PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cumhurbaşkanı Gül Anayasa Paketi Değişikliğini Onayladı

vioLette
24-03-2010, 01:59
Anayasa değişikliği teklifi dünya basınında Paylaş

Planet 23 Mart 2010

AK Parti’nin dün açıkladığı 26 maddelik Anayasa değişikliği paketi dünya basınında da geniş yankı buldu.

Financial Times, bu hamlenin hakimlerin gücünü azaltmayı hedeflediğini belirtirken, New York Times’ta, paketin laik kesim ile Ak Parti arasındaki çatışmayı tırmandırmasından korkulduğu ifade edildi. Euronews, Türklerin 30 yıl önce ordu tarafından yapılan anayasayla artık “uygun adımlarla yürümeyeceği” yorumunu yaptı.

Financial Times: Yargının gücünü azaltacak hamle

Ak Parti, iktidarına en yoğun muhalefeti sergileyen ordu ve yargının gücünü azaltacak Anayasa değişikliği planını açıkladı. Teklif patlamaya hazır olan siyasi bombanın fitilini ateşleyebilir.

Yapılması öngörülen değişiklikler yargı sistemini revize edeceği gibi, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak. Darbe planlamak iddiasıyla düzinelerce askerin tutuklanması ardından öne sürülen değişiklikler, politik arenada var olan karmaşayı derinleştirecek.

New York Times: İktidar partisi Anayasa’ya yönelik değişiklikleri açıkladı

Üst düzey yargıçlar yeni reform önerilerinin Anayasa’nın ruhuna aykırı olduğunu öne sürdü. Yeni Anayasa paketinin, Başbakan Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetle laik seçkinler arasındaki çatışmayı artırmasından kaygı duyuluyor.

Uzmanlar, parlamentoda büyük çoğunluğa sahip iktidar partisi Ak Parti’yi liberal reformları dini kuralların yaygınlaşması için kullanmakla suçladı ve Anayasa'da yapılacak herhangi bir değişikliği Anayasa Mahkemesi'ne götürme tehdidinde bulundu.

Ak Parti ise anayasa değişikliklerinin, yargının kökleşmiş gücünü sınırlamak ve Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ulaşmasını sağlayacak demokratik normlara yaklaştıracağını savunarak İslami bir ajandası olduğu iddialarını reddetti.

Wall Street Journal: Türkiye anayasal reform peşinde

Türk hükümeti ordu tarafından yapılan Anayasayı değiştirme teklifini açıkladı. Değişiklikler keskin şekilde bölünmüş olan ülkede güç dengesini önemli ölçüde değiştirecek. Toplam 26 değişiklik ordu üzerindeki sivil denetimi artırıyor.

Ak Parti hükümeti, teklif edilen değişiklikleri demokrasi ve Avrupa Birliği üyeliği sürecinde yürütülen müzakereler için olumlu bir gelişme kabul ederken muhalefet, paketin siyasi karmaşaya yol açabilecek bir kontrol hamlesi olduğunu savundu.

Guardian: Anayasa değişikliği planı yargıyı öfkelendirdi

Anayasa değişikliği teklifi yargı mensuplarını kızdırdı. İslamcı kökenli hükümet radikal değişiklik teklifleriyle, laik yargıyla arasında yeni bir çatışma başlatacak bir süreç başlattı.

AK Partili bakanlar değişikliklerin Avrupa Birliği uyum şartları için büyük önem taşıdığını belirtti. Ancak yargı tarafı reformların anayasaya aykırı olduğunu ve amacın sistemin bağımsızlığını ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

Ana muhalefet partisi CHP reform paketini parlamentoda desteklemeyeceğini belirtirken, diğer muhalefet partilerinin de aynı tepkiyi göstermesi Ak Parti’nin reformların onaylanması için gerekecek çoğunluğu elde etmekte zorlanabileceğini ortaya koydu.

Euronews: Türkiye’nin anayasa değişikliği planı gün yüzüne çıktı

Türkiye 30 yıldır, 80’li yıllarda ordu tarafından yapılan Anayasa’ya uygun adımlarla yürümekteydi. Fakat hükümetin AB’nin demokratik standartlarına yaklaşma adımı tutarsa bütün bunlar değişecek. Muhalifler reformların, laik düzene tehdit olduğunu savunuyor.

Business Week: Erdoğan anayasa değişikliği önerilerini sundu

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, İslamcı kökenli hükümete muhalefet eden üst düzey yargıç ve generallerin yetkilerini ellerinden alma planını açıkladı.

Deutsche Welle: Türkiye anayasa değişikliğiyle AB’ye yakınlaşmayı uymuyor

Türkiye’deki İslamcı kökenli hükümet, yargı erkinin yetkilerinin kısılması açısından Anayasal değişikliğin zorunlu olduğunu savunuyor. Değişiklik teklifi, İslamcı tehdit korkularını artırdı

Kara_Kedi
11-04-2010, 23:14
Kesinlikle Cumhuriyet Halk Partisi'ni destekleyen ya da ona sempati duyan birisi değilim ama anayasa değişikliği paketi konusunda CHP nin tavrını mantıklı buluyorum. her madde tek tek oylanmalı bence. özellikle Hukuk teşkilatlanmasını yenileyecek olan maddeler referanduma alınmalı.

vioLette
12-04-2010, 00:01
Kesinlikle Cumhuriyet Halk Partisi'ni destekleyen ya da ona sempati duyan birisi değilim ama anayasa değişikliği paketi konusunda CHP nin tavrını mantıklı buluyorum. her madde tek tek oylanmalı bence. özellikle Hukuk teşkilatlanmasını yenileyecek olan maddeler referanduma alınmalı.

