PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AÖF Askerlik ve Tecil İşlemleri Hakkında Kesin Bilgiler

Sayfa : [1] 2

darkangel
17-04-2008, 22:04
İki kere sınıfta kaldığınız takdirde ve eğer okula devam ederseniz tekrar birinci sınıfı okuyorsunuz ancak okul öğrencilik hizmetleri bitmiştir diye askeriyeye belge gönderdiği için tecil şansınız kalmıyor sizi direk kaçak sayıp askere davet ediyorlar..ancak okuldan ilişiğinizi keser iptal kağıdıyla askeriyeye giderseniz yaşınız eğer 29 yaşını aşmıyor ise size 2 yıl tecil hakkı tanınıyor.tabii bu işlemi daha önce yapmadıysanız.ayrıca bu sene tekrar aöf yi tercih edeceksiniz aynı bölümü seçemiyorsunuz.seçtiğiniz takdirde yine teciliniz bitiyor ve askere davet ediliyorsunuz...yaş sınırı yok tabbiiki daha önceden kaçak sayılmadıysanız..(ornek;ben 1982 doğumluyum daha önceden iki yıllık okuyup ikinci sınıfta bırakmıştım..daha sonra aöf yazıldım.1.sınıfta iki sene üst üste kaldım okulumu iptal edip 2 sene tecil yazdılar..2008 oss ye girip tekrar bir üniversite kazanıcam..)

son bilgi olarakta şimdi okula başladınız fakat 1. 2. 3. 4. sınıfta herhangi bir şekilde yaşınız 29 olmuş veya aşmış ise okulunuz donduruluyor ve askere gitmek zorunda kalıyorsunuz..

teknik.ressam87
22-06-2008, 17:08
a.ö.f. bitirmek için belli bi süre varmı mesela 7 yılda bitmesse okuldan kayıt silinir yada bu kadar yılda gibi falan. birde askerlikten kaçmak için kayıt sildirip yine bu yıl tekrar bi kayıt yapılsa geçilen dersler takrar alınıyormu yoksa muaf olunuyormu.

Luiza
22-06-2008, 17:11
a.ö.f. bitirmek için belli bi süre varmı mesela 7 yılda bitmesse okuldan kayıt silinir yada bu kadar yılda gibi falan. birde askerlikten kaçmak için kayıt sildirip yine bu yıl tekrar bi kayıt yapılsa geçilen dersler takrar alınıyormu yoksa muaf olunuyormu.

Hayır herhanqi ßir süre Yok;) Eğer herhanqi ßir deĞişiklik yaPılmadıysa , 2 yıLLıkLarı 4 yıla , 4 Yıllıklarıda 7 yıla ßitirmek qerekiyor;) Oldu ki ßitiremediniz Okuldan kayıt silinmiyor sadece ÖğrenciLik haklarından yararlanamıyorsunuz , İndirimler vß. ;)

adnanaydan
27-08-2009, 04:00
<<< ÖĞRENİM DURUMU

DÖNEM SINIF YIL AÇIKLAMA
2005-2006 1 1 3 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2006-2007 1 2 1 DERSTEN BORÇLU GEÇTİ
2007-2008 2 1 5 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2008-2009 2 2

* 2001-2002 öğretim yılında gerçekleştirilen intibaklar gösterilmemiştir.

23 yaşındayım bu senede kalırsam askerliğimi tecil ettirebilirmiyim?

dekan34
05-09-2009, 13:29
benm şöyle bir sorum olucak...

şu an 3.sınıftayım..ve bütünlemede kalırsam 2.sene üst üste kalmış oluyorum..ben dikey geçişle 3.sınıfa kayıt yapmıştım..kaydımı silip tekrar dikey geçiş yapabilrmiyim??eğer yapabilirsem askerlik durumum ne olur??

şimdiden teşekkürler

webyardimorg
05-09-2009, 13:50
merhaba arkadaşlar benim sorum ise;

2007 myo mezunuyum.

2008 öss den aöf ye girdim 1. sınıftan başladım haberim yoktu hazırlıktan :) sonradan hazırlığa haberim oldu vede bu sene 1. sınıfı iptal ettirip hazırlığa geçmek istiyorum fakat benim normal tecilim 2010 şubata kadar, myo lara 2 yıl tanınmıştı, ama yaş sınırı olarak sorun olmuyor sanırım 88 doğumluyum, tam olarak bi yol haritası çizermisiniz bana sırasıyla neler yapmam gerekiyor..

Şimdiden tşkrlr

Luiza
05-09-2009, 15:37
merhaba arkadaşlar benim sorum ise;

2007 myo mezunuyum.

2008 öss den aöf ye girdim 1. sınıftan başladım haberim yoktu hazırlıktan :) sonradan hazırlığa haberim oldu vede bu sene 1. sınıfı iptal ettirip hazırlığa geçmek istiyorum fakat benim normal tecilim 2010 şubata kadar, myo lara 2 yıl tanınmıştı, ama yaş sınırı olarak sorun olmuyor sanırım 88 doğumluyum, tam olarak bi yol haritası çizermisiniz bana sırasıyla neler yapmam gerekiyor..

Şimdiden tşkrlr

Merhaba , 1.sınıftan kaydınızı sildirerek Hazırlığa kaydınızı yaptırabilirsiniz,
Fakat;
Dikey geçişle lisans öğrenimine hazırlık programına kayıt yaptıranlar ve ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.
Lisans öğrenimine hazırlık programında okudukları tüm derslerden başarılı veya en fazla iki dersten başarısız olup fakültelerinin 3. sınıfına kayıt yaptıracak öğrencilere, askerlik şubelerinden ilişiksiz belgesi getirmek koşuluyla 3. sınıfa kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren, askerlik tecil işlemiyle ilgili belge verilmeye başlanır.;)

Luiza
05-09-2009, 15:49
benm şöyle bir sorum olucak...

şu an 3.sınıftayım..ve bütünlemede kalırsam 2.sene üst üste kalmış oluyorum..ben dikey geçişle 3.sınıfa kayıt yapmıştım..kaydımı silip tekrar dikey geçiş yapabilrmiyim??eğer yapabilirsem askerlik durumum ne olur??

şimdiden teşekkürler

İnşallah bütünlemelerde kalmassınız,
Ama tekrar dikey geçiş hakkınız var mı bilemiyorum,
Bunun için,Açıköğretim büronuzu arayarak bilgi alabilirsiniz;)

Luiza
05-09-2009, 15:56
<<< ÖĞRENİM DURUMU

DÖNEM SINIF YIL AÇIKLAMA
2005-2006 1 1 3 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2006-2007 1 2 1 DERSTEN BORÇLU GEÇTİ
2007-2008 2 1 5 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2008-2009 2 2

* 2001-2002 öğretim yılında gerçekleştirilen intibaklar gösterilmemiştir.

23 yaşındayım bu senede kalırsam askerliğimi tecil ettirebilirmiyim?

2 yıl yıl üst üste kalmadığınız sürece,kayıt yenileterek öğrenim hayatınıza devam edebilirsiniz;)

dekan34
05-09-2009, 15:56
peki benm normalde 2010 içinde tecil tarihim bu tarih bozulurmu??bide şubeye gşitmeden tecil tarihini nasıl öğrenebiliriz ??

Luiza
05-09-2009, 16:24
peki benm normalde 2010 içinde tecil tarihim bu tarih bozulurmu??bide şubeye gşitmeden tecil tarihini nasıl öğrenebiliriz ??

Askerlikle ilgili tüm sorularınız için ;

http://www.asal.msb.gov.tr/

Tecilinizin ne zaman bittiğini/biteceğini öğrenmek istiyorsanız, kendi askerlik şubenizden ya da herhangi bir ildeki askerlik şubesinden sormanız gerekir,
Kolay Gelsin;)

desperado052578034
11-09-2009, 03:37
ben bu aof yide askerliğide anlamıyorum hadi 1 yıl çalışmadık kaldık fkat ben 2 yılımda ağır ameliyat oldum sınavlara giremedim doğal olarakta gecemedim ne rapor nede başka bişi kabul etmiyor ama askerlik şubeme daha sormadım bakalım o ne dicek kesin oda kabul etmez 2 yıl üst üste kaldık diye askeriz üstelik 3 ders yüzünden :(

çelik12
11-09-2009, 12:40
bu konuda askerye daha duyarlı oluyo raporlarını hastalığını belırten dokumanlarınla basvur ve en ust duzeydekı komutanla görüş sana yardımcı olacakları kesın

desperado2522
11-09-2009, 14:59
bu konuda askerye daha duyarlı oluyo raporlarını hastalığını belırten dokumanlarınla basvur ve en ust duzeydekı komutanla görüş sana yardımcı olacakları kesın

tafsiyen için cok teşkkürler bunu yapıcam

Luiza
11-09-2009, 15:24
ben bu aof yide askerliğide anlamıyorum hadi 1 yıl çalışmadık kaldık fkat ben 2 yılımda ağır ameliyat oldum sınavlara giremedim doğal olarakta gecemedim ne rapor nede başka bişi kabul etmiyor ama askerlik şubeme daha sormadım bakalım o ne dicek kesin oda kabul etmez 2 yıl üst üste kaldık diye askeriz üstelik 3 ders yüzünden :(

Askerlik şubenize durumunuzu anlatın , onlar yardımcı olacaklardır inşallah ...
Sizin kalma sebebiniz diğerlerinden farklı ,
Çok geçmiş olsun ,
İnşallah güzel haberler alırsınız :)

desperado2522
11-09-2009, 15:51
askerlik şubenize durumunuzu anlatın , onlar yardımcı olacaklardır inşallah ...
Sizin kalma sebebiniz diğerlerinden farklı ,
çok geçmiş olsun ,
inşallah güzel haberler alırsınız :)

teşkkürler umarım yardımcı olurlar

deepfloyd
15-09-2009, 01:43
merhablar bende liseden mezun olduktan sonra tecil ettirdim askerliği.sonrada açıköğretim okudum ama 2 sene üst üste kaldım.tecil ettiremezmiyim?

Luiza
15-09-2009, 12:12
merhablar bende liseden mezun olduktan sonra tecil ettirdim askerliği.sonrada açıköğretim okudum ama 2 sene üst üste kaldım.tecil ettiremezmiyim?

Merhaba,
2 Sene üst üste kalırsanız tecil hakkınız ortadan kalkar,
Tekrar tecil ettirmek için ,Kaydınızı sildirip, öss'ye girerek kazanmanız halinde 2sene daha tecil hakkınız olur ,diye biliyorum ...

firatbad
01-10-2009, 03:24
selam

tecil tarihim 2009 haziranda bitti acıkögretimdende 2sene üstüste kaldım askerliği tecil etiirme gibi bir şansım warmı yada yapmam gereken bişey warmı bir yolu warmı bu işin???

mumyac
01-10-2009, 14:51
selam

tecil tarihim 2009 haziranda bitti acıkögretimdende 2sene üstüste kaldım askerliği tecil etiirme gibi bir şansım warmı yada yapmam gereken bişey warmı bir yolu warmı bu işin???

evet var.açıköğretimden kaydını sildirceksin öss ye giriş belgen olcak eğer yoksa ne yazık ki kasım gibi askersin...bi şansında su olabilir öss ye girceğini beyan edip 1 yıl daha tecil ettirebilirisn.

ayselhas
05-10-2009, 23:21
1.sınıfta ikinci dönem harcını yatıramadım.kaydımı yenilemeyince kaydım silinir mi erkek öğrenci olsaydım askerlik tecil işlemi iptal olur mu çünkü benimle aynı durumda olan erkek kardeşim var.askere çağırır lar mı bu yıl sınava hazırlanıyor çünkü

Luiza
05-10-2009, 23:23
1.sınıfta ikinci dönem harcını yatıramadım.kaydımı yenilemeyince kaydım silinir mi erkek öğrenci olsaydım askerlik tecil işlemi iptal olur mu çünkü benimle aynı durumda olan erkek kardeşim var.askere çağırır lar mı bu yıl sınava hazırlanıyor çünkü

Merhaba :)
Hayır Kaydınız silinmiyor,
Şimdi harç ücretinizi yatırabilir ama faiziyle birlikte...
Yada Yeni Kayıt yenileme tarihlerinde hem eski hem yeni harç ücretinizi yatırabilirsiniz ...
2Yıl üst üste kalmaması gerekiyor ,
Yoksa askerlik tecil işlemlerinden yararlanamaz ;)

brujita
06-10-2009, 00:36
merhabalar

benim de size acil bir sorum olacak. Ben 2007de 4 yıllık fakülte mezunu oldum, aynı sene yüksek lisansa başladım doğal olarak da askerliğim 2010 yılına kadar tecil edildi. ancak simdi yüksek lisans kaydım silindi ve aralık 2009 celbinde askere çağrıldım. 4 yıllık fakülteden mezun olunca kazandığım 2 senelik tecil hakkımı şimdi kullanabilir miyim ?

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler..

desperado052578034
09-10-2009, 01:34
arkadaşlar ben 2 yıl üst üste kaldım bgun şubeme gittim durumu anlattım anlayışla karşıladılar ve olumlu sonuçlar aldım bence şubenize gec olmadan gidin konuşun anlayışlı olacaklardır

feratt
09-10-2009, 01:36
arkadaşlar ben 2 yıl üst üste kaldım bgun şubeme gittim durumu anlattım anlayışla karşıladılar ve olumlu sonuçlar aldım bence şubenize gec olmadan gidin konuşun anlayışlı olacaklardır

çok güzel bir haber bu, tam olarak ne dediler?

desperado052578034
10-10-2009, 01:22
şimdi ben söyledim aynen dedim ki ben 2 yıl üst üste kaldım dedim kaydımı sildiricem dedim memurda sağ olsun ne gerek var dedi seni askerlik işlemlerini yapalım fakat askere alma dönemini kasım 2010 yazarız sende bu yıl sınıf gersen otomatikman tecil olmuş olur dedi yani celp dönemi içinde sınıf gectiğim an tecil işlmi yapılmış olur dedi boşu boşuna kayıt silme hiç gerek yok dedi dedimki bende doğal olarak bi sorun cıkarmı asla cıkmaz dedi rahat olun dediler bence gidin danışaın yani sizi kolunuzdan tutuyorlar olabilicek herşeyi anlatıyorlar :D cooooooooook rahatım artık

Scofield
10-10-2009, 02:07
şimdi ben söyledim aynen dedim ki ben 2 yıl üst üste kaldım dedim kaydımı sildiricem dedim memurda sağ olsun ne gerek var dedi seni askerlik işlemlerini yapalım fakat askere alma dönemini kasım 2010 yazarız sende bu yıl sınıf gersen otomatikman tecil olmuş olur dedi yani celp dönemi içinde sınıf gectiğim an tecil işlmi yapılmış olur dedi boşu boşuna kayıt silme hiç gerek yok dedi dedimki bende doğal olarak bi sorun cıkarmı asla cıkmaz dedi rahat olun dediler bence gidin danışaın yani sizi kolunuzdan tutuyorlar olabilicek herşeyi anlatıyorlar :D cooooooooook rahatım artık

bana da aynı şeyi söyledi memur ve ocak ayının 10 u ile 30 arasında gel yoklamanla muayeni yapalım dedi sınıfını da geçersen tecil veririz dedi

benim merak ettiğim ogün sormayı unuttum bu askere alma dönemini kasım 2010 atma olayını ocakta gidiceğim zaman mı yapacaklar çünkü ilk gittiğim zaman herhangi bir işlem yapmadılar sadece bu bilgileri verdiler sana verdikleri gibi senin için herhangi bir işlem yaptılar mı

Luiza
10-10-2009, 11:19

Hayırlı olsun :)

desperado052578034
11-10-2009, 13:42
bana da aynı şeyi söyledi memur ve ocak ayının 10 u ile 30 arasında gel yoklamanla muayeni yapalım dedi sınıfını da geçersen tecil veririz dedi

benim merak ettiğim ogün sormayı unuttum bu askere alma dönemini kasım 2010 atma olayını ocakta gidiceğim zaman mı yapacaklar çünkü ilk gittiğim zaman herhangi bir işlem yapmadılar sadece bu bilgileri verdiler sana verdikleri gibi senin için herhangi bir işlem yaptılar mı

evet ayenn öle yapıyorlar sende kasım 2010 a kadar sınıf gecersen tcilin olmuş oluyor ben herşeyi sordum

Hayırlı olsun :)

teşekkürler baya bi rahatladım

wahdet35tr
13-11-2009, 16:15
arkadaşlar ben 92 liyim lise 1 de 2 sene kaldım sora tastiknameyi aldım açık öretime kayıt oldum bu sene 2. senem şubatta tam 18 olcam eğer üniversitede açık öğretime devam edersem tecil hakkım warmı yoqsa illa bi üniversiteye gitmemmi lazım inşallah doğru konuya yazmışımdır foruma baktım aradığımı bulamadım bi yardımcı olun şimdiden saolun ...

Hakansan
13-11-2009, 23:24
Arkadaşlar mrb. 84 doğumluyum işletme hazırlık sınıfındayım derslerden kaldım 3'e geçemedim ve 21 Şubatta tecilim bitiyor başka bi tecil hakkımda yok ayrıca şubede aöf'de öğrenci olduğuma dair bi belge felanda yok şimdi ben kaydımı sildirsem benm tecil hakkım oluyormu?? bunu en iyi tecrübeli arkadaşlar bilir yoksa ne aöf nede şube doğru düzgün bişey söleyemiyorlar cevaplarsanız sevinirim arkadaşlar...

orhande
13-11-2009, 23:28
Arkadaşlar mrb. 84 doğumluyum işletme hazırlık sınıfındayım derslerden kaldım 3'e geçemedim ve 21 Şubatta tecilim bitiyor başka bi tecil hakkımda yok ayrıca şubede aöf'de öğrenci olduğuma dair bi belge felanda yok şimdi ben kaydımı sildirsem benm tecil hakkım oluyormu?? bunu en iyi tecrübeli arkadaşlar bilir yoksa ne aöf nede şube doğru düzgün bişey söleyemiyorlar cevaplarsanız sevinirim arkadaşlar...

Okuldan kaydını sildirdiğin zaman 2 sene özel tecil hakkın bulunuyor... Fakat kaydını sildirmeden askerlik şubesine bizzat giderek orada ki memurlara tekrardan danışmanı tavsiye ederim. Açıköğretimi sadece askerliğe gitmemek için kullanıyorsan o ayrı...

Hakansan
15-11-2009, 05:17
Okuldan kaydını sildirdiğin zaman 2 sene özel tecil hakkın bulunuyor... Fakat kaydını sildirmeden askerlik şubesine bizzat giderek orada ki memurlara tekrardan danışmanı tavsiye ederim. Açıköğretimi sadece askerliğe gitmemek için kullanıyorsan o ayrı...

anladığım kadarıyla şimdi benm normalde tecil hakkım yok ön lisansı 2007de tamamladım ve dikey geçişle işletmeye kayıt yaptırdım şu an aöf kaydım görünmüo şubede 21 şubatta tecilim bittiğine göre şubatın başlarında kaydımı sildirip şubeye giderek 2 yıl tecil ettirebileceğim öylemi? benim için bu çok önemli o yüzden tereddütteyim arkadaşlar ve bunu sizlerden iyi bilende yok buna eminim teşekkür ederim hepinizede...

