PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türbana Hayir!!!

metin.307
21-09-2007, 01:52
Arkadaşlar egitim laik olmalı türbanla egitim aynı ortamda olmamalı .Egitimde olmamalı. Yarın türbanla giren fes kavuk,hatta ve hatta karapeçe ile içimize girecek ve eğitimde bir monotonlaşma,ikili gruplaşmalar olacak.Irak gibi olmak iztemiyoruz.Madem senin din inancın var ozaman bunada sagyı gösterin sayın dindarlar!biz dinsiz degiliz ALLAH'A KİTABA sonsuz inancımız var.Senin inancın kalbinde olsun....:mad:

sirmuzzy
21-09-2007, 01:59
reşit olmuş neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırtedebilen, cezai sorumluluk sahibi bir kıza "git başını aç öyle gel" demek saçmalıktır.

sirmuzzy
21-09-2007, 02:00
bu konu farklı noktalara kayacağı için şimdiden kilitlenmesi daha uygun olur.

Aykut Balaban
21-09-2007, 02:04
Kilitlenmesi yanlıs.
Hepımız medenı ınsanlarız ve tartısabılırız.
Kıtlene kıtlene,konusulmaya konusulmaya zaten bu noktadayız.
Türbanlı Kızların egitim görmeye hakkı yok mu ?
Baslarında bir örtu var diye dışlamak ne demek !
Farkındamısın bılmıyorum ama bugun Çankaya köşkunde Türbanlı bır hanım efendı var.
Bence Türban Üniversiteye girmelidir.
Fakat benımde aklıma takılan bır soru var dogrusu
Kara çarşaflılar ne olucak ?

sirmuzzy
21-09-2007, 02:06
aslında benim hiç çekincem yok. karaçarşafla üniversiteye girilse ne olacak ki?

Aykut Balaban
21-09-2007, 02:13
aslında benim hiç çekincem yok. karaçarşafla üniversiteye girilse ne olacak ki?
Bende bilmiyorum ne olucagını :)
Bu konuda çelişkilerim var.
Herkesın egitim hakki eşit olmali.Kim neye inaniyor ise inanmalı.Giyinme özgurlugu olmali.
Hepsinin yanidayim fakat Çarşaf olayı çok farklı gıbıme gelıyor.
Bılmıyorum AKP raporunu Çarşaf lafı geciyor mu Universite için.
Anayasaya aykırı bır konu oldugunu bılıyoruz.

Açıkçası bu konuda aklimda çok sorularım var..

sirmuzzy
21-09-2007, 02:16
evet karaçarşaf atatürk inkılapları kanununa aykırı. ama mecliste şuan hiçbir milletvekilimiz şapka takmıyor. :) bu da inkılaplar kanununa aykırı. :)

Aykut Balaban
21-09-2007, 02:18
evet karaçarşaf atatürk inkılapları kanununa aykırı. ama mecliste şuan hiçbir milletvekilimiz şapka takmıyor. :) bu da inkılaplar kanununa aykırı. :)
Dogru söze dicek lafimiz yok :)

Fakat zannedersem oradakı şapka lafı fes yerıne takılması için söylenmıstır.
Fes takma şapka tak.
Fes takmıcaksan hıc bıse takma :)
pek bı aykırılık yok sanırım:)

sirmuzzy
21-09-2007, 02:23
ne olursa olsun ülkeler laik olabilir. bizim ülkemiz de laik olmalıdır. ancak insanlar laik olmak zorunda değildir.devletler laik olur, insanlar laik olmak zorunda değildir.

Aykut Balaban
21-09-2007, 02:33
ne olursa olsun ülkeler laik olabilir. bizim ülkemiz de laik olmalıdır. ancak insanlar laik olmak zorunda değildir.devletler laik olur, insanlar laik olmak zorunda değildir.

Katılıyorum.

sinemiss
21-09-2007, 02:53
insanların dış görünüşleriyle yargılmamaları gerekir dinsize neden dinsizsin die sorulmuyo ve yabancı okullarda boyunlarında haçla okula giriliyosa isteyenin yarı çıplak sokaklarda gezmeye hakkı varsa kapatmaya da hakkı vardır "baş örtüsüyle" değil onun içindekiyle uğraşın eğer konu devlet meselesiyse inanç özgürlüğü varsa müslüman kadınında müslüman gibi yaşamasına saygı duyulmalıdır...
"başörtüsü başımı örtüyor beynimi değil..."

zuper
21-09-2007, 14:14
Arkadaşlar egitim laik olmalı türbanla egitim aynı ortamda olmamalı .Egitimde olmamalı. Yarın türbanla giren fes kavuk,hatta ve hatta karapeçe ile içimize girecek ve eğitimde bir monotonlaşma,ikili gruplaşmalar olacak.Irak gibi olmak iztemiyoruz.Madem senin din inancın var ozaman bunada sagyı gösterin sayın dindarlar!biz dinsiz degiliz ALLAH'A KİTABA sonsuz inancımız var.Senin inancın kalbinde olsun....:mad:

katılıyorum.

Flight
21-09-2007, 14:26
Bu konu çok uzar gider çokta tartışılır ama olgun bir şekilde tartıştığımız sürece konuyu kilitlemeyecegim.

Hicbir siyasi düşünce olmadan benimn kendi fikrim ise; Herkes dilediği gibi giyinebilmeli ve egitim konusunda inanc ile ilgili baskı kalkmalıdır. Ben kulağıma küpeyi başıma bandanayı takıp derse girebiliyorsam bu bir baskasini ilgilendirmeyecegi gibi, bir baskasinin ne giydigide hic mi hic umrumda olmaz. isteyen bikiniyle gelsin benim daha çok isime gelir tabi :)

Bu insanlar neden bu korkuyorlar anlamış değilim.

metin.307
21-09-2007, 14:55

türkiye cumhuriyeti sınırları içinde yaşıyorsan anayasa çerçevsinde belirlenen kurallar içinde laiktie deniyorsa laik olacaksın olamıyorsan ''ya bu deveyi güdeceksin yada bu diyardan gideceksin!''bunlar bloklaşmanın ilk aşamlarıdır...

metin.307
21-09-2007, 14:58
konuyu kitleme amacını ne bu topic neden açıkdı siyasi konular tartışısın diye kitlemenin anlamı ne.dindarlara destek vererek susmakmı???...

Flight
21-09-2007, 15:29
metin oncelikle sakin ol cunku sinirlendikce hata yapiyorsun tartismak istiyorsan tartisalim. Ha ama sunuda basinda belirteyim ilerliyen dakikalarda banada dindar demeye kalkma cunku cumle alem sana guler :) Hem benden olsa olsa pagan olur dindar falan olmaz.

Simdi bir;

konuyu kitleme amacını ne bu topic neden açıkdı siyasi konular tartışısın diye kitlemenin anlamı ne.dindarlara destek vererek susmakmı???...

bunu bana soyledigini farzediyorum cevap veriyorum, ben kimseyi kayirmiyorum kimseden yanada taraf degilim. ben burada tamamen kendime ozgu yaziyorum. Konunun tadini kacirmadigimiz surece sabahlara kadar siyaset yapabiliriz.

türkiye cumhuriyeti sınırları içinde yaşıyorsan anayasa çerçevsinde belirlenen kurallar içinde laiktie deniyorsa laik olacaksın olamıyorsan ''ya bu deveyi güdeceksin yada bu diyardan gideceksin!''bunlar bloklaşmanın ilk aşamlarıdır...