Cumhurbaskanının seçimiyle ilgili referandumunda ki gibi tek bi şık gösterip bir çok maddeyi onaylatmak işlerine gelir ki bunu geçmiş referandumda gördük.adamların amacı demokrası değil(İzlemişsindir belki ist.Belediye Başkanı iken demokrasi bizim için ARAÇtır diyen )SAYIN başbakanda bunu dile getirmişti;):rolleyes:

Kara_Kedi
14-04-2010, 01:30
SAYIN sözcüğü dışında tüm mesajına katılıyorum balım ;)

vioLette
14-04-2010, 01:41
SAYIN sözcüğü dışında tüm mesajına katılıyorum balım ;)

ordakı SAYIN kelimesi göndermedir aşkım yoksa çok saydığımdan değil:o

merdem
14-04-2010, 12:22
muhalefetin yaptığı bir icraat yok zaten..herşeye muhalefet...varsa öneriniz çözümünüz İCRAAT gösterin iyi bir muhalefet olduğunuzu gördük birazda icraatlerinizi görelim..

vioLette
14-04-2010, 12:28
muhalefetin yaptığı bir icraat yok zaten..herşeye muhalefet...varsa öneriniz çözümünüz İCRAAT gösterin iyi bir muhalefet olduğunuzu gördük birazda icraatlerinizi görelim..

Burda sorun mühalefet değil.Geçmişte iktidarken yapmış yapaağını tabi ki onunda yanlışı olmustur ancak burda önemli olan şuan ki iktidarın gidişatı nasıl etkilediğidir.Biz böyle geçmişte sunu yaptın sen bunu yaptın diyerek zaman kaybına sebep oluyoruz o zamanda atı alan üsküdarı çoktan geçiyor geçecekde bu gidişle;):)

merdem
14-04-2010, 12:33
Burda sorun mühalefet değil.Geçmişte iktidarken yapmış yapaağını tabi ki onunda yanlışı olmustur ancak burda önemli olan şuan ki iktidarın gidişatı nasıl etkilediğidir.Biz böyle geçmişte sunu yaptın sen bunu yaptın diyerek zaman kaybına sebep oluyoruz o zamanda atı alan üsküdarı çoktan geçiyor geçecekde bu gidişle;):)

ben geçmişle ilgili örnek vermedim :) sanırım özeleştiri yapıyorsunuz geçmişte yaşananları yazan sizsiniz ;) şu an ki olanlardan bahsediyorum malum söz ettiğim muhalefet şu an yine muhalefet..muhalefete de devam ediyor..Ayrıca muhalefet her seye muhalefet olmayıp nerdeyse herseyi anayasaya taşımasa iktidar gelecekle ilgili çalışacakta malesef olmuyor işte..

vioLette
14-04-2010, 13:20
ben geçmişle ilgili örnek vermedim :) sanırım özeleştiri yapıyorsunuz geçmişte yaşananları yazan sizsiniz ;) şu an ki olanlardan bahsediyorum malum söz ettiğim muhalefet şu an yine muhalefet..muhalefete de devam ediyor..Ayrıca muhalefet her seye muhalefet olmayıp nerdeyse herseyi anayasaya taşımasa iktidar gelecekle ilgili çalışacakta malesef olmuyor işte..

Ben muhalefet yanlısı değilim ama eğer onlar olmasaydı şuan iyi bir durumda olacağımızı sanmıyorum.iktidarın amacı belli sizce doğrumu hem yürütme hem yasama ellerinde birde yargıyı ellerine almak istiyor DEMOKRATİK açılım diyor ama anti demokrat bi tavır sergiliyorlar.anayasa değişikliğini tek bi paket halinde evet-hayır diye referandum a sunmak kadar çıkarcı bi zihniyet olamaz.Orda kaç madde var.Tıpkı Cumhurbaskanı referandumunda ki gibi halka soruyorsun neye vet deidn Cumhurbaskanını halk seçsin diye evet dedim diyor ama sadece onla kalmıyor görev süresi v.b değişiklikler söz konusu ama EVET diyen halk bilmiyor.nerde DEMOKRASİ:)

''pelin''
14-04-2010, 13:25

İktidarın girişimlerini şuan nasıl engelliyor muhalefet biraz daha açabilir misiniz konuyu?
Bana kalsa çok da yersiz değildir.
Muhalefet yapması gerekeni yapıyor zira bu sadece bizim ülkemizde olmuyor her iktidarda olmayan partı iktidara destek verecek diye bir kuram yoktur..Sonuç itibari ile iktidar kendine göre doğru olan şeyleri yerine getirmeye çalışır muhalefette konuya doğruluğunu yanlışlığını kısaca fikrini söyler-açıklar...
iktidar gelecekle ilgili nasıl çalışacak sizce madem muhalefet engelliyor? Muhalefet gelecekte yaşanacak bir takım şeylerin farkında demekki engel oluyor..Şuan yaşadıklarımızda ortadadır...