şimdi bu şekilde tecil yaptırdım diyelim önümüzdeki sene össye girip açıköğretimden 2 yıllık biyer yazsam buda tecil ettirirmi mezuniyet bölümüm bilg.prog. idi

varans
27-11-2009, 01:53
merhaba ben 87 dogumluyum 2007 yılında askerligi 2010 haziran a kadar tecil ettirdim..2008 yılındada acık ogretim perakende satıs a girdim ilk sene kaldım simdi ikinci seneme kayıt olucam aralıkta diyelimki gecemedim askere alırlarmı veya ne yapmam gerekiyor LUTFEN BANA BİRİ YARDIMCI OLSUN kime sorsam farklı farklı cevaplar ..cok tesekkurler

ResiDenT_61
27-11-2009, 02:09
Varans kardeşim AÖF'de 2 yıl üst üste kalan öğrencileri AÖF askerlik şübesine bildirirler ve şube gereğini yapar.Şuanda senin 1 defa daha kalma hakkın kaldı.Eğer 2. defa kalırsan tekrar ÖSS'ye girmelisin.Gerekli puanı aldıktan sonra AÖF kaydını sildirip askerlik şubesine gidip askerlikle ilişkisi yoktur belgesi alıcaksın ve yeniden AÖF'ye kayıt yaptırcaksın.Tabi sana bu belgeyi vermeleri askerlik şubesinin insiyatifine kalmış.Ben okumak istiyorum bazı nedenlerden dolayı kaldım v.b şekilde belirtirsen bazen 2. hakkı tanıyorlar;)

Not: Sana tavsiyem sıkı çalışıp sınıfını geçmen.
Not 2: Umarım kalmazsın ama eğer kalıp yeniden kayıt yaptırırsan başka bölümü tercih et bazen aynı bölümü 2 defa üst üste kayıt yaptıranları askerlik şubesi tecili bozabiliyor..

varans
27-11-2009, 14:17
yardımız için cok tesekkur ederim...peki kayıdını alıp tekrar ol diyosunya benim tecil haziranda bitiyor..yani simdi bu senede 1 sınıfı okusam baktım sınavlar kotu gidiyor kalıcam nası yapıcam tecil haziranda bitiyor ozaman tekrar hiç baslamıcammı bu sene... nasıl yapmam gerekiyor .. cok tesekkur ederim...

ResiDenT_61
27-11-2009, 14:33
Şuanda tecil önemli değil önemli olan AÖF'de okuyor olmandır.Tecil bitsin AÖF'de kaydın olduktan sonra seni çağırmazlar.Kalacağını anladığın vakit gidip kaydını sildirme devam et final bütler işin içine girecek..Yani senin tecil zamanın değil AÖF'de ilişkini kestiğin vakit önemli..Askerlik şubesi sana bütlerin sonuçları açıklanana kadar zaman tanır.Sen şuanda kalmayı aklından geçirme sıkı çalış derslerini geç.Eğer kalırsan ben sana ne yapman gerektiğini anlatırım;)

Eğer ki aklında kalma şüphesi varsa bu sene ÖSS'ye girmeni tavsiye ediyorum kaldığın an tekrar tercih yapıp AÖF'ye kayıt yaptırcaksın..Rica ederim başarılar..

varans
29-11-2009, 13:46
Şuanda tecil önemli değil önemli olan AÖF'de okuyor olmandır.Tecil bitsin AÖF'de kaydın olduktan sonra seni çağırmazlar.Kalacağını anladığın vakit gidip kaydını sildirme devam et final bütler işin içine girecek..Yani senin tecil zamanın değil AÖF'de ilişkini kestiğin vakit önemli..Askerlik şubesi sana bütlerin sonuçları açıklanana kadar zaman tanır.Sen şuanda kalmayı aklından geçirme sıkı çalış derslerini geç.Eğer kalırsan ben sana ne yapman gerektiğini anlatırım;)

Eğer ki aklında kalma şüphesi varsa bu sene ÖSS'ye girmeni tavsiye ediyorum kaldığın an tekrar tercih yapıp AÖF'ye kayıt yaptırcaksın..Rica ederim başarılar..

cok sagol valla ben en iyisi gecmeye bakiyim :)

billythekid
30-11-2009, 13:59
Selamlar arkadaşlar. ben 87 doğumluyum açıköğretim 3. sınıf öğrencisiyim. 2005de açıköğretime kaydım başladı, bu zamana kadar bir kere 2. sınıfta kaldım bir de bu sene 3 sınıfta kaldım. Şimdi ben 3. sınıfa kayıt yaptırmazsam beni ne zaman askere çağırırlar yani tecilim ne zaman biter. açıköğretim tecilleri senelik olarak mı yapıyor.

ResiDenT_61
30-11-2009, 14:27
Arkadaşım şöyle bir durum var senin en son yaptırdığın tecil ne zaman bitiyor? AÖF tecil yapmaz öğrenci belgesi gönderir askerlik şubesi öğrenciyi 2 yıl üst üste kalmaması şartıyla tecil yapar öğrencide sınıfını geçtikçe askerlik şubesi her sene yeniler..Ama sanırım sen şuan kayıt yaptırabilirsin 2 de kalıp soraki yıl geçmişsin ve 3 te tekrar kalmışsın.Üst üste kalmadığın için askerlik şubesi tecil yapabilir.

infragalaxia
20-12-2009, 18:00
Öncelikle merhaba. Herkes gibi benim de bir sorum olacak, durumumu açıklayayım ilk olarak.
84 doğumluyum. 2006 yılında, karamürsel m.y.o. güverte bölümünü bitirdim, iki yıllıktı okul. Hemen akabinde askeriyeye gidip tecil oldum ikinci üniversite okuyacağım diye, 2 yıl tecil verdiler. Daha sonra bu tecil başladığında açıköğretim 2 yıllık dış ticarete direk kayıt oldum ikinci üniversite olarak. Fakat sonradan öğrendim ki, bu şartlarda açıköğretimde tecil edemiyormuşum ve karamürsel'den mezun olduğumda aldığım tecili kullanıyormuşum aslında. Nasıl olsa tecil olmuyor diye, kaydımı falan da yenilemedim dış ticarette.şöyle ki;
2006-2007 - açıköğretime kaydoldum, ikinci döneminde yeniledim kaydı
2007-2008 döneminde ilk dönem kayıt yeniledim, ikinci dönem yenilemedim. Henüz 1.sınıftayım.
2008-2009 döneminde hiç yenilemedim.
Neyse; geçen sene tecilim bitmek üzereydi, işim dolayısıyla yurtdışından 1 yıllık tecil alabildim, 21/02/2010'a kadar tecilliyim. Fakat o tarihten sonra nasıl tecil alabilirim? kayıt silip öss'ye başvurduğumda sınava kadar tecil alabilirim duyumunu aldım bir yerden, bunun doğruluk payı nedir? Bilgisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim. teşekkürler.

ResiDenT_61
20-12-2009, 18:16
Selam arkadaşım evet hatayı en başta yani Dış Ticaret'e kayıt yaptırarak yapmışsın.4 yıllığa geçiş yapsaydın hiçbir sorun kalmayacaktı.Öss'ye girip kayıt sildirip tekrar başvurma dikey geçişler için değil AÖF'liler için.Sizin yapacağınız işlem şuan hemen askerlik şubene gidip.Bölüm değiştirmek istediğinizi ve 2 yıllık değil 4 yıllığa geçiş yapacağınızı söyleyip tecil istemek.Askerlikle ilişkisi yoktur belgesini alıp 2010 dikey geçiş başvurusundan yararlanmak.Tabi tecil verip vermemek artık askerlik şubesine kalmış bir durum.Ama vereceklerdir diye düşünüyorum şu ana kadar kaçak durumuna düşmedin anlaşılan.

infragalaxia
21-12-2009, 00:54
teşekkürler bilgi için.

happy_rock
21-12-2009, 14:49
ben 1988 doğumluyum. 2007 yılında 2 yıllık üniversiteden mezun oldum ve 2 yıllık tecil neden göstermeksizin tecil hakkımı kullandım 2010 yılında bu tecil bitiyordu geçen senede 3.sınıfa hazırlık programında okudum ve kaldım. şubeyi aradım askerliğini ertelemiyoruz dediler kaydımı yenilediğim zaman askerlikle ilgili sıkıntım oluyormu?

ResiDenT_61
21-12-2009, 16:39
Askerlik şubesi tecil veremiyoruz dediyse AÖF'ye kayıt ettirseniz bile maalesef tecil olmaz.Çünkü zaten tecili şube yapar..

cryson
25-12-2009, 21:00
arkadaslar myo mezunu olup hazırlık+3.sınıf+4.sınıf mezun olunca askerlik kısa dönemmi oluyor uzun dönemmi bilgisi olan arkadaslar bılgı verırse sevinirim

ResiDenT_61
25-12-2009, 21:03
Mrblar 4 yıllık mezunu sayılacağınız için kısa dönem olacaktır.Başarılar..

Noryth
25-01-2010, 11:27
selamlar.
4 yıllık lisans programını bu sene bitirip 2010-2011 için 4 senelik açıköğretim programına girsem askerliğim tecil olur mu? derslerden kalmayacağım hiç.
şimdiye kadar hiç araştırma yapmadım bu konuda, yardımcı olursanız sevinirim.

seth1907
30-03-2010, 12:53
Merhaba arkadaşlar 86 doğumluyum ben 2 sene önce işletme 3.sınıfta 2 yıl üst üste kaldım ve o sırada sağolsunlar af yasasını çıkardılar ve kaydımı sildirip tekrardan 3.sınıfa kayıt oldum ve şubat 2011 e kadar tecil aldım ve bu sene 4.sınıfa geçtim..eğer bi aksilik olursa bu sene tüm derslerimi veremessem acaba aöf den aldığım öğenci durum belgesi ile tekrar 1 sene daha tecil alabilirmiyim..

xetux
30-05-2010, 19:20
arkadaşlar ben 2. sınıfta 2 defa üst üste kaldım. ve askerlik kararı aldırdım. celp dönenim gelene kadar bir üst sınıfa geçersem erteleyebileceğim söylendi şubeden. fakat 2 dersten kalacam gibi görünüyor. ama sınıfı geçmiş olacam. bütünlemeden önce 3. sınıfa geçti belgesi alabilecekmiyim bu durumda? ve sınıfı geçmiş sayılacakmıyım? lütfen acil cevap?

alibuyukekmekci
30-06-2010, 22:45
Merhaba Ben İşletme 4 yıllık aöf öğrencisiyim.

2. sınıfta 2 yıl üst üste kaldım. Bu yıl tüm derslerimi verdim. 3. sınıf olmaya hak kazandım. Bugün sisteme notlar yüklendiği için 3. sınıfa geçtiğimin belgesini askerlik şubesine götürdüm. Bana muayne kaçağı olduğumu söylediler ve askere alacaklarını söylediler. Ben şu an 3. sınıf öğrencisiyim ve alttan hiç dersim yok. Okumak istiyorum. Acaba kaydımı sildirip 2 yıllık diplomamı alıp askerlik şubesine giderek bana yeni tecil hakkı sunarlar mı? Ben de ekim de tekrar 3. sınıfa geçiş yaparak okulumu bitirmek istiyorum. Yada nasıl bir yol izleyim?

erkut52
08-07-2010, 13:48
Merhaba Ben İşletme 4 yıllık aöf öğrencisiyim.

2. sınıfta 2 yıl üst üste kaldım. Bu yıl tüm derslerimi verdim. 3. sınıf olmaya hak kazandım. Bugün sisteme notlar yüklendiği için 3. sınıfa geçtiğimin belgesini askerlik şubesine götürdüm. Bana muayne kaçağı olduğumu söylediler ve askere alacaklarını söylediler. Ben şu an 3. sınıf öğrencisiyim ve alttan hiç dersim yok. Okumak istiyorum. Acaba kaydımı sildirip 2 yıllık diplomamı alıp askerlik şubesine giderek bana yeni tecil hakkı sunarlar mı? Ben de ekim de tekrar 3. sınıfa geçiş yaparak okulumu bitirmek istiyorum. Yada nasıl bir yol izleyim?

bende seninle aynı durumdayım..aradım şubeyi yoklama kaçağı oldugumu askere gitmemi söylediler.bende bi yolu yokmu dedim,yolu 2 yıllık diplomayı alıp 2 yıl tecil hakkı varmış ekimdede tekrar lisans tamamlama olarak devam edebiliyomusuz.dilekçeyi verdim diplomayı alıcam ve tecil ettircem inş.

crayzman
08-07-2010, 16:35
arkadaşlar ben aöf ten halkla ilşkiler bölümünden mezun oldum diplomamı altım şimdi ekim ayını bekliyorum ki ya işletme yada iktisat zaten başka bölüm hakkı tanınmıyor kayıt yaptıracam şimdi diplomayı aldığımdan öğrenci bilgilerim gözükmüyor şimdi beni askere çağıracaklarmı yoksa tescillimi sayılıyorum ne yapmam gerekir yazarsanız sevinirim

erkut52
08-07-2010, 17:28
arkadaşlar ben aöf ten halkla ilşkiler bölümünden mezun oldum diplomamı altım şimdi ekim ayını bekliyorum ki ya işletme yada iktisat zaten başka bölüm hakkı tanınmıyor kayıt yaptıracam şimdi diplomayı aldığımdan öğrenci bilgilerim gözükmüyor şimdi beni askere çağıracaklarmı yoksa tescillimi sayılıyorum ne yapmam gerekir yazarsanız sevinirim

tam bende bilmiyorum ama ben şubeyi aradım 2 yıllık diplomayı alınca 2 yıl tecil hakkı oluyomuş bende diplomayı bekliyorum diploma gelince gidicem askerlik şubesine bakalım ne olcak..sen diplomayla birlikte şubeye gidip tecil ettirmeyi dene.bizede bilgi verirsin

crayzman
08-07-2010, 17:54
[QUOTE=erkut52;684753]tam bende bilmiyorum ama ben şubeyi aradım 2 yıllık diplomayı alınca 2 yıl tecil hakkı oluyomuş bende diplomayı bekliyorum diploma gelince gidicem askerlik şubesine bakalım ne olcak..sen diplomayla birlikte şubeye gidip tecil ettirmeyi dene.bizede bilgi verirsin[/QUOT
Bir bakalım bakarsın yaka paça hemen askere almışlar önce bir araştıralım uyandırmıyalım adamları ama deniyecem haber veririm sana arkadaşım

erkut52
08-07-2010, 18:10
[QUOTE=erkut52;684753]tam bende bilmiyorum ama ben şubeyi aradım 2 yıllık diplomayı alınca 2 yıl tecil hakkı oluyomuş bende diplomayı bekliyorum diploma gelince gidicem askerlik şubesine bakalım ne olcak..sen diplomayla birlikte şubeye gidip tecil ettirmeyi dene.bizede bilgi verirsin[/QUOT
Bir bakalım bakarsın yaka paça hemen askere almışlar önce bir araştıralım uyandırmıyalım adamları ama deniyecem haber veririm sana arkadaşım

şubeyi ara tc numarasıyla bakıyor zaten.olmaz derse hiç gitmezsin

crayzman
08-07-2010, 19:08
[QUOTE=crayzman;684758]

şubeyi ara tc numarasıyla bakıyor zaten.olmaz derse hiç gitmezsin

tamam sağol arakadaşım gittim biraz önce daha birşey olmaz dediler yani yırrtık

mumyac
09-07-2010, 12:19

hayırlı olsun bu kadar ince düşünmeyina aradaşalr 3 sınıfa kayıt oldunuzmu olay biter,rahat veya relax hangisini isterseniz onu olun :D ama kasmayın kendinizi...

ewans
16-07-2010, 01:22
arkadaşlar bu sene muhasebe bölümünden mezun oldum.Açık.öğr 3. sınıfına dikey geçiş hakkımı kullanıcam 1988 li oldugum için aof askerlik durum belgesi istiyor.Askerlik şubesinden bu belgeyi aldım Fakat 2010' un 31 ekimine kadar askerlikle ilgili bir işlemi yoktur tecillidir diyor.Bu belge ile aof 3. sınıfa kayıt yaptırabilirmiyim sanırım kayit gününden 5-6 gün sonra bitiyor tecilim.Bu durum bi sorun yaratır mı?Tekrar gidip diploma ile tecil ettirmeme gerek varmı?

azizler07
16-07-2010, 15:18
91/6 doğumluyum lisenin 1. döneminde okulu bıraktım 1 sene ara verdim sonra aof yazıldım
şuan 3.senem askerlik tecil ettirebilirmiyim bana muayene kağıdı gelmedi muhtarlıkdada yok cevabınzı bekliyorm acil....

axioon
10-08-2010, 13:48
Merhaba acil cevaba ihtiyacım var

aof 2. sınıfa kayıt yaptırmadım kaydımı sildirdim kaydımı sildirdiğim için bu sene kasımda tecilim bitio bu sene aöf ye tekrara baska bölümde kayıt yaptırsam yeniden tecilli olabiliyormuyum suan 25 yaşındayım acil cevap pls

figo2121
14-08-2010, 15:03
merhaba
ben 1986 doğumluyum 2005 te tecil ettirdim 2008 yılına kadar ve bittiğinde açıköğretime kaydımı yaptırdım 2009 da kaydımı sildirmeden açık öğretimi bıraktım ve bu yıl işletme yönetimi geldi sizce ben asker kaçağımıyım ve okumam için askerlik şubesi belge veririmi tşkler..

oguzhan_21
16-08-2010, 07:57
mrhablar umarım bana yardımcı olabilecek bir arkadasım vardır...ben 84 dogumluyum ben daha önce acıköğtrme işletme okuyodum işlerimden dolayı derslere zman ayıramadıgımdan 2sene üst üste kaldım tecil hakkımın olmadıgını bildigim için bütünleme sınavlarından önce kaydımı sildirp tecil ettrdim o sene tekrar ünv sınavına girip kamu yönetimine yazıldım acıköğretimde 1 sınıfta kaldım 2.senemde gectim bu sene 2 sınıftayım ve büte 4 dersim kaldı bunların biri 1sınf olan genel matematik ben busene bu ders yüznden kalırsam üst üste kalmadıgım için askere gitmem söz konsu olmaz degilmi? bunu suraya baglıycam benim yoklama kagıdım elime gecmedi ama muahtarlıkta adım listede varmıs ben bunun için subeye gittim durumu anlattım dedielr işte ya okuldan kaydın silinmiştir yada üst üste kalmıssındr dedim hiçbiride degil ozman bize öğrenci durm belgesi getr dediler büroya gittim onlarıda durumu anlattım sen daha bütünleme sınavına girmedign için o belgeyi ozman verebilriz dedi yoklama kagıdım gelmiş bsy olurmu dye sordum olmaz dedi hic yoktan okuduguma dair bir belge verseniz falan dedim ztn sube bu sınavlardan sonraki belgeyi isitiyodr öyle bir belge versek gene sınavdan sonraki belgeyi istycekler falan dedi ben bu sene kalsam tecil hakkım bitermi dyede sordum bozulmaz üst üste kalmamıssn bsy olmaz dedi neyse ertesi gün subeye gittim durumu anlattım 31 ekime kadar bu belgeyi getirebilegini sınav sonuclarından sonra verebilecekelrini sölediler dedim memur tmm dedi bu bana verilen tarih ve bilgiler dogrumu formlarda okuyorum yanls bilgielr yüzünden cogu arkadasım magdur kalmıs bende acıkcası birsey cıkar die korkuyorum askerliği her türk evladı gibi bizde yapıcaz amacım kacmak falan degil diplomam olsun istiyorum..bu yoklama kagıdının gelmesi normalmi bana? tecrübeli bilir kişilerin bana yardımcı olacagını umuyorum Saygılar...

Cann1009
21-08-2010, 04:09
merhaba ben açıköğretim yerel yönetimler önlisans okuyorum 2. sınıfa geçtim 2. yıl bittikten sonra kamu yönetimine geçmek istiyorum geçiş yaparken askerlikle ilgili bir problem olurmu yoksa direk kaydımı yaparlar mı? bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.

hafizulkurra
06-09-2010, 20:38
lütfen yardım acil!