Bu oncelikle cok seviyesiz bir yaklasim. Oncelikle sen ya da ben bir insanin bu ulkeden gitmesine ya da kalmasina karar verebilecek son kisileriz. Laik kelimesinin bize ilk okulda nasil ogretildigini hatirliyor musun? Ben hatirlatayim din ve devlet islerinin ayri goturulmesi demektir. Peki egitimle bunun ne alakası var.

Herseyden once herkesin egitim almaya hakkı olmalı, egitim almayan cahillerle ugrasmaktan sıkıldım. Oncelikle herkese egitim. Ondan sonra tartisalim ne tartisilacaksa..

Aykut Balaban
21-09-2007, 15:41
Ya sev ya terk et mntıgı ile kimse yaklaşamaz bu olaya.
Kimsede bu olay böledır uymuyorsan git diyemez.

Unv. kim nasıl gıyınıyor,dini inançları ne ıse kımseyı ılgılendırmez.
Cumhurıyet alehine bir davranışları,yaptırımları var ise o zaman laf edersiniz fakat sadece basında türban var diye kimse çıkar öyle gır dıyemez.
Bugune kadar demekte çok büyük yanlıştır.

sirmuzzy
21-09-2007, 18:57

sen öyle düşünebilirsin. ben böyle düşünüyorum. hatta ben de laik bir insan değilim. günlük yaşamımda dini bi kenara koyamam

mysterious23
21-09-2007, 19:29

arkadaşım herkesin dini inançlarına saygı göstermek zorundasın.madem bu ülkede demokrasi var eşitlik var bu çerçevede herkes istediği kıyafetle okullara girebilmeli.Bunun aksini söylemek çok saçma .Başka dinlerdeki insanlara saygı gösterileceği zaman en ön saflara çıkan senin gibi düşünen arkadaşlar konu kendi inancına geldiği zaman niçin laikliğin arkasına sığınma ihtiyacı duyuyolar? zaten yakında demokrasi adına çok önemli bi iş yapılacak ve türban serbest olacak.......slmlar

metin.307
21-09-2007, 19:38
sen öyle düşünebilirsin. ben böyle düşünüyorum. hatta ben de laik bir insan değilim. günlük yaşamımda dini bi kenara koyamam

benim sinirlendigim birşey yok sadece egitimin içinde türbanı istemiyorum.sirmuzzy senin laik bir insan olmadıgın yorumlardan anlaşılıyor.Ama eger bakın söylüyorum olurda birgün türban serbest kalırsa ozaman bana hak verecek laik diger arkadaşlar.Ben bu diyardan gidilmeli demekle kasdettigim bu ülkede ana yasa neyse o uygulanacak;türban yasak oludugu halde bunu ihlal etmek isteyenlerden yani BEN TÜRBANSIZ YAŞAYAMAM BENİM AKLIM ONUN İÇİNDE GİZLİ KALSIN BEN BÖYLE KÖRÜ KÖRÜNE GELİŞMEMİŞ ÜLKEDEKİ İNSANLAR GİBİ,İRAN GİBİ!IRAK GİBİ!GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNDE YAŞARIM.Diyen insanlaradadır.ATA boşuna söylemdi egitimin laik olmasını...biz sizlere dini bi kenara koyun demiyoruz okula gelirken dini içinize alın öyle taşıyın.Bugün baş örtüsü yarın karapeçe olabilir ben burda bunu anlatmaya çalışıyorum yoksa banane isteyen istedigini giysin.Ve anfiler haremlik seramlık olursa işte ozman gelişmişilkten bahsetmeyin olmaz olamaz böyle bir düşünceyle böyle bir kafayla...

çalışkan
21-09-2007, 19:42

haklısın laik bir ülkede yaşıyoruz ama türbanın engelenmek istemesi laikliğe uymuyor atatürkün koyduğu ilkelerde ve yaptığı her şeyde eğitimi sonuna kadar destekliyor eğitimi sonuna kadar desteklemesi onun türbenlıları eğitmeyelim anlayışında olduğunu göstermez heralde bu laik ülkeye tek zarar verecek olan şey bölücülük ve törör eylemleridir asıl önemli olan konu türbanın buna alet edilmemesi ve törörü engelemeye çalışmaktır

metin.307
21-09-2007, 19:45
ikinci bi artı bu düşünce yasa yürülüge girmiyecek ozaman neden girmedigin yakından medyadan pror.lardan hepimiz duyacagız.Tamam demokrası var ama demokrasinin ne demek oldugunu tanımının ne oldugunu çok iyi bilmek lazm...

duyguuu
05-10-2007, 00:37
bu ülkede, başörtüsü ve benzeri örtünme biçimleri hiçbir zaman problem olmamıştı. tâ ki, türban icat edilip, bir bayrak gibi insanların gözüne sokulana kadar.

duyguuu
05-10-2007, 00:39
ha kafanda türbanla dolaşmışsın, ha kolunda gamalı haçla... ikisi arasında temel olarak hiçbir fark yoktur

demetg21
05-10-2007, 00:39

sana slm dahi vermek istemezdim ama biz müslüman çocuğuyuz başötüsü yada türban nasıl bizim inancımızsa slm da öyledir her ne kadar inançsız biri olsanada biz allah kuluyuz sana slm slm allahın slmdır tıbkı türbanın olduğu gibi madem türbana karşısın o zaman çevrendeki kişileri yani bauyanlarıı açık saçık giydir sokağa sal işteeeee bu sana yakışır senin allah inancın olsaydı böyle sdüşünmezdin ben eğitimimi türbanla gerekirse kara peçeyle yaparım ama oramı buramı açıp yapmam bu bir nevi bizim tabirimizle ........... bunu söylemek yine yakışmaz artık cidde sıkıyosun bir laiklik almış başını gidiyor ne ya bu laiklik bu ülkede laiklik varsa iman varrrrrrrrrrrrrr ubutmayın senin değil bu dünya laiklerin de değil allahın sen dediğim gibi ananı bacının başını istersen neresini açıyosan aç bak o zamn sana ne diyolar .ok mu güzel offfffffffffffff çekmleri erkeklerin bu sana yakışıyomu madem laiksiniz bikiniyi giydir sal yola sonuda hayrola al sana laiklijk ama bilmem anan bacın eve sağ dönermi sayın allaha kitaba inana laik şahıs unutma topraktan geldik toprağa gideceğiz

ANA RAHMİNDEN GELDİK PAZARA BİR KEFEN ALIP DÖNECEĞİZ MEZARA
Hadisi şerif:HER CANLI BİRGÜN ÖLÜMÜ TADACAKTIR
bunca inançlı insanların vebalini alıyosun bunun hesabını nasıl verceksiniz elini vicdanına koy ve düşün SENİ KİM YARATTI VE NİÇİN???????????

