PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başörtülü Giremezzzz!

nida55
06-06-2008, 15:21
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:ZXRLy8u8TTGpMM:http://www.enfal.de/tes1.jpghttp://tbn0.google.com/images?q=tbn:Y-tMez_TjoWfxM:http://duvaryazi.files.wordpress.com/2007/05/basortusu.jpg

Yasaktı türban/başörtüsü...

"Sıkmabaş"tı genç kızların başındaki örtü...

"Simge" oldu kimi zaman...

"Velev ki simge" dedi diye Başbakan...

MHP, "yetti artık" çığlığı attı...

Ve Meclis'e indi, türban/başörtüsü...

Meclis'ten Çankaya'ya...

Oradan mahkemeye...

Çıktı karar...

Hepten yasak!

Türban/başörtülü, üniversite kapısından giremiyordu, yine girmeyecek.

Şimdi...

Türban/başörtüsü otele bile giremiyor artık.

Hastane, postane, pastane var sırada...

Yarın belediye otobüsleri de yasaklanacak!

Derken....

Başında örtü olan herkesi eve hapsedecekler bu gidişle...

Kim?

11 el yetiyor bu iş için!

Hem türban/başörtüsüne...

Hem de yüzde 47'ye...

Millet mi?

Hıh...

Millet kimin umurunda!

Hadi bakalım, gözün aydın Türkiye....

Türban/başörtüsünden kurtulduk...

Sırada AK Parti var!

Bekle!

feratt
06-06-2008, 15:59
Destek var benden...

nida55
06-06-2008, 16:02
hangi tarafa:pbaşörtülü girmeye izin vermeyenlere mi, yoksa başörtülü giremeyenlere mi?:confused:

dream qoddess
06-06-2008, 16:03
bende aynısını sorcaktım nida

feratt
06-06-2008, 16:05
tabiki de başörtülü giremeyenlere hep destek tam destek;)

nida55
06-06-2008, 16:06
Ben De Sadece Ben öyle Düşündüm Sanmiştim:)amma Muamma Bir Cümle Yazmişsin Feratt:)

nida55
06-06-2008, 16:07
tabiki de başörtülü giremeyenlere hep destek tam destek;)

eyvallahhh ferattt eyvallahhh;)

feratt
06-06-2008, 16:08
evet ben de soradan okuyunca farkettim:)

Nemesis
06-06-2008, 16:08
Bu konu yine karışıcak.Söliiim.m

nida55
06-06-2008, 16:09
evet ben de soradan okuyunca farkettim:)

:DAllah davul etmesin seni:p :D :D

nida55
06-06-2008, 16:12
Bu konu yine karışıcak.Söliiim.m

niye karışsın yaff...

isteyen de olabilir,istemeyen de.herkese saygımız var...karışcak bi duruma getirmezsek karışmaz:p:D

başörtülü olmayan dinsiz demek değildir,başörtülü olan da laik değildir anlamına gelmezzz!

feratt
06-06-2008, 16:17
niye karışsın yaff...

isteyen de olabilir,istemeyen de.herkese saygımız var...karışcak bi duruma getirmezsek karışmaz:p:D

başörtülü olmayan dinsiz demek değildir,başörtülü olan da laik değildir anlamına gelmezzz!

katılıyorummm..

Nemesis
06-06-2008, 16:18
niye karışsın yaff...

Ben öle bişi demedim :D.Önceki konularda gördüm ondan söliim dedim :)

feratt
06-06-2008, 16:22

sana da katılıyorum nemesis:Dama bir şeyleri tartışmak kötü değil önemli olan saygı sınırını geçmemek ve karşımızdakini dinlemek;)

nida55
06-06-2008, 16:24

ben de bu tür sebeplerden dolayı tartşma çıkacağı için tartişma çıkmadan belirtmek istedimdi:p:D

herkes aynı fikirde olursa bir problem vardır orda illaki farklı düşünceler olacaktır ama saygıyı aşmamak dozunda bırakmak gerek;)

Nemesis
06-06-2008, 16:26
ben de bu tür sebeplerden dolayı tartşma çıkacağı için tartişma çıkmadan belirtmek istedimdi:p:D

herkes aynı fikirde olursa bir problem vardır orda illaki farklı düşünceler olacaktır ama saygıyı aşmamak dozunda bırakmak gerek;)

O zaman dozunda olursa bi sorun çıkmaz inş.;)

darkangel
06-06-2008, 16:29
ay allahım alemsiniz ne gusel sıyası yorumlar yapcaktım burası sohbt olmuş:D

hayat bana buugn farklılıklar ıcınde anlaşabılmeyı ogrettı;)
pardon bu baska kısımdı damı karıştırdım yaw:D

feratt
06-06-2008, 16:31
burası ciddiyetini kaybettiii:D:D

nida55
06-06-2008, 16:35
ciddiyet aranıyor alo bir ki,bir kiiii:D :D :D

sirmcoktay
06-06-2008, 16:37
"Türban/başörtüsü otele bile giremiyor artık.
Derken....
Kim? "

yok daha neler. abartmayın lütfen.

ozaman size bırakalım

" otobüsleri haremlik /selamlık yapsınlar
bayan ve erkek hastaneleri diye ayırsınlar
okulları kız erkek öğrenci diye bölsünler
"

kusura bakmayın ama sizin zihniyetiniz doğrultusunda bu sonuçlar çıkıyor...

ikiside yanlış

tamamen şahsi : ben başörtüsü karşıtı değilim isteyen istediği yere dilediği gibi girmeli. benim tepkim sadece saptırılmış mesajlara

sirmcoktay
06-06-2008, 16:40
nemesis bingo ! doğru tahmin etmişsin.