Arkadaşlar şimdi ben AÖF de laborant veteriner sağlık fakültesinde okuyorum yalnız 1. sınıfda 3 dersten kaldım ikinci yıl tekrardan sınava girdim verdim (zaten biliyorsunuz bir dersi vererirsem 2. sınıfa geçmeye hak kazanıyorum)
yalnız ben Yurt dısında ukraynada tıp fakültesine kayıt oldum bu yıl bu ay sonunda gidiyorum (eylül) yalnız askeriye benim yoklama kaçağı oldugumu söyledi tecilimi AÖF yapmıstı 2 yıl nasıl uzatırım nasıl ögrenci belgesi alıpda askeriye ile su an ilişiğimin yani askerliğimin olmadıgını ispatlarım yoksa yurt dışına çıkamam sorun olur Vesselam

feratt
07-09-2010, 00:39
lütfen yardım acil!

Arkadaşlar şimdi ben AÖF de laborant veteriner sağlık fakültesinde okuyorum yalnız 1. sınıfda 3 dersten kaldım ikinci yıl tekrardan sınava girdim verdim (zaten biliyorsunuz bir dersi vererirsem 2. sınıfa geçmeye hak kazanıyorum)
yalnız ben Yurt dısında ukraynada tıp fakültesine kayıt oldum bu yıl bu ay sonunda gidiyorum (eylül) yalnız askeriye benim yoklama kaçağı oldugumu söyledi tecilimi AÖF yapmıstı 2 yıl nasıl uzatırım nasıl ögrenci belgesi alıpda askeriye ile su an ilişiğimin yani askerliğimin olmadıgını ispatlarım yoksa yurt dışına çıkamam sorun olur Vesselam
panik yok... sen sadece yoklama kaçağısın yani gidip muayene olman gerekli zaten tecilin devam ediyor.

hafizulkurra
07-09-2010, 02:41
panik yok... sen sadece yoklama kaçağısın yani gidip muayene olman gerekli zaten tecilin devam ediyor.

Allahım razı olsun! :) peki muayene kaçağı olmam sorun olurmu muayeneye gittiğimde?

feratt
07-09-2010, 10:41
Allahım razı olsun! :) peki muayene kaçağı olmam sorun olurmu muayeneye gittiğimde?

benim kardeşimde muayene kaçağıydı askere giderken bişeyler çıkarıyorlar heralde ama şimdi değil.

hafizulkurra
07-09-2010, 11:38
çok teşekkür ederim sağolun Allah razı olsun... :)

feratt
07-09-2010, 12:03
çok teşekkür ederim sağolun Allah razı olsun... :)

sende sağol, cümlemizden.

erat32
26-09-2010, 16:59
merhaba bir sorum olacaktı cvp bulabilirsem sevinirim,

ben önlisans bitirdim myo, daha sonra 3. sınıfa açıköğretimden işletme bölümü olarak devam ettim, 3. sınıfta 1 sene kaldım bu senede 2010 aöf bütünleme sınavlarından kalabilirim,

şimdi askerliğpim nasıl olacak direk askere mi gideceğim tecil hakkım varmı?

birde yukardaki msjlarda önlisans 4, lisans 7 sene hakkı var diye okudum o lisans benim gibi önlisans mezunu olup dikey geçişle açık öğretime devam edenler için mi geçerli eğer öyleyse benim öfd de 2. senem 2 sene daha hakkım varmı,

ayrıntılıu bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

87 doğumluyum, myo ya 2005 te girdim 2008 de mezun oldum, aöf 2008 de girdim hala devam ediyorum bu bilgilerde lazım olabilir diye yazdım cvb nızı bekliyorum

erat32
26-09-2010, 17:21
arkadaşlar bir sorum var acil cvp bulursam sevinirim

şimdi ben emyo mezunuyum 3. sınıfı dikey geçiş yapıp açık öğretime 3. sınıftan devam ettim yanlız bir sene kaldım bu sene 2010 büt aöf sınavlarındanda kalabilirim direk askerlik mi gözüküyor yoksa tecil hakkım varmı birde yukardaki msjlarda önlisans 4 sene lisans 7 sene tecil hakkı yazıyordu o tecil hakkı benim için geçerlimi yani 2. seneyi dolduruyorum aöf de, daha 2 sene daha tecil hakkım varmı sınıfta kalsam bile ayrıntılı cvpğ verirseniz sevinirim

87doğumluyum,

myo 2005-2008
aöf 2008- ...

çelik12
27-09-2010, 12:50
arkadaşlar bir sorum var acil cvp bulursam sevinirim

şimdi ben emyo mezunuyum 3. sınıfı dikey geçiş yapıp açık öğretime 3. sınıftan devam ettim yanlız bir sene kaldım bu sene 2010 büt aöf sınavlarındanda kalabilirim direk askerlik mi gözüküyor yoksa tecil hakkım varmı birde yukardaki msjlarda önlisans 4 sene lisans 7 sene tecil hakkı yazıyordu o tecil hakkı benim için geçerlimi yani 2. seneyi dolduruyorum aöf de, daha 2 sene daha tecil hakkım varmı sınıfta kalsam bile ayrıntılı cvpğ verirseniz sevinirim

87doğumluyum,

myo 2005-2008
aöf 2008- ...
tecil hakkın şöyle olur aöf den kaydını sildirirsen ancak 2 yıl tecil hakkı kazanırsın.
aksi halde şubene gidip durumunu anlatıp belki 1 sene tecil hakkı verirler ki bu da kesin değil ama daha önce örnekleri var.

ierman
02-10-2010, 00:30
arkadaşlar sorum olucak ?

ben şimdi 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunuyum.Şuan aöf 'de 4.sınıfa geçtim (Hiç Kalmadım ) . ama askerliğim tecilii.durum belgesi aldım tecilli yazıyor.. peki mezun olunca 2 yıl daha tecil hakkım varmı Mezunum diye ?

sinem_21
02-10-2010, 00:36
evet mezun olduktan sonra 2yıl daha tecil hakkınız var

ierman
02-10-2010, 02:45
evet mezun olduktan sonra 2yıl daha tecil hakkınız var

teşekkürler bu mutlu haber için

yetimzenci
12-10-2010, 18:20
arkadaşlar merhaba.benim bir kaç sorum olacaktı.ben 2007 yılında ek yerleştirmeden aöf işletmeyi yazmıştım.2008 yılındada 2 yıllık myona yerleştim ve bu sene eylul ayında mezun oldum.geçen sene aöf için harç yatırmadım.yatırmadığım halde acaba benim askerliğimi tecil ederler mi?bu sene kayıt yenilemeler 29 kasımda.kaydımı yeniletene kadar bi işlem yapmam gerekir mi?kasımın sonunda yurt dışına çıkma ihtimalim var.ne yapmalıyım arkadaşlar bi yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

ÜweyS
12-10-2010, 18:28
arkadaşlar merhaba.benim bir kaç sorum olacaktı.ben 2007 yılında ek yerleştirmeden aöf işletmeyi yazmıştım.2008 yılındada 2 yıllık myona yerleştim ve bu sene eylul ayında mezun oldum.geçen sene aöf için harç yatırmadım.yatırmadığım halde acaba benim askerliğimi tecil ederler mi?bu sene kayıt yenilemeler 29 kasımda.kaydımı yeniletene kadar bi işlem yapmam gerekir mi?kasımın sonunda yurt dışına çıkma ihtimalim var.ne yapmalıyım arkadaşlar bi yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

mezun olduktan sonra zaten 2 yıl tecil hakkınız bulunuyor. kaydınızı yeniletirseniz tekrar teciliniz devam eder.

yetimzenci
12-10-2010, 20:10
mezun olduktan sonra zaten 2 yıl tecil hakkınız bulunuyor. kaydınızı yeniletirseniz tekrar teciliniz devam eder.

cevabınız için teşekkürler.yalnız ben kaydımı yeniletene kadar yoklama kaçağı vb. şeyler olabilir mi?

yedinumara
15-10-2010, 03:57
arkadaşlar 4 yıllık mezunuyum. yeni mezun oldum. 29 yaşını aşmadım, yaşım 25. ilk başladığım yıl matematik yüzünden 1 yıl kaybım olmuştu. şimdi 2 yıl tecil hakkım var mı benim??????

birde askere nisanda kısa dönem olarak gitmek istiyorum. ve şuan okul bittiği için tecil kendiliğinden bozulacak sanıyorum, bu durumda kaçak durumuna mı düşerim tecil ettirmezsem??

nisanda gitmek için ne zaman şubeye gitmeliyim? ne zaman tecil ettirmeliyim. şubeye gittiğimde hemen muayeneye mi alırlar???? sorular sorular sorular...
kafam çok karışık yardım ederseniz ÇOOKK sevinirim dua ederim.

djembe
17-10-2010, 22:26
selamunaleyküm arkadaşlar şimdi benim çok önemli bir sorunum var lütfen bir yardım edin!87 doğumluyum 2007-2008 de 2 yıllıktan mezun oldum ardından o sene açıköğretim işletmeye dikey geçiş yaptım ve sonrada sınavlara giremedim 3. sınıfa geçmeden hazırlıkta kaldım.geçen sene büroya gittiğimde kayıt yenilesende tecil etmezler dediler(hazırlıkta kaldığım için) bnde kaydımı yeniletmedim o yüzden.şimdi öğrendimki hala kayıt yenileyebilirmişim peki kaydımı tekrar yenilersem tecil olurmuyum yoksa yenidenmi başlamammı gerekir?benim olayım nedir?şubeye hiç gitmedim kağıt falanda gelmedi.ARKADAŞLAR ACİL CEVAP YAZARSANIZ sevinirim zira aö kayıtları 25 ekimde başlıyor askerlik yoklamada 31 ekimde bitiyor yardımlarınızı bekliyorum!!!!!!!

djembe
19-10-2010, 19:26
hocam yokmu bir yardım bilen bir arkadaş yardım etsin durumlar kötü..

casmaran
28-11-2010, 01:12
Öncelikle merhaba..Umarım benim sorumada cevap verebilirsiniz.Ben 1984 dogumluyum 2 yıllık m.y.o nu yaklasık 4 senede bitirdim ve sonrasında okul bittikten sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullandım.İki yıl tecil ettirdikten sonra tecilimin ikinci yılında açıköğretim fakültesine dikey geçiş yaptım.Şuan açık ögretim faküldesinde üçüncü sınıftaki ikinci tekrarım ve tecilim 2011 şubatta bitiyor.2010-2011 ögretim yılı için kayıt yaptırdıgımda askerligimin tecil edilmeyecegini biliyorum fakat okul kaydımı yenileyip,tecilim bitmesine ragmen yoklama kacagı olarak görünürken üçüncü sınıftaki derslerimi verip dördüncü sınıfa gectigimde a.ö.f askerligimi otomatik olarak tecil ediyor mu?Yada şuan için okul kaydımı sildirip askerligimi tecil ettirmek gibi bir sansım var mı?

casmaran
30-11-2010, 23:19
Kimse yokmu sorularımıza yanıt verebilecek..??????

casmaran
01-12-2010, 01:52
Öncelikle merhaba..Umarım benim sorumada cevap verebilirsiniz.Ben 1984 dogumluyum 2 yıllık m.y.o nu yaklasık 4 senede bitirdim ve sonrasında okul bittikten sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullandım.İki yıl tecil ettirdikten sonra tecilimin ikinci yılında açıköğretim fakültesine dikey geçiş yaptım.Şuan açık ögretim faküldesinde üçüncü sınıftaki ikinci tekrarım ve tecilim 2011 şubatta bitiyor.2010-2011 ögretim yılı için kayıt yaptırdıgımda askerligimin tecil edilmeyecegini biliyorum fakat okul kaydımı yenileyip,tecilim bitmesine ragmen yoklama kacagı olarak görünürken üçüncü sınıftaki derslerimi verip dördüncü sınıfa gectigimde a.ö.f askerligimi otomatik olarak tecil ediyor mu?Yada şuan için okul kaydımı sildirip askerligimi tecil ettirmek gibi bir sansım var mı?

shadows
01-12-2010, 01:57

Sınıfı geçtiğinizde askerliğiniz okul tarafından tecil edilicektir

torlak
04-12-2010, 14:11
Merhaba , 1.sınıftan kaydınızı sildirerek Hazırlığa kaydınızı yaptırabilirsiniz,
Fakat;
Dikey geçişle lisans öğrenimine hazırlık programına kayıt yaptıranlar ve ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.
Lisans öğrenimine hazırlık programında okudukları tüm derslerden başarılı veya en fazla iki dersten başarısız olup fakültelerinin 3. sınıfına kayıt yaptıracak öğrencilere, askerlik şubelerinden ilişiksiz belgesi getirmek koşuluyla 3. sınıfa kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren, askerlik tecil işlemiyle ilgili belge verilmeye başlanır.;)

Lisans öğrenimine hazırlık programında okudukları tüm derslerden başarılı veya en fazla iki dersten başarısız olup fakültelerinin 3. sınıfına kayıt yaptıracak öğrencilere, askerlik şubelerinden ilişiksiz belgesi getirmek koşuluyla 3. sınıfa kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren, askerlik tecil işlemiyle ilgili belge verilmeye başlanıR

arkadaş ben durumdayım.2 yıllık kadastro bitirdim,sonra aöf e geçiş yaptım ilk sene kaldım hazırlıkta,bu sene 2 dersi geçtim 3 e kayıt yaptırcam. tecil sürem şubat 2011 de doluyor. bu ilişiksiz belgesini bana verirler mi ?
acil cevap,teşekkürler

casmaran
11-12-2010, 23:53
Sınıfı geçtiğinizde askerliğiniz okul tarafından tecil edilicektir

Öncelikle merhaba..Umarım benim sorumada cevap verebilirsiniz.Ben 1984 dogumluyum 2 yıllık m.y.o nu yaklasık 4 senede bitirdim ve sonrasında okul bittikten sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullandım.İki yıl tecil ettirdikten sonra tecilimin ikinci yılında açıköğretim fakültesine dikey geçiş yaptım.Şuan açık ögretim faküldesinde üçüncü sınıftaki ikinci tekrarım ve tecilim 2011 şubatta bitiyor.2010-2011 ögretim yılı için kayıt yaptırdıgımda askerligimin tecil edilmeyecegini biliyorum fakat okul kaydımı yenileyip,tecilim bitmesine ragmen yoklama kacagı olarak görünürken üçüncü sınıftaki derslerimi verip dördüncü sınıfa gectigimde a.ö.f askerligimi otomatik olarak tecil ediyor mu?Yada şuan için okul kaydımı sildirip askerligimi tecil ettirmek gibi bir sansım var mı? yanlız tecilim 2011 subat ayında bitiyor.3.sınıfa 3.kez kayıt yaptırdıgımda askerlik subesiyle sorun yasamayacakmıyım..????

ierman
27-03-2011, 19:16
Arkadaşlar merhaba

ben 2008 yılında önlisans mezunu oldum. Açıköğretime geçiş yaptım.aöf e kayıt olurken benden durum belgesi istediler ve ben önlisans diplomamı götürerek 2 sene tecil ettirdim. Şuan 4.sınıftayım.Hiç kalmadım Eylülde mezun olucam inşallah. peki Mezun olduktan sonra lisans mezunu olarak 2 sene tecil hakkım varmıdır ?

teşekkürler

ierman
27-03-2011, 19:17
bilen yokmu arkadaşlar

feratt
27-03-2011, 20:11
Arkadaşlar merhaba

ben 2008 yılında önlisans mezunu oldum. Açıköğretime geçiş yaptım.aöf e kayıt olurken benden durum belgesi istediler ve ben önlisans diplomamı götürerek 2 sene tecil ettirdim. Şuan 4.sınıftayım.Hiç kalmadım Eylülde mezun olucam inşallah. peki Mezun olduktan sonra lisans mezunu olarak 2 sene tecil hakkım varmıdır ?

teşekkürler

doğrudur, lisans mezunu olarak 2yıl tecil hakkın var.

ierman
28-03-2011, 02:03
doğrudur, lisans mezunu olarak 2yıl tecil hakkın var.

hocam sağolsın

başka bir forumda" aöf ye kayıt olurken 2 yıllık diplomanla tecil hakkını kullandın.lisans mezunuyken kullanamazsın " diye bir şey söylediler.ona takıldım..

ÜweyS
28-03-2011, 11:15
hocam sağolsın

başka bir forumda" aöf ye kayıt olurken 2 yıllık diplomanla tecil hakkını kullandın.lisans mezunuyken kullanamazsın " diye bir şey söylediler.ona takıldım..

önlisans ayrı linsans ayrıdır. pek kulak asma;)

ozgurg45
30-03-2011, 01:18
merhaba arkadaşlar,
Benim tecille ve yeni çıkan 6111 nolu yasayla ilgili bir sorum olacaktı.
öncelikle 85 doğumluyum ve ikinci öğretimde biyoloji okumaktaydım. bu yıl azami eğitim sürem doluyor diye sınavsız ikinci üniversite kapsamında aöf işletme lisans bölümüne kaydoldum. şimdi sorum şu :

af yasasıyla eğitim süresi dolanların ilişikleri kesilmeyecek ancak öğrencilik haklarından yararlanamayacaklar. son 1 yılım kalmıştı. devam etmek istiyorum. ancak askerliği tecil ettirmiyor.
ve aöf de ikinci üniversite kapsamında sınavsız kayıt olduğum için diğer üniversiteden ilişiğimi kestirmeden o da askerliği tecil etmiyor.
bu durumda iki tarafta tecil etmiyor. tecil hakkım 31 ekimde sona eriyor. bir şekilde askerliğimi 1 yıl daha tecil ettirebilme şansım varmı? örgün okulumu bitirip kısa dönem yapmak istiyorum. sizce ne yapmalıyım . neler yapabilirim. bu konuda yardımcı olabilecek birileri varsa şimdiden teşekkürler. . .

feratt
30-03-2011, 11:08
merhaba arkadaşlar,
öncelikle 85 doğumluyum ve ikinci öğretimde biyoloji okumaktaydım. bu yıl azami eğitim sürem doluyor diye sınavsız ikinci üniversite kapsamında aöf işletme lisans bölümüne kaydoldum. şimdi sorum şu :

af yasasıyla eğitim süresi dolanların ilişikleri kesilmeyecek ancak öğrencilik haklarından yararlanamayacaklar. son 1 yılım kalmıştı. devam etmek istiyorum. ancak askerliği tecil ettirmiyor.
ve aöf de ikinci üniversite kapsamında sınavsız kayıt olduğum için diğer üniversiteden ilişiğimi kestirmeden o da askerliği tecil etmiyor.
bu durumda iki tarafta tecil etmiyor. tecil hakkım 31 ekimde sona eriyor. bir şekilde askerliğimi 1 yıl daha tecil ettirebilme şansım varmı? örgün okulumu bitirip kısa dönem yapmak istiyorum. sizce ne yapmalıyım . neler yapabilirim. bu konuda yardımcı olabilecek birileri varsa şimdiden teşekkürler. . .

anladığım kadarıyla örgün öğretimde sorun var sanırım onun kaydını sildirmen gerekebilir ama bunu daha detaylı bir şekilde aöf ve askerlik şubesinden öğrenmelisin.
kolaylıklar diliyorum.

