PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alevilik, CHP ve Kılıçdaroğlu

_Cemil_
18-05-2010, 23:36
'Alevilikten mi vuracaksınız?'

http://www.habercem.com/newpics/news/180520101219288710391_2.jpg

'Demek ki bel altına inmek için Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa aday olduğunu açıklaması yetiyormuş...'

http://www.habercem.com/imgs/0.gifHürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı'na aday olmasına yapılan eleştirileri farklı bir boyutta değerlendirdi.

DİLLERİNİN altındaki baklayı çıkarmak için bu kadar acele edeceklerini ben bile tahmin etmezdim.

Ama çıkardılar.

Kemal Kılıçdaroğlu Alevi imiş. Bu yüzden işi zor imiş...

Utanmasalar, “İsyanlarıyla meşhur Dersim şehrindendir kendisi...” diyecekler.

Demek ki bel altına inmek için Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa aday olduğunu açıklaması yetiyormuş...

Bir de genel başkan olsa nerelere inecekler acaba?

* * *

İşlerine geldiği zaman...

“Aleviler bu ülkenin özbeöz gerçek yurttaşlarıdır” derler.

“Alevi açılımı” yaparlar.

“Biz de Hz. Ali’yi seviyoruz, biz de Aleviyiz” diye fiyaka yaparlar.

“Ayrımcılık yok” derler.

Ama... Fakat... Lakin...

İktidarlarının hafiften bir sarsılma imkanı doğduğu anda...

“Adam Alevi... Sünniler buna oy vermez...” diye yılansı bir dille fısıldamaya başlarlar.

hürriyet
ahmet hakan

-----------------------------------------------------------------------

Alevilik, CHP ve Kılıçdaroğlu

Hasan Bülent KAHRAMAN

Gerçekçi olalım ve itiraf edelim. Adı CHP Genel Başkanlığı için ortaya çıktığı andan itibaren Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aleviliği üstünden de spekülasyonlar yapılmaya başladı.

Hem CHP açısından hem genel olarak Türk siyaseti ve solu açısından önemli bir durumdur bu. Çok uzun bir dönem CHP Türkiye'de Alevilerin adeta doğal olarak kendilerini özdeşleştirdikleri bir partidir. Bunun iki nedeni vardı. Birincisi bu kesim kendisine ancak laik bir düzende yaşama imkânı olduğunu biliyordu. İkincisi 1950'den itibaren ortaya çıkıp milliyetçi- mukaddesatçı olduğunu söyleyen partiler klasik Sünni İslam üstünden ve onun için siyaset yapıyordu. Fazla bir seçeneğin kalmadığı bir ortamda özellikle 1970 sonrasında sınıfsal ve kimliğe dayalı bilincin arttığı bir dönemde Alevi-CHP ilişkisi de adeta kemikleşti. Buna mukabil Alevilere dönük en ciddi katliamlardan birisinin 1970'ler sonunda CHP iktidarı döneminde gerçekleştirilmesi nasıl bir tesadüftür?

Son zamanlara kadar bu doğrultuda gelen ilişki en nihayet Deniz Baykal'ın İstanbul'a seçilen il başkanı için "ilk kez Alevi olmayan birisi" diyerek getirdiği tanımla bambaşka bir çehre kazandı. Baykal, partiyi dar bir kimlik- mezhep siyasetinin dışına çıkarmaya çalışıyorsa bu önemliydi. Baykal, Alevileri dışlamaya yönelmişse ve partisinin ancak Sünni tabanla bütünleşerek daha geniş bir paydaya yöneleceğini düşünmüyorduysa bu gene önemliydi. Ama daha çok ikincisinin geçerli olduğunu sağır sultan bile duymuştu.

O arada AK Parti'nin Alevilere dönük girişimleri, ortaya koyulan yeni siyasetler, Alevilerin bıkkınlığı, devletle daha farklı bir düzeyde bütünleşerek rant alma beklentisi ortaya daha karmaşık ve sancılı bir ilişki çıkardı.

