PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buyrun AÇILIM'a..

emrah2907
20-10-2009, 22:17
Evet arkadaşlar, son zamanlarda bir grup PKK lı teroristin teslim olmasından yola çıkarak, Türk-Kürt meselesinin çözüme ulaşabileceğini düşünüyor musunuz?
Yoksa, hayır eskisi gibi her iki taraftan da nice genç piyon gibi kullanılarak öldürülsün mü?
Ya da sizin bir çözümünüz var mı? Şehit annelerinin gözyaşları nasıl dindirilmeli sizce?

Seviyeli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler ;)

~~MoRMeNeKŞe~~
20-10-2009, 22:27
Bugün haberlerde teslim olan pkk lılardan bahsediliyordu.Bana göre bunların hepsi düzmece herşey geçmiştede olduğu gibi bir oyun.pkk arasında sıcak savaş bitip soğuk savaş dönemine gireceğiz.girdikde diyebilirim.Ben siyasetcilerin bunu gerçekten barış olsun akan kanlar dursun diye yaptıklarını düşünmüyorum.
Amerikadan yönetiliyoruz ve çok iyi biliniyorki bu konularda bizim dışımızda kendi hükümetimizin karraları değil:)
ab uyumu adı altında yok komşu ilişkleri iyiolacak yok milliyetcilik gözetleneyecek gibi sözlerle şu druma geldik:)yakında kimilerine af çıkar hükümetteki koltukta oturan şahıs yerine abd deki yöneten şahis direk gelir oturur.

eger gerçekten böyle birşey varsa bunu dışarını karışmayacağı kurallar doğrulusunda kesin ve kısa yoldan çözüme ulaştırmalı.
ama benim düşüncem ayrımıkörüklemektir halk bir birine düşecek çoğu yerde haber olacak şehit aile yakınıyla bi pkk yandaşı şu yede laf dalaşıyla kavgaya başlayıp sonu şöyle bitti diye

Amaç Türkiye yi bölmek çünkü birilerini gözünde çok büyüdü:)
Yakında eyaletlere ayrılıp başımızasa fedarel sisteminn adamalrı dikilirse şaşırmayın:)

Olan genç yaşta gerçekten vatanı için gözünü kırpmadan giden gençlerimize...
(Diğer tarafa pek bişi demek istemiyorum çünkü o tarafda da kendi halk birliği ve halk kurtuluşu deyip beyin yıkayıp gönderiyorlar küçük yaştan eğitiliyorlar onlarada yazık maalesef bir piyon gibi yönetiliyoruz ve yaşıyoruz!)

Umarım seviyeli bir şekilde devam eder tartışma:)

hülisch
20-10-2009, 23:01
teslim.saatinde.mayın.patlaması.haberi.geldi.daha. ne.olsun

deep oceans
21-10-2009, 00:09
göstermelik bunlar herzamnki oyunlarından

ama bu duruma çözümse ne ala

kardel
21-10-2009, 00:28
bumu çözum kıme neye gore bır grup pkklı nasıl karsılandı bı davul zurnası eksıktı.
yazık degılmı sehıt aılelerıne, oksuz kalan çocuklara.boyle barıs olmaz öldurecek snra bısey olmamıs gıbı turkıyede elını kolunu sallayarak gezıcek olemı.bu gıdısle daha neler olucak barıs marıs palavra

emrah2907
21-10-2009, 11:57
bumu çözum kıme neye gore bır grup pkklı nasıl karsılandı bı davul zurnası eksıktı.
yazık degılmı sehıt aılelerıne, oksuz kalan çocuklara.boyle barıs olmaz öldurecek snra bısey olmamıs gıbı turkıyede elını kolunu sallayarak gezıcek olemı.bu gıdısle daha neler olucak barıs marıs palavra

hem şehitlere acıyorsun hem de pkk lıların teslim olmasına karşı çıkıyorsun :) peki kaç tane daha şehit verelim? kaç tanemizin abisi kardeşi oğlu daha ölmeli?
teslim olan 20-30 kişi sayesinde 1 evladımızı kurtardıysak bu bize kar sayılmaz mı?

kardel
21-10-2009, 12:55
hayır pkklıların teslımıne degıl cezasısz kalmasına karsıyım.:(:( bazı bolgelerde senlık varken bazı evlerde yas var :( teslım edılıyosa bole nısbet yapar gıbı olmamalıydı.:(

doğalı
21-10-2009, 13:17
dua edelimde aynı acılar tekrarlanmasın

emrah2907
21-10-2009, 14:09
Kürt ve Türklerin, düşman yerine dost olarak yaşamaları ve bunun sonucu olarak ta kimsenin kanının dökülmemesi en büyük temennimiz

kardel
21-10-2009, 15:07
Kürt ve Türklerin, düşman yerine dost olarak yaşamaları ve bunun sonucu olarak ta kimsenin kanının dökülmemesi en büyük temennimiz

aynen :)

~~MoRMeNeKŞe~~
21-10-2009, 15:10
Siyasi ideolajinin sonuçu....karşılanmada kırmızı halı eksikti:)Başbakanı tebrik ediyorum.

hülisch
24-10-2009, 01:35
Siyasi ideolajinin sonuçu....karşılanmada kırmızı halı eksikti:)Başbakanı tebrik ediyorum.

minareyi çalan kılıfını da hazırladı
şeker:)

~~MoRMeNeKŞe~~
01-11-2009, 22:56
minareyi çalan kılıfını da hazırladı
şeker:)

Haklısın bunlar uzun zaman önce hazırlanmış birer seneryoydu zaten;)

emrah2907
02-11-2009, 01:25
imalı olarak iktidardaki partiyi küçümseyici, elle tutulur bi durum olmuş gibi bahsetmeniz beni açıkçası çok şaşırttı. tek amacı barışı sağlamak olduğu için böyle bir açılıma giden, en azından deneyen bir başbakana az kalsın vatan hainliği ile ithaf etmek ne kadar doğrudur bilemiyorum. sizin dediklerinize göre barış marış olmasın, böyle ufak adımlar atılmasın, ülkemize saldırmaya devam etsinler ve biz de karşı koyalım. yine şehit verelim. bu zamana kadar kimsenin denemediği birşeyi, canlara kıyılmasın diye, herşeyi göze alarak, memleketin çıkarları için yaptığı bi açılım için bukadar suçlanan başka bir başbakan yoktur heralde.

emrah2907
02-11-2009, 01:28
can kaybı olmadan bürokrasi yoluyla kürt sorununu çözmeye çalışmasında ne gbi bi plan olabilir? ne gibi bi art niyet olabilir?

zaten bizim anayasamız DTP ti meclise sokmamış mıdır daha öncesnde? vesaire vesaire..
biraz daha vicdanımızı sorgulayarak, muhalif kişilerin baskısı altında kalmadan düşünmenizi rica ediyorum ;)

orhande
02-11-2009, 01:28
imalı olarak iktidardaki partiyi küçümseyici, elle tutulur bi durum olmuş gibi bahsetmeniz beni açıkçası çok şaşırttı. tek amacı barışı sağlamak olduğu için böyle bir açılıma giden, en azından deneyen bir başbakana az kalsın vatan hainliği ile ithaf etmek ne kadar doğrudur bilemiyorum. sizin dediklerinize göre barış marış olmasın, böyle ufak adımlar atılmasın, ülkemize saldırmaya devam etsinler ve biz de karşı koyalım. yine şehit verelim. bu zamana kadar kimsenin denemediği birşeyi, canlara kıyılmasın diye, herşeyi göze alarak, memleketin çıkarları için yaptığı bi açılım için bukadar suçlanan başka bir başbakan yoktur heralde.

Taraf olmak doğruyu yanlışa yanlışı yine yanlışa sürükler. Bunun önüne geçebilmek için beyin argümanında ki bir takım tabuları yıkabilmek gerekir. Bu da kişisel gelişim evrelerini erken tamamlamış bireyler için yani genel kanı için çok zor bir durumdur. Kısacası taraf A'nın doğrusu taraf B için herzaman yanlıştır. O yüzden herkes kendi düşüncesini kendi tarafına alkışlatabilir. Politik alkışlar ise timsahın gözyaşı gibi bir düzmeceden başka bir şey olmaz. Sonuç ise yeni kendimizi kandırırız... Umarım anlatabilmişimdir...

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 01:34
Taraf olmak doğruyu yanlışa yanlışı yine yanlışa sürükler. Bunun önüne geçebilmek için beyin argümanında ki bir takım tabuları yıkabilmek gerekir. Bu da kişisel gelişim evrelerini erken tamamlamış bireyler için yani genel kanı için çok zor bir durumdur. Kısacası taraf A'nın doğrusu taraf B için herzaman yanlıştır. O yüzden herkes kendi düşüncesini kendi tarafına alkışlatabilir. Politik alkışlar ise timsahın gözyaşı gibi bir düzmeceden başka bir şey olmaz. Sonuç ise yeni kendimizi kandırırız... Umarım anlatabilmişimdir...

Aynen katılıyorum:)

Emrah ben muhalif kişilerin düşüncesi altında değilim:)
Ve ne Başbakaını nede CHP yi lekeleyen Deniz baykalın tarafında yer alıyorum:)
Ben gözlelediklerimden çıkardığım sonuçlar doğrultusunda düşüncemi dile getiriyorum:)
Vatan haini ban göre vatan yopraklarını yabancılara satmak,vatan için gelir sdağlayan kurum ve kuruluşları yok pahasına satmak....Devlete ailt ve kamulaştırılmış arza ve alışveriş merkeslerini 7 ceddinin üzerine geçirmek...
cumhuriyete küfür edenlerin atatürk e hiç diyenlerin heykellerini yıkanların dizinde oturmaktır:)
umarım bed eanlatabilmişimdir:)
Kan dökülmesini bende istemem bizde sehit verdik biliriz o acıyı...ama ahngi ülkede var bu sorarım sana bu açılım ilerde kürten sonra ermeni açılımı olacak..rumaçılımı olacak....Ülkeyi fedaral bi yapıya sürüklüyorlar ;)

emrah2907
02-11-2009, 01:53
Aynen katılıyorum:)

Emrah ben muhalif kişilerin düşüncesi altında değilim:)
Ve ne Başbakaını nede CHP yi lekeleyen Deniz baykalın tarafında yer alıyorum:)
Ben gözlelediklerimden çıkardığım sonuçlar doğrultusunda düşüncemi dile getiriyorum:)
Vatan haini ban göre vatan yopraklarını yabancılara satmak,vatan için gelir sdağlayan kurum ve kuruluşları yok pahasına satmak....Devlete ailt ve kamulaştırılmış arza ve alışveriş merkeslerini 7 ceddinin üzerine geçirmek...
cumhuriyete küfür edenlerin atatürk e hiç diyenlerin heykellerini yıkanların dizinde oturmaktır:)
umarım bed eanlatabilmişimdir:)
Kan dökülmesini bende istemem bizde sehit verdik biliriz o acıyı...ama ahngi ülkede var bu sorarım sana bu açılım ilerde kürten sonra ermeni açılımı olacak..rumaçılımı olacak....Ülkeyi fedaral bi yapıya sürüklüyorlar ;)

o zaman üçlü koalisyon olduğu dönemde niçin bi çözüm üretilmedi?
yani adam ne yapsa hep gericilikle hep irticai faaliyet düzenleyici olarak anıldı.

şimdiki iktidar başa geldiğinde IMF den tut bilmem nerelere kadar hortumcular sayesinde devletin ne kadar borcu olduğunu biliyor muydun?
bu borçlanmadan başka bi yerden borç alarak kurtulacağına 2 şirketin belli hisseleri satılarak büyük bir ekonomik bunalımdan dönüldğünü peki? ve bunun için vatan hainliği ile suçlandığını?

cuma namazı kıldığı, sünnet bıyığı bıraktığı için yobaz dendi.
ama davosta israile (dolaylı olarak amerikaya) karşı çıktığı için ayakta alkışlandı. kimsenin amerikaya tık diyemediği bir dönemde hem de.
tabi lafı kılıfına uydurmak çok kolay, muhaliflere göre bunların da hepsi planlı zaten :)

şunu söyleyerek toparlıyorum ; eğer şimdiki hükümetin oyları bölünürse başımıza DTP nin geçmesi içten bile değildir bunu da unutmayın. tabiki de dört dörtlük değiller ama en azından kötünün iyisi diyelim.

orhande
02-11-2009, 01:56
yani adam ne yapsa hep gericilikle hep irticai faaliyet düzenleyici olarak anıldı.

