en sağlam şekilde yapmanın yolu direk şube komutanıyla görüşmek olabilir. İnsiyatif kullanması açısından sizin için daha yararlı olacaktır.

Ayrıca şunu belirtmemin gerekli olduğunu düşünüyorum: Haziran döneminde okul tarafından gönderilen belgeler şubede henüz değerlendirilmemiştir. Bu yüzden şubeyi arayıp tecil durumu sorduğunuzda size tecilinizin 1 yıl daha devam edeceğini söylerler. Ancak eylül sonunda belgeler değerlendirilmeye alınır ve 2 yıl üst üste kalan öğrencilerin tecil durumu bu değerlendirmeden sonra karara bağlanır.
Bu yüzden; Haziran döneminde tecilli olduğunuzu öğrendiğinizde buna pek fazla itibar etmeyin ve eylül sonunda mutlaka ama mutlaka şubeyi tekrar arayıp durumunuzu sorun. Aksi halde hiç beklemediğiniz bir an iki asker eşliğinde karakola gidebilirsiniz.

ferhat_gs
21-10-2010, 03:16
Peki mesela 2.sınıftayım ve 2 sene üst üste kaldım.Tekrar kayıt yaptırdğımda ilk sınıfta mı başlıyorum yoksa kaldığım 2.sınıftan mı?

shadows
21-10-2010, 03:18
Kaydınızı sildirip yeniden kayıt yaptırdığınızda en baştan başlarsınız

casmaran
28-11-2010, 01:15
Öncelikle merhaba..Umarım benim sorumada cevap verebilirsiniz.Ben 1984 dogumluyum 2 yıllık m.y.o nu yaklasık 4 senede bitirdim ve sonrasında okul bittikten sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullandım.İki yıl tecil ettirdikten sonra tecilimin ikinci yılında açıköğretim fakültesine dikey geçiş yaptım.Şuan açık ögretim faküldesinde üçüncü sınıftaki ikinci tekrarım ve tecilim 2011 şubatta bitiyor.2010-2011 ögretim yılı için kayıt yaptırdıgımda askerligimin tecil edilmeyecegini biliyorum fakat okul kaydımı yenileyip,tecilim bitmesine ragmen yoklama kacagı olarak görünürken üçüncü sınıftaki derslerimi verip dördüncü sınıfa gectigimde a.ö.f askerligimi otomatik olarak tecil ediyor mu?Yada şuan için okul kaydımı sildirip askerligimi tecil ettirmek gibi bir sansım var mı?

kapaliogretim
28-11-2010, 15:48
sen aöf de okuyorsan zaten aöf kendisi tecil ediyor senin bir şey yapmana gerek yok ki??
ancak sınıfında 2 kez üstüste kalırsan tecil hakkın olmuyor.. söylediğinden anladığıma göre 3. sınıfı 2. kez okuyorsun, bu yıl kalmaman gerekiyor tecilinin devam etmesi için. yani şuanda da tecilin devam ediyor.. 4. sınıfa geçince otomatik olarak aöf tecil edecektir..

sadece şunu önerebilirim : kütüğünün kayıtlı olduğu askerlik şubesini ara ve aöf'den size öğrenci belgesi göndermeme gerek varmı diye bir sor. eğer var derlerse şubeden askerlik için öğrenci belgesi alacagım de, şube sana mühürlü ve kapalı bir şekilde zarf veriyor. ondan sonra yapman gereken sadece postaneden 6 liraya o zarfı göndermek.. dediğim gibi şubeni ara ve öğren ona göre hareket et..

forman
03-12-2010, 22:04
merabalar , 2006 kayıt oldum açik öğretim 4 yillik faukltesinde 4 yildir kaliyorum , lise diplomasıyla tecil ettirme şansimi sorucaktim teşekürler bu arada 1988 doğumluyum

ommix
07-12-2010, 21:54
Beyler çok acil yardım edebilirmisiniz?Arkadaşlar ben iktisat öğrencisiyim 2.sınıfta 4 dersten kalmıştım bu sene 4 dersten girdim 1ini verebildim yine kaldım sınıfta.89 doğumluyum ben şimdi askerlik şubesine gittim kaydını sildirmen lazım dedler.Başka bi yolu yok mu bu işin.Lütfen yardımcı olun

feratt
08-12-2010, 11:22
Beyler çok acil yardım edebilirmisiniz?Arkadaşlar ben iktisat öğrencisiyim 2.sınıfta 4 dersten kalmıştım bu sene 4 dersten girdim 1ini verebildim yine kaldım sınıfta.89 doğumluyum ben şimdi askerlik şubesine gittim kaydını sildirmen lazım dedler.Başka bi yolu yok mu bu işin.Lütfen yardımcı olun

başka yolun yok kardeşim kaydını sildirip askerliğini tecil edip yeniden kayıt yaptırman gerekli.

ommix
08-12-2010, 13:34
Teşekkür ederim cevabın için.Bi de şöyle bişey gördüm forumlardan birnde.askere çağrlma dönemi kasımdaymış onun kayıt yenilemiş sonra yoklamaya gitmiş öğrenci olduğunu belirtmiş sonra sınıfı geçmiş kasım ayında öğrenci belgesini götürmüş bi yıl daha ertelemişler askerliği.Ben baktım şimdi benim bulunduğum yerde celp dönemi ağustos yazıyo.Böyle bi durum var mı acaba?

Ayrıca başka bi forumda da şöyle i yazı vardı:

Dostum bende 25 yaşındayım, benim fikrim iki kere düşünmen olur bu konuda, yaşın 25, tekrar öss ye girip ilk sınıftan başlarsan hiç sene kaybetmeden bitirmen lazım, yoksa 29 yaşında askerlik sorunun ortaya çıkar. Bunu yapmazsan diğer ihtimal ocak ayına kadar yoklama kaçağı olarak gezip, ocak ayında son yoklamanı yaptırman ve celp doneminde derslerini verip bir üst sınıfa geçmen ve öğrenci belgenle askerlik şubene gidip tekrar tecil hakkı alman.. biraz risklidir ama diğer ihtimal daha zor yaşından dolayı..

Gerçi ben 89 doğumluyum ama şimdi 2 sene daha kaybetmek istemiyorum

kacak24
11-05-2011, 17:11

Yükseköğretimde okuyan öğrenciler askerlik kanununda belirtildiği gibi (“iki sene üst üste sınıf geçemeyenler”) bir sınıfı iki yıl üst üste tekrar ederlerse askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Örneğin; Açıköğretim Kamu Yönetimi 2.sınıf öğrencisi 2.sınıfı 2 yıl üst üste tekrar ederse 2. sınıftaki 2. yılın sonunda öğrencinin tecil etme hakkı ortadan kalkar.

Arkadaşlar : Lisans programlarında okuyorsanız 7 sene boyunca okul sene sonlarında askerlik şubesine mutlaka ama mutlaka öğrenci olduğunuzu gösterir belgeleri gönderir.. Ancak; 2 Sene üst üste aynı sınıfı tekrarlayıp geçemeyen öğrencilerin takdiri tamamen askerlik şubesine aittir. Gönderilen belgeyi yok sayıp tecilinizi bozabilir ya da Tecili devam ettirir.

1 - Aof bürosundan öğrenim belgesi alarak şubeye götürüp öğrenime devam ettiğinizi belirtir ve tecilin devam etmesini talep edebilirsiniz. Ancak yine de takdir şubeye ait.. Dilerse yoklamanızı alıp askere gönderebilirler.

2 - ( 2. sınıf öğrencileri için daha uygun ) muayane olmadan ve şubeye uğramadan yeni senenin haziranına kadar şubeye gitmeden bekleyebilir bu süre zarfında tüm derslerinizi verip okuldan kaydınızı sildirir ve önlisans diploması alırsınız. Aldığınız ön lisans diploması ile şubeye gider 2 yıl daha tecil hakkı kullanırsınız. Yeni dönem kayıtları başlamadan 3. sınıftan devam etmek istediğinizi okula bildirip kaldığınız yerden devam edersiniz.

Birinci seçenekte takdir hakkı daha öncede belirttiğim gibi askerlik şubesine aittir. Bunu en sağlam şekilde yapmanın yolu direk şube komutanıyla görüşmek olabilir. İnsiyatif kullanması açısından sizin için daha yararlı olacaktır.