duyguuu
05-10-2007, 00:41
nasıl anlatmalı ki, bunun bir kere yolunu açtın mı, artık sonu gelmez. diyelim, bıraktın, üniversiteye girdiler, okuyup, mezun oldular. bunun sonraki aşaması, "madem devlet bizi okuttu, niye devlet dairelerinde çalışamıyoruz?" olacak. sonra yeni bir kampanya başlayacak: "türbanlıların devlet dairesinde çalışamama zulmüne son!"

duyguuu
05-10-2007, 00:43
islam dininin kurallarını harfiyen uygulamak amacı ile inançlarının gereği olarak türban kullanan bu kadınların, babaları öldüğünde erkek kardeşlerine oranla yüklü bir mirastan yarım pay almayı da islamın kuralı olarak kabul etmeleri gerekir. pratikte kaç türbanlı kadın bunu kabul eder?

ya da adli bir olayda kadının şahitliğinin erkeğinkine eşit olmaması nedeni ile kendileri, çocukları veya kocaları boş yere hapise girse, bunu islamın kuralıdır ne yapalım diye boyun mu eğerler? yoksa tüm bu durumlarda "islam kuran bahane çıkarıma dokunma" diyerek karşı mı çıkarlar?

eğer bu sorulara "evet bu durumları aynen kabul ederim allahın emri böyledir" diyen bir kadın çıkarsa gerçekten inançlarını yaşadığına emin olunabilir. fakat bu durumlarla karşılaşıp kendi çıkarlarını korumaya kalkarlarsa, örtünmelerinin samimiyersiz ve riyakar bir davranış olduğunu ortaya çıkar.

demetg21
05-10-2007, 00:43
bu ülkede, başörtüsü ve benzeri örtünme biçimleri hiçbir zaman problem olmamıştı. tâ ki, türban icat edilip, bir bayrak gibi insanların gözüne sokulana kadar.

KIZIM SEN O ZAMAN TÜRBAN MADEM SENİN İÇİN HİÇ BİR ANLAM İFADE ETMİYOSA O ZAMN MÜSAİT YERİNİ AÇ GEZ ARKANDAN OFFFFFF ANAAAAAMMM DEDİKLERİ ZAMAN BU SENİN HOŞUNA GİDİYOSA SAYGI DUYARIM ALLAH İNANCIN YOKSA EN AZINDAN SAYGIN OLSUN SENİN ALLAH YARATTI

AĞA OLSAN PAŞA OLSAN BEY OLSAN YAKASIZ GÖMLEĞE SARILIRSIN BİR GÜN

SENİ DE ALLAH YARATTI SEN DE BİRGÜN ÖLÜMÜ TADACAKSIN BUGÜNÜN VAR YARINI YOK YOK EĞER BENİM SENETİM VAR DİYOSAN YAŞAMAK İÇİN SANA GÜLERİM:)

duyguuu
05-10-2007, 00:44
sen Allah korkusuyla ben ALLAH sevgisiyle yaşıyorum cnm bnm!!

duyguuu
05-10-2007, 00:45
#9916264 !?

ilhan selçuk'un; her zaman olduğu gibi konuya yine çok açık ve kolay anlaşılır şekilde değindiği makalesinin son bölümü;

"... dinci gazeteler türbanın kuran-ı kerim'den kaynaklanan ödev ve görev olduğunu sürekli yazarlar... yok öyle şey! türban ve benzerleri, kıskançlıktan çarpılmış erkek egemenliği mantığının giyim kuşama yansımış yasağından türetilmiştir.

hem kuran-ı kerim'in açık seçik yasakları ve kuralları varken bizim dinciler neden yalnız tesettürü yeğliyorlar? eğer mübarek dinimizin ve kuran-ı kerim'in kurallarını yerine getirmek istiyorsak; hırsızların eli kesilmeli, kız çocuğu erkeğe göre mirasın yarısını almalı, koca "boş ol" dediği zaman evlilik son bulmalı...

bunlar gibi nice konuda gıkı çıkmayan dinciler, neden türban üzerinde duruyorlar? çünkü onlar vicdan müslümanı değil, cüzdan islamcısı olarak icrayı faaliyet etmektedirler."

eÜp_07
05-10-2007, 01:58
bak kardeş eğer bu ülkede laiklik varsa bunu sen yada senin gibi düşünenler savunuyosa unutmaki sana o aklıda rabbim veriyo en azından ona saygı duyyyyyyy bu deveyi bence siz güdeceksiniz yada arkanıza baka baka gideceksiniz bence sen o küçük beynini bu tür konulara yönlendirme aklın ermez bu tür konulara geldiğin yeri unutma sen laik ollllllllllllllllllll olabilirsen tabiiiiiiiiiiii

demet forum içerisinde konuşmalarına dikkat et..

atlantik
05-10-2007, 03:51
demet forum içerisinde konuşmalarına dikkat et..

bakın bu konuda size en güzel cevabı yarın verecegim yarınki konumu mutlaka okuyun size en güzel cevap olacaktır

atlantik
05-10-2007, 03:56
bak kardeş eğer bu ülkede laiklik varsa bunu sen yada senin gibi düşünenler savunuyosa unutmaki sana o aklıda rabbim veriyo en azından ona saygı duyyyyyyy bu deveyi bence siz güdeceksiniz yada arkanıza baka baka gideceksiniz bence sen o küçük beynini bu tür konulara yönlendirme aklın ermez bu tür konulara geldiğin yeri unutma sen laik ollllllllllllllllllll olabilirsen tabiiiiiiiiiiii

demet yarınki konumu okumanızı tavsiye ediyorum pek hoşunuza gitmeyecek ama ben yinede okumanızı tavsiye edyorum

Flight
05-10-2007, 13:21
demet seni bir kez daha uyarmayacagim bilgin olsun.
Ayrica senin Allah korkun var diye benim olmak zorunda degil. Zirt pirt vurgulayip durma hepimiz muslamaniz diye.. Nerden biliyorsun hepimizin musluman oldugunu? Sen turbanin icin ayri tutuldugunu soyluyorsun ama ayni sey sende yapiyorsun..

şilan
05-10-2007, 13:38
ya akadaşalr şimdi yazdıklarınızı okudumda demete benimde bir çift sözüm var.
burda herkes kendi düşüncesini söylemekte, yazmakta özgürdür.ama senin yazdığın şeyler hiç hoş değil bu ülkeden gitmesi gereken birileri varsa sen ve senin gibilerdir.

fako57
05-10-2007, 13:58
Öncelikle bu konuyu kitlemediğiniz için tşkk. Fli..

Arkadaşlar bakın hala bazılarının oyunlarına çanak tutuyorsunuz ve bu forumda bile çözümdeğil kutuplara kaymaya çalışıyorsunuz?

Bu ülkeyi terketmek kelimesini kullanan arkadaşı söylediği kelimeyi birkez daha düşünmesini istiyorum? Terket dediğin kişilerin binlerc şehiti var bu ülkede?

