PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye Kuzey Irak' a Girer mi?

Flight
05-07-2007, 13:45
Haftalardır gazete manşetlerini ve televizyon ekranlarını kaplıyor bu haber..
Tam bir muamma, girer mi, girmez mi, girerse ne kaybeder, girmezse ne kaybeder, hazır girmişken bir dahada çıkmaz mı?

Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz..

adamurat
10-07-2007, 15:01
bence yıllardan beri alenen girmemekle yani biz buyuz diye gücünü göstermemekle hatalı ki teröre verilen sehit sayısı 15000 kişi oldugunu düşünürsek. ama bi yandanda kötü olur cünkü bir sürü insan ölücek eminim..

Flight
10-07-2007, 15:16
Evet cok haklisin...

Oncelikle bircok insanimizin olecegi kacinilmaz bir gercek. Ancak su varki artik hergun bir ya da daha fazla olum haberi gelmekte...

Ote yandan irak' a girmekle butun sorunlarin cozulecegine emin degilim en can sıkıcı kısım burası. Biri garanti verse Türk ordusu ırak' a girince terör sorunu çözülecek dese bugun girelim derim ama buna emin olamıyorum.

Neyse bu konu uzar ileride gerekli gorursem diger dusuncelerimide yazarim

iCeBerG
10-07-2007, 17:24
Türkiye Irak'a girmezse terör durmaz / Türkiye Irak' a girererse terör durmaz..

Her iki seçenekde de terörün önüne geçilemez.. Terörizm açıkca düşmanlık değildir, buna dikkat etmek lazım öncelikle.
Peki bu durumda, Yani terör bitmeyecekse Türkiye neden girmeli Irak'a ?
İki gün sonra kurulacak olan.. Hatta şu an kurulmuş olan diyelim Kürdistan' ı resmen tanımış olur. Ve kanla kazanılan toprakların masada mürekkep bile kullanılmadan kaybedilmesine göz yummuş olur. Ki bu da Türk halkına yapılacak en büyük hakaetlerden biri olur.. Hiç değilde geçmişimizdeki Şehitlerimizin anısına saygı duymamış.. onları hiçe saymış olur.

Bu yüzden Türkiye Irak'a girmeli.. Dünya lafa artık pek güvenmiyor.. İcraat lazım icraat... Türk ordusu gücünü bir kez daha dünyaya gösterecek. yoksa kimse susmaz, kimse durmaz.

Flight
10-07-2007, 17:54
Bir usteki cevabimda yazmayayim dedim ama sende verdin bana gazi...

Dunyanin hicbir ulkesinde duzenli silahli kuvvetler, duzensiz silahli kuvvetlere karsi %100 basari saglayamaz. Sebebide gayet aciktir. Adam gunduz dukkan acar mal satar aksam silah alir eline daga cikar. Ferdi ve fevri hareket edebilir ancak duzenli kuvvetler emir komuta sistemine bagli kalmak zorundadir. vs vs. vs. onlarca nedne yazilabilir.

Simdi asil konumuza gelelim.

Dogu anadolu ve Güney dogu anadolu kalkinmada cok geride kaldi, bunun sonuclari olarak insanlar üç beş çakalın lafına kanıp dağlara çıkıyor diye söyleniyor. Hayır efendim ne münasebet;
Bu ulkede bircok azinlik var, lazi var cerkezi var acemi var ermenisi var rumu var.. var oglu var.. Hicbiri eline silah alip bu ulke bana ekmek vermedi diyip daga cikmiyor. Insanin icinde olmasi lazim hepimiz zorluklar cekiyoruz, açda kaldık, parasızda evsizde ama hiçbir zaman milletimize ihanet etmeyi dusunmedik.

