PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce Terör Nasıl Bitirilir?

merdem
10-12-2009, 16:25
yıllardır binlerce şehit verdiğimiz ve ülke gündeminden hiç düşmeyen bu illetten szce nasıl kurtuluruz ?

graphicer1
10-12-2009, 16:39
Terörü insanlar çıkartığına göre insan nesli tükenmeden ne terör ne ne savaş ne cinayet hiçbişey bitmez. Aynen devam.

merdem
10-12-2009, 16:46
bazı insanların istedikleri olacak diye bazı insanlar sonsuza dek acı mı çekmeli?

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 16:50
yıllardır binlerce şehit verdiğimiz ve ülke gündeminden hiç düşmeyen bu illetten szce nasıl kurtuluruz ?

İnsanca yaşayacak bi ortam hazırlamalı ve ilk başta dış etkilerden uzak bi ülke olmalıyız,sonra insnların ekonomik düzeyini yükseltmeli refah içinde yaşayacak toplum saülamalıyız tam anlamıyla bittmesede minimum düzeye düşecektir ve yasaları haklının lehine düzelterek suçalr için çaydırıcı yassalar getirtmeliyiz:)

yani anlayaan sıkı bir devlet yapılandırmaya geçilmeli ama nerde:=)

merdem
10-12-2009, 16:54
İnsanca yaşayacak bi ortam hazırlamalı ve ilk başta dış etkilerden uzak bi ülke olmalıyız,sonra insnların ekonomik düzeyini yükseltmeli refah içinde yaşayacak toplum saülamalıyız tam anlamıyla bittmesede minimum düzeye düşecektir ve yasaları haklının lehine düzelterek suçalr için çaydırıcı yassalar getirtmeliyiz:)

yani anlayaan sıkı bir devlet yapılandırmaya geçilmeli ama nerde:=)

bence en önemlisi dış güçler..bugün ülkemizdeki pkk terör örgütü dış ülkeler tarafından desteklenmezse inanın ne maddi kaynakları kalır nede silah güçleri.

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 17:02
bence en önemlisi dış güçler..bugün ülkemizdeki pkk terör örgütü dış ülkeler tarafından desteklenmezse inanın ne maddi kaynakları kalır nede silah güçleri.

bende dış etmenler derken onu dile getirmek istedim:)hem dış güçler hem içimizdeki güçler destek veriyor aslında pkk değil sadece bu bitse başka bir görgüt gelecek amaç türkiyeyi huzursuz etmek:)
bunu da çok iyi başarıyorlar,egemenliğimiz bagımsız olsa tam manasıyla yavaş yavaş sorunalr kalkar ortadan ama dış ülkenin ufak bi kışkırtması yetiyor,insanalrımızda bilinçsiz:)O yüzden bağımsızlık-dışa baüıllık olmamalı her yönden özellikle ekonomikl-sonra halkın ekonomik refahı ve önemli bir umsur olan eğitim-bilinçlenmek:)

merdem
10-12-2009, 17:07
şu içimizdekiler zaten anlasalar bazı şeyleri,nasıl maşa gibi kullanıldıklarını iç huzursuzluk kalmayacak ama anlamıyorlar.aslında ülkemiz üzerinde emelleri olanlarda bılıyorlar ki türkiyeyi karıştırmanın en etkili yolu iç karışıklıklar çıkarmak,bölünmeye götürmek..gerek medya gerekse diğer yandaşları da bunu çok ıyı yapıyorlar..

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 17:16
şu içimizdekiler zaten anlasalar bazı şeyleri,nasıl maşa gibi kullanıldıklarını iç huzursuzluk kalmayacak ama anlamıyorlar.aslında ülkemiz üzerinde emelleri olanlarda bılıyorlar ki türkiyeyi karıştırmanın en etkili yolu iç karışıklıklar çıkarmak,bölünmeye götürmek..gerek medya gerekse diğer yandaşları da bunu çok ıyı yapıyorlar..

Aynen katılıyorum...;);)

merdem
10-12-2009, 18:12
Aynen katılıyorum...;);)

keske birileride aynı düşüncelere sahip olsada bu laneti ülkemizde bitirebilsek..

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 18:18
onun için insanımıza kurtuluş savaşında ki gibi bi önder gerekli bilinçlendirmek şart:)
Fransa kendi kendine ayaklandı bu duruma geldi birşey olsa halk hemen ayaklanıyo eylem yapıyor---bu eylem hakkı svunma anlamında tabı zarra ziyan verenlerin ki başka birşey---bizim bu duruma gelme çabamız ise bir kurtarıcı tarafından yani yine oturdugu yerden birini gelip kurtarmasını bekliyor halkımız:)

J3_u_L_u_T 33
10-12-2009, 18:25
turkıye bölunurse terör bıter buda ımkansız oldugu ıcın bıtmez

merdem
10-12-2009, 18:27
fransa modeli onlara kalsın..zaten hep batıya özenerek bu hallere gelmedik mi kendimizi aslımızı kaybederek çoğu şeyi kaybettik..tamam haklı olabilirsin halk olarak ayaklanmak lazım ancak onlara benzemeye çalışırsak iyice içinden çıkılmaz bir durum söz konusu olur... diye düşünüyorum

merdem
10-12-2009, 18:30
turkıye bölunurse terör bıter buda ımkansız oldugu ıcın bıtmez

ne diyon sen arkadaşım biz bütün olalım diyoruz sen bölünmekten bahsediyorsun :(..herkes hangi bayrağın altında yaşıyorsa o bayrak altında bütün olmasını bilecek..kurulan tezgahlara gelmeyecek..bunu da başarmak zorundayız.

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 18:33
fransa modeli onlara kalsın..zaten hep batıya özenerek bu hallere gelmedik mi kendimizi aslımızı kaybederek çoğu şeyi kaybettik..tamam haklı olabilirsin halk olarak ayaklanmak lazım ancak onlara benzemeye çalışırsak iyice içinden çıkılmaz bir durum söz konusu olur... diye düşünüyorum

Onlara benzemek için söylemedim sadece bazı şeylerş oturdugumuz yerden istemek anlamsız hareket gerek birşey için caba gerek onu demek istiyorum yoksa bende batıya özentyi sevmem hem onlar bize özensin ayım yapmıyorum ama TÜRK ün özel olduğunu düşünüyorum farklıyız biz:)ama geç anlıyoruz bazı şeyleri:(

merdem
10-12-2009, 18:38
Onlara benzemek için söylemedim sadece bazı şeylerş oturdugumuz yerden istemek anlamsız hareket gerek birşey için caba gerek onu demek istiyorum yoksa bende batıya özentyi sevmem hem onlar bize özensin ayım yapmıyorum ama TÜRK ün özel olduğunu düşünüyorum farklıyız biz:)ama geç anlıyoruz bazı şeyleri:(

aslında geç anlamıyoruz,en başından anlıyoruz ancak bıçak kemiğe dayandığı anda tepki gösteriyoruz.tepki göstermekte geç kalıyoruz.

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 18:40
aslında geç anlamıyoruz,en başından anlıyoruz ancak bıçak kemiğe dayandığı anda tepki gösteriyoruz.tepki göstermekte geç kalıyoruz.

Evet öylede denilebilir:)ah milletim ahh :o

merdem
10-12-2009, 18:43
ne diyeyim Allah yardımcımız olsun..tüm emniyet güçlerimize güç ve kuvvet versin.. düşmanlarımıza imkan vermesin.

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 18:46
Aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn:)

merdem
10-12-2009, 18:46
Aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn:)

amin :)

emrah2907
10-12-2009, 20:19
sizce Osmanlı bunu nasıl başardı? 1299 dan 1900 lü yılların başına kadar, asrılarca, evet asırlarca farklı milletten dinden ırktan insanlarla nasıl bi imparatorluk sürdürebildi? tabiki de hoşgörü ile. Fatih istanbulu fethettiğinde, tüm hrsitiyanları dinleri konusunda serbest bıraktı. sadece cizye ödemek şartıyla. böylece hristiyanlar bizans devletinden Osmanlıya sığındı.

tabi bir de yasalar çok önemli. Allah'ın emrettiği şeri hükümler uygulandığında inanın kimse böyle girişimlere başvuramaz. caydırıcılık var çünkü.