Ayrıca şunu belirtmemin gerekli olduğunu düşünüyorum: Haziran döneminde okul tarafından gönderilen belgeler şubede henüz değerlendirilmemiştir. Bu yüzden şubeyi arayıp tecil durumu sorduğunuzda size tecilinizin 1 yıl daha devam edeceğini söylerler. Ancak eylül sonunda belgeler değerlendirilmeye alınır ve 2 yıl üst üste kalan öğrencilerin tecil durumu bu değerlendirmeden sonra karara bağlanır.
Bu yüzden; Haziran döneminde tecilli olduğunuzu öğrendiğinizde buna pek fazla itibar etmeyin ve eylül sonunda mutlaka ama mutlaka şubeyi tekrar arayıp durumunuzu sorun. Aksi halde hiç beklemediğiniz bir an iki asker eşliğinde karakola gidebilirsiniz.

merabalar,benim bi sorum olcaktı.Sorum biraz uzun ve ayrıntılı olcak.Sabırla okuyup cevaplamanızı rica ediyorum.Ben iktisat fakültesi Maliye bölümü 2. sınıftayım. 2 yıl üstüste kaldım. Yani bu sene, 2. sınıftaki 3. senem... yukarda yazdığınız ikinci seçenekle ilgili bikaç sorum olcaktı. Dün askerlik şubesine gittim ve 2 yıl üstüste kaldığım için okuldan kaydımı sildirmem gerektiğini ve tecilin ancak o zaman yapılabileciğini sölediler. Tecilden sonra seneye üniv. sınavına girip AöF'ye veya normal bi okula ''1. SINIFTAN '' itibaren başlayabilirmişim.Ondan sonra Açıköğretim bürosuna gittik ve sizin 2. seçenekte aynen anlattığınız gibi yapabileceğimizi sölediler.İlk sorum şu : Bürodan aldığımız ve 2. seçenekte verdiğiniz bilginin aynısı olan bilgiyi verirken şunu da sölediler bize...'2. sınıfı bitirene kadar eve polis gelebilir ve bitirene kadar mecburen kaçak sayılacaksınız' dediler. Bazı tanıdıklarım da diyor ki 'hemen ööle gelmez eve polis falan' . Siz bu 2. seçenekteki bilgiyi verirken , eğer dediğiniz gibi yaparsak askerlerin eve gelmesine fırsat kalmayacağını mı sölemek istiyorsunuz,yoksa bize sölenildiği gibi 2. sınıfı bitirene kadar gelirler mi ? Sizin anlattığınıza göre , 2. sınıfı bitirene kadar eve askerlerin gelmesi konusunda endişe etmemize gerek yok...Bi de şöle bi ifade kullanmışsınız : 'muayane olmadan ve şubeye uğramadan yeni senenin haziranına kadar şubeye gitmeden bekleyebilir '
Ben dün gittim ama gittiğim için bişey olmaz heralde? Sadece 'bekleyebilirsiniz' diye yazmışsınız zaten, 'gitmemeniz gerekir' diye yazmamışsınız

barrett
10-06-2011, 01:15
Merhabaler umarım bu yazıma en kısa zaman cevap alabilirim.

11.2008 yılında askerliğimi şubeye giderek lise diplomasıyla 3 yıl tecil ettirdim bu sırada üniversitede kayıdım yoktu bu süre zarfında sınava girip açık öğretim işletme bölümenüne 2008 yılında kayıt oldum.Bu sene aöf'de 3. senem ve hala 1. sınıftayım geçenlerde eve evrak gelmiş tam olarak ne oldugunu da anlamadım.Şimdi ben şube gittiğim zaman tekrar tecil etme şansım varmı yoksa direk alırlarmı ne yapmam gerek bana fikir verirseniz çok sevinirim..

feratt
10-06-2011, 11:06
Merhabaler umarım bu yazıma en kısa zaman cevap alabilirim.

11.2008 yılında askerliğimi şubeye giderek lise diplomasıyla 3 yıl tecil ettirdim bu sırada üniversitede kayıdım yoktu bu süre zarfında sınava girip açık öğretim işletme bölümenüne 2008 yılında kayıt oldum.Bu sene aöf'de 3. senem ve hala 1. sınıftayım geçenlerde eve evrak gelmiş tam olarak ne oldugunu da anlamadım.Şimdi ben şube gittiğim zaman tekrar tecil etme şansım varmı yoksa direk alırlarmı ne yapmam gerek bana fikir verirseniz çok sevinirim..

selamlar,
kaydını sildirip askerlik şubesine gidersen, yeniden tecil yaptırabilirsin, benim önerim ara herhangi bir askerlik şubesini sor aynen, cevap veriyorlar.

barrett
11-06-2011, 00:53
Selamlar Ferat ben 88 doğumluyum yukarıda yazdıgım gıbı bana gelen belgede bakaya düşmüş bulunmaktasınız yazıyor.3 Sene önce tecil ettirdim 3 senedirde aöf'de 1. sınıftayım bu sene buyuk ıhtımale sınıfı geçiçem.Kaydımı sildirdiğim zaman tekrar istediğim zaman aöf'de okuyabılecekmyım yoksa öss sınıvamına mı girmem gerek.kaydımı sıldırıp bir kaç sene daha tecil olabılırse herşe feda edebilirim :)

halock
28-06-2011, 17:21
Merhaba arkadaşlar.
Bir sorum olacak bilen birisi yada yaşamış birisi bilgi verirse çok sevinirim.

şimdi ben 2 yıl üst üste kaldım..bu 3. senemdi ve dersleri geçtim
normalde bana denen şuydu;
sınıfını geçtiğine dair belgeyi (EKC2) getir şubene tecili tekrar yaparız.

şimdi de bi şubeyi arıyorum olur diyor
bi şubeyi arıyorum olmaz diyor

dersleri geçtim
4. sınıfa geçtim
yaşım 23
bozulan tecilimi tekrar yaparlarmı
acil yardım lütfen
ne yapayım

halock
28-06-2011, 17:23
Merhaba arkadaşlar.

dersleri geçtim
4. sınıfa geçtim
yaşım 23
acil yardım lütfen
ne yapayım

ÜweyS
29-06-2011, 11:11
Merhaba arkadaşlar.

dersleri geçtim
4. sınıfa geçtim
yaşım 23
acil yardım lütfen
ne yapayım

2 yıl üst üste kadıysanız teciliniz otomatikmen bozulmuştur. Tekrar tecil yapmak yerine sizi askere alırlar...

desperado052578034
29-06-2011, 12:38
aynı durum bende de var aslında tecil olmuyor 2 yıl üst üstte kaldığın için iş şubedeki memura kalmış.ben 2 yıllık diplomam ile nasıl yapı ise tecil işlemimi yaptı

halock
29-06-2011, 13:30
evet tecil yapmadılar.desperado memur istese yaprmı diosn yani ya

emrahsezen
27-07-2011, 04:22
Merhaba arkadaslar bir sorum olacktı ve acill cevplanması gerekn yardım edersiniz cok sevirim.88 doğumluyum.2007 de aöf ye kayıt yaptırdım ön lisans bölümüne.4 yıldır da aynı bölümdeyim bu sene ile 4 yıl oluyor iste.kaydımı sildirip tecil hakkım olurmu.Daha doğrusu subeye gittim bana 1 yıl olur sadece dediler.Ben bu sene yani 2012 de tekrar hazırlansam ve kayıt yaptırsam baska bir bölüme kazandığım belgeyi götürsem tecil hakkım olurmu???

feratt
27-07-2011, 11:26
Merhaba arkadaslar bir sorum olacktı ve acill cevplanması gerekn yardım edersiniz cok sevirim.88 doğumluyum.2007 de aöf ye kayıt yaptırdım ön lisans bölümüne.4 yıldır da aynı bölümdeyim bu sene ile 4 yıl oluyor iste.kaydımı sildirip tecil hakkım olurmu.Daha doğrusu subeye gittim bana 1 yıl olur sadece dediler.Ben bu sene yani 2012 de tekrar hazırlansam ve kayıt yaptırsam baska bir bölüme kazandığım belgeyi götürsem tecil hakkım olurmu???