Düşünenlerin kanında bir bozukluk olduğu açık ve nettir.

adamurat
12-07-2007, 01:42
cok ufak bişey söyleyecegim bu konu ile ilgili
söyleyecegim aslında aşikar bilinen gercekler
aslında düşmanlarınmızın tamamı sınır dışında değil
çoğu T.C. nin içinde yani teröre destek verenlerin basında halkımız geliyo yada destek verenlere halkımızdan diyebilirmiyiz tartısırlır orasıda ama bilindigi gibi PKK ya en büyük destek bulundukları köylerdeki insanlar.

kücük bi laf demiştim ama laf uzadı
hoşuma gitmeyen bi konu da bu terör olaylarının neden hep secim zamanlarında hatırlandıgı üstüne basa basa tekrarlandıgıdır
sanki terör 5 yıldan 5 yıla mı cıkıyo bu da daha büyük tartısılır
ve bu demek oluyor ki basımızdakiler kim olursa olsun uzun vadede cözüm yerine kısa çözümler sundukları için kanı bozuk insanlar böyle cennet vatanımızda cirit atıyolar
herkeze iyi düşünceler..

iCeBerG
12-07-2007, 16:13
Terör hem kayıp hemde kazanç kapısı. rant elde etmeye çalışanlar için bulunmaz nimet.. Maalesefki ülkemizde KAN la beslenen çok insan kılığına girmiş varlık var.

HaPPyGirL
07-08-2007, 16:43
zor bi durum
devamlı mücadele etmektense bence girilmeli
girersek eminimki almadan cıkmayız
ama bu sonuca ulaşmak için çok kan dökülür çok gencimiz ölür
buda çok üzücü bir durum
ama bu şekilde hergün 1-2 sehit vereceğimize
ben sınır ötesi operasyon olması taraftarıyım

BluE_CrY
10-08-2007, 04:25
evet arkadaşlar yazılarınızı okudumda çpk doğru söylüyorsunuz ama şunu unutmayalım sağlam bir ülkenin askeriyesi bile o ülkenin ekonamisine bağlıdır ve şu an erkeliği yiğitliği bırakıpta real olarak bakarsanız ekonamimiz bunu kaldıramaz bizler ırağa amerikayla birlikte girmeliydik . bu ülkenin çıkarları hiç bir şey dinlemez ne komşuluk ne din kardeşliği unutmayın osmanlıı
devlet olana kadar kaç kardeş beyliğine son verdi girseydik şehit vercektik girmedik yine veriyoruz biz amerikayla girmedik ama o girdi ve bugun mustafa kemalin misaki milli sınırları içersinde yer alan bizim dediği musul kerkükğü amerika peşmergelere verdi

sirmcoktay
05-09-2007, 13:29
Türkiye Irak'a girmezse terör durmaz / Türkiye Irak' a girererse terör durmaz
bu dogru..

bır terorıstın dagda yasaması ıcın asagıda 20 kısının ona yardım etmesı gerekır..

bu mantıkla olaya bakarsakk neler yapmamız gerektıgı cok acık..

sirmuzzy
09-09-2007, 20:37
Siz diğer ülkeler nezninde kulis faaliyeti yapmadan, siyasi zemin hazırlamadan operasyona girişirseniz uluslararası kamu oyu ambargo uygular milyarlarca dolar kayba uğrarsınız. Sadece silah ambargosu uygulansa ordunuz yıllar geçtikçe teknoloji transferinden yoksun kaldığı için, silahları eskiyecektir. Örnek;1991'de Kuveyt'e giren Irak'ın içine düştüğü durum.

sirmcoktay
10-09-2007, 12:19
ilaç ambargosuna uğramak en fecisi olsa gerek ...

(örnk. Irak )

sirmuzzy
10-09-2007, 18:01
ilaç ambargosuna uğramak en fecisi olsa gerek ...

(örnk. Irak )

aynen

....

sirmcoktay
10-09-2007, 19:24
sir ailesinden
muzzy
hOSgeLdın..

sirmuzzy
17-09-2007, 19:14
sir ailesinden
muzzy
hOSgeLdın..

eywallah.

ya oktay sir alex ferguson dan mail geldi bana 1 ara bakalım beraber

marlboro
18-09-2007, 00:13
kuzey ırak türk askerinin girmediği yer değil ( hatta çıkmadığı ) terör bitermi bitmezmi konusuna gelince arkadaşlar KAN UYKUSU adlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederim ( baştan sona ) halktan destek konusuna gelince.buraya yazan kaç arkadaş bölgeyi tanıyor bilmiyorum ama tanıyanla tanımayanların konuya bakışları çok ama çok farklı söylemek isterim.biz bile bu kadarını düşünebiliyorsak inanın işi bunları düşünmek olan işinin ehli insanlar çok daha iyi kararlar verecektir.ülkemiz için hayrlısı olsun.