Edirnede Kırkpınar Güreşlerini bilirsiniz, geçen yaz orayı geziyordum. Orada bi tane sutun gibi bişi vardı. ismi de "ibret taşı" imiş. Merzifonlu Mustafa Paşa vatan hainliği yaptığı için başı kesilerek o taşın üzerinde sergilenmiş. E hal böle olunca kim düşünebilir devlete vatana ihaneti? Anlatmak istediğim bu. İdam cezasının kalkmasın diyor insan böyle durumlarda. Çünkü insanlar ölümle tehdit edildiklerinde, davalarından da vazgeçerler, toprak sevdasından da. (tabi bunların hepsi benim fikrim)

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 20:34
Caydırıcı cezalar şeriat kanunalrından geçmiyor:)
Osmanlı konusunu hiç açmıyorum:DYönetmesini bildi evet ama asla onaylamıyorum o yönetim şeklini:)

İnsan ölmeyi bazı koşularda hak eder ama Allah ın verdiği canı almak oda ayrı bi gühantır:)
Birde % 99 u Müslüman bilinsede Türklein içindede hristiyanalr vardır o yüzden müslümanlıgın gerektirdiği kanun ve yasalar geçerli olmamalı "insanı değerler göz önüne alınıp ona göre yasa ve kanun yapılması daha mantıklı"

"bazen ben bile tv deki haberlei görünce doğuyu direk tarayıp bitsin diyorum ama bi anlık öfkeyle ordaki suçluların yanında günahsızlarda gidecek o yüzden idam hariç daha başka şeyler düşünülmeli"

not:imralida yatan o zaat hariç onu asmasınlar tez ölmemeli bence sürünmesi gerek;)

fays
10-12-2009, 20:37
sizce Osmanlı bunu nasıl başardı? 1299 dan 1900 lü yılların başına kadar, asrılarca, evet asırlarca farklı milletten dinden ırktan insanlarla nasıl bi imparatorluk sürdürebildi? tabiki de hoşgörü ile. Fatih istanbulu fethettiğinde, tüm hrsitiyanları dinleri konusunda serbest bıraktı. sadece cizye ödemek şartıyla. böylece hristiyanlar bizans devletinden Osmanlıya sığındı.

tabi bir de yasalar çok önemli. Allah'ın emrettiği şeri hükümler uygulandığında inanın kimse böyle girişimlere başvuramaz. caydırıcılık var çünkü.

Edirnede Kırkpınar Güreşlerini bilirsiniz, geçen yaz orayı geziyordum. Orada bi tane sutun gibi bişi vardı. ismi de "ibret taşı" imiş. Merzifonlu Mustafa Paşa vatan hainliği yaptığı için başı kesilerek o taşın üzerinde sergilenmiş. E hal böle olunca kim düşünebilir devlete vatana ihaneti? Anlatmak istediğim bu. İdam cezasının kalkmasın diyor insan böyle durumlarda. Çünkü insanlar ölümle tehdit edildiklerinde, davalarından da vazgeçerler, toprak sevdasından da. (tabi bunların hepsi benim fikrim)

Osmanlı feodal imparatorluktu. Bir çok halk Osmanlı içerisinde yurttaş olarak değil ümmet olarak yaşamıştır. Fransız devriminin etkisiyle halklarda ulus bilinci oluşmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak osmanlıya tabi olan halklar isyan etmeye başlamış ve osmanlıdan ayrılmışlardır. En sonunda da ulus-devlet temelinde,misak-i milli sınırlarında bir cumhuriyet kurulmuştur. O zaman'ın şartları o zamana göre değerlendilir,elbet. Ulus-devlet inşaası sürecinde bazı sıkıntılar çekilmiştir,sonraki süreçlerde bu sıkıntılar daha da artmıştır ve çözümsüzlüğe bürünmüştür. Günümüzde de aynı çözümsüzlüğü görmekteyiz. Buda geçmişteki hatalardan ders almadığımızı gösteriyor.

Terör meselesine gelelim;sorun sadece terör sorunu olsa,güvenlik ve askeri stratejilerle bitebilir. Ancak şuan ki sorun sadece terör sorununa indirgenemez. Çünkü terör bu sorunun sonucudur,nedeni değil. Onun için "terör bitsin,hepsi gebersin,yürüyün aslanlarım" nidalarıyla bu terör bitmez. Bu sorun'un çözümü için Kürt halkının meşru talepleri göz önünde bulunmalıdır. En basit örneğini verecek olursak,seçmeli ders,anadilde eğitim,köylere eski isimlerinin verilmesi,anayasal yurttaşlık(...) vs. Eğer bunlar yapılırsa terör'ün arkasındaki halk desteği de kaybolacaktır. Ve terör daha marjinal bir hale gelerek kendi kendini çürütecektir. Ancak bu sorunun bu hükümetlerle,bu düzenle çözüleceğini düşünmüyorum. Egemenlerin derdi,Türk'lerin,Kürt'lerin neler çektiği değildir. Hepsi kendi menfaatindedir.

emrah2907
10-12-2009, 21:10
gerçi Canlı bomba, dağda her pahasına geri çekilmeden savaşmak gibi ölümle sonuçlanabilcek olaylar, onlar için de gurur kaynağı. şehadetlik olduğu kanısındalar.

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 21:10
Osmanlı feodal imparatorluktu. Bir çok halk Osmanlı içerisinde yurttaş olarak değil ümmet olarak yaşamıştır. Fransız devriminin etkisiyle halklarda ulus bilinci oluşmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak osmanlıya tabi olan halklar isyan etmeye başlamış ve osmanlıdan ayrılmışlardır. En sonunda da ulus-devlet temelinde,misak-i milli sınırlarında bir cumhuriyet kurulmuştur. O zaman'ın şartları o zamana göre değerlendilir,elbet. Ulus-devlet inşaası sürecinde bazı sıkıntılar çekilmiştir,sonraki süreçlerde bu sıkıntılar daha da artmıştır ve çözümsüzlüğe bürünmüştür. Günümüzde de aynı çözümsüzlüğü görmekteyiz. Buda geçmişteki hatalardan ders almadığımızı gösteriyor.

Terör meselesine gelelim;sorun sadece terör sorunu olsa,güvenlik ve askeri stratejilerle bitebilir. Ancak şuan ki sorun sadece terör sorununa indirgenemez. Çünkü terör bu sorunun sonucudur,nedeni değil. Onun için "terör bitsin,hepsi gebersin,yürüyün aslanlarım" nidalarıyla bu terör bitmez. Bu sorun'un çözümü için Kürt halkının meşru talepleri göz önünde bulunmalıdır. En basit örneğini verecek olursak,seçmeli ders,anadilde eğitim,köylere eski isimlerinin verilmesi,anayasal yurttaşlık(...) vs. Eğer bunlar yapılırsa terör'ün arkasındaki halk desteği de kaybolacaktır. Ve terör daha marjinal bir hale gelerek kendi kendini çürütecektir. Ancak bu sorunun bu hükümetlerle,bu düzenle çözüleceğini düşünmüyorum. Egemenlerin derdi,Türk'lerin,Kürt'lerin neler çektiği değildir. Hepsi kendi menfaatindedir.

Tarih bilimci gibi konuştun fays.o kadar net ve farklı düşünüyorsun ki.Dediklerine katılıyorum son satırlardaki kürtlere verilecek haklar hariçi gerçekten düşüncelerin çok güzel ancak senin de değin gibi şuan ki durumda ve koşulda(insanlarımızın düşüncesi-hükümetin ideolajısı v.s)imkansız zor bile değl gerçekrten imkansız:)
Hem pkk ya destek vermeyn kürtler şuan sorun yaşamıyor ki pkk yandaşı olup ayaklanan halk a istediğin versende o dediklerini kast ediyorum.bunların amacı kürdistan olana kadar devam edecektir.Onların bunları istemesi sadece ona ön ayaklık olsun diye.
en basıdındaen köylere kürt ismi ver doğuda kürt illeri kürt işleleri v.s giderse sen zaten fiili omasada syut bi kürdüstana izin vermiş sayılırsın.amaçları net ve açık kendi devletlerini kurmaktır.Vagımsız bi devlet olsa içim yanmazda abd nin işene gelecek davranışalrda bulunuyor geçmişin arapları şimdinin kürdü:)

Çok insancıl düşünüyorsun ama malesef bu ülkede bu şekil düşünen çok az insan avr bu düşünce çoğalmadıkca değişen pek birşey olmayacaktır:)

~~MoRMeNeKŞe~~
10-12-2009, 21:14
gerçi Canlı bomba, dağda her pahasına geri çekilmeden savaşmak gibi ölümle sonuçlanabilcek olaylar, onlar için de gurur kaynağı. şehadetlik olduğu kanısındalar.