Arkandan ooffffff derler filan gibi diyen arkadaşım,bakbi çevrene senin hergördüğün saçı açık olan sence öylemi?hiçmi gerçekten saçı açık arkadaşın akraban yok,peki bigün abin kardeşin böyle biri ile avlenmeye kalksa bu düşüncelerinle yaşaya bilirmisin?

ŞİMDİ BENDE ACİZANE FİKRİMİ SÖYLİYİM;
BU ÜLKENİN HİÇBİR ZAMAN BİR ŞERİAT ÜLKESİ OLMASINA İZİN VERMEYİZ,BAŞTA İNANCI YÜKSEK OLAN BEN OLMAK ÜZERE, AMA ARTIK ŞEKİL VE İDEOLOJİLERDEN SIYRILIP YENİ DÜNYAYA AYAK UYDURUN?

Bırakın herkes istediği gibi yaşasın,
M.Kemal Paşa, T.B.M.M nin açılışını dualarla yasinlerle yapmıştir,bugün bunun denesek ne olur dersiniz?

Lütfen Kendinize gelin kutuplarda değil odakta birleşin...

hlme_05
05-10-2007, 14:34
insanın kafası örtülü olabilir ama içindeki fikirler önemlii bikaç grup farkı düşüne bilir ama bunu herkeze yüklememek lazım o yüzden türbana hatır veya evet demek bişey degiştirmez

atlantik
05-10-2007, 15:48
konu bencede kapanmasın herkes fikrini söylemekte özgürdür tabbi seviyeli bi şekide

fako57
05-10-2007, 17:03
arkadaşlar yapıcı mesajlar vermemiz hepimiz için daha yararlıdır

lazkopat
05-10-2007, 17:52
İsteyen istediği gibi eğitim ve öğretim hakkına devam edebilmelidir. Dini inançları yüzünden kimse temel hak ve hürriyetlerinden yoksun bırakılmamalıdır.
Eğer bu hoşgörüyü Türk milletine sağlayamazsak bu ülke kaosdan hiçbir zaman kurtulamaz.. Unutmayalım ki Osmanlı devleti farklı dinlerin mensuplarına gösterdiği bu hoşgörü sayesinde asırlarca birçok farklı milleti bünyesinde barış ve sukunet içerisinde barındırmıştır.

fako57
05-10-2007, 17:53
ewet başka olumlu mesajlar artıyor:)

çalışkan
05-10-2007, 18:11
sana slm dahi vermek istemezdim ama biz müslüman çocuğuyuz başötüsü yada türban nasıl bizim inancımızsa slm da öyledir her ne kadar inançsız biri olsanada biz allah kuluyuz sana slm slm allahın slmdır tıbkı türbanın olduğu gibi madem türbana karşısın o zaman çevrendeki kişileri yani bauyanlarıı açık saçık giydir sokağa sal işteeeee bu sana yakışır senin allah inancın olsaydı böyle sdüşünmezdin ben eğitimimi türbanla gerekirse kara peçeyle yaparım ama oramı buramı açıp yapmam bu bir nevi bizim tabirimizle ........... bunu söylemek yine yakışmaz artık cidde sıkıyosun bir laiklik almış başını gidiyor ne ya bu laiklik bu ülkede laiklik varsa iman varrrrrrrrrrrrrr ubutmayın senin değil bu dünya laiklerin de değil allahın sen dediğim gibi ananı bacının başını istersen neresini açıyosan aç bak o zamn sana ne diyolar .ok mu güzel offfffffffffffff çekmleri erkeklerin bu sana yakışıyomu madem laiksiniz bikiniyi giydir sal yola sonuda hayrola al sana laiklijk ama bilmem anan bacın eve sağ dönermi sayın allaha kitaba inana laik şahıs unutma topraktan geldik toprağa gideceğiz

ANA RAHMİNDEN GELDİK PAZARA BİR KEFEN ALIP DÖNECEĞİZ MEZARA
Hadisi şerif:HER CANLI BİRGÜN ÖLÜMÜ TADACAKTIR
bunca inançlı insanların vebalini alıyosun bunun hesabını nasıl verceksiniz elini vicdanına koy ve düşün SENİ KİM YARATTI VE NİÇİN???????????

arkadaş sana ne diyebilirimki hiç hoş değil savunduğun şeyi böyle batırmana gerek yok türbana izin verilse bile sen böyle konuştuktan sonra acaba hatamı yaptık diye sorar kendilerine bazıları vede haklı olurlar offffffff diye açık olan bayanların ardından laf atanlar türbanlı olanların ardından atamazlarmı yani bu nasıl bir düşünce tarzıdır tüm türbanlıların bu şekilde düşündüğünü sanıyo bazıalrı ve ondan dolayı bu şekilde davranıyorlar türbana senden rica ediyom uslubunu değiştir

efendi
05-10-2007, 22:59
öncelikle herkese selam.(aley.)
ben bu konuda düşüncemi belirteyim başörtüsü konusu heralde çok ilgi çekici her yerde bu tartışılıyor televizyonda,mecliste,sokakta,kahvede,..her yerde baş örtüsü konusu.Başörtüsüne karşı olmak çok komik yani bir eşyaya karşıyım diyorsunuz ben şöyle desem ''ben pantolona karşıyım,ben kemere karşıyım,ben gömleye karşıyım gibi..çok komik bir durum bir elbise bir aksesuar genel olarak bir kıyafete karşı olmak saçma
başörtüsünü müslüman bir kişinin söylememesini istiyorsunuz bu konu açılmasın sizden(karşı olanları kastediyorum)yüksek puanlar almış sizin gibi liseyi bitirmiş sizin gibi T.Cumhuriyeti vatandaşı,sizinle aynı sofrada oturan bir kardeşiniz var bu kardeşiniz başını örtmek istiyor bu onun tercihi ama karşısına dikilmiş yoook o kadar da değil sen haddini bil git inek sağ tarlayı sür evinin kadını ol!! deme küstahlığında bulunuyorsunuz ve hatta birisi bu diyardan gidersin diyorsun bu hadsizlik,cehalet,kasti bir ideolojik linç görüşüm budur daha da uzatmayacağım

cherryfe
05-10-2007, 23:16
Öncelikle bu konuyu kitlemediğiniz için tşkk. Fli..

Arkadaşlar bakın hala bazılarının oyunlarına çanak tutuyorsunuz ve bu forumda bile çözümdeğil kutuplara kaymaya çalışıyorsunuz?

Bu ülkeyi terketmek kelimesini kullanan arkadaşı söylediği kelimeyi birkez daha düşünmesini istiyorum? Terket dediğin kişilerin binlerc şehiti var bu ülkede?

Arkandan ooffffff derler filan gibi diyen arkadaşım,bakbi çevrene senin hergördüğün saçı açık olan sence öylemi?hiçmi gerçekten saçı açık arkadaşın akraban yok,peki bigün abin kardeşin böyle biri ile avlenmeye kalksa bu düşüncelerinle yaşaya bilirmisin?

ŞİMDİ BENDE ACİZANE FİKRİMİ SÖYLİYİM;
BU ÜLKENİN HİÇBİR ZAMAN BİR ŞERİAT ÜLKESİ OLMASINA İZİN VERMEYİZ,BAŞTA İNANCI YÜKSEK OLAN BEN OLMAK ÜZERE, AMA ARTIK ŞEKİL VE İDEOLOJİLERDEN SIYRILIP YENİ DÜNYAYA AYAK UYDURUN?

