PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aleviler “artık yeter” dedi

fays
09-11-2009, 02:09
Kadıköy’de bir araya gelen yaklaşık 100 bin kişi, AKP’ye karşı sözlerini söyledi. Osmanlıcılığa karşı cumhuriyete sahip çıkan aleviler, AKP’nin “açılım”la kendilerini kazanmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Alevi Bektaşi Federasyonu'nun “ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık hakkı” vurgusu ile düzenlediği, siyasi partiler, sendikalar ve kitle örgütleri tarafından desteklenen mitinge, yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Coşkulu kalabalık, laikliğe sahip çıktıklarını tekrar ederek, diyanet kurumunun kaldırılması, din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması, Madımak Oteli’nin müze haline getirilmesi ve her türlü ayrımcılık ve sömürüye son verilmesi yönündeki taleplerini yineledi.

Gerici ve piyasacı AKP’nin alevilere karşı tutumunun tutarsız ve samimiyetsiz olduğunu vurgulayan binlerce kişi, AKP’nin kendilerini “açılımla” kazanmasının mümkün olmadığını haykırdı.

“Cumhuriyetin teminatıyız”
Bu toprakların kadim kültürünü simgeleyen alevilerin, her türlü eşitsizlik, haksızlık ve sömürüye başkaldıran bir tarihleri olduğuna hatırlatılırken, ailevilerin Osmanlı’ya ve Osmanlıcılığa karşı cumhuriyeti sahiplendikleri belirtildi. Ancak alevilerin, hiçbir zaman cumhuriyetin eşit yurttaşları olarak görülmediği de ifade edilerek, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin sürdürüleceği söylendi.

http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/fotograf/esityurttaslikmitingi1.jpg

“Dilencileştirilmeyi ve pazarlığı reddediyoruz”
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil konuşmasına, Türkiye’de ezilen, sömürülen, ayrımcılığa uğrayanların Alevilerle sınırlı olmadığını vurgulayarak başladı. “Sulukule’den kovulan Romanlar, Çingeneler, ne kadar uygarlaştırılmaya muhtaç barbarlarsa biz Aleviler de o kadar barbarız! Cihangir’de bir dünya kurmaya çalışanların bedenlerinde patlayan coplar, hortumlar, biz Alevilerin de sırtında patlıyor. Onların gözünde hepimiz, tanımlanmaya, yeniden şekillendirilmeye muhtaç yaratıklarız.” diyen Özdil, AKP’nin alevilerin yanı sıra Kürtlere de “siz bizim zenginliğimizsiniz” dediğini ama “o zenginliği oluşturan halkları” kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirme çalıştığını belirtti.

AKP’nin piyasacı politikalarının Fırtına Vadisi’nden Munzur’a Anadolu’nun tümü için bir tehdit oluşturduğunu anlatan Özdil, “Yoksulun uğradığı ayrımcılıktan daha büyük ayrımcılık olamayacağının” altını çizdi.

“Hepimiz, bugün burada ayrımcılığa hayır diyenler, eşitlik için seslerini yükseltenler, biz yoksullaştıkça; devlet Deniz Feneri’ne dönüyor; devlet Deniz Feneri’ne döndükçe bizler dilencileştiriliyoruz. Bugün ‘ben de Aleviyim!’ diyen cümlemiz, siyaseti dilenciliğe ve pazarlığa çevirmeyi reddediyoruz. Dilencileştirilerek, sözde bize kulak veriliyormuş gibi yapılarak, siyaset sahnesinden kovulmayı reddediyoruz!” diyen Özdil, AKP hükümeti kastederek, “Gözlerini her şeye diktiler! Bizi açlığa ve yoksulluğa,… sürgüne ve ölüme mahkum etmeleri onları durdurmadı, artık ruhumuzu da istiyorlar! Biz verdikçe daha çok isteyecekler! Ne zamana kadar etimizden et, canımızdan can, sözümüzden söz verip de besleyeceğiz bunları? Daha fazla besleyecek miyiz bunları?” diye sordu. Özdil, AKP’ye karşı mücadele edeceklerini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

“Mayasında özgürlük, eşitlik, adalet olmayan bir iktidar Alevilere özgürlük getiremez”
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Av. Fevzi Gümüş AKP’nin alevilere vaat edecek bir şeyi olmadığını, “Mayasında özgürlük, eşitlik, adalet olmayan bir iktidar Alevilere özgürlük getiremez” sözleriyle ifade etti.

Hükümete seslenerek, “Cennete gidecek adama sponsor olmak sana mı düştü.Sen, önlüğüne okulun ihtiyaç listesinin asıldığı öğrencilere sponsor ol. Sen hastane kapılarında parası olmadığı için hayatını kaybedenlere sponsor ol. Sen fabrika aç, yol, su, elektrik götür.” dedi. Gümüş, sözlerine şöyle devam etti:
“AKP’nin Alevi açılımının arka planında devlet Aleviliği yaratma planı vardır. AKP, güya Alevi çalıştayları ile göz boyamaya çalışmaktadır ve Alevilerin sorunlarını çözeceği gibi bir aldatmaca yaratmaktadır. Biz bu Muaviye oyunlarını tarihten beri iyi biliriz, tuzaklara düşmeyiz. Mayasında özgürlük, eşitlik, adalet olmayan bir iktidar Alevilere özgürlük getiremez.”

“Artık, Dilekçe Devri Bitti, Bundan Böyle Meydanlarda Konuşacağız”
Sözlerine, 9 Kasım 2008 tarihinde Ankara’da yapılan mitingi hatırlatarak başlayan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız "O gün orada barışın diliyle konuşmuş, güvercinler uçurmuştuk. Sevgili Ferhat Tunç Kürtçe şarkılar söylerken, Alevi gençleri halaylar çekmiş semahlar dönmüştü. Böyle bir ortamda temel taleplerimizi sıralamıştık" dedi.

Bir önceki mitingde de taleplerinin benzer olduğunu belirten Balkız "Diyanet İşleri Başkanlığı Kaldırılsın, Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın, Cemevlerimiz Yasal Statüye Kavuşsun, Alevi Köylerine Cami yapma Politikalarından vazgeçilsin, bu köylere atanmış olan imam ve müezzinler geri çekilsin, Madımak Müze Olsun ve başta Hacıbektaş Dergahı olmak üzere, elimizden alınıp, el konulmuş olan, kendi kutsal mekanlarımız, biz; gerçek sahiplerine iade edilsin" dedi.

Balkız konuşmasına şöyle devam etti: "Tam bir yıl önce, “Artık, Dilekçe Devri Bitti, Bundan Böyle Meydanlarda Konuşacağız” tespitini yaparak seslenmiştik. Hâlâ aynı noktada, bıraktığımız yerdeyiz. CHP, MHP ve AKP; kendi anlayışları çerçevesinde konuya dair sözler söylediler. Herkes kendince bir söz söyledi. O sözlerin hiçbiri bizim sözümüz değildi. Boş sözler. Somuta dair bir anlam ifade etmeyen, hayatta, gerçekte bir karşılığı olmayan boş sözler."

Katılmcılar miting sırasında ''Sevgi Bizim Dinimizdir'', ''Madımak Müze Olsun'', ''Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın'', ''Diyanet Kaldırılsın'', “Açılımlara aldanma, bozuk düzende sağlam çark olmaz” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 02:18
Bu açılım ALEVİleri toplumdan dışlamaktır kesinlikle karşıyım.
Bir alevi olarak bizi ayrı bi azınlık gibi gören Başbakanıda kınıyorum
Ben bu ülkede yaşayan bir Türk üm ve Müslümanım.Ayrı bi azınlık gibi gösteip hak vereceğiz denmeside ne oluyor!Bize farklı mı davranılıyorda hak verilmeye çalışılıyor!!!
Sanırım Osmanlının Yarım kalan ıslahatlarını yapmaya çalışıyor SAYIN Başbakan.

Gelelim Alevi Federasyonun istedikleine:)
diyanet kurumunun kaldırılması;diyanet Müslümanlığın kurumudur Bi devlet bunu yapmamalı ancak %99 u müslüman olan bi ülkede yaşıyoruz o yüzden bunun kaldırılaması ikansız ancak kendiiçinde Müslümanlığı çeşitli şekilde yoran mezhepleri tanıtabilirler:)

din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması;Buna karşıyım NEDEN Seçmelide olabilir gerçi ama Din dersinde sadece din değil Ahlak dersi veriliyor.buna karşı çıkılmasının en önde gelen sebebi Din öğretmenlerini aleviliği kötülemesi yada anlatmadan es geçmesi:)
Bununda çözümü olarak tarafsız bi şekilde anlatılmaı ama buda zor:)

Madımak Oteli’nin müze haline getirilmesi;Bunu kişisel görüşürm olarak istemiyorum gerek duymuyorum orda ölen ölmüş müze olması göstermelik hiç bir nalam ifade etmez:)

Her türlü ayrımcılık ve sömürüye son verilmesi;BU HAYATTA OLMAYACAK BİRŞEY MAALESEF

fays
09-11-2009, 02:26
Bu açılım ALEVİleri toplumdan dışlamaktır kesinlikle karşıyım.
Bir alevi olarak bizi ayrı bi azınlık gibi gören Başbakanıda kınıyorum
Ben bu ülkede yaşayan bir Türk üm ve Müslümanım.Ayrı bi azınlık gibi gösteip hak vereceğiz denmeside ne oluyor!Bize farklı mı davranılıyorda hak verilmeye çalışılıyor!!!
Sanırım Osmanlının Yarım kalan ıslahatlarını yapmaya çalışıyor SAYIN Başbakan.

Gelelim Alevi Federasyonun istedikleine:)
diyanet kurumunun kaldırılması;diyanet Müslümanlığın kurumudur Bi devlet bunu yapmamalı ancak %99 u müslüman olan bi ülkede yaşıyoruz o yüzden bunun kaldırılaması ikansız ancak kendiiçinde Müslümanlığı çeşitli şekilde yoran mezhepleri tanıtabilirler:)

din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması;Buna karşıyım NEDEN Seçmelide olabilir gerçi ama Din dersinde sadece din değil Ahlak dersi veriliyor.buna karşı çıkılmasının en önde gelen sebebi Din öğretmenlerini aleviliği kötülemesi yada anlatmadan es geçmesi:)
Bununda çözümü olarak tarafsız bi şekilde anlatılmaı ama buda zor:)

Madımak Oteli’nin müze haline getirilmesi;Bunu kişisel görüşürm olarak istemiyorum gerek duymuyorum orda ölen ölmüş müze olması göstermelik hiç bir nalam ifade etmez:)

Her türlü ayrımcılık ve sömürüye son verilmesi;BU HAYATTA OLMAYACAK BİRŞEY MAALESEF

Talepler bakımından Alevilerin büyük bir çoğunluğuyla farklı düşündüğünü ifade etmeliyim. Din dersinin 'zorunluluğunun' kaldırılmasına gelince,dersin adı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olsada daha çok Dini konular işlenmekte ve Ahlak kavramı da Din ile bütünleşmekte. Bunun yerine "Yurttaşlık ve Ahlak" ya da sadece "Ahlak" dersi verilse daha yerinde olur kanaatindeyim. En azından Din dersi almak istemeyenlerde bu dersi zoraki görmek zorunda kalmasınlar. Diyanet meselesinde ise Alevi olmasam da Alevilerle aynı görüşü paylaşmaktayım. 7 Bakanlık büyüklüğünde olan Diyanet benim paralarımla ayakta kalmakta ve Din görevlileri benim paramla maaş almaktalar. Ben bunu istemiyorum.. Ya diyanet işleri tüm dinleri ve mezhepleri eşit derecede kapsayacak şekilde olmalı ya da kaldırılmalı ya da 'küçültülmeli'.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 02:34
Talepler bakımından Alevilerin büyük bir çoğunluğuyla farklı düşündüğünü ifade etmeliyim. Din dersinin 'zorunluluğunun' kaldırılmasına gelince,dersin adı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olsada daha çok Dini konular işlenmekte ve Ahlak kavramı da Din ile bütünleşmekte. Bunun yerine "Yurttaşlık ve Ahlak" ya da sadece "Ahlak" dersi verilse daha yerinde olur kanaatindeyim. En azından Din dersi almak istemeyenlerde bu dersi zoraki görmek zorunda kalmasınlar. Diyanet meselesinde ise Alevi olmasam da Alevilerle aynı görüşü paylaşmaktayım. 7 Bakanlık büyüklüğünde olan Diyanet benim paralarımla ayakta kalmakta ve Din görevlileri benim paramla maaş almaktalar. Ben bunu istemiyorum.. Ya diyanet işleri tüm dinleri ve mezhepleri eşit derecede kapsayacak şekilde olmalı ya da kaldırılmalı.