ÜweyS
30-03-2011, 11:18
merhaba arkadaşlar,

lise, önlisans veya lisans programlarından herhangi birinden mezun olduktan sonra 2 sene tecil hakkınız otomatik var. Yaptırmadıysanız sizi zaten çağırmazlar 2 sene boyunca. ama birini kullanmışsanız ve şuanda önlisans yada lisans programına kayıtlı değilseniz sizi askere çağırırlar. bunları gözönünde bulundurarak aöf bürosuna veya askerlik şubesine sorabilirsiniz. saygılar

ebubekir66
14-04-2011, 21:15
arkadaşlar ben bu sene 1 sınıfı okuyorum ama askeriyeden muayene belgesi geldi ne yapmam gerekıyo askere gıdecekmıyım yoksa aöf bürosundan belge falan mı almam gerekiyo

orhande
14-04-2011, 23:07
arkadaşlar ben bu sene 1 sınıfı okuyorum ama askeriyeden muayene belgesi geldi ne yapmam gerekıyo askere gıdecekmıyım yoksa aöf bürosundan belge falan mı almam gerekiyo

Muayene olup, tecil ettirmeniz gerekiyor... Şubeye gitmenizi tavsiye ederim, kaçak durumuna düşmeyin...

prodream
26-04-2011, 18:54
Arkadaşlar benim de bir sorum olacak.

06.06.1982 doğumluyum, aöf 2 senelik bilgi yönetimi bitirdim ve dikey geçişle işletmeye geçtim. hazırlık sınıfını kazasız belasız atlattıktan sonra geçen sene 3. sınıfta kaldım ve şu anda tekrarını yapıyorum. Bugün askerliğimi 1 kasım 2011 tarihine kadar tecil ettirdim. Kayıtlar normalde kasım-aralık ayları arasında yapıldığı için tecilim bitmiş olacak. Askerlik şubesi tecil için okuldan belge getir diyor, okul da belge için askerden tecil al diyor. Haziran ayında 29 yaşım dolmuş olacak ve ben tabiki okulu bitirmeden askere gitmek istemiyorum. Okuduğum kadarıyla okulda son senesinde olanlar askeriyeye bir dilekçe verip benim okulum haziran 2012 de bitecek diyerek tecil alabiliyorlarmış. O tarihten sonra artık tecil yok, haziran 2012 de öyle ya da böyle gitmek zorundasın" yazıyor. 82 li olup, 3. sınıfta olan başka arkadaşlar varsa bilgilerinizi paylaşmak isterim. Şimdiden teşekkürler.

ierman
01-05-2011, 13:47
Arkadaşlar benim de bir sorum olacak.

06.06.1982 doğumluyum, aöf 2 senelik bilgi yönetimi bitirdim ve dikey geçişle işletmeye geçtim. hazırlık sınıfını kazasız belasız atlattıktan sonra geçen sene 3. sınıfta kaldım ve şu anda tekrarını yapıyorum. Bugün askerliğimi 1 kasım 2011 tarihine kadar tecil ettirdim. Kayıtlar normalde kasım-aralık ayları arasında yapıldığı için tecilim bitmiş olacak. Askerlik şubesi tecil için okuldan belge getir diyor, okul da belge için askerden tecil al diyor. Haziran ayında 29 yaşım dolmuş olacak ve ben tabiki okulu bitirmeden askere gitmek istemiyorum. Okuduğum kadarıyla okulda son senesinde olanlar askeriyeye bir dilekçe verip benim okulum haziran 2012 de bitecek diyerek tecil alabiliyorlarmış. O tarihten sonra artık tecil yok, haziran 2012 de öyle ya da böyle gitmek zorundasın" yazıyor. 82 li olup, 3. sınıfta olan başka arkadaşlar varsa bilgilerinizi paylaşmak isterim. Şimdiden teşekkürler.

hocam keşke kalmasaydın.Şuan 4.sınıfta olsaydın .Neden ? diye sorucaksan . Çunku.; 1 Kasıma kadar okul bitmiş olurdu. 4.sınıf olsaydın haziran 2012 'e kadar belki uzatırlardı.hani son senen hesabı . sen yine de askerlik şubesine sor.

sati_4343
08-05-2011, 02:50
arkadaşlar 2008 de iktisata başvurdum bir sene kaldım 2009 2010 da edebiyat bölümü açıldı oraya başvurdum iktisattan kaydımı sildirip sonra edebiyatta 3 dersten kaldım ve bu sene bi dersten geçersem 2. sınıfamı geçmiş olurum yoksa yine iki yıl üstüste kalmış olurum lütfen cvp

ÜweyS
09-05-2011, 10:52
arkadaşlar 2008 de iktisata başvurdum bir sene kaldım 2009 2010 da edebiyat bölümü açıldı oraya başvurdum iktisattan kaydımı sildirip sonra edebiyatta 3 dersten kaldım ve bu sene bi dersten geçersem 2. sınıfamı geçmiş olurum yoksa yine iki yıl üstüste kalmış olurum lütfen cvp

evet o 3 dersin birini geçerseniz sınıf atlarsınız.

fvztkmk
21-05-2011, 18:39
arkadaşlar..ben askerden yeni geldim..bitti kısa dönem olarak..bizim sonunda 12 günlük iznimiz var onu kullanrak şimdi asker gözküyorum.şimdi ücretli öğretmen olarak devler okuluna gircem ama aynı zaman da askerim okulda sigorta yapmak zorunda bir sıkıntı olurmu acaba bilgisi olan var mı?_

yiğit_
22-05-2011, 14:56
slm benim bi sorunum var lütfen bilgilendirirseniz sevinirim:durumumu kısaca özetlicem 84 doğumluyum 2007 yılında uludağ üni. myo dan mezun oldum gittim 2yıl askerliği tecil ettirdim bu 2yıl içinde aöf sosyal bilimler bölümünü süresi içinde bitirdim ve daha önce almış olduğum askerlikle ilişkisi yoktur belgesiyle 2009 yılında 3.sınıf iktisat bölümüne dikey geçiş yaptım hiç kalmadım ve şu an son sınıftayım ve büyük ihimalle bu sene de büt.e kalmicam..mezun olduktan sonra tecil hakkım varmı bana en az 1 yıl tecil lazım işleri oturtmadan askere gidemem. eğer tecil ettiremezsem acaba bilerek ders bırakıp 1 yıl daha okulu uzatsammı diyede düşünüyorum lütfn bilgilendirirmisiniz teşekkürler

tequila89
23-05-2011, 11:25
Selamlar.Benimde bir sorum olucak.Askerlik şubelerini aradım hepside ayrı telden çalıyor bi türlü doğru bilgiye sahip olamadım.

Öncelikle 2 yıl tecil hakkımı lise bittikten 2 yıl sonra öss için kullandım bunu belirteyim önce.2 yıl sonunda aöf iktisat fakültesi uluslararası ilişkiler 4 yıllık bölüme girdim.89 luyum ve daha bu ilk senem.bir ilin askerlik şubesini aradığımda"2 yıl kalırsan alırız seni" diyorlar(açıköğretimlilerin 2 yıl tecil hakkı varmış)" başka bir ildeki askerlik şubesini arıyorum oradada" 7 yıllık hakkın varsa okulla ilişiğin kesilmeden seni almazlar " diyorlar. bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.Askeri şubeler bile ayrı telden çalıyor.Kime sormam gerektiğini bilemedim açıkcası.Gerçekten kesin bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa kafamdaki bu karmaşalık kalkmış olucak.Şimdiden çok teşekkürler.

feratt
23-05-2011, 11:46
slm benim bi sorunum var lütfen bilgilendirirseniz sevinirim:durumumu kısaca özetlicem 84 doğumluyum 2007 yılında uludağ üni. myo dan mezun oldum gittim 2yıl askerliği tecil ettirdim bu 2yıl içinde aöf sosyal bilimler bölümünü süresi içinde bitirdim ve daha önce almış olduğum askerlikle ilişkisi yoktur belgesiyle 2009 yılında 3.sınıf iktisat bölümüne dikey geçiş yaptım hiç kalmadım ve şu an son sınıftayım ve büyük ihimalle bu sene de büt.e kalmicam..mezun olduktan sonra tecil hakkım varmı bana en az 1 yıl tecil lazım işleri oturtmadan askere gidemem. eğer tecil ettiremezsem acaba bilerek ders bırakıp 1 yıl daha okulu uzatsammı diyede düşünüyorum lütfn bilgilendirirmisiniz teşekkürler

selamlar,
lisans mezunu olduğun vakit bir tecil hakkın daha oluşuyor, dolayısıyla boşyere okulu uzatmana gerek yok. diplomanı al askerlik şubesinden tecilini yap kardeşim.
başarılar.

feratt
23-05-2011, 11:50
Selamlar.Benimde bir sorum olucak.Askerlik şubelerini aradım hepside ayrı telden çalıyor bi türlü doğru bilgiye sahip olamadım.

Öncelikle 2 yıl tecil hakkımı lise bittikten 2 yıl sonra öss için kullandım bunu belirteyim önce.2 yıl sonunda aöf iktisat fakültesi uluslararası ilişkiler 4 yıllık bölüme girdim.89 luyum ve daha bu ilk senem.bir ilin askerlik şubesini aradığımda"2 yıl kalırsan alırız seni" diyorlar(açıköğretimlilerin 2 yıl tecil hakkı varmış)" başka bir ildeki askerlik şubesini arıyorum oradada" 7 yıllık hakkın varsa okulla ilişiğin kesilmeden seni almazlar " diyorlar. bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.Askeri şubeler bile ayrı telden çalıyor.Kime sormam gerektiğini bilemedim açıkcası.Gerçekten kesin bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa kafamdaki bu karmaşalık kalkmış olucak.Şimdiden çok teşekkürler.

selam,
7 yıldan kastetdikleri 4 yıllık okulu en fazla 7 yılda bitirmen gerektiği.
diğer bir husus ise üst üste 2 yıl aynı sınıfta kalırsan askerliğin tecil edilmez.

tequila89
23-05-2011, 11:57
selam,
7 yıldan kastetdikleri 4 yıllık okulu en fazla 7 yılda bitirmen gerektiği.
diğer bir husus ise üst üste 2 yıl aynı sınıfta kalırsan askerliğin tecil edilmez.

peki üstüste değilde atıyorum 1.sınıfta kaldım.Sonra 1nci sınıfı geçtim.2nci sınıfıda geçtim 3.sınıfta kaldım.Yine aynı şekilde mi oluyor ?

feratt
23-05-2011, 12:13
aynı sınıfta 2 sene üst üste kalmadığın sürece sorun yok kardeşim.

tequila89
23-05-2011, 13:33
aynı sınıfta 2 sene üst üste kalmadığın sürece sorun yok kardeşim.

Tamamdır.Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

smhbrk
23-05-2011, 14:09
Öncelikle Merhabalar, Forumunuzu bayağı inceledim çok güzel bilgiler var gerçekten ellerinize emeğinize sağlık. Ve burada sorulan sorulara çok güzel cevaplar verilmiş, hiç sorgu sual edilmeden. :) Bazı forumlarda yok şu kadar yorum yapman gerekiyor, yok şu kadar konun olması gerekiyor vs. herneyse benimde sizlere bir sorum olacak.

Ben 1991 Doğumluyum Ve 2009 Yılında Liseden Mezun Oldum Aynı Yıl İçerisinde Aöf Kamu Yönetimi (4 Yıllık Lisans) Kayıt Oldum. Bazı sebeplerden dolayı ilk sene derslere felan önem veremedim. Haliyle Sınıfta Kaldım. 2 ders verebildim bu sene ise 1.sınıf 2.sene olarak devam ediyorum 5 dersim var ama vizelerde pek iyi notlar alamadım. Finallere hazırlanıyorum fakat dersleden pek anladıgımı söyleyemem bu gidiş ile final değil Bütünlemelerden bile geçemeye bilirim. Sormak İstediğim Konu Finallerdede Geçemez isem Kaydımı sildirsem 2 sene tecil hakkım varmı? Sorumu yanıtlar iseniz çok memnun olurum.

Teşekkür ediyorum. Herkese İyi Forumlar.

feratt
23-05-2011, 16:12
Öncelikle Merhabalar, Forumunuzu bayağı inceledim çok güzel bilgiler var gerçekten ellerinize emeğinize sağlık. Ve burada sorulan sorulara çok güzel cevaplar verilmiş, hiç sorgu sual edilmeden. :) Bazı forumlarda yok şu kadar yorum yapman gerekiyor, yok şu kadar konun olması gerekiyor vs. herneyse benimde sizlere bir sorum olacak.

Ben 1991 Doğumluyum Ve 2009 Yılında Liseden Mezun Oldum Aynı Yıl İçerisinde Aöf Kamu Yönetimi (4 Yıllık Lisans) Kayıt Oldum. Bazı sebeplerden dolayı ilk sene derslere felan önem veremedim. Haliyle Sınıfta Kaldım. 2 ders verebildim bu sene ise 1.sınıf 2.sene olarak devam ediyorum 5 dersim var ama vizelerde pek iyi notlar alamadım. Finallere hazırlanıyorum fakat dersleden pek anladıgımı söyleyemem bu gidiş ile final değil Bütünlemelerden bile geçemeye bilirim. Sormak İstediğim Konu Finallerdede Geçemez isem Kaydımı sildirsem 2 sene tecil hakkım varmı? Sorumu yanıtlar iseniz çok memnun olurum.

Teşekkür ediyorum. Herkese İyi Forumlar.

Merhaba kardeşim hoşgeldin aramıza, sorunun cevabı çok kısa aslında, evet tecil hakkın var.
lakin sen o 2 yıl tecili hiç düşünme ve ne yap ne et en azından 3 dersi ver 2.sınıfa geç, zaten geçtiğin anda 2 sene daha kazanıyorsun.

Şimdiden başarılar.

smhbrk
24-05-2011, 00:15
Merhaba kardeşim hoşgeldin aramıza, sorunun cevabı çok kısa aslında, evet tecil hakkın var.
lakin sen o 2 yıl tecili hiç düşünme ve ne yap ne et en azından 3 dersi ver 2.sınıfa geç, zaten geçtiğin anda 2 sene daha kazanıyorsun.

Şimdiden başarılar.

inşallah tek gayem o şayet olmaz ise farklı bir bölüme geçmek istiyorum bu yüzden tecil şart veyahut üniversite giriş sınavına tekrar hazırlanıp farklı bir üniversite inşallah.

mhh35
27-05-2011, 01:32
Selamlar arkadaşlar bir sorum olacak ön lisans mezunu olduktan sonra açık öğretim fakultesine kayıt yaptırdım , 3 sınıfta ilk senemde kaldım ikinci senemde 2 dersim altta kalmakla beraber 4. Sınıfa geçtim bu senem 4. Sınıfta ilk senem fakat bu senede dersler kalacağa benziyor askerlik tecilim ne olur yanarmı yardımlarınızı bekliyorum.

_Cemil_
27-05-2011, 01:40
Selamlar arkadaşlar bir sorum olacak ön lisans mezunu olduktan sonra açık öğretim fakultesine kayıt yaptırdım , 3 sınıfta ilk senemde kaldım ikinci senemde 2 dersim altta kalmakla beraber 4. Sınıfa geçtim bu senem 4. Sınıfta ilk senem fakat bu senede dersler kalacağa benziyor askerlik tecilim ne olur yanarmı yardımlarınızı bekliyorum.

yanmaz.. 1 sene daha 4. sınıfı tekrar edebilirsiniz..

beetlejuice054
30-05-2011, 10:56
arkadaşlar ben 2009 sakarya myo mezunuyum askerlik kağıtlarım gelir gelmez. vatandaşlık hakkım olan 2 yıllık tecil hakkımı kullandım. ardından 1 sene sonrada aöf lisans tamamlamak için kayıt yaptırdım şuan hazırlıktayım. en son bildiğim hazırlık sınıfının tecil hakkı olmadığı ancak 3ncü sınıfa geçince tecil hakkı doğduğuydu. bir arkadaşım yeni bir yasanın çıktığından artık hazırlık sınıfınada tecil hakkı verildiğinden bahsetti böyle bir yasa çıktımı bu konuda bilgisi olan varmıdır. teşekkür ederim.

yiğit_
02-06-2011, 23:25
selamlar,
lisans mezunu olduğun vakit bir tecil hakkın daha oluşuyor, dolayısıyla boşyere okulu uzatmana gerek yok. diplomanı al askerlik şubesinden tecilini yap kardeşim.
başarılar.

saolasın bilgilendirdin..sınavları da atlattık ve dediğm gbi büyük ihtimalle mezun oldum diyebilirim. Şimdi bundan sonrası ne yapmam gerekicek tecil belgesini aöf bürosundan mı alıcam? askerlik şubesine nezaman gitmem gerekicek? şimdiden teşekkürler

feratt
03-06-2011, 10:48
saolasın bilgilendirdin..sınavları da atlattık ve dediğm gbi büyük ihtimalle mezun oldum diyebilirim. Şimdi bundan sonrası ne yapmam gerekicek tecil belgesini aöf bürosundan mı alıcam? askerlik şubesine nezaman gitmem gerekicek? şimdiden teşekkürler

selamlar,
diplomanı aldıktan sonra askerlik şubesine gidersen tecilini yaparlar.
hayırlı olsun .

ozeen
21-06-2011, 13:32
selam
ben 2008 de kaydımı aftan yararlanarak tekrar yaptırdım o sene tekrar 1.sınıfta kaldım peşini izleyen sene sınıfı geçtim.sonra bakaya kaldığım kağıt ulaştı elime şubeye gittim aftan yararlandığım için bakayayı kaldırdım şimdi 2, sınıfta ilk yılım 1986 doğumluyum eğer sınıfı geçemezsem durumum ne olur bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

feratt
21-06-2011, 13:54
selam
ben 2008 de kaydımı aftan yararlanarak tekrar yaptırdım o sene tekrar 1.sınıfta kaldım peşini izleyen sene sınıfı geçtim.sonra bakaya kaldığım kağıt ulaştı elime şubeye gittim aftan yararlandığım için bakayayı kaldırdım şimdi 2, sınıfta ilk yılım 1986 doğumluyum eğer sınıfı geçemezsem durumum ne olur bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

SELAMLAR şu an için sorun olmaz 2. sınıfta ilk yılın olduğu için, ama sene vermen lazım ve ondan sonraki senelerde de kalmaman gerekli çünkü 29 yaş sınırı da var.

ozeen
21-06-2011, 13:56
yani bu sene kalırsam seneye 2. sınıfı tekrarlasam dahi ama daha kalmasam sıkıntı yok değilmi?

halock
28-06-2011, 17:22
Merhaba arkadaşlar.
Bir sorum olacak bilen birisi yada yaşamış birisi bilgi verirse çok sevinirim.

şimdi ben 2 yıl üst üste kaldım..bu 3. senemdi ve dersleri geçtim
normalde bana denen şuydu;
sınıfını geçtiğine dair belgeyi (EKC2) getir şubene tecili tekrar yaparız.

şimdi de bi şubeyi arıyorum olur diyor
bi şubeyi arıyorum olmaz diyor

dersleri geçtim
4. sınıfa geçtim
yaşım 23
bozulan tecilimi tekrar yaparlarmı
acil yardım lütfen
ne yapayım

_Cemil_
28-06-2011, 20:13
yani iki sube farklı şey söylüyor diyorsunuz burdanda kesin bi bilgi cıkmıycaktır iyisimi olur diyen subeye gidin bence

halock
28-06-2011, 23:50
yani iki sube farklı şey söylüyor diyorsunuz burdanda kesin bi bilgi cıkmıycaktır iyisimi olur diyen subeye gidin bence

herhangi bir şube tecil yapabilrmi ki ? bana kendi şubenize gidin dediler

seckin35
29-06-2011, 00:43
herhangi bir şube tecil yapabilrmi ki ? bana kendi şubenize gidin dediler

Baglı oldugun şubeye gitmen gereklı sanırım ben aofye başlamadan önce baglı oldugum şubede tecılımı yaptırdım

_Cemil_
29-06-2011, 01:29
herhangi bir sube olur cogu kisinin baglı oldugu sube 1000 kilometre ötede onlarda kendilerine en yakın subeye giderek islem yapabiliyorlar..

