PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İşte SonuÇ>>

sirmcoktay
11-02-2008, 14:50
Laik direk kırıldı

TBMM’nin türbanı serbest bırakması dünya gündemine oturdu. ABD ve Avrupa basını kararı, muhafazakar İslam’ın yükselen etkisine örnek olarak gösterirken, "İslamcı hükümet, laik devletin direklerinden birini kırdı" yorumu yapıldı.

TÜRBAN değişikliğinin önceki gün TBMM’de onaylanması Amerikan ve Avrupa medyasında baş köşelere yerleşti. Dış basın, "İslamcı hükümet, laik devletin direklerinden birini kırdı", "Parlamento, muhafazakar İslam’ın yükselen etkisini kabul etti", "Parlamento, son bir kavga için sahneyi hazırladı", "Tarihi karar", "Laiklere meydan okudular" gibi yorumlar yaptı.

DİNDARLAR ELİT OLDU

Washington Post: AKP için zafer. Meclis, Müslüman dünyasının en kararlı laik cumhuriyetinde muhafazakar İslam’ın yükselen etkisini kabul ederek türban yasağını kaldırdı.

New York Times: Türkiye Meclisi, laiklerle son bir kavga için sahne hazırladı. Birçok laik Türk, AKP’nin Türkiye’ye kendi muhafazakar değerlerini empoze edeceği kaygısını taşıyor. Dindar Türkler artık elitin bir parçası. Kamu alanının nasıl paylaşılacağı konusunda zor konular ortaya çıkıyor.

Los Angeles Time: Milletvekilleri, laiklerin protestolarına meydan okudu. Üniversite, yargı ve ordu liderliğine hakim olan laik kesim ile son yıllarda daha büyük bir siyasi güç kazanan daha dindar Türkler arasında çatışma var.

TÜRKİYE BÖLÜNDÜ

El Pais (İspanya): İslamcı hükümet laik devletin direğini kırdı. Türkiye’deki laik devletin direklerinden biri olan üniversitelerdeki türban yasağı, dün kesin bir biçimde kırıldı.

Le Figaro (Fransa): Türk milletvekilleri, hayati bir oturumda üniversitede İslami başörtüsünün yasallaşmasına yönelik kilit anayasa değişikliklerini onayladılar. Değişiklik onaylandığı sırada on binlerce insan Ankara’da gösteri yaptı.

BBC (İngiltere): Türban her iki tarafta güçlü tepkilere ve Türkiye’de çok büyük bir ayrışmaya yol açtı. Konu, devletin katı laik olduğu Türkiye’yi bölüyor ve protestolar bekleniyor.

Deutsche Welle (Almanya): Türk parlamentosu, laik devletin temellerini zedeleyecek tarihi bir karar ile üniversitede kız öğrencilerinin türban kullanması yasağını kaldırılmasını onayladı

Avrupa birliğine girmede en büyük adımları attıklarını düşünen Hükümetimiz
böylelikle büyük darbe aldı...Hadi şimdi girin girebilirseniz

Hükümet sağolsun..
( nacizane görüşüm bu gidişle inşallah darbe olmaz )

sirmcoktay
11-02-2008, 14:52
Peki Anayasa mahkemesi bu olaya ne diyecek ? izleyin ve görün

_GAMZE_
11-02-2008, 14:54
bu kadarr genişş bakmayaa gerekk yokkıı burnumuzunn dıbıee baksakk zatenn görecezz öğrencılerr bölunmuşş durummdaaaa artık en ykınn arkadaşlarr düşman olmuşlarr önceki gunlerde m.ali bırand"ın prograamında birbirinee girecekktii mıllet ordu tepemızee bınecekk yakınndırrrr

sirmcoktay
11-02-2008, 15:01
gamze gorslerın ııcn tskler fakat ben her turlu bakıyorum..

_GAMZE_
11-02-2008, 15:07
evett doruuu zatenn senın görüşşlerınee bıı ıtırazımm yokk sadecee dunyaa gundemınee yanıı bu şekıldee oturacagımızz bellıydııı bunu sölemekk ıstedımmm

sirmcoktay
11-02-2008, 15:11
evett doruuu zatenn senın görüşşlerınee bıı ıtırazımm yokk sadecee dunyaa gundemınee yanıı bu şekıldee oturacagımızz bellıydııı bunu sölemekk ıstedımmm

anladım. sen cok basıtten anlattın ben bıraz daha genıs dusundum ok.
evet kesınlıkle boyle daha derınlere ınmek gerekırse
aılesı kapanmak ıstemeyen kızını zorla kapatacak..
toplumun cekırdegı olan aıleyı bıle etkılıyor.. of off cok problemlı
Allah sonmuzu hayır etsn