merdem
14-04-2010, 13:27
Ben muhalefet yanlısı değilim ama eğer onlar olmasaydı şuan iyi bir durumda olacağımızı sanmıyorum.iktidarın amacı belli sizce doğrumu hem yürütme hem yasama ellerinde birde yargıyı ellerine almak istiyor DEMOKRATİK açılım diyor ama anti demokrat bi tavır sergiliyorlar.anayasa değişikliğini tek bi paket halinde evet-hayır diye referandum a sunmak kadar çıkarcı bi zihniyet olamaz.Orda kaç madde var.Tıpkı Cumhurbaskanı referandumunda ki gibi halka soruyorsun neye vet deidn Cumhurbaskanını halk seçsin diye evet dedim diyor ama sadece onla kalmıyor görev süresi v.b değişiklikler söz konusu ama EVET diyen halk bilmiyor.nerde DEMOKRASİ:)

muhalefetin ne yaptığını hepimiz çok iyi biliyoruz..yargının iktidar tarafından ele geçirilme gibi bir çaba da görmüyorum ve bunda bir tehlikede görmüyorum..Ayrıca halkın neye evet neye hayır dediğini bilmiyor demekte ne oluyor onuda anlamış değilim..Halk herşeyin farkında..merak etmeyin artık hiçbirşey eskisi gibi değil..Muhalefet bunun farkında olduğu için bu şekilde davranıyor ;)

''pelin''
14-04-2010, 13:32
muhalefetin ne yaptığını hepimiz çok iyi biliyoruz..yargının iktidar tarafından ele geçirilme gibi bir çaba da görmüyorum ve bunda bir tehlikede görmüyorum..Ayrıca halkın neye evet neye hayır dediğini bilmiyor demekte ne oluyor onuda anlamış değilim..Halk herşeyin farkında..merak etmeyin artık hiçbirşey eskisi gibi değil..Muhalefet bunun farkında olduğu için bu şekilde davranıyor ;)

Evet haklısınız halk herşeyin farkında vatan topraklarının satıldığının ve tum kamunun özelleştirildiğinin...Haklısınız halk herşeyi farkında kör olmak gerek olmamak için.!!!

vioLette
14-04-2010, 13:33

O sizin görüsünüz saygı duyarım ama taraf olmaktan çok herşeyi ayırt etmeden kurcalamak ve gerçeği aramak daha mantıklı.atatürke laf eden ve demokrasinin ne olduğunu laikliğin dinsizlikle eş değer olduğunu söyleyen ve bunlarla ilgili videosu olan bir antidemokrat birinin DEMOKRASi açılımına inanacak kadar çok çok çok çok iyimser değilim.Herkes tek yöhe odaklanmıs yanlıs arıyor sakın bulaflarımda muhalefeti koruduğum sanılmasın ben sadece tek bi yeri suçlayıp bi tarafı tutmanın saçmalığını anlamıs değilim.
CHP bu zamana kadar halkı bölücü ve taraf haline getirecek birşey yapmadı şuan ise basında oturan Deniz Baykalın bazı yanlışlarını malesef geçmisten beri çekiyor zaten onun yüzünden bu hale geldi ve şuda bir gerçek ABD desteği alıp basa geçen bi liderden ben birşey beklemiyorum ve açıkcası korkuyorum;)Fedaral bi yapıya zemin hazırlayan ve gizli antlaşmalarla el sıkısış medya karsısında "one munitte" diyen birene güvenmem ;)
Görüslerine saygılıyım ancak tek taraflı baktınığınız düşünüyorum.:)

merdem
14-04-2010, 13:35
İktidarın girişimlerini şuan nasıl engelliyor muhalefet biraz daha açabilir misiniz konuyu?
Bana kalsa çok da yersiz değildir.
Muhalefet yapması gerekeni yapıyor zira bu sadece bizim ülkemizde olmuyor her iktidarda olmayan partı iktidara destek verecek diye bir kuram yoktur..Sonuç itibari ile iktidar kendine göre doğru olan şeyleri yerine getirmeye çalışır muhalefette konuya doğruluğunu yanlışlığını kısaca fikrini söyler-açıklar... iktidar gelecekle ilgili nasıl çalışacak sizce madem muhalefet engelliyor? Muhalefet gelecekte yaşanacak bir takım şeylerin farkında demekki engel oluyor..Şuan yaşadıklarımızda ortadadır...

nasılmı engelliyor? neredeyse atılan her adımı anayasa mahkemisene taşıyarak.Muhalefetin yapması gereken sadece muhalefetse ve sizde bunu haklı buluyorsanız ben sadece gülerim :) Ne zaman bir fikir öneri söylendi-açıklandı evet muhalefet gelecekte muhalefet olamayacağını bildiği için su an böyle davranıyor..

merdem
14-04-2010, 13:37
Evet haklısınız halk herşeyin farkında vatan topraklarının satıldığının ve tum kamunun özelleştirildiğinin...Haklısınız halk herşeyi farkında kör olmak gerek olmamak için.!!!

Vatanın hangi toprağı satıldı özelleştirmeyi toprak satmak olarak mı görüyorsunuz ? Ama geçmişte vatanın toprakları satılmaya kalkışıldı bunu yakın tarih kitaplarında okuyabilirsiniz.

''pelin''
14-04-2010, 13:40
nasılmı engelliyor? neredeyse atılan her adımı anayasa mahkemisene taşıyarak.Muhalefetin yapması gereken sadece muhalefetse ve sizde bunu haklı buluyorsanız ben sadece gülerim :) Ne zaman bir fikir öneri söylendi-açıklandı evet muhalefet gelecekte muhalefet olamayacağını bildiği için su an böyle davranıyor..