olur.

cani28
08-08-2011, 17:02
Ben 1990 doğumlu aöf öğrencisiyim şuan aöf de bu sene üst üste ikinci kalışım olacakk büyük ihtimall muane olmadım geçen sene sordumda ekim 31 de bitiyoo tecilim tekrar tecil etme şansım varmı yoksa direk hemen alıolarmııı ne olur bana yardım edinn

Katalan
21-08-2011, 17:03
Ben 1990 doğumlu aöf öğrencisiyim şuan aöf de bu sene üst üste ikinci kalışım olacakk büyük ihtimall muane olmadım geçen sene sordumda ekim 31 de bitiyoo tecilim tekrar tecil etme şansım varmı yoksa direk hemen alıolarmııı ne olur bana yardım edinn

Evet bu sorunun cevabını bende merak ediyorum bana söyledikleri 2 sene üst üste kalınca tecil edilmiyormuş..

feratt
22-08-2011, 11:31
evet arkadaşlar, 2 yıl üst üste kaldığınız vakit askerliğiniz tecil olmuyor, yapılacak şey, kaydı sildirdikten sonra bir askerlik şubesinden askerliğinizi tecil ettirip tekrar bi bölüme kaydolmak.

kartal86
11-09-2011, 22:09
ben 87 doğumluyum.2yıllık bi ünv. den dikey geçişle aöf den iktisat hazırlık bölümüne kayıt yaptırdım hazırlık sınıfından 3ncü sınıfa geçemedim tekrar bu sene okudum yeni bütlere girdik büyük ihtimal 2 dersten geçcem.yani 2009 da mezun olmuştum 2 yıl tecil 2012 nin şubatında bitiyor.üç sorum var ;
1)artık 4 dersin 3 ünü geçince 3üncü sınıfa geçiliyormuş doğru mu?

2)önceden hazırlık sınıfına kayıt yaptıranın askerliği tecil olmuyordu şimdi oluyormuş?

3)eğer hazırlık sınıfında askerlik tecil oluyorsa 1 yıl sadece kaldım bütler açıklandıktan sonra kalma ihtimalim var 2 yıl üst üste kalmış daha sayılmıyorum askerlik şubesine gidip askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

biraz değişik bi durum ama cevaplarınız benim için çok önemli saygılar...

probis
13-09-2011, 03:35
*1990 doğumluyum, iktisat 1. sınıfta 2. kalışım, . össye girdim başka bir aöf bölümünü seçtim ve kazandım. yeni kayıt yaptırmam için şimdiki kaydımı sildirip askeriyeye tecile gitmem gerekiyor mu yoksa tecil süresi yeni kayıt zamanı içinde bir süre daha sürüyor mu? --*askeriyeye tecili uzatmaya gitmek için kaydı sildirmeden önce öğrenci belgesi alıp kaydı daha sonra mı sildirmeli ve yeni kayıt işlemleri yapmalıyım?

metoksk
13-09-2011, 13:47
Arkadaşım senin yaşadığın sorunun aynısını 1. sınıfta 2 kez kalarak yaşamıştım,sonra gittim bürodan tecil için öğrenci belgesi aldım bi şansımı deneyim dedim gittim,direk şubedeki memurarın insiyatifinde bu durum bana dediği şu, birdaha kalırsan seni hemen askere alırız bende tamam dedim teşekkür ederek ayrıldım 2 sene önce oldu bu olay şuan inşallah büt sonuçlarını bekliyorum nasipse 3. sınıf olucam bugune kadar askerlik şubesinden ne bir yazı geldi ne bişey, ama dediğim gibi sen bi dene ordakilerin kararı ne olucak olumsuz bişey çıkarsa diğer dediğini yaparsın.

dostum_1
13-09-2011, 20:56
açık öğretim 2 yıllık ön lisans programına 2008 yılında kayıt yaptırdım 2 sınıfta tek dersten üst üste 2 yıl kaldım. şimdi anladığım kadarı ile 2 yıl sınıf tekrarında askerlik tecil işlemi yapılmıyor.evliyim ve çocuğum var o sebeple askere gidemiyorum. açıköğretim harcını yatırınca öğrencilik devam ettiğine göre tekrar okuyup tek dersi verip en geç eylül 2012 de mezun olursam başka bir 2 yıllık fakülteye yatay geçiş yapmak istediğimde akerlik tecili sıkıntısına düşermiyim. 10/10/1985 doğumluyum. 29 yaş sınırına takılmıyorum. acil yardımlarınızı bekliyorum. saygılar

mat
14-09-2011, 05:31
S.a arkadaşlar bu konuda kafamı karıştıran bir durum var yanıtlarsanız sevinirim.
1.sınıftan 2 ders bırakarak 2.sınıfa geçtim 2. sınıfta ilk senem (2011) bütünleme sınavlarına girdim muhtemelen 1. sınıftan kalan derslerin birisinden kalacağım ve büyük ihtimalle 2. sınıf tekrarı yapacağım ( 2.sınıf bütünleme sınavlarım iyi geçmedi ) . Bu durumda askerlik durumu ne oluyor ?

Şimdiden teşekkürler :confused:

metoksk
14-09-2011, 12:40
bişey olmaz kardeşim merak etme 2 sene üst üste kalma yeter aynı sınıfta

mat
14-09-2011, 14:09
bişey olmaz kardeşim merak etme 2 sene üst üste kalma yeter aynı sınıfta

Teşekkür ederim kardeşim ilgilendiğin için

helfire
15-09-2011, 04:01
işletme 4. sınıf öğrencisiyim tek dersten bütünlemelere girdim ve büyük ihtimal kaldım. 4. sınıfta 2 yıl kaldığım için tecil hakkım dolduğu için bu seneki öss sınavına kayıt yaptırsam açık öğretim kaydımı sildirmeden öss kaydı ile tekrar tecil alabilirmiyim. 1988 doğumluyum ön lisans diplomasıyla 2 yıl tecil hakkı oluyormuş sanırım bu hakkımı kullanmadım ne yapmmalıyım yardım lütfennnn...

HakanK
29-09-2011, 13:01
Merhabalar aranıza yeni katıldım benım sorum şu 2009 yılında aöf ıktısat bolumune kayıt yaptırdım ve ılk sene kaldım 2.sene gıtmedım dondurulmus oldu dolasıyla kaydım yanı ust uste kalmamıs oldum bıldıgım kadarıyla o sınıfta gecenlerdede askerı subeye gıttım tecılım hakkında bılgı almak ıcın sen hala okuyo gorunuosun dedı kadın bana halbukı dondurulmustu harc yatırmadıgım ıcın bu senede tecıllısın dedı bana...ben sunu ogrenmek ıstıyorum ben ıktısata zaten devam etmıycem de bu sene öss ye gırdım halkla ılıskıler 2 yıl kazandım aöf den gecmıstekı o ıktısat kaydımıda sıldırmedım ben dırek 2 yıl halkla ılıskılere basladıgımda benım tecılım 2 yıl daha uzayacakmı sorum bu arkadaslar cevaplarsanız sewınırım..

Duygusal_Militan
29-09-2011, 13:06
Merhabalar aranıza yeni katıldım benım sorum şu 2009 yılında aöf ıktısat bolumune kayıt yaptırdım ve ılk sene kaldım 2.sene gıtmedım dondurulmus oldu dolasıyla kaydım yanı ust uste kalmamıs oldum bıldıgım kadarıyla o sınıfta gecenlerdede askerı subeye gıttım tecılım hakkında bılgı almak ıcın sen hala okuyo gorunuosun dedı kadın bana halbukı dondurulmustu harc yatırmadıgım ıcın bu senede tecıllısın dedı bana...ben sunu ogrenmek ıstıyorum ben ıktısata zaten devam etmıycem de bu sene öss ye gırdım halkla ılıskıler 2 yıl kazandım aöf den gecmıstekı o ıktısat kaydımıda sıldırmedım ben dırek 2 yıl halkla ılıskılere basladıgımda benım tecılım 2 yıl daha uzayacakmı sorum bu arkadaslar cevaplarsanız sewınırım..