Bırakın herkes istediği gibi yaşasın,
M.Kemal Paşa, T.B.M.M nin açılışını dualarla yasinlerle yapmıştir,bugün bunun denesek ne olur dersiniz?

Lütfen Kendinize gelin kutuplarda değil odakta birleşin...

Arkadaşım çok haklısın...

başörtülü insanlar ellerinden kişisel özgürlükleri alınmaya çalışıldığı için kendilerini savunmakta sonuna kadar haklılar. Ve arkadalarında büyük bir çoğunlukla olacağızda.

Ancak olayı farklı yönlere çekmeden kişilerin dini inançları ile ilgili yorum yaparak ve hatta sert ve çizgiyi aşan yorunmlar yaparak başörtü özgürlüğünüze inanç özgürlüğünüze set çekmeyin.Çünkü o zamn tartışma farklı boyurlara taşınıyor.
Burda kimse kimsenin inançlarının muhasebesini yapamaz. Ancak toplumsal sorun haline gelen sorunları tartışabiliriz. Ben başörtülü değilim diye kimse benim inançlarıma laf edemez.Veya sen başörtülüsün diye sana kimse siyasette kullanıyorsun diyemez,dememeli...

Türbana Hayır olduğu gibi Türbana Evet başlığıda var.
bunu kabul edenler olduğu gibi etmeyenlerde olacaktır. Ancak bu toplumda görülen etmeyenler daha az çoğunluktadır..

Saygılar...

marlboro
05-10-2007, 23:32
mevzu çok derin.laiklik bence amacından uzaklaşmış.ülkemizde insanların üzerinden pirim yaptığı bir konu haline gelmiş.laiklik çağdaşlıktır deyip ahlaksızlığı meziyet sayanlarda laiklik dinsizliktir deyip atatürk düşmanlığı yapanlarda laikliği kendi çevrelerinde pirim yapmak için kullanıyorlar.laiklik çağdaşlık halk tabiri ile açık giyinmek olsaydı,başta laikliği bu ülkeye getiren insanın ( atatürk ün ) annesi,hanımı,kız kardeşi açık giyinmezmiydi.
madem özgür bir ülkeyiz türban eğitime engel olmamalı.ama benim özgürlüğümüde kısıtlamamalı.sınırsız özgürlükte zararlı tabi.üniversitelere çarşaf altında bombalar sokulmamalı.zaten dinimizde kara çarşafla örtülünecek diye bir kaide yok.kadınlar içinde erkekler içinde bunun standartları açık.
bence türban serbest olsun en fazla 1 ay konuşulur sonra ebedi unutulur.
başkalarının özgürlüğünü ihlal etmedikçe herkes serbest olmalı.kimse inançları yüzünden haklarından mahrum edilmemeli.

madem egemenlik kayıtsız şartsız milletin yıllardır tartışılan bu konu halka sorulsun.herşeye gücü yeten devletimizin bunu yapmayamı gücü yetmeyecek.halka sorulmalı çünkü eğitim alacak çocuklar halkın çocukları.siyasilerimiz bu konuyu çözmeye yanaşmaz çünkü üzerinden siyaset yapılacak önemli bir koz ellerinden gider.(hangi görüşü savunan parti olursa olsun ) dinin devlet işlerine karışmasının osmanlı devletine verdiği zararları çok iyi görüp laiklik kavramını ülkemizde uygulayan atatürk hayatta olabilse bu tartışmalara ne derdi acaba. günümüzde yazılanlar bu konuda tartışılanlara bakıyorumda çok yazık...

fako57
06-10-2007, 00:32
ewet başka olumlu mesajlar artıyor,

hepiniz paylaşımcı ve olumlu insanlarsınız buna çok seviniyorum.

demetg21
08-10-2007, 23:28
Medeniyet söküp atmaksa baştaki ağı,
Sizden daha medeni afrika yamyamları
Eğer medeniyet açmaksa bedeni
Desenize, hayvanlar sizden daha medeni
Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne,
Acırım tükürüğe Billah tükürsem yüzüne

M.AKİF ERSOY
MİLLİ ŞAİRİMİZin yazısın türbana evetde bi arkadaştan aldım. milli şairimiz sonuna kadar katılıyoruz.anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az...
ünlü şairimizin yazısı birilerine kapak olsun. özellikle başörtü kurallarına uymayan bu ülkeden gitsin diyenler... bu cvp sizedir. istiklal marşının yazarının şiiridir...

atlantik
08-10-2007, 23:44
Medeniyet söküp atmaksa baştaki ağı,
Sizden daha medeni afrika yamyamları
Eğer medeniyet açmaksa bedeni
Desenize, hayvanlar sizden daha medeni
Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne,
Acırım tükürüğe Billah tükürsem yüzüne

M.AKİF ERSOY
MİLLİ ŞAİRİMİZin yazısın türbana evetde bi arkadaştan aldım. milli şairimiz sonuna kadar katılıyoruz.anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az...
ünlü şairimizin yazısı birilerine kapak olsun. özellikle başörtü kurallarına uymayan bu ülkeden gitsin diyenler... bu cvp sizedir. istiklal marşının yazarının şiiridir...

demet sen yine olyları kızıştırıyosun ülke ne halde kaç şhit verilmiş sen hala türban derdindesin bence onları tartışalım biz, bu şiiride git diger bölümde ver sen ben başörtüsüne değil türban altına gizlenmiş zihniyete karşıyım eminimki " anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az" bu sana çok güzel kapak olmuş açtıgım cumhurbaşkanı atatürk konulu yazıdaki burada veriyorsun çok etkilendin galiba

demetg21
09-10-2007, 00:11
türbana evetde şehitler üzerine yazdığım şeyleri oku sonra gel cvp ver ok

tuqce
09-10-2007, 00:24
arkadaşlar önceki yazıları okudum bazı arkadaşlarımız olayları saptırıyo Allah aşına türbanla inananışın , ibadetin ne alakası var . ya ben açıkta olsam kapalıda olsam kimse benim yaptığım ibadetimi sorgulayamaz .ya senin ne hakkın var bi insen türban takmıyo diye onu bu kadar aşalamaya
yapmayın arkadaşlar buraya her yaştan insan geliyo en deli çağında lise öğrencileri geliyo dinden soğutcaksınız onları bırakın tartışmayıda burda peygamber efendimiz (s.av) in özelliklerini anlatın genç arkadaşlarımıza dinimizi sevdirelim

demetg21
09-10-2007, 00:36
diline sağlık tuğçe...

demetg21
09-10-2007, 00:38
haa bide burdan bi çok kişden özür diliyorum. önceki yazılar bana ait değildir. benim adıma yazan biri olmuş. konu biraz farklı yansıtılmış.herkesten özür diliyorum. onları yazan ben değilim.

demetg21
09-10-2007, 00:39
bırakalım türbanı, başörtüsünü. teröre lanet edelim.

atlantik
09-10-2007, 01:01
türbana evetde şehitler üzerine yazdığım şeyleri oku sonra gel cvp ver ok

demet demet güzel kardeşim benim konuları neden bukadar saptırıyorsun anlayamıyorum ben okuyorum tüm msj ları teşekkürler sanaa artık cevap vermeyecegim bu son ayrca şunuda belirteyim benim annemin ve kardeşimin de başı kapalı çevremdeki insanlarında çogu kapalı beni farklı lense etme benim canımıda daha fazla sıkma yoksa bende senin canını sıkmak zorunda kaacagım haberin olsun açık olmama ragmen içimdeki allah sevgisi ve dini bilgim seni geride bırakır kendine iyi bak güzel kardeşim benim

atlantik
09-10-2007, 01:02
haa bide burdan bi çok kişden özür diliyorum. önceki yazılar bana ait değildir. benim adıma yazan biri olmuş. konu biraz farklı yansıtılmış.herkesten özür diliyorum. onları yazan ben değilim.