Dediklerin çok mantıklı:)
Özellikle Diyanet konusunda:9Dile getirdim bende diğer mezhepler ve dinlere eşit olması gerk ama imkansız kendi içinde daha mezhep konusunu tartışan diğer dinleri hiç içine almaz:)

Din dersi konusuna gelince kaldırılmauıp ayrımı yok edecek açılklamalardada buılunabilir yada senin dediğin gibi YURTTAŞLIk ve AHLAK Bilgiside olabilir ancak bu ülkede bazı şeyleri değiştirek çok zordur heel şuan ki İKTİDAR döneminde bu olay hiçde kolayd eğil:)
EN basit örneği Gökçek ablem davasını kaybetti ama hala aynı ablemi kullanmaktan çekinmiyor:)

Bu ülkede DİN ön plandan oldukca değişecek birşey olduğunu düşünmüyorum ve birde demişsin diğer alevilerden farklı düşünüyorsun.Evet diğer aleviler gibi deilim ama alevilik kavramının ne olduğunu ve neleri gerektiğini biliyor ayrıca uyguluoyurm malsef bunuıda çıakr olarak sunan kişiler var Alevi federasyonunun Ankaradaki konuşmalrını dinledim Eylemi vardı:)Bazı görüşlerini benimsemedim sebebi ise biraz politik kokuyordu:)

metallica_41
09-11-2009, 02:39
Demokratik ve özgür bir ülkede yasıyoruz sonucta. Herkes devlet önünde eşittir. İster müslüman olsun ister hristiyan , ister laz , ister çerkez biz bir bütünüz . biz bir milletiz. Fakat biz hepimiz bu ülkeye yine beraber sahip cıkmalıyız. Özellikle emperyalist ülkeler aç kurt gibi beklmekte . ABD ise alevi türk , kürt kültürünü soktu içimize . Herkes anlayıslı olsa cok sey değişir.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 02:42
Demokratik ve özgür bir ülkede yasıyoruz sonucta. Herkes devlet önünde eşittir. İster müslüman olsun ister hristiyan , ister laz , ister çerkez biz bir bütünüz . biz bir milletiz. Fakat biz hepimiz bu ülkeye yine beraber sahip cıkmalıyız. Özellikle emperyalist ülkeler aç kurt gibi beklmekte . ABD ise alevi türk , kürt kültürünü soktu içimize . Herkes anlayıslı olsa cok sey değişir.

Evet haklısın ama baştakiler yapıyor ayrımı:)
Sen dersen ki bugün kürte yarın aleviye bi başka günde zazalara açılım yapacağım bu ülke nasıl bir ve bütün olur:)
Hakları gasp ederse millet ayaklanır eylemde yapar hakkınıda savunur:)
Ha doğru ha yanlış ama bi şekilde sesini duyurmak için harekete geçer ki bu da zaten ABD maşalarının istediği birşey;):)

fays
09-11-2009, 02:42
Dediklerin çok mantıklı:)
Özellikle Diyanet konusunda:9Dile getirdim bende diğer mezhepler ve dinlere eşit olması gerk ama imkansız kendi içinde daha mezhep konusunu tartışan diğer dinleri hiç içine almaz:)

Din dersi konusuna gelince kaldırılmauıp ayrımı yok edecek açılklamalardada buılunabilir yada senin dediğin gibi YURTTAŞLIk ve AHLAK Bilgiside olabilir ancak bu ülkede bazı şeyleri değiştirek çok zordur heel şuan ki İKTİDAR döneminde bu olay hiçde kolayd eğil:)
EN basit örneği Gökçek ablem davasını kaybetti ama hala aynı ablemi kullanmaktan çekinmiyor:)

Bu ülkede DİN ön plandan oldukca değişecek birşey olduğunu düşünmüyorum ve birde demişsin diğer alevilerden farklı düşünüyorsun.Evet diğer aleviler gibi deilim ama alevilik kavramının ne olduğunu ve neleri gerektiğini biliyor ayrıca uyguluoyurm malsef bunuıda çıakr olarak sunan kişiler var Alevi federasyonunun Ankaradaki konuşmalrını dinledim Eylemi vardı:)Bazı görüşlerini benimsemedim sebebi ise biraz politik kokuyordu:)

Doğru,Amiyane tabirle;bu halka her daim çoban gerekiyor. Bu yüzden her ne kadar Jakobenizmi tasvip etmesem de,bazen gerekli olabileceği konusunda düşüncelerim var.

Alevi Federasyonunun görüşleri elbette politika kokuyor ve kokmalı da. Yıllardır siyasal ve toplumsal olarak yok edilmeye ezilmeye çalışılan,hor görülen ve her türlü mesnetsiz ithamlara maruz kalan Aleviler politik konuşmasın da Amerikalı Hillary Duff'mı politik konuşsun.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 02:44
Doğru,Amiyane tabirle;bu halka her daim çoban gerekiyor. Bu yüzden Mustafa Kemal Jakobence davranarak,devrimleri öyle kabul ettirdi.

Malesef hazırcı bir milletiz ve bizi yönetecek birilerini isteyip kenera çekilyoruz:)Mustafa Kemal Atatürk o kadar akılı ve geleceği gören bir şahısdı ki herşeyi en ince ayrıntısına kadar yapıp işledi:9Tek bir hatası çok partili denemesiydi o da halkın bilgisizliği kçr cahilliği.......sürer gider:rolleyes::)

metallica_41
09-11-2009, 02:47
Evet haklısın ama baştakiler yapıyor ayrımı:)
Sen dersen ki bugün kürte yarın aleviye bi başka günde zazalara açılım yapacağım bu ülke nasıl bir ve bütün olur:)
Hakları gasp ederse millet ayaklanır eylemde yapar hakkınıda savunur:)
Ha doğru ha yanlış ama bi şekilde sesini duyurmak için harekete geçer ki bu da zaten ABD maşalarının istediği birşey;):)

Zamanında osmanlı devleti bir sürü etnik kökeni barındırdı içinde. Su an biz niye bunu yapmayalım. Fakat benim tek karsı cıktığım sey ABD'nin Kürdisten FEDERAL Cumhuriyetine ön ayak sağlaması. Yoksa KÜRTLERDE BİZİM VATANDASIMIZ. Sonucta 72 milletten insanla yaıyoruz. hiç bir etnik köken diğerinden üstün olamaz. Eğer üstün olduğu taktirde eşitsizlik başlar. Önce anlayıs , herkes huzur içinde yaşamalı. İnsan canı herseyden degerli unutulmamalıki. Türkünde kürdünde , alevininde , sunninide diğer etnik kökenlerin hepsinin bir bütün için de aç emperyalist güçlere karsı savasması lazım.Biz ancak bu sekılde büyür ve ilerleriz. Birbirimizle didişerek değil. ;)

fays
09-11-2009, 02:49
Malesef hazırcı bir milletiz ve bizi yönetecek birilerini isteyip kenera çekilyoruz:)Mustafa Kemal Atatürk o kadar akılı ve geleceği gören bir şahısdı ki herşeyi en ince ayrıntısına kadar yapıp işledi:9Tek bir hatası çok partili denemesiydi o da halkın bilgisizliği kçr cahilliği.......sürer gider:rolleyes::)

Mesajının tamamını okumadan yukarıda yazdığım cevabı,mesajını özümsedikten sonra tekrar değiştirdim,bilgine.

Çok partili denemesi hata değildi,zira çok partili sistem demokrasinin olmazsa olmazıdır. Devrimler halka tam olarak kabul ettirilemedi. Çünkü devrimlerden 10-20 sonra yine 'islami' bir parti rekor oyla iktidara geldi. Buda devrimlerin nispeten başarısız olduğunu göstermekte.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 02:50
Zamanında osmanlı devleti bir sürü etnik kökeni barındırdı içinde. Su an biz niye bunu yapmayalım. Fakat benim tek karsı cıktığım sey ABD'nin Kürdisten FEDERAL Cumhuriyetine ön ayak sağlaması. Yoksa KÜRTLERDE BİZİM VATANDASIMIZ. Sonucta 72 milletten insanla yaıyoruz. hiç bir etnik köken diğerinden üstün olamaz. Eğer üstün olduğu taktirde eşitsizlik başlar. Önce anlayıs , herkes huzur içinde yaşamalı. İnsan canı herseyden degerli unutulmamalıki. Türkünde kürdünde , alevininde , sunninide diğer etnik kökenlerin hepsinin bir bütün için de aç emperyalist güçlere karsı savasması lazım.Biz ancak bu sekılde büyür ve ilerleriz. Birbirimizle didişerek değil. ;)

Geçmişe bakarsan Dini kullanarak naıl ayrım yapıldığını görürüsün Alevilerin niyeti ayrımyapmak değidir zaten.Bu konuda kendi sorunlrını dile getirdiğin açılıma karşı çııldığını söylemek istemiş arkadaş:)
Osmanlı döneminde yaşandı ama nasıl yaşandı Özellikle Yavuz döneminde;)
İnsanları yönlendiren o şahıslar ayrımmcı tutumlarından vazgeçince bu halk bir olur ancak:)

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 02:55
Mesajının tamamını okumadan yukarıda yazdığım cevabı,mesajını özümsedikten sonra tekrar değiştirdim,bilgine.

Çok partili denemesi hata değildi,zira çok partili sistem demokrasinin olmazsa olmazıdır. Devrimler halka tam olarak kabul ettirilemedi. Çünkü devrimlerden 10-20 sonra yine 'islami' bir parti rekor oyla iktidara geldi. Buda devrimlerin nispeten başarısız olduğunu göstermekte.

Hayır çokpartılı denemeleri hata değildi o dönmede bulunması hataydı çünkü dediğin gibi halkın beyni hala tam anlamıyla demokrasiyide çağdaşlaşmayıda kavrayamamıştı.Ne yazıkkı her dönmede olduğu gibi o dönmede de fırsatcılar dini kullanarak bu duruma getirdi ülkeyi..

değiştirdiğin mesajı okudum evet ezildiğine katılıyorum bi bakıma kendilerini savunmak için herşekilde dile getirebilirler düşünceleriniister eylemle ister politikayla ama bunu çıkara dönüştürmeden ve çıkar olarak kullnamak isteyenlerden uzak durarak yapması gerekli:)

metallica_41
09-11-2009, 02:59
Geçmişe bakarsan Dini kullanarak naıl ayrım yapıldığını görürüsün Alevilerin niyeti ayrımyapmak değidir zaten.Bu konuda kendi sorunlrını dile getirdiğin açılıma karşı çııldığını söylemek istemiş arkadaş:)
Osmanlı döneminde yaşandı ama nasıl yaşandı Özellikle Yavuz döneminde;)
İnsanları yönlendiren o şahıslar ayrımmcı tutumlarından vazgeçince bu halk bir olur ancak:)

Ben açılıma niye karsıyım ona gelirsek. Su an buna millet hazır değil. Ayrıca terör propagandası ve siyaset malzemesi haline geldi. Tayyip erdoğanın izlediği yol yanlıstı bana göre. Fakat eşitlik taraftarıyım.Dediğim gibi hiç bir etnik köken birbirinden üastün değil. Millet asıl su an daha cok Türk Kürt ayrımı yaptığı inancındayım. Çünkü sakız gibi oldu bu mesele.Zamanında ateşlerdiler. Şimdi büyüyen yangını söndüremiyolar. Olayın aslı bu olsa gerek. Yavuz döneminde bazı seyler yasanmıs olabilir. Örneğin Almanlardada Hitler vardı. Fakat heR gelen AYNI OLACAK DİYE BİRSEYDE SÖZ KONUSU OLAMAZKİ. İnsanların yakındıkları sey şehitler ve simdiye kadar meydana gelmiş olan kayıplar ve maddi zararların devlete verdiği zararlar. Diğer taraf ise hazır barışa.Batılı devletlerde insanlar nasıl huzur ve birlik içinde yasıyosa bizdede aynısı olmalı. Bunun bir oyun olduğu unutulmamalı artık. Bu genç beyinleri köreltmemek lazım :mad:

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 03:04
Ben açılıma niye karsıyım ona gelirsek. Su an buna millet hazır değil. Ayrıca terör propagandası ve siyaset malzemesi haline geldi. Tayyip erdoğanın izlediği yol yanlıstı bana göre. Fakat eşitlik taraftarıyım.Dediğim gibi hiç bir etnik köken birbirinden üastün değil. Millet asıl su an daha cok Türk Kürt ayrımı yaptığı inancındayım. Çünkü sakız gibi oldu bu mesele.Zamanında ateşlerdiler. Şimdi büyüyen yangını söndüremiyolar. Olayın aslı bu olsa gerek. Yavuz döneminde bazı seyler yasanmıs olabilir. Örneğin Almanlardada Hitler vardı. Fakat heR gelen AYNI OLACAK DİYE BİRSEYDE SÖZ KONUSU OLAMAZKİ. İnsanların yakındıkları sey şehitler ve simdiye kadar meydana gelmiş olan kayıplar ve maddi zararların devlete verdiği zararlar. Diğer taraf ise hazır barışa.Batılı devletlerde insanlar nasıl huzur ve birlik içinde yasıyosa bizdede aynısı olmalı. Bunun bir oyun olduğu unutulmamalı artık. Bu genç beyinleri köreltmemek lazım :mad:

Osmanlı süni bi kökenden gelme ve alevileri sünnileştirmeye çalıştılar olmayınca katlam yaptılar tarihte çok örnekleri var ben farklı bi rkonuudan bahsediyorum burda alevi açılımı çok şaçma eger IRK tan bahsediyorsa ben ondan daha TÜRKüm yüreğimle+KANIMLA;)Sadece Yavuz döneminde değil ama geçmişi bi tarafa bırakıp bakarsan 20 yıl önce dahi bu olayları görebiliriz ŞERİAT diyerek kışkırttılar çoğu insanı..burda şeriat kötüdür demiyorum aleviliktede vardır şeriat.Ancak zihnini köreltip düşünmemeye sevk edip insanları yakmaya öldürmeye itmek neresi MÜSLÜMANLIK bunu o yüzden ilk bşta insanı insan gibi görmeli ki sonra oturup ayrım yapmıyoruz desin.
Zamanında kürt sorunu yerine alevi-sünni sorunu vardı bu sorun kalktı yerini kürt-türk e bıraktı bundan sonra ne gelecek merak ediyorum!

metallica_41
09-11-2009, 03:16
Osmanlı süni bi kökenden gelme ve alevileri sünnileştirmeye çalıştılar olmayınca katlam yaptılar tarihte çok örnekleri var ben farklı bi rkonuudan bahsediyorum burda alevi açılımı çok şaçma eger IRK tan bahsediyorsa ben ondan daha TÜRKüm yüreğimle+KANIMLA;)Sadece Yavuz döneminde değil ama geçmişi bi tarafa bırakıp bakarsan 20 yıl önce dahi bu olayları görebiliriz ŞERİAT diyerek kışkırttılar çoğu insanı..burda şeriat kötüdür demiyorum aleviliktede vardır şeriat.Ancak zihnini köreltip düşünmemeye sevk edip insanları yakmaya öldürmeye itmek neresi MÜSLÜMANLIK bunu o yüzden ilk bşta insanı insan gibi görmeli ki sonra oturup ayrım yapmıyoruz desin.
Zamanında kürt sorunu yerine alevi-sünni sorunu vardı bu sorun kalktı yerini kürt-türk e bıraktı bundan sonra ne gelecek merak ediyorum!