_GAMZE_
11-02-2008, 15:16
anladım. sen cok basıtten anlattın ben bıraz daha genıs dusundum ok.
evet kesınlıkle boyle daha derınlere ınmek gerekırse
aılesı kapanmak ıstemeyen kızını zorla kapatacak..
toplumun cekırdegı olan aıleyı bıle etkılıyor.. of off cok problemlı
Allah sonmuzu hayır etsn

evett aynenn öleee...
aıleyıı bıraktımm artık öğrencıler kendı aralarında bırbırlerınee sende kapanacakksınn baskılarını yapmaya başlamışlarr bılee bı ıkıncısıı rektörlerrde onlar derse kapalıı gırıncee dersleree gırmıceklerınıı söluyolarr iştee tamm bı kaosss olduu duu bakalımm dahaa neler görcezzzz

~~MoRMeNeKŞe~~
11-02-2008, 15:54
artık bizlere baskı dahada artacak kapanmayan insanlar dinsiz gibi lanse edilecek nasıl olurda laik bir ülkenin başındaki şahıslar kamunun içine dini empoze eder anlamıyorum o zaman budizime inanlar turuncu kıyafetlerini giyip üniversiteye gitsin yada başka dinlerin inançlarınıda serbest kılalım olmazböyleeee kendi menfaatleri için halkımızı inançlarını kullanıp Türkiyeyi şeriat dönemine götürmeyi hedefliyorlar bu gidişle darbe olması büyük ihtimal ama 100 yıl geri gitmektense 20 yıl geri gitmeyi yelerim....

sirmcoktay
11-02-2008, 16:00
eğerki sayın büyükanıt on yıllar sonra hatırlanmak istiyorsa bu darbeyi yapacaktır.sonucu ne olursa olsun..

~~MoRMeNeKŞe~~
11-02-2008, 16:02
eğerki sayın büyükanıt on yıllar sonra hatırlanmak istiyorsa bu darbeyi yapacaktır.sonucu ne olursa olsun..

her fırsatta uyarmasına rağmen halaa bildiğini okuyon hükümete elbet bi dur diyecektir hiç şüphemiz olmasın;)

_GAMZE_
11-02-2008, 16:06
her fırsatta uyarmasına rağmen halaa bildiğini okuyon hükümete elbet bi dur diyecektir hiç şüphemiz olmasın;)

yokk zatennn bklıyorumm bnn nee zmann olacakk dıye.yasakçı düşünce savunduklarıı şerıattaa durr bakalımm nee zmann bıı darbee ınecekkk

~~MoRMeNeKŞe~~
11-02-2008, 16:09
yokk zatennn bklıyorumm bnn nee zmann olacakk dıye.yasakçı düşünce savunduklarıı şerıattaa durr bakalımm nee zmann bıı darbee ınecekkk

haklısın benim anlamadığım bu hükmet geldi geleli dini işlerle uğrastı herkes düşüncesinde inançında özgürdür diyor ama barizzz bunu zorunlu hale getirmek için çalışmalar yapıyor arada ayrım yokken ayrımı çıkartan yine onların öğretmeniydi hocasıydı şimdi iyice aradaki uçurumu kendileri açtılar geçen 32,günde gençlerin ne hale geldiğini gördüm yazık gerçekten insanları çatıştırıyorlar:mad: yazıkkk milletimeeeeeeeee:(

_GAMZE_
11-02-2008, 16:12
haklısın benim anlamadığım bu hükmet geldi geleli dini işlerle uğrastı herkes düşüncesinde inançında özgürdür diyor ama barizzz bunu zorunlu hale getirmek için çalışmalar yapıyor arada ayrım yokken ayrımı çıkartan yine onların öğretmeniydi hocasıydı şimdi iyice aradaki uçurumu kendileri açtılar geçen 32,günde gençlerin ne hale geldiğini gördüm yazık gerçekten insanları çatıştırıyorlar:mad: yazıkkk milletimeeeeeeeee:(

evett canımm bndee izledımm o prgramıı dedımm yaa en baştaa oktayaa gençlerr birbirinee düşştüü bılee iştee zatenn amççtaa buu ıkıyee bölunnduu mıllett amaa bnımm analamadıgımm şuuu okadarr mılyonlkarr şimdii bunaa eylemm yapıoorrrr istemıyorr vs vs. pekı kımm sectıı bunlarıı yaa oyuu kımm verdıı o zmann bunlrınn olacagınıı tahmınn etmıyomuyduu mılett bu kadarmıı kördüü bızımm ınsanımızzz

sirmcoktay
11-02-2008, 17:10
TR halkının yuzde kırkı verdı .. ben vermeyen kesımdenım ama verdıgım partıyede yazıklar olsun ..

mumyac
11-02-2008, 17:30
bizim gençlerimiz darbe istiyor :(:eek::eek:garip:eek:

hemde okumuş gençlik bunu yapıyorsa ben bişe düşünemiyorum :eek:

sirmcoktay
11-02-2008, 17:34

darbeyı kım ıster?
darbe ıstemıyoruz ama cok ılerı gıdılıyor
boyle devam ederse bence olur dıyorum

