PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkinci Üniversite Öğrencileri Askerlik İşlemleri

balzac
21-02-2008, 18:45
İkinci Üniversite Öğrencileri

Askerlik kanununun 35.maddesinin c bendinde belirtilen “yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler.” hükmü gereğince herhangi bir yükseköğretim programından mezun olduktan sonra diğer bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran (ikinci üniversite) öğrencileri askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Ayrıca 13.07.2001 tarih ve 2001.24.1872 sayılı Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararının 11 maddesindeki “Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıt yaptıranlar,askerlik işlemleri hariç Açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.” hükmü gereğince herhangi bir örgün yükseköğretim programında okurken acıköğretim programlarına kayıt yaptıranlar askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Ancak 13.07.2001 tarih ve 2001.24.1872 sayılı Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararının 12.maddesi gereğince “Herhangi bir örgün yükseköğretim programında okurken acıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dahil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.”

c_cilinger
30-03-2008, 01:57
merhabalar,
ben son sınıfta 2 sene üstüste kaldım,ve ocak2008de kasım 2008 karar aldırdım,ancak son sınfta 3 dersin var eğer verirsem,bir porblem yok,yedek subay sınıfında gideceğim,eğer veremezsem,erteleme için yapmam gereken işlemler nelerdir,???
ayrıca vermediğim dersi ve-veya dersleri askerlik sırasında verdiğimde askerlik sürem kısalır mı?

şimdiden sağolun:)

karafaik
16-06-2008, 02:24
buna benzer bişy duydum eğer yalan deilse kısalması lazım askerliğinin

aliberk58
15-09-2010, 15:06
Selam arkdaşlar benım şöyle bir sorunum var ben iki yıllık yüksek okuldan dikey geçişle açıköğretim işletmeye hazırlık bölümüne yazıldım bu sene sonu normal tecil hakkım bitiyor 3 sınıfa kayıt yaptırdığımda tecil ettırme hakkım doğuyormu intıbah derslerini verip 3 sınıfa geçsem dail tecil hakkım dolduğu için askeremı gitmem gerekiyor bu konuda bilginiz varmı :(

cografik
04-05-2011, 10:54
Arkadaşlar merhaba. 4 yıllık bir üniversite bitirdim. mezun olmatarihim 2009 haziran gibi olmuştu. ben biraz bekleyip mezun olduktan sonra geçiçi diplomayla şubeye gittim 2011 aralık ayına kadar tecil yaptırdım. muayene de etmediler. şimdi önemli sorularım:

1- açık öğretim fakültesine gitmek istiyorum. 4 yıllık okul bitirenlerin aöf ile askerlik tecil ettirme imkanları var mıdır/ yok mudur?
2- bu sene ygs ye girdim. fakat lys ye yazılmadım cuma günü son girmem gerekiyor mu ? yoksa girmeme gerek yokmu illa askere gitmem mi gerekiyor..
3- en önemlisi 4 yıllık üniversite mezununun bu şekilde askerliğini erteletme imkanı var mıdır?

yukarıdaki sorularıma verdiğiniz yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

saygılarımla

feratt
04-05-2011, 13:46
Arkadaşlar merhaba. 4 yıllık bir üniversite bitirdim. mezun olmatarihim 2009 haziran gibi olmuştu. ben biraz bekleyip mezun olduktan sonra geçiçi diplomayla şubeye gittim 2011 aralık ayına kadar tecil yaptırdım. muayene de etmediler. şimdi önemli sorularım:

1- açık öğretim fakültesine gitmek istiyorum. 4 yıllık okul bitirenlerin aöf ile askerlik tecil ettirme imkanları var mıdır/ yok mudur?
2- bu sene ygs ye girdim. fakat lys ye yazılmadım cuma günü son girmem gerekiyor mu ? yoksa girmeme gerek yokmu illa askere gitmem mi gerekiyor..
3- en önemlisi 4 yıllık üniversite mezununun bu şekilde askerliğini erteletme imkanı var mıdır?

yukarıdaki sorularıma verdiğiniz yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

saygılarımla

selam
1.aöf yi bitirdiğin zaman tecil hakkın var.
2.ve 3.soruna cvp veremiyorum.

kaperezza
09-06-2011, 13:20
iyi günler ben 9 eylülde bir lisans programı okuyorum 1 sene hazırlık 4 sene bölüm olmak üzere.2006 girişliyim ve 1987 doğumluyum fakat okulum 2 sene kadar uzadı bende geçen sene aöf dış ticaret bölümüne kaydoldum bu sene 1.sınıf bitecek.memleketime askerlik ile ilgili kağıt gelmiş sanırım komşumuz aradı söyledi.24 yaşındayım heralde tecil işlemlerinde bi sorun olmaz diye düşünüyorum 29 yaşıma kadar yanılıyormuyum?tecili uzatabilirmiyim?tecil için hangi belgeleri götürmem gerek ve ne zamana kadar bu konuda yardım ederseniz çok teşekkür ederim

