PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fransa'nın, NATO'nun Askeri kanadına dönüşü Türkiye'nin onayına bağlı

sirmuzzy
16-09-2007, 02:37
NICOLAS Sarkozy'nin cumhurbaşkanı olmasından sonra Fransa'nın, NATO'nun "askeri kanadına" dahil olması gündeme geldi. Fransa'nın efsanevi lideri General de Gaulle'un talimatıyla Mart 1966'da NATO'nun askeri kanadından çıkan Fransa'nın bu girişiminin gerçekleşmesi, NATO'nun askeri komitesinin, dolayısıyla Türkiye'nin onayı ile mümkün olabilecek.

Aykut Balaban
17-09-2007, 01:44
Nato gıbı berbat bır topluluga uye olmak bence çok buyuk bır hata.
Amerıkanın Irak'ı ısgalıne yardım etmıslerdır.
Sarkozy Türkiye dusmanı oldugunu ılan etmıs bulunmakta.Bakalım sımdı ne olucak ?

sirmuzzy
17-09-2007, 02:26
nato ve abd soğuk savaşta rusyaya karşı bizim güvencemizdi.unutmamak lazım

Aykut Balaban
17-09-2007, 14:46
Bız o ABD ıcın Guney Kore de kaç şehit verdik haberin var mi ?
Zahmet olmassa Guney Kore ve Turkıye arasında kı kilometre farkına bakarmısın..

Soguk savaşta yanımızda olduda ne oldu ?

sirmuzzy
17-09-2007, 14:54
Bız o ABD ıcın Guney Kore de kaç şehit verdik haberin var mi ?
Zahmet olmassa Guney Kore ve Turkıye arasında kı kilometre farkına bakarmısın..

Soguk savaşta yanımızda olduda ne oldu ?

korede yaklaşık 800 şehit verdik ve NATO'ya girdik.senin soğuk savaşta , türkiyeden resmi toprak talebinde bulunan rusyaya karşı ülkemize yerleştirilen ve yönü Rusya'ya çevrili duran jüpiter füzelerinden haberin yok galiba?

Aykut Balaban
17-09-2007, 18:52
Doğu Anadolu'da toprak ve Boğazlar'da üs ve ortak savunma talepleriyle karşılaştik ve bizde ABD sıgındık.
NATO'ya girişini hızlandırmak için başlayan Kore Savaşı'na birlikler gönderdik.Olaya bakarmısınız 'Türk gencinin kanı Amerika'ya satıldı'.
800 asker yitirmedik o savasta sadece.
Türkiye toplam 741 şehit ve 2147 yaralı verdi
Bunların dışında Türk birliklerinden 234 asker tutsak ve 175 asker yitik (akıbeti belli olmayan) sayılmıştır.
Biz sadece şehit vermedik,Bagımsızlıgımızı yitirdik.
Soguk Savaştan bu yana nasıl bır sömurge ülke haline geldimizi göremiyecek kadar körüz hala...

sirmuzzy
17-09-2007, 19:02
Doğu Anadolu'da toprak ve Boğazlar'da üs ve ortak savunma talepleriyle karşılaştik ve bizde ABD sıgındık.
NATO'ya girişini hızlandırmak için başlayan Kore Savaşı'na birlikler gönderdik.Olaya bakarmısınız 'Türk gencinin kanı Amerika'ya satıldı'.
800 asker yitirmedik o savasta sadece.
Türkiye toplam 741 şehit ve 2147 yaralı verdi
Bunların dışında Türk birliklerinden 234 asker tutsak ve 175 asker yitik (akıbeti belli olmayan) sayılmıştır.
Biz sadece şehit vermedik,Bagımsızlıgımızı yitirdik.
Soguk Savaştan bu yana nasıl bır sömurge ülke haline geldimizi göremiyecek kadar körüz hala...

senin bağımsızlık anlayışına bakacak olursak dünyadaki bağımsız devlet sayısı 10-20.