~~MoRMeNeKŞe~~
11-02-2008, 17:35

şeriat kurallarına göre yaşamaktansa ona razıyım darbe tabiki iyi birşey değil ülkem için gerilemesini istemem ama sonuç ortada !!!okumuş veya okumamış insanlarla alakası yok bence çünkü bu partiye okumuş insanlarda oy verdi!!!

sirmcoktay
11-02-2008, 17:35
darbeden sonrakı yasamın nekadar ozgurlukten yoksun oldugnu bılıyorum ..
fakat yakında farklı ozgurlukler verılecek dıye bazı seylere goz yummaktan gozlerımız kor olacak

~~MoRMeNeKŞe~~
11-02-2008, 17:41
Bu özgürlük Değil Kendi çikarlari Doğrultusunda Yasa çikartiyor Halk Içinmiş O Zaman Seçiden önceki Sözlerinin Arasinda Dokunulmazlik Kalkacak Diyordu Bunudu Yapsin Ozaman Halki Düşünüyorsa Ama Yemezzzz!!!

mumyac
11-02-2008, 17:44
Ben Bu Konulardan Anlamiyorum !!!!!!!!

sirmcoktay
11-02-2008, 17:46
mumyac abi sen yorumları bosver sadece en basa ekledıgım konuya yorum yap:) bız cahılız ne yapalım .. bızım yorumlarımıza degıl dıger ulkelerın yorumlarını yorumla

~~MoRMeNeKŞe~~
11-02-2008, 17:46
gidişatı izleyelim ve görelim...

sirmcoktay
11-02-2008, 17:50
hukuk dersini 2007.12. aydan berı alıyorum suan2008. 2. aydayız..
ordan ogrendıgım kadarıyla anayasa mahkemesının gorevı : hukumetın cıkardıgı yasaları kontrol etmektır. bazı yasalara ıptal verebılır madde 148 ve 149

bence bu olay anayasa mahkemesı tarafından ıptal edılebılır.

~~MoRMeNeKŞe~~
11-02-2008, 17:53
hukuk dersini 2007.12. aydan berı alıyorum suan2008. 2. aydayız..
ordan ogrendıgım kadarıyla anayasa mahkemesının gorevı : hukumetın cıkardıgı yasaları kontrol etmektır. bazı yasalara ıptal verebılır madde 148 ve 149

bence bu olay anayasa mahkemesı tarafından ıptal edılebılır.

ama birde şöyle bir yasa olduğunu okumuştum eğer bir kanun siyasi amaç doğrultusunda çıkarılıyorsa şeklen anayasaya aykırıdır yok hükmündedir yazıyordu ama nasıl TBMM ce onaylandı bendebunu anlamadım!!!

mumyac
11-02-2008, 17:54
mumyac abi sen yorumları bosver sadece en basa ekledıgım konuya yorum yap:) bız cahılız ne yapalım .. bızım yorumlarımıza degıl dıger ulkelerın yorumlarını yorumla

kardeşim ben onları hiç takmam ,niye bilion mu ?çünkü onların amacı o,

SAVAŞ TANRISI FİLM İNİ İZLE,bak sonunda neler diyor?orada ne olduğunu anlarsın,,,

bunlar suni gündem,siyaset,yapmak zorundaydılar,AKP MHP BUNA oky demek zorundaydı,yoksa sandığın dibini görürlerdi,seçimden önceki vaadetleride buydu,onun için %47 oy aldı,mhp %14 oy aldı,dtp yi saymıyorum zaten,ama oktycığım yabancı ülkeleri ben sahsi olarak tınlamıyorum,avrupa birliğine girilmesinede sıcak bakımıyorum;)

sirmcoktay
11-02-2008, 17:58
kardeşim ben onları hiç takmam ,niye bilion mu ?çünkü onların amacı o,

SAVAŞ TANRISI FİLM İNİ İZLE,bak sonunda neler diyor?orada ne olduğunu anlarsın,,,

bunlar suni gündem,siyaset,yapmak zorundaydılar,AKP MHP BUNA oky demek zorundaydı,yoksa sandığın dibini görürlerdi,seçimden önceki vaadetleride buydu,onun için %47 oy aldı,mhp %14 oy aldı,dtp yi saymıyorum zaten,ama oktycığım yabancı ülkeleri ben sahsi olarak tınlamıyorum,avrupa birliğine girilmesinede sıcak bakımıyorum;)

avrupa bırlıgıne gırılmesıne bende sıcak bakmıyorum ..
kesınlıkle TR ye bır artısı olmayacaktır .. zararından cok
ve gerekte yok ..

ama hukumet avrupa bırlıgıne gırecegız dıyordu. okadar ugrastılar
sımdı tekrar basa donduler gıbı geldı bana..
dersen kı egeryok onlarda gırmek ıstemıyor
bende avrupa bırlıgı uyum yasaları neden var derım
:S