sirmuzzy
18-09-2007, 00:19
marlboro biraz da operasyona bakışından bahsetseydik de faydalansaydık :) bu arada söylediğin kan uykusu belgeselini çok duydum.bi yerden bulup izleyecem artık

Nemesis
19-09-2007, 21:39
Sınır ötesi operasyon şart!!!

sirmuzzy
20-09-2007, 02:06
yav kandil bize 90 km. girsek 90 km ilerlemedikten sonra işe yaramayacak. peki büyük devletler 90 km ilerletirmi sanıyosunuz

king of lion
20-09-2007, 02:40
ordumuz kesinlikle ırağa girmeli amerikalılar istemiyor diye türkiye hükümeti eğer ordumuzun kuzey ırağa girmesine müsaade etmiyor ise biz bağımsız bir ülkede yaşıyoruz diyemeyiz ben böyle düşünüyorum bakın irana onca ambargoya onca baskıya bir okadar riske rağmen admlar biz bağımsız bir ülkeyiz iç işlerimiz de de dış işlerimizde de kimseden bir beklentimiz yok kimseden bir isteğimiz yok diyorlar birileri rahatsız olucak diye birileri istemiyor diye nükleer çalışmalarımızı durduramayız diyip istedi,kleri gibi çalışmalarını sürdürüyorlar bizde böyle olmalıyız diye düşünüyorum

sirmuzzy
20-09-2007, 02:47
iran yanlış yapıyor aslında. davul zurna çalarak nükleer güç elde etmeye çalışıyor. bak pakistana .alelade 1 ülkeydi pakistan.1998 in 1 günü navaz şerif 1 çıktı nükleer silah elde ettik dedi.

o an tüm dünya oha ! hönk ! oldu. ama iş işten geçti .ne abd de pakistana müdahale gündeme geldi ne 1 şe. niye adamalr nükleer silahı elde etmişti 1 kere.bööle ollması lazım. almanyada 2.dünya savaşına kadar bööle gelişti. gizliden gizliye.

türkiyenin nükleer gücünün olup olmadığı bana göre belli değil.kesin konuşamayız.

Aykut Balaban
21-09-2007, 01:02
Esasında çok şeyler yazmak isterim buraya ama kısaca düşüncelerimi açıklıcam.
Kuzey Irak' a girme taraftarı degilim.Türkiye girerse çok kötü şeyler olucagını dusunuyorum.Başımıza çok büyük belalar alıcagımızı duşünüyorum.
PKK çok büyük yanlışlar yaptı ve yapmaya devam edıyor .Aşırı Kürt Milliyetçiligi ve buna endeksli olarak Aşırı Türk milliyetçiligi sonucu bunların oluştugunu düşünüyorum.
Türkiye'yi bölmek istenildigi söyleniyor.Fakat Türkiyede ki Kürt vatandasların büyük bir kısmının böyle bir derdi yok.
Evet bölmek isteyenlerde vardir.
Bölücülük yapan hem Türk hemde Kürtler vardır.
Pravaköterler hem basın tarafından hemde siyasi partiler aracilii ile kendilerini belli etmektedirler.Bu sonuçta onların hakkı azımsanmıyacak kadar fazladır.
Ben Her türlü Milliyetçilige karşıyım.
Fakat şunuda belirtmek isterim ki Türkiye Cumhurıyetı Bölünmez bir bütündür.
Fakat Irak'ta kurulucak bir Kürdistan Devletıne karşı degılırım.Zaten buna karışmayada hakkımız oldugunu zannetmıyorum.
Bu iş savaş ile biticeginide düşünmuyorum açıkcası.
Peki şehitlerimizin kanı nolucak dıye içinizden soruyorsunuz,bende soruyorum.
İçim acıyor.O ölen şehitler yerıne kendı aılemı,abimi koyuyorum ve gercek acıyı o zaman daha ıyı anlıyorum.Fakat ben daha çok nasıl bu hale geldık dıye dusunmek ıstıyorum.Her zaman barış yanlısıyım ve silaha karsıyım.Düşmanım bıle olsa.
PKK arkasında sadece Kürt halkı bulunmamakta (Kürt halkı derken tum hepsınden bahsetmek degıl amacım tabiki )..Arkalarında kı güçleri engellemek ile yola başlıyabılırız.
Bu konu o kadar önemlı bır konu kı anlatmak,sorunlara çözum uretmek çok zaman gerektıren ve çok üstünde durulması lazım.
Birlikte yaşamaya alışmak zorundayız.Birlikte yaşamı savunmalıyız.
Bugun Ermenı,Kürt,Hristiyan,Alevi kısaca etnık kökenlerı farklı olan mılyonlarca vatandasımız var ve bunların bılıncınde hareket etmelıyız.
Kımseyı kırmadan,üzmeden hareket etmelıyız.
En önemlısı Milliyetçilik yapmamlıyız.Çünkü iş artık Irkçılıga dönüşmektedir.
Bugun dillerini bile konuşmakta kısıtlacıyı davranıyor Hükümet.Bunlara Türk halkı göz yumuyor.Çünkü şehitlerimiz var fakat şunu unutmamak lazım Bu olayları tüm Kürtlere maal etmek çok buyuk bır yanlıstır.