feratt
06-06-2008, 16:45
"tamamen şahsi : ben başörtüsü karşıtı değilim isteyen istediği yere dilediği gibi girmeli. benim tepkim sadece saptırılmış mesajlara

Sorun da burda zaten isteyen istediği yere giremiyor...

nida55
06-06-2008, 16:48
"Türban/başörtüsü otele bile giremiyor artık.
Derken....
Kim? "

yok daha neler. abartmayın lütfen.

ozaman size bırakalım

" otobüsleri haremlik /selamlık yapsınlar
bayan ve erkek hastaneleri diye ayırsınlar
okulları kız erkek öğrenci diye bölsünler
"

kusura bakmayın ama sizin zihniyetiniz doğrultusunda bu sonuçlar çıkıyor...

ikiside yanlış

tamamen şahsi : ben başörtüsü karşıtı değilim isteyen istediği yere dilediği gibi girmeli. benim tepkim sadece saptırılmış mesajlara

ben hiçbir otobüste haremlik selamlık rastlamadım...ha olsa da ne olcak yani?rahatsızlık duymak için bahane aramamamk gerek:D

kız meslek liselerine artık erkeklerde gidiyor:Derkek tekniğe de kızlar:D

şu eve hapsetme konusuna abartı demişsin ama hatırlarsan(bilmem takip edebildin mi 2-3 yıl önce)kapalı bayanların dışarıda yani cadde de sokakta kısacası ev dışında dolaşmalarına bile karışılmıştıı:mad:

ha takıldığım yer sizin zihniyetiniz derken neyi kastettiin acaba?sen benim zihniyetmi biliyor musun da?:confused:

şilan
06-06-2008, 17:01
arkadaşlar sakin:)

her defasında tamam sakince tartışalım konuşalım deniliyor ama bir şekilde birbirimizin yazdıklarını tam okumadan cvp yazıyoruz ve ortam geriliyor:)

~~MoRMeNeKŞe~~
06-06-2008, 17:18
Baştan belliydi bu sonuç bence DOĞRU bir karar inanç için takılan örtüyü sen partin için simge haline getirirsen daha çok böyle sonuçlarla karsılasılır,burda asıl haksızlığa uğrayan inancı için kapananlardır,sırf simgeci insanlar yüzünden genel yargılanıyorlar.ama çok bariz belli iktidarın neyi ne amaçla yaptığı bunuda iyi gözleyip tayin etmelilier!!!

nida55
06-06-2008, 17:36
Baştan belliydi bu sonuç bence DOĞRU bir karar inanç için takılan örtüyü sen partin için simge haline getirirsen daha çok böyle sonuçlarla karsılasılır,burda asıl haksızlığa uğrayan inancı için kapananlardır,sırf simgeci insanlar yüzünden genel yargılanıyorlar.ama çok bariz belli iktidarın neyi ne amaçla yaptığı bunuda iyi gözleyip tayin etmelilier!!!

bunun neresi DOĞRU karar Allah aşkına demet?ben haksızlığa uğrayanlardanım demet...siyasi için takanları da ALLAH ıslah etsin...

ha kararın akp ile özdeştirildiği ya da cidden siyasi simge haline getirenler ayrı o konuda söylenecek söz bile yok die düşünüyorm;)

başörtüsü konusunda çilesini çeken bizleriz kaymağını yiyen başkaları ya da başörtüsüyle siyasi hayatlarını sürdürenler!:ozaten bugünleri yaşıyorsak bunlar konuşuluyorsa onların yüzünden...

başörtüyü kullanarak bi yerlere gel,sonra hiç olmayacak yerde propoganda yap,terörle uğraşırken teklif sun...kaç yıldr iktidardasın niye şimdi?yeni mi aklın başına geldi?

aslında bunlar çok önceden planlanmış şeyler arkadaşlar...tabi bence..:p

herkes özgür olsun yaaa...

osmanlı zamnında 4 din,32(yanlış anımsamıyorsam)ırk bir arada yaşıyormuşş..tabi taaa kiii dişardan çomaklar girene kadar,hiç yabancı değiliz aslında bu tür şeylere...dış savaş değil iç savaşla yıkacaklar bizi...ama kolay değilll öyle...
YURTTA SULH,DÜNYADA SULH!

~~MoRMeNeKŞe~~
06-06-2008, 21:12
bunun neresi DOĞRU karar Allah aşkına demet?ben haksızlığa uğrayanlardanım demet...siyasi için takanları da ALLAH ıslah etsin...

ha kararın akp ile özdeştirildiği ya da cidden siyasi simge haline getirenler ayrı o konuda söylenecek söz bile yok die düşünüyorm;)

başörtüsü konusunda çilesini çeken bizleriz kaymağını yiyen başkaları ya da başörtüsüyle siyasi hayatlarını sürdürenler!:ozaten bugünleri yaşıyorsak bunlar konuşuluyorsa onların yüzünden...

başörtüyü kullanarak bi yerlere gel,sonra hiç olmayacak yerde propoganda yap,terörle uğraşırken teklif sun...kaç yıldr iktidardasın niye şimdi?yeni mi aklın başına geldi?

aslında bunlar çok önceden planlanmış şeyler arkadaşlar...tabi bence..:p

herkes özgür olsun yaaa...

osmanlı zamnında 4 din,32(yanlış anımsamıyorsam)ırk bir arada yaşıyormuşş..tabi taaa kiii dişardan çomaklar girene kadar,hiç yabancı değiliz aslında bu tür şeylere...dış savaş değil iç savaşla yıkacaklar bizi...ama kolay değilll öyle...
YURTTA SULH,DÜNYADA SULH!