JoyTurk
29-06-2011, 02:01
önceLikLe çok dertLi kişiLer war ya Allah yardım etSin diyorum burdan da yardım eden arkadaşLarın emeğine sağLık benim sorum biraz daha baSit ben bu sene aöf.te ilk senem MYO.dan geçiş yaptım soracağım şu ki kaLırsam sanırım 1 sene daha gidebiliyorum okuduklarımdan anladığımı bu ama benim bilmek istediğim şu askerLik teciLini yine bu sene gidip kendim mi tecil ettircem çünki geçen sene de öğrenci belgesiyle tecil ettirdim 1 sene ettiler bu sene de gidicem heraLde dimi?Bu konuyu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürLer :) :D

feratt
29-06-2011, 11:44
önceLikLe çok dertLi kişiLer war ya Allah yardım etSin diyorum burdan da yardım eden arkadaşLarın emeğine sağLık benim sorum biraz daha baSit ben bu sene aöf.te ilk senem MYO.dan geçiş yaptım soracağım şu ki kaLırsam sanırım 1 sene daha gidebiliyorum okuduklarımdan anladığımı bu ama benim bilmek istediğim şu askerLik teciLini yine bu sene gidip kendim mi tecil ettircem çünki geçen sene de öğrenci belgesiyle tecil ettirdim 1 sene ettiler bu sene de gidicem heraLde dimi?Bu konuyu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürLer :) :D

selamlar, bundan sonrakileri aöf yollar askerlik şubesine, senin gitemene gerek yok yani.
kolay gelsin..

Taşkın07
12-07-2011, 17:08
Arkadaşlar 4 yıllık yeni mezunların askerlik durumu nedir.Tecil hakları varmı.?Ben dört yıllık yeni mezunların ek olarak 2 yıl tecil hakkı olduğunu duymuştum ne kadar doğru bilemiyorum detaylarını bilen arkadaşların yardımını bekliyorum..

shadows
12-07-2011, 17:14
Arkadaşlar 4 yıllık yeni mezunların askerlik durumu nedir.Tecil hakları varmı.?Ben dört yıllık yeni mezunların ek olarak 2 yıl tecil hakkı olduğunu duymuştum ne kadar doğru bilemiyorum detaylarını bilen arkadaşların yardımını bekliyorum..

Okuduğunuzdan dolayı kullandığınız tecil dışında hiç kullanmadıysanız 2 kere tecil hakkınız var askerlik şubenizle görüşüp tecil ettirebilirsiniz

canimyandi
12-07-2011, 22:51
ağustos celbi için bir başvuruda bulunmamış olanların bundan sonrası için şansı var mıdır acaba ağustos için

feratt
13-07-2011, 11:14
ağustos celbi için bir başvuruda bulunmamış olanların bundan sonrası için şansı var mıdır acaba ağustos için

maaslesef artık ağustos celbi kapandı, aralık için olabilir.

canimyandi
13-07-2011, 11:52
aralık daha mı iyi acaba

feratt
13-07-2011, 12:19
aralık daha mı iyi acaba

ben aralıkta yaptım gayet iyiydi.

seckin35
13-07-2011, 13:14
aralık daha mı iyi acaba

Daha önce kısa dönem askerlık yapan arkadasların varsa onlardan bilgi alabilirsin:)

eva_mendes
21-07-2011, 18:38
arkadaşlar ben 89 doğumluyum 2 yıllık aöf okuyorum bu ikinci senem ve kaldım yani 2 yıl üst üste kaldım.bu sene 4 yıllık aöf yazsam askerliğim tecil olur mu ?

feratt
21-07-2011, 18:42
arkadaşlar ben 89 doğumluyum 2 yıllık aöf okuyorum bu ikinci senem ve kaldım yani 2 yıl üst üste kaldım.bu sene 4 yıllık aöf yazsam askerliğim tecil olur mu ?

önce kaydını sildirmen gerekli sonra bi askerlik şubesinde askerliğini tecil ettirdikten sonra kayıt olabilirsin.

eva_mendes
21-07-2011, 18:45
önce kaydını sildirmen gerekli sonra bi askerlik şubesinde askerliğini tecil ettirdikten sonra kayıt olabilirsin.

kaydımı sildirip aöf 4 yıllık yazıp kazandığımı öğrendikden sonra gidip mi tecil ediyim.yoksa kaydımı sildirip direk tecil etmeye mi gidiyim

feratt
21-07-2011, 18:50
kaydımı sildirip aöf 4 yıllık yazıp kazandığımı öğrendikden sonra gidip mi tecil ediyim.yoksa kaydımı sildirip direk tecil etmeye mi gidiyim

kaydını sildirdikten sonra tecil yapman gerekli zaten aöf ye kayıt olurken senden tecil belgesi isteyecekler.

eva_mendes
21-07-2011, 18:52
kaydını sildirdikten sonra tecil yapman gerekli zaten aöf ye kayıt olurken senden tecil belgesi isteyecekler.

Teşekkür ederim kolay gelsin

feratt
21-07-2011, 18:56
Teşekkür ederim kolay gelsin

sağolasın sanada.

emrahsezen
23-07-2011, 22:53
Merhabalar.2008 yılında aöf'ye kayıt yaptırdım.ilk dönemin har ücretini yatırdım.2.yi yatırmadım.2009 yılında sınavlara girmedim.2010 yılında askeriyeden kağıt gelmiş yoklama için askeriyeye gittim kaydını sildir dediler.aöf ye gittim kaydın silinmemiş sadece donmus dediler.2011 de harc ucretini yaırarak devamım sağlandı.sizce askerlik durumum ne alemde ve busene yine sınıfta kalacam gibi.lakin ben önümüzdeki sene ygs ye girmek istiyorum.başka bölüm oumak istiyorum.sizce tecil hakkım olurmu yada şu anda ne yapmalıyım.bana acil yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden tşk ederim...

emrahsezen
24-07-2011, 05:48
Arkadaşlar bana yardım edecek biri yokmu?

bengeldim
25-07-2011, 02:33

okuldan kayıt sildirip iki yıl tecil hakkı 4 yıl aöf okuyanlar için değil mi ? yani 2 yıllık aöf okuyunlara böyle bir hak olmadığını okumuşdum.

bu arada kendi soruma geçiyim 4 yıllık aöf okuyorum ve birinci sınıftayım kaydımı silip 2 yıllık myo okusam askerliğim tecil olurmu

emrahsezen
25-07-2011, 03:28
senin tecil hakkın olabiliyor.kaydını sildirip tekrardan kayır yaptırabilirsin.önlisans tercihleri içn 4 yıl lisans tecilleri için 7 yıl tecil hakkı vardır.

emrahsezen
25-07-2011, 03:29
ama benim sorum cevaplanmadı halen ne yapacağım bilmiyorum :(

alemdarsancak
12-08-2011, 15:34
ben diplomamaı aldım aralıkta gitmek istiyorum memlekete gidicem orda bu ay muayene olmak istiyroum yani muayene olduktan sona aralıkta gidebilirmiyim yoksa hemen sevk ederlermi

feratt
12-08-2011, 15:54
ben diplomamaı aldım aralıkta gitmek istiyorum memlekete gidicem orda bu ay muayene olmak istiyroum yani muayene olduktan sona aralıkta gidebilirmiyim yoksa hemen sevk ederlermi

gidebilirsin.

islex
25-08-2011, 02:03
benim tecilim ocak 2012 de bitiyor açıköğretimde de 2 sene üst üste kaldım ben ağustosdaki yerleştrmelerde başka bir açıköğretim bölümüne yerleşirsem tecil hakkım olur mu? yani o zamana kadar kaçak dolaştıkdan sora yerleşsem tecil edilir mi askerliğim?

feratt
25-08-2011, 11:17
benim tecilim ocak 2012 de bitiyor açıköğretimde de 2 sene üst üste kaldım ben ağustosdaki yerleştrmelerde başka bir açıköğretim bölümüne yerleşirsem tecil hakkım olur mu? yani o zamana kadar kaçak dolaştıkdan sora yerleşsem tecil edilir mi askerliğim?

yerleşemeyebilirsin çünkü aöf kayıt sırasında tecil belgesi ister senden.

islex
26-08-2011, 00:00
peki ben dike geçiş yaparken tecil ettirdim 2 sene kaydı sildirip yeniden tecil ettirebilirmiyim?

Adios
31-08-2011, 21:12
Selam arkadaşlar, bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Durumum biraz kritik!

82 ocak doğumluyum.
Bu sene aöf deki 7. senem ve 4.sınıftaki ilk senem. Geçmem gereken 6 ders var fakat işim gereği çalışamadım ve kalma ihtimalim var bu senede.

*Bu durumda önümüzdeki sene kalan derslerimi bitirip askerliğimi kısa dönem olarak yapma olasılığım nedir?

*31 ekim diye bir tarih var, bu tarihten önce askerlik şubesine gitmelimiyim?

*2012 ocak ta 29 yaşımı doldurmuş olacağım, bu durumda ben 29 yaş haddini geçtiğimiz 2011 ocakta mı yoksa 2012 ocakta mı doldurmuş oluyorum?

*Eğer bu sene okulu bitiremez ve bakaya durumuna düşersem veya yoklama yaptırıp okulu bitirme tarihimden ileri ki bir süreye celp alırsam, okul ilişkimi kesermi yoksa her iki durumdada okuldaki 8. senemi okuyup okulumu bitirebilir miyim?

Arkadaşlar yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Adios
31-08-2011, 21:13
İki kere sınıfta kaldığınız takdirde ve eğer okula devam ederseniz tekrar birinci sınıfı okuyorsunuz ancak okul öğrencilik hizmetleri bitmiştir diye askeriyeye belge gönderdiği için tecil şansınız kalmıyor sizi direk kaçak sayıp askere davet ediyorlar..ancak okuldan ilişiğinizi keser iptal kağıdıyla askeriyeye giderseniz yaşınız eğer 29 yaşını aşmıyor ise size 2 yıl tecil hakkı tanınıyor.tabii bu işlemi daha önce yapmadıysanız.ayrıca bu sene tekrar aöf yi tercih edeceksiniz aynı bölümü seçemiyorsunuz.seçtiğiniz takdirde yine teciliniz bitiyor ve askere davet ediliyorsunuz...yaş sınırı yok tabbiiki daha önceden kaçak sayılmadıysanız..(ornek;ben 1982 doğumluyum daha önceden iki yıllık okuyup ikinci sınıfta bırakmıştım..daha sonra aöf yazıldım.1.sınıfta iki sene üst üste kaldım okulumu iptal edip 2 sene tecil yazdılar..2008 oss ye girip tekrar bir üniversite kazanıcam..)

son bilgi olarakta şimdi okula başladınız fakat 1. 2. 3. 4. sınıfta herhangi bir şekilde yaşınız 29 olmuş veya aşmış ise okulunuz donduruluyor ve askere gitmek zorunda kalıyorsunuz..

Selam arkadaşlar, bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Durumum biraz kritik!

82 ocak doğumluyum.
Bu sene aöf deki 7. senem ve 4.sınıftaki ilk senem. Geçmem gereken 6 ders var fakat işim gereği çalışamadım ve kalma ihtimalim var bu senede.

*Bu durumda önümüzdeki sene kalan derslerimi bitirip askerliğimi kısa dönem olarak yapma olasılığım nedir?

*31 ekim diye bir tarih var, bu tarihten önce askerlik şubesine gitmelimiyim?

*2012 ocak ta 29 yaşımı doldurmuş olacağım, bu durumda ben 29 yaş haddini geçtiğimiz 2011 ocakta mı yoksa 2012 ocakta mı doldurmuş oluyorum?

*Eğer bu sene okulu bitiremez ve bakaya durumuna düşersem veya yoklama yaptırıp okulu bitirme tarihimden ileri ki bir süreye celp alırsam, okul ilişkimi kesermi yoksa her iki durumdada okuldaki 8. senemi okuyup okulumu bitirebilir miyim?

Arkadaşlar yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

feratt
02-09-2011, 11:54
selam, 8.senen olması okulun öğrencilik haklarından yoksun kalırsın buna karşım öğrenciliğin devam eder, yalnız askerliğin tecil edeilmeyeceği için kaçak sayılırsın, bu risk tabikide bu riski alıp önümüzdeki hazirana kadar kaçak dolaşıp haziranda sınavları verip mezun olabilirsin.

aofson
05-09-2011, 11:31
Merhabalar,

1987 doğumluyum. 2007 yılında marmara myo'dan mezun oldum. sonra dikey geçişten devam niteliğinde aöf işletme bölümüne geçtim. tabii intibak zamanı bildiğim kadarıyla öğrenci sayılmadığımdan askerliğimi 2 senelik tecil ettirdim. Bu tecil, myo mezuniyetimin bana sunduğu 2 yıllık hak idi. çünkü diplomamın fotokopisini vermiştim bu işlemler için.

İntibaktayken bir sene kaldım. Daha sonra 3. sınıfa geçtim. Bundan sonraki süreçte tecil işlemlerim aöf tarafından yapıldı.

Şu an son sınıftayım ve bu hafta sonu 2 dersten büte gireceğim. alacağım cevaba göre stratejik olarak ya mezun olacağım ya da kalacağım.

Şimdi sorum şu, şayet mezun olursam kaç sene tecil hakkım oluyor/veya oluyor mu?
tecil edemezsem kalarak mı tecil etmem daha mantıklı olur yoksa mezun olup yeni bir bölüme kayıt yaptırmak mı?

Askerlik süresinin kısa dönemler için 3 ay olma gibi bir ihtimali var o yüzden hemen gitmek istemiyorum.

Biraz karışık oldu ama umarım derdimi izah edebilmişimdir.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

semican
07-09-2011, 15:13
Arkadaşlar 89 doğumluyum 2008 yılında aöf'ye 3.sınıftan kayıt yaptırdım 3.sınıfı direk geçtim ve geçen sene 4.sınıfta kaldım bu senede son 4 dersim kaldım eğerki dersleri veremezsem tecil hakkım sona erer mi?

tecilimi uzatmak için ne yapmam gerekir?

kaydımı sildiremem çünkü son 4 dersim kaldı :(

feratt
07-09-2011, 17:33
Arkadaşlar 89 doğumluyum 2008 yılında aöf'ye 3.sınıftan kayıt yaptırdım 3.sınıfı direk geçtim ve geçen sene 4.sınıfta kaldım bu senede son 4 dersim kaldım eğerki dersleri veremezsem tecil hakkım sona erer mi?

tecilimi uzatmak için ne yapmam gerekir?

kaydımı sildiremem çünkü son 4 dersim kaldı :(

ermez kardeşim rahat ol.

Katalan
07-09-2011, 18:07
90 doğumluyum geçen sene 2.sınıfta kaldım bu sene bütünlemeye kaldım,eğer ki yine geçemezsem tecil hakkım sona erer mi yoksa harcı yatırırsam 2.sınıfa devam edebilir miyim..

feratt
07-09-2011, 18:22
90 doğumluyum geçen sene 2.sınıfta kaldım bu sene bütünlemeye kaldım,eğer ki yine geçemezsem tecil hakkım sona erer mi yoksa harcı yatırırsam 2.sınıfa devam edebilir miyim..

bu sene de kalırsan askerliğin tecil edilmez.

canboran
08-09-2011, 15:45
Merhaba arkadaşlar ben 88 doğumluyum.Açıköğretim 2.sınıfta okuyorum eğer bütünleme sınavlarını geçemezsem bu sene 2. kez üst üste kalmış olacağım.

2 sene üst üste kalanların tecil hakları olmuyor yalnız ben şuanda 2 yıllık bir üniversitede okuyorum.Bu sene 2 ye geçtim.Eğer açıköğretim üniversitesinden kalırsam okuduğum 2 yıllık üniversite sayesinde tecil hakkım olur mu?Yardımcı olursanız sevinirim.

feratt
08-09-2011, 16:35
Merhaba arkadaşlar ben 88 doğumluyum.Açıköğretim 2.sınıfta okuyorum eğer bütünleme sınavlarını geçemezsem bu sene 2. kez üst üste kalmış olacağım.

2 sene üst üste kalanların tecil hakları olmuyor yalnız ben şuanda 2 yıllık bir üniversitede okuyorum.Bu sene 2 ye geçtim.Eğer açıköğretim üniversitesinden kalırsam okuduğum 2 yıllık üniversite sayesinde tecil hakkım olur mu?Yardımcı olursanız sevinirim.

selam, okullar ayrı olduğu için tecilin devam eder diye düşünüyorum fakat kendi okulunla da görüş bunu sor yardımcı olurlar.

metoksk
14-09-2011, 13:04
bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum, şimdi ben 1.sınıfta üst üste 2 kez kalmıştım,sonra büroya gidip öğrenci durum belgesini götürdüm yine tecil ettiler ve o sene birinci sınıfı bitirdim bu sene 2.sınıftaki ilk senemde 3 dersten sınıf tekrarı gibi gözüküyor,bişey yapmam gerekirmi acaba

combomaster
14-09-2011, 16:11
Merhaba Arkadaşlar

Ben 2004 Senesinde Ankara Univ 2 yıllık myo dan mezun oldum.O sene oss ye girip aof kamu yonetimine girdim.2 ci sınıfta 2 sene ust uste kalarak 2008 senesinde askerligimi 2 sene tecil ettirerek dikey gecis yaptım...

Suan 3 sınıfta 4 dersten sınava girdim ve sadece 1 tanesinden gectim butunlemede 3 dersten kaldım 2 sene üst üste.

Tecilim 31 ekim 2011 de bitiyor..Ben okuluma devam edip bitirmek istiyorum.

1984 dogumluyum herhangi bir tecil hakkım bulunuyormu kendim gidip 1 sene tecil ettirebiliyormuyum okuldan bagımsız olarak ?

Cratos
14-09-2011, 21:03
arkadaşlar ben 2 yıllık MYO mezunu olduktan sonra Açıköğretime 3 ten kayıt yaptırdım o sene sınavlara girmedim kaldım daha sonraki kayıt döneminde eski kaydı sildirip aynı bölüme yeni kayıt yaptırdım yine kaldım bu durumda tecilim yanıyomu yaş 25 ve yanıyorsa bu seneye dgs ile 4 yıllığa geçersem tecil şansım olurmu teşekkürler...

feratt
15-09-2011, 11:30
Merhaba Arkadaşlar

Ben 2004 Senesinde Ankara Univ 2 yıllık myo dan mezun oldum.O sene oss ye girip aof kamu yonetimine girdim.2 ci sınıfta 2 sene ust uste kalarak 2008 senesinde askerligimi 2 sene tecil ettirerek dikey gecis yaptım...

Suan 3 sınıfta 4 dersten sınava girdim ve sadece 1 tanesinden gectim butunlemede 3 dersten kaldım 2 sene üst üste.

Tecilim 31 ekim 2011 de bitiyor..Ben okuluma devam edip bitirmek istiyorum.

1984 dogumluyum herhangi bir tecil hakkım bulunuyormu kendim gidip 1 sene tecil ettirebiliyormuyum okuldan bagımsız olarak ?
şuanki düzenlemede öyle bir seçenek yok maalesef.

burkion
15-09-2011, 11:54
Merhaba Arkadaşlar,
Sizlere bir konuda danışmak istiyorum.
Açıköğretim 4 yıllık işletme mezunu oluyorum. Hiç kalmadım. Askerlikte malumunuz tecilli ve ben bu tecili uzatmak istiyorum.

Bunun için askeriye ye mi başvuruyoruz yada aöf bizim yerimize uzatıyor mu ?