:confused::)

By_MeMuR
09-10-2007, 11:11

Kesinlikle başka yorum okumadan seninkini yorumluyorum....
Sana laf bile dememem lazım çünkü Peygamber Efendimiz Cahillerle Tartışmayın Buyuruyorlar....
Ulann Allah İnancın Var Kitap İnancın Var Madem Ne Emrediyor Allah Ne emrediyor Kitap....
Sen Hangi Kitaba İnanıyorsun.....
Bu Biiiirrrr.....

Artı Ulan adam keçi sakalıyla şortla kısa pantolonla yarı çıplak okula geliyorda neden baş örtüsüyle gelmesin....
Basit küçük bir bez parçası bunu siz diyordunuz....
Bu ikiiii......

Üçüncüsüde Ulan Geri Kafalı Senki Baş örtülülere geri kafalı diyen odun kafalı.....
Senin peşinden koştuğun herşeyine özendiğin herşeyini örnek aldığın amerikada, avrupada baş örtüsü kıyafet serbest...
Sen nesin ne yapmaya çalışıyorsun kimin peşinden gidiyorsun.....

By_MeMuR
09-10-2007, 11:30

Dindarlara destek vererek susmak ne demek ya....
Sen ne tür bir insansın arkadaşım.....
Sen eğitimini ilkokuldan başlayarak tekrar tamamla....
Tamam...

Flight
09-10-2007, 11:51
By_Memur 1 ay sureyle sitemizden uzaklastirildin. Once insan gibi tartismayi ogren birde icimde kalmasin cevapta vereyim..

Kesinlikle başka yorum okumadan seninkini yorumluyorum....
Sana laf bile dememem lazım çünkü Peygamber Efendimiz Cahillerle Tartışmayın Buyuruyorlar....
Ulann Allah İnancın Var Kitap İnancın Var Madem Ne Emrediyor Allah Ne emrediyor Kitap....Sen Hangi Kitaba İnanıyorsun.....
Bu Biiiirrrr.....

Kitap basinizi ortun diye birsey soylemiyor once bir kac kez kurani kerim oku ondan sonra tartis.. okumadigi bir seyi ancak bir cahil savunur..

asetunc
09-10-2007, 13:30
By_Memur 1 ay sureyle sitemizden uzaklastirildin. Once insan gibi tartismayi ogren birde icimde kalmasin cevapta vereyim..

Kitap basinizi ortun diye birsey soylemiyor once bir kac kez kurani kerim oku ondan sonra tartis.. okumadigi bir seyi ancak bir cahil savunur..

Kitap Başınızı örtün demiyor ama sakının diyor; Kur-an'ı KErim Nur Suresi 31. Ayeti Şöyledir;

31.Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz."

Bunu Söyleyen Allah Teala'dır O'nun Dediklerine de Karşı Gelecekseniz Sonunuzu Siz düşünün... Hem Müslümanız Hem Dine saygılıyız diyorsunuz.. Olan birşeyi de inkar etmeyin bari..

şilan
09-10-2007, 13:35
ya ne kadar üzücü tartışamıyoruz bile konular amacından çok farklı yerlere gidiyor.herkesin inancına saygı duyalım.ve terörü lanetleyelim.15 şehidimiz nur içinde yatsınlar...

Flight
09-10-2007, 14:19
Kitap Başınızı örtün demiyor ama sakının diyor; Kur-an'ı KErim Nur Suresi 31. Ayeti Şöyledir;

31.Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz."

Bunu Söyleyen Allah Teala'dır O'nun Dediklerine de Karşı Gelecekseniz Sonunuzu Siz düşünün... Hem Müslümanız Hem Dine saygılıyız diyorsunuz.. Olan birşeyi de inkar etmeyin bari..

Sanirim bir cevap hakkim var, oncelikle sagol bana bu firsati verdigin icin;

1) Muslumanim dedigimi herhangi bir yerde goster buyuklugunu kabul edeyim.
2) Ayetin kimin yorumu oldugunu cok merak ettim.

asetunc
09-10-2007, 14:45
Sanirim bir cevap hakkim var, oncelikle sagol bana bu firsati verdigin icin;

1) Muslumanim dedigimi herhangi bir yerde goster buyuklugunu kabul edeyim.
2) Ayetin kimin yorumu oldugunu cok merak ettim.

Ben sana Müslümansın Demedim ki Zaten Bu bir...
İkincisi Ben ayetin kendi orjinal haliyle yazdım yorum falan değil bu yazdığım... Bakmak istersen ilk önce bi abdest al sonra Kur-an'ı Kerim meali al eline Nur Suresi 31. Ayetini aç oku veya bunu yapamam diyorsan http://www.biriz.biz/kuran/nur/24nur.htm buna tıkla okursun...

Flight
09-10-2007, 15:58
Ben sana Müslümansın Demedim ki Zaten Bu bir...
İkincisi Ben ayetin kendi orjinal haliyle yazdım yorum falan değil bu yazdığım... Bakmak istersen ilk önce bi abdest al sonra Kur-an'ı Kerim meali al eline Nur Suresi 31. Ayetini aç oku veya bunu yapamam diyorsan http://www.biriz.biz/kuran/nur/24nur.htm buna tıkla okursun...

Oncelikle konu buralara kadar uzadigi icin diger arkadaslar kusura bakmasinlar asetunc bu konu hakkinda sana burada son cevabimdir. Baska bir konu ac orada tartisalim isterse...

Cevaba gelince;

bana “hımar” kelimesinin Turkcesini soyler misin? Kuran-ı Kerim' i her insan kendine gore yorumluyabilir bu kul ile yaratici arasindadir ancak kendi yorumunu baskalarina dikte etmek buyuk bir suc olsa gerek diye dusunuyorum..

asetunc
09-10-2007, 16:23
Oncelikle konu buralara kadar uzadigi icin diger arkadaslar kusura bakmasinlar asetunc bu konu hakkinda sana burada son cevabimdir. Baska bir konu ac orada tartisalim isterse...