Doğum tarihin ne.. Eğer üniversitenin tecil yaş sınırı dahilinde değilsen senin bizzat tecil ettirmen lazım..Açıköğretimden kağıt alırsın askere verirsin.. Mesala 2008 tarihinde 1986 yılı ve öncesinde doğanlar kendileri tecil ettirmek zorundaydı okuduğuna dair..Ben 1987 doğumlu olduğum için Anadolu üniversitesi otomatik tecil ettirmişti :)

HakanK
29-09-2011, 15:19
Doğum tarıhım 20 07 1989 az once tekrar aradım aöf burosunu kadın bana ıktısat olan ogrenımı kımlıgınle gel ıptal edelım dedı yenı kaydını burdan yapalım tekrar 2 yıl tecıl olur dedı bakalım :)

Duygusal_Militan
29-09-2011, 18:37
Doğum tarıhım 20 07 1989 az once tekrar aradım aöf burosunu kadın bana ıktısat olan ogrenımı kımlıgınle gel ıptal edelım dedı yenı kaydını burdan yapalım tekrar 2 yıl tecıl olur dedı bakalım :)

Sorun aşılmış hadi gözün aydın.. Zaten onlar tecil ettiriyor..Demek ki yaş sınırında değilmişsin.. Bizzat büroya gittiğinde daha detaylı bilgi vereceklerdir..

demons1132
30-09-2011, 00:49
Benimde bi sorum olucak gecen sene öss ye girip işletmeyi kazanmıstım ama yapamadıgım için sınıfta kaldım bende kaydımı sildirip tekrar öss ye girip sosyoloji bölümünü kazandım ama bu sene 3 dersten kalıp 2. sınıfa gecemedim acaba askerlik tecili yaptırabiliyormuyum

ahmet290
30-09-2011, 02:58
http://www.anadolu.edu.tr/aos/buro/aof_buro_hizmet.aspx

linkteki 2.3. Askerlik Tecil İşlemleri
bu yazıdan 29 yaşını doldurmamış ve lisansta 7 yılı önlisansta 4 yılı doldurmamışsanız tecil hakkınız devam eder demek istemiyor mu acaba ???

bende son sınıf işltmede 2. yılı kaldım bakalım şubeye ve büroya gidecem zaman bulursam ne diyecekler..burada paylaşırım

delitaxıcı
30-09-2011, 04:56
Merhabalar arkadaşlar benimde sorum olacak sizlere , iktisat fakultesi 3. sınıfta bu sene ikinci kez kaldım fakat ön lisansım tamam 1 . ve 2 . sınıftan hiç kalan dersim yok . ön lisans ile tecil işlemini tam olarak anlamadım 01.01.1983 doğumluyum bu 29 yas sınırına takılırmıyım tecil ettirip 4 .seneyi bitirmek isterken . şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum . SAYGILAR SEVGİLER...

Nsszr
30-09-2011, 17:33
Arkadaşlar merhaba soruma cevap alabilirsem çok sevinirim.

Soru : açıkoğretim 2. sınıfım 1. sınıftan matematik dersim kalmıştı 2. sınıftan tüm dersleri verdim fakat 1. sınıftan kalan matematik dersini veremedim 2. sınıfta ise ilk senem bu durumda tecil durumum ne oluyor ?

karadagg
30-09-2011, 18:46
Merhabalar arkadaşlar benimde sorum olacak sizlere , iktisat fakultesi 3. sınıfta bu sene ikinci kez kaldım fakat ön lisansım tamam 1 . ve 2 . sınıftan hiç kalan dersim yok . ön lisans ile tecil işlemini tam olarak anlamadım 01.01.1983 doğumluyum bu 29 yas sınırına takılırmıyım tecil ettirip 4 .seneyi bitirmek isterken . şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum . SAYGILAR SEVGİLER...

bende senin durumundayım ama ben 3 e kayıt yaptırmadım,kamu yönetimi 2. sınıfta kalmıştım 2 kere bu sene bütün dersleri verdim ve önlisansı alıp 31 ekimde lisans tamamlamayla işletmeye kayıt olucam ama bildim kadarıyla 3 ün derslerini alan arkadaşlara önlisans verilmiyor çünki adamlar 3. sınıfta da 4.sınıfta da kalıyor ve kayıt sildiriyor sırf askerlik için bence acil buroyu bi ara derim...

karadagg
30-09-2011, 19:00
Arkadaşlar merhaba soruma cevap alabilirsem çok sevinirim.

Soru : açıkoğretim 2. sınıfım 1. sınıftan matematik dersim kalmıştı 2. sınıftan tüm dersleri verdim fakat 1. sınıftan kalan matematik dersini veremedim 2. sınıfta ise ilk senem bu durumda tecil durumum ne oluyor ?

bu durumda 2 sınıfta bir sene kalmış gibi gözükürsün geleceksene sadece matematik dersini verip 3 gececeksin ama yine kalırsan bu sefer ard arda 2 kere kalımış olursun ve askerlik sorun olabilir...

smtfdn
30-09-2011, 22:56
ben 2 yıllık meslek yüksek okulunu bitirdim ve bu sene açıköğretim kaydı yapmayı düşünüyorum daha önce tecil hakkımı kullanmadım eğer açıköğretimde 2 sene üst üste kalırsam tecil hakkımı kullanabilirmiyim. ve askerliğimi en ileri tarihi ertelemek için ne yapmam gerekir yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim yorumlarınıza göre hareket edip kayıt yaptıracam.

erkndnmz
03-10-2011, 17:53
ÖĞRENİM DURUMU

DÖNEM SINIF YIL AÇIKLAMA
2007-2008 1 1 3 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2008-2009 1 2 2 DERSTEN BORÇLU GEÇTİ
2009-2010 2 1 4 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2010-2011 2 2 1 DERSTEN KALDI

aöf 4 yıllık işletme ögrensiciyim,2. sınıftan tüm dersleri verdim fakat 1. sınıftan kalan hukuk dersini veremedim,2. sınıfta ise 2. senem olcak tek ders oldugu için 3.sınıfa geçemiyorum bu durumda , 31 ekim 2011 de tecilim bitiyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.

erkndnmz
03-10-2011, 17:54
ÖĞRENİM DURUMU

DÖNEM SINIF YIL AÇIKLAMA

aöf 4 yıllık işletme ögrensiciyim,2. sınıftan tüm dersleri verdim fakat 1. sınıftan kalan hukuk dersini veremedim,2. sınıfta ise 2. senem olcak tek ders oldugu için 3.sınıfa geçemiyorum bu durumda , 31 ekim 2011 de tecilim bitiyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.

logan101
13-10-2011, 22:26
SELAM HERKSE.ARKADASLAR BISEY SORUCAM..
ben acık ogretım 1. sınıfta 2 yıl ust uste kaldım ama tecıl hakkımı hıc kullanmadım.. nısan 90 dogumluyum askerlıge gıtmemem ıcın ne yapmam lazım yardımcı olursanız cok mutlu olurum ..

feratt
14-10-2011, 11:33
ÖĞRENİM DURUMU

DÖNEM SINIF YIL AÇIKLAMA

maalesef aynı sınıfta 2 sene üst üste kaldığın için, tecilin kalkacak, kaydını sildirip tecil hakkın varsa tecil yaptıracaksın.

clamme
25-11-2011, 17:22
bende 1 sınıfta 2 kere kaldım askerliğimi techil ettiremiyorum 10.09.1991 doğumluyum acaba bi techil için bir önerisi olan varmı ?

orhande
25-11-2011, 22:09
bende 1 sınıfta 2 kere kaldım askerliğimi techil ettiremiyorum 10.09.1991 doğumluyum acaba bi techil için bir önerisi olan varmı ?