Bakın ben CHP yanlısı değilim ancak iktidarı koruycağıma onun fikirlerini güdüceğime CHP yanlısı olurum bu cok daha onur verici... Siz gülünüz ya da ağlayınız ileride başımıza neler geliceği belli apaçık ortadadır. Şuan başımıza gelenleri de görmemek için kör olmak gerekir. CHP gelecekte ne yapacağını bilmiyoruz, AKP'de nolucak bilmiyoruz. Ancak toplumumuz bu kafayla giderse iktidar belli..

merdem
14-04-2010, 13:40
O sizin görüsünüz saygı duyarım ama taraf olmaktan çok herşeyi ayırt etmeden kurcalamak ve gerçeği aramak daha mantıklı.atatürke laf eden ve demokrasinin ne olduğunu laikliğin dinsizlikle eş değer olduğunu söyleyen ve bunlarla ilgili videosu olan bir antidemokrat birinin DEMOKRASi açılımına inanacak kadar çok çok çok çok iyimser değilim.Herkes tek yöhe odaklanmıs yanlıs arıyor sakın bulaflarımda muhalefeti koruduğum sanılmasın ben sadece tek bi yeri suçlayıp bi tarafı tutmanın saçmalığını anlamıs değilim.
CHP bu zamana kadar halkı bölücü ve taraf haline getirecek birşey yapmadı şuan ise basında oturan Deniz Baykalın bazı yanlışlarını malesef geçmisten beri çekiyor zaten onun yüzünden bu hale geldi ve şuda bir gerçek ABD desteği alıp basa geçen bi liderden ben birşey beklemiyorum ve açıkcası korkuyorum;)Fedaral bi yapıya zemin hazırlayan ve gizli antlaşmalarla el sıkısış medya karsısında "one munitte" diyen birene güvenmem ;)
Görüslerine saygılıyım ancak tek taraflı baktınığınız düşünüyorum.:)

Atatürkün partisi deyipte onun yolunda gitmeyen başka bir zihniyet varmı peki?
Kİmse abd nin yada başkalarının desteği ile biryerlere gelmedi gelmezde.."one minute" olayı ise hakikaten gurur verici hiç olmazsa Türkiyeye yakışır dik duruşu tüm dünya gördü ;) Geçmişte da keşke sadece dik durabilseydiler o ortamlarda ama malesef el pençe durulmuştu :)

merdem
14-04-2010, 13:46
Bakın ben CHP yanlısı değilim ancak iktidarı koruycağıma onun fikirlerini güdüceğime CHP yanlısı olurum bu cok daha onur verici... Siz gülünüz ya da ağlayınız ileride başımıza neler geliceği belli apaçık ortadadır. Şuan başımıza gelenleri de görmemek için kör olmak gerekir. CHP gelecekte ne yapacağını bilmiyoruz, AKP'de nolucak bilmiyoruz. Ancak toplumumuz bu kafayla giderse iktidar belli..

bende Akp yanlısı değilim..Ben okuduğumu gördüğümü savunuyorum..Gelecekte herşeyi göreceğiz ;)

vioLette
14-04-2010, 13:46

Muhalefetin kelime anlamı açıkc ortadadır iktiadrın yaptığında yanlış gördüğü şeyleri söyler ve açıklar
siz Deniz Baykalı görünce kesin kanal değiştiriyorsunuz çünkü referandum ile(en akın tarihde bu olduğu için bunu örnek veriyorum)yapılan bu anayasa değişikliğinin sakıncalı olduğnu madde madde incelenmesi gerektiğni anayasa daki önemli değişikliğin seçim sonrası olması gerektiğini vurgulamıstır siz dinlemiyorsunuz diye muhalefet açıklama yapmıyor öneride bulunmuyor anlamına gelmez;)

Vatanın hangi toprağı satıldı özelleştirmeyi toprak satmak olarak mı görüyorsunuz ? Ama geçmişte vatanın toprakları satılmaya kalkışıldı bunu yakın tarih kitaplarında okuyabilirsiniz.

açık ve net söyleyin bizde net cevap verelim.Geçmiste oldu diye simdiki olana göz yumacak değiyliz değilmi.arastır sakalım özellestirmeler kime verilmis;)
verildikten sonra ne kadar değişikliğe uğramıs ve ne kadar zarara neden olmus.elin değmisken verigilerdeki değişimi de incele pırlantaya %0 vergi koyduktan sonra oğlunun atlas pırlantaya ortak olduğunu sıvı yumurtaya vergi
indirimi gelince unatıkanın oğlunun sıvı yumurta üretimine geçmesini ve 26 yaşındaki genç girisimci beyefendinin 2-3 adet tanesi bir tirilyondan gemicik aldığınıda incele:)
Pardon çoçuk alın teriyle aldı doğru ya doğdu doğalı çalışıyor ABD de;)

birde c.baskanı sigorta yaşını değiştirme kanununu onaylamadan oğlunu bu bakanın sirketinde çalışır gösterdiğinide arastır istersen:)

özellestirilen paralar nereye gitti hala borç ödüyoruz ve hala IMF hesaplıyor bizim asgari ücretlerimizden bir çok seyimizi!!!!!

evet bayağı ise yarıyor bu iktidar daha çok söylenecek var ama sayfa sayfa yazmaya dermanım yetmez dediğin gibi arastırıp görelim ama tek tarafı değil;)

vioLette
14-04-2010, 13:50
Atatürkün partisi deyipte onun yolunda gitmeyen başka bir zihniyet varmı peki?
Kİmse abd nin yada başkalarının desteği ile biryerlere gelmedi gelmezde.."one minute" olayı ise hakikaten gurur verici hiç olmazsa Türkiyeye yakışır dik duruşu tüm dünya gördü ;) Geçmişte da keşke sadece dik durabilseydiler o ortamlarda ama malesef el pençe durulmuştu :)