Bu gibi seyler aslında bizler için çok önemli .Avrupalılar için bir hiçten ibaret. Bizi bu oyunlara getirenler utansın. Basımızdakı politikacıların hep yanlıs izlenmim ve gidişatlarından kaynaklanmıstır. İnsan söz konusu ise iş değişir. Bu devlete zarar vermediği sürece her insanın özgürce yasamaya hakkı vardır. Eğer demokrasi ile yönetiliyosak , hukuk kuralları gecerlidir. Seriat ile yönetilseydik seriat kuralları olacaktır. Bu böyledir , diyorum ya herkesin birbirine saygısı olması gerek. Bu açılım yanlıs zamanda gerceklesti .Alt yapısı hazırlamnması gerekirdi. Alevi - sunni ayrımı ister istemez oluyor. Ben dERİMKİ her koyun kendi bacağından asılır. 1970 - 80 - 90 LaRDE ALEVİLERE YAPILANLAR madımak ve maraş, olayları bunları bircoğumuz bilirz. İnsanlık sucu işlenmiştir. Bazı seylere göz yumuluyo malesef. Din meselesi çok farklı bir konu .Hassasiyet içermekte , onun için kimse kimsenin yasantısına karısamaz. hAKKI YOK KANUNLARIMIZ BÖYLE EMREDER. LAKİN SERİATLA YÖNETİLSEYDİK HERSEY DAHA BİR FARKLI OLURDU. Geçmişten günümüzde her toplumda nedenli yada nedensiz insanlar öldürüldü. İnsanlık ayıbı daha nereye kadar devam edecek anlamıs değilim. Devlett bu işleri yoluna sokması lazım. ABD'YE kucak açarak bir yere varacaklarını sanıyosalar avuclarını yalarlar. ;)

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 03:23
Bu gibi seyler aslında bizler için çok önemli .Avrupalılar için bir hiçten ibaret. Bizi bu oyunlara getirenler utansın. Basımızdakı politikacıların hep yanlıs izlenmim ve gidişatlarından kaynaklanmıstır. İnsan söz konusu ise iş değişir. Bu devlete zarar vermediği sürece her insanın özgürce yasamaya hakkı vardır. Eğer demokrasi ile yönetiliyosak , hukuk kuralları gecerlidir. Seriat ile yönetilseydik seriat kuralları olacaktır. Bu böyledir , diyorum ya herkesin birbirine saygısı olması gerek. Bu açılım yanlıs zamanda gerceklesti .Alt yapısı hazırlamnması gerekirdi. Alevi - sunni ayrımı ister istemez oluyor. Ben dERİMKİ her koyun kendi bacağından asılır. 1970 - 80 - 90 LaRDE ALEVİLERE YAPILANLAR madımak ve maraş, olayları bunları bircoğumuz bilirz. İnsanlık sucu işlenmiştir. Bazı seylere göz yumuluyo malesef. Din meselesi çok farklı bir konu .Hassasiyet içermekte , onun için kimse kimsenin yasantısına karısamaz. hAKKI YOK KANUNLARIMIZ BÖYLE EMREDER. LAKİN SERİATLA YÖNETİLSEYDİK HERSEY DAHA BİR FARKLI OLURDU. Geçmişten günümüzde her toplumda nedenli yada nedensiz insanlar öldürüldü. İnsanlık ayıbı daha nereye kadar ben anlamıs değilim. Devlett bu işleri yoluna sokması lazım. ABD'YE kucak açarak bir yere varacaklarını sanıyosalar avuclarını yalarlar. ;)

Dediklerine katılıyorum:)
Din konusuna gelince zaten dinimizde hoşgörü ve insan sevgidinden bahsedilmiş;)
kökeni 3 kuşaktır müslüman olan ve Türk olmyan birini Atatürk zamnaında şeriar yandaşalrı tefe koyarladı ki atatürkede neler dediler:9ama buna halkımız kucak açıyor!
İstanbul belediye başkanıyken yaptığı konuşmalra dikkat edin,ABD ye kucak açmayacakta kimekucak acacak onu başa geçiren önüne çıkan engelleri ustaca yok eden kim sanoyorsunuz;)
Bu konuşma yine Ftulah hocaya kadar gider:D

Kısca Alevi açılımına kesinlikle bi ralevi olarak karşıyım,(kürt açılımınada tabiki)
Şuan yapılması gerekn devletci bir politika olması gerkirken ımf nini doğrultusunda politika izleyip halkı daha çok sefelate çeken şahıslar iktidar sahipleri gündemi meşgül edip halkı tatışma ortamına çekmekle uğraşıyorlar ki halk onalrın ne yaptıklarını sorgulamasın!

en basıtinden Cumhurbaşkanı refarandumda 4 maddeye oy kullandı halk ne 4 maddesi diyor düşün:):)

Allahyardımcımız olsun sonumuz böly giderse Osmanlınınsonuna dönecek...
Osmanlıda bütün uluslar ırklar kendi topragını aldı çekildi şimdi arad akürt kaldı o gitsin sonta mezhep v. AMAçç FEDERAL TÜRKİYE;)

fays
09-11-2009, 03:29

Şeriat,din hukuku demektir. islami şeriat ise islam hukuk demektir. 'beşeriyetin koyduğu kuralların değil ilahi yollarla buyurulduğu iddia edilen kanunların geçerliği olduğu' bir yönetim biçimidir. Şeriat benim nezlimde çağın gereksinimlerinden çok uzak ve dogmatiktir. Bunun örneğini İran'da ya da diğer bazı ülkelerde görüyoruz. İsteyen istediği dine inanmalı,isteyen istediği şekilde dinini özgürce yaşamalı ancak bu toplumsal dikte etme yöntemine dönüşmemeli.

Her dönem toplumlar ileri doğru sıçrayıp yaparlar,bu sıçrayış bağlamında geçmiş yüzyıllarda "kul bilinciyle" donanmış olan insanlar şimdi "yurttaşlık bilinciyle" donanmış vaziyette. Avrupa bunu ortaçağdan sonra aştı biz ise 1900'lü yıllarda aştık(daha doğrusu aşmaya çalışıyoruz). Alevilikte şeriat kavramının olduğunu sanmıyorum,eğer varsa bu konuda aydınlanmak isterim açıkçası.

metallica_41
09-11-2009, 03:34
Dediklerine katılıyorum:)
Din konusuna gelince zaten dinimizde hoşgörü ve insan sevgidinden bahsedilmiş;)
kökeni 3 kuşaktır müslüman olan ve Türk olmyan birini Atatürk zamnaında şeriar yandaşalrı tefe koyarladı ki atatürkede neler dediler:9ama buna halkımız kucak açıyor!
İstanbul belediye başkanıyken yaptığı konuşmalra dikkat edin,ABD ye kucak açmayacakta kimekucak acacak onu başa geçiren önüne çıkan engelleri ustaca yok eden kim sanoyorsunuz;)
Bu konuşma yine Ftulah hocaya kadar gider:D

Kısca Alevi açılımına kesinlikle bi ralevi olarak karşıyım,(kürt açılımınada tabiki)
Şuan yapılması gerekn devletci bir politika olması gerkirken ımf nini doğrultusunda politika izleyip halkı daha çok sefelate çeken şahıslar iktidar sahipleri gündemi meşgül edip halkı tatışma ortamına çekmekle uğraşıyorlar ki halk onalrın ne yaptıklarını sorgulamasın!

en basıtinden Cumhurbaşkanı refarandumda 4 maddeye oy kullandı halk ne 4 maddesi diyor düşün:):)

Allahyardımcımız olsun sonumuz böly giderse Osmanlınınsonuna dönecek...
Osmanlıda bütün uluslar ırklar kendi topragını aldı çekildi şimdi arad akürt kaldı o gitsin sonta mezhep v. AMAçç FEDERAL TÜRKİYE;)

2000'Lİ YILLAR üretim dünyası. Satıs yaparak kazanmak. Onun için bütün genç beyinleri bilinçlendirmek gerekir. Dikkat edersen bütün DEVLETLER böyle gelişir. Önce eğitim gerek.Ayrımcılık olmadan bu Dünya'ya nasıl bir sekılde hÜkmedeceğimizi göstermemiz lazım ama nerde. Varsa yoksa didişmek. :D Bizim ülkemizin gelişmesine izin vermiyolar. Avrupa birliğine giremeyiz biz. Daha çok beklerler. yADA HİÇ BEKLMESİNLER. Müslüman bir devlet asla AB'ye giremez. Geçmişten beri bu ülkenin üzerine hep stratejiler oynanadı dıştan yıkamadılar. Şimdide içten yıkmaya çalısıyolar. Nitekim biz yine birbirimize ne kadar bağlı olan bir millet olduğumuzu gösterdik. Milletce bir güç potansiyeli olusturmus durumdayız. BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR DİYE BOŞUNA DEMEMİŞLER. 70 MİLYON EL ELE . abd yi ülke sınırları dısına atmaya :D

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 03:38
2000'Lİ YILLAR üretim dünyası. Satıs yaparak kazanmak. Onun için bütün genç beyinleri bilinçlendirmek gerekir. Dikkat edersen bütün DEVLETLER böyle gelişir. Önce eğitim gerek.Ayrımcılık olmadan bu Dünya'ya nasıl bir sekılde hÜkmedeceğimizi göstermemiz lazım ama nerde. Varsa yoksa didişmek. :D Bizim ülkemizin gelişmesine izin vermiyolar. Avrupa birliğine giremeyiz biz. Daha çok beklerler. yADA HİÇ BEKLMESİNLER. Müslüman bir devlet asla AB'ye giremez. Geçmişten beri bu ülkenin üzerine hep stratejiler oynanadı dıştan yıkamadılar. Şimdide içten yıkmaya çalısıyolar. Nitekim biz yine birbirimize ne kadar bağlı olan bir millet olduğumuzu gösterdik. Milletce bir güç potansiyeli olusturmus durumdayız. BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR DİYE BOŞUNA DEMEMİŞLER. 70 MİLYON EL ELE . abd yi ülke sınırları dısına atmaya :D

Aslın söylediğim şeriat o manad değil malesef şuan ki şeriat amaç doğrultusnda değişmiş ve resmen evrime uğramıştır:Dkaba tabir ettim anca bu şekil diye bilirim
alevilikte şeriat vardır hazır aldım kusura bakma ayrıntılı yzarken yanlış şeyleri eklem isteemdim;)
Bizde 4 makam vardır bunlar:
1.Seriat
2.Tarikat
3.Marifet
4.Hakikat

ŞERİAT MAKAMLARI:
1. İman etmek
2. İlim öğrenmek
3. İbadet etmek
4. Haramdan uzaklaşmak
5. Ailesine faydalı olmak
6. Çevreye zarar vermemek
7. Peygamberin emirlerine uymak
8. Şefkatli olmak
9. Temiz olmak
10. Yaramaz işlerden sakınmak

Şeriat Kapısının Makamları;
1 - İman getirmek
2 - İlim öğrenmek
3 - Namaz, oruç, zekat ve hac ve gaza eylemektir ve cenabetten arınmaktır.
4 - Helal istemek, kazanmak, faizi haram saymaktır.
5 - Nikah Kıymak
6 - Hayz ve Nifazın Nikahı haram eylemesi
7 - Arı giymek, arı yemek
8 - Sünnet-i Cemaat
9 - Şefkat
10 - Emri marut, yaramaz işlerden kaçınmak.

ordaki arı giymek ve yemek temiz giyinmek ve helal yemekten kasıtttır:)
Şeriatın gerçek manası gerçekten şuan ki manasıyla bir değil fasy:);)

metallica_41
09-11-2009, 03:40
Aslın söylediğim şeriat o manad değil malesef şuan ki şeriat amaç doğrultusnda değişmiş ve resmen evrime uğramıştır:Dkaba tabir ettim anca bu şekil diye bilirim
alevilikte şeriat vardır hazır aldım kusura bakma ayrıntılı yzarken yanlış şeyleri eklem isteemdim;)
Bizde 4 makam vardır bunlar:
1.Seriat
2.Tarikat
3.Marifet
4.Hakikat

ŞERİAT MAKAMLARI:
1. İman etmek
2. İlim öğrenmek
3. İbadet etmek
4. Haramdan uzaklaşmak
5. Ailesine faydalı olmak
6. Çevreye zarar vermemek
7. Peygamberin emirlerine uymak
8. Şefkatli olmak
9. Temiz olmak
10. Yaramaz işlerden sakınmak