Konuyla ilgili bilgilerinizi rica ediyorum.

teşekkürler.

feratt
15-09-2011, 13:17
Merhaba Arkadaşlar,
Sizlere bir konuda danışmak istiyorum.
Açıköğretim 4 yıllık işletme mezunu oluyorum. Hiç kalmadım. Askerlikte malumunuz tecilli ve ben bu tecili uzatmak istiyorum.

Bunun için askeriye ye mi başvuruyoruz yada aöf bizim yerimize uzatıyor mu ?

Konuyla ilgili bilgilerinizi rica ediyorum.

teşekkürler.

mezun olduktan sonra askerlik şubeleri yapıyor işlemlerini.

çelik12
15-09-2011, 13:58

peki yaş sınırı önemli değil mi?
mesela 4 yıllık mezun olabilirsin fakat yasın 29 ise yine tecil yapıyolar mı?

feratt
15-09-2011, 14:09
peki yaş sınırı önemli değil mi?
mesela 4 yıllık mezun olabilirsin fakat yasın 29 ise yine tecil yapıyolar mı?

mezun olduktan sonra yaş önemli değil tecil hakkın var.

combomaster
15-09-2011, 14:59
şuanki düzenlemede öyle bir seçenek yok maalesef.

Tesekkurler cevap için.Ocak ayı içerisinde sube ye gidip askere gitmek istiyorum deyip kasım 2012 celb donemi tercih diye belirtip 2 sınava girme gibi bi olay yapacaklarını soylediler.Bende final ve butten dersleri temizlerim sorun ortadan kalkar..Böyle bir yol varmıs bu yolu kullanacagım.

burkion
15-09-2011, 15:21

Cevap için teşekkürler. Yani şunu öğrenmek istiyorum.

4 yılda bitirdim üniversiteyi. Askere gitmek te istemiyorum. Diplomayı aldıktan sonra uzatmak için biz şubeye gidip başvuracağız. Yoksa otomatik olarak tecilli mi sayılıyorsun.

Ve bu işlemleri diplomayı aldıktan sonra mı yapıyoruz ?

Diploma almaya yaklaşık 1 ay kadar var. Aklımdaki soru işaretlerine yanıt almak için yazıyorum. Aceleciliğimi mazur görün

teşekkürler.

feratt
15-09-2011, 15:26
Cevap için teşekkürler. Yani şunu öğrenmek istiyorum.

4 yılda bitirdim üniversiteyi. Askere gitmek te istemiyorum. Diplomayı aldıktan sonra uzatmak için biz şubeye gidip başvuracağız. Yoksa otomatik olarak tecilli mi sayılıyorsun.

Ve bu işlemleri diplomayı aldıktan sonra mı yapıyoruz ?

Diploma almaya yaklaşık 1 ay kadar var. Aklımdaki soru işaretlerine yanıt almak için yazıyorum. Aceleciliğimi mazur görün

teşekkürler.

yo yo önemli değil.
otomatik tecilli olmazsın bizzat askerlik şubesine gidip tecilini yaptırman gerekli, bunun yanında diplomanı da alman gerekli.

emrahsezen
01-10-2011, 02:57
arkadaşlar bir sorum olacak durum acil...beni detaylı bir şekilde bilgilendirirseniz sevinirim...:(
benim tecil hakkım bitti...yoklama kaçağıyım...2 sene aöf de ust uste kaldım...artı 1 sene dondurdum...1 sene sonra kaydı yeniledim...fakat bu süreclerde askeriyeye hiç ugramadım...1 ay once ugradığımda bana 2 sene olan tecil hakkını kullanmıs oldun...kasıma kadar muayene olmazsan kasım 2'sinde askersin dediler...lakin kaydını sildirip muayene olur isen ocagın 2'sine kadar olan tecil hakkını kullanabilirsin dediler...şimdi benim ne yapmam gerekiyor...işimi yeni buldum pat diye gidersem birdaha bu ise geri donemem...su an aöf kayıtlarımı kontrol ettiğimde 3. senem ama 1.sınıf bu sene 4.sene 1.sınıf olacak yine biliyorum kacsam bile kayıt yaptıramam...ama bu sene sınıfı gecsem sonra askeriyeye gitsem tecil hakkım olurmu?bana bir akıl verin lütfen yardımlarınızı bekliyorum arkadaslar.. :(::(

feratt
01-10-2011, 12:57
emrah senin olay çok uzamış artık kaydını sildirip tecil edebilirsen yap zaten kaybettiğin yıl yok hala 1 desin, sonra tekrar kayıt yaptır derim ben.

fatihist
01-10-2011, 13:48
Merhaba arkadaşlar. Durumumu açık bir şekilde yazmaya çalışacağım umarım yardımcı olabilirsiniz.

AÖF önlisans öğrencisiyim ve 1. sınıfta iki kez kaldım. Ardından askerlik kağıdım geldi bende AÖF'den bir yazı alıp askerlik şubesine postaladım. Daha sonra askerlik şubesinden bir sene kadar sonra bir yazı daha geldi ve öğrenci ertelemeniz 20/10/2008 tarihinden sona erdiğinden son yoklamanızı yaptırmak üzere.... yazıyordu. Bundan sonra herhangi bir işlem yapmadım ve önlisans öğrenimim yeni bitti :). Muhtemelen bu tarihten(2008) sonra yoklama kaçağı olarak gözüküyorumdur.

Şimdi benim sormak istediğim ben şu an dikey geçiş ile 3. sınıfa kayıt yaptırırsam(yanlış bilmiyorsam 29 yaşını doldurmadığım için AÖF benden askerlik durum belgesi istemeycektir) Yeniden tecil hakkı elde edermiyim? 3. sınıfa kayıt yaptırıpta evraklarla beraber şubeye gittiğimde askerlik şubesi bana 2008'den bu yana nerdeydin diye sorar mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

uugguur
01-10-2011, 15:35
tecil hakkım 2011 şubatta doluyo tecil etmem için 2011 ekim kadar zaman olması gerikiyo bu zaman aralıgında noluyo ve şubeye gittiğimde tecil ederlermi yoksa askeremi alırlar

emrahsezen
02-10-2011, 03:19
feratt ben gittim fakat tecil hakkım olmadıgını soylediler...su sıralar muayane olur isem en fazla ocagın 2 sıne kadar tecil ettirebilirmisim..kaydımı sildirsem muayane olsam ocaga kadar tecili alsam ocaktan sonrada oss sınav zamanına kadar kacsam sonra oss ye gırsem o kagıtla askeriyey gitsem tecil alabilirmiyim acaba....

feratt
02-10-2011, 16:42
feratt ben gittim fakat tecil hakkım olmadıgını soylediler...su sıralar muayane olur isem en fazla ocagın 2 sıne kadar tecil ettirebilirmisim..kaydımı sildirsem muayane olsam ocaga kadar tecili alsam ocaktan sonrada oss sınav zamanına kadar kacsam sonra oss ye gırsem o kagıtla askeriyey gitsem tecil alabilirmiyim acaba....

alamazsın çünkü senden herhangi bir okula kayıt olduğuna dair bi evrak isterler.

fatihist
03-10-2011, 17:15
Merhaba arkadaşlar. Durumumu açık bir şekilde yazmaya çalışacağım umarım yardımcı olabilirsiniz.

AÖF önlisans öğrencisiyim ve 1. sınıfta iki kez kaldım. Ardından askerlik kağıdım geldi bende AÖF'den bir yazı alıp askerlik şubesine postaladım. Daha sonra askerlik şubesinden bir sene kadar sonra bir yazı daha geldi ve öğrenci ertelemeniz 20/10/2008 tarihinden sona erdiğinden son yoklamanızı yaptırmak üzere.... yazıyordu. Bundan sonra herhangi bir işlem yapmadım ve önlisans öğrenimim yeni bitti :). Muhtemelen bu tarihten(2008) sonra yoklama kaçağı olarak gözüküyorumdur.

Şimdi benim sormak istediğim ben şu an dikey geçiş ile 3. sınıfa kayıt yaptırırsam(yanlış bilmiyorsam 29 yaşını doldurmadığım için AÖF benden askerlik durum belgesi istemeycektir) Yeniden tecil hakkı elde edermiyim? 3. sınıfa kayıt yaptırıpta evraklarla beraber şubeye gittiğimde askerlik şubesi bana 2008'den bu yana nerdeydin diye sorar mı?

Benim Duruma cevap verebilecek olan yok mu?

Ayrıca şunuda ilave edeyim; AÖF Bürosu kamu.turkiye.gov.tr adresinden yaşı 29'u geçmeyen adaylarında bilgilerini kontrol ediyor mu?

erkndnmz
03-10-2011, 17:48
ÖĞRENİM DURUMU

DÖNEM SINIF YIL AÇIKLAMA
2007-2008 1 1 3 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2008-2009 1 2 2 DERSTEN BORÇLU GEÇTİ
2009-2010 2 1 4 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2010-2011 2 2 1 DERSTEN KALDI

aöf 4 yıllık işletme ögrensiciyim,2. sınıftan tüm dersleri verdim fakat 1. sınıftan kalan hukuk dersini veremedim,2. sınıfta ise 2. senem olcak tek ders oldugu için 3.sınıfa geçemiyorum bu durumda , 31 ekim 2011 de tecilim bitiyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.

erkndnmz
03-10-2011, 17:49
ÖĞRENİM DURUMU

DÖNEM SINIF YIL AÇIKLAMA
2007-2008 1 1 3 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2008-2009 1 2 2 DERSTEN BORÇLU GEÇTİ
2009-2010 2 1 4 DERSTEN BULUNDUĞU SINIFI TEKRAR
2010-2011 2 2 1 DERSTEN KALDI

aöf 4 yıllık işletme ögrensiciyim,2. sınıftan tüm dersleri verdim fakat 1. sınıftan kalan hukuk dersini veremedim,2. sınıfta ise 2. senem olcak tek ders oldugu için 3.sınıfa geçemiyorum bu durumda , 31 ekim 2011 de tecilim bitiyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.

emrahsezen
03-10-2011, 19:37
alamazsın çünkü senden herhangi bir okula kayıt olduğuna dair bi evrak isterler.

ben bugun bir subeyi aradım bana bu ay içerisinde muayane olur isen sene sonuna kadar tecil alırsın dediler.bunun dogruluk payı nekadardır ferhatt..

feratt
05-10-2011, 16:22
ben bugun bir subeyi aradım bana bu ay içerisinde muayane olur isen sene sonuna kadar tecil alırsın dediler.bunun dogruluk payı nekadardır ferhatt..

doğrudur ama sana sene sonuna kadar tecilli olmam yarıyor mu

fatihist
05-10-2011, 19:05
feratt kardeşim bi önceki sayafa benim de bi sorum var konu hakkında bilgin var mı acaba?

feratt
05-10-2011, 20:17

okula kayıt yaptırdıktan sonra sıkıntı olacağını düşünmüyorum kardeşim

karadagg
05-10-2011, 20:31

aynen benim durumumda böle ben kamu 2. sınıfı geçtim önlisans alacagım ve onla lisans tamamlama ile, işletme bölümüne gececegim ama 31 ekimde gittiğimde görevli 25 yaşında olduğum halde benim durumumu netten ögrenirse ve belge isterse diye tırsıyorum esasta istememesi lazım çünki 29 yaşında ve büyükler için geçerlidir yazıyor şartlarda eger isterlerse askeriyede sorun çıkacak diye korkuyorum ve yoklama kaçagı durumundaymışım 1 ay önce aradıgımda tanıdıklar lisans tamamlama yaparsan yırtarsın dedi ama bakalım hayırlısı...

emrahsezen
06-10-2011, 22:32
doğrudur ama sana sene sonuna kadar tecilli olmam yarıyor mu

doğrudur yaramıyor ferhatt bana bu seneki öss sınavına kadar verilse yeter..ama pek zannetmiyorum vereceklerini bilemiyorum ne yapacağım feratt..

feratt
07-10-2011, 11:37
doğrudur yaramıyor ferhatt bana bu seneki öss sınavına kadar verilse yeter..ama pek zannetmiyorum vereceklerini bilemiyorum ne yapacağım feratt..

aslında yapacak hiçbir şeyin kalmamış, bu sene de kaçak kalsan son bi şans olur sana.

emrahsezen
09-10-2011, 00:01
aslında yapacak hiçbir şeyin kalmamış, bu sene de kaçak kalsan son bi şans olur sana.

son bir sans derken ferat ben bu ayın sonuna kadar muayenegidimmi ferat?bana ne yapmamı tavsiye edersin?durumumu biliyorsun...

osebu
09-10-2011, 04:15
arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.. benim ağustos 2012 tecil bitiyo lisans mezunuyum ama bana 1 sene daha lazım tecil için acaba açıköğretime yazılsam tecil ettirebilirmiyim ya da bi yol var mı tecil için şimdiden teşekkürler

shadows
09-10-2011, 12:55
arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.. benim ağustos 2012 tecil bitiyo lisans mezunuyum ama bana 1 sene daha lazım tecil için acaba açıköğretime yazılsam tecil ettirebilirmiyim ya da bi yol var mı tecil için şimdiden teşekkürler

İkinci üniversite olarak kayıt yaptırırsanız tekrar tecil hakkından yararlanablirsiniz
Ya da kullanmadıysanız 2 kere normal olarak tecil ettirme şansınız var onu kullanabilirsiniz

osebu
10-10-2011, 05:11
hocam teşekkürler gerçekten faydalı bi sayfanız var.. benim durumum ben mezun oldum şu an tecil hakkımı kullanıyom 2012 ağustosta bitiyo ama 2013 yılında yurtdışında olma ihtimalim var kaçakta olmak istemiyorum 2 yıllık açıköğretim fak başvursam tecil etme imkanım doğar mı ..

orhande
14-10-2011, 00:38
hocam teşekkürler gerçekten faydalı bi sayfanız var.. benim durumum ben mezun oldum şu an tecil hakkımı kullanıyom 2012 ağustosta bitiyo ama 2013 yılında yurtdışında olma ihtimalim var kaçakta olmak istemiyorum 2 yıllık açıköğretim fak başvursam tecil etme imkanım doğar mı ..

Okul okuduğunuz sürece ve 2 yıl üst üste sınıfta kalmadığınız sürece tecil hakkınız vardır...

Ayrıntılı bilgiyi AÖF Büroya telefon ederek alabilirsiniz, 444 10 26

mourinho
19-10-2011, 07:18
selam arkadaşlar ...

1.sorum: aöf iktisat işletme fakültesi bölümünde nederseniz artık bu bölümde okumaktaydım malesef 2 sene üst üste kalıncaya kadar.tecil bozulduğu için , aöf den kaydımı sildirip 2 sene tecil yapmak istiyorum.bunun için aöf den kayıt sildirmek için belirli bi tarih yani son tarih zaman gün nederseniz artık böyle bi durum var mı ? varsa hangi gün tarih ? yoksa herhangi bi zaman da kaydımızı sildirebilirmiyiz.

2.sorum: forumda ki arkadaşlar yazmışlar askerlik tecil işlemi için son tarih 31 ekim diye.kıyamet de kopsa mecbur bu tarih de mi tecil işlemi yaptırmak şart yoksa oldu ki bi aksilik oldu olur ya hayat işte... 31 ekim de yapamadık tecil işlemini ama aöf den kaydımızı sildirsek bile 2 yıllık tecil yapamazmıyız kasım ayının ortasında falan mesela.

17 ağustos 1987 doğumluyum.29 yaş sınırı sıkıntım yok ve daha önce aöf den kayıt sildirip 2 yıllık tecil yaptırmadım.

yorumlarınızı , düşüncelerinizi bekliyorum arkadaşlar şimdiden herkese teşekkürler ...

redia1
01-11-2011, 03:00
ben 2 yıl üst üste kamu yönetimnde 1.sınıfta kaldım.bu yıl össye girmiştim övgün bi okul kazanmak için ama olmadı.ve aöfdeki kaydımı sildirdim.sonra ek yerleştirmeyle adalete kayıt oldum.benim askerlik durumum ne olur?yardımcı okulursanız sevinirim.

orhande
01-11-2011, 03:34
1.sorum: aöf iktisat işletme fakültesi bölümünde nederseniz artık bu bölümde okumaktaydım malesef 2 sene üst üste kalıncaya kadar.tecil bozulduğu için , aöf den kaydımı sildirip 2 sene tecil yapmak istiyorum.bunun için aöf den kayıt sildirmek için belirli bi tarih yani son tarih zaman gün nederseniz artık böyle bi durum var mı ? varsa hangi gün tarih ? yoksa herhangi bi zaman da kaydımızı sildirebilirmiyiz.[/QUOTE]

AÖF bürosuna giderek kaydınızı sildirebilirsiniz...

Kayıt sildirmek için;
a) Kaydını sildirmek istediğini açıkça belirten imzalı ve tarihli dilekçeyi,
b) Öğrenci kimlik kartını, AÖF bürosuna vermen gerekiyor.

2.sorum: forumda ki arkadaşlar yazmışlar askerlik tecil işlemi için son tarih 31 ekim diye.kıyamet de kopsa mecbur bu tarih de mi tecil işlemi yaptırmak şart yoksa oldu ki bi aksilik oldu olur ya hayat işte... 31 ekim de yapamadık tecil işlemini ama aöf den kaydımızı sildirsek bile 2 yıllık tecil yapamazmıyız kasım ayının ortasında falan mesela.

17 ağustos 1987 doğumluyum.29 yaş sınırı sıkıntım yok ve daha önce aöf den kayıt sildirip 2 yıllık tecil yaptırmadım.

Askerlik şubeleri genelde bu tarihler konusunda katı oluyor. O yüzden olsa da olur olmasada olur gibi bir yorum yanlış olur. En doğru bilgiyi askerlik şubenden alabilirsin. AÖF'den kaydını sildirirsen 2 yıl özel tecil hakkın bulunuyor. Fakat bu hakkını daha önce kullandıysan aynı gerekçe ile bir 2 yıl daha tecil olmayabilir, özel durumlar hariç...

ben 2 yıl üst üste kamu yönetimnde 1.sınıfta kaldım.bu yıl össye girmiştim övgün bi okul kazanmak için ama olmadı.ve aöfdeki kaydımı sildirdim.sonra ek yerleştirmeyle adalete kayıt oldum.benim askerlik durumum ne olur?yardımcı okulursanız sevinirim.

Tekrardan yeni kayıt olduğunuz için askerlik tecilinizde bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Fakat burada en yetkili merci askerlik şubesidir, orayada danışmanızı öneririm. Öbür türlü yoklama kaçağı vb. durumlara düşmeniz iyi olmaz, okul sırasında askerlikle canınız sıkılmasın birde. En önemlisi sınıfta kalmamaya çalışın...

sqqo31
03-11-2011, 03:54
slm arkadaşlar...
2008 de kayıt olduğum aöf halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden bu yıl mezun oldum
öğrendiğim kadarıyla dgs ile sınavsız direk 3.sınıf aöf işletme bölümüne kayıt yaptırablyorm
kayıt yaptırırken askerlik durum belgesi gerekicekmi, eğer bürodan böyle bir taleple karşılaşırsam askerlik şubesinden bu belgeyi almam için diploma vs götürmek zorundamym yoksa mezun oldğm için otomatik olarak tecilli gözüküyormuyum_??

orhande
03-11-2011, 03:59
slm arkadaşlar...
2008 de kayıt olduğum aöf halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden bu yıl mezun oldum
öğrendiğim kadarıyla dgs ile sınavsız direk 3.sınıf aöf işletme bölümüne kayıt yaptırablyorm
kayıt yaptırırken askerlik durum belgesi gerekicekmi, eğer bürodan böyle bir taleple karşılaşırsam askerlik şubesinden bu belgeyi almam için diploma vs götürmek zorundamym yoksa mezun oldğm için otomatik olarak tecilli gözüküyormuyum_??