DışTicaret33
09-06-2011, 13:51
iyi günler ben 9 eylülde bir lisans programı okuyorum 1 sene hazırlık 4 sene bölüm olmak üzere.2006 girişliyim ve 1987 doğumluyum fakat okulum 2 sene kadar uzadı bende geçen sene aöf dış ticaret bölümüne kaydoldum bu sene 1.sınıf bitecek.memleketime askerlik ile ilgili kağıt gelmiş sanırım komşumuz aradı söyledi.24 yaşındayım heralde tecil işlemlerinde bi sorun olmaz diye düşünüyorum 29 yaşıma kadar yanılıyormuyum?tecili uzatabilirmiyim?tecil için hangi belgeleri götürmem gerek ve ne zamana kadar bu konuda yardım ederseniz çok teşekkür ederim

1. Açıköğretim bürosuna git ve "öğrenci olduğunu belirten bir belge" al.

2. Askerlik şubesine gitmeden dispanseriye uğra, askerlik için muayene olacağım de, sağlık raporu al.

3. O sağlık raporu ile birlikte öğrenci olduğunu belirten belgeyi yanına al. Üstüne ek olarak kimliğinin aslı, kimliğinin fotokopisi, 4 5 tanede vesikalık resim al şubeye git.

Tecil ettireceğim de. Eksiklerin olursa onlar belirtir zaten, onlarıda tamamlarsın. Benim bildiklerim bunlar. Geçen yıl yaptırmıştım çünkü.

ceha
21-06-2011, 22:33
Merhaba ben Örgün öğretimde 2 yıllık bir bölümde okuyordum ikinci üniversite olarak açıköğretime kayıt yaptırdım okurken 1 sene geçti üstünden örgün öğretimden kaydımı sildirdim mezun olmadım kayıt sildirdim ve açıköğretimdekini okumak istiyorum sadece bu durumda askerlik işlemini nasıl halledebilirim bilgi verirseniz çok sevinicem ..

baranismen
26-07-2011, 22:23
merhabalar..ben ege üni'De alman dili okuyorum, bu sene 4. sınıfa geçeceğim..uzun zamandır aklımda olan AÖF'deki 2 senelik Dış Ticaret bölümüne bu sene kayıt yaptırmayı düşünüyordum, fakat biraz araştırıp gördüm ki 4 senelik Uluslararası İlişkiler bölümü de var, ve gelecekte düşündüğüm kariyerim açısından bana getirisi daha fazla olacak, sonuçta Dış Ticaret sertifikasını 3 ay gibi bir sürede alabiliyoruz..Sorum ise tecil olayı ile ilgili..Bugün Eskişehir'deki bir AÖF temsilcisi ile görüşmemde, okuduğum süre boyunca tecil hakkımın korunduğu söylendi, ayrıca %100 fazla harç olayı bu sene itibariyle kalkmış..Fakat az önce okuduklarım, bu tecil hakkının kalkmadığı yönünde..Bu konuda net bir bilgi alabilir miyim?

_lpground_
09-09-2011, 01:00
arkadaşlar lisans mezunuyum 2009 itibari ile bu yıldan sonra 2 senelik tecil yaptırdım ve tecil kasım da bitiyor acaba sınavsız geçiş hakkımı kullanarak açıköğretim de bir bölüm okumayı düşünüyorum acaba bu durum askerliğin tecil olmasını sağlar mı....

gahran
19-01-2012, 22:39
İkinci Üniversite Öğrencileri

Askerlik kanununun 35.maddesinin c bendinde belirtilen “yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler.” hükmü gereğince herhangi bir yükseköğretim programından mezun olduktan sonra diğer bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran (ikinci üniversite) öğrencileri askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Ayrıca 13.07.2001 tarih ve 2001.24.1872 sayılı Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararının 11 maddesindeki “Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıt yaptıranlar,askerlik işlemleri hariç Açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.” hükmü gereğince herhangi bir örgün yükseköğretim programında okurken acıköğretim programlarına kayıt yaptıranlar askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

Ancak 13.07.2001 tarih ve 2001.24.1872 sayılı Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararının 12.maddesi gereğince “Herhangi bir örgün yükseköğretim programında okurken acıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dahil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.”

arkadaşlar ikinci üniversite askerlik yapmadan tecil etmiyor ama 29 yaşına kadar ister üniversite mezunu olun ister olmayın okuduğunuz sürece askerlikten muafsınız yani ordu sizi aramıyor sormuyor alıp yaka paça götüremiyor çünkü öğrenci olarak gözüküyorsunuz sadece askerlik şubesine öğrenci belgesi götüremiyorsunuz ama gerekte yok zaten isterseniz sorun açık öğretim fakültelerine askerliğe karşı olanlar ise tümden reddedebilirler eğer onun için uğraşıyorlarsa ama bu Türkiye'de oldukça zor bir iş ben yüksek lisansı tavsiye ediyorum açık öğretim okurken o zaman doktorada yapabilirsiniz doktora ile 33 yaşına kadarda tecil ettirebilirsiniz asker taraftarlarının sizi yanlış yönlendirmesine ve uydurulma bedellerle hayatınızı mahfetmelerine izin vermeyin