Bir CHP değil konumuz onuda başka bir başlık altında inceleriz konusuruz;)
Dediğim gib iben deniz baykalı savunmuyorum tabi icraatlarında yanlışlıklar söz konusu ama hepsi değil;)
iktidara gelince bi önceki msjda açıkladığımı düşünüyorum:)
Başbakan İst Belediye Başkanı iken yurtdışı görüsmelerini bi takip istersen;)
Bu Konu fetullah gülen e kadar gider o yüzden sadece arastırılması gerektiğini söylüyorum:)Net basındayız elbet bire bir ağızlarından çıkan kelimeli dinlemissinizdir

''pelin''
14-04-2010, 13:50
bende Akp yanlısı değilim..Ben okuduğumu gördüğümü savunuyorum..Gelecekte herşeyi göreceğiz ;)

Şüphem yok göreceğimizden, göreceklerimizden.. Şuan durum böyleyse gelecekte göreceklerime ölmeyi yeğlerim...

Muhalefetin kelime anlamı açıkc ortadadır iktiadrın yaptığında yanlış gördüğü şeyleri söyler ve açıklar
siz Deniz Baykalı görünce kesin kanal değiştiriyorsunuz çünkü referandum ile(en akın tarihde bu olduğu için bunu örnek veriyorum)yapılan bu anayasa değişikliğinin sakıncalı olduğnu madde madde incelenmesi gerektiğni anayasa daki önemli değişikliğin seçim sonrası olması gerektiğini vurgulamıstır siz dinlemiyorsunuz diye muhalefet açıklama yapmıyor öneride bulunmuyor anlamına gelmez;)

açık ve net söyleyin bizde net cevap verelim.Geçmiste oldu diye simdiki olana göz yumacak değiyliz değilmi.arastır sakalım özellestirmeler kime verilmis;)
verildikten sonra ne kadar değişikliğe uğramıs ve ne kadar zarara neden olmus.elin değmisken verigilerdeki değişimi de incele pırlantaya %0 vergi koyduktan sonra oğlunun atlas pırlantaya ortak olduğunu sıvı yumurtaya vergi
indirimi gelince unatıkanın oğlunun sıvı yumurta üretimine geçmesini ve 26 yaşındaki genç girisimci beyefendinin 2-3 adet tanesi bir tirilyondan gemicik aldığınıda incele:)

birde c.baskanı sigorta yaşını değiştirme kanununu onaylamadan oğlunu bu bakanın sirketinde çalışır gösterdiğinide arastır istersen:)

özellestirilen paralar nereye gitti hala borç ödüyoruz ve hala IMF hesaplıyor bizim asgari ücretlerimizden bir çok seyimizi!!!!!

evet bayağı ise yarıyor bu iktidar daha çok söylenecek var ama sayfa sayfa yazmaya dermanım yetmez dediğin gibi arastırıp görelim ama tek tarafı değil;)

Harfi harfine katılıyorum.. Aynı şeyleri tekrar yazmaya gerek duymadığım için alıntı yapıyorum..;)

merdem
14-04-2010, 13:52

sizin her yazdığınıza tek tek cevap vermeye kalıkışırsam buna zaman yetmez..Bazı medyanın gazete satır aralarını okur gibi oldum mesajınızı okurken..Merak etmeyin özelleştirilen her kurumun tapusu yine bizim elimizde...O yazdııklarınızın hesabını soracak muhalefet var korkmayın nerde usulsüzlük yapılmışsa çıkarırlar ortaya!!!

''pelin''
14-04-2010, 13:55
sizin her yazdığınıza tek tek cevap vermeye kalıkışırsam buna zaman yetmez..Bazı medyanın gazete satır aralarını okur gibi oldum mesajınızı okurken..Merak etmeyin özelleştirilen her kurumun tapusu yine bizim elimizde...O yazdııklarınızın hesabını soracak muhalefet var korkmayın nerde usulsüzlük yapılmışsa çıkarırlar ortaya!!!

Tapu bizde sat istediğin yere o da güzelmiş;) abd versin emri gerçekleştirsin iktidar... Gazete satır araları değil bunlar yaşadığımız gördüğümüz şeyler.

merdem
14-04-2010, 13:56
[QUOTE=Ƥҽℓin;646341]Şüphem yok göreceğimizden, göreceklerimizden.. Şuan durum böyleyse gelecekte göreceklerime ölmeyi yeğlerim...

karar sizin saygı duyarım ;)

vioLette
14-04-2010, 13:57

:D:D:D

Evet yetmez:)
Herkesin kendi düşüncesi ne diyeyim zaman herşeyi gösterecek:);)

merdem
14-04-2010, 13:58
Tapu bizde sat istediğin yere o da güzelmiş;) abd versin emri gerçekleştirsin iktidar... Gazete satır araları değil bunlar yaşadığımız gördüğümüz şeyler.

muhalefet abd emrine de çözüm bulur benim içim rahat sizde rahat olun ;)

vioLette
14-04-2010, 13:58

Gaçzetede bile taraf olmuslar diyecek birşey bulamıyorum:)
Aslında ben bi TARAF olmus bi kurum söylerdim de neyse:D:D
Su akar yolunu bulur suyun yolunu değiştiren hak ettiğini alır su tekrar yolunu bulur;)

merdem
14-04-2010, 13:59
:D:D:D

Evet yetmez:)
Herkesin kendi düşüncesi ne diyeyim zaman herşeyi gösterecek:);)