Bütün bunlardan sonra CHP içinde yükselen tek isim olan Kılıçdaroğlu'nun Aleviliği vurgulanmaya ve bir kimlik özelliği olarak öne itilmeye başlandı. Kulislerde bunun üstünden siyaset yapıldığı bir gerçek.

Oysa bunun çok çarpıcı bir gelişme olduğunu kabul etmek gerekir. Kesinlikle sağ bir parti olan, yoksul, ezilmiş, dışlanmış kesimlerle hiçbir ilişkisi bulunmayan, sadece Gürsel Tekin'in son seçimler öncesinde İstanbul'da attığı bazı adımlarla belirli toplum çevreleri ve kimliklerle ilişki kurmayı akıl eden CHP'de bir Alevinin genel başkan olması kabul edelim ki, Türkiye'de önemli bir dönüşümdür.

Bu ne "Kılıçdaroğlu Alevi siyaseti yapar ve yapacaktır" anlamına gelir ne de herhangi bir tarafgirlik anlamına. Sadece ortadaki durumun bir tespitidir bu. Zaten eğer bütün mesele sadece bir Alevinin o özelliği nedeniyle seçilmesi veya desteklenmesiyse bu kökünden yanlıştır. Ben, Kılıçdaroğlu'nun bir imkân bulması halinde CHP'nin Baykal aracılığıyla sürdürülen "partiyi sağa çekme anlayışının" yeni bir modelle dönüştürülmesinden söz ediyorum. Partinin sollaştırılması sadece Alevilik üstünden ne olur ne olmalıdır. Ama bu bir kırılma noktası niteliği kazanabilir.

Şunu bilelim: Anadolu'da bugün hâlâ Alevilere dönük ve yerleşik bir dışlama, mesafelilik, belki korku mevcuttur. Gene onlara dönük katliamlar, kitlesel yok etme girişimleri de unutulmamıştır. Şimdi böyle bir gelişmenin sağlanması halinde bu neredeyse Obama'nın ABD'de başkan seçilmesiyle eşdeğer bir durum olarak değerlendirilmelidir.

Bakalım, göreceğiz .

vioLette
19-05-2010, 15:38
Oldum olası bu ayrım göz önündeydi ki sadece dilerine getirmiyorlardı herskes neyin ne oldugunu biliyor Biz sözde savunmuyoruz değerler.
Kılıçtaroğlu gidiştı değiştirecek inanıyorum.Dün konuşmasını dinledim gerçekten HALK kelimesinini anlamını yaşatacak birisi.
Mezhep ayrımıyla oy verip vermemezlik yapanlar zaten karanlıkta kalmaya mahkumlar.Ampule güvenip yol alıyorlar ancak çok açık maalesef sömürü!

Umarım bir sonraki seçimde insanlar kömüre oduna kanmazlar.Geçici deil kalıcı çözüm arayanlara oy veririler.

GRAND EKİNOKS
20-05-2010, 11:17
değişen pek bişey olacağını düşünmüyorum...

hülisch
20-05-2010, 15:44
değişen bişey olmayacak diyip kestirip atmak çözüm değil.
KILIÇDAROĞLU kimseyi değiştirme çabasında değil zaten o da biliyor ki kafasının içi örtülü olan insanlar değişmez. alışagelmiş kara düzeni olması gerektiği gibi düzenlemek istiyor.

GRAND EKİNOKS
20-05-2010, 20:12
biz burada çözüm yarışına girmiyoruz...benim fikrim bu onu söylüyorum....

vioLette
20-05-2010, 20:18
değişen bişey olmayacak diyip kestirip atmak çözüm değil.
KILIÇDAROĞLU kimseyi değiştirme çabasında değil zaten o da biliyor ki kafasının içi örtülü olan insanlar değişmez. alışagelmiş kara düzeni olması gerektiği gibi düzenlemek istiyor.

Toplumda kişiye değil partiye bakıyorlar, bu yüzden bizim halkımız daha doğrusu belli düzeydeki halk-alt kültür-demokrasiyi tam anlamamıştır ve ne yazık ki parti tutmanın takim tutmaktan farklı olmadığını düşündükleri için CHP nin başına Mükemmel biri de gelse gözleri değişimi görmez.