Şeriat Kapısının Makamları;
1 - İman getirmek
2 - İlim öğrenmek
3 - Namaz, oruç, zekat ve hac ve gaza eylemektir ve cenabetten arınmaktır.
4 - Helal istemek, kazanmak, faizi haram saymaktır.
5 - Nikah Kıymak
6 - Hayz ve Nifazın Nikahı haram eylemesi
7 - Arı giymek, arı yemek
8 - Sünnet-i Cemaat
9 - Şefkat
10 - Emri marut, yaramaz işlerden kaçınmak.

ordaki arı giymek ve yemek temiz giyinmek ve helal yemekten kasıtttır:)
Şeriatın gerçek manası gerçekten şuan ki manasıyla bir değil fasy:);)

Pardon bu diğer arkadasaydı galiba. Onun mesaj içeriğine göre bir konu :D

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 03:40

AB ye almazlar ancak müslümanlıkla alakası yok genç nüfus potansiyelimiz çok:)
AB ye girmenin kısa yolu genç nufüsü birbine düşür katletmek azaltmakiş imkanını yok saymak;)
..ki avrupa ülkelerini kapıları açıldığında türk gençleri iş imkanı için oraya akın etmesin:)
HERŞEY ekonomik süreçte gerçeklerşior dinle alakası yok:)

metallica_41
09-11-2009, 03:46
AB ye almazlar ancak müslümanlıkla alakası yok genç nüfus potansiyelimiz çok:)
AB ye girmenin kısa yolu genç nufüsü birbine düşür katletmek azaltmakiş imkanını yok saymak;)
..ki avrupa ülkelerini kapıları açıldığında türk gençleri iş imkanı için oraya akın etmesin:)
HERŞEY ekonomik süreçte gerçeklerşior dinle alakası yok:)

70 milyon nüfusta şöyle bir sistem var AB'DE. eN COK NÜFUSA SAHİP OLAN ÜLKE ülkeler arasında daha fazla szöz hakkında sahip. Ayrıca AB 70 milyonluk bir pazarı neden AB'YE alsınki zaten bütün ürettiği malları bize doğru satıyolar. Kotada yok gel keyfim gel. Bizde ise gümrük anlasması var. AB'nin isteklerine göre yurt dısına mal ihraç ediyoruz. Ben dininde etkisi olduğunu düşünüyom. 1 tane müslüman devlet yok. Hepsi Hristiyan topluluğu. Aslında cok sey teşkil ediyor. Eskilerde bir istatistik yapılmıstı. İlk 100 arasına Türkiye'den bir tane bile üniversite girememiş.Uyumayalım uyuyan boş vaadlerle kandırılan bir toplum olmayalım. :(

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 03:47
Pardon bu diğer arkadasaydı galiba. Onun mesaj içeriğine göre bir konu :D

Evet fays ın mesajına karşılık yazdım diğerlerinin açılımı da var :9

bu arada yanlış yzazmışım 4 kapı kırk makam(her birini 10 makamı vardır:))

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 03:51
70 milyon nüfusta şöyle bir sistem var AB'DE. eN COK NÜFUSA SAHİP OLAN ÜLKE ülkeler arasında daha fazla szöz hakkında sahip. Ayrıca AB 70 milyonluk bir pazarı neden AB'YE alsınki zaten bütün ürettiği malları bize doğru satıyolar. Kotada yok gel keyfim gel. Bizde ise gümrük anlasması var. AB'nin isteklerine göre yurt dısına mal ihraç ediyoruz. Ben dininde etkisi olduğunu düşünüyom. 1 tane müslüman devlet yok. Hepsi Hristiyan topluluğu. Aslında cok sey teşkil ediyor. Eskilerde bir istatistik yapılmıstı. İlk 100 arasına Türkiye'den bir tane bile üniversite girememiş.Uyumayalım uyuyan boş vaadlerle kandırılan bir toplum olmayalım. :(

evet Tansu Çiller gider ayak hediye etti bize Gümrük Anlaşmasını:D
Tam bir koyun kusura bakmayın ama off sinirlendim neyse:)
Suçu Avrupada değil kendimizde aramak gerek:)
Dünya yı araşır en kötü işler en aşağılık işler nerde daha çokyapılıyor ve en geri ülkeler hangileri(hepsi şariatla yönetilen yada dini islam olan ülkeler)
baştaki Dini kulllanıp gel keyfim gel yaparken ülke batmış göçmüş kimsenin urumda değil:)

Fetullah gülenle Türküyede ılımlı İslam ünüformasını giyecek ve Şeriat bir devlet olam yolunda ilerleyeecek..bunalr daha ufak edımlar;)

metallica_41
09-11-2009, 03:58
evet Tansu Çiller gider ayak hediye etti bize Gümrük Anlaşmasını:D
Tam bir koyun kusura bakmayın ama off sinirlendim neyse:)
Suçu Avrupada değil kendimizde aramak gerek:)
Dünya yı araşır en kötü işler en aşağılık işler nerde daha çokyapılıyor ve en geri ülkeler hangileri(hepsi şariatla yönetilen yada dini islam olan ülkeler)
baştaki Dini kulllanıp gel keyfim gel yaparken ülke batmış göçmüş kimsenin urumda değil:)

Fetullah gülenle Türküyede ılımlı İslam ünüformasını giyecek ve Şeriat bir devlet olam yolunda ilerleyeecek..bunalr daha ufak edımlar;)

bir insan dinini içinde yasamalı. Allahla onun arasındadır. Dini ne kimse siyaset malzemsi yapabilir neden baska birsey. Her konuda kalkınmak için önce su basımızdakı eskimoların artık emeklıye ayrılması gerek. Tansu çiller ne yapmadıkı.:D Ya su ülkenin basına insanlık adına kendini feda edecek adam gibi adam biri gelmeyecekmi. Çok merak ediyorum nereye kadar bu işkence sürecek. Yeni yılda asgrai ücrete % 3 zam geliyomus.:mad: Vatandas bıktı artık soluduğu o pis havadan bile vergi alacaklar. Fakat ortada yine birsey yok

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 04:00
Gelecek adamları öldürürse tabi gelemez;)
Bu şahıslara dur diyenler şuan toprak altında:)
Herzamnki lafla son buluyor mesajım

Yeni nesil sizlerden umutluyum:oumarımmm:)

metallica_41
09-11-2009, 04:03
Gelecek adamları öldürürse tabi gelemez;)
Bu şahıslara dur diyenler şuan toprak altında:)
Herzamnki lafla son buluyor mesajım

Yeni nesil sizlerden umutluyum:oumarımmm:)

İşte bu akıllı insanları malesef yasatmıyolar. ;)

emrah2907
09-11-2009, 16:29
MUHALAEFET lazım mı arkadaşlar :D:D:D

metallica_41
09-11-2009, 16:31
MUHALAEFET lazım mı arkadaşlar :D:D:D

Herseye bir muhalefet lazım Emrah. Konu açık dün aksam burada olmalıydı sen oluncva biraz daha iyi gecerdi ;):D

emrah2907
09-11-2009, 16:34
okuyunca zaten içim gitti. bensiz nasıl yaparsınız böyle bi tartışmayı aşk olsun :D

metallica_41
09-11-2009, 16:38
okuyunca zaten içim gitti. bensiz nasıl yaparsınız böyle bi tartışmayı aşk olsun :D

fays ve menekşeyle bu konuyu tartıstık. Siyaset dedimmi akan sular durur bendede. Ömrümü yedi geçmişi arastırmak. EEE seninde harıka yorumların var. Bilgilisin bircok konuda. İyi bir tartısma programı olurdu artık. Forum havaya girerdi. Reytingler ancak böyle patlarr. :D

emrah2907
09-11-2009, 16:42
Eşitlik diyen çok sevgili arkadaşlarım, madem bi Alevi olarak eşitlik istiyorsunuz, ( ki buna saygım sonsuzdur) niçin Türban olayına karşı çıktınız? Laikliğe aykırı dediniz, ama Allah'ın emrettiği örtünme ayetine niçin itiraz ettiniz? Siz zorunlu din dersi ( sunni kökenli ) görmek istemediğinizi özgürce haykırabiliyorken, niçin İnandığı gibi okula gidemeyen türbanlılara "gerici, irticacı, yobaz" yakıştırmalarını yaptınız?

Ehli Sünnetin 4 hak mezhebinden ayrı bir mezhepe mensup olmanın verdiği zorluğu, her ne kadar anlıyor desem de biliyorum alevilere göre "ben nerden bilicem." Ancak unutmayın ki, Aleviler bu ülkede kendilerini Sunnilere çok zor kabul ettirirler. Tıpkı Türbanın serbest bırakılamaması gibi.

Bu ülkede hangi parti, istediği kadar İktidar olsa da yaptırım gücü farklı oldu her zaman.

Sesini duyurmak isteyenler çok güzel duyurdu da, ellerindeki pankartlarla kısık sesleriyle evlerine geri döndüler.

emrah2907
09-11-2009, 16:43
fays ve menekşeyle bu konuyu tartıstık. Siyaset dedimmi akan sular durur bendede. Ömrümü yedi geçmişi arastırmak. EEE seninde harıka yorumların var. Bilgilisin bircok konuda. İyi bir tartısma programı olurdu artık. Forum havaya girerdi. Reytingler ancak böyle patlarr. :D

Estağfirullah o senin harikalılığın :o

metallica_41
09-11-2009, 16:53
Estağfirullah o senin harikalılığın :o

Tsk. :cool: Artık baska zamana kaldı. Siyasi içerikli konularda görüsürüz umarım.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 17:42
Eşitlik diyen çok sevgili arkadaşlarım, madem bi Alevi olarak eşitlik istiyorsunuz, ( ki buna saygım sonsuzdur) niçin Türban olayına karşı çıktınız? Laikliğe aykırı dediniz, ama Allah'ın emrettiği örtünme ayetine niçin itiraz ettiniz? Siz zorunlu din dersi ( sunni kökenli ) görmek istemediğinizi özgürce haykırabiliyorken, niçin İnandığı gibi okula gidemeyen türbanlılara "gerici, irticacı, yobaz" yakıştırmalarını yaptınız?

Ehli Sünnetin 4 hak mezhebinden ayrı bir mezhepe mensup olmanın verdiği zorluğu, her ne kadar anlıyor desem de biliyorum alevilere göre "ben nerden bilicem." Ancak unutmayın ki, Aleviler bu ülkede kendilerini Sunnilere çok zor kabul ettirirler. Tıpkı Türbanın serbest bırakılamaması gibi.

Bu ülkede hangi parti, istediği kadar İktidar olsa da yaptırım gücü farklı oldu her zaman.

Sesini duyurmak isteyenler çok güzel duyurdu da, ellerindeki pankartlarla kısık sesleriyle evlerine geri döndüler.

Belli bir alevi kesimi bunu dedi diye bütün alevilere karşı bu yorumu yapamazsın emrah:)

Kimsenin baş örtüsüne birşey demiyoruz:)her şeyde olduğu gibi bu konudda kişisel düşünülüyor:)Türban kamu kurumalrında serbest olmamalı deniliyor sebebi şu:
Din kişiseldir diyoruz değil mi kimse karışamaz!ama herkesdini simge ile gelirse kamu kuruluşlara ünv.lere ne olur
Daha kendi içinde mezhebi çözemeyen yan yana gelemeyen gençler birbirini yer:)Sdece bu ülkede Müslüman yok ne kadar Nüfus cüzdanında İslam yazsanda içimizde başka dinleri benimsemiş ataist olan insanlar var:)
lüften tek tarflı düşünmeyelim
Laiklik en basit tabirle devle işlerinde dinin müdahalesi olmaması gerktiğini söyler:)
Sen devlet kurumuna dini simgeyi serbest bırakırsan(bunu sadece baş örtü olarak algılama)sorun çıkar DEVLETİN DİNİ IRKI MEZHEBİ olmamalı:)
Eşitlik o zamn devreye girer:)

evet maalesef seselerini duyuramadan sessizce evlerine gittiler cünkü ön yargılı halk ne diyorlar diye dinlemeden yakanal değiştirdi yada yolda yolunu;)

Ve Birşey soracağım 4 hak mezhebini araştırmıştım bakmıştım:)
Alevi ve sünnilik bir mezhep olarak çıkmadı::)siyasi bi olayın sonucudur:)
Peki 4 hak mezhep i neye göre kime göre hak mezhebi?:)
Kuran dada Peygamber zamanında da böyle birşey yoktu 100-200 yıl sonra ortaya çıkan mezhepler neye ve kime göre hak mezhebi:)
Alimlere göre bilginlere göre deme o zamn o alimlerin ve bilginlerin alimlik ve bilginlikleri neye ve kime göre derim:)

fays
09-11-2009, 18:29

Alevi değilim,bu sorunun muhatabı dolayısı ile ben değilim. Ancak cevap vermek istiyorum,Alevilerin talepleri son derece makul ve yerinde talepler(bir çoğu). Bu taleplerin karşısına "madem özgürlük istiyorsunuz türban'a da destek çıkın o zaman" demek art niyetliliktir. Türban şu an da zaten özgür. İsteyen çarşafla da gezebiliyor. Türban'ın üniversiteye sokulma amacı tamamen siyasaldır ve siyasi iktidarın bir politikasıdır. Tamam türbanlı ya da çarşaflı biri üniversiteye rahat rahat girsin,peki sonra ne olacak ? o öğrenci mezun oldu ve öğretmen olacak. Bu sefer de demeyecek mi,rahat bırakın ben böyle eğitim vereceğim diye. Ya da doktor oldu,demeyecek mi,benim erkek hastalara bakmam caiz değildir diye? türban her anlamda toplumu böler. Şu an da bile "mahalle baskısı" diye bir mevhum var. Bilim yuvalarının(Türkiye'deki eğitim ve akademik alanlar ne kadar bilimselse artık) bu türlü tartışma ve kutuplaşmalardan uzak tutulması gerek. Toplum'un geleceği eğitimle belirlenir. Eğitim ise,çağdaş,laik,demokratik ve bilimsel olmak zorundadır. Yoksa Mısır'ın El-Ezher üniversitesinden farkı kalmaz.