Cevaba gelince;

bana “hımar” kelimesinin Turkcesini soyler misin? Kuran-ı Kerim' i her insan kendine gore yorumluyabilir bu kul ile yaratici arasindadir ancak kendi yorumunu baskalarina dikte etmek buyuk bir suc olsa gerek diye dusunuyorum..

Kur-an'ı Kerim'in tek bir yorumu vardır herkes onu kendine göre yorumlayamaz. kendi isteğine göre değiştiremez...

Hımar kelimesine Gelince, Buradan Öğrenebilirsin... http://www.suleymaniyevakfi.org/modules/nsections/index.php?op=viewarticle&artid=56

Flight
09-10-2007, 16:28
Kur-an'ı Kerim'in tek bir yorumu vardır herkes onu kendine göre yorumlayamaz. kendi isteğine göre değiştiremez...

Hımar kelimesine Gelince, Buradan Öğrenebilirsin... http://www.suleymaniyevakfi.org/modules/nsections/index.php?op=viewarticle&artid=56

Ben anlamini zaten biliyorum ama sayemde seninde ogrenmene sevindim, soylediklerinle daha fazla celismeden bu tartismayi sonlandirsak nasil olur?

asetunc
09-10-2007, 16:32
Ben Anadolu İmam Hatip Mezunuyum Doğal Olarak Biliyorum Bunları...

Başörtüsü Allah'ın emridir, Kimse buna karşı gelemez...

atlantik
09-10-2007, 16:40

ya valla en sonunda insanı çileden çıkartacaksınız şu mübarek ayda kalp kırmayacagım "allah ın selameti üzerinize "olsun umarım bu size en güzel cevap olur......

Flight
09-10-2007, 16:41
Üslubun cok yanlis ve en basindan bu yana sirf bu yuzden sana cevap yaziyorum. Bu konuda kesinlikle taraf degilim, yani isteyen orter isteyen acar beni hic mi hic baglamaz. Sadece biraz objektif bakmaliyiz konuya, ancak boyle cozum uretilebilir yoksa sen beni yersin ben seni bu boyle yillarcada gider.

Sen fikrini karsi tarafa dikte etmeye calistigin surece eline hicbirsey gecmeyecektir gecmezde... Yarin obur gun bu ve benzer konularda kanda dokulur. Kimse cikipta dinimiz icin yaptik demesin! Once hosgoru...

atlantik
09-10-2007, 16:47
Ben Anadolu İmam Hatip Mezunuyum Doğal Olarak Biliyorum Bunları...

Başörtüsü Allah'ın emridir, Kimse buna karşı gelemez...

evet okulunda sana sadece bişey ögretmeyi unutmuşlar hoşgörülü olmayı

kadertekin
09-10-2007, 17:09
Arkadaşlar bu biz bu dünyaya çırılçıplak ve kimliksiz geliyoruz ve giderken de çıırılçıplak ve kimliksiz gideceğiz.Bize kazandırılan tüm sıfatlarımız sonradan yüklenen anlamsız ve boşş.Herşeyden önce insanız evet!Ercinsel ve lezbiyen de olsak,Aborjin veya amerikalı da olsak ermeni Kürtte veya türk de olsak,Alevi veya sunnide olsak,Müslüman Veya Hristiyanda olsak,Başörtülü veya örtüsüzde olsak.Yatsınamayacak tek gerçek İNSAN olmamız.Ortak paydamız insan olabilmekte.
Başörtüye gelince,bunun inancınızdan değil sadece amacınızdan dolayı gündeme gelmiş olmasını türbanın bir Türban Meselesi olarak adlandırılmasından da anlıyoruz. Yoksa herinsanın inancı Büdistte olsa,şamanda olsa hatta deist(din inancına sahip olmayan tanrının varlığını kabul eden) bile olsa tanrıyla kendisinin meselesidir.Allahın emri deyiminiz bu saatten sonra sadece sizin için bir emirdir.
Teşekkürler.

asetunc
09-10-2007, 17:13
evet okulunda sana sadece bişey ögretmeyi unutmuşlar hoşgörülü olmayı

Haksızlık Karşısında Susan, Dilsiz Şeytandır...

"Bir Hadis-i Şerif'te; Yanlış Birşey Görürseniz onu elinizle değiştirin, Elinizle değiştiremiyorsanız Dilinizle değiştirin, Dilinizle de değiştiremiyorsanız, Kalbinizle buğz edin, Bu da İmanın en zayıf noktasıdır."

Rabbim emrediyor "Emribilmaruf, Nehyi anilmünker" "iyiliği emredin, kötülükten men edin." diye....

Elhamdülillah Dilimiz Var ve Tek Yardımcımız Allah...Rabbim Elimizi Kullandırmayı Nasip Etsin...

kadertekin
09-10-2007, 17:18
Arkadaşlar bu biz bu dünyaya çırılçıplak ve kimliksiz geliyoruz ve giderken de çıırılçıplak ve kimliksiz gideceğiz.Bize kazandırılan tüm sıfatlarımız sonradan yüklenen anlamsız ve boşş.Herşeyden önce insanız evet!Ercinsel ve lezbiyen de olsak,Aborjin veya amerikalı da olsak ermeni Kürtte veya türk de olsak,Alevi veya sunnide olsak,Müslüman Veya Hristiyanda olsak,Başörtülü veya örtüsüzde olsak.Yatsınamayacak tek gerçek İNSAN olmamız.Ortak paydamız insan olabilmekte.
Başörtüye gelince,bunun inancınızdan değil sadece amacınızdan dolayı gündeme gelmiş olmasını türbanın bir Türban Meselesi olarak adlandırılmasından da anlıyoruz. Yoksa herinsanın inancı Büdistte olsa,şamanda olsa hatta deist(din inancına sahip olmayan tanrının varlığını kabul eden) bile olsa tanrıyla kendisinin meselesidir.Allahın emri deyiminiz bu saatten sonra sadece sizin için bir emirdir.
Teşekkürler.

kendinizi fazla kaptırmışsınız...

Flight
09-10-2007, 17:19
Hakkını karsindakini suclayarak mi ariyorsun?

asetunc
09-10-2007, 17:27
Hakkını karsindakini suclayarak mi ariyorsun?

:D:D:D

sadece gülüyorum,,,, ve sadece benim anlatmakla mükellef olduğumu, bunu anlayıp anlamamanız beni ilgilendirmiyor, bunu belirtmek isterim.... Herkes Ayrı Ayrı hesaba çekilecek, dimi ama...

Flight
09-10-2007, 17:43
Heh iste budur olay. Bunun farkindaysan zaten sorun yok, sen nasil yasarsin ben nasil yasarim kimseyi ilgilendirmez, turban konusuna gelince bu konu ile ilgili ilk mesajimdan bu yana soyledigim sey; her insan egitim alabilmelidir; sekli rengi giydigi kiyafet beni baglamaz. insan oldugu icin egitim almalidir. Turban la gelmek isteyen turbanla gelsin..