NATO soğuk savaşın sona ermesiyle önemini büyük ölçüde yitirdi.ama sen hiç girmeseydik diyon .türkiye soğuk savaşta NATO'ya girmeseydi komünist olurdu.sen öyle olmamızı istiyorduysan orasını bilemem

Aykut Balaban
17-09-2007, 19:45
Senin Bagimsizlik anlayisini çok merak ediyorum ?
Ben Nato'ya hayır dıyorum.
Komünist olabilirim ya da olmayabılırım bununla bır alakası yok bence olayın .
Ben Bagımsızlıktan bahsedıyorum.Özgürlükten bahsediyorum.
Nato önemını yıtırmedı.Nato eli silahlı bir güç.Nato haksizin haklıyı ezdıgı,Güçlü olanın haksız bıle olsa yanında olan bır topluluktur.
Bugun hala ABD askerlerı Irak ta işgaldeler.
Nato neden agzını acmıyor? Açmamakla bırlıkte yardım edıyor.

sirmuzzy
17-09-2007, 19:56
Senin Bagimsizlik anlayisini çok merak ediyorum ?

söyliyim

soğuk savaşta rus egemenliğinde bulunan azerbaycandaki,kazakistandaki,özbekistandaki,türkm enistandaki,bulgaristandaki kardeşlerimizin 10 yaş üstünün isimleri yanukoviç,vladamir felanken

türkiye de
benim adım samet senin adın aykutsa

bu türkiyenin soğuk savaştan bağımsızlığını kaybetmeden çıktığının göstergesidir.

bir de olayı ırak'a getiriyorsun. NATO yarım asır önce kuruldu ve amacı sovyetlere karşı savunma kalkanı oluşturmaktı.NATO bugün ırakta ABD'ye yardım ediyor diye 1950'lerde niye NATO'ya girdiğimizi sorgulayamazsın.

sirmuzzy
17-09-2007, 20:05
Kaldı ki NATO'nun Irak'ta ABD'ye destek verdiği felan yok. Destek veriyor olsaydı biz de NATO üyesiyiz, bizim de Irak'ta askerimiz olması gerekirdi. İnsanları kandırmayalım !

Aykut Balaban
17-09-2007, 20:37
Nato ABD Irak'a girerken destek vermıstır.ABD Irakta başarısız olunca destegını cekmıs fakat yapılanlara agzını acmamıstir.Kimseyi kandirmaya çalışmıyorum,düşündüklerimi,okuduklarımı,araştirdi klarimi söyluyorum.
NATO'ya giren ülkeler, Amerikalı silah tekellerinden her yıl yüzmilyonlarca dolarlık silah alarak, silah patronlarını zengin ettiler. Halklara karşı büyük bir tehdit haline gelen NATO'ya karşı Sovyetler Birliği de Varşova Paktı'nı kurmak zorunda kaldı. Böylece, iki blok arasında elli yıla yakın süren "Soğuk Savaş" da başlamış oldu.
Türkiye'nin önüne üyelik şartı olarak konulan ilk görev, kendisinden kilometrelerce uzakliktaki Kuzey Kore ile savaşması oldu. 1946'dan itibaren CHP'nin başlattığı Amerikancı dış politika çizgisini iyice derinleştiren Demokrat Parti, Kore Savaşi'nı bir fırsat olarak gördü. 3 Ağustos 1950'de askerler Kore'ye gönderildi. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes'in, "Türkiye'yi küçük Amerika yapacağız" vaadiyle giden askerlerin yaklaşık bini, Türkiye'ye dönemediler.
Aynı günlerde, ABD Dışişleri Bakanı John F. Dulles, Türkiye'ye biçilen misyonu şöyle özetliyordu: "NATO'ya en ucuz askeri Türkiye sağlıyor. Bir Türk askerinin bize maliyeti 23 cent!"
NATO'ya üyelikle birlikte, büyük bir hızla, Türkiye'nin her bölgesinde üsler, silah depoları kuruldu. Buralardaki füzeler Sovyetler Birliği'ne dönüktü, ancak üslerin bir diğer işlevi de Türkiye içindeki işçi, köylü, öğrenci hareketlerinin bastırılması veya provokasyonlarla yolundan saptırılmasıydı. Bunun örnekleri, doğrudan NATO'yla ve Amerikan ordusuyla ilişkili olan Özel Harp Dairesi aracılığıyla organize edildiği bilinen onlarca kanlı olay ve suikast oldu.
Türkiye'nin NATO'ya üye olma gerekçesi, Sovyetler Birliği'nin Türkiye'ye saldıracağı varsayımı üzerineydi. Ancak Amerikan emperyalizminin NATO'yu kullanarak özellikle de Ortadoğu üzerinde hakimiyet kurma amacı güttüğü kısa sürede ortaya çıktı. Nitekim Türkiye ile Amerika arasında NATO üyeliği gerekçe gösterilerek bir çok askeri anlaşma imzalandı.
Bu anlaşmalarının hepsinin temel özelliği, Amerikan askerlerinin Türkiye'de konuşlanmasını sağlamaktı. Bu amaçla yapılan her anlaşma Türkiye'de NATO üsleri kurulmasını öngörüyordu. Bu üslerin kullanım hakkı ise tamamen ABD'ye bırakılıyordu.
Türkiye ile ABD arasında yapılan ilk askeri anlaşma 1954 yılında imzalandı. Kore Savaşı'ndan hemen sonra imzalanan bu anlaşma ile ABD üs konusunda bir daha asla vazgeçmeyeceği tavizleri de kopardı. İncirlik Üssü ilk kez bu anlaşma ile ABD'nin kullanımına sunuluyordu. O günden beri de İncirlik Üssü, Ortadoğu'ya yönelik Amerikan saldırılarının merkezi haline geldi.

