PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgi Yönetimi Soru-Cevap

orhande
22-07-2008, 00:06
mbitis arkadaşımızın bana yönelttiği soruları nacizhane yanıtlamaya çalışacağım ve belki diğer Bilgi Yönetimi'n de okuyan ya da bu bölümü tercih edecekler için ufakta olsa bir ışık tutar.(Mum ışığı)

Soru1) Ben bir bilişim firmasında teknik eleman olarak çalışmaktayım. Sizce halkla ilişkiler mi, bilgi yönetimi mi tercih etmeliyim? Yani bu paraya değermi Bilgi Yönetimi?

Cevap1) Bilgisayar konusunda teknik bir alt yapınız varsa ve (Microsoft Office Bileşenlerini) iyi derece de biliyorsanız, Windows XP ve Vista'yı iyi şekilde kullanıyor ve problemlere çözüm getirebiliyorsanız Bilgi Yönetimi'ne o kadar parayı veripte okumanız gereksiz.

Bilgi Yönetimi'n de 2. sınıfta VBA(Visual Basic For Application) programlamaya giriş yapılıyor. Bu nedemek? Office Bileşenleri üzerinden (Word-Excel-PowerPoint) küçük ama yararlı programlar hazırlamak... (Örneğin Hesap Makinesi)

Halkla ilişkiler konusuna gelince bilişim sektöründe olan bir kişi için ne getirisi olur bilemiyorum. Yani halkla ilişkilerin çalışma sektörü biraz daha farklıdır. Bu sizin önünüzdeki zaman dilimi için çizdiğiniz hayat yoluna bağlı.

Örneğin; hiç bilgisayardan anlamayan bir kişi Bilgi Yönetimini hakkıyla bitirdiği ve tüm öğretilenleri benimsediği takdirde ara eleman olarak sektörde rahat iş bulabilir. İleride KPSS ile de pekiştirebilirse daha da rahat bir iş olanağına sahip olabilir... (İngilizce şart!)

Soru2) Bilgi yönetimi tercih edersem, haftalık ödevler filan veriliyormuş yoğun çalışma temposunda çalışıyorum. Bu ödevleri yapmak zor mu? Bir ödevi yapmak ne kadar zaman alıyor?

Cevap2) Yoğun bir iş temposunda çalışıyorsanız ödevlere vakit ayırmanız zor. Çünkü ödevleri yapabilmek için de konuları bilmeniz gerekiyor. Bazı ödevler çok kek oluyor bazı ödevler ise teorik bilgi istiyor. Şahsen ben bir ödev verildiği takdirde verildiği gün içerisinde bitirirdim. Bazı ödevler 5 dk sürüyorken bazıları 1 saati aşıyordu. Yani o birazda kişiye bağlı bir durum.

2. sınıfa geçildiği takdirde bireysel ödevlerin yanı sıra ekip ödevleri de olmakta. Burada 5-6 kişilik gruplara bölünülüyor ve ortak ekip çalışmasıyla ödevler yapılıyor. Burada işler biraz daha değişiyor, size verilen zaman diliminde gerçekleştirmek özellikle de çalışanlar için zor olabiliyor.

Soru3) Bu bölümü bitirince lisans programlarından hangilerine geçiş yapabiliyorum?

Cevap3) İktisat yada İşletme bölümlerine geçiş yapılabiliyor sadece. (Ben İşletme'yi tercih ettim...)

Soru4) Kayıt için hazırlık dersleri varmış. O derslerin hangileri olduğunu biliyormusunuz?

Cevap4) Kayıttan kastınız Bilgi Yönetimi'ni tamamladıktan sonra ki hazırlık dersleri ise onlar aynen şöyledir... İktisada Giriş - Hukuka Giriş - Genel Muhasebe - Genel İşletme olmak üzere dört tane...

mbitis arkadaşımıza teşekkür ediyorum ve gerek mbitis arkadaşımızdan gerekse diğer arkadaşlarımızdan Bilgi Yönetimi'ne dair kafalarına takılan başka sorular varsa bu konu altından sorabilirler ve bende elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım...

mbitis
22-07-2008, 04:02
Cevaplarınızdan dolayı çok memnun oldum. Çok teşekkürler.
Ben aslına bakarsanız işletme okuyorum ama dediğim gibi iş temposundan dolayı okuyamıyorum yıllardır birinci sınıfta tıkanmış durumdayım. Geçen sene oturdum iktisat dersinde pilot bir çalışma yaptım ve geçtim ama gel gelelim ki matematik dersinde o pilot çalışma fayda vermedi :) bu sebepten matematik yüzünden bu bölümü bitiremeyeceğimi anladım ve başka bir yol bulmaya karar verdim ve halkla ilişkilere girmek için bu sene öss ye girdim. (bu arada EA1 191 puan aldım baya iyi dimi :) ) sonra forumda alternatifleri ararken bilgi yönetimini gördüm ve benim çalıştığım sektöre uygun dersler olduğunu farkettim ofis programlarına baya bi hakimim. Bu sebeple bu bölümü tercih edip fazla ders çalışmadan ;) bu bölümü bitirip işletme bölümüne devam etmek istiyorum hem de önlisans diplomam olmuş olacak çalıştığım iş yerinde bana fayda sağlayacak. Hayat hikayesi gibi oldu ama derdim bu. İlginiz için çok teşekkür ediyorum. Diğer faydalı tavsiyelerinizi bekliyorum.

orhande
22-07-2008, 04:19
Evet matematikten ötürü sıkıntılıysanız bu tercihi yapmanız güzel tabiki. Bende matematik hiç görmeden AÖF'yi bitireceğim gibi gözüküyor... Hazırlık sınıfında da görmedim şimdi işletme 3. sınıftayım ve (3 ile 4)-te de yok. Dediğiniz gibi de çift diploma olmuş oluyor hem... Bilgi Yönetimi kafanıza takıldıysa biraz daha araştırın ki sonradan vereceğiniz o para sizi pişman etmesin.

şilan
22-07-2008, 18:04
teşekkürler orhande

bisorumvar
22-07-2010, 16:28
benim de bir sorum olucak ama biraz durum farklı ben örgün olarak eğitim görmekteyim Ktü'de bilgisayar bilimlerinde ve bu programa da katılmak istiyorum ama 2.üniversite olarak bu bölüme katılabilir miyim? bilgisi olan arkadaşlar varsa cevap yazsınlar lütfen

orhande
22-07-2010, 20:04
benim de bir sorum olucak ama biraz durum farklı ben örgün olarak eğitim görmekteyim Ktü'de bilgisayar bilimlerinde ve bu programa da katılmak istiyorum ama 2.üniversite olarak bu bölüme katılabilir miyim? bilgisi olan arkadaşlar varsa cevap yazsınlar lütfen

Bizim dönemimizde ikinci üniversite olarak bu bölümü okuyanlar vardı...