_GAMZE_
11-02-2008, 21:05
bugunku okudugumm vee dınledıgımm haberleree göree arkakdaşlarr bncee darbeyee gerekk kalmayacakkk çunkuuu işii öğretımm görevlılerının takdırınee bırakırlarsaa bölee bişeyınn zatenn mumkunuu yokkk haa şudaa varr baş savcılıkk akp yee kapatmaa davasıı açılacagıı konuşuluyoorr tamamaenn duyummm

~~MoRMeNeKŞe~~
11-02-2008, 21:21
bugunku okudugumm vee dınledıgımm haberleree göree arkakdaşlarr bncee darbeyee gerekk kalmayacakkk çunkuuu işii öğretımm görevlılerının takdırınee bırakırlarsaa bölee bişeyınn zatenn mumkunuu yokkk haa şudaa varr baş savcılıkk akp yee kapatmaa davasıı açılacagıı konuşuluyoorr tamamaenn duyummm

bence kapatılma kararı geç bile kalındı.

sirmcoktay
12-02-2008, 10:41
ANAYASA MAHKEMESI BENCE BU YASAYI IPTAL EDECEK ..

11 kısıden olusan anayasa mahkemesı 7 evet ıle bu yasayı ıptal edebılır..
son söz henüz söylenmedi.

mumyac
12-02-2008, 13:15
bence etmeyecek ,önceki kadro olsa ederdi ama şimdiki kadro etmeyecek

mumyac
12-02-2008, 13:16

gamzeciğim evet gerçekten bir duyum ;)

sirmcoktay
12-02-2008, 13:30
mumyac abi simdi ki kadro Abdullah GüL secılmeden once secılmıs br kadro degılmı ? ben ole hatırlıyorum..

darkangel
12-02-2008, 13:45
mantıksızca darbe yapan ordu herzman halkça yadırganmıştır bence bu riske girilmesi yersiz!işçi ve emekçilerin sivil örgüt kuruluşlarını ayaklanması şart,halkı halktan isyanlar etkiler!geniş bakın;sıkıntımız laiklik din değil!açız fakirleşioruz sömürüloruz asıl mevzu bu;)

sirmcoktay
12-02-2008, 13:48
cumhuriyet tarıhının en buyuk sorunu zaten işsizlik
ama suan bu bolumde tartısılan.. turban olayının laıklıgı zedeledıgı ve avrupa ulkelerının TR hkkındakı goruslerı ..

darkangel
12-02-2008, 13:49
canım benım zaten onlar dine sahıp cıkıoruz kısvesı altında sermayedarlarla senın benım paramı işleyıp kendılerıne gemı alıp ogullarına ABD de egıtıme gonderıoler:(

sirmcoktay
12-02-2008, 13:54
zaten Tayyıp ERDOGAN beyfendının kullandıgı sozler . kurdugu cumlelerı okuduysanız . adamın yapacakları ortada .. yaptıklarıda ortada.. yazık kı ne yazık.. aklımdan neler gecıyorda buraya yazılmaz..

mumyac
12-02-2008, 14:01
mumyac abi simdi ki kadro Abdullah GüL secılmeden once secılmıs br kadro degılmı ? ben ole hatırlıyorum..

yok canım kadro değişti,çaktırmadan tane tane değiştirldi

oraya kim getirdi oktay onu
,bak okadar olaylar oldu
bak ikincisinde hiç bişe olmadı

bunlara dikkat et,suni gündemlere kafanı takma:)

darkangel
12-02-2008, 14:17
bunu tek bır partı uzerıne atma taraftarı degılım ben AKP nın sıyasetı programı bellıyıd zaten adamlr onun ızınden gıttıler...pekı onların ekmegıne yag suren mevcut partılr ?hanı secım sırasında yaglı ipler atılıp al bunla kendı as dıyenler?su gunlerdede ızlıoruz...neyse:mad:yorumsuzum artık:(

mumyac
12-02-2008, 14:20
bunu tek bır partı uzerıne atma taraftarı degılım ben AKP nın sıyasetı programı bellıyıd zaten adamlr onun ızınden gıttıler...pekı onların ekmegıne yag suren mevcut partılr ?hanı secım sırasında yaglı ipler atılıp al bunla kendı as dıyenler?su gunlerdede ızlıoruz...neyse:mad:yorumsuzum artık:(

bak buna katılırım işte ,ama o ip atan adamında seçim kampanyasında vardı darkım :)

darkangel
12-02-2008, 14:22
olsun secım kampanyası adınada olsa ideolojı sabıttr ortak!sırf kendı prımlerı adına yazık başörtülü kardeşlerımıde kullanıolar:(

mumyac
12-02-2008, 14:25
olsun secım kampanyası adınada olsa ideolojı sabıttr ortak!sırf kendı prımlerı adına yazık başörtülü kardeşlerımıde kullanıolar:(

prim değil canım BUNUN ADI SİYASET

sirmcoktay
12-02-2008, 14:43
sıyaset yalan soylemekten mı gecer heP?