Misak-i Milli de Türkiyede 2 kavim yaşamaktadır.Bunlar Türk ve Kürt kavimleridir.
Bizler bu 2 kavimede Türk halkı demekteyız.

Bazı arkadaslar Deniz Gezmişin lafını kullanmıssın dıcekler.Evet kullandım,çünkü gerçekler bu.Kurtuluş savaşını hatırlamak lazım.Omuz omuza mücadele verdik kardeşlerimiz ile.

Gönül ister ki bu kan dursun.Fakat durmucagı bellı.Ne yapmak lazım peki ?
Bende hiç bilmiyorum.Fakat şuna emınım ki oradaki kÜrtleri öldurmek ile bu iş bitmicek.Aksine artikcatir.

sirmuzzy
21-09-2007, 01:29
türkiye cumhuriyeti anayasasını zorla değiştirip komünist rejim kurmak , adam öldürmeye teşebbüs ,yaralama, adam kaçırma, banka soygunu, oto hırsızlığı, güvenlik güçleriyle çatışmaya girme suçlarını bilfiil işlemiş ve idam olunmuş birinden alıntı yaparak konuşuyorsun.

unutma ki ;

bu devletin bir anayasası ve kanunları vardır. kimse gerillacılıkla, haydutlukla rejimi değiştiremez, değiştirmeye kalkarsa cezalandırılır.

Aykut Balaban
21-09-2007, 01:39
türkiye cumhuriyeti anayasasını zorla değiştirip komünist rejim kurmak , adam öldürmeye teşebbüs ,yaralama, adam kaçırma, banka soygunu, oto hırsızlığı, güvenlik güçleriyle çatışmaya girme suçlarını bilfiil işlemiş ve idam olunmuş birinden alıntı yaparak konuşuyorsun.

unutma ki ;

bu devletin bir anayasası ve kanunları vardır. kimse gerillacılıkla, haydutlukla rejimi değiştiremez, değiştirmeye kalkarsa cezalandırılır.

Ben burada Deniz Gezmişi konusmuyorum.
Ben bu devletın anayasası yok kanunu yok.Bunları cıgneyen cezalandırılmamalı dıye bır cumle mı kurdum acaba ?

At gözlukleri ile bakıyorsun,sırf muhalefet olmak ıcın msj atıyorsun.
Ben orada attigin iftiralara cevabını verırdım fakat yerı burası degil.
Burada kı konu cok farklı.
Sen sevmessın o ayrı bir konu fakat yalan yanlıs konusma.
Bu arada bu söz Denız Gezmısın degıldır arkadasım.Bu söz Misak-i Milli de yazmaktadır.Dedım kı sadece bu sözu Denız Gezmişte söylemıstır.Sımdı 'ondan alıntı yapıpta konusuyorsun' demesinler diye yazdım.
Fakat yazımı okumadan msj atıyorsun.

sirmuzzy
21-09-2007, 01:43
bahsettiğin söz deniz gezmişin ölmeden önce söylediği son sözler arasındadır. deniz gezmiş bu sözü kendisi üstlenip kahraman oluyor. bu ülkenin mi kahramanıydı yoxa sovyet rusyanın mı belli .

sirmuzzy
21-09-2007, 01:47
Fakat Irak'ta kurulucak bir Kürdistan Devletıne karşı degılırım.Zaten buna karışmayada hakkımız oldugunu zannetmıyorum.

hem bağımsız kürdistana karşı değilim diyosun , hem de misak-ı milli lafını ağzına alıyorsun. git bi misak-ı milli haritasına bak. kerkük nerde , süleymaniye nerde , musul nerde öğren.