Ben neye benzzetiyoum biliyormusun.Bazı arkadaşalr yanlış anlamasın
Vatan millet deyip önüne çıkar her engeli düşüneden öldüren yok eden aşırı milliyetci insanalrdan farkı yok:)
şöyle düşünsene sen ben Türküm diyorsan oda Ben kürtüm diyor
sen bu vatan için canımı veririm diyorsan oda kendi milletim için canımı veririm diyor
Eee bu hep böyle gidecek yani...ancak iki tarafında olumlu düşünmeisi gerek:)
Ya gelmeyeceklerdi bu toprakalra yada geldilerse ayrım yapılmadan-onalrda ayaklanmadan-yaşanmalı hep beraber ama nerde:)
Özal ın bıraktığı hatıralar olsa gerek:rolleyes:

fays
10-12-2009, 23:12
Tarih bilimci gibi konuştun fays.o kadar net ve farklı düşünüyorsun ki.Dediklerine katılıyorum son satırlardaki kürtlere verilecek haklar hariçi gerçekten düşüncelerin çok güzel ancak senin de değin gibi şuan ki durumda ve koşulda(insanlarımızın düşüncesi-hükümetin ideolajısı v.s)imkansız zor bile değl gerçekrten imkansız:)
Hem pkk ya destek vermeyn kürtler şuan sorun yaşamıyor ki pkk yandaşı olup ayaklanan halk a istediğin versende o dediklerini kast ediyorum.bunların amacı kürdistan olana kadar devam edecektir.Onların bunları istemesi sadece ona ön ayaklık olsun diye.
en basıdındaen köylere kürt ismi ver doğuda kürt illeri kürt işleleri v.s giderse sen zaten fiili omasada syut bi kürdüstana izin vermiş sayılırsın.amaçları net ve açık kendi devletlerini kurmaktır.Vagımsız bi devlet olsa içim yanmazda abd nin işene gelecek davranışalrda bulunuyor geçmişin arapları şimdinin kürdü:)

Çok insancıl düşünüyorsun ama malesef bu ülkede bu şekil düşünen çok az insan avr bu düşünce çoğalmadıkca değişen pek birşey olmayacaktır:)

Teşekkürler MorMenekşe,

Elbette PKK-DTP ekseninde politik fikir beyan etmeyen Kürtler de var,hatta bir çoğunluğu bu kapsamda. Ancak onlarında istediği de bu ülkede kendi kimlikleri,kültürleri ve inançları ile daha rahat ve mutlu yaşamaktır. Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde daha Türkçe bilmeyen insanlar var. Bu insanlar için TRT-6 açıldı mesela. Bu açılınca ülke bölündü mü,hayır tabiki bölünmedi. Yerleşim yerlerinin eski isimlerine kavuşması meselesine şöyle açıklık getirmeliyiz,o bölgelerde zaten insanlar çoğunlukla eski isimleri kullanıyorlar alışkanlıktan dolayı. Mesela en bilinen örneği Tunceli-Dersim meselesidir. O yöre tarihte Dersim idi,ancak daha sonra değiştirildi. Ama günümüzde de hala Dersim adıyla anılıyor. Burada istenen şey,eski adların yasallığa kavuşmasıdır. Ki bunun da bu ülkeyi böleceğini düşünmek hayalcilik olur. Zira yukarıda saydığım haklar gerek kendi izlenimlerinden gerekse ulusal araştırma-anket şirketlerinin ortaya çıkardığı verilerdir,siyasi görüşü ne olursa olsun Kürtler bu demokratik talepleri dile getirmektelerdir. Bu gibi kültürel taleplere Türk'lerin bakış açısı da geçmişe nazaran biraz daha yumuşaktır.

Bu ülke,bir halk'a vermesi gereken hakları verdiği için bölünmez. Aksine bugüne kadar bu sorunlar yadsınıp,hasır altı edildiği için patlak veriyor. Ki bu ülke de kolay kolay bölünmez zaten. Kurtuluş savaşında Türkler ve Kürtler omuz omuza emperyalistlere ve onların işbirlikçilerine karşı savaşmışlardır. Bu ülke ancak iç savaş çıkarsa bölünür,zayıflar. Onun için de Türkler ve Kürtler olarak birbirimize sıkı sıkı kenetlenmemiz ve empati yapmamız gerekir.

Ya gelmeyeceklerdi bu toprakalra yada geldilerse ayrım yapılmadan-onalrda ayaklanmadan-yaşanmalı hep beraber ama nerde

Biz Türkler anadoluya,orta asya coğrafyasından geldik. Ancak Kürtler,anadoluda ve anadolunun yanı başında yani mezopotamyadaydılar. Bu yüzden sonradan gelme diye bir durum yok. yaklaşık bin yıldır da bu topraklarda birlikte yaşıyoruz. Umarım bundan sonra da kardeşlik içinde yaşamaya devam ederiz.

~~MoRMeNeKŞe~~
11-12-2009, 00:22
Teşekkürler MorMenekşe,

Elbette PKK-DTP ekseninde politik fikir beyan etmeyen Kürtler de var,hatta bir çoğunluğu bu kapsamda. Ancak onlarında istediği de bu ülkede kendi kimlikleri,kültürleri ve inançları ile daha rahat ve mutlu yaşamaktır. Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde daha Türkçe bilmeyen insanlar var. Bu insanlar için TRT-6 açıldı mesela. Bu açılınca ülke bölündü mü,hayır tabiki bölünmedi. Yerleşim yerlerinin eski isimlerine kavuşması meselesine şöyle açıklık getirmeliyiz,o bölgelerde zaten insanlar çoğunlukla eski isimleri kullanıyorlar alışkanlıktan dolayı. Mesela en bilinen örneği Tunceli-Dersim meselesidir. O yöre tarihte Dersim idi,ancak daha sonra değiştirildi. Ama günümüzde de hala Dersim adıyla anılıyor. Burada istenen şey,eski adların yasallığa kavuşmasıdır. Ki bunun da bu ülkeyi böleceğini düşünmek hayalcilik olur. Zira yukarıda saydığım haklar gerek kendi izlenimlerinden gerekse ulusal araştırma-anket şirketlerinin ortaya çıkardığı verilerdir,siyasi görüşü ne olursa olsun Kürtler bu demokratik talepleri dile getirmektelerdir. Bu gibi kültürel taleplere Türk'lerin bakış açısı da geçmişe nazaran biraz daha yumuşaktır.

Bu ülke,bir halk'a vermesi gereken hakları verdiği için bölünmez. Aksine bugüne kadar bu sorunlar yadsınıp,hasır altı edildiği için patlak veriyor. Ki bu ülke de kolay kolay bölünmez zaten. Kurtuluş savaşında Türkler ve Kürtler omuz omuza emperyalistlere ve onların işbirlikçilerine karşı savaşmışlardır. Bu ülke ancak iç savaş çıkarsa bölünür,zayıflar. Onun için de Türkler ve Kürtler olarak birbirimize sıkı sıkı kenetlenmemiz ve empati yapmamız gerekir..

Dediklerim eşitce ayrım olmadan yaşayacak kürt kardeşler için demedim.
isim vermekte birşey olmaz ama pkk yandaşalrı haykırıyor bunu her kürt demiyor:)
izin verilsin kürt isimlerine sorun değil ama sonra bu sefer başka birşey isteyecekler ve başka birey ve en sonkendi özerk bölgelerini kuracakalr:)
niyeti kötü olan her insan gibi el vermekle yetinmeyeceklerdir ki bu şimdiden gözüküyor:)
Bende istemem ayrım yapılmasın,ama tek taraflı değildir hiç birşey kürtistanı savunan biri bu vatanın bölünmesine otaklık edeceğini bilmeli..bagımsız bir kürdistan hayal ediyorsa çok saf derim ki herkes ne yaptıgını biliyor bilerek davranıyor yaptıklarını neresi barışcıl ki barış isteyen birisi asla kan dökmez:)

Biz Türkler anadoluya,orta asya coğrafyasından geldik. Ancak Kürtler,anadoluda ve anadolunun yanı başında yani mezopotamyadaydılar. Bu yüzden sonradan gelme diye bir durum yok. yaklaşık bin yıldır da bu topraklarda birlikte yaşıyoruz. Umarım bundan sonra da kardeşlik içinde yaşamaya devam ederiz.

sonradan gelmesi derken ben başka birşey dil getirdim:)
Özal döneminde getirlindiler şimdi bu hale geldi,bunu kastediyorum.
Kürtler zamanında biizmnle savaştı evet ne uğruna:)
Yanımızda savaşalar sonra ayaklandı ve idam edildi:)
Eşitce ayrımolmadan yaşamalı insan ama karşıdaki ayrım yaparken ben hala eşitcilik diyemeyeceğim:=)

merdem
11-12-2009, 11:09
Bu sorun'un çözümü için Kürt halkının meşru talepleri göz önünde bulunmalıdır. En basit örneğini verecek olursak,seçmeli ders,anadilde eğitim,köylere eski isimlerinin verilmesi,anayasal yurttaşlık(...) vs. Eğer bunlar yapılırsa terör'ün arkasındaki halk desteği de kaybolacaktır. Ve terör daha marjinal bir hale gelerek kendi kendini çürütecektir. Ancak bu sorunun bu hükümetlerle,bu düzenle çözüleceğini düşünmüyorum. Egemenlerin derdi,Türk'lerin,Kürt'lerin neler çektiği değildir. Hepsi kendi menfaatindedir.