Okul dışında 2 yıl özel olarak tecil ettirme imkanınız var...
O hakkınızı kullanabilirsiniz, tabiki Askerlik Şubeniz ile görüşmeniz gerekiyor...

clamme
27-11-2011, 18:54
askerlik şubesiyle görüştüm fakat bana kaydımı sildirip başka bölüme kayıt yaptırarak tecil edebilceğimi söylediler okulun şubesine gittim başka bölüme geçiş yapamıyormuşum sınavsız olarak öss yi beklicekmişim kaydımı sildirmeden askerliği tecil ettirmem için alternatif yollar arıyorum fakat herkez birşey söylüyor askerlik şubesindeki memurlarda pek sallamıyor yarım yamalak cevaplar veriyor

orhande
27-11-2011, 19:01
Kaydını sildirmeden tecil imkanın yok malesef...

lecters
03-12-2011, 03:18
2009 2010 senelerinde 2 kez 2. sınıfta kaldım 2011 senesinde kayıt yenılıyıceğim zaman 2 kere ust uste sınıfta kaldığım icin tecil hakkımın olmaması gerekiordu ancak ben 2011 senesindede 2.sınıfı okudum ve suan 3. sınıfa gectim eve kayıt kağıdı geldi bankamatikten baktım harclarım gozukuor aofden kaynaklı bir sorun yok ama askerlik subesinden karakola yazı gitmis askerlik subesıne gıtmem gerekıor benım askerliği tecil ederlermi bilgili kişilerin bilgilendirmesi dileğiyle

orhande
03-12-2011, 03:41
2009 2010 senelerinde 2 kez 2. sınıfta kaldım 2011 senesinde kayıt yenılıyıceğim zaman 2 kere ust uste sınıfta kaldığım icin tecil hakkımın olmaması gerekiordu ancak ben 2011 senesindede 2.sınıfı okudum ve suan 3. sınıfa gectim eve kayıt kağıdı geldi bankamatikten baktım harclarım gozukuor aofden kaynaklı bir sorun yok ama askerlik subesinden karakola yazı gitmis askerlik subesıne gıtmem gerekıor benım askerliği tecil ederlermi bilgili kişilerin bilgilendirmesi dileğiyle

Siz hiç askerlik şubesine gitmediğiniz için sorun olmamıştır. Askerlik şubeniz tecil işleminizi yapmayacaktır. Okul kaydınızı sildirmenizi ve 2 yıl özel tecil hakkınızı kullanmanızı isteyeceklerdir...

Tabi dışarıdan yorum yapmak kolay, Askerlik Şubeniz ile görüştüğünüzde neticeyi burada da paylaşırsanız seviniriz...

lecters
03-12-2011, 03:43
Haklı olabılırsınızde oyle olsa ben bu senede gitmedim askerlık subesıne tecil etmemeleri çok büyük hüsran olur inşallah tecil ederler içim daraldı bu tarz bir örnekle karşılaştınızmı hiç

_Cemil_
03-12-2011, 03:43

aynı sınıfta üst üste 2 yıl kaldıgınızda askerliginizi tecil ettiremiyorsunuz.
2 sınıfı 3. kez okudugunuz sene askerlik tecili yaptırmak icin subeye gitmediginiz icin okuyabildiniz. eger gitseydiniz subenin takdirindedir tabi ama büyük ihtimal tecil etmiyceklerdi ve sizde bunu bilicektiniz, ancak gitmediginiz içindir ki siz okulunuzu okumaya devam ettiniz ancak asker kaçağı durumundaydınız, işler okadar hızlı yürümedigi icin tarafınıza bildirim yeni yapılmıştır. yapıcagınız şey kaydınızı yenileyip a.ö.f bürosundan ögrenci belgesi alıp askerlik subenize gitmeniz olucaktır, takdir askerlik subesinin.

lecters
03-12-2011, 03:48
Peki çok net açıkladınız şimdi aksi durum için bir şey sorıyım ben direk 4 yıllık kamu okuyorum ve 2. seneyı bıtırdığım icin kayıt sildirirsem yüksek öğretim bitirmiş oluyormuyum öyle oluyorsa gene bu sene öss ye girip aöf işletmeyi seçip işletmenin 3. sınıfından devam edebiliyormuyum bu çok önemli

orhande
03-12-2011, 04:21
Peki çok net açıkladınız şimdi aksi durum için bir şey sorıyım ben direk 4 yıllık kamu okuyorum ve 2. seneyı bıtırdığım icin kayıt sildirirsem yüksek öğretim bitirmiş oluyormuyum öyle oluyorsa gene bu sene öss ye girip aöf işletmeyi seçip işletmenin 3. sınıfından devam edebiliyormuyum bu çok önemli

Önlisans diploması alma hakkınız var bu işlemden sonra Lisans Tamamlama yapabiliyorsunuz. Yani YGS'ye girmeden de şansınız var, bunun için kayıt tarihleri geçti şu an için. Seneye olabilir fakat askerlik tecilinde işe yaramaz...

Ayrıntılı bilgiyi AÖF Büronuzu arayarak sorabilirsiniz: 444 10 26

lecters
04-12-2011, 03:06
Tekrar ben geldim dünkü bilgileriniz çok çok işime yaradı teşekkür ederim şimdi anladımki benim askerlik tecil olmıyıcak ( şube insiyatifinde tecil işlemi yapılıorsa kucukte olsa bir sans var ) ama ben ne yapsam tecil devam eder yani 4 yıllık üniden ayrılıp 2 yıllık yuksek ogretım belgesı alıp tekrar öss ye girsem bu sefer kamu yerine işletme yazsam 3.sınıfındanmı baslıorum 1. sınıftanmı yanı bunun bı yasa açığı bi şeyi yokmu ya 1 sene tecil ettirsem son seneyide kaçak okıyım dıyıcem ama 2 sene kaçak olmaz illa yakalanırım gbt ye düşüo heryer polis ama 1 sene dişini sıkar insan bana bi yol gösterin ya insanın ne oluca hiç belli deil die boşuna demiyorlar perişan oldum şimdi ya

_Cemil_
04-12-2011, 03:41
Tekrar ben geldim dünkü bilgileriniz çok çok işime yaradı teşekkür ederim şimdi anladımki benim askerlik tecil olmıyıcak ( şube insiyatifinde tecil işlemi yapılıorsa kucukte olsa bir sans var ) ama ben ne yapsam tecil devam eder yani 4 yıllık üniden ayrılıp 2 yıllık yuksek ogretım belgesı alıp tekrar öss ye girsem bu sefer kamu yerine işletme yazsam 3.sınıfındanmı baslıorum 1. sınıftanmı yanı bunun bı yasa açığı bi şeyi yokmu ya 1 sene tecil ettirsem son seneyide kaçak okıyım dıyıcem ama 2 sene kaçak olmaz illa yakalanırım gbt ye düşüo heryer polis ama 1 sene dişini sıkar insan bana bi yol gösterin ya insanın ne oluca hiç belli deil die boşuna demiyorlar perişan oldum şimdi ya

Okul Kaydınızı Sildirmeniz Halinde Daha Önce Kullanmadıysanız 2 Yıl Olan Özel Tecil Hakkınızı Kullanabilirsiniz, Tabi Bu 2 yılın 1 Senesi Yeni Kayıt Dönemini Beklemeniz İle Gecicektir Ertesi Sene 3. Sınıfı Okudugunuzu Farzedersek ve 4 Sınıfa geçtiginizi düşünürsek 4. sınıfı okuycagınız sene teciliniz bitmiş oluyor ve askerlik için basvurmadıgınızda kacak konumuna düsüyorsunuz, yani 1 yıl kaçak gezmek gibi bir durum ortaya cıkabilir,

başka bir durumsa 4. sınıfı okuycagınız sene askere alındıgınızı düsünürsek askerdede sınavlara girebiliyorsunuz ve mezun oldugunuzda kısa dönem askerlik kadar süreyide tamamlamıssanız terhis oluyorsunuz.

orhande
04-12-2011, 03:48

Bölüm değiştirmeniz tecil ettirme olarak fark yaratmaz. Kaçak olma durumunda mahkemelerle uğraşma gibi durum söz konusu olabilir. Size şöyle söyleyeyim, benim dönemimde askerde bir arkadaşım vardı yoklama kaçağı olarak tecilini bozdurup askere geldiği için askerlik bittikten sonra mahkemelerde koşturdu. Tabi bu durum sıkıntı yaratmayacaksa kaçakta dövüşebilirsiniz size kalmış bir durum...

Bu durumu askerlik şubenizle çözmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

LİSANS TAMAMLAMA yapabilirsiniz...

LİSANS TAMAMLAMA: Fakülte veya yüksekokulların dört yıllık eğitim veren lisans programlarından iki yıllık önlisans diploması alarak ayrılmış olanlar, yıllık sistemde öğretim yapan İktisat, İşletme Fakülteleri Lisans Programlarından birinden lisans tamamlama kapsamında öğrenimini sürdürmek isteyen adayların kayıt türüdür.

