PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 Mayıs, Tüm Emekçilerin Bayramı

Kara_Kedi
20-02-2010, 23:11
Arkadaşlar, 1 Mayıs günü yaklaşıyor, "işçi bayramı" olarak anılan bu özel gün, hem bayram gibi kutlanan, hem de şikayetlerin dile getirildiği bir isyan ve geçmişteki kayıplar için bir anma özelliği taşıyan çok farklı bir değere sahip.

Bu özel günün bu yıl ve genel olarak her yıl nasıl kutlanması nasıl değerlendirilmesi gerektiği üzerine fikir ve bilgi paylaşalım istedim bu başlık altında.

Kutlamalara, yürüyüşlere katılmayan insanlar, uzun yıllar boyunca televizyondan o gün olan biteni izleyerek "boşuna bu kadar uğraşıyorlar, boşuna çatışıyorlar" diye yorumlar yaptılar. Bazen korkudan bazen de uysallıktan, pasiflikten ya da sadece kendi çıkarlarına odaklandıklarından dolayı, meydanlarda verilen mücadeleyi yararsız buldular.

Bugün emekçiler için yaşam şartları hala çok kötü. ama hiç kimse artık emekçi sınıfını zayıf ve uysal göremiyor. 1977 de meydanda kurşunlanan emekçiler, şimdi o meydana tekrar girme hakkını aldıkları gibi 1 mayıs gününü de resmi tatil yaptılar. bütün bunlar inatçı ve inançlı mücadele sonucunda oldu. demek ki çatışmalar, gözaltılar, kavgalar, yürüyüşler boşa gitmemiş. demek ki kitlesel hareket edilince birşeyler başarılıyormuş !

Arkadaşlar, yanılmayın ! 1 Mayıs tüm emek sınıfının, yani proleteryanın bayramıdır ve proleterya sadece işçi değildir. Engels şöyle diyor : " proleterya, geçim araçlarını tamamıyla ve yalnızca kendi emeğinin satışından sağlayan sınıftır "

benim gibi kamu çalışanları, memurlar, serbest çalışan esnaflar, çiftçiler, işçiler... hepimiz sadece emeğimizi satarak geçiniyoruz ve emek, bu ülkede hakettiği değeri görmüyor. 1 Mayıs bu yüzden hepimizin bayramı, bu yüzden yasal hakkımız olan bu önemli günde meydanlarda olalım, bireysel ya da bir grup içinde, sesimizi duyuralım.

vioLette
20-02-2010, 23:27
1 Mayıs gerçek anlamını halkın gözünde yitirmiştir.O yüzden kutlamaların veya eyleme katılanların azlığı vardır.Sadece kendi ekmek derdine düşmüs daha iyi hak sahibi olmak için sesini duyuran bir çok kişi bu elemlerde hayatını yitirdi.kimisi bunu göze alamadı kimisi göze alsa bile değişmeyeceğini düşündü.
Hak savunulmalı elbet.Eylemler yürüyüşler doğal ama nednese bu ülkede ne doğal karşılandı neden bunun doğal oluşunu kabullenidrmek için birşey.

Hak aranmalı eylemler sürdürülmeli ama halk bnun bilincinde olmalı siyesi bir amaç güdülmeden taraf olmadan ve en önemlisi çıkar ilişkisine düşürülmeden sürdürülmeli bu.
ama Türkyide eylemler nedense doğal süreç içinde yer almıyor ve alması için bunu anlayan iktidar ve bunu algılayabilen halk gerek;)
Yeni nesil bu zinciri kırıp bu değişimi gerçeklestirir umarım...

Kara_Kedi
20-02-2010, 23:33
tesbitlerine ve temennilerine katılıyorum Violette. başkalarını bilmem ama ben emekçinin sorunları giderilene kadar her 1 mayısta meydanlarda olucam.

vioLette
20-02-2010, 23:37
tesbitlerine ve temennilerine katılıyorum Violette. başkalarını bilmem ama ben emekçinin sorunları giderilene kadar her 1 mayısta meydanlarda olucam.

Sesini duyurmak güzel şeydir umarım ne insanlara neden dükkanlara o rükkanlardan geçinen insanların cebine zarar gelmez;)

Kara_Kedi
28-02-2010, 02:18
Arkadaşlar, geçen yıl bazı TV kanallarında yayınlanan görüntüleri hepimiz gördük. banka şubelerini kırıp döken insanlar "1 mayısı kutlayan işçi, öğrenciler" diye tanıtıldı. oysa dikkatli gözler çok iyi bilir ki o gençler sadece anarşist grup üyeleriydiler.

1 Mayıs yıkım günü deil, 1 Mayıs yasadışı bir olay deil, 1 Mayısı kutlamak terör eylemi deil, kutlayanlar da terörist deidlir. bilinçli ve cesur yanınızı takınarak 1 mayıs günü bireysel yada gruplar dahilinde alanlara inin. ben bir devlet memuru olarak orda olmaktan korkmuyorsam kimse korkmamalı.

Kara_Kedi
08-05-2010, 23:51
1 Mayıs 2010 olabilecek en güzel ve görkemli biçimde kutlandı. bu yıl emekçiler ve onların dostları, yıllar süren mücadelelerinin, dirençlerinin, inatlarının bir mükafatını daha aldılar. taksim yeniden onların oldu.

yaşananlar çok şeyi kanıtlıyor. emekten yana olanları "yıkıcı" diye niteleyenlerin yalanı ortaya çıktı. taksim açılınca kimse cam kırmadı, kimse olay çıkarmadı. geçmiş yıllardaki çirkinliklerin sebebi sadece polisin ve ona hükmedenlerin anlamsız tutumlarıymış. ama o kavgalar, o çatışmalar da yaşanmalıydı. yoksa Taksim asla 1 mayıs kutlamalarına açılmayacaktı. "boş yere uğraşıyorlar, boşuna kendilerini incitiyorlar" diyenlerin de yanıldığı açık. geçen yıllarda basınçlı sularla, gaz bombalarıyla, coplarla eziyet edilenlerin inadı açtırdı Taksimi.

daha alınacak çok yol var ama bu moral verici zafer herkese hayırlı olsun.

vioLette
12-06-2011, 14:48
Konuyu kapatıyorum.
üzgünüm hayatım:)