bugün dünyanın bir çok ülkesinde her türden insan yaşıyor.amerikada,almanyada,ingilterede yaşayan farklı ırklara,farklı soylara ait insanlar var.Onlara dediğin bu haklar sağlanıyormu?.Bugün kürtlere o haklar sağlanırsa yarın aleviside,çerkezide,lazıda kendine ayrı haklar istemeyecek mi? bu kez onlar iç huzursuzluk çıkarmayacak mı? unuttuğunuz birşey var pkk terör örgütünü destekleyen dış güçler..Bugün kürtlerin talepleri karşılansa yarın diğer belirttiğim halkları kışkırtacaklar bu kez onların ayaklanmaları için tezgahlar kuracaklar.o zaman ne olacak aleviye ayrı,laza ayrı,kürte ayrı,çerkeze ayrı açılım mı yapılacak??? Pekala bugün % 99 u müslüman olan ülkemde müslüman açılımı istemek haksızlık mı olacak? Neden hala türbanlılar üniversitelere alınmıyor? onların talebi ayrımcılık mı? neden türbanlı şehit anaları ordunun içine giremiyor? neden yemin törenlerine türbanlılar alınmıyor? kapalı olmaları suçmu? türban yasağının kalkmasını istemeleri bölücülük mü? hayır inançlarımızın gereği ama ona müsade edilmiyorsa hiç kimse kusura bakmasın kimsenin talepleri değerlendirilmesin..Kardeşim bu ülke Türiye Cumhuriyeti ise herkes bu topraklarda eşit haklara sahiptir.resmi dili bellidir,bayrağı bellidir.kimse farklılık istemesin..

graphicer1
11-12-2009, 13:12
Panama kanalı açılırken Fransız bir şikretten oradaki bataklıktan dolayı 10 yılda 22 binden fazla işçi sarıhumma ve sıtmadan öldü. Kanal açılamadı. Daha sonra Amerikalı bir şirket devraldı. Birkaç yıl boyunca hiçbir iş yapmadı sadece bataklığı kurutmaya çalıştı. Bataklık kuruyuncada kolayca kanalı açtı.

Yorumsuz...

~~MoRMeNeKŞe~~
11-12-2009, 14:31
bugün dünyanın bir çok ülkesinde her türden insan yaşıyor.amerikada,almanyada,ingilterede yaşayan farklı ırklara,farklı soylara ait insanlar var.Onlara dediğin bu haklar sağlanıyormu?.Bugün kürtlere o haklar sağlanırsa yarın aleviside,çerkezide,lazıda kendine ayrı haklar istemeyecek mi? bu kez onlar iç huzursuzluk çıkarmayacak mı? unuttuğunuz birşey var pkk terör örgütünü destekleyen dış güçler..Bugün kürtlerin talepleri karşılansa yarın diğer belirttiğim halkları kışkırtacaklar bu kez onların ayaklanmaları için tezgahlar kuracaklar.o zaman ne olacak aleviye ayrı,laza ayrı,kürte ayrı,çerkeze ayrı açılım mı yapılacak??? Pekala bugün % 99 u müslüman olan ülkemde müslüman açılımı istemek haksızlık mı olacak? Neden hala türbanlılar üniversitelere alınmıyor? onların talebi ayrımcılık mı? neden türbanlı şehit anaları ordunun içine giremiyor? neden yemin törenlerine türbanlılar alınmıyor? kapalı olmaları suçmu? türban yasağının kalkmasını istemeleri bölücülük mü? hayır inançlarımızın gereği ama ona müsade edilmiyorsa hiç kimse kusura bakmasın kimsenin talepleri değerlendirilmesin..Kardeşim bu ülke Türiye Cumhuriyeti ise herkes bu topraklarda eşit haklara sahiptir.resmi dili bellidir,bayrağı bellidir.kimse farklılık istemesin..

Bir kürtlerle bunları kıyaslaman yanlış arkadaşım:)dediğinde haklılık patyı var tabi ki de ama kürt ayrı birmillet bunu unutmayalım;)
Birde burda ki konu neden türbana geldi anlamış değilim:=)
Nasıl Tek bayrak tek vatan içinde yaşayacaksak tek kanun içinde yaşayacağız.
nüfus kagıdında islam yazıyor diye %99 ü müslüman göremezsin.Çoğu insan hala baskı yüzünden dini ni rahat yaşayamıor:)
bu ülkede ayrım istemiyorsak hiç kimse için AYRICALIK yapılmamalı.herkes dinin içinde yaşamalı;)
Din konusunu buda işi yok o yüzden uzatmıyorum.
Saygılar;)

merdem
11-12-2009, 15:23
Bir kürtlerle bunları kıyaslaman yanlış arkadaşım:)dediğinde haklılık patyı var tabi ki de ama kürt ayrı birmillet bunu unutmayalım;)
Birde burda ki konu neden türbana geldi anlamış değilim:=)
Nasıl Tek bayrak tek vatan içinde yaşayacaksak tek kanun içinde yaşayacağız.
nüfus kagıdında islam yazıyor diye %99 ü müslüman göremezsin.Çoğu insan hala baskı yüzünden dini ni rahat yaşayamıor:)
bu ülkede ayrım istemiyorsak hiç kimse için AYRICALIK yapılmamalı.herkes dinin içinde yaşamalı;)
Din konusunu buda işi yok o yüzden uzatmıyorum.
Saygılar;)

bak arkadaşım.bu toplumda birden fazla millet var..şuan ayrıcalık isteyen şu an kürtler aslında tamamı değil ancak kürtler üzerinden birtakım tezgahlar kuruluyor.ben de diyorum ki bugün onların talepleri yerine getirilirse yarın diğer toplumlar da ayrıcaık isteyecek.onların talepleri yerine getirildi bizimkilerde getirilsin diyecek.ve dış güçlerde buna destek verecek daha da kışkırtacak..türban ne alaka sorusuna şöyle yanıt vereyim..bugünlerde herşeye bir açılım yapılıyor turbanlı toplumumuzn da taleplerinin dinlenmesi hakkı olduğunu düşünuyorum.kan dökenlerin yani pkk nın talepleri dinleniyorsa onlarında taleplerı dınlensın yerıne getırılsın diyorum..

fays
11-12-2009, 15:27

En başından bu mantığı değiştirmek gerekir. "Kürtlere verdik diyelim,peki diğerleri de isterse?" isteyebilir de,istemeyebilir de. Ama isterse vermek zorundasın. Çünkü her insan dilini,kültürünü yaşamak durumundadır. Bu devlet'in görevi,sınırları içerisinde yaşayan halklara haklarını vermektir,mutluluk ve barış cumhuriyeti yaratmaktır. Bu en basit insani haktır. Nitekim Kürt halk'ı ile diğer halkları bir tutmak doğru sonuç vermez. Çünkü bu ülkede 15 milyon Kürt olduğu tahmin ediliyor. Çerkezler 500 bin civarında,lazlarda nitekim öyle. Alevi demişsiniz bir de. Alevilik bir millet değil,inanç sistematiğidir. Alevi'nin Kürdü de,Türkü de,Arabı da vardır. Yabancı güçler konusunda dediğiniz doğru,ancak bu ülkenin yönetiminde yabancı güçlerin hiç mi payı yok? bu ülke gerçekten bağımsız bir ülke de,yabancı mihraklar bazı örgütleri destekleyerek mi zayıflatmaya çalışıyorlar. Bu ülke 1950'lerin başında ülkenin anahtarlarını yabancı devletlere teslim etmedi mi? NATO'ya girebilmek için haritada bile bilmediği yere asker göndermedi mi bu ülke? Nitekim bunun sonrasında NATO'ya kabul edilmedi mi? Marshall-Truman yardımları alınmadı mı? Bu ülkede yabancı güçlerin istemediği hiç bir sosyal gelişme,toplumsal atılım gerçekleşemez. Bu ülkede onların çıkarlarına uymayacak hiç kimse hükümet kuramaz. Bu gerçekleri yadsımamak gerekir.

Saydığın ülkeler,her ne kadar burjuva demokrasisine sahipte olsa,demokrasiyi özümsemiş ülkeler. O ülkelerde bizdeki gibi kör dövüşü ve paranoyalar yok. Ayrıca gene dönmüş dolaşmış konu türban mevzuuna gelmiş. Kusura bakmayın da,15 milyonluk halk'ın sorunuyla,kendi dini sembolleriyle toplumda var olmak isteyen insanların sorununu bir tutamayız.