Hangi lisans programından önlisans diploması alarak ayrılanların İktisat, İşletme Fakültelerinin
lisans programlarına başvurabileceklerini görmek için >>> buraya tıklayınız <<< (http://www.anadolu.edu.tr/aos/belgeler/dosyalar/lisanstamamlama.pdf)

hallowed
11-12-2011, 22:41
bide şu var arkadaşlar. korkuyoruz geriliyoruz ama askerlik şubesindekilerde bizim gibi insanlar yardım ediyolar yani.. hatta komutanlar bile kardeşim şöyle yap böyle yap diye yönlendirebiliyo :) arayıp sormalı çekinmemeli..

dartanghan
18-12-2011, 10:11
Arkadaşlar Merhaba,

Benim sorunım biraz uzun ama net bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
20.10.1986 doğumluyum (25 Yaşında)
2004 yılında liseden mezun oldum o yıl muayene felan herşeyi olduk ve ben tecil seçimi yapmıştım.
2006 da üniversitede 2 yıllık bir programa (myo) yerleştim.
2008 de ilk myo yu terk ettim ve aynı yıl tekrar sınava girerek başka bir myo kazandım 2010 yılında bu okulu bitirdim.2010 yılı kayıt döneminde (ekim ayıydı sanırım) açık öğretim 3. sınıfa işletmeye kayıt yaptırdım.bu yıl bütün derslerden kaldım.2012 yılındada hala çalışıyor olduğum için muhtemelen 3. sınıfta tekrar kalıcam.

Sizlere sorum bu yıl kalırsam tekrar tecil hakkı elde etmek için ne yapmam gerekir?

Forumda bir çok açıklama var ama insan kendisi için birşey duymadan içi rahat etmiyor :)bana bu konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

orhande
18-12-2011, 17:46
Öncelikle size en net bilgiyi vereyim aynı sınıfta 2 sene üst üste kaldığınız takdirde askerliğiniz okul gerekçesiyle tecil edilmez...

Bunun dışında kullanmadıysanız AÖF kaydınızı sildirip 2 yıl özel tecil kullanabilirsiniz...

Size tavsiyem dişinizi biraz sıkıp sınıfta kalmamanızdır...

by_qarizma
20-12-2011, 13:48
Slm iyi günler arkadaşlar ben siteye yeni kayıt oldum ve sorularım var bugun aöf kayıt yenileme son gün ve benim sorum şu ben 4 yıllık işletme bölümü okuyorum ve bir sene kaldım ve sonra kaydımı dondurmak istedim ve aöf bürosuna gittim kayıt yenilemezsen donar dediler ben de yenilemedim ve 2. yıllımda öyle geçti yani bir yıl kaldım bir yıl dondurdum ve tekrar yenilemek istiyorum ama askerlik durumu tecil olmuyormuş ? ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim ve kayıt silme demişsiniz nsl silinebiliyor kayıt ?

orhande
20-12-2011, 18:01
Bu duruma göre iki sene üst üste kalmamışsınız, anladığıma göre 1 yıl dondurmuş 1 yılda sınıfta kalmışsınız. Bu şekilde Askerlik Tecilinizde sorun çıkmaması gerekiyor, en sağlıklı bilgiyi Askerlik Şubeniz ile irtibata geçerek elde edebilirsiniz.

AÖF kayıt silme işlemi ile ilgili de AÖF Büronuz ile görüşmelisiniz...
AÖF Büro İrtibat Numarası: 444 10 26 'dır...

or_han
22-01-2012, 22:18
Arkadaşlar çok dardayım lütfen yardımcı olun
1988 doğumluyum daha önce kamu okuyordum iki yıl üst üste kaldım eve kağıt geldi karakola gittim ordan askeriye vs derken kaydımı sildirdim ve 2 yıl tecil ettirdim..Bu tecil süresinde tekrar öss ye girdim ve iki yıllık önlisans bölümünü kazandım şu an 2.sınıfım..Bu yıl beş dersim vardı,iki tanesi 1. sınıftan kalma diğer üçü de 2. sınıfın dersi..Şimdi benim merak ettiğim bi kaç soru var nolursunuz cevaplayın :confused:

-Şimdi bu iki sene üst üste kalma olayı ders için mi yoksa sınıf için mi ? Ben 1. sınıfın derslerini yine veremezsem 2 yıl üst üste birinci sınıfın derslerinden kaldım diye askere çağırılabilir miyim ? Yoksa bu uygulama sınıfta kaldığında mı oluyor..

-Mesela bu sene yine kaldım diyelim (Çünkü bölümüm kredili sisteme geçti ve bütünlememiz vs kaldırıldı) direk beni askere çağırırlar mı yoksa sadece celp dönemlerinde mi çağırıyorlar ?

-Bağlı bulunduğum il/ilçenin celp dönemi Mayıs 2012 yazıyor..Bu mayısta ben hala öğrenci görünüyorum bu demek oluyor ki bu seneyi yırttım mı ? Yoksa bu sene içinde yazılan tarih dışında yine yeniden celp dönemleri oluyor mu ?

-Eğer olmuyorsa 2013 yılına kadar tekrar öss için başvurumu yapıp o sırada da derslerim için hazırlansam lakin 2013 Celp Dönemi Ocağa denk gelirse ne yapmam lazım erteletebiliyor muyum 1 yıl bile olsa?

Lütfen bilen birileri varsa bana yardımcı olursa sevinirim

orhande
22-01-2012, 22:35
2 yıl üst üste SINIFTA KALDIĞINIZ ZAMAN askerliğiniz eğitim gerekçesiyle tecil edilmiyor.

Askere çağırma olayı CELP dönemlerinde olacaktır, fakat öncesinde muayene olmanızı isteyebilirler...

Yırttığınızın yanıtını sadece bağlı olduğunuz Askerlik Şubesi'nden teyid edebilirsiniz. Bizim buradan vereceğimiz yanıtlar tatminkar olsa bile kesin sonuç doğurmayacaktır.

2 yıl üst üste sınıfta kalmadıysanız eğitim - öğretim hayatınızda 29 yaşına kadar Askerlik Şubeniz ile bir problem yaşamazsınız. Bunun yanında 2 yılda özel tecil hakkınız bulunmakta, zannedersem bu özel tecil hakkınızı kullanmışsınız. Sizin yapmanız gereken şu an için kesinlikle sınıfta kalmadan, okulunuzu bitirmenizdir. Fakat bunun yanında Askerlik Şubeniz ile de irtibatta olun, askerlik kaçağı gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız, mahkemelerde koşturmanız gerekebilir...

or_han
22-01-2012, 23:05
Ben şunu öğrenmek istiyorum hala öğrenci görünüyorum çünkü bahar dönemi derslerine girmedim ama bu dönemki puanlarım çok yüksek değil..Mayıs Celpinde de yıl sonu olmadığı için büyük bi ihtimal öğrenci olarak görüneceğim..O zaman bi aksilik çıkmaz değil mi..Yani kalıp kalmadığım henüz belli değil mayısta ta belli olmayacak çünkü haziranda da son sınavım var..Bu zaman zarfında hala aö öğrencisi olarak sayılıyorum..Merak ettiğim şu aynı dersi iki sene üst üste veremezsem de sorun çıkıyor mu ? Bide yılda 1 kere aynı tarihlerde mi celp dönemleri oluyor ? Mayıs 2012 celpinde öğrenci görünüyorum hala..Ama veremezsem celp tarihi olmasada yine çağırmazlar değil mi askere ?

2 yıl özel erteleme derken kayıt sildirme işleminden mi bahsetmiştiniz ?

orhande
22-01-2012, 23:31
Ders değil, sınıfta kalmaktan bahsediyorum...