nidaa osmanlı dönemini filan bilemem o zamanda bazı kesime iskence edildiği asikar...suan T.C.de yasıyoruz ve son 30-40 yıl öncesinde başörtüsü denen birsey yoktu bunu ortaya çıkartan akpnin uzantısı olduğu düsüncedir benburda doğru karar duyorum çünkü Kamu alanında dinin işi olmamalı bu ülkenin çoğunluğu müslüman diye ayrıcalıklarla donatılamaz okullarda takı yasak dini simge yasak ama müslümanlığı simgeleyen değil!başörtüsü serbest olunca diğer dini simgelerde serbest olsun denilmeyecek mi? T.Cde yasayan bi budist turuncu giysiyle gezsin dolaşsın sence buna izin verecekler mi!!din, inanç insanın kendi içindedir kendi sosyal çevrende uygularsın ama kamu alanında sen sadece insansın eğer serbest olursa taraf olur bu yüzden doğru diyorum ve hala aynı düsüncedeyim...:)senin düsüncenede saygı duyuyorum herkes kendi çercevesinden bakıyor

nida55
06-06-2008, 23:09
nidaa osmanlı dönemini filan bilemem o zamanda bazı kesime iskence edildiği asikar...suan T.C.de yasıyoruz ve son 30-40 yıl öncesinde başörtüsü denen birsey yoktu bunu ortaya çıkartan akpnin uzantısı olduğu düsüncedir benburda doğru karar duyorum çünkü Kamu alanında dinin işi olmamalı bu ülkenin çoğunluğu müslüman diye ayrıcalıklarla donatılamaz okullarda takı yasak dini simge yasak ama müslümanlığı simgeleyen değil!başörtüsü serbest olunca diğer dini simgelerde serbest olsun denilmeyecek mi? T.Cde yasayan bi budist turuncu giysiyle gezsin dolaşsın sence buna izin verecekler mi!!din, inanç insanın kendi içindedir kendi sosyal çevrende uygularsın ama kamu alanında sen sadece insansın eğer serbest olursa taraf olur bu yüzden doğru diyorum ve hala aynı düsüncedeyim...:)senin düsüncenede saygı duyuyorum herkes kendi çercevesinden bakıyor

öğrenmek gerek işte demet yavaş yavaş ögren bence;)osmanlı o kadar anlayışlı ve hoşgörü içindeydi işte...

osmanlı zamanındaki işkenceler!derken nasilda acımasız bir kelimedir bu?osamnlının kötü tarafını görün,tc'deki siyasetçileri yağlayın DEMOKRASİYE ne kadar da uyuyor!işte biz böyle yetiştiriliyoruz.hep işimize geldiğini anlıyoruz...

başörtü 30-40 öncesini bırak örtünme ayeti ile vuku bulan bir örtünmedir...yani taaaaa efendimiz zamanında var olan birşeydir.sanırım bunu da öğrenmiş oldun:p
anayasada din ve vicdan özgürlüğü var bunu biliyorsundur artık:pben tc.vatandaşı isem müslüman isem başörtüsü serbest olmak zorundaaa...yoksa özgürlükten ,müslüman kimlikten bahsedemeyiz yani yaşattıkları gibi!

ben türkiyede böyle bişey görüyorum hintlilere bakınnn...

ya da ÇAĞDAŞ olarak nitelendirdikleri AB ' ye...herkes dinin gerektirdiği gibi giyiniyor...kimse kimseyi bir takım atıflarla damgalamıyor...çünkü önemli olan dış görünüş değildir...biz bunu algılamada zorluk çekiyoruz işte...

~~MoRMeNeKŞe~~
06-06-2008, 23:22
başörtü 30-40 öncesini bırak örtünme ayeti ile vuku bulan bir örtünmedir...yani taaaaa efendimiz zamanında var olan birşeydir.sanırım bunu da öğrenmiş oldun:p"

merak etme gayet iyi biliyorum;)ama herkesin düsüncesi kendine ben böyle düsünüyorum ve hala düsüncemi savunuyorum...
Kapanmak dinde basını ört diye geçmiyor KAPAN diye geçiyor;)herkesin anlayışı farklıdır.Bu ülkede din özgürlüğü inanıs özgürlüğü var ama tam anlamıyla değil eğer bir tarafa engel koyuyorsan diğertarafada engel koymalısın birini özgürce serbest bırakıp baska bir yere kısıtlama getiremezsin birde ben AB yi özenmiyorum söylediklerim sana ters olabilir ama bu AByi örnek aldığımı göstermez...

orhande
06-06-2008, 23:54
Başı açık olanlar nasıl "açıklık derecesinde" özgürlerse, örtülü olanlarda "kapalılık derecesinde" özgür olmalıdırlar. Eğer ki siyasi görüşlerinizde çok keskin düşünce ve tavırlara sahip olmazsanız ve diğer karşıt görüşleride anlamaya çalışırsanız yani ne sağcı ne solcu biraz ortacı olmayı başarabilirseniz tartışmaya da ehemmiyet vermemiş olursunuz.

mumyac
07-06-2008, 01:04
buraya ben yazmaktan bıktım insanlar bıkmadı,dini konularda ne kadar bilgisi olup olmadığına bakmadan ahkam kesiyor,

araştırma yok hiç bişe yok ,kulaktan dolma birkaç bilgiyle ahkam kesiliyor,insanlar örtünme ayetinin olduğunu biliyorlar ama orada koskocaman BAŞÖRTÜSÜ lafı geçtiğini bilmiyorlar,ayeti kopyala yapıştır yapmayacm sadece linkini verecem bakın diye,

http://www.acikogretim.gen.tr/nur-suresi-31-ayet-t9505.html

bak bakalım sadece kapan diyemi geçiyor yoksa ayetin tamamında ne yazıyor .

tartışmayı bile bilmiyoruz biz millet olark genlerimizde yok bikeren...atalarımız kendi gibi düşünmeyenleri hep kesmişler bizden ne beklersiniz ki!!!