Ne zaman oy vermenin bilincini gerçek anlamda taşırız o zaman düzeni değiştirecek güce sahip oluruz.malesef tek kişiyle yapılacak bir şey değil.

Umuyorum ki istatistikler doğru çıksın:=);)

GRAND EKİNOKS
20-05-2010, 21:50
Toplumda kişiye değil partiye bakıyorlar, bu yüzden bizim halkımız daha doğrusu belli düzeydeki halk-alt kültür-demokrasiyi tam anlamamıştır ve ne yazık ki parti tutmanın takim tutmaktan farklı olmadığını düşündükleri için CHP nin başına Mükemmel biri de gelse gözleri değişimi görmez.

Ne zaman oy vermenin bilincini gerçek anlamda taşırız o zaman düzeni değiştirecek güce sahip oluruz.malesef tek kişiyle yapılacak bir şey değil.

öyle dediğiniz gibi biri gelmeyeceğinden....................;)

_Cemil_
20-05-2010, 23:38

kesinlikle dediğin gibi takım tutmak gibi parti tutuluyor. inanın baykal akp ye genel baskan olsa parti adı akepe olduktan sonra ve biraz odun kömür ve pirinçle iyi bir oy oranı yakalar : )

İktidarlarının hafiften bir sarsılma imkanı doğduğu anda...

“Adam Alevi... Sünniler buna oy vermez...” diye yılansı bir dille fısıldamaya başlarlar

hatta pişkin pişkin çıkıp onunda üstesinden geliriz bile derler (bülent arınç )

hülisch
21-05-2010, 02:44
kesinlikle dediğin gibi takım tutmak gibi parti tutuluyor. inanın baykal akp ye genel baskan olsa parti adı akepe olduktan sonra ve biraz odun kömür ve pirinçle iyi bir oy oranı yakalar : )

hatta pişkin pişkin çıkıp onunda üstesinden geliriz bile derler (bülent arınç )

bizim toplum bilinçsiz olunca pirinç kömür heba olur
üretici yakınır maden ocaklarında ekmek parasına can verir insanlar :(
sonra akpye oy verip pirinç kömür alanlarda ağlar iş istiyoz diye

Kara_Kedi
21-05-2010, 11:46
Demokrasi dediğimiz şey çok üst bilinç düzeyine erişmiş toplumlar içindir. çoğulcu demokrasi bence bizim insanlarımıza (ve dünyanın çoğuna) pek uygun bir düzen değil çünkü yanılanlar doğruyu bilenlerden daha çok.

DışTicaret33
08-06-2010, 15:34
Yahu bunları söyleyenler daha dün eski elçimizin bir sözünü sünger gibi gerdirip alevileri chp'ye karşı düşman edenler değiller mi.?

Bunlar aleviye destek mi çıkıyorlar yoksa köstek mi oluyorlar belli değil. Adamlar önce alevinin oyunu kazanmak için yaygara yapıp pis nefeslerini saçıyorlar, sonra da geçmiş Kemal Kılıçdaroğlu oy alamaz çünkü o alevi diyorlar. Yahu hani aleviler öz ve öz Türk halkı idi. :D Niye alevi birisi oy alamayacakmış öyleyse. :D La korku insanlara neler yaptırıyor be yav haha. :D

Çok gülünç bir mantığa sahipler.

vioLette
09-06-2010, 23:23
Yahu bunları söyleyenler daha dün eski elçimizin bir sözünü sünger gibi gerdirip alevileri chp'ye karşı düşman edenler değiller mi.?

Bunlar aleviye destek mi çıkıyorlar yoksa köstek mi oluyorlar belli değil. Adamlar önce alevinin oyunu kazanmak için yaygara yapıp pis nefeslerini saçıyorlar, sonra da geçmiş Kemal Kılıçdaroğlu oy alamaz çünkü o alevi diyorlar. Yahu hani aleviler öz ve öz Türk halkı idi. :D Niye alevi birisi oy alamayacakmış öyleyse. :D La korku insanlara neler yaptırıyor be yav haha. :D

Çok gülünç bir mantığa sahipler.