2012 yılına ait celp dönemlerine bu linkten bakabilirsin... http://www.asal.msb.gov.tr/esasicerik_dosyalar/2012_celp.xls

Özel tecilden kastım şudur, AÖF kaydınızı sildiriyorsunuz ve askerlik şubenizden eğitim mazereti dışından özel tecil hakkınızı kullanıyorsunuz...

or_han
22-01-2012, 23:57
2012 celp dönemi mayıs ayında..Ama mayısa kadar kalıp geçtiğim belli olmayacağı için beni kapsamaz değil mi bu celp ?Kalmış bile olsam 2013 e kadar askere çağırılmam 2013 celbinden korkmalıyım öyle değil mi ?

orhande
23-01-2012, 00:23
2012 celp dönemi mayıs ayında..Ama mayısa kadar kalıp geçtiğim belli olmayacağı için beni kapsamaz değil mi bu celp ?Kalmış bile olsam 2013 e kadar askere çağırılmam 2013 celbinden korkmalıyım öyle değil mi ?

Askerlik yoklamanız gelmediyse ya da asker kaçağı görünmüyorsanız evet dediğiniz gibi...

ahmeterturan
26-01-2012, 13:11
Sayın orhande

1988 doğumluyum,2 yıllık meslek yüksekokulundan kaydımı sildirdim.

2010 Eylül ayında şubeden askerliğimi tecil ettirdim,o sıra okumuyordum sanırım eğitim dışında lise diplomasıyla yapılan tecil nedeniyle tecilimi yaptılar.2013 1 Ocak gününe kadar tecilli olduğuma dair belgemi aldım.

2010 Eylülde tecilimi yaptırdıktan bir ay sonra Açıköğretim Fakültesinin 4 yıllık bölümlerinden birine kayıt yaptırdım.fakat kimi nedenlerden dolayı 2010/2011 yılında ki sınavlara gidemedim,tüm harç ödemelerim ise düzenli olarak yapılmış kaydımda bir sorun yoktur.

şimdi birinci sorum; içinde bulunduğumuz 2011/2012 yılında ki sınavlara girmeden önce,şubat mart ayı gibi şubeye gittiğim takdirde tecilimin uzatılma ihtimali var mıdır,varsa ne kadar?

ikinci sorumsa; bu sene sınavlara girmek istiyorum ama geçebilir miyim bilmiyorum,oldu ki geçemedim tecil durumum ne olur?çünkü aöfte okuduğum gerekçesiyle hiiç tecil yaptırmadım bunu kullanma hakkım var mı ?

Buğra Çolak
26-01-2012, 16:44
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

Benim durumum çok daha vahim 1987 doğumluyum 2008-2009 senesinde aöf 4 yıllık iktisad kaydımı yaptırdım. 1. sınıfta 2 sene üst üste kaldıktan sonra.. harç ücretlerini ödemeyerek kaydımı dondurmuş bulundum.. askerlik tecilimin iptal olduğu çok açık.. ben şimdi yeniden öss ye girip farklı bi bölümde tekrar aöf ye kayıt yaptırmayı düşünüyorum. Bu durumda askerliğim tekrar tecil hale gelirmi? Yada tecil için ne yapabilirim? ..

orhande
26-01-2012, 17:30
şimdi birinci sorum; içinde bulunduğumuz 2011/2012 yılında ki sınavlara girmeden önce,şubat mart ayı gibi şubeye gittiğim takdirde tecilimin uzatılma ihtimali var mıdır,varsa ne kadar?

Anladığım kadarıyla önce ÖZEL tecil hakkınızı kullandınız. Şu anda ise Açıköğretim Fakültesi'ne kayıtlı öğrencisiniz, bu sebeple 29 yaşına kadar 2 sene üst üste sınıfta kalmadığınız sürece askerlik tecil işleminde bir zorluk çıkarmayacaklardır.

ikinci sorumsa; bu sene sınavlara girmek istiyorum ama geçebilir miyim bilmiyorum,oldu ki geçemedim tecil durumum ne olur?çünkü aöfte okuduğum gerekçesiyle hiiç tecil yaptırmadım bunu kullanma hakkım var mı ?

Tavsiyem sınavlarınıza girin ve sınıfta kalmamaya dikkat edin, çünkü özel tecil hakkınızı da kullandığınızdan dolayı burada problem çıkartabilirler.

Benim size tavsiye 2013'e kadar teciliniz olduğuna göre öncelikle AÖF büronuzla durumunuzu görüşüp oradan bir bilgi alınız. Tavsiyem bizzat büroya gidip görüşmenizdir, yapamıyorsanız 444 10 26'dan ulaşabilirsiniz.

Bununla kalmayıp Askerlik Şubenizle de irtibata geçip durumunuzu detaylı olarak görüşmenizdir. Burada telefonla iletişim kurmanızı önermem, çünkü bazen telefonlara askerler bakabiliyor ve detaylı bilgi veremiyebiliyorlar. Bizim burada verdiğimiz yanıtlar tatminkar olsa bile kesin olmayabilir.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

Benim durumum çok daha vahim 1987 doğumluyum 2008-2009 senesinde aöf 4 yıllık iktisad kaydımı yaptırdım. 1. sınıfta 2 sene üst üste kaldıktan sonra.. harç ücretlerini ödemeyerek kaydımı dondurmuş bulundum.. askerlik tecilimin iptal olduğu çok açık.. ben şimdi yeniden öss ye girip farklı bi bölümde tekrar aöf ye kayıt yaptırmayı düşünüyorum. Bu durumda askerliğim tekrar tecil hale gelirmi? Yada tecil için ne yapabilirim? ..

Yeniden Üniversite Sınavına girip kazandığınız takdirde tecil işlemini yaptırabilirsiniz...

Bunun dışında;

29 yaşına kadar 3 kere Üniversite Sınavına girme hakkınız bulunmakta. Sınavı 1. girişinizde kazandıysanız 2 kere üstüste kaldıktan sonra 2 sene özel tecil hakkınız bulunmaktadır...

Sınavı 2. girişinizde kazandıysanız 2 kere üstüste kaldıktan sonra 1 sene özel tecil hakkınız olur...

3. girişinizde kazandıysanız 2 kere üstüste kaldıktan sonra özel tecil hakkınız olmamaktadır...

Ama size de aynı öneriyi yapıyorum, ben sadece yüzeysel bilgiye sahibim ve bu konuda bir uzman değilim. AÖF büronuz ve Askerlik Şubenizle de irtibate geçiniz...

Buğra Çolak
26-01-2012, 18:07
Sınavı 1. girişimde de kazandım fakat tercih yapmadım.. Ve 3. girişimde de kazandığımda bu sefer tercih yapıp aöf ye kayıt oldum.. tercih yapmadan yapmış olduğum önceki 2 giriş özel tecil hakkımı iptal ediyormu ?.. Bu arada ilginize şaşırdım gerçekten teşekkür ederim..

orhande
26-01-2012, 18:32
Sınavı 1. girişimde de kazandım fakat tercih yapmadım.. Ve 3. girişimde de kazandığımda bu sefer tercih yapıp aöf ye kayıt oldum.. tercih yapmadan yapmış olduğum önceki 2 giriş özel tecil hakkımı iptal ediyormu ?.. Bu arada ilginize şaşırdım gerçekten teşekkür ederim..

Kaldırmıyor diye biliyorum fakat emin değilim. AÖF büronuza danışmanızı öneririm (444 10 26)

İlgi konusuna gelince de buraya yazılan mesaj ya da açılan her konu incelenmekte olup bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışıyoruz. Cevap verilmeyen konu ya da mesajlar ilgilenilmediği için değil o konunun fikrimiz ya da bilgimiz dahilinde olmadığından kaynaklanmaktadır.

Ziyaretiniz için teşekkür eder, öğrenim hayatınızda başarılar dilerim. Ayrıca umarım Askerlik Şubenizle de TECİL konusunda sıkıntı yaşamazsınız, iyi günler...

Buğra Çolak
26-01-2012, 18:53
Tekrar Tekrar teşekkür ederim.. Sizede iyi görevler demek kalıyor çünkü bu desteği görev bilmişsiniz :) iyi günler..

forum.user1
02-02-2012, 15:40
Merhaba

1989 doğumluyum ve Açık öğretim 4 yıllık işletme bölümüne devam ediyorum.
2008-2009 yılında kayıt yaptırdım ve ilk senemde sınıfta kaldım.
2009-2010 yılında 2 dersten sorumlu olarak bir üst sınıfa geçtim. (2. sınıftayım.)
2010-2011 yılında hiç bir dersimi veremedim ve sınıfta kaldım.
2011-2012 (bu dönem) eğitim öğretim yılında devam etmekteyim. Bu senede sınıfta kalırsam askerlik durumum ne oluyor.