Kişisel ve toplumsal hak ve özgürlükleri sonuna kadar savunuyorum,özgürlükçüyüm. ulusalcı değilim,herşeye laiklik penceresinden de bakmıyorum. Ancak özgürlükçülük özgürlük karşıtlarının da özgürlüğünü savunmak değildir. Benim görüşüm budur,iyi tartışmalar.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 18:46
Alevi değilim,bu sorunun muhatabı dolayısı ile ben değilim. Ancak cevap vermek istiyorum,Alevilerin talepleri son derece makul ve yerinde talepler(bir çoğu). Bu taleplerin karşısına "madem özgürlük istiyorsunuz türban'a da destek çıkın o zaman" demek art niyetliliktir. Türban şu an da zaten özgür. İsteyen çarşafla da gezebiliyor. Türban'ın üniversiteye sokulma amacı tamamen siyasaldır ve siyasi iktidarın bir politikasıdır. Tamam türbanlı ya da çarşaflı biri üniversiteye rahat rahat girsin,peki sonra ne olacak ? o öğrenci mezun oldu ve öğretmen olacak. Bu sefer de demeyecek mi,rahat bırakın ben böyle eğitim vereceğim diye. Ya da doktor oldu,demeyecek mi,benim hastalara bakmam caiz değildir diye? Türban her anlamda toplumu böler. Şu an da bile "mahalle baskısı" diye bir mevhum var. Bilim yuvalarının(Türkiyedeki eğitim ve akademik alanlar ne kadar bilimselse artık) bu türlü tartışma ve kutuplaşmalardan uzak tutulması gerek. Toplum'un geleceği eğitimle belirlenir. Eğitim ise,çağdaş,laik,demokratik ve bilimsel olmak zorundadır.

Kişisel ve toplumsal hak ve özgürlükleri sonuna kadar savunuyorum,özgürlükçüyüm. ulusalcı değilim,herşeye laiklik penceresinden de bakmıyorum. Ancak özgürlükçülük özgürlük karşıtlarının da özgürlüğünü savunmak değildir. Benim görüşüm budur,iyi tartışmalar.

Alevi olmadığın halde bu mesaja cvp verdiğin için teşekkürler;):)

emrah2907
09-11-2009, 20:49
Belli bir alevi kesimi bunu dedi diye bütün alevilere karşı bu yorumu yapamazsın emrah:)

Kimsenin baş örtüsüne birşey demiyoruz:)her şeyde olduğu gibi bu konudda kişisel düşünülüyor:)Türban kamu kurumalrında serbest olmamalı deniliyor sebebi şu:
Din kişiseldir diyoruz değil mi kimse karışamaz!ama herkesdini simge ile gelirse kamu kuruluşlara ünv.lere ne olur
Daha kendi içinde mezhebi çözemeyen yan yana gelemeyen gençler birbirini yer:)Sdece bu ülkede Müslüman yok ne kadar Nüfus cüzdanında İslam yazsanda içimizde başka dinleri benimsemiş ataist olan insanlar var:)
lüften tek tarflı düşünmeyelim
Laiklik en basit tabirle devle işlerinde dinin müdahalesi olmaması gerktiğini söyler:)
Sen devlet kurumuna dini simgeyi serbest bırakırsan(bunu sadece baş örtü olarak algılama)sorun çıkar DEVLETİN DİNİ IRKI MEZHEBİ olmamalı:)
Eşitlik o zamn devreye girer:)

evet maalesef seselerini duyuramadan sessizce evlerine gittiler cünkü ön yargılı halk ne diyorlar diye dinlemeden yakanal değiştirdi yada yolda yolunu;)

Ve Birşey soracağım 4 hak mezhebini araştırmıştım bakmıştım:)
Alevi ve sünnilik bir mezhep olarak çıkmadı::)siyasi bi olayın sonucudur:)
Peki 4 hak mezhep i neye göre kime göre hak mezhebi?:)
Kuran dada Peygamber zamanında da böyle birşey yoktu 100-200 yıl sonra ortaya çıkan mezhepler neye ve kime göre hak mezhebi:)
Alimlere göre bilginlere göre deme o zamn o alimlerin ve bilginlerin alimlik ve bilginlikleri neye ve kime göre derim:)

Kime diyeceğim o zaman? Aleviler kendi içlerinde bile çelişkideler. Birbirlerinin kabul etmedikleri şeyler var.

4 hak mezheb Kur'an da Peygamberimiz zamanında da ve 100 yıl sonraya kadar yoktu. Peygamberimiz zamanında ki tüm Eshabı kiram birer müctehiddi. Hepsinin mezhebi vardı. Çünkü onların hepsi Peygamberimizin sohbetiyle şereflendiler. Çünkü o zaman Din hususunda açıklanmayan birşey kalmamıştı.
Peygamberimizden Eshabına, Eshabından Tabiine, Tabiinden de tebei Tabiine kadar günümüze kadar ulaştı.

4Hak mezhebin alimi de Kur'anı Kerim ve Sünnete göre alim.
Çoğu alevinin sevmediği Hz. Ebu Bekir, Hz Ömer ve Hz Osman ile (radıyallahü anhüm) Hz Ali efendimizin üzerinden oyunlar yapmaya çalıştılar ve şimdiki bozuk itikatlar ortaya çıktı. Bu tüm Ehli Sünnet kitaplarında böyle yazar.
Hadisi şerfilerle müjdelenmiş Şanlı Eshabının tekine bile dil uzatmak itikadın bozulmasına, Allah korusun dinden çıkmaya kadar gider.

Çok çeşitli alevi inancı vardır. Kimisi Peygamberimizden sonra halifelik hakkı Hz Ali'nindi, ebu bekir, osman ve ömer onun hakkını çaldı der. Kimsi daha da ileriye giderek Cebrail yanlışlık yaptı Hz Ali yerine Hz Muhammed'e gitti der. (bu son söylediğim Şii'lerin savunduğu konudur.)Halbuki aralarındaki üstünlük dereceleri halifelik sıralarına göredir, ki Hz Ali de kendisinden önce halife olan 3 imama da bi'at etmiş, halife olduklarını kabul etmiştir. Allah'ın arslanı diye ün salan, hiçbirşeyden korkmayan Hz Ali efendimiz hakkını yedirir miydi sizce?

İslam'ın her daim düşmanları olmuştur. Ama savaş ile ama içten yıkma çabasında hep çökertilmeye çalışılmıştır. Alevilik te sonradan başkalarının icad ettikleri bi mezheptir. Tıpkı Şii'lik gibi.

Her sunni ayrıca birer alevidir. Her sunni Hz Ali'yi çok sever, çünkü Ehli Beyt'tir. Çünkü Eshabı kiramdan ve çünkü ilk müslüman olanlardan ve çünkü cennetle müjdelenen Aşere-i Mübeşşeredendir. Peygamberimizi sevdiğimiz için Hz Ali'yi severiz, tıpkı hz ebubekir, osman ve ömeri sevdiğimiz gibi.

İşte alimler de, silsile yoluyla öğrendikleri bilgileri talebesine öğretmiş, İctihad derecesine kadar yükselmişlerdir. Ve bu yüzden mezheplere ihtiyaç duyulmuştur. Ve her müslüman, bu 4 mezhepten birisini taklit etmek zorundadır.

emrah2907
09-11-2009, 20:59
Alevi değilim,bu sorunun muhatabı dolayısı ile ben değilim. Ancak cevap vermek istiyorum,Alevilerin talepleri son derece makul ve yerinde talepler(bir çoğu). Bu taleplerin karşısına "madem özgürlük istiyorsunuz türban'a da destek çıkın o zaman" demek art niyetliliktir. Türban şu an da zaten özgür. İsteyen çarşafla da gezebiliyor. Türban'ın üniversiteye sokulma amacı tamamen siyasaldır ve siyasi iktidarın bir politikasıdır. Tamam türbanlı ya da çarşaflı biri üniversiteye rahat rahat girsin,peki sonra ne olacak ? o öğrenci mezun oldu ve öğretmen olacak. Bu sefer de demeyecek mi,rahat bırakın ben böyle eğitim vereceğim diye. Ya da doktor oldu,demeyecek mi,benim erkek hastalara bakmam caiz değildir diye? türban her anlamda toplumu böler. Şu an da bile "mahalle baskısı" diye bir mevhum var. Bilim yuvalarının(Türkiye'deki eğitim ve akademik alanlar ne kadar bilimselse artık) bu türlü tartışma ve kutuplaşmalardan uzak tutulması gerek. Toplum'un geleceği eğitimle belirlenir. Eğitim ise,çağdaş,laik,demokratik ve bilimsel olmak zorundadır. Yoksa Mısır'ın El-Ezher üniversitesinden farkı kalmaz.

Anlatmak istediğim tam anlaşılmamış. Alevilerin Kadıköy İskelesinde toplanmaları, kendilerine göre haklı davalarının peşlerinde koşmaları ve bir takım isteklerinin altında inanış gelmez mi? Bu inanıştan ötürü eşitlik olsun diye bağırmadılar mı?

İşte ben de diyorum ki, üniversiteye, hastaneye, veya herhangi bir devlet kurumuna "inanışı gereği" türbanla girmek isteyen bir müslüman kadının (ki bu senin de annen olabilir benim de), Laikliğe uymuyor diye girememesi kısıtlanıyorsa, bunun neresinde demokratik özgürlük arayabiliriz? Hani özgürdüm? Ama bak giremiyorum hiç biryere başörtü ile. Üstelik bunu Allah Kur'an-ı Kerim'de kullarından istiyor. Tıpkı namaz kılmalarını istediği gibi.

Anlamadığım birşey şu ki, Niçin Mısırdaki üniversite, senin gözünde bu kadar aşağı bir konumda? Amerikadaki üniversitelerde de türban yasak değil?

İşte Müslümanlar (çarşaflı bayanlar, sakallı erkekler) bizlerin gözümüzde bile "öcü,şeytan, terorist" sıfatlarını çoktan almışlar bile. Siyonistler başarılarını şampanya içerek kutlarken, biz burda birbirimize Allah'ın koyduğu kuralları, insanların koyduğu kurallar ile tartışabilmekteyiz.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 21:07
Kime diyeceğim o zaman? Aleviler kendi içlerinde bile çelişkideler. Birbirlerinin kabul etmedikleri şeyler var.

4 hak mezheb Kur'an da Peygamberimiz zamanında da ve 100 yıl sonraya kadar yoktu. Peygamberimiz zamanında ki tüm Eshabı kiram birer müctehiddi. Hepsinin mezhebi vardı. Çünkü onların hepsi Peygamberimizin sohbetiyle şereflendiler. Çünkü o zaman Din hususunda açıklanmayan birşey kalmamıştı.
Peygamberimizden Eshabına, Eshabından Tabiine, Tabiinden de tebei Tabiine kadar günümüze kadar ulaştı.

4Hak mezhebin alimi de Kur'anı Kerim ve Sünnete göre alim.
Çoğu alevinin sevmediği Hz. Ebu Bekir, Hz Ömer ve Hz Osman ile (radıyallahü anhüm) Hz Ali efendimizin üzerinden oyunlar yapmaya çalıştılar ve şimdiki bozuk itikatlar ortaya çıktı. Bu tüm Ehli Sünnet kitaplarında böyle yazar.
Hadisi şerfilerle müjdelenmiş Şanlı Eshabının tekine bile dil uzatmak itikadın bozulmasına, Allah korusun dinden çıkmaya kadar gider.

Çok çeşitli alevi inancı vardır. Kimisi Peygamberimizden sonra halifelik hakkı Hz Ali'nindi, ebu bekir, osman ve ömer onun hakkını çaldı der. Kimsi daha da ileriye giderek Cebrail yanlışlık yaptı Hz Ali yerine Hz Muhammed'e gitti der. (bu son söylediğim Şii'lerin savunduğu konudur.)Halbuki aralarındaki üstünlük dereceleri halifelik sıralarına göredir, ki Hz Ali de kendisinden önce halife olan 3 imama da bi'at etmiş, halife olduklarını kabul etmiştir. Allah'ın arslanı diye ün salan, hiçbirşeyden korkmayan Hz Ali efendimiz hakkını yedirir miydi sizce?

İslam'ın her daim düşmanları olmuştur. Ama savaş ile ama içten yıkma çabasında hep çökertilmeye çalışılmıştır. Alevilik te sonradan başkalarının icad ettikleri bi mezheptir. Tıpkı Şii'lik gibi.

Her sunni ayrıca birer alevidir. Her sunni Hz Ali'yi çok sever, çünkü Ehli Beyt'tir. Çünkü Eshabı kiramdan ve çünkü ilk müslüman olanlardan ve çünkü cennetle müjdelenen Aşere-i Mübeşşeredendir. Peygamberimizi sevdiğimiz için Hz Ali'yi severiz, tıpkı hz ebubekir, osman ve ömeri sevdiğimiz gibi.

İşte alimler de, silsile yoluyla öğrendikleri bilgileri talebesine öğretmiş, İctihad derecesine kadar yükselmişlerdir. Ve bu yüzden mezheplere ihtiyaç duyulmuştur. Ve her müslüman, bu 4 mezhepten birisini taklit etmek zorundadır.