şimdiki iktidar başa geldiğinde IMF den tut bilmem nerelere kadar hortumcular sayesinde devletin ne kadar borcu olduğunu biliyor muydun?
bu borçlanmadan başka bi yerden borç alarak kurtulacağına 2 şirketin belli hisseleri satılarak büyük bir ekonomik bunalımdan dönüldğünü peki? ve bunun için vatan hainliği ile suçlandığını?

ama davosta israile (dolaylı olarak amerikaya) karşı çıktığı için ayakta alkışlandı. kimsenin amerikaya tık diyemediği bir dönemde hem de.
tabi lafı kılıfına uydurmak çok kolay, muhaliflere göre bunların da hepsi planlı zaten :)

şunu söyleyerek toparlıyorum ; eğer şimdiki hükümetin oyları bölünürse başımıza DTP nin geçmesi içten bile değildir bunu da unutmayın. tabiki de dört dörtlük değiller ama en azından kötünün iyisi diyelim.

Kötü'nün iyisine katılıyorum... (Sağlam bir rakibi olmadığına da...)

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 02:01

Ben başka şeyden bahsediyorum bundan önceki hükümeti savundugum yok adamın ne namazına ne bıyığına karışmadım karışanlarda beni ilgilendirmiuor:)
Ben İktidar hakkında ne desem önüme muhalesef lafı getiriliyor:)
Ben anlamıyorum neden din konusu söz konu bu cümlede konumuz din değil olamazda!
Çoğu kişiden duyduğum kötünüiyisi neden kötünü iyisi olsun en iyi olsun başımızdakiler!
ama o mecliste oturanalrın hiç birinden çıkmaz o emin ol:)
Kimse Abd ye dikilmezken o dikildi karşı geldi evet ama bunu gerçek oldugunu düşünmüyorum
neden seçimden önce gövde gçsterisi yapılıyor her seferindede seçimden sonra zamlar v.s olaylar su yünü çıakr??
Ben burda muhaleefet ile ilgili hiç birşey demiyorum eleştidiğim Planlı programlı bu olaylar!!!america istedi dağdan inmeleri yarın seçimde aday olup meclise girmesinide isteyecekler ve açılım büyüyecek ABD komşu ile aranız açık olmaz efendim dedi lafımı olur diye ERmenistan sınırını açtı!!
Nedenkardeşim açıyorsun orda azeri Trüklere neler yağıldıgını bilmiyormusun hem açtın kimin yayarına ermenistan açlıktan ölecek kalkınmasını sağlamak için mi açtın bize ne faydası var????doğuya rahatlıka yerleşip çoğunluk elde etmek için olmasın sakın!!!!!

Milletimiz hala buz dağının görünen tarafını incelemekle meşgül:):)

emrah2907
02-11-2009, 02:08
Ben başka şeyden bahsediyorum bundan önceki hükümeti savundugum yok adamın ne namazına ne bıyığına karışmadım karışanlarda beni ilgilendirmiuor:)
Ben İktidar hakkında ne desem önüme muhalesef lafı getiriliyor:)
Ben anlamıyorum neden din konusu söz konu bu cümlede konumuz din değil olamazda!
Çoğu kişiden duyduğum kötünüiyisi neden kötünü iyisi olsun en iyi olsun başımızdakiler!
ama o mecliste oturanalrın hiç birinden çıkmaz o emin ol:)
Kimse Abd ye dikilmezken o dikildi karşı geldi evet ama bunu gerçek oldugunu düşünmüyorum
neden seçimden önce gövde gçsterisi yapılıyor her seferindede seçimden sonra zamlar v.s olaylar su yünü çıakr??
Ben burda muhaleefet ile ilgili hiç birşey demiyorum eleştidiğim Planlı programlı bu olaylar!!!america istedi dağdan inmeleri yarın seçimde aday olup meclise girmesinide isteyecekler ve açılım büyüyecek ABD komşu ile aranız açık olmaz efendim dedi lafımı olur diye ERmenistan sınırını açtı!!
Nedenkardeşim açıyorsun orda azeri Trüklere neler yağıldıgını bilmiyormusun hem açtın kimin yayarına ermenistan açlıktan ölecek kalkınmasını sağlamak için mi açtın bize ne faydası var????doğuya rahatlıka yerleşip çoğunluk elde etmek için olmasın sakın!!!!!

Milletimiz hala buz dağının görünen tarafını incelemekle meşgül:):)

orhande arkadaşımın da dediği gibi ilk önce kafamızdaki tabuları yıkmalıyız. yoksa ne sen bana ne de ben sana bişeyleri kabullendiremicez. bu akşam da kurtaramadık bu ülkeyi :D hadi ben yatar yarın iş var güç var. herkese iyi geceler. teşekkür ederim iki satır ayırıp yazdıklarınız için

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 02:11
orhande arkadaşımın da dediği gibi ilk önce kafamızdaki tabuları yıkmalıyız. yoksa ne sen bana ne de ben sana bişeyleri kabullendiremicez. bu akşam da kurtaramadık bu ülkeyi :D hadi ben yatar yarın iş var güç var. herkese iyi geceler. teşekkür ederim iki satır ayırıp yazdıklarınız için

bu ülkeyi yeni nesil sadece millet vatan diye kurtara bilir tabi atatürk milliyetciliğiyle:)
Ben ne kadar gelişme modernliktende yana olsam diğer ülke insnları bizi dışlıyor dost gözüyle görmüyor
o yüzden biz bir oldukca kimse yıkamaz planlarını gerçekleştiremez:)
Hadi uyu sen:Diyi gecerl kardeş yarın devam ederz:p

emrah2907
02-11-2009, 02:13
fener de berabere kaldı zaten :D bi de sigarayı azaltmışım. uyu uyuyabilrsen :D

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 02:14
fener de berabere kaldı zaten :D bi de sigarayı azaltmışım. uyu uyuyabilrsen :D

Aman sakın geri çoğaltma:eek:
Senin gibi gençler bu ülkeye lazım;)
İyi geceler allahrahatlık versin;)

orhande
02-11-2009, 02:18
Zaman gazetesinin yeni tanıtım fragmanını izlemişsinizdir...
İzlemeyenler aşağıda ki linkten izleyebilir...
http://www.dailymotion.com/video/xaq4wl_yyte-zamanyn-yeni-reklamy_news
Ön yargılarrr... (Bazen seni iter, bazense ta içine çeker)

Video tanıtımına güzel bir açıklama getirilmiş;;; Aynen alıntılıyorum:::

"Zaman'ın yeni reklam filmi, 'Önyargılarınız var, onları kırın' diyor. Söylemesi kolay! Bir kere kimin ideolojik, sosyolojik ve de psikolojik anlamda şöyle ya da böyle bir önyargısı yok ki? Sonra yıllar boyunca inanılmış, köklenmiş yargıları söküp atmak öylesine kolay mı? Kaldı ki önyargılar alabildiğine coşkuyla çağıldayıp süregider ve bazıları bunları hem de hormonlayarak beslerken kim 'benim önyargım var' der de kırmaya hamle eder? Zaman, bunu her zaman yapıyor ve kimsenin dokunamadığı zor konuları seçiyor. Bu, onun kurumsal duruşunu da ortaya koyuyor. 'Etiketleyerek ötekileştirenler' konusuna da cesurca değinmişti, şimdi de önyargılarımızı adeta gözümüze sokuyor. İyi de yapıyor. Zaman reklamı önce gazeteye duyulan önyargıları sorgulatırken daha da önemlisi çok tartışılan ve 'Kürt, Ermeni ve Alevi açılımlar' silsilesi olarak önümüzde duran pek çok zor konuya da atıfta bulunuyor. Bu anlamda bir taşla çok kuş vuruyor."

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 02:30
Evet izledim Zaman ın reklamını güzel bi reklam bu sene zaten gaxetelerin reklamları artık toplumsal sorunları dile getiri oldu İyi bir gelişme:)
Zaman gazetesini okumam ama reklamını beyendim gerçekten;)

orhande
02-11-2009, 02:39
Zaman'ı terstende okuyun :)

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 02:51
Zaman'ı terstende okuyun :)

evet onu biliyorum;)Dini bi ablem taşıyor :)

bekarlarin_efendisi
02-11-2009, 03:42
arkadaşlar ben bir kürdüm lütfen açılımı demokratik açılım meseleye türk kürt meselesi diye yaklaşmayın dağdan inen pkklılar kürdleri temsil etmyor onlar sadece kendilerini temsil ediyorlar.... lütfen olaylara olabildigi kadar objektif yaklaşalım bir büyüğümün bir sözü war aslını soran olursa ona şunu de demişti aslımdan ailemden dolayı "KÜRD" üm peygamber efendimizden dolayı "ARAP" m yaşadığım topraklardan bayragımdan dolayı "TÜRK" üm umarım kimse kürdleri ve o pkk ları aynı kefeye koymuyordur...

orhande
02-11-2009, 03:46
arkadaşlar ben bir kürdüm lütfen açılımı demokratik açılım meseleye türk kürt meselesi diye yaklaşmayın dağdan inen pkklılar kürdleri temsil etmyor onlar sadece kendilerini temsil ediyorlar.... lütfen olaylara olabildigi kadar objektif yaklaşalım bir büyüğümün bir sözü war aslını soran olursa ona şunu de demişti aslımdan ailemden dolayı "KÜRD" üm peygamber efendimizden dolayı "ARAP" m yaşadığım topraklardan bayragımdan dolayı "TÜRK" üm umarım kimse kürdleri ve o pkk ları aynı kefeye koymuyordur...

Hiçbir IRK'ı PKK örgütünün yerine koymuyoruz, koymamalıyızda tabiki. Çünkü bu örgütte sadece Kürletin olmadığını biliyoruz. Öyle bile olsa iyi-kötü ayrımını yapabiliyoruz. Sadece bazen önyargımız ayrım yaparken bizi saptırıyor olabilir, ona dikkat etmek lazım...Ama toplumumuzda da Kürtlere karşı böyle bir yaklaşım yok değil... Düzelmesi dileğiyle...

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 03:49

Bu yanlış olur:)
Nasıl dünyadaki teöröistlerin çoğunluğunun müslüman olması
her müslümana yükleniyorsa pkk nın yaptıgıda her kürde yüklenemez:)
Çoğu kişi pkk kkürd ve alevi olduğu için hekesi aynıkefeye koyup kar veriyor:9
Bi yede okumuştum doğudaki tüm kürd solcuları yakalım öldürelim pkk temizlenir demişti bir...ne kadar ağır bi söz...
Bu ülke türküyle kürdiyle bir olmuş b devlet aslında herşeyimiz aynı ama farklılaştırmaya çalışıyorlar:)
bu toprak içinde bir yaşamak isteyen hiç bir insana kötü gözle bakılamaz ister laz ister kürt ister çerkez olsun:);)

orhande
02-11-2009, 03:55
ister laz ister kürt ister çerkez olsun:);)

Bunu herkes söylüyorda sanırım sadece sözde söylüyor... Kalpten inanılsa durum bu olmaz. Öyle bir halde ki bu durum... Birimizden biri çıkmaz sokakta diğerini yakalasa affetmeyecek derecede. Yada derler ya eline geçse bir kaşık suda boğacak. Yani ben çok iyi biliyorum ki bir kargaşa ortamı olsa örneğin linç ortamı düşünün ve topluluğun arasında kalmış bir Kürt vatandaş ona herkes bir tekme atmak isteyecektir. İçimizden durun, yapmayın, kendinize gelin diye onu oradan çıkarmak isteyecek azdır. Çünkü beyinler öyle bilinçsizce bulandırılmış ki sadece bir muamma var ortada. Aynı şekilde onlarında Kürt olmayan birini bu şekilde darba maruz bırakacağından da eminim... Emin olmamı sağlayan ise şimdiğe dek okuduklarım yada gördüklerim hissel inanışım değil...