bir mod olarakta ;
bu son uyarımdır bir dahakine dini bilgisi bir ceviz kabuğunu doldurmayacakkadar kişiler (onlar kendilerini biliyorlar) dini konu hakkında yorum yaptıklarında isim isim vererek onları belirtecem ve şahıslarında cevap verecem...ben herkesin görüşüne saygılıyım herkesde benimkine saygı duymak zorunda ...:mad::mad:

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 01:18
ben bunu üstüme alınırım ben kimsenin düsüncesine saygısızlık etmedim ve dine nasıl ne biçimde inanacağımda beni ırgalar sen okuyup onu algılamıs olursun ama ben baska algılarım kimse benim düsüncemi yargılayamaz!!!:mad:herkesin inancı ve düsüncesi kendine

_GAMZE_
07-06-2008, 01:27
bu işi burdaa yapmayıı beceremıyo kımsee bncee yapmayınnnn boşaa kalplerr kırılmasınnnnkavga etmeklee tartışmakk farklı olaylarrr!!!!

Nemesis
07-06-2008, 01:28
Ben demiştim konunun başında ;) :)

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 01:31
artık yorum yapmayacağım herkes düsüncesine saygı bekliyor ama karsısındakinin düsüncesine saygı duymuyor!!!

orhande
07-06-2008, 01:35
Bizde düşünce özgürlüğü yok unuttunuz galiba :)

mumyac
07-06-2008, 14:12
ben bunu üstüme alınırım ben kimsenin düsüncesine saygısızlık etmedim ve dine nasıl ne biçimde inanacağımda beni ırgalar sen okuyup onu algılamıs olursun ama ben baska algılarım kimse benim düsüncemi yargılayamaz!!!:mad:herkesin inancı ve düsüncesi kendine

artık yorum yapmayacağım herkes düsüncesine saygı bekliyor ama karsısındakinin düsüncesine saygı duymuyor!!!

DEMET'E (SAHSINDA BÖYLE BİLENLERE)

dikkat ettiysen ben kimsenin düşüncesine sen neden böyle düşünüyorsun demedim sadece araştırıp konuşmadığınız için kızdım ayrıca senin isminide vermedim,sen burda yazdıklarından sorumlusun çünkü bir kişi okursa ve onun oyle olduğunu zannederse bu sana vebaldir.dini konular hassas konulardır,o yüzden bilip bilmeden büyük puntolarla ahkam kesmeye benzemez demet,ben senin düşüncen yanlış demedim eğer öyle biri olsaydım mesajlarını siler ve konuyu kilitlerdim,bu saygısızlık olurdu işte...herkes söylecek düşüncesini ve bizde saygı duyacğız ...ama sende karşısındaki saygı duyarken kulaktan dolma bilgilerle değil kanıtlarla saygı duyacksın ,ben bugüne kadar kimseyi yargılamadım bundan sonrada yargılamam,benim işim yanlışları düzeltmek dini konularda ,o yüzden ister üstüne alın ister alınma yanlış yapan olunca gene aynısını yaparım,bunuda vebal için yaparım insanlar yanlış öğrenmesin diye tamam mı demet...

yorum yapıp yapmamak senin elinde kimseyede yorum yap diyemem,bu tarz bilgisi olanların yapmaması daha hayırlıdır inanın ...

mumyac
07-06-2008, 14:13
Ben demiştim konunun başında ;) :)

ne oldu umut?

Nemesis
07-06-2008, 14:14
ne oldu umut?

Bu konuda yine tartışma olucak demiştim.Bak oluyor;)

_nur_
07-06-2008, 16:51
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:ZXRLy8u8TTGpMM:http://www.enfal.de/tes1.jpghttp://tbn0.google.com/images?q=tbn:Y-tMez_TjoWfxM:http://duvaryazi.files.wordpress.com/2007/05/basortusu.jpg

Yasaktı türban/başörtüsü...

"Sıkmabaş"tı genç kızların başındaki örtü...

"Simge" oldu kimi zaman...

"Velev ki simge" dedi diye Başbakan...

MHP, "yetti artık" çığlığı attı...

Ve Meclis'e indi, türban/başörtüsü...

Meclis'ten Çankaya'ya...

Oradan mahkemeye...

Çıktı karar...

Hepten yasak!

Türban/başörtülü, üniversite kapısından giremiyordu, yine girmeyecek.

Şimdi...

Türban/başörtüsü otele bile giremiyor artık.

Derken....

Kim?

11 el yetiyor bu iş için!

Hem türban/başörtüsüne...

Hem de yüzde 47'ye...

Millet mi?

Hıh...

Millet kimin umurunda!

Hadi bakalım, gözün aydın Türkiye....

Türban/başörtüsünden kurtulduk...

Sırada AK Parti var!

Bekle!

paylaşım için teşekkürler nida

Hayatta hiç haz almadığım konulardan biridir siyaset, ne konuşmayı ne de konuşanları dinlemeyi severim:o

Malesef Türkiye de uzayıp kısalmayan, ne onduran ne de güldüren bir siyaset var. Çoğu şeyin değişeceğine de inanmıyorum, çünki hiç bir iktidar sistemi değiştirecem diye gelmez, kurulu olan sistemi devam ettirir. şimdiye kadar aksini görmedik zaten;)

Benim üzüldüğüm nokta şu; olaylar artık başörtüsü sorunu olmaktan çıktı,
Kuran-ı Kerim'in tahrif edilmesi boyutuna ulaştı ( Allah korusun)

ben açık olurum, öteki kapanır, ..... beriki öylesine örtünür vs.. onane, sanane, banane, kime ne yani;)

Öyle şeyler konuşulur oldu ki herkes birer fetva kurumu, herkes şeyhülislam oldu ..!