Ben kendi kişisel fikrimi söyleyeyim:)
Ben Haliferein hepsinin ayrı yeri olduğunu düşünyorum malsef bazı Alevi kardeşlerimiz bunu abartıyorlar ve Hz.Ömer ve Hz.Osmanın sonradan müslüman olduğu için güven duymuyorlar Özellikle Hz.osman döneminde kendi akraba ve hısımlarını devlet görevlerine getirldiği bilindiği için pek sevilmez:)
Ancak ben hiç bir şekilde Halifelerin kalplerinde kötülük olduğunu düşünmüyorum..Ancak Alevilik in anlamını bilmeden sonradan icat edilmiş bi şey diye konuşman yanlış olur:)
Biliyorsun ki 4.halife tartışmaları olmuşt ve Hz.Osmanın amca oğlu MUAVİYE ve Hz.ali karşı karşıya gelmişti:)burda kimin haklı kimink haksız olduğunu söylemeyeceğim tarih kitapalrı net cvp veriyor zaten:)
burda çıkan sünni(sonradan müslüman olanlar diğer bi adla sunni yüzeysel müslümanlar)ve aleviler(ali evi yada ali yandaşı)olarak gruplaştılar:)
Yani mezhepler yokken bile bu iki kelime vardı Emrah:)
Mezheplere gelince dediğin gibi Peygamber vefat edince ve halifelik dönemi sonlanınca müslümanlar neyi nasıl yapacağını alimlere bilginlere sormaya başladı ve Müslümanlık konusunda yüksek bilgileri olanalr kendinceyorumlar katarak kendi görülşlerini dile getirdiler:)ve mezhepler(mezhep=yol demektir biliyoruzdur heralde:))ortaya koydular:)Her müslüman bi yöne doğru gitti kimi öyle yaptı kimi bölye ama Temel MÜSLÜMANlığın taşalrı değiştirilmedi tabiki ancak burda olay ne biliyormusun 4 hak mezhebi nerden çıktı?Nasıl oldu
Sonradan sünniliği mezhep sayan Osmanlı padişahları önüğne gelen ALEVLİK mezheptir yazısını mühürlemedi diyemi aleviliği mezheep saymıyorsunda Sünniliği sayıyorsun:)

Bana göre kendi kişisel görüşüm ne sünnilik neden alevilik mezhep değildir bunlar biraz taraf olmuş gruptur acak sünniliğin manası eridi gitti zamna içinde:)
Tarih kitapalrını okuyanlar bilir ne anlama geldiğini:)

Kısaca Müslümanım ancak o 4 hak mezhebinin içinde değilim.İlla bi mezhep seçmek zorunda olduğumuda düşünmüyorum:)

Sanırım konu başkığından tamamne uzaklaştık:)

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 21:12
Anlatmak istediğim tam anlaşılmamış. Alevilerin Kadıköy İskelesinde toplanmaları, kendilerine göre haklı davalarının peşlerinde koşmaları ve bir takım isteklerinin altında inanış gelmez mi? Bu inanıştan ötürü eşitlik olsun diye bağırmadılar mı?

İşte ben de diyorum ki, üniversiteye, hastaneye, veya herhangi bir devlet kurumuna "inanışı gereği" türbanla girmek isteyen bir müslüman kadının (ki bu senin de annen olabilir benim de), Laikliğe uymuyor diye girememesi kısıtlanıyorsa, bunun neresinde demokratik özgürlük arayabiliriz? Hani özgürdüm? Ama bak giremiyorum hiç biryere başörtü ile. Üstelik bunu Allah Kur'an-ı Kerim'de kullarından istiyor. Tıpkı namaz kılmalarını istediği gibi.

Anlamadığım birşey şu ki, Niçin Mısırdaki üniversite, senin gözünde bu kadar aşağı bir konumda? Amerikadaki üniversitelerde de türban yasak değil?

İşte Müslümanlar (çarşaflı bayanlar, sakallı erkekler) bizlerin gözümüzde bile "öcü,şeytan, terorist" sıfatlarını çoktan almışlar bile. Siyonistler başarılarını şampanya içerek kutlarken, biz burda birbirimize Allah'ın koyduğu kuralları, insanların koyduğu kurallar ile tartışabilmekteyiz.

Emrah konuya çok farklı yerden bakıyorsun:):):)
kimse kimsenini inancına karışamaz ki:)Senini bu dediğine örnek vereyim

Lisede bir olay başıma gelmişti
Arkadaşın biri kılıç taktı diye uyarı almış ve kolyesi alınmıştı:)
Ancak çoğu arkadaşta cevşen takıyor oda dinibir simge değil mi:)

Kursta benim arkadaşım vardı Hristiyan Ortodoks kız haç takmaktan çekiniyordu:)
Dini simgeleri serberts bırakacaksan hepsini bırakmalısın!!!;)

konuyu kişisel olarak algılamak çok yanlış:)

emrah2907
09-11-2009, 21:23
Kişisel görüşler meydana çıkınca böyle milyon tane din ve mezhep türüyor işte ;) insanlara birisinin dediğine boyun eğip itaat etmek zor geliyor, kendilerinden uyduruveriyorlar, hoop al sana mezhep diyorlar.E tabi bu arada şeytan da boş durmuyor.

İşte bak sen de diyorsun bazı alevi kardeşilerimiz özellikle Hz Osman'ı sevmiyor diye.
Alevilerin bazı fikirleri kendi içlerinde bile kabul görmüyor

Hz Muaviyenin Hz Ali ile yaptığı savaş ictihad gereğiydi. Dediğim gibi Eshabı kiramdan oldukları için onlar kendi icthadlarına uymaları Vaciptir. Bir konuda, 2 Müctehidten birisi yanılırsa doğruyu bulana 9, yanlışı bulana 1 sevap verilir. Çünkü ikisinin de amacı, davası İslamiyettir. Hz Muaviye ictihadında yanıldıysa da onu kötüleyecek bir söz söylenmemelidir. Peygamber efendimizin katipliğini yapmış, hadisi şerif ile şereflenmiştir. Ve 4 halife zamanında yanılmıyorsam Mısır'da Valilik yapmıştır. İlmiyle ün salmıştır. Bu sunnilerce böyle bilinir. İşte sunni ile aleviler burada anlaşamıyorlar. Kabul etmek istemiyorlar. Biz Hz Ali'nin Hz Muaviye'den üstün olduğunu kabul ediyoruz ancak, aleviler Hz Muaviyeden için ağza alınmayacak söler söylüyorlar. Zamanında bi İslam düşmanın ortaya attığı fitne sonucu oluşmuş birer mezheptir şimdiki alevilik ve şiilik ve vehhabilik. bu örnekleri çoğaltabiliriz ama bi işe yaramaz. Kaynak ta göstersem boşuna, çünkü inanmayacakları besbelli. herkes kendi inandığının en doğru olduğuna inanır.

emrah2907
09-11-2009, 21:25
Emrah konuya çok farklı yerden bakıyorsun:):):)
kimse kimsenini inancına karışamaz ki:)Senini bu dediğine örnek vereyim

Lisede bir olay başıma gelmişti
Arkadaşın biri kılıç taktı diye uyarı almış ve kolyesi alınmıştı:)
Ancak çoğu arkadaşta cevşen takıyor oda dinibir simge değil mi:)

Kursta benim arkadaşım vardı Hristiyan Ortodoks kız haç takmaktan çekiniyordu:)
Dini simgeleri serberts bırakacaksan hepsini bırakmalısın!!!;)

konuyu kişisel olarak algılamak çok yanlış:)

Kişisellikle yakından ya da uzaktan alakam yok. Sizin hepinizden daha iyi bilirim diye bir iddaam da hiç yok. Yazdıklarım tamamen nesneldir.

Dini simgelerin hepsini serbest bırakacaksan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini komple kaldırıcaksın o zaman. Böylece ne din kalacak ne de ahlak ;)

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 21:28
Kişisel görüşler meydana çıkınca böyle milyon tane din ve mezhep türüyor işte ;) insanlara birisinin dediğine boyun eğip itaat etmek zor geliyor, kendilerinden uyduruveriyorlar, hoop al sana mezhep diyorlar.E tabi bu arada şeytan da boş durmuyor.

İşte bak sen de diyorsun bazı alevi kardeşilerimiz özellikle Hz Osman'ı sevmiyor diye.
Alevilerin bazı fikirleri kendi içlerinde bile kabul görmüyor

Hz Muaviyenin Hz Ali ile yaptığı savaş ictihad gereğiydi. Dediğim gibi Eshabı kiramdan oldukları için onlar kendi icthadlarına uymaları Vaciptir. Bir konuda, 2 Müctehidten birisi yanılırsa doğruyu bulana 9, yanlışı bulana 1 sevap verilir. Çünkü ikisinin de amacı, davası İslamiyettir. Hz Muaviye ictihadında yanıldıysa da onu kötüleyecek bir söz söylenmemelidir. Peygamber efendimizin katipliğini yapmış, hadisi şerif ile şereflenmiştir. Ve 4 halife zamanında yanılmıyorsam Mısır'da Valilik yapmıştır. İlmiyle ün salmıştır. Bu sunnilerce böyle bilinir. İşte sunni ile aleviler burada anlaşamıyorlar. Kabul etmek istemiyorlar. Biz Hz Ali'nin Hz Muaviye'den üstün olduğunu kabul ediyoruz ancak, aleviler Hz Muaviyeden için ağza alınmayacak söler söylüyorlar. Zamanında bi İslam düşmanın ortaya attığı fitne sonucu oluşmuş birer mezheptir şimdiki alevilik ve şiilik ve vehhabilik. bu örnekleri çoğaltabiliriz ama bi işe yaramaz. Kaynak ta göstersem boşuna, çünkü inanmayacakları besbelli. herkes kendi inandığının en doğru olduğuna inanır.

:):):)
Muaiye y tekrar araştır diyorum o zamn sana yada bilgin bi tarihciye sor:)
Hz.Hasanı avu verdirerek ölmesine sebep olmuş ve oğlu Yezid Hz.Hüseyini katletmiştir:)

Aaleviler içinde çelişkiye düşünyor diyorsun uzun uzun anlatamayacağım ama Osmanlı zamnaında saklanak zorunda kalan aleviler nerde dere yatagı var oraya sığında ve bir birinden kopuk yaşadı:)

Ve ben birşeyi merak ettiğim zaman sadece alevi olanlardan dinlemiyorum yada alevi kitapları okumuyorum:)

Alevilik kavramını tam bilmiyorsun sanırım o yüzden tartışacak bi konu yok ortada:)
uydurulmuş bir mezhep demekle hakaret ediyorsun Emrah bunu da dile getireyim:);)

emrah2907
09-11-2009, 21:32
:):):)
Muaiye y tekrar araştır diyorum o zamn sana yada bilgin bi tarihciye sor:)
Hz.Hasanı avu verdirerek ölmesine sebep olmuş ve oğlu Yezid Hz.Hüseyini katletmiştir:)

Aaleviler içinde çelişkiye düşünyor diyorsun uzun uzun anlatamayacağım ama Osmanlı zamnaında saklanak zorunda kalan aleviler nerde dere yatagı var oraya sığında ve bir birinden kopuk yaşadı:)

Ve ben birşeyi merak ettiğim zaman sadece alevi olanlardan dinlemiyorum yada alevi kitapları okumuyorum:)

Alevilik kavramını tam bilmiyorsun sanırım o yüzden tartışacak bi konu yok ortada:)
uydurulmuş bir mezhep demekle hakaret ediyorsun Emrah bunu da dile getireyim:);)

peki o zaman sustum. eğer sözlerimi hakaret olarak algılıyorsan özür dilerim. başka türlü anlatamazdım aleviliği. herkesin dini ve mezhebi kendisine. en güzelini Allah bilir.

emrah2907
09-11-2009, 21:38
Toparlayacak olursak benim şahsi görüşüm, Eğer laiklik yüzünden inançları dolayısıyla Türban giyen müslümanlar bu ülkenin üniversitesine giremediyse, inançları yüzünden kendi hak ve özgürlüklerini isteyen Aleviler, istedikleri olmayınca isyan etmemelidir ;)

hülisch
09-11-2009, 21:38
devleti yöneten akp olduğu sürece ALEVİLER olarak daha çok miting düzenleriz

hülisch
09-11-2009, 21:40
Toparlayacak olursak benim şahsi görüşüm, Eğer laiklik yüzünden inançları dolayısıyla Türban giyen müslümanlar bu ülkenin üniversitesine giremediyse, inançları yüzünden kendi hak ve özgürlüklerini isteyen Aleviler, istedikleri olmayınca isyan etmemelidir ;)

gereksiz bir karşılaştırma bence

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 21:41
Şuan sinirliyim sakinleşim devam edecem emrah:D:D

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 21:43
devleti yöneten akp olduğu sürece ALEVİLER olarak daha çok miting düzenleriz

mitinge karşıyım ancak başka türlü kendini göstemiyorlar.
Benim karşı çıktığım aleviliğin-sünni lik ile eşitlemesini isteyen alevilerin karşısına müslümanlığı çıkartıolar:mad:

emrah2907
09-11-2009, 21:44
gereksiz bir karşılaştırma bence

o zaman "eşitlik" anlayışınız yok.

emrah2907
09-11-2009, 21:45
Şuan sinirliyim sakinleşim devam edecem emrah:D:D

tamam :D

hülisch
09-11-2009, 21:50
mitinge karşıyım ancak başka türlü kendini göstemiyorlar.
Benim karşı çıktığım aleviliğin-sünni lik ile eşitlemesini isteyen alevilerin karşısına müslümanlığı çıkartıolar:mad:

insanlar sessiz kaldıkça ezildiklerini unutulduklarını düşünüyolar
bugün pkk yı karşılayan dtpnin miting düzenlediğini görünce yerinde duramıyo insanlar napsınlar başka
aslında bende tasvip etmiyorum mitingleri bunlara gerek kalmaması gerekiyo ama başımızdakilerin SİYASET açılımları böle gerektiriyor

hülisch
09-11-2009, 21:53
o zaman "eşitlik" anlayışınız yok.

alevilik felsefesini okudunuz mu die sormuyorum çünkü eşitlik anlayışınız yok demezdiniz

emrah2907
09-11-2009, 21:58
alevilik felsefesini okudunuz mu die sormuyorum çünkü eşitlik anlayışınız yok demezdiniz

herkes eşit olsun, hakkımızı istiyoruz çünkü eşitlik istiyoruz, çünkü öyle inanıyoruz derken eşitlik varsa,

ne türbanı, çarşaflı öcülerin devlet kurumlarında ne işi var, türbana karşıyım, derken eşitlik yoksa ve bu "laiklik" ilkesinin altına sığınılarak söyleniyorsa,

felsefe okumaya gerek yok, buradaki eşitsizliği herkes anlayabilir.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 22:03
Emrah şimdi söyle birşey var burda dile getirilmek istenen aleviliği geri plana atmak ve Müslümanlıktan ayrı görmenin yanlış olduğudur.
Açılım konuusnda kesinlikle katıyen nefretle kıonıyor çok saçma olduğumu söylemek isterim.

