PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2010 | Finansal Yönetimden Geçmek İsteyenlere Özel Konu | Bütünleme Sınavı

ÜweyS
02-09-2010, 15:22
Değerli arkadaşlarım, finansal yönetimden geçmek isteyen öğrenciler için analizimi tamamladım. Aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyunuz...

Konu, bütünleme sınavına denk geldiğinden bütünleme sınavı dikkate alınmıştır.

Bilmeniz gerekenleri maddeler halinde yazacağım.

1. Üniteden sadece 1 soru bekliyorum. Gelebilecek sorular şunlardır:

Borçla finansmanın en önemli avantajı nedir?
Kar maksimizasyonu amacının eksik yönleri nelerdir?
Bireysel işletmelerin özellikleri nelerdir?
Şirket türleri ve tanımları?
Finans yöneticisinin, finans ve yatırım kararı alırken öncelikle dikkat etmesi gereken konu?
Finans, Finansman vs..kavramların tanımları?
2. Üniteden 2 soru bekliyorum...Sayısal olarak sorulacaktır. Gelebilecek sorular şunlardır:

Efektif faiz maliyeti sorusu. Formülü ezberleyin yaparsınız.?
Bileşik, Basit faizle gelecek değer veya bugünkü değer sorusu..?
Reel faiz oranı sorusu..? Formülü mutlaka ezberleyin...?
3. Ünite Finansal Analiz...Oran analizi ile ilgili formülleri ezberleyin. Özellikle Cari, Likidite oranlarını iyi bilin...

4. Ünite Başabaş ve Kaldıraç Analizi...Bu üniteden 1 soru garanti gelmektedir. Ya Başabaş Noktasındaki Satış Miktarı veya Fiyatını sorarlar ya da Finansal Kaldıraç Derecesini sorarlar. Bu ünitedeki soruları garanti yaparsınız...

5. Ünite Finansal Planlama ve Kontrol...1 soru garanti gelir.

Planlama ve Bütçeleme İlkeleri nelerdir?
Üretim Fonksiyonu ile ilgili bütçeler?
6. Ünite Çalışma Sermayesi Yönetimi...2 soru gelir. Bu ünitedeki tanımları iyi bilmemiz gerekiyor.

7. Ünite Nakit ve Nakit Benzerleri Yönetimi...Sayısal soru çıkmaz, tanımlara dikkat edelim...

8. Ünite Alacak ve Stok Yönetimi... 2 soru garantidir.

5/15 net 60 ne demektir?
İskontodan vazgeçmenin yıllık maliyeti sorusu. Formül bilinmeli...
Stok bulundurma maliyeti?
Toplam sipariş maliyeti?
Stok değerleme yöntemleri nelerdir?
9. Ünite Belirlilik Koşulları Altında Sermaye Bütçelemesi... Nakit girişleriyle ilgili soru gelebilir....Net bugunku değer sorusuna da dikkat ediniz...

10. Ünite Belirsizlik Koşulları Altında Sermaye Bütçelemesi...

Belirlilik eşitliği katsayısı hangi aralıktadır?
Riskle ilgili tanımlar?
11. Ünite Kısa Vadeli Finansman... 3 soru garantidir.

Finansman bonusu çeşitleri. A Tipi B Tipi vs...
Önemli gördüğünüz tanımları biliniz...
12. Ünite Orta ve Uzun Vadeli Finansman... 3 soru garantidir.

Kiralama yoluyla finansman?
Faktoring?
13. Ünite Sermaye Maliyeti... Sayısal soru çıkar.

Vergi sonrası maliyet?
Risk ölçüsü?
14. Ünite Sermaye Yapısı... Tanımlara dikkat ediniz...

15. Ünite Kar Dağıtım Politikası...Tanım sorusu gelir. Önemli gördüğünüz tanımlara bakınız...

Eğer bu söylediklerime bakarsanız. En az 70 alacağınızı söyleyebilirim.

Saygılar...

Başarılar dilerim...