mumyac
12-02-2008, 15:26
sıyaset yalan soylemekten mı gecer heP?

ne yazık ki oktay hep öyledirve oyle olacaktır:(

sirmcoktay
12-02-2008, 15:47
türkiye'de siyaset tartışmak.
endonezya'da teknolojı tartısmak gıbı bısey..

mumyac
12-02-2008, 16:29
türkiye'de siyaset tartışmak.
endonezya'da teknolojı tartısmak gıbı bısey..

aynen kardeşim,o yüzden kendini fazla kasmayacan böyle konularda:):D

İHL
13-02-2008, 00:49
Yazıııııık!Nasılda siyasi rant sağlamaya çalışanların düşüncesini benimsiyor sunuz.Buzamana kadar kimse kimseye kapancaksın diye bir zorlamada bulunmadı bulunamazda.Dinde zorlama yoktur.Hem ayrıca yabancı basın acaba gerçekten olanlarımı yoksa olması istedikleri ortamın mı yorumunu yapıyorlar?Bunlar hayal,kutuplaşma yok,bir avuç insan çıkmış meydanlara laiklik elden gidiyor diye sayıklıyorlan.Sadace karşıt görüşler sokaklarda başörtüsü madurları değil.Onların ağızları yok mu onlar kendini savunup yollara düşemiyorlar mı?Burda istenilen madur kimse kalmasın eğer faklı bir durum olsaydı madurlarda dökülürdü sokağa bir karmaşa ortamı doğardı.Ben AKP partiyi destekliyorum.Darbenin Türkiye yi ne kadar yıprattığının farkında olunmalıdır.Genel secimlerde 2002 de %34,2007 %47 oy alan bir partinin kapatılması türkiyenin yarısına hakaret etmek onları,hiçe saymak olur.Özgürlüğü savunanların bu kavramı nasıl tanımladıklarını merak ediyorum doğrusu?

sirmcoktay
13-02-2008, 10:56
akp yi savunan arkadaşım.. AKP Türkiye islam devleti diye bir devlet kursa sen orada yasarmısıN?

İHL
13-02-2008, 11:33
Oktay rahat ol kardeşim öyle bişey olmayacak.Sadace herkes eğitim alsın diye,eşit duruma getirmek için yapılıyor bunlar.Lütfen türkiye yi karıştırmak isteyenlerin oyununa gelmeyin.Bunları yapmak isteyenler kendi istediklerinin dışında bişey oldumu zavallı insanları laiklik elden gidiyor diye ayaklandırıyorlar.Mesela cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırla!CHP lideri diyorki 'başbakan aday olmasın ben diğer adayları desteklerim her kim olursa'.Sonra Abdullah GÜL aday oluyor ama nafile onuda kabul etmiyor.Çatışma ortamı çıkar diyor haydiii millet sokağa sorun ne?Laiklik elden gidiyor.Sonra anıtkabire şikayete gidiyorlar.Kargaşa ortamı olurmaya çalışıyorlar.Söyler misin bana Abdullah GÜL kadar millet tarafından sevilen bir Cumhurbaşkanı gördün mü?
Bunlarda aynı seneryo muhalafet istemiyor başörtüsünü,bir millet sokakta güya bir kargaş ortamı olduğunu göstermeye çalışıyorlar.Sonuç ne olcak peki;Kapalılar üniverstelere girecek,herkes eşit olcak ve türkiye yi karıştırmaya çalışanlan bu istekleriyle başbaşa kalacak.Çünkü bu isteğin halkın çoğunluğu tarafında zemini yok.Teşekkür ederim kulak verdiğin ve sabırla okudun için bunlar benim samimi düşüncelerim.Korkularınız yersiz emin ol korkutulmaya çalışılıyorsunuz!;)

sirmcoktay
13-02-2008, 11:46
tayyıp erdogan'ın zamanında yaptıgı acıklamalar var.
bence sen cok ıyımsersın bır yere kadar dogru dusunuyorsun. katılıyorum. ama ılerısı seınde dusundugun gıbı degıl..

İHL
13-02-2008, 11:54
Oktay kardeş sende biraz kötümsersin gibi geldi bana.Korkuların yersiz.Söyler misin nasıl bir sonuç bekliyorsun?Eskiden olmayan uygulamalar mı getirildi,aşırı giden birşey var mı bu durmda?Buarada farklı düşünmemize rağmen fikirlerimi olgunlukla karşıladığın için teşekkür ederim;)Anladığım kadarıyla kargaşa yanlısı değil gelişmeye açık bir insansın tebrikler;)

sirmcoktay
13-02-2008, 12:44
öncelikle teşekkür ederim.. tabiki kargaşa yanlısı değilim . kesinlikle sende öyle değilsin. düşüncelerinin çoğuna katılıyorum..
TÜrkiye Cumhuriyetinin ileri gitmesi gereken yerde dahada gerılemesını ıstemıyorum. Onceden soylenmıs sozlerden bahsetmıstım ( R.Tayyıp Erdogan'ın)
bu sozler arasında serıat sıstemıne donulmesı, Ataturk ılke ve ınklaplarının yok sayılması . vs..

tabı bunlar %100 olcak dıye bısey yok . ınsallah olmazda ben yanılmıs olurum.