İslam alimleri hadis ictihadında bile okadar temkinli davranıyorlar ki, en ufak bir şeyi yanlışlıkla varmış yada yokmuş gibi göstermekten kaçınmışlardır hep.

Kaldı ki Kur'an-ı Kerim söz konusu,
Allah'ın ' Onu biz indirdik , koruyucusuda biziz' diye buyurduğu kitap hakkında yorum yapmak, o vardı bu yoktu demek !!!! düşünmek bile istemiyorum

Fosil çalışmasıyla Hz. İbrahimin varlığını ispatlıyamazsın, yada bi başka peygamberin. Bu tamamen iman etmekle alakalı birşey.
Milattan ve İsa (a.s)' dan çok önce, İbrahim adında biri Ur denilen şehirde yaşamışmıydı, bölgenin kralıyla başı derttemiydi, kaç yaşında ölmüştü...vs, vs artırabiliriz bu soruları, ama fazlasına gerek yok;)

Şayet Allah'ın bir olduğuna iman etmişseniz, O'nun peygamberlerini birbirinden ayırt etmeyiz demişseniz, Hz. Muhammed'e (sav) gelen Kur'an'a tam anlamıyla iman edip, onu tartışılmaz bilgi kaynağı olarak kabul etmişseniz, bu soruları sormazsınız..

Ama iman etmemişseniz bunlara, akıl ve mantığınıza herşeyden fazla güveniyorsanız, dünyanın en iyi arkeologu, en iyi tarihçisi, en büyük ilahiyatçısı da olsanız İbrahim adında birini yaşadığını ispat edemezsiniz

Kur'an da ayet var, Allah'ın emri desem, klişenin en âlâsı olur, hiç gerek yok buna;)

Uzayda yaşıyor olsak derdim, ama sadece açıp okumak lazım, okumak;)

Gerçi bazı şeyleri bilmek yetmez, inanmak önemli. Eğer bilmek yeterli olsaydı müsteşriklerin hepsinin iman etmiş sayılmaları lazımdı;)

Allah'a şükür ki Peygamberine Kur'an-ı indirmiş, onu bozulmadan geleceğe taşımış ve gelecek nesillere hidayet rehberi olarak sunmuş
Yoksa halimiz nice olurdu?;)

uzatmaya gerek yok:
HUKUK ADAMI OLMAK, HAKKI HUKUK BİLMEYE YETMEZ

esrawoswos
07-06-2008, 17:12
konuyu en başından tüm mesajları tek tek okudum kimler neler söylemiş gördüm
okuduğum bir mesaja karşılık tam bir cevap yazmayıı aklımdan geçirirken mumyacın cevabını gördüm gerek kalmadı
biz insanlar gerçekten bilmiyorum demekten aciz varlıklarız Bu çok doğru
bunun üstüne birde sözde bilgileri kesin yargılarmış gibi ŞÖYLE ŞÖYLE bilgisiz insanları yanlış yöne çekiyoruz.

yapmayalım arkadaşlar biraz okuyalım

"Yaratan Rabbinin adıyla oku"

nida55
07-06-2008, 18:32
mumyac abi ,nur ve esrawoswos hakikat karşısındaki göz yummalara olan düşüncelerinizden dolayı teşekkür ederimm...

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 18:47
Herkesin düşüncesi kendinedir, sizlerden farklı düsünmek neden bu kadar kızdırıyorku sizi:rolleyes:

nida55
07-06-2008, 18:56
kimin düşüncesinin kimi kızdırdığı bariz ortada:)

farklı düşünenlere herzaman saygımız var.ama ayetlerle çizgisi belirlenen bir şey üzerinde ısrar edilmesi inasını kızdıran..aslında kızdırmak da değil sizin adınıza üzülüyorum:)sonuçta bir delilimiz var bizim KİTABIMIZ.ama sizin hiçbir deliliniz yok:)

Nemesis
07-06-2008, 18:59
Forumun başındada dediğim gibi insanlar birbirine düşmeye başladı.Konu kapanırsa iyi olur ;).

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 18:59
kimin düşüncesinin kimi kızdırdığı bariz ortada:)

farklı düşünenlere herzaman saygımız var.ama ayetlerle çizgisi belirlenen bir şey üzerinde ısrar edilmesi inasını kızdıran..aslında kızdırmak da değil sizin adınıza üzülüyorum:)sonuçta bir delilimiz var bizim KİTABIMIZ.ama sizin hiçbir deliliniz yok:)

canım ben ayete yalnıs yada ayette söyle yazıyor diye ısrar etmedim kuranda kapan yazıyor dedim ve bunu algılayıs seklim farklı benim içinde üzülmene gerek yok;9herkesin dini inancı ve bunu uygulayış sekli farklıdır;)

esrawoswos
07-06-2008, 19:27
Herkesin düşüncesi kendinedir, sizlerden farklı düsünmek neden bu kadar kızdırıyorku sizi:rolleyes:

tabiki herkesin düşüncesi kendinedir demetcimm hiç bi şeyin hiç kimseyi kızdırdığı falan yok
herkes düşüncesi paylaşıyor saygı çerçevesinde ama olmayan şeyleri burda şöyle yazıyor demek yanlış dimi arkadaşım ben bunu söylüyorum:rolleyes:

bu arada konunun kaanması saçma olur yani insanlar birbirine düştü falan gibi tabir kullanmmş arkadşımz umut sanıırm bence yok öyle bir şey eğer şurda iki şeyi konuşupp birbirimizi dinleyemiycek vay bizim okumuşluğumuzaa;)