Aleviliğin kökeni Türkmenliktir.Bu kanıtlanmış birşey.Seçimlere gelince dediğin gibi korku bunu yaptırıyor.emur alımalrı arttı değişiklikler yapılıyor ee önüne güçlü bir lider çıkınca ki çoğu kişi tipe bakıp o mu güçlü zavallı v.s tarsında yaklaşıyorlar doğru baibakan gibi lanlu lunlu konuşamaz ama demokrasiden analr Atatürke baglıdır eğri oturmaz ama doğru konuşur;)

Tez zamanda halkımızın gerçekleri görüp, daha doğrusu gördüğü gerçekleri sindirip nesnel bir tavır sergilemesini temenni ediyorum.

özgeinan
10-06-2010, 21:43
geçen seçimlerde baktılar kılıçdaroğlu belediye başkanlığında iyi oylar almaya başladı hemen elektrikler gitti oylar takıldı kaldı ilerlemedi,sonra oy sandıkları çalındı vs vs...bu nasıl bir iştir anlamadım..ama akp ye bravo diyorum öyle sistemli çalışyolar öyle adamlarla çalışıyolarki herşeyi kılıfına uyduruyoar...eminim seçimlerde dürüst davranılsa CHP iktidar olur ama onuda engellemek için şimdiden çalışmaya başlamışlardır...

vioLette
11-06-2010, 17:25
geçen seçimlerde baktılar kılıçdaroğlu belediye başkanlığında iyi oylar almaya başladı hemen elektrikler gitti oylar takıldı kaldı ilerlemedi,sonra oy sandıkları çalındı vs vs...bu nasıl bir iştir anlamadım..ama akp ye bravo diyorum öyle sistemli çalışyolar öyle adamlarla çalışıyolarki herşeyi kılıfına uyduruyoar...eminim seçimlerde dürüst davranılsa CHP iktidar olur ama onuda engellemek için şimdiden çalışmaya başlamışlardır...

2 kez üst üste iktidar olmasının ve bu denli fark atmasının iki büyük nedeni

Yoksullaştırıp muhtaç edip yüzeysel yapılanma ile halkımızı kandırması
ikincisi oy çalması.burda çöplerden bile hala chp nın oyları toplanıyorsa ne denilebilir ki daha!

Bundan sonra seçimlerde elektiriğimiz gitmez sandıklarımız çalınmaz görevlilerimiz sandık başından ayrılmaz ve umarım oylarımızı çöplerden toplamak zorunda kalmayız.....

_Cemil_
12-06-2010, 00:46
ikincisi oy çalması.burda çöplerden bile hala chp nın oyları toplanıyorsa ne denilebilir ki daha!

Bundan sonra seçimlerde elektiriğimiz gitmez sandıklarımız çalınmaz görevlilerimiz sandık başından ayrılmaz ve umarım oylarımızı çöplerden toplamak zorunda kalmayız.....

belediye secimlerinde ilçe binasında görevliydim ve birçok okuldan telefonla sonuçları almaya basladık ancak açık ara chp nin önde oldugu okullardan çuvalları cıkartamadıklarını bildiren telefonlar gelmeye baslamıstı ayrıca bir cuval chp oyu kacırılırken kacıran kisi yakalanmıs ve gerekli işlemler yapılmıstı. gece 2 ve okullardan cuvallar hala cıkamamıs bir durumdu resmen zorbalık vardı okullarda, hesap edin nasıl iki senedir akpnin iktidarda olusunu ...

ankaradaki elektrik kesintisi skandalı da resmen arsız hırsız durumuydu gerçekten..

şimdilerde ise yaptıklarıyla yapacaklarıyla siyaset yapacakları yere rakiplerinin inançlarıyla, kültürleriyle, kişilikleriyle siyaset yapılmaya baslandı..