Aksine mezun olduğunuz için tecilli gözükmezsiniz. AÖF'de 3. sınıfa başladıktan sonra tekrardan teciliniz aktif olacaktır... Askerlik şubesinde diploma isterler mi tam olarak bilemiyorum, her ihtimale karşı götürün isterseniz. Askerlik Durum Belgesi alacaksınız...

turkgenci
03-11-2011, 19:43
Kardeş aldığın sonucu buraya yazarsan sevinirim. Aynı durum bendede mevcut.

turkgenci
03-11-2011, 19:44
slm arkadaşlar...

Kardeş aldığın sonucu buraya yazarsan sevinirim. Aynı durum bendede mevcut.

turkgenci
03-11-2011, 19:48
slm arkadaşlar...

Aksine mezun olduğunuz için tecilli gözükmezsiniz. AÖF'de 3. sınıfa başladıktan sonra tekrardan teciliniz aktif olacaktır... Askerlik şubesinde diploma isterler mi tam olarak bilemiyorum, her ihtimale karşı götürün isterseniz. Askerlik Durum Belgesi alacaksınız...

Şimdi bizim askerlik durum belgesi almamız gerekiyor. Bu duruma göre okul bittiğinden tecilimizde yok. Dgs ile 3. sınıftan başlayacağız şubeye gittiğimizde bize asker kaçağı belgesi verirler sanırım, tecilimiz yok çünkü. Bu durumda tecil işlemini kendimiz şubeden yaptırıp durum belgesini öyle almamız gerekecek. Okul bittiğindede tecil hakkımız kalmayacak sanırım.

Eğer kendimiz tecil ettirmek durumunda kalırsak muayene söz konusu mu ? Bildiğim kadarıyla 31 Ekim de bitti tecil süresi.

orhande
03-11-2011, 20:14
Eğer kendimiz tecil ettirmek durumunda kalırsak muayene söz konusu mu ? Bildiğim kadarıyla 31 Ekim de bitti tecil süresi.

Evet, muayene olmak zorunda kalabilirsiniz...

En net bilgiyi "askerlik şubenizden" alabilirsiniz...

Kanuni_61
17-11-2011, 20:22
merhaba arkadaşlar bana yardımcı olursanız çok sevinirim
ben 2 yıllık önlisans okuduktan sonra açıköğretim işletmeye geçiş yaptım intibak dönemini geçemeyip 2sene üstüste kaldım. tecilim şubat 2012de bitiyor ne yapıp tecil süremi artırabilirim?

bir de askere gitmeden 2.üniversite okunabiliyormu öyle birşeyler duydum yani haziranda össye girip kazanırsam öğrencilik durumum devam mı eder?

orhande
17-11-2011, 20:31
merhaba arkadaşlar bana yardımcı olursanız çok sevinirim
ben 2 yıllık önlisans okuduktan sonra açıköğretim işletmeye geçiş yaptım intibak dönemini geçemeyip 2sene üstüste kaldım. tecilim şubat 2012de bitiyor ne yapıp tecil süremi artırabilirim?

bir de askere gitmeden 2.üniversite okunabiliyormu öyle birşeyler duydum yani haziranda össye girip kazanırsam öğrencilik durumum devam mı eder?

Hazırlık sınıfında 2 sene üst üste kaldıysanız askerliğiniz okul gerekçesiyle tecil edilmez.

İkinci üniversite kayıtları devam ediyor, aşağıdaki linki incelemeni tavsiye ederim.

http://aofkayit.anadolu.edu.tr/

Tekrardan ÖSS'ye girmen için Haziran ayından önce tecil süren doluyor. O arada asker kaçağı durumuna düşersin. Diğer türlü okul kaydını sildirip özel olarak 2 yıl tecil hakkın var onu kullanabilirsin...

Ama benim tavsiyem Askerlik Şubesi'ne git ve şu anda AÖF kaydımı sildirip, ikinci üniversite ile yeniden öğrenimime devam etsem tecil alabilir miyim diye iyice öğren. Öbür türlü, her kafadan bir ses çıkar ve doğru neticeye ulaşamazsın...

Tabi ikinci üniversite şartlarını da taşıman gerekiyor, şu anda İşletme Hazırlık öğrencisi olarak gözüküyorsun. Sanırım o kaydını sildirmen gerekiyor, o durumunuda AÖF bürona danışmanı tavsiye ederim. Büro irtibat numarası 444 10 26'dır...

Kanuni_61
17-11-2011, 20:56
Hazırlık sınıfında 2 sene üst üste kaldıysanız askerliğiniz okul gerekçesiyle tecil edilmez.

İkinci üniversite kayıtları devam ediyor, aşağıdaki linki incelemeni tavsiye ederim.

http://aofkayit.anadolu.edu.tr/

Tekrardan ÖSS'ye girmen için Haziran ayından önce tecil süren doluyor. O arada asker kaçağı durumuna düşersin. Diğer türlü okul kaydını sildirip özel olarak 2 yıl tecil hakkın var onu kullanabilirsin...

Ama benim tavsiyem Askerlik Şubesi'ne git ve şu anda AÖF kaydımı sildirip, ikinci üniversite ile yeniden öğrenimime devam etsem tecil alabilir miyim diye iyice öğren. Öbür türlü, her kafadan bir ses çıkar ve doğru neticeye ulaşamazsın...

Tabi ikinci üniversite şartlarını da taşıman gerekiyor, şu anda İşletme Hazırlık öğrencisi olarak gözüküyorsun. Sanırım o kaydını sildirmen gerekiyor, o durumunuda AÖF bürona danışmanı tavsiye ederim. Büro irtibat numarası 444 10 26'dır...

bu kadar çabuk cevap verdiğiniz için çoook teşekkür ederim

osebu
18-11-2011, 00:11
selam arkadaşlar net bi soru soracağım kafam karıştı kayıtlar hala devam ediyor ben lisans mezunuyum açıköğretime 2. üniversite olarak başvuracağım bu şekilde askerliğimi tecil edebilirmiyim???? bi de benim sayısal biraz zayıf hangi bölümü tavsiye edersiniz??? şimdiden teşekkürler

orhande
18-11-2011, 00:40
selam arkadaşlar net bi soru soracağım kafam karıştı kayıtlar hala devam ediyor ben lisans mezunuyum açıköğretime 2. üniversite olarak başvuracağım bu şekilde askerliğimi tecil edebilirmiyim???? bi de benim sayısal biraz zayıf hangi bölümü tavsiye edersiniz??? şimdiden teşekkürler

29 yaşına kadar öğrenim görebilir ve askerliğinizi tecil edebilirsiniz. Önemli olan 2 yıl üst üste sınıfta kalmamanızdır. Sayısal alanınız zayıfsa sözel bir bölüm tercih edebilirsiniz. İkinci üniversite kapsamında seçim şansınız fazla olabilir...

İkinci üniversite hakkında ayrıntılar ve kayıt işlemi aşağıdaki linktedir...
http://aofkayit.anadolu.edu.tr

osebu
21-11-2011, 05:12
orhande bu nedemek ben bi şey anlamadım : Askerlik kanununun 35.maddesinin c bendinde belirtilen “yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler.” hükmü gereğince herhangi bir yükseköğretim programından mezun olduktan sonra diğer bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran (ikinci üniversite) öğrencileri askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar. ben lisans mezunuyum tecil bitiyo benim açıköğretime ikinci üniv olarak kayıt olsam da tecil olmuyo mu demek bi şey anlamadım

orhande
21-11-2011, 13:07
orhande bu nedemek ben bi şey anlamadım : Askerlik kanununun 35.maddesinin c bendinde belirtilen “yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler.” hükmü gereğince herhangi bir yükseköğretim programından mezun olduktan sonra diğer bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran (ikinci üniversite) öğrencileri askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar. ben lisans mezunuyum tecil bitiyo benim açıköğretime ikinci üniv olarak kayıt olsam da tecil olmuyo mu demek bi şey anlamadım

Evet doğru anlamışsın, Hazırlık sınıfı ve İkinci Üniversite öğrencilerinin tecili olmuyor diye belirtmişler...

Ama bu "İkinci Üniversite"den kastı örgün okurken AÖF de okuyanlar mı yoksa mezun olupta devam edenleride kapsıyor mu iyi öğrenmek lazım. Öncelikle AÖF bürodan bilgi almanızı öneririm... Numarası 444 10 26 'dır...

"Dikey geçişle lisans öğrenimine hazırlık programına kayıt yaptıranlar ve ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

İkinci üniversiteye kayıtlı öğrencilerden, örgün öğretimdeki kaydını sildirip askerlik ile ilgili tecil işlemlerinin Fakültemizce yürütülmesini isteyen erkek öğrenciler, örgün öğretimdeki kaydının silindiğini gösteren belge ile askerlik şubelerinden alacakları “Askerlikle İlişiksiz” belgesini bir dilekçeye ekleyerek AÖF bürolarına vereceklerdir.

Askerlikle ilişiksiz belgesini AÖF bürosuna teslim eden öğrencilere “Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2)” hemen düzenlenerek verilecektir.
Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyenlere "Askere alınmasında fakültemizce sakınca yoktur." ibareli yazı düzenlenmekte olup öğrencilerimiz bu yazıyla kaydını sildirmeden askere gitme isteklerini askerlik şubelerine iletebilirler. "

Aşağıdaki kaynakta da belirtiyor...

http://www.anadolu.edu.tr/aos/buro/aof_buro_hizmet.aspx

eksen
28-11-2011, 04:16
Mart ayında eve zarf geldi bakaya olduguma dair neyse ögrenci belgesi alıp gittim şubeye hallettik bana görevli 2 sene üst üste kalmazsan 4 sene daha tecillisin dedi.Geçen gün kagıdı incelerken erteleme bitim tarihi 31 ekim 2011 görünüyor şimdi benim ne yapmam lazım arkadaşlar ?

orhande
28-11-2011, 04:38
Mart ayında eve zarf geldi bakaya olduguma dair neyse ögrenci belgesi alıp gittim şubeye hallettik bana görevli 2 sene üst üste kalmazsan 4 sene daha tecillisin dedi.Geçen gün kagıdı incelerken erteleme bitim tarihi 31 ekim 2011 görünüyor şimdi benim ne yapmam lazım arkadaşlar ?

Tarihte bir sıkıntı olmuş olabilir, kağıda göre süre geçtiği için en kısa zamanda askerlik şubesine gidip durumunuzu kontrol ettirin. Eğer telefon ile bilgi alabiliyorsanız, o yolu da deniyebilirsiniz...

doktor_doktor
01-12-2011, 05:17
arkadaslar simdi bu 2 yil ust uste kalmak tecilin bitimine neden oluyordu.ama bu yil kredili sistem geldi ben ikinci universite sosyoloji birinci sinif ogrencisiydim gectigimiz sene ve 4 tane dersten kaldim eski sisteme gore bu yil kaldigim dersleri tekrar etmem gerekiyordu.ama kredili sistemde bu guz donemi birinci siniftan sadece kaldigim 4 dersi aliyorum ikinci siniftan 3 derste alabiliyorum ve bahar donemi otomatikman ikinci sinif dersleriyle ogrenimime ikinci sinifta devam ediyor gozukuyorum.simdi ilk sorum bu sistemle otomatikman ikinci sinifa gecince bu yil sinifta kalsam 2 sene ust uste kalmis mi sayiliyorum?ikinci sorumda eger orgun ogretim tarzina gectiyse acikogretim kredili sistemle bu 2 yil ustuste sinifta kalma kurali hala gecerli mi?hic bir yerde yazilmamis bu ogrenip cevaplayan arkadas olursa cok sevinirim

canboran
03-12-2011, 19:37
Arkadaşlar ben bu sene 2. sınıfı 3. kez okuyacağım.Fakat aöf kayıt bilgilerimde askerlik durumum hala tecilli görünüyor.Bu askerliğimin hala tecilli olduğunu mu gösterir?

Birde diyelim 6-7 ay kaçak gezdim yazında 3. sınıfa geçtim, tecil hakkı kazanır mıyım tekrardan?Ben şu anda aö dışında 2 yıllık bir üniversitede okuyorum herkes diyorki seni askere çağırmaları imkansız ama ne bileyim işte.Askerlik şubesinede gitmeye çekiniyorum :D Geçende şehirler arası yolda seyahat ediyorum gece 12 de otobüs mola verdi.Bi baktım askerler otobüsden inenlerden kimlik topluyor.Bende telefonda konuşarak iniyodum istemediler benden.

Yanlış anlaşılmasın askerliğimi yapmak istiyorum ama 1 sene zamana ihtiyacım var bazı ailevi sebeplerden ötürü.Sizce askere çağrılma ihtimalim nedir?

orhande
03-12-2011, 19:47
arkadaslar simdi bu 2 yil ust uste kalmak tecilin bitimine neden oluyordu.ama bu yil kredili sistem geldi ben ikinci universite sosyoloji birinci sinif ogrencisiydim gectigimiz sene ve 4 tane dersten kaldim eski sisteme gore bu yil kaldigim dersleri tekrar etmem gerekiyordu.ama kredili sistemde bu guz donemi birinci siniftan sadece kaldigim 4 dersi aliyorum ikinci siniftan 3 derste alabiliyorum ve bahar donemi otomatikman ikinci sinif dersleriyle ogrenimime ikinci sinifta devam ediyor gozukuyorum.simdi ilk sorum bu sistemle otomatikman ikinci sinifa gecince bu yil sinifta kalsam 2 sene ust uste kalmis mi sayiliyorum?ikinci sorumda eger orgun ogretim tarzina gectiyse acikogretim kredili sistemle bu 2 yil ustuste sinifta kalma kurali hala gecerli mi?hic bir yerde yazilmamis bu ogrenip cevaplayan arkadas olursa cok sevinirim

"Milli Savunma Bakanlığı’nca Üniversitemize gön-derilen yazıda “1111 sayılı Askerlik Kanu-nu’nun 35/C maddesi gereğince, iki yıl üst üste aynı sınıfta kalanlar ile 29 yaşından bü-yük öğrencilerin askerlikleri ertelenmemekte-dir.

Ancak, okula kayıt yaptıran ve askerlik erteleme hakkı bulunmayanlardan silahaltına alınanların, kanuni izinlerine mahsuben sına-va girebilmeleri için yeteri kadar izin verilmek-tedir.” denilmektedir.

Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı erkek öğrencilerden, askerliğini yapmayanların yukarıdaki uyarıya göre öğrenim-lerini planlamaları yararına olacaktır. Bu kap-samda 29 yaşından büyük erkek öğrencilerimize Askerlik Kanunu gereğince öğrenci durum belge-si verilememektedir."

Arkadaşlar ben bu sene 2. sınıfı 3. kez okuyacağım.Fakat aöf kayıt bilgilerimde askerlik durumum hala tecilli görünüyor.Bu askerliğimin hala tecilli olduğunu mu gösterir?

Birde diyelim 6-7 ay kaçak gezdim yazında 3. sınıfa geçtim, tecil hakkı kazanır mıyım tekrardan?Ben şu anda aö dışında 2 yıllık bir üniversitede okuyorum herkes diyorki seni askere çağırmaları imkansız ama ne bileyim işte.Askerlik şubesinede gitmeye çekiniyorum :D Geçende şehirler arası yolda seyahat ediyorum gece 12 de otobüs mola verdi.Bi baktım askerler otobüsden inenlerden kimlik topluyor.Bende telefonda konuşarak iniyodum istemediler benden.

Yanlış anlaşılmasın askerliğimi yapmak istiyorum ama 1 sene zamana ihtiyacım var bazı ailevi sebeplerden ötürü.Sizce askere çağrılma ihtimalim nedir?

AÖF'de TECİLLİ görünmeniz önemli değil, önemli olan ASKERLİK ŞUBESİ'nde TECİLLİ gözükmenizdir. Bazen AÖF ve Askeriye arasında iletişim kopukluğu olabiliyor ve bazı öğrenciler gözden kaçabiliyor. Daha sonrasında bu kişiler YOKLAMA KAÇAĞI yada ASKER KAÇAĞI durumuna düşebiliyorlar. O açıdan askerlik ile ilgili durumunuzu öncelikle ASKERLİK ŞUBENİZDEN halletmelisiniz. Aksi durumda mahkemelerle uğraşırsınız...

Sizin durumunuza gelince İKİ SENE ÜST ÜSTE sınıfta kaldıysanız ASKERLİĞİNİZİN TECİL EDİLMEMESİ gerekiyordu. Başka bir durum cereyan etmiş olabilir. Askerlik Şubeniz ile irtibata geçerseniz daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz...

eerkinn
22-12-2011, 19:03
selamlar. ben önlisans olarak 2 yıl tecil hakkımı kullandım ve aof hazırlık programına kayıt oldum. lisans mezunu olarak tecil hakkım varmı

orhande
22-12-2011, 21:05
selamlar. ben önlisans olarak 2 yıl tecil hakkımı kullandım ve aof hazırlık programına kayıt oldum. lisans mezunu olarak tecil hakkım varmı

HAZIRLIK SINIFI'nda askerlik tecil işlemi yapılmaz...

Onun dışında tecil edebilirsiniz...

eerkinn
23-12-2011, 15:04
HAZIRLIK SINIFI'nda askerlik tecil işlemi yapılmaz...