Not: Kesinlikle askerliğimi tecil ettirmem lazım. (Ödemelerim var.)

orhande
02-02-2012, 17:45
2011-2012 (bu dönem) eğitim öğretim yılında devam etmekteyim. Bu senede sınıfta kalırsam askerlik durumum ne oluyor.

Bu sene sınıfta kalırsanız; 2 sene üst üste sınıfta kalmış oluyorsunuz ve o zaman askerliğiniz okul gerekçesiyle tecil edilmez.

Fakat yeni kanun çalışmasıyla http://www.acikogretim.gen.tr/askerlik-kanunu-degisiyor-t41733.html bu durumun düzeltileceği ve artık 2 sene üst üste sınıfta kalanlarında askerliklerini tecil edilebileceği söyleniyor. Fakat nezaman yasalaşacağı konusunda net bir bilgi yok.

forum.user1
09-02-2012, 20:55
Merhaba

1989 doğumluyum ve Açık öğretim 4 yıllık işletme bölümüne devam ediyorum.
2008-2009 yılında kayıt yaptırdım ve ilk senemde sınıfta kaldım.
2009-2010 yılında 2 dersten sorumlu olarak bir üst sınıfa geçtim. (2. sınıftayım.)

Bu arada benden 3 yaş küçük kardeşim muayene oldu. Kasım 2012 asker olacağını söylemişler. Bu durumda sınıfta kalırsam ne olacak.

nesta22tr
16-04-2012, 17:54

1985 dogumluyum 2 yıllık üni bitirdim dikey gecisle aöfe gectim suan 4.sınıftayım bir dersim kaldı ama 4.sınıfta iki kez kaldım nisandaki sınava girdim iki gün once eve yoklama kagıdı gelmis hazirana kadar tecil ettirebilirmiyim 7 yılı asmadım

buraktekes
08-05-2012, 22:04
Biraz karmaşık bir soru olacak benim sorum ama;
1987 doğumluyum. 2008 yılında myo dan mezun oldum ve aöf ye dikey geçiş yaptım. bu arada 2 yıllık tecil süremi de kullandım. Şubat 2011 e kadar tecilim vardı. Sonra aöf ile tecilim kendiliğinden devam etti. Şubat 2011 geçti ama okuduğumdan asnırım bana kimse bişiy göndermedi. Hatta ben tecilim dolmadan öğrenci belgemi alıp memleketime askerlik şubeme gönderdim. İntibaktan ilk yıl geçtim ve sonraki sene harç yatırmayı unutup 1 yıl dondurmuş oldum. Geçen sene 3. sınıfta kaldım. Ama işe girerken askerlik durum belgesi istediğimde tecil mi dediler evet dedim. Onlar da bana 2014 yılına kadar tecil verdiler. Asıl sorum şu; ben bu sene de kalırsam eğer
1- Aöf den atılma diye birşey var mı? 2 sene üst üste kaldığım için...
2- Tecilim sonuçta 2014 yılına kadar, tecilim bozulur mu?
3- elimde sonuçta 2014 yılına kadar tecilli olduğumu gösteren askerlik durum belgem var o bir işe yarar mı?
Teşekkür ederim :)))

_Cemil_
08-05-2012, 22:24
a.ö.f den atılmazsınız, harcınızı yatırdıgınız sürece okulunuz devam eder.

siz 2008 de myo dan mezun olup a.ö.f ye dikey gecis yaptıgınızda herhangi bir tecil işlemi yaptırmanıza gerek kalmıyordu zaten okudugunuz icin a.ö.f tecil işlemlerini gerceklestiriyordu suanda 2014 e kadar tecilli olmanız tecil ettirebilmeniz bence bunla alakalı mezun olduktan sonra kullanabiliceginiz 2 yıllık tecil hakkınızı simdi kullanmıs olmalısınız, siz harcınızı yatırıp 2014 e kadar mezun olmaya bakın elinizde 2014 e kadar tecilli oldugunuzu gösterir bir belge oldugundan yoklama kacagı gibi bir duruma düsmezsiniz. kolay gelsin.

metin1
11-06-2012, 13:05
ben 91 dogumluyum ve aof te okuyorum 1.sınıfı 2.kez okuyordum bu yıl ve bu yılda kaldım gıbı gozukuyor buyuk ıhtımalle yanı 1.sınıfta 2 kez kalmıs olacam bu yılda.sımdı sorum su ben kaydımı sıldırıp subeye gıtsem bane tecıl hakkı tanırlarmı kendım gıdıp tecıl yaptırmadım daha once aof ten belge goturmustum ekc lı bı belgeydı.yada kaydımı sıldırıp baska bolume gecersem yıne tecıl hakkım olurmu aoften?

birde kaydımı felan sıldırmesem onumuzdekı kayıt yenıleme donemınde aynı bolumden devam etsem aof yıne askerlıgımı tecıl edermı eger oyleyse dırek kayıt yenıletırı tskrler sımdıden

orhande
11-06-2012, 18:49
ben 91 dogumluyum ve aof te okuyorum 1.sınıfı 2.kez okuyordum bu yıl ve bu yılda kaldım gıbı gozukuyor buyuk ıhtımalle yanı 1.sınıfta 2 kez kalmıs olacam bu yılda.sımdı sorum su ben kaydımı sıldırıp subeye gıtsem bane tecıl hakkı tanırlarmı kendım gıdıp tecıl yaptırmadım daha once aof ten belge goturmustum ekc lı bı belgeydı.yada kaydımı sıldırıp baska bolume gecersem yıne tecıl hakkım olurmu aoften?

birde kaydımı felan sıldırmesem onumuzdekı kayıt yenıleme donemınde aynı bolumden devam etsem aof yıne askerlıgımı tecıl edermı eger oyleyse dırek kayıt yenıletırı tskrler sımdıden

Yeni yasa kapsamında artık 2 sene üst üste sınıfta kalma durumunda da askerliğinizi tecil edebiliyorsunuz…

Askerlik Şubeniz ile durumunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz...

http://www.acikogretim.gen.tr/yeni-askerlik-kanunu-t41733.html

metin1
12-06-2012, 11:54
Yeni yasa kapsamında artık 2 sene üst üste sınıfta kalma durumunda da askerliğinizi tecil edebiliyorsunuz…

Askerlik Şubeniz ile durumunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz...

http://www.acikogretim.gen.tr/yeni-askerlik-kanunu-t41733.html

çok teşekkür ederim ilginiz için

Sabri Sarioğlu
26-06-2012, 22:17
bakın ben çok net açıklayayım burda .2009'da aöf işletmeye girmiştim iki sene üst üste sınıfta kaldım bugün şubeye gittim bana 2011'de senin gideceğin yer belli olmuş sen bakaya kalmışsın dedi bende itiraz ettim ve öğrenci belgemi kütüğüme faksladılar öğleden sonra gel durumunu öğren dediler . Belki 3 gün içinde gidersin belki de istediğin Ağustos celp döneminde gidersin gelecek habere göre dediler bende öğleden sonra gidip soramadım çünkü 3 gün içinde yollama imkanları var 3 gün zarfında gitmeme imkan yok Ağustos'da tekrar gidecem bu geçen zaman içinde ZARARLI çıkarmıyım bunu da merak ediyorum açıkcası . Ayrıca kullanmak istemiyodum ama tüberküloz geçirdim bı geçen zaman içinde tek çarem bunu kullanacam Ağustos'da gittiğimde ya çürük alacaz yada yollayacaklar bakalım :D

by_talha06
30-10-2012, 13:41
ben myo mezunuyum 2012 mezun oldum ve aöf kamu yönetimi bölümü 3ten başladım. benım şimdi şubeye öğrenci olduguda dair belge götürmem gerekiyormu. kayıt için şubeden verdikleri evrakta 31.10.2012 tarihine kadar bizimle bir ilişiigi yoktur diye kagıt verdiler. aöf kendi gönderirmi yoksa benım bugun yarın bu kagıdı geri şubeye götürmem gerekiyormu. arkadaşımı aramışlar 88 doğumlu benı aramadılar belge için 90 doğuluyum