Aykut Balaban
21-09-2007, 02:00
bahsettiğin söz deniz gezmişin ölmeden önce söylediği son sözler arasındadır. deniz gezmiş bu sözü kendisi üstlenip kahraman oluyor. bu ülkenin mi kahramanıydı yoxa sovyet rusyanın mı belli .
Hala boş konusuyorsun bılmem farkındamısın ?
Bu sözu Deniz Gezmişin söyledıgını zaten söyledım ben.
Fakat bu kadar ıyı bılıyorsan sunuda bılmeslısın kı bu söz mIsak-i Milli den alınmıstır.
Eger bılmıyorsan ıse e-maıl ıle savunma metnını yollarım.
Kahraman olma sebebı bır söze baglıyorsun ya helal olsun ne dıyeyım.Nerenın kahramı oldugu gerçekten bellıdır bencede.

Bu konuyu kirlettıgmızı dusunuyorum.Yenı bır konu acarsın orada tartısırız.

metin.307
21-09-2007, 02:00
arkadaşlar terör örgütünün eğitlerek TÜRKİYE'ye sızdığı yerlerin başında kuzey ırak geliyor.burlarda binlerece terör örgütü ve yandaşları barınıyor.Ve burdan şırnak hakkari siirt üzerinde dogudaki daglarda barınıp eylemlerini burdan yönetiyorlar bu nedenle bu sızıntının önünü kesmek lazm.Sonuç olarak ıraka girilmeli girilmelide nekdar önü kesilir bilemem bu örgütlerin.Adeta bi tümör gibi çok hızlı ürüyorlar...!!!

sirmuzzy
21-09-2007, 02:01
hem bağımsız kürdistana karşı değilim diyosun , hem de misak-ı milli lafını ağzına alıyorsun. git bi misak-ı milli haritasına bak. kerkük nerde , süleymaniye nerde , musul nerde öğren.

ok? .

metin.307
21-09-2007, 02:03
Esasında çok şeyler yazmak isterim buraya ama kısaca düşüncelerimi açıklıcam.
Kuzey Irak' a girme taraftarı degilim.Türkiye girerse çok kötü şeyler olucagını dusunuyorum.Başımıza çok büyük belalar alıcagımızı duşünüyorum.
PKK çok büyük yanlışlar yaptı ve yapmaya devam edıyor .Aşırı Kürt Milliyetçiligi ve buna endeksli olarak Aşırı Türk milliyetçiligi sonucu bunların oluştugunu düşünüyorum.
Türkiye'yi bölmek istenildigi söyleniyor.Fakat Türkiyede ki Kürt vatandasların büyük bir kısmının böyle bir derdi yok.
Evet bölmek isteyenlerde vardir.
Bölücülük yapan hem Türk hemde Kürtler vardır.
Pravaköterler hem basın tarafından hemde siyasi partiler aracilii ile kendilerini belli etmektedirler.Bu sonuçta onların hakkı azımsanmıyacak kadar fazladır.
Ben Her türlü Milliyetçilige karşıyım.
Fakat şunuda belirtmek isterim ki Türkiye Cumhurıyetı Bölünmez bir bütündür.
Bu iş savaş ile biticeginide düşünmuyorum açıkcası.
Peki şehitlerimizin kanı nolucak dıye içinizden soruyorsunuz,bende soruyorum.
İçim acıyor.O ölen şehitler yerıne kendı aılemı,abimi koyuyorum ve gercek acıyı o zaman daha ıyı anlıyorum.Fakat ben daha çok nasıl bu hale geldık dıye dusunmek ıstıyorum.Her zaman barış yanlısıyım ve silaha karsıyım.Düşmanım bıle olsa.
PKK arkasında sadece Kürt halkı bulunmamakta (Kürt halkı derken tum hepsınden bahsetmek degıl amacım tabiki )..Arkalarında kı güçleri engellemek ile yola başlıyabılırız.
Bu konu o kadar önemlı bır konu kı anlatmak,sorunlara çözum uretmek çok zaman gerektıren ve çok üstünde durulması lazım.
Birlikte yaşamaya alışmak zorundayız.Birlikte yaşamı savunmalıyız.
Bugun Ermenı,Kürt,Hristiyan,Alevi kısaca etnık kökenlerı farklı olan mılyonlarca vatandasımız var ve bunların bılıncınde hareket etmelıyız.
Kımseyı kırmadan,üzmeden hareket etmelıyız.
En önemlısı Milliyetçilik yapmamlıyız.Çünkü iş artık Irkçılıga dönüşmektedir.
Bugun dillerini bile konuşmakta kısıtlacıyı davranıyor Hükümet.Bunlara Türk halkı göz yumuyor.Çünkü şehitlerimiz var fakat şunu unutmamak lazım Bu olayları tüm Kürtlere maal etmek çok buyuk bır yanlıstır.