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 19:30
:rolleyes:esra bak diğer yorumlara simdi bide kendi yorumuna bak diğerleri çok sertti;)ama yorumuna katılıyorum burda bi başlık açılmış ve herkes düsüncesini yazıyor bende düsüncemi yazdım bu kesin böyledir demedim halada diyorum bunlar benim düsüncemdir ve hala böyle düsünüyorum;)

nida55
07-06-2008, 19:34
canım ben ayete yalnıs yada ayette söyle yazıyor diye ısrar etmedim kuranda kapan yazıyor dedim ve bunu algılayıs seklim farklı benim içinde üzülmene gerek yok;9herkesin dini inancı ve bunu uygulayış sekli farklıdır;)

illaki öyledir...kimse kimsenin inancına laf edemez!(tabi istisnalar var tc'de)ama bu konuda biraz daha dikkatli olalım canım olur mu?senin kapan yazıyor dedğin yer de nur suresi 31.ayeti kerime;)

31.Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz."

bu arada konunun kapanmasına hiçbir sebep görmüyorum ben.gül gibi geçinip gidiyoruz:p:D

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 19:37
okudun canım daha önce;)

ama beni tam almamadığınz yada ben anlatamadım benim algılayışım farklı bu konuda o yüzden öylededim;)şunuda söyleyim başörtüsünü dini inançı için örtenlere saygım sonsuz ama inan gerçekten dini için takanıda tanıyorum sırf siyasi amaçlı olanıda o yüzden bu başörtüsü mevsuzuna bu yüzden karsıyım;)

esrawoswos
07-06-2008, 19:37
;)bak tatlım ben nerde ne yazdığımı iyi hatırlıyorum o anki yazdıklarımında şimdiki yazdıkarımında arkasındayım:cool:

yalnız bu benim görüşüm diye bir şey sadece bir görüş bildirilebilecek yerde olur

orda çarşaf çarşaf yazıyor

"Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz."

burda sana göre bana göre ona göre diye bir şey yok bazı şeyler vardır ki sorgusuz sualsiz kabul edilir.. dinimizde...

tabiki her zamn sevgi saygı çerçevesi içinde olacağız ortamı germek için deil birbirimizi ifade anlayabilmek fikirlerimizi beyan edebilmek için burdayz;)

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 19:38
Sirmcoktay'a katılıyorum hemde sonuna kadar....

Birde Başörtüsü tartışması bana cok sacma geliyor yani bilmiyom...:S :cool:

:rolleyes:testa h.g aman uzak dur sen:p

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 19:40
;)bak tatlım ben nerde ne yazdığımı iyi hatırlıyorum o anki yazdıklarımında şimdiki yazdıkarımında arkasındayım:cool:

yalnız bu benim görüşüm diye bir şey sadece bir görüş bildirilebilecek yerde olur

orda çarşaf çarşaf yazıyor

"Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz."

burda sana göre bana göre ona göre diye bir şey yok bazı şeyler vardır ki sorgusuz sualsiz kabul edilir.. dinimizde...

tabiki her zamn sevgi saygı çerçevesi içinde olacağız ortamı germek için deil birbirimizi ifade anlayabilmek fikirlerimizi beyan edebilmek için burdayz;)

esra yukarda yazdığmı oku ısrarla diyorum senin dini algılayışınla benimki bir olmaya bilir ki buda gayet normal din kişiseldir;)

nida55
07-06-2008, 19:43
Sirmcoktay'a katılıyorum hemde sonuna kadar....

Birde Başörtüsü tartışması bana cok sacma geliyor yani bilmiyom...:S :cool:

düşüncene saygım var.
ama sen bayan olsaydın,dini inançlarindan dolayı başörtülü olsaydın ve başörtülü olduğun için üniversite dahil bir çok yere dinin gerektirdiği gibi girmen yasak olsaydı,müslüman olarak dolaşmak(başörtü ile)birilerinin zoruna gitmiş olsaydı ve bunun bedelini de sana ödetmeye kalksalardı o zaman saçma demezdin.sana saçma geliyor.neden?çünkü başörtüsü ile ilgili hiçbir eziyet,çile çekmemişsin o duygunun ne olduğunu bile bilmiyorsun.ama benim için çözülmesi gereken çok çoook önemli bir sorun...ve saçmalığın s sini bile düşünemiyorum bu konuda.

esrawoswos
07-06-2008, 19:43
:rolleyes:bende diyorumkii diye yazıcamm öyle uzuycak çünkü br söz vardır çok inanırım ister şah ol ister padişah karşındakinin gördüğü kadarsın işte
yani diyeceğim o ki tam manasıyla okumuosun din kişiseldir ne demek herkese farklı mı uygulanıyor islam dini yok böyle bir şey demetcim am şunu diyebilrsnn ben böyle düşünüyorum işte o zmnda islam hakkında fazla bilginn olduğunu savunamazsınn ama...;)

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 19:47
:rolleyes:bende diyorumkii diye yazıcamm öyle uzuycak çünkü br söz vardır çok inanırım ister şah ol ister padişah karşındakinin gördüğü kadarsın işteyani diyeceğim o ki tam manasıyla okumuosun din kişiseldir ne demek herkese farklı mı uygulanıyor islam dini yok böyle bir şey demetcim am şunu diyebilrsnn ben böyle düşünüyorum işte o zmnda islam hakkında fazla bilginn olduğunu savunamazsınn ama...;)

benm yazdığımı okumuyorsun galiba canım BEN BÖYLE DÜSÜNÜYORUM kelimesini her msj yazısımda tekrarladım;)

yukardaki bu cümlenede anlam veremedim!!!

esrawoswos
07-06-2008, 20:03
:) neyse canım anlaşamadık karşılıklı koptu bişeyler heralde o yazdığımın anlamıda çok açık...

farklı arkadaşlarımızın yorumlarını da okuyup tartışalım tek bizim etrafımızda dönmüyor bu fun dimi;)

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 20:05
canım illa anlaşmak zorunda değiliz:)herkes düsüncesini dile getiriyor senin düsüncen farklı benim düsüncem farklı;)

esrawoswos
07-06-2008, 20:06
bak işte anlaşmak derken sen beni anlamadın ben seni o anlamda söledim ortak bi noktada birleşememek değildi söylediğimm ok...