Onun dışında tecil edebilirsiniz...

sanırım bi yanlış anlama oldu . hazırlık sınıfına kayıt için 2 yıl tecil hakkımı kullandım bu sene 4 yıllık işletme bitiyor. mezun olduktan sonra tecil hakkım varmı

orhande
23-12-2011, 16:33
sanırım bi yanlış anlama oldu . hazırlık sınıfına kayıt için 2 yıl tecil hakkımı kullandım bu sene 4 yıllık işletme bitiyor. mezun olduktan sonra tecil hakkım varmı

Okul gerekçesiyle TECİL ETTİYSENİZ, mezun olduktan sonra 2 yıl özel tecil hakkınız vardır. Kullanmadıysanız o hakkınızı elde edebilirsiniz...

yvznlgn
02-01-2012, 00:55
ya ben bişey duydum..acaba doğrumu lütfen cvp verin..ben 2008 affıyla okula geri döndüm şmdi 3 teyim ama kaldm bu sene..fakat bize yani afla gelenlere tecil verilmeme durumu varmıs öyle dendi bana..başka duyan var mı bunu..

sound124
08-03-2012, 00:51
arkadaşlar benimde bir durum var kafam allak bullak şimdi 29 yaşına kadar okuma hakkıı var bunu biliyoruz.gelelim benim duruma
26 yaşında 7.senem okulda 4.sınıftayım ekim sonuna kadar tecilim var peki ya bir ders kalırsa ne olacak. 7 sene dolduğu için öğrenci hakkı bitiyor. askerlik tecilide kalkıyor. gidip 1 yıl felan erteletebilirmiyim askerliği yoksa geçici muhafiyet varmı özellikle 2547 SAYILI KANUN MADDE:44 e göre yoksa askerlik şubesine gidersem hadi muayene olda seni sevlk edelimmi denir yoksa yoklama kaçağı pozisyonunamı düşeriz bilmiyorum bilgisi olanlar lütfen paylaşırsa sevinirim

orhande
08-03-2012, 01:11
arkadaşlar benimde bir durum var kafam allak bullak şimdi 29 yaşına kadar okuma hakkıı var bunu biliyoruz.gelelim benim duruma
26 yaşında 7.senem okulda 4.sınıftayım ekim sonuna kadar tecilim var peki ya bir ders kalırsa ne olacak. 7 sene dolduğu için öğrenci hakkı bitiyor. askerlik tecilide kalkıyor. gidip 1 yıl felan erteletebilirmiyim askerliği yoksa geçici muhafiyet varmı özellikle 2547 SAYILI KANUN MADDE:44 e göre yoksa askerlik şubesine gidersem hadi muayene olda seni sevlk edelimmi denir yoksa yoklama kaçağı pozisyonunamı düşeriz bilmiyorum bilgisi olanlar lütfen paylaşırsa sevinirim

Teciliniz bittikten sonraki dönemde yoklamanızı yaptırmazsanız "kaçak" durumuna düşersiniz. Fakat TECİL bitince hadi hemen askere gibi bir durum söz konusu olmaz. Eğer ki EĞİTİM gerekçesiyle TECİL hakkınız artık kalmıyorsa OKUL kaydınızı sildirip 2 yıl özel tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

Siz SON sınıfta olduğunuz için böyle bir durum doğal olarak istemeyeceksiniz. Askerlikle ilgili yeni kanun tasarısı var gündemde bu nezaman yürürlüğe girer belli değil. Sana tavsiyem TECİL günün geçmeden bağlı olduğun ASKERLİK ŞUBESİ'ne gidip durumunu izah edip NET OLARAK öğrenmendir. Yanlış bilgilendirmek istemeyiz...

ismailsahin4288
09-03-2012, 19:16
iyi günler arkadaşlar.ben 2014 ekim ayına kadar tecilliyim.bu sene aöf işletme 4 bitiyor.ama ben 2014ten sonrada 2017ye kadar askerligi düşünmüyorum.seneye yani 2013te ikinci bi aöf 2 veya 4 yıllık okusam askerligim tecil olurmu yoksa örgünmü okumalıyım illa.ilk okudugum aöfde dikey gecişle gectm zaten 2 yıl örgün okudum.biraz karışık oldu sanrm ama yardmcı olcak vardır inş:) yaş 24 olck bidahaki ay.

ikinci bi soruda memuriyete teni başladım.askerlik tecili icin illa örgünden başkası olmaz ise memur için devam zorunlugu olmayan bölüm vs.bu konularda bilgisi olan varmı??

herkese tşk...

tugay666
19-03-2012, 21:34
arkadaşlar merhaba,
Arkadaşlar 2011 de muhasebe bölümünden mezun oldum 2 yıllıktı. Hemen şubeye gidip 2014e kadar tecil yaptırmıştım. Bu sene aöf 3.sınıf işletmeye kayıt oldum 1.dönem kayıt yaptırdım ama 2. dönem kayıt tarşhşnş unutmuşum yapamadım parayıda yatırmadım. Benim tecil bitiyormu bu durumda yada kayıtım siliniyomu aöf den.. Lütfen yardımcı olun !!!:confused::confused:

orhande
19-03-2012, 21:38
iyi günler arkadaşlar.ben 2014 ekim ayına kadar tecilliyim.bu sene aöf işletme 4 bitiyor.ama ben 2014ten sonrada 2017ye kadar askerligi düşünmüyorum.seneye yani 2013te ikinci bi aöf 2 veya 4 yıllık okusam askerligim tecil olurmu yoksa örgünmü okumalıyım illa.ilk okudugum aöfde dikey gecişle gectm zaten 2 yıl örgün okudum.biraz karışık oldu sanrm ama yardmcı olcak vardır inş:) yaş 24 olck bidahaki ay.

ikinci bi soruda memuriyete teni başladım.askerlik tecili icin illa örgünden başkası olmaz ise memur için devam zorunlugu olmayan bölüm vs.bu konularda bilgisi olan varmı??

herkese tşk...

AÖF'den sınavsız ikinci üniversiteye kayıt olabilirsiniz. 29 yaşına kadar iki sene üst üste sınıfta kalmadığınız sürece askerlik tecilinde problem yaşamazsınız...

arkadaşlar merhaba,
Arkadaşlar 2011 de muhasebe bölümünden mezun oldum 2 yıllıktı. Hemen şubeye gidip 2014e kadar tecil yaptırmıştım. Bu sene aöf 3.sınıf işletmeye kayıt oldum 1.dönem kayıt yaptırdım ama 2. dönem kayıt tarşhşnş unutmuşum yapamadım parayıda yatırmadım. Benim tecil bitiyormu bu durumda yada kayıtım siliniyomu aöf den.. Lütfen yardımcı olun !!!:confused::confused:

1. dönemden kastınız ilk harç taksitini yatırmaktan bahsediyorsanız; önemli olan odur zaten. İkinci taksiti geç ödesenizde oluyor, sadece gecikme faizi alabiliyorlar…

Ayrıntılı bilgi: 444 10 26

tugay666
19-03-2012, 21:40
ben ilk taksiti yatırdım. ikinci taksiti yatırmadım kayıt yenilimeyide unuttum. Tecile zararı olurmu ne yapmam gerekiyor..

orhande
19-03-2012, 21:42
ben ilk taksiti yatırdım. ikinci taksiti yatırmadım kayıt yenilimeyide unuttum. Tecile zararı olurmu ne yapmam gerekiyor..

İkinci taksiti yatırdığınız zaman kaydınız otomatikmen yenilenmiş oluyor zaten. Sizin yapmanız gereken ikinci taksitinizi ödemektir. Tecilde sıkıntı olacağını düşünmüyorum...

tugay666
19-03-2012, 21:45
yani 2. taksiti yatırdığım zaman bu seneki sınavlara girebilecekmiyim ???

orhande
19-03-2012, 21:50
yani 2. taksiti yatırdığım zaman bu seneki sınavlara girebilecekmiyim ???

Girebilirsiniz…

Ama AÖF Büronuzada arayıp sormanızı tavsiye ederim… İyi akşamlar!

444 10 26

tugay666
19-03-2012, 21:53
Girebilirsiniz�

Ama AÖF Büronuzada arayıp sormanızı tavsiye ederim� İyi akşamlar!

444 10 26

çok teşekkür ederim. İyi akşamlar .

nofx182
27-03-2012, 03:14
arkadaşlar durumumu anlatayım askerliğim kasım 2013 e kadar tecilli ancak benim iş meseleleri yüzünden daha geç bi tarihe tecil ettirmem gerekiyor,28 yaşındayım bu sene aöf e başvurursam tecil ettirme şansım oluyomu acaba yardımcı olursanız çok mutlu olurum...

orhande
27-03-2012, 03:41
29 yaşına kadar AÖF ile askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz...

Blackcolt
01-04-2012, 16:33
Merhabalar,öncelikle ilgili tüm arkadaşlara böyle bir bilgi kaynağı oluşturdukları için çabalarından ötürü çok teşekkür ederim.24 sayfayıda okudum ama soruma tam olarak net bir cevap göremedim.

1986 doğumluyum, Aöf 4 yıllık işletme okuyorum,ilk senemde iş durumlarımdan ötürü derslerle pek fazla ilgilenemedim ve kaldım, bu senede sanırım birkaç dersi veremeyeceğimden ötürü muhtemelen tekrardan kalacağım, ailevi sebeplerden ötürü tecil ettirmem gerekiyor, anladığım kadarıyla kaçak durumuna düşmeden Aöf'teki kaydı sildirirsem 2 sene daha tecil hakkı alma gibi bir durum söz konusu.

Benim sorum şu: Kaydımızı sildirdikten sonra, 2 senelik tecil hakkından yararlanabilmek için tekrardan sınava girip herhangi bir universiteye yada bölüme kayıt yaptırmamızmı gerekiyor,yoksa yeni kayıt yaptırmadanda 2 senelik tecil hakkını kullanabiliyormuyuz?

Türkiyede kalma durumum belli olmadığından henüz herhangi bir 2.bölüme yada okula kayıt yaptırıp yaptırmama konusunda net bir karar vermiş değilim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

orhande
01-04-2012, 17:02
Herhangi bir bölüme kayıt olmanıza gerek yoktur.

AÖF'den kaydınızı sildirdikten sonra Askerlik Şubenize gidersiniz ve ben okul kaydımı sildirdim. Benim en son tecil tarihim nedir diye sorarsınız? Onlarda size bir tarih verirler... Sizde ben o tarihten sonrada 2 yıl özel tecil hakkımı kullanmak istiyorum dersiniz...

seljuknet
13-04-2012, 14:07
AÖF İşletme 3. Sınıf Öğrencisiyim, 10 Şubat'ta 27 Yaşıma girdim (2 ay önce), seneye 4. sınıf olacağım. İlk Güz Döneminde 27 yaşında, 2. Dönem Bahar Dönemi'nde Şubat Ayından sonra 28 yaşında oalcağım. Askerlikle ilgili sıkıntılı bir durumla karşılaşmam söz konusu olabilir mi?

feratt
13-04-2012, 17:17
AÖF İşletme 3. Sınıf Öğrencisiyim, 10 Şubat'ta 27 Yaşıma girdim (2 ay önce), seneye 4. sınıf olacağım. İlk Güz Döneminde 27 yaşında, 2. Dönem Bahar Dönemi'nde Şubat Ayından sonra 28 yaşında oalcağım. Askerlikle ilgili sıkıntılı bir durumla karşılaşmam söz konusu olabilir mi?

29 yaşına kadar bir sıkıntı yaşamayacağın kesin 29 yaşına girmiş olsan bile o sene mezun olma durumunda bir sorun yaşanmıyor, tabi istisnaları hariç tutmak gerek.

seljuknet
13-04-2012, 17:20
29 yaşına kadar bir sıkıntı yaşamayacağın kesin 29 yaşına girmiş olsan bile o sene mezun olma durumunda bir sorun yaşanmıyor, tabi istisnaları hariç tutmak gerek.

vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim.

nesta22tr
15-04-2012, 23:27
1985 dogumluyum iki yıllık üniversite okudum sonra dikey gecisle aöfe gectim suan 4.sınıftayım bi dersim kaldı ilk sınava girdim ama 4.sınıfta iki kez kaldım hazirana kadar tecil ettirebilirmiyim eve yoklama kagıdı gelmis bilgisi olan yazabilirmi acaba acil

_Cemil_
15-04-2012, 23:35
1985 dogumluyum iki yıllık üniversite okudum sonra dikey gecisle aöfe gectim suan 4.sınıftayım bi dersim kaldı ilk sınava girdim ama 4.sınıfta iki kez kaldım hazirana kadar tecil ettirebilirmiyim eve yoklama kagıdı gelmis bilgisi olan yazabilirmi acaba acil

4. sınıfı 3. kez okuyorsunuz anladıgım kadarıyla. bu sekilde tecil işlemi gerçekleştiremezsiniz final sınavına kadar yoklama kacagı gözükürsünüz, muane olmaya gittiginizde yoklama kacagı oldugunuzu söylerler. hakkınızda dava acılır savunma vermeniz istenir önemli bir sonuç dogurmaz.

nesta22tr
17-04-2012, 13:37
4. sınıfı 3. kez okuyorsunuz anladıgım kadarıyla. bu sekilde tecil işlemi gerçekleştiremezsiniz final sınavına kadar yoklama kacagı gözükürsünüz, muane olmaya gittiginizde yoklama kacagı oldugunuzu söylerler. hakkınızda dava acılır savunma vermeniz istenir önemli bir sonuç dogurmaz.

kanuni bi yolu yokmu bunun acaba ihtiyacım olan bi ay tecil sadecee bitirme durumundakilere ek sre tanınmıyomu acaba bilginiz varmı ?

orhande
17-04-2012, 16:42
kanuni bi yolu yokmu bunun acaba ihtiyacım olan bi ay tecil sadecee bitirme durumundakilere ek sre tanınmıyomu acaba bilginiz varmı ?

EK SÜRE diye bir şey olduğunu hiç duymadım. Daha öncede söylediğim gibi bu durumu sadece Askerlik Şubenize giderek çözümleyebilirsiniz...

Sezginş
17-04-2012, 19:05
ben aöf bi bölüm okumayı düşünüyorum yalnız aklımda askerlik tecil işlemleri hakkında soru işaretleri var mümkünse cevaplayabilirseniz çok sevinirim

- aöf kayıtlıyken 2 sene üst üste kalma durumda kayıdımı sildirip hiç tecil işlemi yaptırmadığım lise diplomamla askerlik tecil işlemi gerçekleştirebilirmiyim yada dediğiniz gibi kaydımı sildirim bürodan aldığım silinmiş kağıdıyla tekrar tecil işlemimi yapabilirmiyim yada kayıdımı sildirip tekrar öss'ye girip bi bölüm kayıt yaptırıp tecil işlemimi gerçekleştirebilirmiyim bu yazdığım durumların hepsi doğrumudur geçerliliği nedir?

hakandlk
17-04-2012, 20:50
S.a Aöf işletme 4.sınıf öğrencisiyim. Yaşım 22 4.sınıfta 2.yılım 2 ders var vermem gereken.vizelerden umutsuzum olaki kaldim 1-2 ders için 15 ay askerlik yapmak olacak iş değil çünkü aynı sınıfta 2 kere üst üste kalmış oluyorum ve tecil bozuluyor bildiğiniz üzere.aöf yılım 5 yani 1yıl kaybım var sadece . kısaca Tecil hakkı verirler mi olası bir durumda tesekkürler şimdiden.

seljuknet
17-04-2012, 20:52
S.a Aöf işletme 4.sınıf öğrencisiyim. Yaşım 22 4.sınıfta 2.yılım 2 ders var vermem gereken.vizelerden umutsuzum olaki kaldim 1-2 ders için 15 ay askerlik yapmak olacak iş değil çünkü aynı sınıfta 2 kere üst üste kalmış oluyorum ve tecil bozuluyor bildiğiniz üzere.aöf yılım 5 yani 1yıl kaybım var sadece . kısaca Tecil hakkı verirler mi olası bir durumda tesekkürler şimdiden.

bence canını buna sıkacağına arkadaşım bak ne güzel 2 tanecik dersin kalmış, 1,5 ay oturup canını sıkacak derecede ders çalış, öğrenemiyorsan ezberle, sonra da tevekkül et. En azından tek dersten geçip, bütünlemeye 2 ay rahat rahat hazırlan sonra da askere isterse çağırsınlar ;)

hakandlk
17-04-2012, 21:03
haklısın son derece tesekkür ederim de ayrı bi sıkıntı var ondan takığım bir sınava yetişemedim sabahladık malum iş ve okul zor gidiyo. mali analiz sınavı bide zor yani . final veya bütten 71.almam lazım en az bakalım kasacaz yine

orhande
17-04-2012, 22:22
ben aöf bi bölüm okumayı düşünüyorum yalnız aklımda askerlik tecil işlemleri hakkında soru işaretleri var mümkünse cevaplayabilirseniz çok sevinirim

- aöf kayıtlıyken 2 sene üst üste kalma durumda kayıdımı sildirip hiç tecil işlemi yaptırmadığım lise diplomamla askerlik tecil işlemi gerçekleştirebilirmiyim yada dediğiniz gibi kaydımı sildirim bürodan aldığım silinmiş kağıdıyla tekrar tecil işlemimi yapabilirmiyim yada kayıdımı sildirip tekrar öss'ye girip bi bölüm kayıt yaptırıp tecil işlemimi gerçekleştirebilirmiyim bu yazdığım durumların hepsi doğrumudur geçerliliği nedir?

2 sene üst üste sınıfta kaldıktan sonra eğitim gerekçesiyle askerliğiniz tecil edilmiyor. Bu durumda 2 sene özel tecil hakkınızı kullanabiliyorsunuz.

Kaydı sildirip ÖSS'ye girersiniz girmesine fakat o zaman diliminde yani sınava kadar ve daha sonra okulun kayıt dönemine kadar askerliğiniz tecil edilmeyeceğinden dolayı yoklama kaçağı durumuna düşebilirsiniz.

Askerlik tecili açıköğretimliler için en büyük problemlerden bir tanesi ve bu problemi giderebileceğiniz tek yer ASKERLİK ŞUBENİZdir.

O yüzden askerlik şubeniz ile iletişiminizi kesmeyin ve tecil durumunuzu kontrol edin ki yoklama kaçağı durumuna düşmeyesiniz...

nesta22tr
18-04-2012, 13:38
EK SÜRE diye bir şey olduğunu hiç duymadım. Daha öncede söylediğim gibi bu durumu sadece Askerlik Şubenize giderek çözümleyebilirsiniz...

tşk ederim verdigin bilgiler icin yeni bilgi ogrenirsen sevinirim cok tsk

homeless
20-04-2012, 23:59
selam arkadaşlar herkese öncelikle şunu belirteyim inşallah nisan sınavlarında herkes istediği notu alabilir
benim soruma gelecek olursak durumum biraz karışık ama şu şekilde özetleyebilirim sizlere ben 1985 doğumluyum 2005 yılında giriş yaptığım bir devlet üniversitesine bazı özel nedenlerden dolayı derslerine giremedim ama askerlik tecili için harçlarımı da düzenli yatırdım ancak bu yıl azami ögrenim sürem doluyor ve ben okulu bitiremiyorum şu ana kadar askerliğimi bu okul yani hacettepe tecil ediyordu fakat bundan sonra etmez diye biliyorum
ayrıca ben 2009 yılında aöf işletmeye kayıt oldum sorunsuz şekilde 3. sınıfa geldim alttan dersim yok bu yıl ben hacettepede ögrenim süremi doldurduğum için askerlik kağıdı gelirse gidip şubeye aöf ögrenci belgemle askerliğimi tecil ettirebilir miyim
soru kısmına gelecek olursak arkadaşlar benim ne yapmam lazım sene başında aöf ögrenci belgemle gidip şubeye tecilimi mi yaptırım mı yoksa hiç şubeye gidip işi bulandırmayayım mı aklım çok karışık beni zorla 15 ay askere alırlar diye evliyim kredi borcum var eşimi bırakıp gidemem
bu mesajı zahmet edip okuyan ve cevap verecek tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

orhande
21-04-2012, 00:11
Sanırım hem örgün eğitim veren bir okulda hem de açıköğretimde öğrenciliğiniz bulunmakta.

Örgün eğitim veren okulunuzun tecil yapmayacağından kesin emin misiniz? Yani öğrenci işlerine gidip sordunuz mu? Diyelim ki tecil işleminizi gerçekleştirmiyorlar.

Öncelikle AÖF Büronuzu arayarak bilgi edinmeye çalışın: 444 10 26.

Eğer bir sonuca varamazsanız, Askerlik Şubenize bizzat giderek durumunuzu aktarın. Kafa bulandırma gibi bir şey söz konusu olamaz. Orada askerliğiniz tecil edilmediği andan itibaren size posta ile kağıt gönderirler. Yoklamanızı yaptırmanızı isterler, gidip hem ne zamana kadar teciliniz olduğunu da öğrenebilirsiniz.

homeless
21-04-2012, 01:46
okulun tecil ettirip ettirmeyeceğini bilmiyorum seneye konuşurum olmadı aöf tecil ettirir de mi? kolumdan tutup zorla askere almalarından çok korkuyorum 15 ay çekilmez bide 1985 doğumlular en çok kaç yılna kadar tecil ettirirler

orhande
21-04-2012, 01:51
okulun tecil ettirip ettirmeyeceğini bilmiyorum seneye konuşurum olmadı aöf tecil ettirir de mi? kolumdan tutup zorla askere almalarından çok korkuyorum 15 ay çekilmez bide 1985 doğumlular en çok kaç yılna kadar tecil ettirirler

Şu anda 27 yaşınızı doldurduysanız 2 sene daha tecil edebilirler. 29 yaşından sonra eğitim gerekçesiyle tecil etmiyorlar. Ancak okul kaydınızı sildirip, 2 sene özel tecil hakkınızı kullanabilmektesiniz…

Tutup zorla askere almak gibi bir durum olmaz, yoklamanızı yaptırmazsanız ''Yoklama Kaçağı'' konumuna düşersiniz.