Misak-i Milli de Türkiyede 2 kavim yaşamaktadır.Bunlar Türk ve Kürt kavimleridir.
Bizler bu 2 kavimede Türk halkı demekteyız.

Bazı arkadaslar Deniz Gezmişin lafını kullanmıssın dıcekler.Evet kullandım,çünkü gerçekler bu.Kurtuluş savaşını hatırlamak lazım.Omuz omuza mücadele verdik kardeşlerimiz ile.

Gönül ister ki bu kan dursun.Fakat durmucagı bellı.Ne yapmak lazım peki ?
Bende hiç bilmiyorum.Fakat şuna emınım ki oradaki kÜrtleri öldurmek ile bu iş bitmicek.Aksine artikcatir.

admin duy sesimi banned!!!!

Aykut Balaban
21-09-2007, 02:07
Bagımsız bır Kürdistan devletı ( Türkiye dışında ) kimsenin karışmaya hakkının olmadıgını söyledım.
Ben Misak-i Millide ki maddeyi söyledim.
Eskıden böyleydik şimdi bu hale geldık demek ıstedım.
ok ?

sirmuzzy
21-09-2007, 02:11

az önceki sayfada bunları yazdın. şimdi :

"Bagımsız bır Kürdistan devletı ( Türkiye dışında ) kimsenin karışmaya hakkının olmadıgını söyledım."

diyorsun. yuh artık bu kadar tutarsızlık olmaz

Aykut Balaban
21-09-2007, 02:16
az önceki sayfada bunları yazdın. şimdi :

"Bagımsız bır Kürdistan devletı ( Türkiye dışında ) kimsenin karışmaya hakkının olmadıgını söyledım."

diyorsun. yuh artık bu kadar tutarsızlık olmaz
Yahu kardeşim ne tutarsızlık var ?
Bagımsız Bır Kürdistan devletıne neden karsı olayım ?
Karısmaya hakkımız mı var ?
Türkiye dışında kurulan bır devlet ıcın ne söz söylemeye hakkımız var ?

sirmuzzy
21-09-2007, 02:19
Yahu kardeşim ne tutarsızlık var ?
Bagımsız Bır Kürdistan devletıne neden karsı olayım ?
Karısmaya hakkımız mı var ?
Türkiye dışında kurulan bır devlet ıcın ne söz söylemeye hakkımız var ?

valla 1şe diyemicem. bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz. sözde kürdistan nerede kurulursa kurulsun bağımsızlığını ilan ederse, türkiye devleti bunu "casus belli" yani savaş sebebi sayacaktır. ama sen söz söylemeye bile hakkımız yok diyorsun. ne diyim artık

Aykut Balaban
21-09-2007, 02:31
valla 1şe diyemicem. bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz. sözde kürdistan nerede kurulursa kurulsun bağımsızlığını ilan ederse, türkiye devleti bunu "casus belli" yani savaş sebebi sayacaktır. ama sen söz söylemeye bile hakkımız yok diyorsun. ne diyim artık
Öyle bır durum Türkiyenin ayıbı olur.
Bugun Irakta kurulucak Kürt devleti Türkiyenin söz söylemeye hakkı oldugunu dusunmuyorum.
Türkiye dışında.Bunu söyluyorum cunku yanlıs anlamamam ıcın.Türkiye dışında.
Bugun Çinde Bir Kürt devletı kurulsa laf edıcekmıyız ?
Sorun sadece yanı basımızda olmaları mı?
Bız ztn yuzyıllardır iç içe yasıyoruz bu sorun olmaz bence.
Kurulucak bır Kürdistan devletıne bence laf söylemek yanlıs olur.
PKK yardım yapılırsa o zaman iş degişir.Uyarırsın,engellersın o ayrı bır konu.
Bagımsız Bir Kürdistan devleti ama gerçekten bagımsız olmak kaydı ile Türkiyenin lehine bir sonuç olabılır.Ne kadar bagımsız olur bunuda ayrıyetten tartısırız tabi ki.
Tersını düşünebılırsın tabıkı saygı duyarım.