İnşallah herşey hayırlı olur hepimiz için ;)

vioLette
14-04-2010, 14:00
İnşallah herşey hayırlı olur hepimiz için ;)

AMiNNNNN:)

Allah büyük bazı şeyleri kullanıp göz boyayanların Allah Belasını verecektir.

merdem
14-04-2010, 14:04
AMiNNNNN:)

Allah büyük bazı şeyleri kullanıp göz boyayanların Allah Belasını verecektir.

ne içten bir amindi öyle :)

muhakkak bu dünyada olmasa da ahirette verecektir ;)

vioLette
14-04-2010, 14:07
ne içten bir amindi öyle :)

muhakkak bu dünyada olmasa da ahirette verecektir ;)

Evet içtendi gerçektende:)
İnşAllah bu dünyada olurda gözümüz görür;)

''pelin''
14-04-2010, 14:08
muhalefet abd emrine de çözüm bulur benim içim rahat sizde rahat olun ;)

Pekala siz rahat olun o halde...
Ermenileri katlettiğimiz abd de yankılanırken nedense sustu ama savunduğunuz iktidar.
Bu vatan için dökülen binlerce şehitlerimizin katilleri davul ile zurna ile karşılandı. ama adı demokratik açılım oldu.?! (Demokrasi neredeyse!)
Ve dahası birkaç örnek;
http://img398.imageshack.us/img398/1908/59666972bv4.jpg

http://img232.imageshack.us/img232/3531/62863485ls8.jpg

http://img232.imageshack.us/img232/4097/92941599ky6.jpg

Sadece bazıları bunlar...

vioLette
14-04-2010, 14:13
Pekala siz rahat olun o halde...
Ermenileri katlettiğimiz abd de yankılanırken nedense sustu ama savunduğunuz iktidar.
Bu vatan için dökülen binlerce şehitlerimizin katilleri davul ile zurna ile karşılandı. ama adı demokratik açılım oldu.?! (Demokrasi neredeyse!)
Ve dahası birkaç örnek;
http://img398.imageshack.us/img398/1908/59666972bv4.jpg

http://img232.imageshack.us/img232/3531/62863485ls8.jpg

http://img232.imageshack.us/img232/4097/92941599ky6.jpg

Sadece bazıları bunlar...

Bende ekleyecektim ama vazfeçtim bunları buraya eklemen birşey değiştirmelyecek çünkü biraz arastırsa görülür bazı seyler ama nedense arastırmıyorlar iktidarın ne dediğini ne yaptığını ve ne amaçla iktidarda olduğunun:rolleyes:

Bundan 15-20 yıl önce Fetullah Gülenin videosu var kendi ağzıyla herşeyi ele geçirmedikce amacınızı belil etmeyin diyerek bazı seyleri yönlendirip zemin hazırlıyor ve 1994(tarihi net hatırlamıyor olabilirim) de abd tarafından gönderiler bir kisi Erdoğana muhatap oluyor ve ak parti kurulmadan ABD ye gidip gelen erdogan nasıl oluyorsa parti kuruyor ve birden yüksek bir oyla basa geçiyor ve sorarım size bu adamın hiç paraıs bitmiyormu seçimde harcadıkları nerden gelme ilk basta ki simdi belli zaten devlet hazinesi:confused:sonrası bla bla bla....
BU iktidarın yaptığı geçmişe dayanıyor malesef:)

merdem
14-04-2010, 14:14
az öncede belirttim tek tek her seye cevap veremem klavye başından siyaset tartışılmaz..bende şimdi savunduğum (!) iktidar lehine haberler getirir yapıştırırım sizden cevap beklerim bu böyle uzar gider.yapılan hizmetleri faydalandığım hakları kısacası yaşadığımı savundum ben İktidarı değil..gazetelerdeki haberlerin hangisi ne derece doğru biri akp tarafıdır diğeri muhalefet biri onun yanlışını bulur,diğeri ötekinin..Siz en iyisi siyasi tarih kitaplarını okuyun bende okumaya devam edeyim..

''pelin''
14-04-2010, 14:19
az öncede belirttim tek tek her seye cevap veremem klavye başından siyaset tartışılmaz..bende şimdi savunduğum (!) iktidar lehine haberler getirir yapıştırırım sizden cevap beklerim bu böyle uzar gider.yapılan hizmetleri faydalandığım hakları kısacası yaşadığımı savundum ben İktidarı değil..gazetelerdeki haberlerin hangisi ne derece doğru biri akp tarafıdır diğeri muhalefet biri onun yanlışını bulur,diğeri ötekinin..Siz en iyisi siyasi tarih kitaplarını okuyun bende okumaya devam edeyim..