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 20:11
bende onu anladım zaten;)

esrawoswos
07-06-2008, 20:12
kız ne komik oldu :) neyse cnm neyse farklı düşünen yokmuu yaa konuyu hep demetle ben konuştuk :)

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 20:15
kimse gelmiyo:D:D:Dbuna benzer bi konu daha var canım orda yazılıyor o yüzden olabilir;)

Nemesis
07-06-2008, 20:15
Bu tartışmaların nasıl süreceğini ve neler gelişeceğini ve sonucunda ne olcağını bildiğim için girme gereği duymadım. ;).

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 20:17
takip edeirmama yorum yapmam diyosunuz yani:rolleyes:oda güzel

esrawoswos
Bu tartışmaların nasıl süreceğini ve neler gelişeceğini ve sonucunda ne olcağını bildiğim için girme gereği duymadım. ;).

:)ama sen insanlar birbirine düşüo falan die panik olmuştunn hatta konu kapansın demiştnn halbuki demetle ben konuyu güzzel bağladıkk;)

Nemesis
takip edeirmama yorum yapmam diyosunuz yani:rolleyes:oda güzel

Daha önce bilindiği üzere siyasi bölümün moduydum biliyorum neler olcağını ;).

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 20:19
evet geçmişini biliyorum:p:p

Nemesis
07-06-2008, 20:20
evet geçmişini biliyorum:p:p

O zaman yukarda demek istediğimi daha iyi anlarsın :p ;) :rolleyes:

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 20:22
haklısın ne diyim hatta haklısınızz;)

ama yinede tartısmak insan beynini gelistiriyo:p

Nemesis
07-06-2008, 20:26
haklısın ne diyim hatta haklısınızz;)

ama yinede tartısmak insan beynini gelistiriyo:p

demet sende öle bi zorluyonki şimdi bi cümle yazıcam acayip karışıcak burası :D.

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 20:28
demet sende öle bi zorluyonki şimdi bi cümle yazıcam acayip karışıcak burası :D.

:D:D:Dyok yok amann söyleme:p ama bi laf var susma sustukça sıra sana gelecek:D:D:D

Nemesis
07-06-2008, 20:29
:D:D:Dyok yok amann söyleme:p ama bi laf var susma sustukça sıra sana gelecek:D:D:D

İşte sınırlarımı zorlayan bişi olmadıktan sonra anladın .... ;) :).

esrawoswos
07-06-2008, 20:31
merak ettm walla nemesiss ne diycende karışcakkkk :D

Nemesis
07-06-2008, 20:33
merak ettm walla nemesiss ne diycende karışcakkkk :D

Fazla mrk iyi değildir esra bırak zamanı gelince duyarsın :) ;).

~~MoRMeNeKŞe~~
07-06-2008, 20:34
bencede boşverelim beynimizi yormayalım:p

Nemesis
07-06-2008, 20:35
bencede boşverelim beynimizi yormayalım:p

Evet fazla uzatmaya gerek yoq ;) :)

esrawoswos
07-06-2008, 20:38
tmm ozmnnn ...

İHL
07-06-2008, 23:24
testament yaptın yine şahane yorumunu:mad:

nida55
08-06-2008, 14:20
Ya asıl ben şimdi bişey diyecem de...Dini , İpek örtüyü suistimal etmenize gerek yok forum köşelerinde bayanlar...
İsteyen örter istemeyen örter be kardeşim...Sen yırtınsanda anayasayı veya Siyasi uygulamayı suan sen burda yazdın die değişmez kimse merak etme;)
burada en fazla görüşün ugruna forum arkadasını kırarsın..Üzersin....
Bence tartışmayı hareretlendirecek Görüşleri fanatikçe savunmaktan vazgecelim..Heee eğer biri saldıracak birilerini arıyor ise buyrun ben burdayım atın stresinizi...Ateist olarak görün farketmez...
Ama yok o öyle yok şu böyyle...filan gibi yırttınsanda kusura kalma kardeşim en fazla Şovmen olur cıkarsın yani...ok;)

Forum da yazıstıgın veya nickini, postunu Gördüğün, aynı saatleri ortak gecirdiğin bir arkadasını, kız olsun, erkek olsun,
Görüşlerin uğruna Cenk meydanındaki Düşman gibi Görmeye gerek yok...

Yeter artık şu türban , mürban kavgası...Gidin dini forumlara yazın arkadaşlar....
Dediğim gibi arkadaşlar arası kırgınlık yaratmayın....
Benden Söylemesi.... Din siyasetini zaten biri yada görevliler ilgili yerlerde yapar...Din'e sahip te cıkar...
Burası yerleri değil...

Bu postun kilitlenmesini Yöneticilerden Arz ediyorum...! Saygılar....