~~MoRMeNeKŞe~~
11-12-2009, 15:35
bak arkadaşım.bu toplumda birden fazla millet var..şuan ayrıcalık isteyen şu an kürtler aslında tamamı değil ancak kürtler üzerinden birtakım tezgahlar kuruluyor.ben de diyorum ki bugün onların talepleri yerine getirilirse yarın diğer toplumlar da ayrıcaık isteyecek.onların talepleri yerine getirildi bizimkilerde getirilsin diyecek.ve dış güçlerde buna destek verecek daha da kışkırtacak..türban ne alaka sorusuna şöyle yanıt vereyim..bugünlerde herşeye bir açılım yapılıyor turbanlı toplumumuzn da taleplerinin dinlenmesi hakkı olduğunu düşünuyorum.kan dökenlerin yani pkk nın talepleri dinleniyorsa onlarında taleplerı dınlensın yerıne getırılsın diyorum..

saydıklarını hepsi öillet değil ki:)
pkk konuusnda hem fikiriz sayulır ona birşey demiyorum ama dini inanca gelince inan sadece türban konusu söz konusu olmayacaktır;)
amacın farklı oldugunu herkes biliyor...
başörtülü insanalrla türbanlıları ayırıyorum kendi düşünceme göre,2 si farklı benim açımdan:)

En başından bu mantığı değiştirmek gerekir. "Kürtlere verdik diyelim,peki diğerleri de isterse?" isteyebilir de,istemeyebilir de. Ama isterse vermek zorundasın. Çünkü her insan dilini,kültürünü yaşamak durumundadır. Bu devlet'in görevi,sınırları içerisinde yaşayan halklara haklarını vermektir,mutluluk ve barış cumhuriyeti yaratmaktır. Bu en basit insani haktır. Nitekim Kürt halk'ı ile diğer halkları bir tutmak doğru sonuç vermez. Çünkü bu ülkede 15 milyon Kürt olduğu tahmin ediliyor. Çerkezler 500 bin civarında,lazlarda nitekim öyle. Alevi demişsiniz bir de. Alevilik bir millet değil,inanç sistematiğidir. Alevi'nin Kürdü de,Türkü de,Arabı da vardır. Yabancı güçler konusunda dediğiniz doğru,ancak bu ülkenin yönetiminde yabancı güçlerin hiç mi payı yok? bu ülke gerçekten bağımsız bir ülke de,yabancı mihraklar bazı örgütleri destekleyerek mi zayıflatmaya çalışıyorlar. Bu ülke 1950'lerin başında ülkenin anahtarlarını yabancı devletlere teslim etti zaten. NATO'ya girebilmek için haritada bile bilmediği yere asker gönderdi bu ülke. Nitekim NATO'ya kabul edildi. Bu ülkede yabancı güçlerin istemediği hiç bir sosyal gelişme,toplumsal atılım gerçekleşemez. Bu ülkede onların çıkarlarına uymayacak hiç kimse hükümet kuramaz. Bu gerçekleri yadsımamak gerekir.

Saydığın ülkeler,her ne kadar burjuva demokrasisine sahipte olsa,demokrasiyi özümsemiş ülkeler. O ülkelerde bizdeki gibi kör dövüşü ve paranoyalar yok. Ayrıca gene dönmüş dolaşmış konu türban mevzuuna gelmiş. Kusura bakmayın da,15 milyonluk halk'ın sorunuyla,kendi dini sembolleriyle toplumda var olmak isteyen insanların sorununu bir tutamayız.

bu sözün açıklayıcı olmuş teşekkürler:)

merdem
11-12-2009, 15:54
En başından bu mantığı değiştirmek gerekir. "Kürtlere verdik diyelim,peki diğerleri de isterse?" isteyebilir de,istemeyebilir de. Ama isterse vermek zorundasın. Çünkü her insan dilini,kültürünü yaşamak durumundadır. Bu devlet'in görevi,sınırları içerisinde yaşayan halklara haklarını vermektir,mutluluk ve barış cumhuriyeti yaratmaktır. Bu en basit insani haktır. Nitekim Kürt halk'ı ile diğer halkları bir tutmak doğru sonuç vermez. Çünkü bu ülkede 15 milyon Kürt olduğu tahmin ediliyor. Çerkezler 500 bin civarında,lazlarda nitekim öyle. Alevi demişsiniz bir de. Alevilik bir millet değil,inanç sistematiğidir. Alevi'nin Kürdü de,Türkü de,Arabı da vardır. Yabancı güçler konusunda dediğiniz doğru,ancak bu ülkenin yönetiminde yabancı güçlerin hiç mi payı yok? bu ülke gerçekten bağımsız bir ülke de,yabancı mihraklar bazı örgütleri destekleyerek mi zayıflatmaya çalışıyorlar. Bu ülke 1950'lerin başında ülkenin anahtarlarını yabancı devletlere teslim etmedi mi? NATO'ya girebilmek için haritada bile bilmediği yere asker göndermedi mi bu ülke? Nitekim bunun sonrasında NATO'ya kabul edilmedi mi? Marshall-Truman yardımları alınmadı mı? Bu ülkede yabancı güçlerin istemediği hiç bir sosyal gelişme,toplumsal atılım gerçekleşemez. Bu ülkede onların çıkarlarına uymayacak hiç kimse hükümet kuramaz. Bu gerçekleri yadsımamak gerekir.

aslında türbana pek girmek istemiyorum çünkü onun içinden hiç çıkılmaz.ancak sizin 15 milyonluk kürt halkının içindede türbanlı var ayrıca türban konusundaki mağdurların sayısı bu saydan daha fazla deyip türban konusunu noktalamak istiyorum..Şimdi diğer konuda ise tamam haklısınız kürtlerin sayısı daha fazla ancak benim demek istediğim şu an ki tezgah "kürt halkı ve pkk" bu konu bugün kapatılsın inanın yarın o saydığım diğer toplumlar ayaklanacak ve yeni bir süreç başlayacak.İstemeseler bile bu sürece dahil olacaklar.Dış güçlerin amacı bölmek değil mi? Bİr şekilde bölmeye çalışacaklar.Bugün millet olarak bölmeye çalışacaklar yarın ki konuları din,mezhep olacak..Birileri gerçek anlamda elini taşın altına koyarsa devleti içindeki yabancı güçleri bitirmek inanın pekte zor değil...

Black-Eagle
29-12-2009, 13:02
Terörün bitmesini,anaların ve babaların binbir güçlüklerle yetiştirdiği gencecik Vatan
evlatlarının birer,birer toprağa düşmesini,genç yaşta dul kalan taze gelinlerin,geride kalan
yetimlerin acısını Milletçe içimizde yaşıyoruz.
Oraya buraya zıplamadan,mertçe düşünerek,mertçe konuşarak sanırım anlaşabiliriz.
Hepimiz pekala biliyoruzki,ülkemiz bir savaş içinde!..Hainler belli.Hainlerin düşünceleri ve
eylemleri belli.Hainlerin hamileri belli.Hainlerin akıl ve strateji hocası belli..
Bu ülkede,bu zamana kadar her milletten,her inançtan kişiler,Devletinher kademesinde
görev almadılarmı?Makam ve mevki sahibi olmadılarmı?Zengin olmadılarmı? Ülkenin her
karış toprağından faydalanmadılarmı?
Görüyoruz,hergün izliyoruz.Devletin askerine,Polisine acımasızca saldırılar.Devletin
Bankalarına,mallarına,vatandaşın iş yerine arabasına,yollardaki kaldırım taşlarına varacak
kadar gözü dönmüşlük neyin kinidir sizce?
Genel ahlak ve siyasi terbiyeyi almamış,kocaman,kocaman okullar !... bitirmiş ve adını
seçilmiş olarak bildiğimiz kişinin,ağzından köpükler saçarak kullandığı ve o öfkenin,kinin
altında yatan asıl sebep sizce nedir?
Çocuğundan,büyüğüne kadar bu ülkeye zarar veren gözü dönmüşleri hangimiz masum
hak arama diye görebiliriz?
Evet,Ülkemizde çerkez vardır,laz vardır,abaza vardır,çeçen vardır,arnavut vardır,yörük
vardır.Ama etle tırnak gibi olmuşuz,aynı teknede yoğrulmuşuz,can olmuşuz,kan olmuşuz
Bu canlarımızın,ihanet içinde olduklarına,bu ülkeyi bölüp parçalama diye herhangi bir eylem ve davranışlarımıza şahit olmuşmuyuz?
Düşünce belli,davranış belli.Hiç kimse bu ülkeye ihanet edenleri,masum hak arama
savunmasına sokmasın..Bu Devlet ve bu Millet yedi düvelle boğuşup bu ülkeyi kimseye
teslim etmedi ve etmeyecekte.VATANIM İLELEBED PAYİDAR KAL.. Sevgiler.