İHL
13-02-2008, 13:42
Rica edrim oktay senin yorumunu yaptım istersen kendine teşekkür et;)Osözler eskide kaldı kardeş şimdi o sözleri uygulamaya sakacak bir eylem yok bu konuyu laiklik çercevesinde değilde eşitlik ilkesi altında ele alalım olmaz mı.Yüzbinler madur oldu bu zamana kadar.Herkes istediğini özgürce giymeli.Hiç bir şekilde müdahale edilmemeli.Tarihten bu yana dayatmacı zihniyet olmadık biz.DİNDE ZORLAMA YOKTUR.Gerçekten inanan kimseyi zorla kapatamaz,namaz kıldıramaz...vs.Bu yüzden rahat ol kardeş:)

İHL
13-02-2008, 19:15
Mumyac nerden çıkardın sana yazık dediğimi genel bir ifadeydi bu kaldı ki ben bu konuyu sirmcoktay la konuştuk bence gayet iyi anlaştık.Ben kimseyi kırmak,üzmek,rencide etmek istemedim.Eğer böyle yaptıklarım varsa özür dilerim.

akira
14-02-2008, 13:33
ben ınanmıyorum baskı artıcak gıbı vecızelere renkler nasıl bırbırıne karısmadan akıp gıdıyorsa bu konuda oyle olucak basortusu bızım ulkemıze sımdımı gırdı ıslamın gelısınden berı yokmuydu o zamanda bası acık ınsanlarımız vardı onlara neden baskı yapılmıyordu bırkac kendını bılmezın yuzunden butun degerler bır cırpıda boyle yargılanmamalı aslında cok sey soylıcem ama neyseee

pembebulut
15-02-2008, 15:42
şeriatın kestiği parmak kanamaz
:D:D:D:D:D:D:D(ciddiye almayın lütfen sadece latife)

~~MoRMeNeKŞe~~
15-02-2008, 16:15
T.C laik bi ülkedir devletin dini yoktur deniliyor o zaman bu sadece anayasa kitaplarında kalmasın kim inancı için ne yaparsa yapsın ister başını örtsün ister namazını kılıp orucunu tutsun kimse dışarda sen niye başını örtüyosun sen niye oruç tutuyorsun demiyor ama şu dönemde oruç tutmayanlaraniye oruç tutmuyorsun deniliyorsa türban serbest olduğundada niye basını kapatmıyorsun soruları yönelecektir din ve vicdan özgürlüğü devletin içinde yer almamalııııı yoksa daha büyük kaoslar ortaya çıkar.herkesin dini inançı kendinee

İHL
15-02-2008, 22:04
Kimse yapmaz kardeş merak etme her ibadetin yeri ayrı yanlış yorumluyorsun.Hem buzamana kadar başörtülülere yapılan baskılar ne olacak.Onların ki can değil mi?:confused:

_GAMZE_
15-02-2008, 22:11
ok de arkadaşlarr sonuçta herkess allahaa karşı ınanacıı içinn kapanmıyormuu yanıı ölee dıyolarr bn herkesınnn bu yuzdenn kapandıgına hernekadar ınanmasamda bu şimdılık böylee amaa kamuda devletınn içinde egitimin göbegınde türbanın ne işi varrrrr anayasa bu yaa koskoca devlet vee atatürkün dedıgıı gıbıı laık bı devlet olarakk bılınıyorsakk egerr böylee şeylere gerekk yokkkkk

Testament96
15-02-2008, 22:13
Gamze son noktayı koymus...!

İHL
16-02-2008, 01:08
Kamusal alanda kamuyu oluşturan insanların istediği gibi gezmesi kadar doğal bişey olamaz.Yoksa kamusal alanın tanımı mı değişti?

Testament96
17-02-2008, 20:27
Kamusal alan Atatürk Zamanından beri dir kiiii Aynı kamusal alan ;) Heee, bunu Evrim gecirtmeye çalışanlarmı var, onu bilemem işte;););) Anladın onu sen ?

~~MoRMeNeKŞe~~
17-02-2008, 21:14
Kamusal alan Atatürk Zamanından beri dir kiiii Aynı kamusal alan ;) Heee, bunu Evrim gecirtmeye çalışanlarmı var, onu bilemem işte;););) Anladın onu sen ?

+1000

İHL
18-02-2008, 00:56
Kamusal alanın tarifini yapın ben tarihini sormadım!

Testament96
18-02-2008, 00:58
Kamusal alanın tarifini yapın ben tarihini sormadım!