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 04:00
Bunu herkes söylüyorda sanırım sadece sözde söylüyor... Kalpten inanılsa durum bu olmaz. Öyle bir halde ki bu durum... Birimizden biri çıkmaz sokakta diğerini yakalasa affetmeyecek derecede. Yada derler ya eline geçse bir kaşık suda boğacak. Yani ben çok iyi biliyorum ki bir kargaşa ortamı olsa örneğin linç ortamı düşünün ve topluluğun arasında kalmış bir Kürt vatandaş ona herkes bir tekme atmak isteyecektir. İçimizden durun, yapmayın, kendinize gelin diye onu oradan çıkarmak isteyecek azdır. Çünkü beyinler öyle bilinçsizce bulandırılmış ki sadece bir muamma var ortada. Aynı şekilde onlarında Kürt olmayan birini bu şekilde darba maruz bırakacağından da eminim... Emin olmamı sağlayan ise şimdiğe dek okuduklarım yada gördüklerim hissel inanışım değil...

Dediklerin aynen doğru:)
Ben aleviyim açık söylemek gerekirdse ve çok koyu sağcı arkadaşlarım vardır hatta nurcular fetullah gülen hayranı oalnalr
aynı zamnda ataist derecesine gelmiş arkaşalarımda kürt azeri laz ve zaza arkadaşalrımvar..ortodoks arkadşım bile vardı :)Ben hepsiyle siyaset tartışması yaptım ama siyaset bittimi güle oynaya sohbetlerimiz başlardı!
bunu yapan çok az bi kesim var...Dedğinde o kadar haklısın ki geçen haberlerde kominist gençleri trabzonda linç etmeye çalışıyorlar 2-3- kişi karşıda 100 kişi nerde adalet nerde hoşgörü nerde Din vicdan...!
Ülkemizin gelişmesi için ilk başta kafaların gelişmesi gerek:)

orhande
02-11-2009, 04:05
Dediklerin aynen doğru:)
Ben aleviyim açık söylemek gerekirdse ve çok koyu sağcı arkadaşlarım vardır hatta nurcular fetullah gülen hayranı oalnalr
aynı zamnda ataist derecesine gelmiş arkaşalarımda kürt azeri laz ve zaza arkadaşalrımvar..ortodoks arkadşım bile vardı :)Ben hepsiyle siyaset tartışması yaptım ama siyaset bittimi güle oynaya sohbetlerimiz başlardı!
bunu yapan çok az bi kesim var...Dedğinde o kadar haklısın ki geçen haberlerde kominist gençleri trabzonda linç etmeye çalışıyorlar 2-3- kişi karşıda 100 kişi nerde adalet nerde hoşgörü nerde Din vicdan...!
Ülkemizin gelişmesi için ilk başta kafaların gelişmesi gerek:)

Kafaların gelişmesi içinde bilinçli birey olmak gerek. Sen kendi çocuğuna ahlâki olguları aşılayamayıp X bir tarikata yada kuruma eti senin kemiği benim yaklaşımında bulunursan onunda zihniyeti o tarikat yada kurum doğrultusunda gelişir. Kendi kimliğini değil başkasının kimliğini kuşanır. Bu da zincirleme böyle devam eder. Tarikat vb toplumsal çabalara karşı değilim belli çerçevede... Fakat önce iğneyi bir kendimiz batıralım, aşımızı yapalım, yaptığımız yeri güzelce ovalım. Ondan sonra başka çareler arayışına girelim... Temel eğitim, temel öğretim...!

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 04:11
Kafaların gelişmesi içinde bilinçli birey olmak gerek. Sen kendi çocuğuna ahlâki olguları aşılayamayıp X bir tarikata yada kuruma eti senin kemiği benim yaklaşımında bulunursan onunda zihniyeti o tarikat yada kurum doğrultusunda gelişir. Kendi kimliğini değil başkasının kimliğini kuşanır. Bu da zincirleme böyle devam eder. Tarikat vb toplumsal çabalara karşı değilim belli çerçevede... Fakat önce iğneyi bir kendimiz batıralım, aşımızı yapalım, yaptığımız yeri güzelce ovalım. Ondan sonra başka çareler arayışına girelim... Temel eğitim, temel öğretim...!

Dediklerinde eksik var fazla yok,sana katılıyorum:)
Ben o tarz tarikatlara karşıyım...ama üye olanada niye üyesin deyip yargılamam:)
İnsanalrın birbirini anlamaları gerekir ama dinlemeye tahammülleri yok ki,onun için bu durumdayız ya.gerçi dinlese ne çıkar ki şuan tartışma programalrına bile bakanlar milletvekilleri bile karşısındakini susturup kendisi konuşma çabası içerisine girip BEN HAKLIYIm demeye çalışıyor ve halk da taraf olup aynısını daha şiddetli bi halde topluma yansıtıyor.
Bazen Türkiye de olan olaylara inanamıyorum cahillikten daha öte birşey
Bi insan neden ayrım yapar neden kavga eder neden birine acı vermketen zevk alır!
Bazen çok ama çok saçma geliyor.En büyük tepkim Kendi içimizde birbirimizi yerken yakında bu bulunduğumuz topraklarda sığınmacı olarak kalacagız:)

bu siyaset hiç bitmez:)Adamın ömrünü tüketir maalesef:)İyi geceler dilerim:)

orhande
02-11-2009, 04:15
Hepimizin sonu Hz Adem ile Hz Havva'nın ki ile aynı olacak bunun farkında değiliz. Onlar Cennet'ten kovuldular, bizde dünyadan kovulacağız. Aslında farkındayız o zaman bu bile bile lades... Ya da bir adım ötemizde camdan kaleler var. Ya da duyularımız yitik. Ya da cam bir fanusta yoğun bakım ünitesi sendromundayız. Ne idik, ne olduk, nereden nasıl geldik, nereye nasıl gidiyoruz...

Anlatım eksikliği, fazlalığı durumuna ise şunu diyeyim: Hiç bir anlatım tam değildir, hayat eksikliklerle doludur. Tamamlayıcı yalnız eksikliğimizde gizlidir...

İyi geceler...

metallica_41
02-11-2009, 11:12
Bu açılım hiçmi hiç iyi olmadı. Başbakanımız çok büyük bir yanlış yapmıstır. İşine geldiği için oylarrr foraaa. Amerika gibi bir sömürgeci ülke Türkiye haritasında Kürdistana yer veriyosa sen neyi planlıyosun. Ülkeyi böldürmeyimi , insanlar huzur içinde yasarken milleti asıl şimdi birbirine düşürdüler. Hergün ayrı bir protesto yürüyüşü yazıkki ne yazık. Bunlardan politikacı falan olmazz. BU sekılde olduğu sürece Amerikan köpeği olmaya mahkumuz.

emrah2907
02-11-2009, 12:20
Bu açılım hiçmi hiç iyi olmadı. Başbakanımız çok büyük bir yanlış yapmıstır. İşine geldiği için oylarrr foraaa. Amerika gibi bir sömürgeci ülke Türkiye haritasında Kürdistana yer veriyosa sen neyi planlıyosun. Ülkeyi böldürmeyimi , insanlar huzur içinde yasarken milleti asıl şimdi birbirine düşürdüler. Hergün ayrı bir protesto yürüyüşü yazıkki ne yazık. Bunlardan politikacı falan olmazz. BU sekılde olduğu sürece Amerikan köpeği olmaya mahkumuz.

burası bir tartışma ortamı. lütfen sözlerine dikkat et. taraflar olacak muhalfet olacak ve tartışma olacak. ama ağır ithamlar söz sahibinin kendisine aittir. söylemiş olduğun köpek lafını geri almanı dilerim. ilk önce tartışmanın uslubuna göre konuşalım ki çözüm bulmak kolay olsun.

emrah2907
02-11-2009, 12:21
Hepimizin sonu Hz Adem ile Hz Havva'nın ki ile aynı olacak bunun farkında değiliz. Onlar Cennet'ten kovuldular, bizde dünyadan kovulacağız. Aslında farkındayız o zaman bu bile bile lades... Ya da bir adım ötemizde camdan kaleler var. Ya da duyularımız yitik. Ya da cam bir fanusta yoğun bakım ünitesi sendromundayız. Ne idik, ne olduk, nereden nasıl geldik, nereye nasıl gidiyoruz...

Anlatım eksikliği, fazlalığı durumuna ise şunu diyeyim: Hiç bir anlatım tam değildir, hayat eksikliklerle doludur. Tamamlayıcı yalnız eksikliğimizde gizlidir...

İyi geceler...

dimi, bir avuç toprak için yoruldu ademoğlu, dünyanın ilk gününden kıyamete kadar da yorulacak gibi duruyor.

muratiserli
02-11-2009, 14:47
Hep Amerika... hep amerika..

Bu adamlar ne kadar kötüymüş böyle..

Arkadaşlar bırakın bu işleri. Amerika istedi diye olmaz herşey. Bakın Atatürk zamanına.. Adamlar sadece siyasi değil askeri olarak bile el koymuştu herşeye. Silahsızlaştırmıştı Osmanlı'yı. Ama ne oldu? Atatürk çıktı herşey değişti.

Demekki neymiş? Yönetici'de bitiyormuş herşey.

Şimdi ne demek istiyorsun diyeceksiniz.

Bende tek suçlunun bizim yöneticilerimiz olduğunu söyleyeceğim size.

Soruyorum size. Amerika gibi güçlü bir ülkede yaşasaydınız, daha da zengin olmak için farklı ülkelerin kaynaklarını ele geçirmek istemezmiydiniz? Adamların amacı sizi dağıtmak değil. Adamların amacı topraklarınızı almakta değil. Sonuçta Osmanlı 7 cihana hakim olduda ne oldu? Adamların amacı gelir kaynaklarınızı ele geçirmek.

Sizi boş işlerle (Türban, Ergenekon ve şimdi kürt açılımı) oyalarken gelir kaynaklarınızı birer birer ele geçirmek için uğraşıyorlar. Mesela Tüpraş... Mesela Telekom... Petkim..

Farklı isimlerle.. Farklı ülkelerde kurdukları milliyeti farklı gibi görünen ama amerikan sermayesi ile kurulmuş türlü oyunlarla ihalelere soktukları şirketlerle..

Biz ayakta uyuyoruz. Sadece uyuyoruz. ''Uyan TÜRKİYE'' diyen aydınlarımız (Ergenekon) içeriye alınıp, konuşma özgürlüğü sona erdiriliyor.

Ve bunları yapanlar bizim yönetici diye başımıza geçirdiklerimiz.

Gerçekten Uyanmalıyız artık. UYAN TÜRKİYE! diye bağırmalıyız.

Bu Vatan 3 kupona alınmadı derler.. Bende diyorum ki 3 ton kömüre satmayın...

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 15:37
Hep Amerika... hep amerika..

Bu adamlar ne kadar kötüymüş böyle..

Arkadaşlar bırakın bu işleri. Amerika istedi diye olmaz herşey. Bakın Atatürk zamanına.. Adamlar sadece siyasi değil askeri olarak bile el koymuştu herşeye. Silahsızlaştırmıştı Osmanlı'yı. Ama ne oldu? Atatürk çıktı herşey değişti.

Demekki neymiş? Yönetici'de bitiyormuş herşey.

Şimdi ne demek istiyorsun diyeceksiniz.

Bende tek suçlunun bizim yöneticilerimiz olduğunu söyleyeceğim size.

Soruyorum size. Amerika gibi güçlü bir ülkede yaşasaydınız, daha da zengin olmak için farklı ülkelerin kaynaklarını ele geçirmek istemezmiydiniz? Adamların amacı sizi dağıtmak değil. Adamların amacı topraklarınızı almakta değil. Sonuçta Osmanlı 7 cihana hakim olduda ne oldu? Adamların amacı gelir kaynaklarınızı ele geçirmek.

Sizi boş işlerle (Türban, Ergenekon ve şimdi kürt açılımı) oyalarken gelir kaynaklarınızı birer birer ele geçirmek için uğraşıyorlar. Mesela Tüpraş... Mesela Telekom... Petkim..

Farklı isimlerle.. Farklı ülkelerde kurdukları milliyeti farklı gibi görünen ama amerikan sermayesi ile kurulmuş türlü oyunlarla ihalelere soktukları şirketlerle..

Biz ayakta uyuyoruz. Sadece uyuyoruz. ''Uyan TÜRKİYE'' diyen aydınlarımız (Ergenekon) içeriye alınıp, konuşma özgürlüğü sona erdiriliyor.

Ve bunları yapanlar bizim yönetici diye başımıza geçirdiklerimiz.

Gerçekten Uyanmalıyız artık. UYAN TÜRKİYE! diye bağırmalıyız.

Bu Vatan 3 kupona alınmadı derler.. Bende diyorum ki 3 ton kömüre satmayın...

Alkışlıyorum seni;)
Zaten ekonominin %90ı Yabancı şirket ve kurumların kalanlarınıda Yöneticilerimiz dediğiniz şahıslar özelleştirerek ellerine sunuyorlar:)
Amerika oldum olası bu toprak üzerinde planlarını gerçekleştirmek için uğraşıyor biz olmasaydk bile bu toprakta kim olsaydı aynı şeyi yapardı.Dediğin gibi bunu kolaylaştırmak için iktidara getirdikleri şahısları kullanıyor ve çok başarılı oluyor:)

Birşey demek istiyorum emrah arkadaşımız bi mesajında başbakanın çözülemeyen sorunalrı çözdüğünü söyledi iştederin devlet v.s.!!!
bu zaman kadar yapılmamış bişeyi nasıl yaptı ABD desteğiyle peki sorarım ABD babasının hayrına mı yaptı:)

Hep aynı sona mahkum oluyor Bu topraklarda yaşayan devletler...baktılar dışardan yıkış yok,en iyisi içerden bölelim diyorlar:)
Gayetde güzel beceriyorlar,prim verenleride teprik ediyorum....hiç görmüyorlar bazı şeyleri yada görmek istemiyorlar
BOR ilerleyen zamnaların en büyükkaynağı olacak petrol tükendiği zamna bor a ihtiyaç duyulacak %70 civarında bor yatağımız var ama ABD izin vermiyor.ABD şirketleri bor madenlerini çıkartmak için ürettiği aletleri bize satmıyor!!!
Neden çünkü petrol,doğalgaz,askerye yakıtlarımızı ABD şirketleinden temin ediyoruz!
Bir söz var ama emrah hakaret olarak algılayacak sözüm genel bir laf vadır;
Biz inek olmaya devam edesek sağan çok olur!;)

Nemesis
02-11-2009, 15:39
Güzelim ülkemde ne değerler var ama işte değerlendiremiyoruz maalesef

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 15:42
Güzelim ülkemde ne değerler var ama işte değerlendiremiyoruz maalesef

Neler var neler bir bilseler:)
Limanlarımız bile başkalarında!!
Ben ırkcı değilim ama ülkemin yabancı şirketler heleki Yunan ERmeni şirkeltlerine
yok pahasına satılmasına karşıyım....
git sen o ülkeden toprak satın al bakalım veriyorlarmı!Oturma izni veiyorlar ama Satmıyorlar:)

Nemesis
02-11-2009, 15:46
Neler var neler bir bilseler:)
Limanlarımız bile başkalarında!!
Ben ırkcı değilim ama ülkemin yabancı şirketler heleki Yunan ERmeni şirkeltlerine
yok pahasına satılmasına karşıyım....
git sen o ülkeden toprak satın al bakalım veriyorlarmı!Oturma izni veiyorlar ama Satmıyorlar:)

Atatürk devletleştiriyordu bunlar özelleştiriyor :mad:

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 15:49
Atatürk devletleştiriyordu bunlar özelleştiriyor :mad:

Atatürk ün izinden gittiğini kim söyledi ki:)
1994 yılından beri buçalışma avrdı Erdoğan başa geçip önüne çıkan engeleri nasıl aşardı:)
Görevini bitirsin üstadına devredecek yerini:)Federal bir sistem olup çıkacağız:)
Ve konfederasyon a bağlı olacağız Peki kim bunu başı,özelleştren devletcikler ayaklanmayacakmı!
Nedense bu bana Osmanlının son senelerini hatırlattı:)

Nemesis
02-11-2009, 15:51
Atatürk ün izinden gittiğini kim söyledi ki:)
1994 yılından beri buçalışma avrdı Erdoğan başa geçip önüne çıkan engeleri nasıl aşardı:)
Görevini bitirsin üstadına devredecek yerini:)Federal bir sistem olup çıkacağız:)
Ve konfederasyon a bağlı olacağız Peki kim bunu başı,özelleştren devletcikler ayaklanmayacakmı!
Nedense bu bana Osmanlının son senelerini hatırlattı:)

Batırdı bu ülkeyi bu baştaki :mad:

sinem_21
02-11-2009, 15:56
limanlar bankalarımız elden gitti daha neler gidecek bakalım:işte size birkaç örnek
Türk Telekom, Arap'ınTelsim İngiliz'in. Kuşadası Limanı İsrailli'nin. İzmir Limanı Hong Konglu'nun.. . Araç muayene işi Alman'ın. Başak Sigorta Fransız'ın.Adabank Kuveytli'nin. İETT Garajı Dubaili'nin. Avea Lübnanlı'nın. Petkim? Ermeni'nin. (Kazak'a sattık, dediler. Kazağı bi çıkardık.. Ermeni...) Rakı , Amerikalı'nın. Finansbank Yunanlı'nın... Oyakbank Hollandalı'nın. Denizbank Belçikalı'nın. Türkiye Finans Kuveytli'nin. TEB Fransız'ın. Cbank İsrailli'nin. MNG Bank Lübnanlı'nın. Alternatif Bank Yunanlı'nın. Dışbank Hollandalı'nın. Şekerbank Kazak'ın. Yapı Kredi'nin yarısı İtalyan'ın. Turkcell'in yarısı Finli'nin Rus'un. Beymen'in yarısı Amerikalı'nın. Enerjisa'nın yarısı Avusturyalı'nı n. Garanti'nin yarısı Amerikalı'nın. Eczacıbaşı İlaç, Çek'in. İzocam, Fransız'ın. TGRT(Fox) Amerikalı'nın. Demirdöküm Alman'ın. Döktaş Fransız'ın. Süper FM Kanadalı'nın.

Hepsi Türktü.
Sadece 4.5 yıl önce.

şimdi soruyorum size ülkemiz elden gidiyor hala daha cok sey mi yapılıyor bu ülke için ??? .....

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 15:57
Batırdı bu ülkeyi bu baştaki :mad:

İyi günlerimiz daha....
Ergenekon gerçekten vardı ama geçmişten bu yana yapılan kötü üstü kapalı herşeyi ona yıktılar:)
Önüne çıkan herkesi ezip geçiyor:)En son tuncay Öskan mesela çok uğraştı ne oldu attılar içeri!
Başbuğ olmasa çoktan birşeyler çoktan değişmişti:)
Fetullah gülenin öğrencilerine söyledi bir söz var;
"Emrinde olduğunuz kurumlar emrinize geçene kadar,bütün kurum ve kuruluşlara emir verme dercesine gelene kadar yapılan her hareket erken sayılır":)

Zamanını bekliyorlar:)

Nemesis
02-11-2009, 15:58
İyi günlerimiz daha....
Ergenekon gerçekten vardı ama geçmişten bu yana yapılan kötü üstü kapalı herşeyi ona yıktılar:)
Önüne çıkan herkesi ezip geçiyor:)En son tuncay Öskan mesela çok uğraştı ne oldu attılar içeri!
Başbuğ olmasa çoktan birşeyler çoktan değişmişti:)
Fetullah gülenin öğrencilerine söyledi bir söz var;
"Emrinde olduğunuz kurumlar emrinize geçene kadar,bütün kurum ve kuruluşlara emir verme dercesine gelene kadar yapılan her hareket erken sayılır":)

Zamanını bekliyorlar:)

Aynen katılıyorum çok iyi özetlemişin ;)

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 16:00
limanlar bankalarımız elden gitti daha neler gidecek bakalım:işte size birkaç örnek
Türk Telekom, Arap'ınTelsim İngiliz'in. Kuşadası Limanı İsrailli'nin. İzmir Limanı Hong Konglu'nun.. . Araç muayene işi Alman'ın. Başak Sigorta Fransız'ın.Adabank Kuveytli'nin. İETT Garajı Dubaili'nin. Avea Lübnanlı'nın. Petkim? Ermeni'nin. (Kazak'a sattık, dediler. Kazağı bi çıkardık.. Ermeni...) Rakı , Amerikalı'nın. Finansbank Yunanlı'nın... Oyakbank Hollandalı'nın. Denizbank Belçikalı'nın. Türkiye Finans Kuveytli'nin. TEB Fransız'ın. Cbank İsrailli'nin. MNG Bank Lübnanlı'nın. Alternatif Bank Yunanlı'nın. Dışbank Hollandalı'nın. Şekerbank Kazak'ın. Yapı Kredi'nin yarısı İtalyan'ın. Turkcell'in yarısı Finli'nin Rus'un. Beymen'in yarısı Amerikalı'nın. Enerjisa'nın yarısı Avusturyalı'nı n. Garanti'nin yarısı Amerikalı'nın. Eczacıbaşı İlaç, Çek'in. İzocam, Fransız'ın. TGRT(Fox) Amerikalı'nın. Demirdöküm Alman'ın. Döktaş Fransız'ın. Süper FM Kanadalı'nın.

Hepsi Türktü.
Sadece 4.5 yıl önce.

şimdi soruyorum size ülkemiz elden gidiyor hala daha cok sey mi yapılıyor bu ülke için ??? .....

Öyle kılıfına uyduruyorlar ki bilemezsın:rolleyes:
Türk firmaya sattık diyor bi bakıyorsun aracı şirket çıkıyor beni bağlamaz diyor
bi bakıyorsun ihalede yalan yo diyor kişiye özel muamele yapıyor:)
Ne kadar da ayrım yapmasamda Ermeni kanı rum kanı taşıyan kişilere güvenim yok;)

muratiserli
02-11-2009, 16:05
Arkadaşlar 1 kişi çevirsem ne olcak bu yanlış yoldan dememek lazım. İkna edebileceğimiz kadar insan ikna etmeliyiz.

o 1 kişiler toplanıp 1 ordu olurlar.

Anne-Babamıza, Kardeşlerimize, arkadaşlarımıza... Çevremizde bu yanlış yolda olan tandııklarımıza anlatmalıyız.

Gelecek seçimde bunlardan kurtulmalıyız.

Yardım etmeliyiz bu Vatana...

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 16:14
Aynen katılıyorum çok iyi özetlemişin ;)

Benim bi akrabam var köşe yazarı:)
Ondan öğreniyorum yazılarını okuyorum çoğu şey önceden planlanmış inan
Yazdıklarından ötürü habire tebligat geliyor Başbakan hakkında yazıklarınız dan dolayı dava açılmıştır felan:)Neden rahatsız oluyor ki!!!
İnan Hala haçlı seferllerini amacını gerçeklerştirmeye uğraşan onlara bak birde dünümüzü unutan bize:)
elbett bu hale geliriz:)

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 16:18
Arkadaşlar 1 kişi çevirsem ne olcak bu yanlış yoldan dememek lazım. İkna edebileceğimiz kadar insan ikna etmeliyiz.

o 1 kişiler toplanıp 1 ordu olurlar.

Anne-Babamıza, Kardeşlerimize, arkadaşlarımıza... Çevremizde bu yanlış yolda olan tandııklarımıza anlatmalıyız.

Gelecek seçimde bunlardan kurtulmalıyız.

Yardım etmeliyiz bu Vatana...

İşte bu ok zor
kime oy verecek halk
Başka partiye vermeyi düşünce ya bölünüp çoğunluk DTp nin olacak diyecek vazgeçeçek
yada man olsun bizden olsunda kötüü olsun diye devam edecek:)
Mhp aşırı milliyetci olmasaydı kesinlikle o olabilirdi lider ama şuan ki partılerin lider konumunda işe yarayacaklarını düşünmüyorum:)

Bu açılım sadece pkk yi kapsıyor olan yine kürt vatandaşlarımıza oluyor
dışlanacaklar onlarıda pkk gibi görecekler ki görüyorlar bazı kişiler zaten...

orhande
02-11-2009, 16:18
Başa gelen dipteki ile herzaman uğraşır. Güçlü, güçsüzü herzaman daha da ezer. Çünkü güçlü güçsüzle uğraşmadığı takdirde güçsüzde gücüne güç katarak güçlüye erişmesi daha yakınlaşabilir. Bunun önünüde kesmek için ağacı yaşken eğmek en mantıklısıdır. Sol rejimler uygulanırken sağların başını ezmişler şimdide tam tersi oluyor. Buna şaşırmamak lazım, muhaliflik herzaman olacak. Hani siyasetten anlamayanlar ya da bulaşmak istemeyenler ya da rengini belli etmek istemeyenler derler ya ne sağcıyım ne solcuyum ortadan devam diye... Bu zihniyet taraflığın önüne geçmediği sürece bu böyle süre gelmiş böyle de gider...

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 16:25
Başa gelen dipteki ile herzaman uğraşır. Güçlü, güçsüzü herzaman daha da ezer. Çünkü güçlü güçsüzle uğraşmadığı takdirde güçsüzde gücüne güç katarak güçlüye erişmesi daha yakınlaşabilir. Bunun önünüde kesmek için ağacı yaşken eğmek en mantıklısıdır. Sol rejimler uygulanırken sağların başını ezmişler şimdide tam tersi oluyor. Buna şaşırmamak lazım, muhaliflik herzaman olacak. Hani siyasetten anlamayanlar ya da bulaşmak istemeyenler ya da rengini belli etmek istemeyenler derler ya ne sağcıyım ne solcuyum ortadan devam diye... Bu zihniyet taraflığın önüne geçmediği sürece bu böyle süre gelmiş böyle de gider...

evet çok güzel açıklamışsın:)
Zaten ben sağcıyım ben solcuyum dersen partin kötüde olsa mutlaka ona oy veriyor
Ben çok rast geldim Akp yi eleştiriyorum ban tutup Deniz Baykalın olumsuzluklarını söylüyor neden çünkü onu kötülüyorsan karşısındaki lkişiyi savunuyor mantığı var:)Net olup yanlışa yanlış doğruya doğru dmeedikçe daha çok kekeleriz biz:)

emrah2907
02-11-2009, 16:36

güzel ;)

emrah2907
02-11-2009, 16:46
kızmam birşeye ben MorMenekŞe niye kızayım? kızacak olsaydık tartışmaya girmezdik.

yanlız bişi dikkatimi çekti, şunu buraya sattı, bunu buraya sattı, ülkeyi sattı, amerikanın uşağı filan fıstık yazmışsın hep. peki niçin sattı? keyfinden mi sattı yoksa önceki "3lü koalisyonun" borçlarını temizlemek için mi sattı? + bunların hepsni belgelemek lazım. bana göre de Devlet Bahçeli lider bi kişilk değil, bana göre konuşmayı bilmiyor ve mitinglerde konuştuğu yazıları filan sekreterine hazırlatıyor ama bak belgeleyemiyorum. bu da bir işe yaramıyor.

Mhp den söz açılmışken, Uygur Türklerinin gördüğü muameleye yakın zamana kadar hepimiz şahit olmuşuzdur. Devlet bey konuşmasında boğazındaki damarlar yırtılırcasına kadar bağırırken kendisinin iktidar döneminde aynı Çin Devlet Başkanına altın silah hediye ettiğini niçin söylemiyor?

Akp dini kullanmakla suçlanıyor, peki Davos'taki konuşmasında en karşıtı bile alkışlarken, oradayken de dini mi kullanıyor?

Ayrıca yine AKP hükümeti iktidar olmadan önce, Hayali İhracatçılar ( nam-ı diğer Hortumcular) tarafından milyar dolarlık soygunlara maruz kalan ülkemizin borçlarını başka nasıl ödeyebilirdik? IMF ye borçlanınca sattı oluyo, kendi içimizdeki şirketlerden belli pay satınca da vatan haini oluyor. Hem bu borçları ödeyecek hem kalkınacak hem memurunun maaşını ödeyecekseniz, peki bu parayı nasıl çıkaracaksınız? şerefszlik yapıp karşılıksız para basarak mı yapıcak? bırakın Allah aşkına.

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 16:57
kızmam birşeye ben MorMenekŞe niye kızayım? kızacak olsaydık tartışmaya girmezdik.

yanlız bişi dikkatimi çekti, şunu buraya sattı, bunu buraya sattı, ülkeyi sattı, amerikanın uşağı filan fıstık yazmışsın hep. peki niçin sattı? keyfinden mi sattı yoksa önceki "3lü koalisyonun" borçlarını temizlemek için mi sattı? + bunların hepsni belgelemek lazım. bana göre de Devlet Bahçeli lider bi kişilk değil, bana göre konuşmayı bilmiyor ve mitinglerde konuştuğu yazıları filan sekreterine hazırlatıyor ama bak belgeleyemiyorum. bu da bir işe yaramıyor.

Mhp den söz açılmışken, Uygur Türklerinin gördüğü muameleye yakın zamana kadar hepimiz şahit olmuşuzdur. Devlet bey konuşmasında boğazındaki damarlar yırtılırcasına kadar bağırırken kendisinin iktidar döneminde aynı Çin Devlet Başkanına altın silah hediye ettiğini niçin söylemiyor?

Akp dini kullanmakla suçlanıyor, peki Davos'taki konuşmasında en karşıtı bile alkışlarken, oradayken de dini mi kullanıyor?

Ayrıca yine AKP hükümeti iktidar olmadan önce, Hayali İhracatçılar ( nam-ı diğer Hortumcular) tarafından milyar dolarlık soygunlara maruz kalan ülkemizin borçlarını başka nasıl ödeyebilirdik? IMF ye borçlanınca sattı oluyo, kendi içimizdeki şirketlerden belli pay satınca da vatan haini oluyor. Hem bu borçları ödeyecek hem kalkınacak hem memurunun maaşını ödeyecekseniz, peki bu parayı nasıl çıkaracaksınız? şerefszlik yapıp karşılıksız para basarak mı yapıcak? bırakın Allah aşkına.

Ben bundan önceki ikytidarı savunmuyorum ama Özaldan sonra dışa bağımlılığız dahada arttı
Peki sana bi soru sormak istiyorum borçları ödedi diyorsun peki neden daha fazla arttı bu dış borç?
Ben Bahceliyide savunmadım partı olarak değindim şuan i hiç bir lider toplum refahını düünmüyor buna başbakanda dahil:)
Sorunne biliyormusun geçmiş iktidaralr başa geldi hiç birşey yapmadı
Şuan kiiktidar 2 iyi 6 yanlış yapıyorsa o iyi yanlışları kapatıyor adam bunu böyle yaptı helal olsun diyorsun ama bazı şeyleri göz yumuyorsun.
Din olayına gelince siyasette din olmamalı ama prim yapmak için elinde bir koz bu,
Dinimiz hoşgörü adeletten yanadır ama bunlarda pek buna rastlamadım
Konuşmayı biliyor bahçeli diyorsun:)Başbakanda güzel konuşuyor halkıyla;) :)

emrah2907
02-11-2009, 17:06
Ben bundan önceki ikytidarı savunmuyorum ama Özaldan sonra dışa bağımlılığız dahada arttı
Peki sana bi soru sormak istiyorum borçları ödedi diyorsun peki neden daha fazla arttı bu dış borç?
Ben Bahceliyide savunmadım partı olarak değindim şuan i hiç bir lider toplum refahını düünmüyor buna başbakanda dahil:)
Sorunne biliyormusun geçmiş iktidaralr başa geldi hiç birşey yapmadı
Şuan kiiktidar 2 iyi 6 yanlış yapıyorsa o iyi yanlışları kapatıyor adam bunu böyle yaptı helal olsun diyorsun ama bazı şeyleri göz yumuyorsun.
Din olayına gelince siyasette din olmamalı ama prim yapmak için elinde bir koz bu,
Dinimiz hoşgörü adeletten yanadır ama bunlarda pek buna rastlamadım
Konuşmayı biliyor bahçeli diyorsun:)Başbakanda güzel konuşuyor halkıyla;) :)

bahçeli konuşmayı biliyor demedim bilmiyor dedim.

ben de diyorum ki zaten Akp yüzde yüz full doğru bi yönetim yapmıyor. kimse de kolay kolay yapamaz. biz burda forumda 2 satır yazmakla baş alamıyoruz onların halini sen düşün bir de. ben zaten AKP nin kötünün iyisi olduğunu en baştaki mesajlarımda söyledim diye hatırlıyorum. AKP den başka bir part daha iyisini yapamaz, zaten AKP den başka biri gelirse başa, bu da DTP olur emin ol. Oylar bölünsün de 10 milyonu aşkın kürt vatandaşımızın partisi nasıl bize hükmediyor görürürüz.

Velhasılkelam, durum böyle olunca da mecburen yine AKP yi savunmalıyım. Bu benim kendi şahsi fikrim. Seçim olsun yine de inadına AKP dicem, basıcam ampule oyumu :p :D

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 17:11

ben de diyorum ki zaten Akp yüzde yüz full doğru bi yönetim yapmıyor. kimse de kolay kolay yapamaz. biz burda forumda 2 satır yazmakla baş alamıyoruz onların halini sen düşün bir de. ben zaten AKP nin kötünün iyisi olduğunu en baştaki mesajlarımda söyledim diye hatırlıyorum. AKP den başka bir part daha iyisini yapamaz, zaten AKP den başka biri gelirse başa, bu da DTP olur emin ol. Oylar bölünsün de 10 milyonu aşkın kürt vatandaşımızın partisi nasıl bize hükmediyor görürürüz.

Velhasılkelam, durum böyle olunca da mecburen yine AKP yi savunmalıyım. Bu benim kendi şahsi fikrim. Seçim olsun yine de inadına AKP dicem, basıcam ampule oyumu :p :D

Ben bilmiyor diyecektim yanlışlık olmuş:)
Bende diyorum ki Eğer Abd nin işine gelen şeyleri yapmasaydı evet haklısın yaptıkları iyide var benim en büyük karşı çıktıgım özelleştirmeler laikliğe ters düşecek sözleri ve yapmaya çalıştıgı şeyler
ve Din i habire laflarında yer vermesi:)
yoksa şuan ki durumda iş görür bi partı ama yinede vermem vermedim de:)
Boş atmayı düşünyorum seçimde malesef:)

Son lafına çok güldüm emrah Allah da seni güldürsün:)
aman dikkat ampul patlamasın:D:D

emrah2907
02-11-2009, 17:46
ampul patlarsa florasan buluruz o da olmazsa mum ışığı ile arama yaparız :D

gene kurtaramadık ülkeyi, lay lay lom :D

batu1907
02-11-2009, 17:49
Açılımı AKP mi yapıyo Apomu belli değil.Adamlar davul zurnayla geldiler törenler falan.ABD Neil Armstrongu böyle karışlamamıştır walla.Adam aydan geldi bunlar dağdan

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 17:54
ampul patlarsa florasan buluruz o da olmazsa mum ışığı ile arama yaparız :D

gene kurtaramadık ülkeyi, lay lay lom :D

Ohh ne güzell:D:Du ülkeyi ancak ve ancak
farafsız düşünerek kurtarabiliriz:rolleyes:
YENİ NESİLden umutluyum:o

Açılımı AKP mi yapıyo Apomu belli değil.Adamlar davul zurnayla geldiler törenler falan.ABD Neil Armstrongu böyle karışlamamıştır walla.Adam aydan geldi bunlar dağdan

süper bi laf tebrik ediyorum;):)

batu1907
02-11-2009, 17:55
Ohh ne güzell:D:Du ülkeyi ancak ve ancak
farafsız düşünerek kurtarabiliriz:rolleyes:
YENİ NESİLden umutluyum:o

süper bi laf tebrik ediyorum;):)

teşekkür ederim:)

emrah2907
02-11-2009, 17:56
yeni nesil senden umutlu mu bakalım :D

sinem_21
02-11-2009, 17:56
Adam aydan geldi bunlar dağdan

:pgülesim geldi:Dgüseldi :):rolleyes:

batu1907
02-11-2009, 17:57
ama öyle malesef:):)

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 18:04
yeni nesil senden umutlu mu bakalım :D

Neden memnun olmasınlar ki:)
En önemli şey var bende karşımdaki başka düşüncede de olsa SAYGI duyuyyorum;)

metallica_41
02-11-2009, 19:01
burası bir tartışma ortamı. lütfen sözlerine dikkat et. taraflar olacak muhalfet olacak ve tartışma olacak. ama ağır ithamlar söz sahibinin kendisine aittir. söylemiş olduğun köpek lafını geri almanı dilerim. ilk önce tartışmanın uslubuna göre konuşalım ki çözüm bulmak kolay olsun.

Herkes neyin ne olduğunu iyi biliyo. Saklı saklı konusmaktansa gercekleri yüz üstüne dökerim. Devletim Amerikaya yaranmaktan baska bir işimi var. KOYUN GİBİ YÖNETİLİYOZ. Agır laflar değil ben neyi nasıl görüyosam ona göre konusurum. Bu iktidar bizi daha çok oyalar . Köpek olayınında sonuna kadar arkasındayım. Aksini ispatlayacak varsaa tartısmaya açığız. uğruna ölünebilcek vatanımız bir tana , bizi yöneten kalıplaşmış beyinler bir yana

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 19:07
Herkes neyin ne olduğunu iyi biliyo. Saklı saklı konusmaktansa gercekleri yüz üstüne dökerim. Devletim Amerikaya yaranmaktan baska bir işimi var. KOYUN GİBİ YÖNETİLİYOZ. Agır laflar değil ben neyi nasıl görüyosam ona göre konusurum. Bu iktidar bizi daha çok oyalar . Köpek olayınında sonuna kadar arkasındayım. Aksini ispatlayacak varsaa tartısmaya açığız. uğruna ölünebilcek vatanımız bir tana , bizi yöneten kalıplaşmış beyinler bir yana

Emrah sözlerini yanlışlığı veya doğruluğu hakkında birşey demedi sadece düşüncellerini dile getitiken daha usluba uygun kelimeler seçmeni rica etti:)
Dediklerinde haklı olabilirsin ama bu o kelimeleri kullnamanı haklı çıkartmaz:)
Çünkü burda senin düşüncenin zıttını düşünüp o kelimeyi üzerine alınan insanalrda çıakbilit ki bu tartışmayı başka bir bölüme taşır;)
Daha dikkatli kelimelerle düşünceni belirtmeni rice ediyoruz meteelica:)
Anlayışın içinde tşkler;)

metallica_41
02-11-2009, 19:29
Benim bu söylediklerim başımızdaki özürlüler için geçerli. Ben bıktım onları görmekten.Kelimelerim gayet normal küfür içerikli tek sey yok dikkat ediyorum. İçime sindiremediğim çok sey vaR BUNLARDAN BİRİDE AÇILIM. Açılımı yapacağına şehitlerimizin hesabını versin önce. Başbakanın hanımı Filistindeki çocuklar için gözyası döktü. Lİbya nın kutlamalarında gözyaşı döktü. 8 -10 tane sehit verdiğimiz zaman peş peşe sanki hiçbirsey olmamaıs gibi davrandı. Çifte standart uyguluyo kendi karısının soyu nereye dayandığı belli ve bu milletin askerlerine saygısı yok. İşte size açılımın en iyi örneklerinden biri. Oyy halkımm OYY bu gidişle kürdistan'a davetiye daha çok çıkarırız. Milleti birbirine düşüren ABD dir. Fakat pkk'ya silahlanma desteğini sağlayanda abd'dir. Al birini vur ötekine. Bu vatanın bayrağına , insanına , yediği ekmeğe saygısı olmayan üstüne sırtından vuran halka benim kapım kapalı..

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 19:34
Benim bu söylediklerim başımızdaki özürlüler için geçerli. Ben bıktım onları görmekten.Kelimelerim gayet normal küfür içerikli tek sey yok dikkat ediyorum. İçime sindiremediğim çok sey vaR BUNLARDAN BİRİDE AÇILIM. Açılımı yapacağına şehitlerimizin hesabını versin önce. Başbakanın hanımı Filistindeki çocuklar için gözyası döktü. Lİbya nın kutlamalarında gözyaşı döktü. 8 -10 tane sehit verdiğimiz zaman peş peşe sanki hiçbirsey olmamaıs gibi davrandı. Çifte standart uyguluyo kendi karısının soyu nereye dayandığı belli ve bu milletin askerlerine saygısı yok. İşte size açılımın en iyi örneklerinden biri. Oyy halkımm OYY bu gidişle kürdistan'a davetiye daha çok çıkarırız. Milleti birbirine düşüren ABD dir. Fakat pkk'ya silahlanma desteğini sağlayanda abd'dir. Al birini vur ötekine. Bu vatanın bayrağına , insanına , yediği ekmeğe saygısı olmayan üstüne sırtından vuran halka benim kapım kapalı..

Kendiside eşide Türk değil o ayrı.Dediğinde Pkk ya silah desteği sözlerin doğru bu zamanda ki ABD ye baş kaldıran çoğu terörist gurup ABD nini eseri zaten:)
"köpek" kelimesi için söledimo lafı hoş karşılanmaya bilir o yüzden dikkat etmeni rica ettim:)

Bu ülke vatandaşı hazırı seviyor o yüzden nerde rahat edecekse oraya yöneliyor ister yaptığı doğru ister yanlış olsun:)
Kişisel çıkarlardan sıyrılıp toplumsal sorunları düşünüp ona göre çıkar sağlanmalı ki bu ülke kalkınsın,böyle sorunlarla karşı karşıya gelmesin:)
Ama nerdeeeeeee:rolleyes:

metallica_41
02-11-2009, 19:46
Kendiside eşide Türk değil o ayrı.Dediğinde Pkk ya silah desteği sözlerin doğru bu zamanda ki ABD ye baş kaldıran çoğu terörist gurup ABD nini eseri zaten:)
"köpek" kelimesi için söledimo lafı hoş karşılanmaya bilir o yüzden dikkat etmeni rica ettim:)

Bu ülke vatandaşı hazırı seviyor o yüzden nerde rahat edecekse oraya yöneliyor ister yaptığı doğru ister yanlış olsun:)
Kişisel çıkarlardan sıyrılıp toplumsal sorunları düşünüp ona göre çıkar sağlanmalı ki bu ülke kalkınsın,böyle sorunlarla karşı karşıya gelmesin:)
Ama nerdeeeeeee:rolleyes:

Aynen katılıyorum. Kişisel olarak hareket ettiğimiz sürece bu ülke kalkınamaz. Biri bir suç işliyo , hemen Atatürk ile Türk bayrağını asıyor. Kime ne ispat ediyosun. Bunlardan birini sallandıracaksınki bak o zaman ne oluyo. Ceza kanunlarından idam olmalı. BU ülkeyi soyanlar el üstünde tutuluyo. Hiç unutmam bi baklava çaldı diye cocukları hapse atmıslardı. Bu kadarıda olamaz. Hiçbirsey doğru dürüst işlemiyo. Yaklaşık 60 senedir Amerikan buyruğu altında hareket ediyoruz. Ülke insanımızın çok iyi oyaladılar boş vesveselerle. . Başa gelenlerin hepsi deplerine doldurup gittiler. Halk cahil eğitimsiz. Okuyan toplum yok , destek yok , tatırım yok , doğruluk yok , birlik yok. Bunların bir neeni aranmalı geçmişte neler yasanmıs belli. Bu oyunlara daja ne kadar boyun eğecez anlamıs değilim. Sıradada açılım olduğu bir gerçek..

~~MoRMeNeKŞe~~
02-11-2009, 20:03
Aynen katılıyorum. Kişisel olarak hareket ettiğimiz sürece bu ülke kalkınamaz. Biri bir suç işliyo , hemen Atatürk ile Türk bayrağını asıyor. Kime ne ispat ediyosun. Bunlardan birini sallandıracaksınki bak o zaman ne oluyo. Ceza kanunlarından idam olmalı. BU ülkeyi soyanlar el üstünde tutuluyo. Hiç unutmam bi baklava çaldı diye cocukları hapse atmıslardı. Bu kadarıda olamaz. Hiçbirsey doğru dürüst işlemiyo. Yaklaşık 60 senedir Amerikan buyruğu altında hareket ediyoruz. Ülke insanımızın çok iyi oyaladılar boş vesveselerle. . Başa gelenlerin hepsi deplerine doldurup gittiler. Halk cahil eğitimsiz. Okuyan toplum yok , destek yok , tatırım yok , doğruluk yok , birlik yok. Bunların bir neeni aranmalı geçmişte neler yasanmıs belli. Bu oyunlara daja ne kadar boyun eğecez anlamıs değilim. Sıradada açılım olduğu bir gerçek..

Maalesef:)
Kardeş kavgasından önce halk ilk başta tam anlamda bağımsızlıga gidecek yolu seçmeli:)
Ama onada yine en az bir 50 yıl var maalesef

emrah2907
02-11-2009, 20:15
senin "köpek" lafının ucu herkese dokunur burda. sonuçta bu parti başa yüzde 60-70 oyla geldi. en yakın akraban belki anan baban belki komşuna da aynı ithamda bulunuyorsun. ben düşünceni söyleme demiyorum. kelimeleri dikkatli seç diyorum.

unutma ki peygamberimiz kafir dahi olsa kimseye kötü söz söylememiş, beddua etmemiştir.

burası bir tartışma ortamı, sen köpek diye bir lafı ortaya atarsan başkası birşey söylediğinde senin de gücüne gider. düşüncelerini söylemek başka, karşındakine saygı duymamak başka. (gerçi doğru bu özellik Menekşe gibi ender insanlarda vardı.) bu konuda anlatabilmişimdir umarım kendimi.

metallica_41
02-11-2009, 20:24
senin "köpek" lafının ucu herkese dokunur burda. sonuçta bu parti başa yüzde 60-70 oyla geldi. en yakın akraban belki anan baban belki komşuna da aynı ithamda bulunuyorsun. ben düşünceni söyleme demiyorum. kelimeleri dikkatli seç diyorum.

unutma ki peygamberimiz kafir dahi olsa kimseye kötü söz söylememiş, beddua etmemiştir.

burası bir tartışma ortamı, sen köpek diye bir lafı ortaya atarsan başkası birşey söylediğinde senin de gücüne gider. düşüncelerini söylemek başka, karşındakine saygı duymamak başka. (gerçi doğru bu özellik Menekşe gibi ender insanlarda vardı.) bu konuda anlatabilmişimdir umarım kendimi.