sirmuzzy
21-09-2007, 02:35
evet tersini düşünüyorum. çünkü ıraklı kürtlerin pekoya yardım ettiği zaten ortada. dur bi ülke kursunlar. belki ülke kurarlarsa yardımı keserler demek de mantıxız olacağına göre;

ben bağımsız kürdistana karşıyım. çinde kurabilirler o beni ilgilendirmez :D

Aykut Balaban
21-09-2007, 02:49
Kürtlerin Devlet kurmasına mı karsısın yoksa PKK yardım etmesilerini dusundugun ıcın mı karşısın ?

sirmuzzy
21-09-2007, 02:54
Kürtlerin Devlet kurmasına mı karsısın yoksa PKK yardım etmesilerini dusundugun ıcın mı karşısın ?

her ikisi de. aslında tarih biraz değişik gelişseydi kürtlerin devlet kurmasına karşı olmazdım. 1.dünya savaşında bizim yanımızda olan tek millet onlar.

Aykut Balaban
21-09-2007, 03:05
Dunyada milyonlarca Kürt var.
Bu kadar Kürtün bir devlet istemesinin neresi yanlış ?
Bu onların hakki degil mi ?

Eskiden Kürtlerin bir milleti vardı Türkiye.Gerçekten onların Ülkesiydi ama artik hersey degişti.Burada bızlerın sucu cok tabıkı.Herkesın sucu var
Acaba kendimizi Kürtlerin yerine koyuyormuyuz ?
Empati yapabılıyormuyuz ?

Bence bunları ıstemelerı cok haklı bır davranıs.

sirmuzzy
22-09-2007, 01:00
evet devlet olarak bizim çok büyük yanlışlarımız oldu.ankara çok yanlış yaptı zamanında. sanki güneydoğu başka ülkenin toprakları gibi davrandık.ama artık öyle değil. orada 1 köy var uzakta. o köy artık bizim. kimseye de veremeyiz.

sirmcoktay
24-09-2007, 03:03
ya bu kürtler çok mu devlet kurmak istiolar
kurun bıtane
hadı gıdın dıyın kım gıtcek bakalım orda yasamaya
dıyarbakırı verdık dıyelım
kım gıder
ıstanbuldan
ızmırden
ankaradan kım gıder

sacmalamasınlar
otursunlar oturdukları yerde

atlantik
01-10-2007, 21:46
terör olayı nedirki türk askeri için ırak'a aslanlar gibi girer askerimiz ama amerikaya baglı oldugumuz için o nederse o olur bence girmez

Nemesis
01-10-2007, 21:52
Masaya yumruğunu vuracak siyaset adamı lazım!!!!!!!

atlantik
02-10-2007, 02:44
Masaya yumruğunu vuracak siyaset adamı lazım!!!!!!!
katılıyorum size yoksa nedirki ırak'a girmek

marlboro
05-10-2007, 23:46
büyük devletlerin büyüklükleri 3 şeyle ölçülür.bu 3 ü bir arada olmayıncada masaya kolay kolay yumruk vurulamaz.

1 siyasi
2 askeri
3 ekonomik

ne dersiniz bizde 3 ü de tammı ??

fako57
06-10-2007, 00:49
girerek bu tuzağa düşmemeli

lazkopat
06-10-2007, 01:54
Girmek mesele değil. Orada kalmak mesele. Orası kör kuyu gibi birşey. İhtiyatlı davranmak lazım.. Aksi halde, kaş yapayım derken göz çıkarmış olunur..

sirmuzzy
06-10-2007, 01:58
büyük devletlerin büyüklükleri 3 şeyle ölçülür.bu 3 ü bir arada olmayıncada masaya kolay kolay yumruk vurulamaz.

1 siyasi
2 askeri
3 ekonomik

ne dersiniz bizde 3 ü de tammı ??

economy tam deil o tam olduqu zaman qörecek herkes anyayı konyayı