ÜweyS

''pelin''
02-09-2010, 15:45
Tahminlerini bizimle paylaştığın için teşekkürler ÜweyS.
Dilerim sınava girecek arkadaşların işine yarar..:o

dünya_dönüyor
02-09-2010, 15:48
paylaşım için teşekkürler

trblee
02-09-2010, 15:58
bugun başlasam çalışmaya kurtarırmı 71 i ..hiç sanmıyorum o yüzden seneye kaldı malesef...ellerine sağlık üweys

ÜweyS
02-09-2010, 16:14
Allah (cc) yar ve yardımcımız olsun...

NLP
02-09-2010, 16:20
S.a. Kardeş iş ve sosyal güvenlik hukukundan soru bankası varmı

NLP
02-09-2010, 16:28
S.a. üweys Kardeş
iş ve sosyal güvenlik hukukundan soru bankası varmıydı ben sanki dün bi ara gördüm ama şimdi arıyorum yok yanlışmı hatırlıyorum.varsa nasıl ulaşabilirim.

SePHiRoTH
02-09-2010, 16:57
Güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. Ben Finansal'ın ünitelerini, ünite arkasından deneme sorularını ve geçmiş yıl soruarını bitirmiştim. Şimdi SPk'nın final ünitelerine tekrar bakıyorum. Bugün bittiği takdirde tekrar finansala döneceğim ve özellikle final kısmı ile sayısal bölümleri bir tekrar yapıp artık sınava hazır olmuş olacağım inşallah. 57 puan yetecek. Ben onu 60'a çektim. Bu da 18 doğru demek. Yapabilirlim umarım, streste var ama güvende var. Allah utandırmasın.

ÜweyS
02-09-2010, 17:00
S.a. üweys Kardeş
iş ve sosyal güvenlik hukukundan soru bankası varmıydı ben sanki dün bi ara gördüm ama şimdi arıyorum yok yanlışmı hatırlıyorum.varsa nasıl ulaşabilirim.

öyle büyük harflerle yazmana gerek yok kardeş, işimiz oluyor bazen bakamıyoruz..

http://www.acikogretim.gen.tr/is-ve-sosyal-guvenlik-hukuku-ders-notlari-f194.html

varsa da bu linktedir...

nightmare
02-09-2010, 17:19
bugun başlasam çalışmaya kurtarırmı 71 i ..hiç sanmıyorum o yüzden seneye kaldı malesef...ellerine sağlık üweys

hiç belli olmaz hiç çalışmadan girmeyin sonra kolay sorarlar geçmiş yıl sorarlar tüh ya diyip üzülürsünüz ...

herkese başarılar ;)

ÜweyS
02-09-2010, 17:21
hiç belli olmaz hiç çalışmadan girmeyin sonra kolay sorarlar geçmiş yıl sorarlar tüh ya diyip üzülürsünüz ...

herkese başarılar ;)

çok doğru...mutlaka bakılmalı

NLP
02-09-2010, 17:44
s.a ya üweys kardeş sabahtan beri arıyorum ama bulamadım ben yanlışmı hatırlıyorum soru bankası gördüm hemde senin adınla 100 kusur tane soruydu.sinir kırizi geçiriyorum.gönderdiğin linkte de bulanmadım.acaba varmıydı yoksa ben yanlışmı hatırlıyorum.lütfen bi bakı ver.

ÜweyS
02-09-2010, 18:04
s.a ya üweys kardeş sabahtan beri arıyorum ama bulamadım ben yanlışmı hatırlıyorum soru bankası gördüm hemde senin adınla 100 kusur tane soruydu.sinir kırizi geçiriyorum.gönderdiğin linkte de bulanmadım.acaba varmıydı yoksa ben yanlışmı hatırlıyorum.lütfen bi bakı ver.

ben öyle bir konu açtığımı hatırlamıyorum. site çok yavas, müsait olursam bakarım kardeş

trblee
02-09-2010, 18:10
şimdi başlıyım bari çalışmaya canım hiiiççç istemiyo çünkü umudum yok 69 da kalırım ben bendu bu şans varken :)

lastking
03-09-2010, 12:27
teşekkür ederim inşallah faydalı olur

kellemusic
05-09-2010, 20:24
Bütde faydasını gördüm. Sağol yeniden.

ÜweyS
06-09-2010, 12:42
Bütde faydasını gördüm. Sağol yeniden.

Rabbim hakkınızda hayırlısını nasip etsin...
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana