PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 33 Şehit Unutulmadı

sirmuzzy
19-09-2007, 16:15
Bingöl'de 24 Mayıs 1993 tarihinde şehit olan 33 er unutulmadı. Şehitlerin anısına olayın gerçekleştiği Bingöl-Elazığ karayolunun Bilaloğlu mevkiinde anıt yaptırıldı.

Terörle Mücadeledeki kararlılığın göstergesi olan anıttta, şehitlerin mezarlarından getirtilen topraklar kullanıldı. Açılışa katılan çok sayıda vatandaş, terör örgütüne lanet yağdırdı.

24 Mayıs 1993 tarihinde acemi eğitiminden sonra birliklerine sivil kıyafetlerle,silahsız bir şekilde teslim olmaya giden 33 er, Bingöl-Elazığ karayolunun Bilaloğlu mevkiinde otobüslerden indirilerek şehit edilmişti.

http://img106.imageshack.us/img106/5/bingolanitmezarbqr0.jpg

sirmuzzy
19-09-2007, 16:16
33 şehidimizin katledilişi
İbretlik olayları sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. Yıl 1993. Malatya'dan iki sivil midibüse biniyorlar. Hepsi sivil giysili. Üniforma ve postalları çantaları'da. Hiçbirinde silah yok, kendilerine refakat eden tek bir askeri personel de. Saat 18.00. Bingöl'e 10 kilometre var. Dağlık, dar bir yol. Birden silah sesleri yankılanıyor. İlk virajı geçtiklerinde, 50 PKK'lının karşı yönden gelen Bingöl Tur'a ait bir otobüsü durdurup, çoğunluğu terhis olmuş ya da dağıtıma giden sivil erlerden oluşan 50 yolcuyu esir aldığını görüyorlar. Şoföre bağırırlar; ''Geri dön!'' Şoför oralı olmaz. Zaten 4 saatlik yolda 3 mola vermiş... Otobüsün kapısını, ''Orada ben yoktum''diyen Şemdin Sakık, o zamanki adıyla ''Parmaksız Zeki'' açıyor.

sirmuzzy
19-09-2007, 16:19
OSMAN PARTAL ANLATIYOR

Trabzonluyum. İki midibüsteki toplam 50 askerden biriydim. Van-Özalp'taki birliğime gidiyordum. Yol boyunca gereksiz molalar veren şoför bir ara lastik patladığını söyleyip durdu. Lastiğin patlamadığını, krikoya dokunmadığını gördüm. Aksın altına girdiğinde birileriyle konuşma yaptığını duydum. Galiba telsizle konuşuyordu. Şemdin Sakık, şimdi Hürriyet'te yayımlanan açıklamalarında ''Eylem planlanırken buradan askerlerin geleceğini bilmiyorduk'' diyor. Yalan söylüyor. Çünkü ilk otobüsün en ön koltuğunda oturuyordum. Yolumuzu kestiklerinde şoförün kapısını bizzat Sakık açtı. Toprak rengi üniforması vardı üzerinde, aynı renk kasketi ters takmıştı. Omuzundaki tüfeğin namlusu yere bakıyordu. Şoföre, diğer otobüsün nerede olduğunu sordu. ''Arkada, geliyor'' cevabını aldı. İki dakika sonra diğer otobüs düştü pusuya. Yani bizi bekliyorlardı.

sirmuzzy
19-09-2007, 16:20
DOĞULU-BATILI DİYE AYIRDILAR

Geceyarısına kadar teröristlerle yürüdük. Mola verildiğinde niçin kaçırdıklarını, amaçlarını sorduk. ''TC ateşkes ilan edince, iki gün içinde sizi serbest bırakacağız'' dediler. Saat 01.00 sularıydı. Sakık'ın talimatıyla tek sıra olduk. Şemdin Sakık nereli olduğumuzu sorup, Doğulu-Batılı diye bizi iki gruba ayırdı. Sakık, doğulu olmayan benim de içinde olduğum 34 kişinin eğitim kampına götürülmesini söyledi. Dağda koşar adım yürümeye başladık. Bize eşlik eden teröristler sürekli değişiyordu. Toplam 300 kişiydiler. Bir köye gittik. Kapısını çaldıkları evlerden başka teröristler çıkıp gruba katıldı. Kimi terörist evlere gidip istirahat etti. Bir ahıra soktular bizi öldürmek için. Sonra vazgeçtiler. Tekrar yürümeye başladık. Sabahı göremeyeceğimi düşünüyordum. Yıldızlara son kez bakıp annemi, babamı, köyümü düşündüm. Bir ırmaktan geçerken su içtik. Dağ yoluna çıktık. Davranışları sertleşti. Durdurdular. Saat 03.00 sıralarıydı. Yolun kenarına dizilmemizi istediler. Kolkola girip sıklaşmamızı istediler. Yanımdaki arkadaşıma ''Devrem bizi vuracaklar'' dedim.

..

sirmuzzy
19-09-2007, 16:21
DEVREMİ ÖLÜ GÖRÜNCE BAYILDIM

Tir tir titriyordum. Kalaşnikof, Bixi ve Kanvasların emniyetlerini açtılar. Sonumuzun geldiğini anladım, kelimeyi şahadet getirip kendimi yere attım. Taramaya başladılar. Dizime bir mermi isabet etti. Vurulanlar üzerime düşüyordu. Kafamı koruyordum. Hepimizin öldüğünden emin olmak için yüzlerce mermi yağdırdılar. Gittiklerini, seslerin uzaklaşmasından anladım. Altı yedi arkadaşım sağdı henüz. Diğerleri paramparçaydı. Can çekişenler, hırıldayanlar, ağlayanlar, inleyenler... Su istiyorlardı. ''Anne, anne'' diye bağırıyorlardı. Öldüğümü zannediyordum. Kendimi çimdikledim, ölmemişim. Devremi beyni parçalanmış görünce bayılmışım.

Bizi yan yana dizip 1570 mermi sıktılar
Ayılınca şehit arkadaşlarımı sırt üstü çevirdim. Dokunduğum her uzuv elimde kalıyordu. Beyin, ayak... Yardım aramak için yukarı doğru koşmaya çalıştım. Kan kaybediyordum. Asfalta çıktım, bir kamyonla yakındaki Elmalı Karakolu'na gittim. Olanları anlattığımda dinleyen jandarmalar ağlamaya başladı. Helikopter, tanklar geldi. Şehitleri aldık. Olay yerinde 1570 mermi kovanı bulundu. Yani silahsız erlerin herbiri için 50 mermi kullanmışlardı...

..

sirmuzzy
19-09-2007, 16:22
ERKAN UMAY ANLATIYOR

Adanalı hemşerim Mehmet Tura'yla Manisa-Kırkağaç'ta acemi eğitimimi tamamladım. 24 Mayıs sabahı, jandarma komando olarak Siirt'teki birliğimize gitmek üzere Malatya'dan iki sivil midibüse bindirildik. 50 askerin hiçbirinde silah yoktu. Bizi koruyan refakatçı da. Bingöl'e 10 kilometre kaldığını belirten tabelayı geçtik, ilk dönemeçte silah sesleri duyduk. Saat 18.00'di. Karşı yönden gelen Bingöl Tur otobüsünü tarayan 50 kadar PKK'lı, çoğunluğu bizim gibi asker olan yolcuları indirmişti. Şoföre geri dönmesi için bağırdım. Duymazdan geldi. Zaten tuhaf şekilde, 4 saatte 3 mola vermişti. Bizi indiren PKK'lılar ''Geleceğinizi biliyor, sizi bekliyorduk'' dedi. O sırada feryat figan, yaşlı bir adam çıktı karanlıklardan. ''Oğluma ne yaptınız''diyordu. Adını söyleyince oğlunun otobüslerde olmadığı anlaşıldı. Çok yaşlı olduğu için babaya dokunmadılar. Geldiği gibi gitti. O baba sayesinde kurtulduk. Hepimizin öldüğü sanılıyordu. Askere gidip sağ kalanlar olduğunu söylemeseydi teröristler hepimizi öldürecekti.

..

sirmuzzy
19-09-2007, 16:23
YANLIŞLIKLA 9 ŞEHİT DAHA

Sürekli yürüyorduk. Ertesi gün 12.00'de silah seslerinden askerlerin yaklaştığını anladım. Asıl harekat 16.00'da başladı. Sikorsky ve F-16'lar uçuyordu tepemizde. PKK'lılar kazma kürek çıkarıp siper kazdı, kayalıklara saklandı.

Bizi hedef olarak ortada bıraktılar. Askerimiz, yanlışlıkla içimizdeki 9 eri şehit etti bu yüzden. Müthiş bir yağmur vardı. Bizi kalkan olarak kullanan Şemdin Sakık bir ara yanımıza geldi, sağ kaldığımızı görünce şaşırdı. Teröristler geri çekiliyordu. 13 kişi kalmıştık. Kurşuna dizilenlerin arasından kurtulan Osman Partal da aramızdaydı. Ellerimizi çözmeyi başardık. Kaçmaya başladık. Karşılaştığımız birkaç teröriste ''Bizi serbest bıraktılar'' dedik. İnandılar. Birbirimizden ayrılmış, askerlerin bulunduğu yöne koşuyorduk. Bulduğum bir dala beyaz mendil bağladım, bir yandan bağırıyordum. Tükendiğim anda korucular ve askerlerden oluşan timle karşılaştım. Mavi berelileri görünce ağlamaya başladım. Komutan ''PKK'lı var mı içinizde?'' diye sordu. Sonra sarılıp hepimizi tek tek öptü. Bingöl Cezaevi'ndeki bir koğuşa götürdüler bizi. Elbiselerimizi değiştirdik. Evlerimize telefon edebileceğimizi söylediler. Kafam durmuştu yaşadıklarımdan sonra. Evin telefon numarası bir türlü aklıma gelmediği için arayamadım.

..

sirmuzzy
19-09-2007, 16:25
ARKADAŞLARIMIZ KOLKOLA ÖLÜME GİTTİLER

10 kişilik yakın korumaları arasındaki, ''hemşire'' diye hitap ettikleri kadın bizimle alay etti. Sakık, ''Sorunumuz rütbelilerle, size bir şey yapmayacağız'' dedi. Her birimize nereli olduğumuzu sordu. Aramızda Denizli ve Konya'dan olanlar çoğunluktaydı. Hemşerilerden oluşan timler daha başarılı olur, tehlikelidir diye bir kenara ayırdılar. Şehit olan 33 arkadaşımızın çoğunun bu iki ilden olmasının nedeni bu. Bu arada bir er ''Ben Kürt'üm''deyince PKK'lı ''Kürt-Türk fark etmez. Asker askerdir. Biz askere düşmanız'' dedi. Tek sıra olmamızı istediler. En başta ben vardım. Mehmet Tura 6'ncıydı. Yan yana olalım diye gittim, 7'nci oldum. ''Baştan 6 kişi gelsin' dediler. Diğer sıralardan aldıkları 6'şar kişiyle bir grup oluşturdular. ''Kolkola girin''deyip götürdüler. Arkadaşlarımız kolkola ölüme gittiler.

..

peja
Şerefsizler yaa kendimi tutamıcam kusura bakmayın....

sirmuzzy
SİLAHLAR 10 DAKİKA HİÇ SUSMADI

Derken yer gök Kalaşnikof cayırtısına boğuldu. Kalaşnikoflar 10 dakika boyunca hiç susmadı. Mehmet'in bana son bakışını unutamıyorum. Sırada yer değiştirmesem, onun önünde dursam beni götüreceklerdi, Mehmet ölmeyecekti. Adana'da ticaret lisesinde sevdiği bir kız vardı. Terhis olur olmaz evleneceklerdi.

Askerin üniformasını çıkartıp kendisi giydi.

..

sirmuzzy
19-09-2007, 16:27
150 PKKLIYLA YÜRÜDÜK

Sayıları 150'yi bulan PKK'lıların silah tehditi altında yürümeye başladık. Bir köyün alt tarafında durduk. 15 yaşındaki terörist ''200 metreden sigarayı bile vururum'' diyerek böbürleniyordu. İçimizde komando olup olmadığını sordu. Tişörtümde ''Kırkağaç-Komando'' yazıyordu. Beyaz gömleğimi çıkarmamı istediler.Devrem Konyalı Adnan Gebeş'in verdiği parkayı giyip, bunu sakladım. Bu sırada teröristler el koydukları çantalarımızda bulunan üniforma ve postallarımızı giydi. Türk askeri kılığına büründüler. Ellerimizi sicimle bağladılar. Mehmet Tura'yla kaçmaya karar vermiştik. Tuvalet bahanesiyle elimi çözdürdüm. O sırada korkunç suratlı bir terörist gelip Kalaşnikofu ağzıma soktu. ''Bir daha kaçmayı aklından geçirirsen beynini dağıtırım'' dedi. Sabahın 02'sine kadar yürüdük. Elebaşı Şemdin Sakık, Türk askeri üniforması giymiş, elindeki telsizle emir yağdırıyordu.

..

sirmuzzy
19-09-2007, 16:28
Erkan Umay, Diyarbakır Askeri Hastanesi'nde bir hafta psikolojik tedavi gördü. Hava değişiminden sonra havancı jandarma komando olarak Eruh'taki birliğine katıldı. Sevkiyatın yine korumasız otobüslerle yapıldığını görünce tepki gösterdi, birliğine uçakla gönderildi. Katıldığı operasyonlarda çok sayıda üstün başarı belgesi aldı.

..

sirmuzzy
19-09-2007, 16:28
KÖYLÜLER BİZİMLE KÜRTÇE ALAY EDİYORDU

o gün Hatay-Serinyol’da bulunan 121. Jandarma Alayı’nda acemi eğitimini tamamladıktan sonra yeni görev yeri Bingöl’e gidecekti. O da şoförden şüpheleniyordu. Bingöl’e 10 kilometre kala mola vermişlerdi. ‘Gözüm hep şoförün üstündeydi. Sanki bize doğru bir kötülük yaklaşıyordu.

Telefon edişinden, iyice huylanmıştım. Sanki bir yerlere haber veriyordu’ diyor ve anlatıyor: ‘Yolumuza devam ettik. Az ilerledikten sonra beyaz renkli bir kargo kamyonuyla yolu kesmişlerdi. Başta, elleri silahlı 10-15 kişiydiler. Sonra sayı giderek artmaya başladı.

Bizi de araçlarımızdan indirip tek sıra halinde durmamızı istediler. Daha sonra birisi, 5’erli sıra olmamızı istedi. Biz denilenleri yapıyorduk. İsmini bilmediğimiz bir köye getirdiler. Köylüler bize gülüyor, bazıları yüzümüze tükürüyordu. Bunlar çok ağrıma gidiyordu.

Ancak çaresizdik. Yol boyunca pkk’lılar ‘T.C’ye askerlik yapmayın. Eğer bize katılırsanız canınız kurtulur’ diyordu. Köylüler pkk’lıları Kürtçe bir şeyler söyleyerek alkışlıyorlardı. pkk’lılar da onlara bir şeyler söylüyor, başarılarını kutluyorlardı.

..

sirmuzzy
19-09-2007, 16:30
ARKADAŞIMIN KANINI İÇEREK HAYATTA KALDIM

Katliamdan yaralı olarak kurtulan Erdal Özdemir, tüm çabalara rağmen felç oldu. Bugün tekerlekli sandalyeye mahkum olan Erdal ‘Ölen arkadaşlarımın intikamını almayı çok istiyordum. Ancak olmadı’ diyor ve ekliyor: ‘Yapacak bir şeyimiz kalmamıştı. Silahlar ölüm kusuyordu. Gelişi güzel ateş ediyorlardı. O an hepimiz yerlerdeydik.

Ben yere düşerken, üzerime kol kola olduğum diğer arkadaşım düştü. Daha sonra ölmediğini gördükleri kişilerin üzerine birer kurşun daha sıktılar. Ben de yaralıydım ama altta olduğum için dikkat çekmiyordum. Az sonra büyük bir sessizlik oldu. Sürekli kan kaybediyordum.

Kısa sürede kan durdurulmazsa ben de ölecektim. Üzerime düşen arkadaşımın akan kanını içmeye başladım. Belki bu şekilde hayatta kalabilirim diye düşünüyordum. Uzun bir süre sonra oradan 5 kişi yaralı olarak hastaneye götürüldük.’

..

sirmuzzy
19-09-2007, 16:34
25 Yaş üstü toplumun zamanında hafızasına yerleşmiş ve bilinçaltından hiç çıkmayacak bir hadise. Ama biz gençler bilmiyoruz . Bunu ilk okuduğumda sinirimden ölecek gibi olmuştum.

ALLAH HEPSİNİN MEKANINI CENET ETSİN

..

sirmcoktay
19-09-2007, 17:44
: ((
ne mutlu Türk'üm diyene

sirmuzzy
20-10-2007, 00:59
amin .

sirmuzzy
22-10-2007, 21:51
http://www.acikogretim.gen.tr/sehitlerimiz-icin-yuruyus-t4017.html?p=71414#post71414

darkangel
22-10-2007, 22:03
sirmuzyy duyarlı olmanız çok güzel

Luiza
22-10-2007, 22:22
8 askerimiz hala ßulunamadı dimi : ((

darkangel
22-10-2007, 22:26
bulunamadı ve bulunana kadarda bu hükümet harekata geçmicek:(ne alakaysa rice arayıp zaman istemiş of milletim uyan

sirmuzzy
22-10-2007, 23:23
8 Asker hala bulunamadı ve bana göre operasyonun hala başlatılmamasının en büyük sebebi 8 askerimizin onların elinde olması. Onlara bir şey yapılmasından korkuluyor.

Bu arada bu yazının tamamını okursanız şu an, şu dakikalarda pkklıların elinde olan o 8 askerimizin nasıl bir psikoloji içerisinde olduklarını da tahmin edebilirsiniz.

Allah yar ve yardımcıları olsun .

Aykut Balaban
23-10-2007, 00:06
Umarım askerlerımızı en kısa surede kurtarabılırız..
Bu acıya yürek dayanmaz...

darkangel
23-10-2007, 01:55
biliomusunuz pkk lıderı acıklama yapmıs askerlerın kendılerıne teslım oldugunu ve durumlarının ıyı oldugunu soluo,başlarına bişey gelmiceni eğer askeri müdahale artırılrsa tüm kürt halkıylan savaşa giriceklerini sölemiş,bu arada askerin çok önceden zaten müdahaleye başladığını ve kendilerinin zor durumda bırakıldığını vurguluyo..buyrun yorum sizlerinn

sirmuzzy
23-10-2007, 02:07
biliomusunuz pkk lıderı acıklama yapmıs askerlerın kendılerıne teslım oldugunu ve durumlarının ıyı oldugunu soluo,başlarına bişey gelmiceni eğer askeri müdahale artırılrsa tüm kürt halkıylan savaşa giriceklerini sölemiş,bu arada askerin çok önceden zaten müdahaleye başladığını ve kendilerinin zor durumda bırakıldığını vurguluyo..buyrun yorum sizlerinn

pkk liderini de yerim açıklamasını da umrumda bile değil o ..

00.02
AFP'den gelen bilgilere göre, Amerika Başkanı George Bush, Cumhurbaşkanı Gül'ü arayarak sınır ötesi operasyonda Amerika'nın tam destek verdiğini söyledi.

asıl haber bu sanırım son dakika

Luiza
23-10-2007, 13:36
Allah yar we yardımcıları olsun :(

amin .. :(

darkangel
23-10-2007, 14:00
amerika tabi destekler amaç zaten bizi ıraka çekip herhangi bi harekat sonrası oranın sorumluluğunu bize bırakmak.....

sirmuzzy
23-10-2007, 21:33
amerika tabi destekler amaç zaten bizi ıraka çekip herhangi bi harekat sonrası oranın sorumluluğunu bize bırakmak.....

amerikanın öyle bir planı olsa canımıza minnet.

hele ki deseler gel kerküke kadar bataklığa sen de saplan gibilerinden planı olsa abd nin , türkiyenin hemen qirmesi lazım.

misak-ı milli denen 1 şeyimiz war bizim

yunanlıların megalo ideası gibi

Türkiye Devletinin ulusal politikasıdır bu. hükümetler fln. değişir bu politika değişmez. gün gelecek misak-ı milli sınırlarımıza ulaşacağız

baum,musul,kerkük,girit,kıbrıs,süleymaniye ..

darkangel
23-10-2007, 21:44
aynı şeyi savunuoruz aslında fakat ben asla samimiyetine inanmadığım amerikanın boşuna destek vereceğini düşünmüorum...çok düşünseydi ıraka ilk girişte faşistçe türkmen kardeşlerimizi sürenlere dur derdi...ayrıca sorumluluğun bırakılması bizi üstün kılmaz abd şuan bi cehenneme girme teşebbüsünü gösterdi vede çıkamıyor...tabi rusyanın ahı tuttu...

Aykut Balaban
23-10-2007, 21:49
amerikanın öyle bir planı olsa canımıza minnet.

hele ki deseler gel kerküke kadar bataklığa sen de saplan gibilerinden planı olsa abd nin , türkiyenin hemen qirmesi lazım.

misak-ı milli denen 1 şeyimiz war bizim

yunanlıların megalo ideası gibi

Türkiye Devletinin ulusal politikasıdır bu. hükümetler fln. değişir bu politika değişmez. gün gelecek misak-ı milli sınırlarımıza ulaşacağız

baum,musul,kerkük,girit,kıbrıs,süleymaniye ..
Türkiyenın sınırları bellidir..Irak'ın kendı halkı,sahipleri vardir.Yunanlıların ideasini sende içinde tasımış oluyorsun bır bakıma..Bu cok yanlıs bırsey bence.Oraya gırme amacı eger Pkk bıtırmek ıse eyvallah fakat baska amaclar olursa o zaman cok kotu seyler olur.Ne bır karış toprak verırız ne bır karış toprak alabılırız..

sirmuzzy
23-10-2007, 21:50
bizim ıraka girmemiz demek abd ile yükü paylaşmak demek değil.

abd nin zora girmesi demek. ama burada ayrıntılar var

mesela kara harekatı ile sadece hava harekatı birbirinden çok çok farklı şeyler.

sirmuzzy
23-10-2007, 21:53
Türkiyenın sınırları bellidir..Irak'ın kendı halkı,sahipleri vardir.Yunanlıların ideasini sende içinde tasımış oluyorsun bır bakıma..Bu cok yanlıs bırsey bence.Oraya gırme amacı eger Pkk bıtırmek ıse eyvallah fakat baska amaclar olursa o zaman cok kotu seyler olur.Ne bır karış toprak verırız ne bır karış toprak alabılırız..

dostum Misak-ı Milli bu ülkeyi kuranlar tarafından edilen yemindir . gerçi lozanda çok şey kaybettik tabii. geri alabilmek için oraları güçlü olmak lazım

toprak almaya gerek yok gerekirse Irak Türkmen Devleti isimli bir ülke kurarsın orda. ordaki kürtler Kürdistanı kuruyor da türkmenler niyue kuramıyo

darkangel
23-10-2007, 21:57
sirmuzzy türkmen konusunda kesinlikle katılıorum aam terörizm dışında bişeyleri halletmeye kalkarsak tüm etnik gruplar ayaklanır bunun sonu yokk

Aykut Balaban
23-10-2007, 22:01
Ingılızler Türkiye'yi işgal etmişlerdi.Italyanlar,Yunanlılar,Fransızlar..
Peki Mustafa Kemalin amacı neydı..Bagımsızlık..
Bır ulkenın kaderını o ulkenın halkı beyan eder cunku.Ben baska bır devletın ıcıne gırıpte sunu yık sunu kur demek bana ters gelıyor.Anlayısıma ters gelıyor.Ne iç işlerime karısılmasını ısterım nede karısırım..
Turkıyenın alehıne bır olusum varsa tedbır alınması lazımdır tabıkı.Bu ayrı bır konu..
Türkmenistan var zaten..Dedıgım gıbı o toprakların gelecegini orada yasayan halk karar versın bence

darkangel
23-10-2007, 22:08
ortada bı haksızlık var zamanında desteklı kurt devletı olusturulması gıbı vede türkmenlerin sürülmesi gibi.ortada bi haksızlık var evt ama aykut balaban sen daha hukuki yönden bakıosun vede doğru..

sirmuzzy
26-10-2007, 21:47
eğer biz müslüman olan, hak hukuk dinleyen bir ülke olmasaydık , ABD den beter bir şekilde ortadoğunun anasını ağlatırdık. barzaniyi de talabaniyi de bağdatın merkezinde darağacında sallandırrıdık ta

bakma işte bi operasyon yaparken bile bombalayacağımız yerde sivil insanlar zarar qörmesin diye üzerine titriyoz evet doqru olan bu ama

bizimle uğrşanlar ööle yapmıyo işte öle bir dertleri de yok

kadın olsun bebek olsun farketmez

darkangel
26-10-2007, 22:33
hak hukuk dinlemekten öte 50yıl önce yaptığın anlaşmalar elini kolunu baglıo bugun ıster ıstemez kedi sahiplerine kedini sevebilirmiyim die sormak zorundasın:)

sirmuzzy
26-10-2007, 22:36
hak hukuk dinlemekten öte 50yıl önce yaptığın anlaşmalar elini kolunu baglıo bugun ıster ıstemez kedi sahiplerine kedini sevebilirmiyim die sormak zorundasın:)

hangi anlaşma mesela 50 sene önce yapılan?