Selametle ....

düşünceni hayretler içinde okudum inan...
ama biz bilmiyoruz mu burda konuşmayla birşeylerin hallolmayacağını?ya da değişmeyeceğini.o zaman hiçbir şeye yorum yapmayalım...dünya böyle gelmiş böyle gider...hah?...siyasiler bilir hah?yapma gözünü sevim ya?
demişsin ki gidin dini forumlara yazın...hem diyorsunuz başörtüsü siyaset oldu.bu ne lahana turşusu bu ne perhiz?peki bu bölümü niye açtiniz siyaset meydanını?bişeyleri tartışmak,konuşmak için di mi?tabiki cözümü biz bulcak değiliz.ama insanlar bazı kavramları karıştırıyor kardeşim...en azından bunlar hakkında bilginiz!bilgimiz olur!ve burda kimse kendinin er meydanında zannetmiyor tamam mı?sen zannedersen tabi o başka...burda kimse kimseye saldırmıyor.ben bütün arkadaşlarıma nasil ki saygı duyuyorsam fanatik de olsalar!siz de saygı duymak zorundasınız tamam mı?yırtınmak da nedir yaaa?:mad:hatta sana şunu söyleyebilirim sen gelene kadar yırtınmak kelimesi de dahil kimse senin kadar saygısız savunmadı fikirlerini...

nida55
09-06-2008, 13:24
Nida 55 o zaman Siyaset meydanındayız diye dayayalım 45 lik magnumu kafalara he? KArdeşş senin konu her tarafa Çekiliyor anladın;)

Heee, benim saygısız savunmama gelince (Sana göre hani:)

Yarası olan gocunuyor ok...;)
Kimseye sövmedik saymadık....Kusura kalma bacım; sen kızacan susturacan, yada işine gelmeyecek die içimdekileri tutamam oka?
Ben bilirim ve Söylerim....Tekrar diyorum:

Gidin dini Forumlara yazın....O kadar....

:D:Dben 45lik 35 lik bilmem kardeş.ama şu gerçek.türkiyenin konuştuğu şeyleri bizim de konuşmamız gerek di mi?benim konuyu hangi anlamda açtığımı en başta belirttim..herkes başörtüsünü siyasi bir simge olarak görüyor...inş.anlıyorsundur beni ya da anlatabiliyorumdur.aslında sana teşekkür ederim cidden düşünüyorum da dini forumda yazın demen bile dile getiremediğin şeylerin özeti aslında:p;)benim hiçbir görüşe bi karşılığım yok...

sen solcu(?) olabilrsin amenna saygım vardır.ama senin düşüncenden dolyı seni yargılayamam sen de beni inancımdan dolayı susturamazsınn ve seçtiğin kelimelere dikkat etmelisin..

senin saygı anlayısında farklıymış be kardeş:Dsaygısızlık olması için sövmek vs.olması gerek demek vay canına ya...:confused:

benim kimseyi susturma gibi bi gayem yok.o gayede olan sensin...bi tutturdun kilitlensin de kilitlensin...

evet benim yaram var hem de kanayan bir yaram...biz toplum olarak yaraları hep birlikte sarmak gibi bir fonksiyonumuz yok yaraya tuz basarız anca...

_nur_
09-06-2008, 13:35
nidacım bence konuşmak yersiz ve faydasız

hiçbir insanı açık yada kapalı diye yargılama hakkımız yoktur!

şahsen ben çok rahatsızım onun bunun ağzında sakız olmasından bu konunun!!!

herkes herşeyin farkındadır;)

bu konunun cahiliye döneminde kızları diri diri gömmekle, şimdi bu yaptırımı uygulatmaları arasında hiçi bi fark yok, çok açık , çok net;)

bu konuyu insanların kutsalına saygı göstermeyen insanlarla konuşmayı( kendi kutsalı olmayan , başkasının kutsalına saygı göstermez!!) , hem dinime hem kendime saygısızlık olarak görüyorum!!

nida55
09-06-2008, 13:39
nidacım bence konuşmak yersiz ve faydasız

hiçbir insanı açık yada kapalı diye yargılama hakkımız yoktur!

şahsen ben çok rahatsızım onun bunun ağzında sakız olmasından bu konunun!!!

herkes herşeyin farkındadır;)

bu konunun cahiliye döneminde kızları diri diri gömmekle, şimdi bu yaptırımı uygulatmaları arasında hiçi bi fark yok, çok açık , çok net;)

bu konuyu insanların kutsalına saygı göstermeyen insanlarla konuşmayı( kendi kutsalı olmayan , başkasının kutsalına saygı göstermez!!) , hem dinime hem kendime saygısızlık olarak görüyorum!!

evet evet çok haklısın aslında canımm....

ne demiş atalarımız anlayan sivrisinek saz,anlamaya davul zurna az!...:D :D :D
ve nokta .:p

İHL
09-06-2008, 13:40
Sümmün bukmün umyün!!!

_nur_
09-06-2008, 13:47
Sümmün bukmün umyün!!!

fehüm lâ yerciûn;):)

Flight
09-06-2008, 14:20
Yine her zamanki konular. Yine her zamanki sacmaliklar. Yine her zamanki kisiler. Yine her zamanki taraflar. Yine her zamanki savunma/saldirilar.. Yine her zamanki...

Eger yakarışı gerçekten duyan birileri var ise bu ulkeye bol bol okul istiyorum bol bol universite istiyorum.

Once su cehaletten bir kurtulmamiz lazim. Bu cehaletten kurtulmadan hicbir seyi cozemeyiz, hicbirimizde birbirimizi anlamayiz zira frekanslarimiz farkli.

Bu ulkede tarafcilik her zaman vardi ve her zamanda olacaktir, bilmedigimiz ya da isimize gelmeyen su; 1 dk oturup karsi tarafin dusuncesinin ne olduguna bakmiyoruz. Ben ne dersem o... mantigiyla isliyor beynimiz, cunku boyle ogretildi bize. Su sığ düşünce anlayışından kurtulalım önce..

Turban konusunda da yazmak istediklerim vardi ancak simdi konuyu kilitledim kalkip arkasinda fikirlerimi yazarsam bu konuyu takip eden herkese ayip olur, haksizlik olur. O yuzden simdilik bende kalsin fikirlerim.

Son olarak birbirinizi kirmaya devam ederseniz, siyaset ve islam forumlarini kapatacagim. Cunku biz bu ikisinde duzgun tartisma ortamini yaratamiyoruz ne yazik ki.