BEN PARTİYE OY VERENLERDEN BAHSETMİYORUM dikkat ettiysen. İşbirlikçi iktidar bu kelimeye bedel. Beni ilgiliendirmez sizin ne düşündüğünüz. Küfür içeriği yok bu sözün. Oy vermişssende beni ilgilendirmez. Sonucta senin ailene yada şahsına karsı bir ithamda bulunmus değilim. Baska taraflara çekmeeyelimm. Sınırları aşmadığı sürece isteyen istediğini söyleyebilir. Ben bu sekılde konusmayı seviyorumm. Üstüne basa basa söylüyorum AMERİKAN köpeği lafı iktidara karsı. İsteyen anlayısla karsılar isteyen eleştirir. orası size kalmıss ;)

emrah2907
02-11-2009, 20:39
BEN PARTİYE OY VERENLERDEN BAHSETMİYORUM dikkat ettiysen. İşbirlikçi iktidar bu kelimeye bedel. Beni ilgiliendirmez sizin ne düşündüğünüz. Küfür içeriği yok bu sözün. Oy vermişssende beni ilgilendirmez. Sonucta senin ailene yada şahsına karsı bir ithamda bulunmus değilim. Baska taraflara çekmeeyelimm. Sınırları aşmadığı sürece isteyen istediğini söyleyebilir. Ben bu sekılde konusmayı seviyorumm. Üstüne basa basa söylüyorum AMERİKAN köpeği lafı iktidara karsı. İsteyen anlayısla karsılar isteyen eleştirir. orası size kalmıss ;)

terbiye meselesi. terbiyen müsaade ediyorsa ben başka bişi demem ;)

metallica_41
02-11-2009, 20:43
terbiye meselesi. terbiyen müsaade ediyorsa ben başka bişi demem ;)

Biz ot yiyerek büyümüyoruz başkaları gibi. Yüreğimizin sesini uzaktan duyanlar gelirr. Kimse kimn ne olduğunu bilemez. Onun için dediklerine dikkat et.. Terbiyersizlikle suçlama meseslei işleri değiştirir. Benim nasıl bir insan olduğuma nasıl karar verebilirsin. Görmediğin bir insan hakkında tek kelimeye bakarak önyargıyla yaklaşmanı sana yakıstıramam bendee ;)

sinem_21
02-11-2009, 20:52
saygı cercevesini bozmayalım beyler:)

emrah2907
02-11-2009, 21:04
Biz ot yiyerek büyümüyoruz başkaları gibi. Yüreğimizin sesini uzaktan duyanlar gelirr. Kimse kimn ne olduğunu bilemez. Onun için dediklerine dikkat et.. Terbiyersizlikle suçlama meseslei işleri değiştirir. Benim nasıl bir insan olduğuma nasıl karar verebilirsin. Görmediğin bir insan hakkında tek kelimeye bakarak önyargıyla yaklaşmanı sana yakıstıramam bendee ;)

meseleyi kişiselleştirmeyelim.

kendini yerden göğe kadar her konuda haklı gören sensin, başkalarına saygı göstermeyen, başkalarının seni ilgilendirmediğini söyleyen de sensin.
ayrıca, burda tartışan herkes ama herkes tartışmanın dozunu çok iyi biliyorken ve hangi kelimeleri kullanacağına çok dikkat ediyorken, kimse de senin gibi ağır laflar kullanmadı.
ben seni sadece kardeşim olarak gördüğüm için uyardım. ama sen inatla üzerime geliyorsun, "bana ne senin partinden, oyundan.. onlar köpek.." gibi laflar kullanıyorsun. madem sananeyse, başkalarının görüşleri seni rahatsız edecekse, buraya niçin yazıyorsun?

beni de MorMenekşenin verdiği oy ilgilendirmiyor, ama saygı gösteriyorum, çünkü aynısı o bana yapıyor.

herkese göre doğrular vardır, ama herkesin doğrusu kendinedir. katılırsın ya da katılmazsın o ayrı, ama saygı göstermek zorundasın. bu kuralı herkes bilir. ne fanatikliğin bi anlamı var ne de ortamı gerici açıklamaların. en nihayetinde burada siyaset tartışıyoruz. siyasi liderler bu forumu okuyup "hmm bak bu böle yazmış" gibi değerlendirmeler de mi bulunuyorlar? hayır, maksat zaman geçsin kültürümüz artsın birbirimizi daha iyi tanıyalım.

fays
03-11-2009, 00:18
Tartışmayı kişisellikten kurtarır ve fikirlerimizi saygı,hoşgörü çerçevesinde belirtirsek bu konu daha faydalı olur kanaatindeyim. Burada tahmin ediyorum ki herkes belli bir tartışma kültürüne sahip.

Konuya dönecek olursam. Açılım ile ilgili sayfalarca şey yazılabilir. Ama ben fikirlerimi kestirme yoldan belirtmek istiyorum,eğer akan kan duracaksa ve tam anlamıyla barış olacaksa 'AKP'nin açılımı' falan demeyip desteklerim. Ama AKP'nin politika ve icraatleri ortadayken,Türklere bile merhem olamamışken,Kürtlerin kara kaşı kara gözü için açılım yaptığını zannetmiyorum. Belli ki artık PKK tasfiye edilmek isteniyor,onun için açılım yoluna gidiliyor. Bu da Türkiye'ye biçilen 'Yeni Osmanlı' modelinin bir tezahürü niteliğindedir.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var,açılım hasebiyle zaman zaman provakasyon ve manipulasyonlar oluyor,iki tarafta(Türk ve Kürt) birbirlerine biraz daha 'yabancılaşıyorlar' eğer bu devam ederse sonu hiç iyi olacak gibi görünmüyor. Zira iki tarafın Milliyetçiliği de uzlaşmaz bir tavır içerisinde. Bu kerte de,tek çözüm Halkların Kardeşliğidir ve umarım gerçek olur, zira bugüne kadar iki tarafın da çektiği acılar ortada.

~~MoRMeNeKŞe~~
03-11-2009, 00:22
meseleyi kişiselleştirmeyelim.

kendini yerden göğe kadar her konuda haklı gören sensin, başkalarına saygı göstermeyen, başkalarının seni ilgilendirmediğini söyleyen de sensin.
ayrıca, burda tartışan herkes ama herkes tartışmanın dozunu çok iyi biliyorken ve hangi kelimeleri kullanacağına çok dikkat ediyorken, kimse de senin gibi ağır laflar kullanmadı.
ben seni sadece kardeşim olarak gördüğüm için uyardım. ama sen inatla üzerime geliyorsun, "bana ne senin partinden, oyundan.. onlar köpek.." gibi laflar kullanıyorsun. madem sananeyse, başkalarının görüşleri seni rahatsız edecekse, buraya niçin yazıyorsun?

beni de MorMenekşenin verdiği oy ilgilendirmiyor, ama saygı gösteriyorum, çünkü aynısı o bana yapıyor.

herkese göre doğrular vardır, ama herkesin doğrusu kendinedir. katılırsın ya da katılmazsın o ayrı, ama saygı göstermek zorundasın. bu kuralı herkes bilir. ne fanatikliğin bi anlamı var ne de ortamı gerici açıklamaların. en nihayetinde burada siyaset tartışıyoruz. siyasi liderler bu forumu okuyup "hmm bak bu böle yazmış" gibi değerlendirmeler de mi bulunuyorlar? hayır, maksat zaman geçsin kültürümüz artsın birbirimizi daha iyi tanıyalım.

+
metelica sadecxe bu konuda diğer konularda da kendi tarzıyla konuşuyor o yüzden birşey diyemiyorum
biraz daha sakin olursa eger birbirinizi daha iyi analr ve anlatırsınız.
İkinizin dediğide doğru ama bunu o şe... ler yok bu kö..ler diye değil o şahıs lr veya direk ismi veya makamıyla hitap edip göstermeniz daha doğru olacakır.

~~MoRMeNeKŞe~~
03-11-2009, 00:28
Tartışmayı kişisellikten kurtarır ve fikirlerimizi saygı,hoşgörü çerçevesinde belirtirsek bu konu daha faydalı olur kanaatindeyim. Burada tahmin ediyorum ki herkes belli bir tartışma kültürüne sahip.

Konuya dönecek olursam. Açılım ile ilgili sayfalarca şey yazılabilir. Ama ben fikirlerimi kestirme yoldan belirtmek istiyorum,eğer akan kan duracaksa ve tam anlamıyla barış olacaksa 'AKP'nin açılımı' falan demeyip desteklerim. Ama AKP'nin politika ve icraatleri ortadayken,Türklere bile merhem olamamışken,Kürtlerin kara kaşı kara gözü için açılım yaptığını zannetmiyorum. Belli ki artık PKK tasfiye edilmek isteniyor,onun için açılım yoluna gidiliyor. Bu da Türkiye'ye biçilen 'Yeni Osmanlı' modelinin bir tezahürü niteliğindedir.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var,açılım hasebiyle zaman zaman provakasyon ve manipulasyonlar oluyor,iki tarafta(Türk ve Kürt) birbirlerine biraz daha 'yabancılaşıyorlar' eğer bu devam ederse sonu hiç iyi olacak gibi görünmüyor. Zira iki tarafın Milliyetçiliği de uzlaşmaz bir tavır içerisinde. Bu kerte de,tek çözüm Halkların Kardeşliğidir ve umarım gerçek olur, zira bugüne kadar iki tarafın da çektiği acılar ortada.

Dediklerinde doğruluk payları var.
Pkk dönemi kapatılmaya çalışılıyor.Ancak Halkların kardeşliği amacıyla yapılan girişimler ve doğan sonuçlar çok yakın tarihimide belli.
Bu ayrımı yapan Devlet kuruluşları ve destekcisi...şimid bile iç karışıklıkların olması kaçınılmz ve geçen başbakan bu neye maal olursa olsun sonuna kadar gideceğiz diyor!
Ne maal olacak kardeş kavgasına yine görmek istemediğimiz görüntüler çıkacak ortaya il il yakılan insanlar urulan insnalar....Maalesef hala ırkcı ve ayrımcı düşünen çok vatandaş var be bunları dolduruşa getiren tarikatlar
Zamanında hocanın vaaazıyla 27 kişiyi diri diri yaktıkları gibi:)
İlk başta İnsan kavramını anlamalı ki sonra kardeşce yaşamaya çalışsın:)

emrah2907
03-11-2009, 01:11
Ayrıca ben şunu belirtmek isterim ben asla "en iyi Kürt ölü Kürttür" politikasını güden bir tutum içinde değilim. Benim konunun en başından beri AKP yi desteklememin tek sebebi şudur ki, bu yol daha önce hiç denenmemiştir, belki gerçekten, yukarda da bahsettiğiniz gibi Halkların kardeşliği gerçekleşir ve her iki tarafın da kanları durur. bu konuda sizle hemfikir olduğumu belirtmek isterim.

bu çözüm yoluna gidilmesiyle de niçin vatan hainliği ile suçlandıklarını hala anlamış değilim. Eğer çok vahim bir konu varsa ve bu gerçekten çözülcekse niçin buna karşı çıkarlar? kafalarındaki tabuları yıkamadıkları için mi? eminim ki bu açılım mevzusuna karşı çıkanlar, davosta başbakanı alkışlamayanların önde gidenleridir.

batu1907
03-11-2009, 01:58
Kürt Türk vs.vs.İktidar köpek bilmem ne.Bu halk bunu istiyor bu adamlar almadımı % 50 yi.Kime sorsan AKP düşmanı ama adam & 50 yi koydu.Evet dostum herkes koyun doğru diyosun.Recep Tayyipte çoban ne güzel güdüyo işte bizi.Kardeşimizi dostumuzu öldüren şerefsizleri davullarla zurnalarla karşıladık.Apo oturduğu yerden açılımı yapıo.Daha öncede demiştim ABD aydan gelen Armstorngu böyle karşılamadı ama biz karşılarız her türlü.Dil dediler verdik,radyo dediler verdik,tv dediler verdik,eğitim dediler veriyoruz,sonu nerde bitecek?Bu iş gelecek nereye dayanacak ?

~~MoRMeNeKŞe~~
03-11-2009, 02:10
Ayrıca ben şunu belirtmek isterim ben asla "en iyi Kürt ölü Kürttür" politikasını güden bir tutum içinde değilim. Benim konunun en başından beri AKP yi desteklememin tek sebebi şudur ki, bu yol daha önce hiç denenmemiştir, belki gerçekten, yukarda da bahsettiğiniz gibi Halkların kardeşliği gerçekleşir ve her iki tarafın da kanları durur. bu konuda sizle hemfikir olduğumu belirtmek isterim.

bu çözüm yoluna gidilmesiyle de niçin vatan hainliği ile suçlandıklarını hala anlamış değilim. Eğer çok vahim bir konu varsa ve bu gerçekten çözülcekse niçin buna karşı çıkarlar? kafalarındaki tabuları yıkamadıkları için mi? eminim ki bu açılım mevzusuna karşı çıkanlar, davosta başbakanı alkışlamayanların önde gidenleridir.