çalışkan
09-10-2007, 17:56
Heh iste budur olay. Bunun farkindaysan zaten sorun yok, sen nasil yasarsin ben nasil yasarim kimseyi ilgilendirmez, turban konusuna gelince bu konu ile ilgili ilk mesajimdan bu yana soyledigim sey; her insan egitim alabilmelidir; sekli rengi giydigi kiyafet beni baglamaz. insan oldugu icin egitim almalidir. Turban la gelmek isteyen turbanla gelsin..

gerçeği söylemek gerekirse konuyu başından beri takip ediyorum ve flight doğruyu söylüyo başından beri türbana karşı olduğunu söylemedi ama türbanı savunduğunu söyliyen arkadaşlar bence tam tersini yapıyorsunuz evet allah türbanı takmayı emretmiş ama hiç bir zorlama olmadan takmayı emretmiş lütfen müslüman insan hiç kimseyi hiç bir şeye zorlamaz uslubumuz bu şekilde olmasın :o

Nemesis
10-10-2007, 00:02
Bakın arkadaşlar bu konu uzayıp gider.Ben açık ve net olarak ifade edeym bu ülkede kişi özgürlüğü varsa demokratik bir ülkeyse başörtüsüne karışılmaması lazım.Ha nedir ülkemizde yobaz çok dini sömürü yapan çok anayasa ile belli konuların önüne geçilmeye çalışılmış ileride olacak yada olması muhtemel sorunların önüne geçilmeye çalışılmış.Atatürk zamanında olmadımı oldu gericiler dini sömürerek olaylar çıkarmadımı çıkardı.Birazda olsa dolaylı olarak bunların önüne geçilmek istenmiş olabilir anaysa ile.Ama kişisel fikrim herkes istediğini giymekte özgürdür.Bide şöe bişi var başörtüsü haricinde amerikada herkes okula günlük istediği elbise iile gelirken biz hala önlük giyiyoruz.Anayasal zorunluluk var başörtüsüde öle birşey.Dediğim gibi kişisel fikrim kişi ne giymek isterse giyebilir özgürdür.Saygılarımla!!!!......

mumyac
11-10-2007, 20:59

helal flight ...ne demek gerekir ki bu laftan sonra...

banarama
12-10-2007, 23:42
bu konuyu kapayacam artık metin bi taş attı 25 gundur yok ortada hep beraber taşı çıkarmaya uraşıyonuz :D

çalışkan
12-10-2007, 23:47
çıkartamadık :osen neden çıkarmıyon yoksa toptan kuyuyumu yıkayım diyon görüşlerini alsaydık;)

banarama
12-10-2007, 23:49
ben fikrimi belirttim biz adminler olarak paralel düşünüyoz o taş orda da kalır çıkmaz yane :D

çalışkan
12-10-2007, 23:51
fikriniz güzel bende katılıyom herkez istediği gibi giyinmeli bence :o

garnizova
13-10-2007, 10:59
tabi eğer laik bir ülkede yasıyorsanız;ne ile yönetiliyorsanız yönetilin,nasıl neye inanıyorsanır inanın,nasıl yasamak istiyorsanız yasayın ama kimsenin özgürlük alanına girmeden!!yahu biz laiklik anlayışını da değiştirdik kendimize göre kriterler üretiyoruz..sanane kardeşim ister turbanlı olur ister minili.sananeeee.ARKADASLAR HAKSIZ MIYIM???

suziii
13-10-2007, 15:14
bakın arkadaşlar tabi ki özgürlük çok önemli..tabi ki herkes istediği gibi giyinmeli..fakat bunu hep atlıyorsunuz ki oyunu kurallarına göre oynamak lazım..!bazı kurallar vardır ki sen bunlara,yaşadığın yere uyum sağlamak zorundasın..neden bunu kabul etmiyoruz?
neden hala ünv.ye ya da resmi dairelere sokmaya çalışılıyor ki..ve de en önemlisi meclise??

kimse gocunmasın ve yanlış anlamasın arkadaşlar kesinlikle ayrımcılık yapmıyorum ve inançlarımda da bi eksiklik yok(ki bunu kimseye ispat etmk zorunda da diilim)..biraz tarafsız düşünmek lazım...!!

demetg21
14-10-2007, 23:10
bakın arkadaşlar tabi ki özgürlük çok önemli..tabi ki herkes istediği gibi giyinmeli..fakat bunu hep atlıyorsunuz ki oyunu kurallarına göre oynamak lazım..!bazı kurallar vardır ki sen bunlara,yaşadığın yere uyum sağlamak zorundasın..neden bunu kabul etmiyoruz?
neden hala ünv.ye ya da resmi dairelere sokmaya çalışılıyor ki..ve de en önemlisi meclise??

kimse gocunmasın ve yanlış anlamasın arkadaşlar kesinlikle ayrımcılık yapmıyorum ve inançlarımda da bi eksiklik yok(ki bunu kimseye ispat etmk zorunda da diilim)..biraz tarafsız düşünmek lazım...!!

kural inançlarımıza saygılı olmamakmı? kural illaki derlere girerken başları açmakmı___ yahu sizi anlamıyorum.. bu kadar olamaz hakkaten.. bikinyle girilince kuraldan sayılır. türbanla girilince kural dışı oluyo.öylemi... bu nasıl mantık..

tuqce
15-10-2007, 00:14
kural inançlarımıza saygılı olmamakmı? kural illaki derlere girerken başları açmakmı___ yahu sizi anlamıyorum.. bu kadar olamaz hakkaten.. bikinyle girilince kuraldan sayılır. türbanla girilince kural dışı oluyo.öylemi... bu nasıl mantık..

ya arkadaşlar Allah aşkına abartmayın ya nerde görülmüş bikiniyle işe gidildiği yada bikiniyle ünüversteye gidildiği tmm çok güzel bi görüşü savunuyosunuz üstüne basa basa söylüyorum asla asla kapanmaya karşı değilim ama açık olanada saygı biraz kusura bakmayın ama lafım bu konuyu bu kadar abartanlara açık olanları sanki hiç ibadet yapmıyo inancı yok gibi gösteriyosunuz istemeden de olsa.. yine söylüyorum ya bu siteye her yaştan arkadaşlar geliyo özelliklede lise çağında olanlar ya lütfen bu kadar ayrımcı olmayın herkes istediği gibi ibadatini yapsın kılığına dikkat etsin bunun hesabını soramazsınız hakkınız yok zaten de burda önemli olan dinimizi sevdirmek güzelliklerini anlatmak nasıl 5 parmak bi ele bağlı olduğu halde aynı yapıda değilse insanlarda öyle sonuçta aynı dine inanıyoruz lütfen yapmayın arkadaşlar yaa bakın gerçekten geçen gün özelden bi arkadaşımız mesaj attı bana ben kapalı değilim ama namazımı kılıyorum Allaha inanıyorum orucumuda tutuyorum bunlar kabul olmuyoyo mu yani dedi ne diceğimi şaşırdım valla lütfen yaa yapmayın böylee

lazkopat
15-10-2007, 03:48
fikriniz güzel bende katılıyom herkez istediği gibi giyinmeli bence

Bence herkes istediği gibi giyinememeli.. Çünkü daha fazla açılmalar olabilir. Ama kapanmak husununda herkes istediği gibi giyinsin tabi...

Flight
15-10-2007, 11:57
konuyu tek kelimeyle tartismaya kapatiyorum.