Ben bunlarıda uyduruyorum sana göre :)
Bunları yazma amacım senı ikna etmek yada seni yalancı çıkarmak degil.NATO'nun ne mal oldugunu söylemek istiyorum.
Oyuncak gıbı oynanıyoruz.
Bız bagımsız bir ülke degiliz arkadaslar.Soguk Savaştan bu yana yarı sömurge bir ülkeyiz.

sirmuzzy
17-09-2007, 20:54
arkadaşım burda bana turkiye devrimci komunist partisi'nin meşrulaşmış hali olan emep'in gayri resmi yayın organı evrensel gazetesi' nden alıntılarla cevap verme lütfen. Ben Stalin savunucularıyla

sirmuzzy
17-09-2007, 20:56
NATO'yu tartışmam. Sizin NATO'ya karşı olmanız gayet normal. Çünkü NATO size karşı kuruldu.

bu ülke kominist olmaz unutmayın

Aykut Balaban
17-09-2007, 21:07
Ne ile cevap vericegimi sana sorucak halim yok ya.
Daha tartişmasini bilmiyorsun sen arkadasım.

Gerçekleri duymak mı zoruna gıttı ?
Benım yazdıgım hersey gerçektir orada.

Benım ne oldugumu bılmıyorsun ki size karşı durdu diyorsun:)
Bu ülkeyi Komünist yapmak gıbı bır amacım yok benım zaten.
Faşizm yayan bir topluluktur bence Nato ve bu konuda kı son msj atiyorum.
Düşüncelerimi söyledim.

sirmuzzy
17-09-2007, 21:16
bööle heyecanlı heyecanlı konuşan, ezberindeki üç cümleyi loop modunda söyleyip duran , silahlı kuvvetler ve emperyalizm karşıtlığı faslına geçip "NATOYA HAYIR" diye bağıran insanlar gördüm hep .hayır yani kardeşim bi içini doldur cümlenin!

NATO türkiye'nin eşit söz ve veto hakkına sahip olduğu en etkili uluslararası örgüttür. eğer güçlü ve bağımsız bir türkiye istiyorsanız, güya emperyalizm karşıtıysanız bile türkiye'nin nato'dan çıkmasını değil, nato'nun beğenmediğiniz kararlarını veto edebilecek, bu teşkilatı yönlendirebilecek dirayette yönetilmesini savunmalısınız.