Ordan okumuyormuş gibi gözüküyorsam burda bana çok büyük bir ayıp söz konusudur.. Bu düşünceleri ben uydurmuyor veya bilmeden etmeden birşeyleri fitillemek değildir benim amacım...
Resimlerde açıkça ortadadır...
Eğer yanlış anlamazsanız size kitap önerim hani hep yakın tarihten bahsediyorsunuz ya
Hulki Cevizoğlu / Yakın Zamanlar Tarihi (Ne Dedik Ne Oldu!)
okuyunuz lütfen...
Saygılar, İyi günler dilerim...

vioLette
14-04-2010, 14:20

Ben sana gazete haberini sunmuyorum ben bire bir kendi ağızlarından çıkan sözleri diyorum biraz arastır Allah ını seversen adam bağıra çağıra Ya laik olursun Ya müslümn ikisi bi arada olmaz diyerek bağırıo kimi zan altında bırakıo atatürkü ve onnun izinden gidenleri!
Demokrasi bizim için olsa olsa araçtır varacağımız hedefe diyen kim!
Peki halk isterse laiklik elden tabi ki gider diyen kim!
bu böyle gider ben gazete küpürü getirmiyorum sana ben kendi ağızlarından çıkan lafları diyorum

KISACA Refah Partisindeyken arınç ve Erdoğan konusulan videolar var gün ısınığa çıkan bak izle;)

kendisi değiştim diyip CHP nin eskilerini ısıtıp ısıtıp önümüze getiren sayın basbakan neden kendi geçmisini sorguladğımızda değiştin diyip kestirip atıyor!
Atatürk aleyhine laf söyleyen hiç bir Başbakan bu ülkeyi İsletilen şekilde yönetemez onun amacında geçmisten beri birlik olduğu kiselirn temel düsüncesi yatıyor oda bariz bi sekilde ortada!
Şuan iktidarda rahatsa bu halkımızın inancının kuvevtli olmasından kaynaklı DİNİ sömürüp güçleniyor;)

_Cemil_
13-05-2010, 01:52
Cumhurbaşkanı Gül paketi onayladı

Anayasa değişikliği

http://im.haberturk.com/2010/05/12/514601_detay.jpg?1273694236

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''u onayladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, referandumun Temmuz ayı ortasında yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, 5982 sayılı Kanunu, Anayasanın 175. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderdi.

Anayasa değişiklik teklifinin maddeleri, TBMM Genel Kurulu'nda 330 ile 367 oy aralığında kabul edildiği için Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra halkoyuna sunulacak.

Anayasa'nın, anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasını düzenleyen 175. maddesi, ''Meclisce üye tam sayısının beşte üçü (330) ile veya üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki Kanun, Cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazetede yayımlanır'' hükmünü içeriyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı kanun, Anayasa'da çeşitli düzenlemeler öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Gül'ün halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderdiği, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'' şu düzenlemeleri içeriyor:

Kadın-erkek eşitliği konusunda alınacak tedbirler, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamayacak. Çocuklar, yaşlılar ve özürlüler ile harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacak.

Herkes kendisi ile ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahip olacak. Bu hak, kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsayacak. Kişisel veriler ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızası ile işlenebilecek.

Yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması nedeniyle ve hakim kararıyla sınırlandırabilecek.

Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça ana ve babası ile kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahip olacak. Devlet, her türlü istismara karşı çocukları koruyucu tedbirleri alacak.

Aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olunabilecek.

Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınacak. Toplu sözleşme yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde, taraflar Kamu Görevlileri Kuruluna başvurabilecek. Kurul kararları, kesin ve toplu sözleşme hükmünde olacak. Toplu sözleşme emeklilere de yansıtılacak.

Greve katılan işçilerin ve sendikanın kasıtlı veya kusurlu hareketleri sonucu grev uygulanan iş yerinde neden oldukları maddi zarardan sendika sorumlu tutulamayacak. Siyasi amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grevi ve lokavtı, genel grev ve lokavt, iş yeri işgali, iş yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişlere ilişkin yasaklar kaldırılacak.

''Kamu Denetçiliği Kurumu'' (ombudsmanlık) oluşturulacak. Kurum, TBMM Başkanlığına bağlı olarak kurulacak ve idarenin işleyişi ile ilgili şikayetleri inceleyecek. Kamu başdenetçisi TBMM tarafından gizli oyla ve 4 yıl için seçilecek.

Milletvekilliğinin düşürülmesi uygulaması kaldırılacak.

TBMM Başkanlık Divanı 2. dönem sonuna kadar görev yapacak.

-YÜKSEK ASKERİ ŞURA KARARLARI-

Yüksek Askeri Şuranın (YAŞ) terfi işlemleri ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayırma hariç, her türlü ilişik kesme kararlarına karşı yargı yolu açılacak.

İdari yargı, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olacak, ''yerindelik denetimi'' yapılamayacak.

-TOPLU SÖZLEŞME HAKKI-

Memurlara verilen uyarma ve kınama cezaları yargı denetimine açılacak.

Adalet hizmetleri ile savcıların idari görevleri yönünden Adalet Bakanlığınca denetimi, adalet müfettişleri ile hakim ve savcı mesleğinden olan iç denetçiler; araştırma, inceleme ve soruşturma işlemleri ise adalet müfettişlerince yapılacak.

-ASKERİ YARGI-

Askeri yargının görev alanı yeniden belirlenecek. Askeri yargı, askeri mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülecek. Askeri mahkemeler, asker kişiler tarafından işlenen askeri suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli olacak.

Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı suçlara ait davalar, her durumda adliye mahkemelerinde görülecek.

Siviller, savaş hali dışında askeri mahkemelerde yargılanamayacak.

-ANAYASA MAHKEMESİNİN YAPISI-

Anayasa Mahkemesi yeniden yapılandırılacak. Halen 11 asıl 4 yedek üyeli Anayasa Mahkemesi, 17 asıl üyeden oluşacak. TBMM, 2 üyeyi, Sayıştay Genel Kurulunun gösterdiği 3'er aday arasından, 1 üyeyi ise baro başkanlarının avukatlar arasından göstereceği 3 aday arasından gizli oyla seçecek.