~~MoRMeNeKŞe~~
29-12-2009, 16:41
Hiç kimse savaştan kavgadan zarar verici eylemlerden yana değildir ancak bü ülkede de zamanında diğer milletlere yapılmamış malesef çirkin davranışlar ve hareketler yapıldı.
Bir programda duydum ve şok oldum bu kadar ayrıntılıbilmiyordum Hangi millette varki baska bir milletin insanlarına dışkı şedirmek!Ben asla kürt pkklıları yada ayrıbir bayrak altında yaşamak isteyen kürtleri savunmuyorum ama eğer bir yaşamak istiyorsak tek taraftan bektlemeliyiz nnasıl onlar milli duygularla sömürülüyorsa bizide miliyetcilik ve dini duygularla sömürüp barışa odaklanmak yerine hain deyip dışlıyoruz.
en basidinden 2016 fifu için aday olup sadece batı tafrafı gösterip doğuyu yok sayan bi düşünceden ne beklenir ki!
Eğer barış istiyorsak ve hainleri dışlayacaksak bu tek tarafla olmaz içimizdeki bizdeki hainleride deşifde etmeliyiz.
Biz üzülüyoruz ağlıyoruz onlar ağlamıyorlarmı onların sevdikleri hayalleri yokmu evet içlerinde gerçekten insanlık özelliğini kaybetmiş kişiler var ama lütfen biri yaptı diye onunuda yakmayalım ve dışlamayalım ki gerçek anlamda barış olsun..
Barış istiyoruz diye barış gelmez!!!

Black-Eagle
31-12-2009, 02:23
Mormenekşe, buradaki hezeyanını anlamak mümkün değil.Niye bukadar fevrisin? niye bu
heyecan? niye bu asabiyet? Ben yazımda asimilasyon dan falan bahsetmedim.Ben sadece
bu ülkeye yapılmak istenen,oynanmak istenen çirkin oyunları ve onların aktörlerini yazdım
emellerini niyetlerini yazdım.Yoksa bin yıldır aynı potada karışmış,tertemiz vatansever Kürt
insanını kastetmiyorum.Dışkı meselesine gelince,evet çok çirkin bir davranış olmamalıydı
Ancak,1915 yıllarında nelerin de olduğunu bir araştır istersen...

~~MoRMeNeKŞe~~
31-12-2009, 03:05
Mormenekşe, buradaki hezeyanını anlamak mümkün değil.Niye bukadar fevrisin? niye bu
heyecan? niye bu asabiyet? Ben yazımda asimilasyon dan falan bahsetmedim.Ben sadece
bu ülkeye yapılmak istenen,oynanmak istenen çirkin oyunları ve onların aktörlerini yazdım
emellerini niyetlerini yazdım.Yoksa bin yıldır aynı potada karışmış,tertemiz vatansever Kürt
insanını kastetmiyorum.Dışkı meselesine gelince,evet çok çirkin bir davranış olmamalıydı
Ancak,1915 yıllarında nelerin de olduğunu bir araştır istersen...

Ben sözlerimi size karsı kullanmadım sadece ilk satırları sizin yazınız için kullandım ben size kürtlere karşınez veya olumsuz bi lafınız var demedim ki üstünüze alınoyorsunuz:)
1915 de olanlar ile bu olayların genel görünümü aynı ama içeriği farklıdır vatan için mücahadele ayrı bazı kesimin yaptığı yanlışlar ihanetleri o düşüncedeki yada o ırktaki bütün kişilere maal edilmesi ayrıdır ben burda şunu dile getirmek istedim.kim olursa olsun ne olursa olsun bundan dolayı dışlanmamalı ve insan dışı muamele görmemeli:)

Asabi veya fevri değilim,lafımı neden kendi üstünüze ve olumsuz olarak algıladınız anlmadım ben size karşı olumsuz bir söz yazmadım dedikleriniz bir bakıma doğru ancak biz acı çekerken diğer tarafında acı çeken insanları oluyor ben pkk veya ona yandaş kişileri kast etmiyorum tabiki onlar kendi hazin sonunu hazırlıyorlar ancak dediğiniz gibi oynan oyunları masum insanları alet ediyorlar bu belil döneamlerde bizin ülkemizdede vatanını seven kişilere neler yapıldığını görmüsüzdür:)

Black-Eagle
02-01-2010, 12:46
Bak şimdi Mormenekşe,Evet,terör bir insanlık suçu.Buna karşın insanlık suçu denilen terör
sonuçta amacına ulaşıyor.Hiç tartışmaya gerek yok.Bugün Türkiye bölünme ya da bir tür kardeş kavgasına ramak kaldıysa,tüm Türkiye sevgisizleri koro halinde kinlerini kusmayı
beceriyorsa,bu terörün başarısıdır.
İşin temeli feodalizm:Kürtler Osmanlı döneminden beri pek çok kez isyan veya başkaldırma hareketlerinde bulunmuşlardır.Yaşam biçimi olarak yüzyıllardır devlet kurmak yerine " ağalık düzenini " seçmişlerdir.Kürt halkı,özellikle Cumhuriyet döneminin aydınlık
atılımlarının çıkarlarını bozacağını gören ağalar tarafından defalarca isyana kışkırtılmışlardır.
Olan hep masum halka olmuştur.
Ağaların keyfi yerinde:Çıkarları uğruna,masum insanları ateşe atan ağalık düzeni her dönemde egemenliğini korudu.Devlete saygı ve bağlılık duymuş gibi yapan feodal beyler,
halka ise hep,Ezildiklerini,Sömürüldüklerini ve en önemlisi,dinlerinin elinden alındığını empoze etmişlerdir.Eğitimsiz ve Yoksul masum insanların beynini " kin ve nefretle "
doldurdular.

Asimile Egemenler:Masum halkı kırdırdıktan sonra sözde " zorla " Batı'ya göç eden kimi feodal ağalar ise,aynı düzeni bu kez büyük kentlerde " asimile olmuş Kürt " kimliği ile
ve zenginleşerek bu kez " iş adamı " pozisyonunda sürdürdüler.Önceki yazımda da belirttiğim gibi, bugün Kürt kökenli olan iş adamı,tüccar,siyasetçi,gazetecileri saymakla
bitiremeyiz.
pkk'nın ortaya çıkışı: İşte pkk böyle bir ortamda ortaya çıktı." Özünde feodal düzene karşı sol,hatta sosyalizm kokan bir ideoloji ile bir tür bağımsızlık savaşı başlatılmak istendi "
Ancak bunun için halk desteği bulmak zordu.Bir taraftan devletin diğer taraftan egemen feodal ağaların baskısı altında kalan halkın,hele birde içinde " din " bulunmayan bir harekete destek vermesi mümkün değildi.
Terör en etkili güç: İşte pkk terörü kullanmayı seçti.Ve terörün acımasız vahşetini
" önce kendi halkı " üzerinde kullandı.pkk eylemleri " Eruh baskını ile başlamıştır " ama
arkasından Kürt köylerine yapılan vahşi saldırılarla sürdü.Bu saldırılarda onlarca Kürt köylüsü pkk Kaleşnikof laıyla tarandı..
Bu oyun bitmeli:Türkiye çok tehlikeli bir uçurumun kenarına getirildi.Bundan kurtu
lmanın yolu,sağduyu ile hareket ederek,Kürt halkının bütün sorunlarının " bir zamana
bırakılmadan " hemen çözülmesidir. Ortadaki sorun yoksulluk,eğitimsizlik ve kültürün-dilin
korunmasıdır.Bunların çözümü için yasalara bile gerek yok.Sadece güçlü ve sağduyulu bir iradeye ihtiyaç var.
Mormenekşe,benim naçizane tespitlerim bundan ibaret.Dileğim en kısa zamanda
bu Terör belasından Vatanımın bir an önce kurtulmasıdır.Kucaklaşma zamanıdır.Diyorum
Sana selamlar ve sevgiler yolluyorum.

~~MoRMeNeKŞe~~
02-01-2010, 19:28
Bak şimdi Mormenekşe,Evet,terör bir insanlık suçu.Buna karşın insanlık suçu denilen terör
sonuçta amacına ulaşıyor.
..............

Mormenekşe,benim naçizane tespitlerim bundan ibaret.Dileğim en kısa zamanda
bu Terör belasından Vatanımın bir an önce kurtulmasıdır.Kucaklaşma zamanıdır.Diyorum
Sana selamlar ve sevgiler yolluyorum.

Sizin dediklerinize katılıyorum bende aksi birşey demedim ancak ilk bastaki yazınızda direk kürtlere,genelini kapsayan bir laf gibi algıladım ve ilk satırlarımı o amaçla yazdım.
Ben asla terör, pkk yada pkk yandaşı kürtleri savunmuyorum.sizinde dediğiniz gibi olan masum halka oluyor yoksa pkk nında ona benzer terörist guruplarında amacını, kime hizmet ettiğini biliyoruz.