Akp nini bundan öncek yaptıkları göz önüne alındığında yapar yapar halkın tepkisini alır
seçim öncesi göstermelik davos şovu ve kömür gıda yardımı yapılır unuttururul olanlar:)
bu açılım neden biz önceden ayrım mı yapıyorduk sadece Pkk diyorduk kürt kardeşlerimiz heryerde meclis başkanlığına kadar çıktı peki niye ayrım yapmışız gibi açılımyapılıyor!
bu neye benziyor biliyormusun emrah Osmanlı Devleti sonhamla Islahat fermanı felan çıkartmıştı ya işte bir benzeri bu:)
Lüften adamın yaptıgı göstermelik doğrularla hayatının yanlışlarını kapatmaualım.
evet Çalışan bir hükümet yollardan tutu köprülerden tutu işçi alımlarından tutu yapıyor ama gözükmeyen yere bi bakalım:)
soruyor başbakana bir vatandaşş buraya ne zaman bakım gelecek oyu verdiğin partiye sor diyor,Sen bir başbakansın Yetkili kişiler gerekli açıklamayı yapsında diye bilirsin!
Yapıyor adamlar çalışıyor ama kendi tarafına ankarada kendi bölgesine tırlarla su götütüken Mamak neden unutuldu!CHp ye oy çıktığı için
Adamları işe alacakalr ama oo olmaz neden saçma sapan bi sebebple almıyorlar çünkü kadro çoktan ayarlanmış:)
bi ara alevilik ile çalışma yapıyordu olamdı!
Ben aleviyim ve bu açılımlara karşıyım ben Türk ve Müslümanın bu toprakta onalrın ne kadar hakkı varsa benimde var ve asla azınlık gurup bilmem ne içine girmeye niyetim yok olmamalıda bu düpe düz ayrımlaşın kardeşimdiyor sorun barış değil sorunbaşka bunu ilk zamanda yapamazmıydı!Yapardı ama zamna daha erkendi Şimdi abd pkk dağdan inmeli dedi hop açılım geldi
Her iyiliğin içinde bir kötülük mutlaka vardır:)hele bunların yaptıgında:)

Kürt Türk vs.vs.İktidar köpek bilmem ne.Bu halk bunu istiyor bu adamlar almadımı % 50 yi.Kime sorsan AKP düşmanı ama adam & 50 yi koydu.Evet dostum herkes koyun doğru diyosun.Recep Tayyipte çoban ne güzel güdüyo işte bizi.Kardeşimizi dostumuzu öldüren şerefsizleri davullarla zurnalarla karşıladık.Apo oturduğu yerden açılımı yapıo.Daha öncede demiştim ABD aydan gelen Armstorngu böyle karşılamadı ama biz karşılarız her türlü.Dil dediler verdik,radyo dediler verdik,tv dediler verdik,eğitim dediler veriyoruz,sonu nerde bitecek?Bu iş gelecek nereye dayanacak ?

Kesinlikle katılıyorum ama o %50 oy nsıl alında hala hayrt ediyorum yok elektirkler gider yok kavgada kargaşada sandık düşer karışır v.s
ama nedense çoğu oylarımız çöplerden toplanıyor:)
Herşey oyun ve bu oyunda halka düşen ...isteyen koyun olsun benim koyunolmaya niyetim yok:):)

Nemesis
03-11-2009, 02:12
Demo ne yazmışın böle gözlerim şeşbeş oldu :D

~~MoRMeNeKŞe~~
03-11-2009, 02:14
Demo ne yazmışın böle gözlerim şeşbeş oldu :D

Ne yazdım ki daha kısaltılmışın kısaltıldığı halini kısalmışı bu:o

Nemesis
03-11-2009, 02:16
Ne yazdım ki daha kısaltılmışın kısaltıldığı halini kısalmışı bu:o

Abuuuuuu :p:p

bekarlarin_efendisi
03-11-2009, 04:43

kesinlikle bende akp oy wericem ;) geçen seçimde olduğu gibi şu anda lider olabilecek bir parti başkanı yok erdoğandan başka we 1. olucak partide yok mhp demiş arkadaşn biri sadece aklıma takılan şu war dsp sol parti mhp sağ parti nasıl oluyorda kualisyon hükümeti kuruyorlar yani birisi merkez sol birisi merkez sağ ama koltuk işin içine girine ikiside merkez koltukta birleşebiliyor bu arada telekom zarar ediyordu satıldı bi anda kar etmeye başladı ve diger özelleştirilen şirketler devlet kapısı diyip yerleşmiş amcam yan gelip yatıyor maaşını alıyor şimdi özelleşti diye nasıl çalışıyor eskiden olsa gelişme çoook zor olurdu birde akp dini kullanıyor die birşey okudum e ona bakarsak chp de çarşaflı kadınlara rozet taktı demek o da dini kullanıyor + yetmiyor birde laikligi kullanıyor 2 kelimeden birinde kullanıyor + ben o kadar kömür dagıtan gördüm ki tabi onlar yapınca sosyal devlet ilkesi akp yapınca oy toplama :)

arkadaşım lütfen ama lütfen düzgün kelimeler seç özürlü dediğin insanlar bu ülkenin başbakanı ve %47 gibi rekor bir oy almış bir parti lütfen daha dikkatli kelimeler seçç

fays
03-11-2009, 06:17
kesinlikle bende akp oy wericem ;) geçen seçimde olduğu gibi şu anda lider olabilecek bir parti başkanı yok erdoğandan başka we 1. olucak partide yok mhp demiş arkadaşn biri sadece aklıma takılan şu war dsp sol parti mhp sağ parti nasıl oluyorda kualisyon hükümeti kuruyorlar yani birisi merkez sol birisi merkez sağ ama koltuk işin içine girine ikiside merkez koltukta birleşebiliyor bu arada telekom zarar ediyordu satıldı bi anda kar etmeye başladı ve diger özelleştirilen şirketler devlet kapısı diyip yerleşmiş amcam yan gelip yatıyor maaşını alıyor şimdi özelleşti diye nasıl çalışıyor eskiden olsa gelişme çoook zor olurdu birde akp dini kullanıyor die birşey okudum e ona bakarsak chp de çarşaflı kadınlara rozet taktı demek o da dini kullanıyor + yetmiyor birde laikligi kullanıyor 2 kelimeden birinde kullanıyor + ben o kadar kömür dagıtan gördüm ki tabi onlar yapınca sosyal devlet ilkesi akp yapınca oy toplama :)

Eğer özelleştirmelerden konuşacak olursak bunu şirket CEO'su değil,normal vatandaş gözüyle yapmalıyız. Şirketlerin özelleştirildikten sonra kâr yapması bizi değil şirket sahiplerini ilgilendirir. Bu da demek oluyor ki bizi eskisine göre daha iyi 'söğüşlüyorlar'. Ülkenin stratejik kurumlarının 'yabancılara' satılması bazı ülkelerde yasalarla yasaklanan bir girişimdir. Ancak Türkiye'de bütün önemli kurumlar uluslararası kurumlara satılmış vaziyettedir.

Türk Telekom özeline gelelim,öncesinde 'kamunun' malı olan Türk Telekom,şimdilerde yabancı bir şirketin elindedir. Bu durumda bizi Türk Telekom'un kâr marjı değil,verdiği hizmet ilgilendirir. Bakıyoruz,özelleşmeden önce verdiği hizmet ile özelleştikten sonra verdiği hizmet arasında çok fark yok. Buna binayen halen,dünyanın en yavaş ve en pahalı ADSL'ini kullanan ülkelerin başında gidiyoruz.

Türk Telekom'un satış bedeli ise Alan şirketin 6 aylık kârıyla eşdeğer bir vaziyette. Bu durumda özelleştirmenin hakkıyla yapılmadığına da kanaat getirebiliriz. Ayrıca Türk Telekom 'telekominikasyon' alanında bir 'doğal tekel' olduğu için,herkesin görüşmesi rahatlıkla dinlenilebilir,kayıt altına alınabilir ve farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu yüzden bu gibi alanlar bir çok devlet tarafından 'özelleştirilemez' kapsamına alınmıştır ya da hissenin yüzdelik paydasının çokluğunun devlette olması şartı ile özelleştirilmiştir.

Özelleştirmenin kendisine yoğunlaşalım birazda. Hep özelleştirme özelleştirme deriz. ama nedir bu özelleştirme peki ?

Özelleştirme,Neo-Liberalizm dönüşüm sürecinin bir parçası niteliğindedir. Neo-Liberal dönüşümün temel amacı ise, yaşamın her alanının piyasalaştırılmasıdır. Neo-Liberalizm ise,Sosyal devletin tam anlamıyla yok edilip,doğal,yapay herşeyin ticarileştirilmesidir. Neo-Liberalizm eğitimden,sağlığa kadar 'en temel insani hakları' bile özelleştirme ve ticarileştirme çabasındadır. Şuan bir çok ülkede bu durum böyledir. Yurdumuzda da özellikle sağlık alanında ticarileşme çoktan başlamıştır. Eğitimde de özel okullarla başlayan bu ticarileşme devlet okullarının da özelleşmesine,eğitimin tam anlamıyla 'paralı' hale gelmesine ve kâr aracı olmasına kadar gidecektir.

Yani özelleştirmenin temel hedefi, kamusal üretimi yok etmek ve sermayedarlar için yeni kar alanları açmaktır. Bunu sermayedarlar için yapanlarda halk tarafından seçilmiş 'devlet' görevlileridir. Ayrıca 2008 mali krizi de göstermiştir ki, Neo-Liberalizme yani şuanda dünyada geçerli olan ekonomik sisteme göre; "Kârlar özelleştirilir,zararlar devletleştirilir" yani Kâr ederse özel şirketler kâr eder,zarar ederse bunun bedelini halk öder. Şunu da belirtmek gerekir ki; Özelleştirmeler nedeniyle bütçeye girmeyen gelir, vatandaşlara daha fazla vergi yükü, daha fazla zam ve daha az hizmet olarak yansımaktadır. Dahası,özellikle yerel yönetimlerde uygulanan özelleştirme ve sermayeye kaynak aktarma politikaları, ulaşım,su,gıda vb. gibi temel hizmetlerin fiyatlarının artmasına ve vatandaşların bu hizmetler için daha çok bedel ödemesine neden olmaktadır. Özelleştirmeler genelde yabancı ve uluslararası şirketlere yapıldığı için,elde edilen gelirin büyük bir kısmı da yurduna çıkmaktadır.

Özelleştirmelerin ardından,özelleştirilen kurumlarda personal sayısı kademeli olarak düşürülmekte,bu da işsizliğe yol açmaktadır. Kamudaki kurumların özelleştirilmesinden sonra sendikalar,özelleştirilen kurumlara girememişlerdir. sendikalar ve sendikal faaliyetler devre dışı bırakılmıştır. sendikalı işçilerin işlerine son verilmiştir ve işçiler en temel hakları olan sendika haklarından mahrum kalmış,sermayenin 'kölesi' haline gelmiştir.

Özelleştirme politikaları ile sermayenin önündeki engeller kaldırıp 'denetlenemez' hale geldiğinde,çevre tahribatları maksimum düzeye ulaşmıştır,küresel ısınma denen nane işte tam da bu yüzden patlak vermiştir.

Burada özelleştirmenin ve özelleştirmeyi savunan sistemin daha onlarca 'eksisini' sayabilirim. Ve eminim ki eksiler her daim artılarından kat ve kat fazladır. Eğer AKP'nin ekonomik alanda yaptıklarını konuşacak olursak sayfalar dolusu yazılar yazmamız gerekir ki,buna ne can dayanır ne de zaman.

~~MoRMeNeKŞe~~
03-11-2009, 17:49
fays gayet iyi açıklamış birşey demey gerek duymuyorum:)
Ancak arkadaşın biri yazdıklarımızı tam okuyamamış galiba:)
Ben Mhp geçsin başa demedim ikincisi ben CHp nin yapığı sosyal devlette demedim:)
Nasıl bazı partiler dini kullanıyorsa bazı partilerde atatürkçüşüğü ve laikliği kullanıyor:)
körü körüne hiç bir partiye bağlanmadım bağlanmamda yanlışa yanlış doğruya doğru diyelim lüten:)

Birde koalisyon olunca bir oldular diyorsun bunlar düşmen mı arkadaşım bunlar Halkın seçtiği kişiler kendi zevklerine göre o partıye yok bu partiye düşmen kesilemez olmamalıda böyle birşey
Devlet çıkarları doğrultusunda elbet bi araya gelip ortak çıkarları gözetecek...sanırım bu şekil düşünenler tek parti olsun diğerleri olmasın diye düşünüyor ve sanırım karşı görüşdekileri düşman olarak görüyor ki aynı mayasa oturmasının sorunolacağını düşünüyor...bu böyle gider bla vla vlaa...düşünmeye devam edein:)