darkangel
26-10-2007, 23:55
bm nato paktlar

darkangel
26-10-2007, 23:56
dostluk anlaşmaları dahası da var neden sordun amacın ne

sirmuzzy
27-10-2007, 00:01
bm nato paktlar

bu anlaşmaların ve paktların hangi maddesi bizim elimizi kolumuzu bağlıyor?ya da hangi maddeleri?

darkangel
27-10-2007, 00:15
en basiti en akılsızın bile anlayabılecegı mesela hıcbır uye devlet onay vermeden ve haklı gerekce gostermedıgın surece kı bu cıkara uymuosa sılah kullanma hakkın yoktur

sirmuzzy
27-10-2007, 00:27
en basiti en akılsızın bile anlayabılecegı mesela hıcbır uye devlet onay vermeden ve haklı gerekce gostermedıgın surece kı bu cıkara uymuosa sılah kullanma hakkın yoktur

o dediğin maddelerle hiç bir devletin eli kolu bağlanmaz.

abd 3-5 senede bir bir ülkeye giriyor nerdeyse hiçbir devletin onayını almıyor

biz bile 74'de kıbrısa girdik hiçbir devletin onayını almadık

hatta k.ırak'a yönelik 25 tane operasyon yaptık bugüne kadar. hepsinde de sınırı geçtik . kimsenin onayını almadık.

dediğim gibi o maddeler formaliteden icabet kimsenin elini kolunu da bağlamıyor .sen işini adam gibi yapıyorsan kimse de sesini çıkarmıyor buna çünkü

alan memnun satan memnun

sirmuzzy
27-10-2007, 00:34
"NATO İYİDİR" korkmayın ..

Aykut Balaban
27-10-2007, 13:28
Kapitalizm yıllardır varlıgını IMF ve NATO ile devam ettırmekte,sağlamaktadır..
Nato bu duzenın guvenlık gorevını ustlenmektedır.
'ABD ve müttefiklerinin oluşturduğu NATO, kapitalizmi devam ettirmek için her tür katliamı yapmaya hazır küresel bir örgüttür 'Ben bu sözun tamamen arkasındayım.
Nato iyidir güzeldir diyen kişilere tamamen karşısındayım..
68 yıllardında Amerikaya karşı oldugumuz en buyuk dönemdı.Nedenı malum..68 kuşagı..Halkın Amerıkaya duydugu öfke öyle buyuktu kı 'Amerika Katik Katil ' şarkılarını hep bırlıkte soyledıgı zamanlardı..Kı zaten bunun ustune 12 mart amerıkancı darbe gelmıstır..

Türkiye tarihi boyunca sadece bir kere ABD ile yollarını ayırmak noktasına gelmiştir.Buda Kıbrıs harekatı.Ilk kez bu kadar net ve bu kadar belırgın bır hukumet tavrı olmustu.
Yukarıda yazmıssınız artık kımse kımseden onay bıle almıyor dıye..O zaman neden hala Nato savunuyorsunuz ?
ABD kafasına göre ıstedıgı yerlere gırebılıyorsa o Nato ne işe yarıyor ?
sAKIN Nato demek ABD demek olmasın...

darkangel
27-10-2007, 15:58
aykut balaban helal sana benım toparlayıp veremedıgım cevabı sen verdın.yanı keske senın bılıncını alıp baskalarına asılayabılmek mumkun olsa,agzına saglık:)

darkangel
27-10-2007, 16:08
tam bağımsız türkiye ancak özgür iradeyle sağlanır!!!

Aykut Balaban
27-10-2007, 16:20
aykut balaban helal sana benım toparlayıp veremedıgım cevabı sen verdın.yanı keske senın bılıncını alıp baskalarına asılayabılmek mumkun olsa,agzına saglık:)

Dostum herkesın dusuncesıne saygı duymak lazım..Dogrular görecelidir..
Kendı dogrularımı soyluyorum o kadar..

sirmuzzy
23-03-2008, 02:03
türkiye bugün komünist bir ülke değilse,müteşekkir olmamız gerekenlerin başında NATOnun geldiğini unutmamak gerekir.

sovyetlerin ülkemizden resmi toprak talebinde bulunduğu günleri hatırlayın

Reality+
23-03-2008, 05:15
8 askerimiz hala ßulunamadı dimi : ((

aslinda 8 tane askemiz demiyelim de guney doğu anadolu dtp geclik kollari uyesi olup, catismanin oldugu gun arkadaslarini satan 8 tane vatan haini,pkk yanlisi desek cok iyi olur.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..!!!