Sen diyorsun ki eşitlik olsun diyorsan ürbana karşı çıkma ben diyorum ki eşitliği savunduğumuz için türban kamu alanlarında olmasın diyoruz"bunu siyaset aracı kullanna parti başkanlarını düşünceleriyle karışma lütfen;)"
Bak türbanı takan takar türban da değil baş örtüsü:)kuran da türban yok yanlış olmasın):
Benim başörtülü arkadaşlarımda var ve o kada gönülden inanıyorlar ki buna ama birindende laiklik başörtününe karşı bi laf duymadım:)
Önemli olan inancı içinde yaşamktır heryerde inancını yaşayamazsın:)

En basıdınden lisede ki dönemimden örnek vereyim:)
kılç takan biri dini simge taktı diye azar işitiyor hakaret görüyorsa çevsen takan birinede aynı muamele yapılmalı:)

Din kültürene gelince Din derslerinde inan ben çok şeye şahit geldim Muharem ayı orucu tutuyoruz dye hoca bi gerei zekalı çıkmış 12 gün oruç tutun demiş onumu tutuyonuz diyor!!!
Yanlı din hocları oldukca din dersi istemem şahsen:)

hülisch
09-11-2009, 22:04
[QUOTE=emrah2907;606477]herkes eşit olsun, hakkımızı istiyoruz çünkü eşitlik istiyoruz, çünkü öyle inanıyoruz derken eşitlik varsa,

ne türbanı, çarşaflı öcülerin devlet kurumlarında ne işi var, türbana karşıyım, derken eşitlik yoksa ve bu "laiklik" ilkesinin altına sığınılarak söyleniyorsa,

LAİKLİĞİN TÜRBANLA KARŞILAŞTIRILMASI AKP HÜKÜMETİNİN BAŞA GELMESİNDEN BERİ GÜNDEMDE. KONU SAPMASIN BENCE

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 22:07
herkes eşit olsun, hakkımızı istiyoruz çünkü eşitlik istiyoruz, çünkü öyle inanıyoruz derken eşitlik varsa,

Ya Emrah burda Alevilikten bahsediyoruz bu bir mezhep Müslümanlık ve laiklik değil konu neden ısrrala Türbana getiriyorsun anlamıyorum:)
Müslümanlığın içindedir mezhepler inanç çeşitliliği:)
Sen Alevilik ile Müslümanlığı karşı karşıya getirmeye çalışırsan Alevilik sanki müslümanlıktan ayrı birşey gibi ortaya çıkar;)

Erbakandan sonra bu tartışma çıktı bundan önce naıl işliyordu kimse birşey demiyordu!
Siyasi ideojilerine kılıf uydurmak isteyen şahısların oyunudur bu
çoğu geçek amaçlı takan vatandaşlarımızda bunlara aldanıuyor.
Bu arada geçen yıl yapılan bi ankette sadece üniversite okumayan Başörtülü kişilere soruluş neden okumuyorsunuz diye % 1 sadece baş örtüsü nedeniyle okumayanalrın oranı:) size göre çoğunluk önmeli demek bak buda azınlık bi oran:);)

hülisch
09-11-2009, 22:12
Ya Emrah burda Alevilikten bahsediyoruz bu bir mezhep Müslümanlık ve laiklik değil konu neden ısrrala Türbana getiriyorsun anlamıyorum:)
Müslümanlığın içindedir mezhepler inanç çeşitliliği:)
Sen Alevilik ile Müslümanlığı karşı karşıya getirmeye çalışırsan Alevilik sanki müslümanlıktan ayrı birşey gibi ortaya çıkar;)

Erbakandan sonra bu tartışma çıktı bundan önce naıl işliyordu kimse birşey demiyordu!
Siyasi ideojilerine kılıf uydurmak isteyen şahısların oyunudur bu
çoğu geçek amaçlı takan vatandaşlarımızda bunlara aldanıuyor.
Bu arada geçen yıl yapılan bi ankette sadece üniversite okumayan Başörtülü kişilere soruluş neden okumuyorsunuz diye % 1 sadece baş örtüsü nedeniyle okumayanalrın oranı:) size göre çoğunluk önmeli demek bak buda azınlık bi oran:);)

emrah bencede türbana çok takılıyosun

hülisch
09-11-2009, 22:13
veeee açıklmalarından dolayı konunu değiştiği kanısındayım

emrah2907
09-11-2009, 22:15
Emrah şimdi söyle birşey var burda dile getirilmek istenen aleviliği geri plana atmak ve Müslümanlıktan ayrı görmenin yanlış olduğudur.
Açılım konuusnda kesinlikle katıyen nefretle kıonıyor çok saçma olduğumu söylemek isterim.

Sen diyorsun ki eşitlik olsun diyorsan ürbana karşı çıkma ben diyorum ki eşitliği savunduğumuz için türban kamu alanlarında olmasın diyoruz"bunu siyaset aracı kullanna parti başkanlarını düşünceleriyle karışma lütfen;)"
Bak türbanı takan takar türban da değil baş örtüsü:)kuran da türban yok yanlış olmasın):
Benim başörtülü arkadaşlarımda var ve o kada gönülden inanıyorlar ki buna ama birindende laiklik başörtününe karşı bi laf duymadım:)
Önemli olan inancı içinde yaşamktır heryerde inancını yaşayamazsın:)

En basıdınden lisede ki dönemimden örnek vereyim:)
kılç takan biri dini simge taktı diye azar işitiyor hakaret görüyorsa çevsen takan birinede aynı muamele yapılmalı:)

Din kültürene gelince Din derslerinde inan ben çok şeye şahit geldim Muharem ayı orucu tutuyoruz dye hoca bi gerei zekalı çıkmış 12 gün oruç tutun demiş onumu tutuyonuz diyor!!!
Yanlı din hocları oldukca din dersi istemem şahsen:)

- Müslüman bir bayan, başını örtmek istiyorsa ve bu şekilde Üniversite eğitimi alamıyorsa, kendi içinde ne kadar yaşayabilir islamı? Hep birilerinden baskılar, alaycı gözlerle bakmalar..

-Sen kılıç takan öğrenciyi örnek verirsin, ben başörtüsü yüzünden üniversiteye alınmayanları. Peki hiç düşündün mü, herkesin bu ülkede istediği gibi din ve vicdan özgürlüğüyle yaşayamamasının sebebi çok savunduğumuz sistem ve ilkeleri olabilir mi diye?
Yoksa yine başbakana mı suç atıcaksın, ya da başkalarına mı?
Bu çarpık düzen niçin var, önce onun cevabını bulmak lazım.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 22:15
veeee açıklmalarından dolayı konunu değiştiği kanısındayım

evet malesef:9
Söyle bakalım hülya sence Dediklerini hepsine katılıyormusun Alevi Federasyonun istediği değiiklikler yapılmalımı:)

hülisch
09-11-2009, 22:22
din dersleri kaldırılmaz seçmeli olması orta karar
diyanet kaldırılsa nolcak kalsa nolcak
madımak müze olsa bi dert olmasa ayrı bi dert

emrah2907
09-11-2009, 22:23
ona takılma bunu söyleme şurda yanlış biliyorsun burda haksızsın.
siz bilirsiniz. real'den hiç tanımıyorum sizi ancak inşallah bir gün gerçekten doğrular nedir nasıldır en ince ayrıntısına kadar öğrenirsiniz. inşallah size de nasib olur. çok iyi niyetli ve bilinçli bi gençlik olarak sizlerin de gerçeklerle tanışmanızı yürekten isterim. neyse başınızı ağrıttım.
zaten benden başka benim görüşümü savunan yok bu forumda :D yoruluyom, destekçim yok, zor oluyor herkese yetişmek.

hülisch
09-11-2009, 22:23
alevi köylerine cami yapılmaması istenmiş bide sanırım
yanlış hatırlamıyorum dimi demet

emrah2907
09-11-2009, 22:24
diyanet kalkar mı hiç yok daha neler :D o kalkarsa her yıl düzenlenen Hac organizasyonunda Suudi Arabistan kimi muhatap alıcak.
toptan ülkeyi terk edelim isterseniz :D

hülisch
09-11-2009, 22:25
siz bilirsiniz. real'den hiç tanımıyorum sizi ancak inşallah bir gün gerçekten doğrular nedir nasıldır en ince ayrıntısına kadar öğrenirsiniz. inşallah size de nasib olur. çok iyi niyetli ve bilinçli bi gençlik olarak sizlerin de gerçeklerle tanışmanızı yürekten isterim. neyse başınızı ağrıttım.
zaten benden başka benim görüşümü savunan yok bu forumda :D yoruluyom, destekçim yok, zor oluyor herkese yetişmek.

biz hayal dünyasında yaşamıyoruz

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 22:26
- Müslüman bir bayan, başını örtmek istiyorsa ve bu şekilde Üniversite eğitimi alamıyorsa, kendi içinde ne kadar yaşayabilir islamı? Hep birilerinden baskılar, alaycı gözlerle bakmalar..

-Sen kılıç takan öğrenciyi örnek verirsin, ben başörtüsü yüzünden üniversiteye alınmayanları. Peki hiç düşündün mü, herkesin bu ülkede istediği gibi din ve vicdan özgürlüğüyle yaşayamamasının sebebi çok savunduğumuz sistem ve ilkeleri olabilir mi diye?
Yoksa yine başbakana mı suç atıcaksın, ya da başkalarına mı?
Bu çarpık düzen niçin var, önce onun cevabını bulmak lazım.

:):)
Başbakanın değil bu olayı bu zamana kadar getirelein suçu bu:)
o zaman laiklik kalksın işlemesin madem çarpık düzen yaratıyor:)
Sende Başabakan gibi ya laik olacan ya müslüman diyorsun gaaliba:)

hülisch
09-11-2009, 22:26
diyanet kalkar mı hiç yok daha neler :D o kalkarsa her yıl düzenlenen Hac organizasyonunda Suudi Arabistan kimi muhatap alıcak.
toptan ülkeyi terk edelim isterseniz :D

diyanet olmasa kimse hacca gidemicek öle mi

hülisch
09-11-2009, 22:29
[QUOTE=~~MoRMeNeKŞe~~;606510]

Sende Başabakan gibi ya laik olacan ya müslüman diyorsun gaaliba:)[/QUOTE

laiklik mi müslümanlık mı :D
tercih edilmesi gereken kavramların aynı parantez içinde yer alması gerekmiyo mu

emrah2907
biz hayal dünyasında yaşamıyoruz

canınız sağolsun. benim kaybım olmaz ;) sadece iyi niyetimi dile getirdim.
o kadar çok hırçınsın ki, ilk mesajından beri küfretmemek için kendini zor tutuyorsun. içinden bana küfrettiğin de anlaşılıyor buradan merak etme.
alevilikte savunduğunuz düşünceleri dahi uygulayamıyor, görüşlerime sert tepkiler veriyorsun. neyse uzatmayayım, size iyi tartışmalar.

~~MoRMeNeKŞe~~

Peki o kadar emin misin senin inandıklarını doğru olduguna;)

Ben dinimi inancımı içimde yaşayan biriyim dışa vurmak çözüm değil bunu siyaset yapanlarada karşıyım ne aleviliğimi nede müslüman kimliğimi kullandırtmam kimseye;)

hülisch
09-11-2009, 22:31
canınız sağolsun. benim kaybım olmaz ;) sadece iyi niyetimi dile getirdim.
o kadar çok hırçınsın ki, ilk mesajından beri küfretmemek için kendini zor tutuyorsun. içinden bana küfrettiğin de anlaşılıyor buradan merak etme.
alevilikte savunduğunuz düşünceleri dahi uygulayamıyor, görüşlerime sert tepkiler veriyorsun. neyse uzatmayayım, size iyi tartışmalar.

kimseye küfür etmem gerek de duymuyorum
düşüncelerine saygı duyduğum için küfür etme saygısızlığını kendime asla yakıştırmam
sen böle düşünüyosan o senin ayıbın

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 22:31
hülya nın tavrı düşüncelerimizi inancımızı anlatamamaktan anlayamamdan kaynaklanıyor yoksa ne küfrü ne hırçınlığı var emrah sakın olalım :)

hülisch
09-11-2009, 22:35
hülya nın tavrı düşüncelerimizi inancımızı anlatamamaktan anlayamamdan kaynaklanıyor yoksa ne küfrü ne hırçınlığı var emrah sakın olalım :)

emrah saptırmayı seviyo sanırım :)

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 22:35
kimseye küfür etmem gerek de duymuyorum
düşüncelerine saygı duyduğum için küfür etme saygısızlığını kendime asla yakıştırmam
sen böle düşünüyosan o senin ayıbın

Canım yanlış anlaşılma olmuştur;)

Malesef bazen anlaşılamıyorum öyle bir ön yargı var ki ben doğruyum siz yanlışsınız diyenler bi durup düşünüp haklı olabiirler mi acaba demeyi çok görüyorlar:)

emrah2907
09-11-2009, 22:37
Sende Başabakan gibi ya laik olacan ya müslüman diyorsun gaaliba:)

Başbakandan banane, ben Ehli SÜnnete göre konuşuyorum. Başbakan da onu savunduğu için onu savunurum. tıpkı Sizin de onu Sünnet bıyığı var, cuma namazı kılıyor yani ehli sünnetten olduğu için sevmediğiniz gibi.