ßkz:
Tarihin bilmeyen bir toplum; Gelecek nesilin zeminini sağlam temeller üzerine kuramaz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Yine anladın onu sen?;););)

_GAMZE_
18-02-2008, 00:59
ıyıı ozmann hrısstıyanndaa gelsınnnn kewndınee özguu kıyafetlerıylee gezssınnnn mademm kamusall alann herkess özgürr ozmanda rahatsızz olmuyosanızz dıcekk bişiyimm yokkk

Nemesis
18-02-2008, 00:59
Testa bu konu alengoli olmuş sonucunu sana bırakıorum :D

Testament96
18-02-2008, 01:01
Testa bu konu alengoli olmuş sonucunu sana bırakıorum :D

İlgili post Blm.Modumuz olarak karar senindir nemesisim, Tşk ederiz:)
Ama benim asıl anlamadığım körü körüne savaşmaya kalkmak, laf yetiştirmek, işi dediğin gibi allengire vurmak:s
Bak Gamzede yukarıda ne güzel demiş...ozaman oda gelsin onu giysin filan....
Daha Tarihin önemini bile kavrayamayn bir Toplum basarıyı ya körü körüne elde eder, yada elde ettiğini sanıp,cuvallar!
İşte kazımak istediğim bu duvara :);)

İHL
18-02-2008, 01:04
ıyıı ozmann hrısstıyanndaa gelsınnnn kewndınee özguu kıyafetlerıylee gezssınnnn mademm kamusall alann herkess özgürr ozmanda rahatsızz olmuyosanızz dıcekk bişiyimm yokkk

Tabiyki gezsin benim için problen yok.Ben başkasını kıyafeti için yargılamam bu çok çirkin.

Testament96
18-02-2008, 01:05
Tabiyki gezsin benim için problen yok.Ben başkasını kıyafeti için yargılamam bu çok çirkin.

İHL sana tek bir şey sorabilirmiyim??? harbiye harbi hemde buradan soracağım....?

Nemesis
18-02-2008, 01:06
İlgili post Blm.Modumuz olarak karar senindir nemesisim, Tşk ederiz:)
Ama benim asıl anlamadığım körü körüne savaşmaya kalkmak, laf yetiştirmek, işi dediğin gibi allengire vurmak:s
Bak Gamzede yukarıda ne güzel demiş...ozaman oda gelsin onu giysin filan....
Daha Tarihin önemini bile kavrayamayn bir Toplum basarıyı ya körü körüne elde eder, yada elde ettiğini sanıp,cuvallar!
İşte kazımak istediğim bu duvara :);)

Sonucu sana bırakıyorum.Güveniorum ;)

_GAMZE_
18-02-2008, 01:07

yaa nasıll yokk şimdidenn dahaa kuzenımıı arkadaşlarııı sendee kapanacann dıyee sıkışştırmayaa başlamışşarr bırakk hrıstıyanınn gezmesınıı acıklaraa bılee tahammull kalmayacakk bu gıdışleee ama bu konunu saptıgıı dıgerr yönlerrr durumm farklıı nasıll dınımızınn gerektırdıgıı şekıldee dasvranmayaa özenn gösterıyosakk anayasamızındaa gerektırdıgıı şekıldee davranmalıyızzz nıyee ayrıı gayrıı oluyoo bn onuu anlamıyorummm

Testament96
18-02-2008, 01:08
Sonucu sana bırakıyorum.Güveniorum ;)

ok dostum Sağol :)
Ben bu arkadaşa açık yüreklilikle bişi sorcam: sadece samimi cvplar istiyorum..Burada kapışmak gibi bir niyetim yok zaten :) Sadece herkezin doğrusu kafasının içindekiler değildir..onu paylaşacağım;)

Nemesis
18-02-2008, 01:09
ok dostum Sağol :)
Ben bu arkadaşa açık yüreklilikle bişi sorcam: sadece samimi cvplar istiyorum..Burada kapışmak gibi bir niyetim yok zaten :) Sadece herkezin doğrusu kafasının içindekiler değildir..onu paylaşacağım;)

Sora bakalım nele dicek :)

İHL
Ayrıca ben kamusal alanın tanımını sizden alamadım henüz?Ayrıca başarıya giden yol milletin kıyafetleriyle uğraşmaktan mı geçiyor?Bu gericiliğin insanları olduğu gibi hazmedememenin takendisi.İnsanlar sizin istediğiniz gibi giyinmek zorunda değil!Aslında bu tartışmayı yapmayada gerek yok yola çıkıldı bir kere olacak istesenizde istemesenizde.Buyüzden bu konuyla alakalı son msjm olacak.Herkese saygılar;)

Testament96
İHL: Dinci ile dindar arasındaki farklar nedir sence???