Bende aynı dileklerin gerçekleşmesini temenni ediyorum:)
İyi günler..:=)

_Cemil_
02-01-2010, 20:43
Konu Terör Sorunundan Çıkmış Sadece Kürt Çerçevesinden Yorumlanmaya Başlamış. Ancak Şunu Diyebilirimki Terör Sorunuyla Kürt Sorunu Aynı Şeyler Değildir. Daha Doğrusu Ortada Bir Kürt Sorunu Yoktur. Kürt Açılımı Adıyla Başlayıp Demokratik Açılım Adını Alıp Devam Eden Yalan Süreçin Hiçbir Gerekliliği Yoktur Ki Bu Sürecin Oluşması Kürt Vatandaşları çok Rahatsız Eden Bir Durumdur ki Bu Açılım la Birlikte Kürt Vatandaşlara Terörist Damgası Vurulmuştur Resmen. Kürt Halkının İstekleri Yapılamıycak Şeyler Degildir. Çok Kolay Bir Şekilde Yapılabilir. Ancak Teröristle Pazarlık Yapmaya Kalkar ve Adını Kürt Açılımı Koyarsan Tarihin En Büyük Yanlışlarından Birisini Yapmış Olursun.

Bir Arkadaş Yazmışki Kürtlerin Taleplerini Yerine Getirirsen Aleviler, Lazlar Vs de Birşeyler İstiycektir. İstemesinde Bir Sakıncamı Vardır Anlamadım. Bir Kürt Kürtçe Seçmeli Ders Olsun Çocuklarımız Okullarda Ögrenebilsin talebi varsa ve Yapılabilir Birşeyse Bu ve Bir Alevi Cemevleri Bizim İbadethanemizdir ve Tıpkı Camiler Gibi Hatta Hıristiyanların İbadet Ettiği Kiliseler Gibi Yasal Statüye Kavuşması Talep Ediliyorsa Bunun Yanlış Tarafı Nedir. Ki Bir Kürtte Bir Alevide Bir Lazda vs vs vs Bu Taleplerde Bulunurken Ayaklanıp Dağlara Çıkıp İnsan Öldürmez.

Bu Taleplerle Bu Kimlikteki , İnançtaki Kişilerle Terör Sorununu Lütfen Bağdaştırmayalım.

Kara_Kedi
12-02-2010, 13:31
son mesaj yazan üye arkadaşımız çok anlayışlı ve esnek bir görüş belirtmiş. çok insancıl bi bakış ama bence kürt kökenlilerin talepleri yerine getirilemez. bunun çok pratik ve mantıklı nedenleri var. daha önce yazan arkadaşlar da belirtmişler, ülkemizde en az 10 farklı etnik azınlık var, ben de şahsen bunlardan birine dahilim. kürtçe seçmeli ders olursa biz de kendi dilimizi isteycez, sonra diğerleri ve diğerleri... kürtçe tebalalar yazılırsa biz de kendi ilimizde kendi dilimizde tabela istiycez... ve sonra biz ayrı ibadethane istiycez ve böyle sürecek...

tüm bunlara harcancak parayla tekel işçileri kurtarılırdı. bence bunlar ülkenin sırtına gereksiz yük bindirmek olur.

vioLette
12-02-2010, 16:16
son mesaj yazan üye arkadaşımız çok anlayışlı ve esnek bir görüş belirtmiş. çok insancıl bi bakış ama bence kürt kökenlilerin talepleri yerine getirilemez. bunun çok pratik ve mantıklı nedenleri var. daha önce yazan arkadaşlar da belirtmişler, ülkemizde en az 10 farklı etnik azınlık var, ben de şahsen bunlardan birine dahilim. kürtçe seçmeli ders olursa biz de kendi dilimizi isteycez, sonra diğerleri ve diğerleri... kürtçe tebalalar yazılırsa biz de kendi ilimizde kendi dilimizde tabela istiycez... ve sonra biz ayrı ibadethane istiycez ve böyle sürecek...

tüm bunlara harcancak parayla tekel işçileri kurtarılırdı. bence bunlar ülkenin sırtına gereksiz yük bindirmek olur.

Dedekilerine katılıyorum.Ama ırk ayrımı ayrı dier ayrımlar farklı nedense hepsini bi kefeye koyup azınlık diyorlar.
Açılım isteyen yok ama nedense bizim üzerimizde bile açılım yapmaya kalkışıyorlar.Ben kendimi asla bir azınlık olarak görmüyorum ve görmeyeceğim.Benimde atalarım savaştı burda ben Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan bir Türk vatandaşıyım ne inancım ne mezhebim bunu değiştiremez.Böyle sığ düşünen kişiler açılım diye tutturup ayrımlaştırmaya çalışıyor milleti.

fays
12-02-2010, 17:43
Ne yapılsın peki ? diğerleri de ister aman diye bir halk'ın taleplerine ket mi kurulmalı ? nitekim sosyal devlet,her etnik köken'in rahatça kendini ifade edebileceği platformların kurulması demektir. Herkes kendi kültürünü yaşama,koruma hakkına sahiptir. İster Çerkez olsun ister Roman olsun. Ancak bu ülke nedense ötekilere karşılık her daim bir husumet içinde. Daha geçenlerde Roman vatandaşlar yaşadıkları yerlerden sürüldüler. Kürtlerin geçmişte neler yaşadıkları da malumunuzdur. Acıların sona ermesi ve barış içinde yaşamak için bir takım düzenlemeler yapılmalı ve etnik kökeni ne olursa olsun herkesin mutlu ve kardeşçe yaşayacağı bir ülke kurulmalı. Burada sorulması gereken ise;bu dediğim,bu sistemde ne kadar mümkündür ?

vioLette
12-02-2010, 17:49
Ne yapılsın peki ? diğerleri de ister aman diye bir halk'ın taleplerine ket mi kurulmalı ? nitekim sosyal devlet,her etnik köken'in rahatça kendini ifade edebileceği platformların kurulması demektir. Herkes kendi kültürünü yaşama,koruma hakkına sahiptir. İster Çerkez olsun ister Roman olsun. Ancak bu ülke nedense ötekilere karşılık her daim bir husumet içinde. Daha geçenlerde Roman vatandaşlar yaşadıkları yerlerden sürüldüler. Kürtlerin geçmişte neler yaşadıkları da malumunuzdur. Acıların sona ermesi ve barış içinde yaşamak için bir takım düzenlemeler yapılmalı ve etnik kökeni ne olursa olsun herkesin mutlu ve kardeşçe yaşayacağı bir ülke kurulmalı. Burada sorulması gereken ise;bu dediğim,bu sistemde ne kadar mümkündür ?

fays bu eşitiklik ne açılımla olur ne kanunun verdiği haklarla.Halk karşısındakinin düşüncesini bile ayrım nedeni sayarken hükümet açılım hapıp eşitlik dese ne çıkacak halk buna itaat etmedikten sonra.Ben açılım hak v.s şeylere inanmıyorum bana ıslahat fermanını hatırlatıyor.Sen kanun koy uygulanmadıkca işe yaramaz.
Kürt kardeşlerimize ayrımı yapan bana göre devlet değil halktır.okuyup istedikleri mevkiye gayet rahatlıkla gelebiliyor.
Dillerini istediği gibi kullanabiliyorlar bazı düzenlemeler yapılmalı tabi ama bu o bölgeyi özellestirir ve sonu iyi yere gitmez.Ne yazıkki bu aşikar.

Ve birşey daha söyleyeyim.Kürt halkıyla terör aynı keyefe konulmamalı.Milli haktan çok onlara sağlık ve eğitimi koşul kılmalılar ki ya dağda yaşamaya yada iki ton kömüre muhtaç olup yanlış bir yola girmesinler:)

Kara_Kedi
15-02-2010, 00:51
tesbitlerine büyük ölçüde katılıyorum Violette.

ayrımcılık yasada deil ki ? ben de okudum inceledim. yasalarda hiç bir ulus kayrılmamış. ama uygulamada sorun var. bu da yasa ile düzelmez. kafaları temizlemek lazım. açılım hikaye.

zaten kürtler de hak arama konusunda başarısız, o yüzden durum kötüleşiyor. altyapı, sosyal imkanlar, iş gibi temel sorunları ikinci plana atıp kürtçe tabela, kürtçe isim gibi tuhaf şeylere takıldılar.

devlet bana adam gibi bir yaşam sunsun, görevlerini eksiksiz yerine getirsin, aileme ve bana çağdaş yaşam imkanları versin. kültürümü ben evimin içinde yaşarım.

vioLette
15-02-2010, 00:53
tesbitlerine büyük ölçüde katılıyorum Violette.

ayrımcılık yasada deil ki ? ben de okudum inceledim. yasalarda hiç bir ulus kayrılmamış. ama uygulamada sorun var. bu da yasa ile düzelmez. kafaları temizlemek lazım. açılım hikaye.

zaten kürtler de hak arama konusunda başarısız, o yüzden durum kötüleşiyor. altyapı, sosyal imkanlar, iş gibi temel sorunları ikinci plana atıp kürtçe tabela, kürtçe isim gibi tuhaf şeylere takıldılar.

devlet bana adam gibi bir yaşam sunsun, görevlerini eksiksiz yerine getirsin, aileme ve bana çağdaş yaşam imkanları versin. kültürümü ben evimin içinde yaşarım.