Evet başbakan doğru laf etmiş, çünkü laiklik gerçek anlamda İslamiyet ile asla ve asla bağdaşmayan bir sistem bunu inkar etmenin anlamı yok.

Örnek verecek olursak, adam öldüren birisi laik bir memlekette hapis veya para cezası ile kurtarır. ancak Kur'an-ı Kerimde geçen "kısas" yapmaktır. yani o adamı da öldürmektir. Bu hepimizin Yaradanı olan Rabbimizin apaçık ayetlerindeki emridir.aynı şekilde miras hukuku da kız ve erkeğe eşit hak verirken, islamiyet erkeğe daha çok mal verilmesini emreder. bu örnekleri çoğaltabiliriz.
Allah'ın dediklerini yapmamak suç ise ben suçluyum. Zaten böyle caydırıcı cezalar olsaydı, fuhuşlar, savaşlar vs bu kadar çoğalmazdı.
Düşünürseniz bunda da bir hayır vardır.

hülisch
09-11-2009, 22:40
hoppalaaaaaa:)
nerden nerelere geldik :D

emrah2907
09-11-2009, 22:41
Peki o kadar emin misin senin inandıklarını doğru olduguna;)

Ben dinimi inancımı içimde yaşayan biriyim dışa vurmak çözüm değil bunu siyaset yapanlarada karşıyım ne aleviliğimi nede müslüman kimliğimi kullandırtmam kimseye;)

Kur'an- Kerim'den sonra en önemli kaynak olan Buhari Kitabındaki hadisi şerifte Muaviyeye eshabı kiramdan olduğu için saygı duyuluyorsa, yukarda anlatılanlar bahsediliyorsa niçin emin olmayayım? Onun yazdıklarını inkar etmek, güneşi görmemek olur.
Ama dedim ya, siz her ne kadar alay dahi etseniz, küçümseyici de yaklaşsanız, ben bu işlerde "kısmet" e inanan birisiyim. Kısmetiniz varsa size de nasip olur bu gerçek hak yolu.

Gösterilen kaynaklara inanmayacaksanız tartışmanın bi anlamı da yok zaten

emrah2907
09-11-2009, 22:42
hoppalaaaaaa:)
nerden nerelere geldik :D

derin mevzu bunlar, Irak'tan tut, Bush'tan çıkarız birazdan :D:D

fays
09-11-2009, 22:43

Bence "eşitlik" ve "özgürlük" kavramından ne anladığımız burada asıl konuyu teşkil ediyor. Aleviler,"eşit" olmak istiyorlar. İbadethanelerinin de 'statü' kazanmasını ve buna benzer taleplerle "Sunni" kesimle eşit olmak ve inançlarını yaşamak istiyorlar. Dikkat ederseniz,Aleviler "Sunniler" ile eşit olmak istiyorlar. Eğer ortada eşitsizlik varsa,bu diğer inançlara ve özellikle yıllardır hor görülüp,çeşitli karalamalara ve katliamlara maruz kalan Alevilere vardır. Din kişinin özelidir,hiçbir alevi; ben Alevi kimliğimi herşeyimin önüne koyarak bunu simge haline getireceğim demiyor. Türban özgür olsun,üniversitelerde kamu kurumlarında deniyor. Peki o zaman,acil servislerde cuma namazı vakitlerinde kapalı olsun,insanlar "ibadet özgürlüklerini" gerçekleştirsinler. Hastalarda beklesinler artık. Yahudi bir doktor cumartesi günleri "şabat" gerekçesiyle çalışmasın ve hastalara bakmasın. Ya da muhafazakar-mukaddesatçı bir bayan öğretmenimiz erkek öğrencilere ders anlatmasın,hatta sınıflar "buyurulduğu" gibi "haremlik-selamlık" olsun. Bu örnekler hiç de uç örnekler değil. tartıştığımız konunun gideceği yer en nihayetinde orasıdır.

Özgürlük ve eşitlik kavramlarından herkes ne anlıyor bilmiyorum. Ancak bu ülke'nin laisizmi bile sünni-laizmdir. Gerçek laiklik asla böyle olamaz. Hiçbir laik ülkede egemen din'in kurumunu devlet idare etmemektedir. Hiçbir dini görevlinin maaşı halktan kesilmemektedir. Durum buyken,türban meselesini özgürlük ve eşitlik sorununa getirmek hatalıdır. Daha ne kadar özgür olmak isteniyor ? Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi,"Demokrasi bir tramvaydır. Gideceğin yere kadar gider sonra inersin" acaba tüm bu "özgürlük talepleri" sonrası,gelinmek istenen yere gelinip "tramvaydan" inilmek mi isteniyor ?

Amerikadaki üniversiteler konusunda gelelim,Amerika esas itibariyle çoğunluğu hıristiyan dinine inanan insanlardan oluşuyor. Bu ülkede hiçbir zaman şeriat ya da irtica tehlikeleri olmadı. Olamaz da,ondan geçtim; Amerikan eğitim sistemi devletin elinde değil özel girişimcilerin elindedir. Bu üniversitelere isteyen istediği şekilde girmektedir. Aynı durum Türkiye'deki "özel" kurumlarda da var,bir özel hastanede işe girecekseniz,başörtüsü ya da türban hiçbir sorun teşkil etmez.

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 22:43
Başbakandan banane, ben Ehli SÜnnete göre konuşuyorum. Başbakan da onu savunduğu için onu savunurum. tıpkı Sizin de onu Sünnet bıyığı var, cuma namazı kılıyor yani ehli sünnetten olduğu için sevmediğiniz gibi.

Evet başbakan doğru laf etmiş, çünkü laiklik gerçek anlamda İslamiyet ile asla ve asla bağdaşmayan bir sistem bunu inkar etmenin anlamı yok.

Örnek verecek olursak, adam öldüren birisi laik bir memlekette hapis veya para cezası ile kurtarır. ancak Kur'an-ı Kerimde geçen "kısas" yapmaktır. yani o adamı da öldürmektir. Bu hepimizin Yaradanı olan Rabbimizin apaçık ayetlerindeki emridir.aynı şekilde miras hukuku da kız ve erkeğe eşit hak verirken, islamiyet erkeğe daha çok mal verilmesini emreder. bu örnekleri çoğaltabiliriz.
Allah'ın dediklerini yapmamak suç ise ben suçluyum. Zaten böyle caydırıcı cezalar olsaydı, fuhuşlar, savaşlar vs bu kadar çoğalmazdı.
Düşünürseniz bunda da bir hayır vardır.

off off off:):)Nerden nereye geldik Ben başbakanı sevmem Vatanı sattığı için;)
Ben asla namaz kılan oruç tutan bir insana kin beslemem bu dinimizde yoktur:)
İnanç ilk başta kalpte başlar;)Gerçekten inanmadıkca kıldığın namazda tuttugun oruçta boşa olur:)
kimsenin görünüşü ve GÖRÜŞü beni ilgilendirmez
Valla emrah tartışma nerdeyse sen müslümansın ben değil konusuna dönecek:)
Allah doğru yolu göstersin ne diyim ben yanlışsam bana sen yanlışsan sana:)
Birşeyler daha söylemek isterdim ama o sözler benim kişisel imanım ibadetim olduğu için yazma gereği duymuyorum:)

son noktayıda Başbakanın lafı ile bitirmek istiyorum "beyenmeyen başka ülkede yaşar":)
Şeriatla kıssas yöntemiyle yönetilen devletler var bilgine:)

hülisch
09-11-2009, 22:45
derin mevzu bunlar, Irak'tan tut, Bush'tan çıkarız birazdan :D:D

ayol biz değil sen :D

hülisch
09-11-2009, 22:51
Bence "eşitlik" ve "özgürlük" kavramından ne anladığımız burada asıl konuyu teşkil ediyor. Aleviler,"eşit" olmak istiyorlar. İbadethanelerinin de 'statü' kazanmasını ve buna benzer taleplerle "Sunni" kesimle eşit olmak ve inançlarını yaşamak istiyorlar. Dikkat ederseniz,Aleviler "Sunniler" ile eşit olmak istiyorlar. Eğer ortada eşitsizlik varsa,bu diğer inançlara ve özellikle yıllardır hor görülüp,çeşitli karalamalara ve katliamlara maruz kalan Alevilere vardır. Din kişinin özelidir,hiçbir alevi; ben Alevi kimliğimi herşeyimin önüne koyarak bunu simge haline getireceğim demiyor. Türban özgür olsun,üniversitelerde kamu kurumlarında deniyor. Peki o zaman,acil servislerde cuma namazı vakitlerinde kapalı olsun,insanlar "ibadet özgürlüklerini" gerçekleştirsinler. Hastalarda beklesinler artık. Yahudi bir doktor cumartesi günleri "şabat" gerekçesiyle çalışmasın ve hastalara bakmasın. Ya da muhafazakar-mukaddesatçı bir bayan öğretmenimiz erkek öğrencilere ders anlatmasın,hatta sınıflar "buyurulduğu" gibi "haremlik-selamlık" olsun. Bu örnekler hiç de uç örnekler değil. tartıştığımız konunun gideceği yer en nihayetinde orasıdır.

Özgürlük ve eşitlik kavramlarından herkes ne anlıyor bilmiyorum. Ancak bu ülke'nin laisizmi bile sünni-laizmdir. Gerçek laiklik asla böyle olamaz. Hiçbir laik ülkede egemen din'in kurumunu devlet idare etmemektedir. Hiçbir dini görevlinin maaşı halktan kesilmemektedir. Durum buyken,türban meselesini özgürlük ve eşitlik sorununa getirmek hatalıdır. Daha ne kadar özgür olmak isteniyor ? Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi,"Demokrasi bir tramvaydır. Gideceğin yere kadar gider sonra inersin" acaba tüm bu "özgürlük talepleri" sonrası,gelinmek istenen yere gelinip "tramvaydan" inilmek mi isteniyor ?

Amerikadaki üniversiteler konusunda gelelim,Amerika esas itibariyle çoğunluğu hıristiyan dinine inanan insanlardan oluşuyor. Bu ülkede hiçbir zaman şeriat ya da irtica tehlikeleri olmadı. Olamaz da,ondan geçtim; Amerikan eğitim sistemi devletin elinde değil özel girişimcilerin elindedir. Bu üniversitelere isteyen istediği şekilde girmektedir. Aynı durum Türkiye'deki "özel" kurumlarda da var,bir özel hastanede işe girecekseniz,başörtüsü ya da türban hiçbir sorun teşkil etmez.

açıklamalarını beğendim :o

emrah2907
09-11-2009, 22:52

nasıl bu kadar emin olabiliyorsun bi baş örtüsüne izin verildi diye, işlerin buralara kadar varacağına? benim savunduğum sadece başını örtmek isteyen bir bayanın istediği yere girmesi gerektiği. tıpkı alevilerin kendilerine göre haklı gerekçeleri gibi.

yok acillerde doktorlar bakmayacakmış filan. benim söylediklerim ile taa buralara bağlaman çok garip. ( not : zaten öyle bişi olsa herkes cuma namazı vakti namazda olacağı için kaza da olmaz :D ) tahminler ileri sürerek bu böyle olacak şu şuraya gidiyor denmesi ne kadar doğru olur ki :rolleyes:

hülisch
09-11-2009, 23:02
senin gibi örnekler verdi fays de neden bu kadar tuhafına gitti :D

emrah2907
09-11-2009, 23:03
senin gibi örnekler verdi fays de neden bu kadar tuhafına gitti :D

hep işin geyiğine kaçıyorsun farkındayım :D

hülisch
09-11-2009, 23:05
hep işin geyiğine kaçıyorsun farkındayım :D

ne geyiği işine gelmeyince kişilik analizi yapma

emrah2907
09-11-2009, 23:05
neyse arkadaşlar, bir başka tartışma başlığının daha altında buluşmak ümidiyle sizleri daha çok sinir etmeden azcık ders çalışayım diyom :D

baktım ülkeyi gene kurtaramadık, bari şu dersleri kurtaralım dimi :rolleyes:

cümleten ii akşamlar.

(kırdıysam, üzdüysem ve de gıcık ettiysem özürlerimi borç bilirim. kaliteli tartışma için teşekkürler)

~~MoRMeNeKŞe~~
09-11-2009, 23:13
Çok yoruldum vlalla yarın devame deriz artık ama son uzun yazın çok fena emrah ya:9
kavramların tam manasını biliyorsundur umarım:)

sana da iyi akşamlar