Cumhurbaşkanı, 3 üyeyi Yargıtay, 2 üyeyi Danıştay, 1 üyeyi Askeri Yargıtay, 1 üyeyi Askeri Yüksek İdare Mahkemesince gösterilecek 3'er aday içinden; en az ikisi hukukçu olmak üzere 3 üyeyi ise YÖK'ün kendi üyesi olmayan yüksek öğretim kurumları öğretim üyeleri arasından göstereceği 3'er aday içinden seçecek. Cumhurbaşkanı, 4 üyeyi de üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, 1. sınıf hakim ve savcılar ile en az 5 yıl raportörlük yapmış Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından belirleyecek.

Anayasa Mahkemesi iki bölüm ve Genel Kurul halinde çalışacak. Bölümler, başkanvekilinin başkanlığında 4 üyenin katılımı ile toplanacak. Genel Kurul ise mahkeme başkanının veya başkanın belirleyeceği başkanvekilinin başkanlığında en az 12 üye ile toplanacak. Bölümler ve genel kurul, kararlarını salt çoğunluk ile alacak.

Siyasi partilere ilişkin dava ve başvurulara, iptal ve itiraz davaları ile Yüce Divan sıfatıyla yürütülecek yargılamalara, Genel Kurul bakacak.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa değişikliğinde iptale, siyasi partilerin kapatılmasına ya da devlet yardımından yoksun bırakılmasına karar verilebilmesi için toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğuyla karar alacak.

Şekil bozukluğuna dayalı iptal davaları, Anayasa Mahkemesince öncelikle incelenip karara bağlanacak.

Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan sıfatıyla baktığı davalar dışında kalan işleri, dosya üzerinden inceleyecek. Ancak, bireysel başvurularda duruşma yapılmasına karar verilebilecek. Mahkeme, gerekli gördüğü hallerde sözlü açıklamalarını dinlemek üzere ilgilileri ve konu üzerinde bilgisi olanları çağırabilecek, siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin davalarda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısından sonra kapatılması istenen siyasi partinin genel başkanlığının veya tayin edeceği bir vekilin savunmasını dinleyecek.

Anayasa Mahkemesi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tamsayısının salt çoğunluğu ile 4 yıl için bir başkan ve iki başkanvekili seçilecek. Görev süresi bitenler yeniden seçilebilecek.

Anayasa Mahkemesi üyeleri 12 yıl için seçilecek. Bir kişi 2 defa üyeliğe seçilemeyecek. 12 yıldan önce yaş sınırını dolduran üye emekliye ayrılacak.

Anayasa Mahkemesinin mevcut yedek üyeleri ''asıl üye'' sıfatını kazanacak.

-YÜCE DİVAN-

Anayasa Mahkemesine kişisel başvuru yapılabilecek.

Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divanda yargılanacak. Yüce Divan kararlarına karşı yeniden inceleme başvurusu yapılabilecek. Genel Kurulun yeniden inceleme sonucu verdiği kararlar kesin olacak.

Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeleri için ''hakimlik teminatı'' geçerli olacak.

-HSYK'NIN YAPISI-

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yeniden yapılandırılacak. HSYK'nın halen 7 olan üye sayısı 22'e, 5 olan yedek üye sayısı ise 12'a çıkarılacak. HSYK, 3 daire halinde çalışacak.

HSYK'nın Başkanı, Adalet Bakanı olmaya devam edecek. Adalet Bakanlığı Müsteşarının Kurulda yer alması uygulaması da sürecek.

Kurulun, 4 asıl üyesi, yüksek öğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında görev yapan öğretim üyeleri, üst kademe yöneticileri ile avukatlar arasından Cumhurbaşkanınca; 3 asıl ve 3 yedek üyesi, Yargıtay üyeleri arasından Yargıtay Genel Kurulunca; 2 asıl ve 2 yedek üyesi, Danıştay üyeleri arasından Danıştay Genel Kurulunca; 1 asıl ve 1 yedek üyesi, Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulunca kendi üyeleri arasından; 7 asıl ve 4 yedek üyesi, birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adli yargı hakim ve savcıları arasından adli yargı hakim ve savcılarınca; 3 asıl ve 2 yedek üyesi idari yargı hakim ve savcıları arasından idari yargı hakim ve savcılarınca dört yıl için seçilecek. Süresi biten üyeler yeniden seçilebilecek.

Kurul üyeliği seçimi, üyelerin görev süresinin dolmasından önceki 60 gün içinde yapılacak.

Kurulun ''meslekten çıkarma'' cezasına ilişkin kararlarına itiraz yolu getirilecek. Kurulun diğer kararlarına karşı yargı mercilerine başvurulamayacak.

HSYK'nın mevcut asıl ve yedek üyelerinin görevleri, seçildikleri sürenin sonuna kadar devam edecek.

-GEÇİCİ 15. MADDE-

''Ekonomik ve Sosyal Konsey'' Anayasa kapsamına alınacak.

12 Eylül dönemindeki Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ile bu dönemde kurulan hükümetler ve Danışma Meclisi'nde görev alanların yargılanmasını önleyen geçici 15. maddesi yürürlükten kaldırıldı.

Anayasa değişikliği halkoyuna sunulurken tümüyle oylanacak...

haberturk

vioLette
12-06-2011, 14:47
konu kilit