Kesinlikleee haklısın;)
insanların ırkı mezhebi dini tartışma konusu olmamalı ülkede sorun sağlık eğitim işsizlik üzerine olmalı ozaman kalıcı bir barış gelir bu açılım bunu destikce daha kötü oluyor.

bekarlarin_efendisi
10-04-2010, 06:46
fays gecenin bu saatinde tüm yorumlarını okudum gerçekten çok güzel düşünüyorsun söylediklerinin tamamına katılıyorum terör ancak o söylediklerin gerçekleştikten sonraa askeri operasyonla biter...

fuat547
23-06-2010, 05:43
deneme

nightmare
10-07-2010, 17:41
terörün 4 yıldan fazla sürdüğü her coğrafyada bi endüstri oluşurmuş araştırmalara göre, yani burdan para kazananlar bu terörün bitmemesi için elinden geleni yapıyor olay ne etnik kimlik ne özgürlük ne de başka bişey...

vioLette
11-07-2010, 02:37
Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmeliyim ki bende askerlik görevini layıkıyla yapmış herhangi bir gereklilikte seve seve vatan uğrunda savaşacak bir kürt'üm.

bazı arkadaşların yorumunu okuyorum yani kürt lafını sanki başka bişeyden dikkat edin ''şey''den bahsedermiş gibi anlattığını algılıyorum...
Bu beni hem üzüyor hemde zoruma gidiyor.
Bakın benim babam onun babası onunda babası bu topraklar üzerinde doğup büyümüş ve gene burda ölmüştür. benim aslım kürt, kendi konuştuğumuz bir dil var ve azımsanmayacak bir sayımız var.
Çok şükür bugüne kadar ne ben nede benim bir yakınıp kalkıpta bu ülkeyi bölecek faaliyetler içine girmedik girmeyizde...
Neden bazı arkadaşlar adını dahi söylerken bir ayrımcılıktan yana tavır sergiliyolar.
Arkadaşlar iddia ediyorum ben, bazı kendini En Atatürkçü insanım diyen insandan bile daha Atatürkçüyüm...
Zamanında Ahmet Kaya ben kürtçe bir klip yaptım dediğinde üzerine çatal bıçak fırlattılar bugünleri unutmayın. Bugün TRT6 yayında kime ne oldu vatanmı bölündü!!!
Sen kalkıp yok efendim kürtçe dil olmaz kürtçe eğitim olmaz dersen birileride kalkıp ben sizin hakkınızı savunuyorum bana destek olun deyip dağa çıkar.
Sen ona kürtçe kanal vermezsen o da gider başka başka içeriğinde ne olduğu bilinmeyen kanallar (ROJ TV. vs...)izler, dinler.
Ben İzmirde doğup büyüdüm nerdeyse kürtçeyi unutmak üzereyim, Neden?
Şimdi değil ama geçmiş yıllarda ben bunun ayrımcılığının yapıldığını çok gördüm.
ortaokulda bana Allahın kürt'ü diye hitap eden kişiler oldu ben bunu asla ama asla unutmam.
Eğer birşeyler yapmak istiyorsak önce birlik ve beraberliği sağlamamız gerekiyor.
Kurtuluş savaşında bu millet varını yoğunu ortaya koydu arkadaşlar
Bu vatani biz beraber kurduk öylede devam edeceğiz kimse kalkıpta beğenmeyen istemeyen vs. kendini bu ülkenin tek sahibi gibi görüpte bize misafir muamelesi yapmasın.

Konu terör ama nedense kürt aşağı kürt yukarı deyip duruyoruz.
Bakın PKK nın biz kürtlerin savunucuyuz dedikleri dönem eskilerde kaldı herkeste biliyor ki dış güçlerin kullandığı bir maşadır. Dış güçler olmasa kendi ayakları üzerinde duracak halleri yok.
Onların amaçları bu ülkeyi karıştırmak hep bir kaos içinde tutmak bize düşen millet olarak birlik olup öncelikle kendi içimizdeki sorunları halletmek.
Şunu unutmayın ki bizi dünyada yıkacak ne bir devlet nede bir güç vardır.
Bizi bizden başkası yıkamaz.

Çok doğru söylüyorsun Fuat.
Birde üst tarafta bir cümle yazmıssın buna gerçekten inanıyorum bazı kürtler(ayrışım için değil daha iyi anlata bilmek için bö sekil hitap ediyorum.) bazı Türklerden daha çok atatürkçü.
Benim Türk arkadasım (iyi niyetli olmasına rağmen) atatürk ü sevmez,diğer bi Kürt arkadasım ise benden bile atatürk aşığı.Tarih çalışırken Kurtuluş savasını okurken kız sinirlenip kükrüyor.!!!

asıl sorun insanın Sorun kafa tasında;)

nightmare
11-07-2010, 02:49
Anadoluda yaşayan hiç kimse kolay kolay benim etnik kimliğim şu diyemez zaten ....

İstiklal Marşını dinlediğinde heyecanlanıyor musun ?

Bayrağı gördüğünde gözlerinin içi gülüyor mu ? dalgalanışınındaki asaleti ve o bayraktaki tarihi, kahramanlığı hissedebiliyor musun ?

ozaman TÜRK'sün... o bayrak senin o marş senin bu vatan senin... ne olduğun değil nasıl hissettiğin önemli...

kacakkiz
12-07-2010, 11:45
Terör uyuşturucu ve kaçakçılıkla besleniyor bunlar kesilse mum gibi söner
kaynak olamayınca para olmanyıca yaşayamaz terör

vioLette
12-07-2010, 12:52
Terör uyuşturucu ve kaçakçılıkla besleniyor bunlar kesilse mum gibi söner
kaynak olamayınca para olmanyıca yaşayamaz terör

Bunun Türkiye ayağındakiler kim peki...sınırda pkk kimden alıp kime veriyor!

kacakkiz
12-07-2010, 13:13
:):):):) türkiye ağındakileri çok belli aslında meclisin içinde hatta

vioLette
12-07-2010, 13:25
:):):):) Türkiye ağındakileri çok belli aslında meclisin içinde hatta

Türkiye bağlantısı mafyalar.Ama ne tür mafya.Sözde Türk-Milliyetcisi geçinenler mafya babaları doğudaki sevkiyatı ülkeye saçıyor.Pkk hem Türkiyeden hem de doğudan(ama nedense batı ülkelerinden)aldığı destekle daha çok yaşar.Ya da başka bir görüntü ile karsımıza çıkar;)

Meclise gelince zaten görünenlerv e görünmediğini sanan bir sürü yardakcı var.Umarım hak ettiği yerleri alırlar....Şehitlerin kanıyla boğulacaklar gün gelip!

kacakkiz
12-07-2010, 13:58
inşallah ama benim umudum yok

vioLette
12-07-2010, 13:59
inşallah ama benim umudum yok

Bu 50 yılı gençlerimiz iyi değerlendirirse Türkiye hak ettiği yere gelecektir yeter ki inanalım ve birşeyler yapalım;)

nightmare
12-07-2010, 15:17
Bu 50 yılı gençlerimiz iyi değerlendirirse Türkiye hak ettiği yere gelecektir yeter ki inanalım ve birşeyler yapalım;)

gençlik facebook, iphone, lüx peşinde... benim pek umudum yok...

vioLette
12-07-2010, 15:42
gençlik facebook, iphone, lüx peşinde... benim pek umudum yok...

Gençlikliğin bi kısmı evet bunlara dalmıs ama hepsi değil;)
en azından eskisi gibi bilinçsiz değiller.BU dediğin yerlerde bile bilgi paylaşılıyor ve en azından neymis diyip okuyup izliyorlar bazı seyleri.Gerçekleri görsünlerde isterde face den ister twiterden...

nightmare
12-07-2010, 15:50
sanmıyorum faydalı bilgiler paylaştıklarını .. ama yinede umudumuzu kesmemek lazım bizde elimizden geldiği kadar bilgilendirmeliyiz çünkü bu konularda okullarda ders verilmiyor..

en son 1923 ve sonrası yok okullarımızda ... benim gördüğüm terör veya yakın tarih konusundaki sohpetlerde 90 ve sonrası doğanlar sıkılıyor...