Nemesis
18-02-2008, 01:11
Ayrıca ben kamusal alanın tanımını sizden alamadım henüz?Ayrıca başarıya giden yol milletin kıyafetleriyle uğraşmaktan mı geçiyor?Bu gericiliğin insanları olduğu gibi hazmedememenin takendisi.İnsanlar sizin istediğiniz gibi giyinmek zorunda değil!Aslında bu tartışmayı yapmayada gerek yok yola çıkıldı bir kere olacak istesenizde istemesenizde.Buyüzden bu konuyla alakalı son msjm olacak.Herkese saygılar;)

KAçmayımı tercih ediyorsun.Zamanı gelince laflar var soru sormaya gelince tüyüyorsun.Böylece demek istediklerin anlaşılıyor.

Testament96
18-02-2008, 01:12
ihl, sana 14 Şubatta neyaptıgını sormadım ;) sorularıma cvp verirsen iyi bir tartışmacı oldugunu görebiliriz...Yoksa bu son mesajım deyip basıp gitmek delikanlılığa sığmaz demi?;) Bak; ben buradayım! tam tartışmanın göbeğinde...

Dur sana unutmadan:
Kamusal Alan:Kamusal alan, modern toplum kuramlarında, toplumun ortak yararını belirlemeye ve gerçekleştirmeye yönelik düşünce, söylem ve eylemlerin üretildiği ve geliştirildiği ortak toplumsal etkinlik alanına işaret etmek için kullanılan kavramdır...(anlam bazında)
yeterli oldumu arkadaşım?????
dahada acayımmı? sen kendine Göre düzenlersin artık tabiri he?:)

Testament96
18-02-2008, 01:14
hatta devam edeyim:

Sözkonusu kontrol ve eleştiri, devlet biçiminde örgütlenmiş egemen bir yapı aracılığı ile vatandaşların oluşturduğu bir kamu organı tarafından informel bir şekilde -ve seçimler yoluyle, formel bir şekilde- uygulanır. Bu türden uygulamaların kamuya açık olmalarını gerektiren yasal düzenlemeler de kamusal alanın bu işleviyle ilgilidir. Devlet içinde, bilindiği gibi kamu, kendisini kamuoyunun taşıyıcısı olarak örgütler; toplum ve devlet arasında aracılık yapan kamusal alan da kamusal alanının bu en önemli ilkesi ile uyum içindedir...

_GAMZE_
18-02-2008, 01:15
başarıya gıdenn yoll şerıattanda geçmıyooo bunun acıgıı secıgıı buuuu ötesıı yokk en kestırmesıı buu.

Testament96
18-02-2008, 01:16
Dur sen şimdi benden kaynak ta istersin;)

noolur nolmaz demi:D Testament tartışmaya boşuna girmez arkadaşım ;)
http://www.birikimdergisi.com/birikim/dergiyazi.aspx?did=1&dsid=66&dyid=1735
tıkla oku istersen;9 yada dahada arastır..Hee Fetullah gülen kitabından bana örnek vereceksen;
Sakın aklından bile gecirme;) o elemanın rejimde söz hakkı olmadıgından dikkate alınmaz oka?;)

Nemesis
18-02-2008, 01:18
başarıya gıdenn yoll şerıattanda geçmıyooo bunun acıgıı secıgıı buuuu ötesıı yokk en kestırmesıı buu.

Yürü be gamze :D

Testament96
18-02-2008, 01:20
heheheh Gamze Coştu :D ama gercekler... o kadar!!!

neyse..Sanırım bu arkadaş tartışmayacak....Kendisi bilir...amacıda belli oldu zaten...
Ben davamda ölüme kadar giderim gerekirsede....Tartışacak kimse yoksa yapacakda bişey yok demektir...;)
Son olarak:
Cumhuriyetin ilanını müteakiben Devletin Rejimi,dili, vs...her şeyi ATA tarafından belirlenmiştir!!!

Değiştirmeye Teşebbüs edenlere Son bir cümle ile cvp vermek istiyorum:

SENİ UNUTMADIK ATAM!! UNUTANLARADA HATIRLATACAĞIZ!!!!

Nemesis
18-02-2008, 01:26
heheheh Gamze Coştu :D ama gercekler... o kadar!!!

neyse..Sanırım bu arkadaş tartışmayacak....Kendisi bilir...amacıda belli oldu zaten...
Ben davamda ölüme kadar giderim gerekirsede....Tartışacak kimse yoksa yapacakda bişey yok demektir...;)
Son olarak:
Cumhuriyetin ilanını müteakiben Devletin Rejimi,dili, vs...her şeyi ATA tarafından belirlenmiştir!!!

Değiştirmeye Teşebbüs edenlere Son bir cümle ile cvp vermek istiyorum:

SENİ UNUTMADIK ATAM!! UNUTANLARADA HATIRLATACAĞIZ!!!!

Tmm işte son nokta :D

mumyac
18-02-2008, 10:47
T.C laik bi ülkedir devletin dini yoktur deniliyor o zaman bu sadece anayasa kitaplarında kalmasın kim inancı için ne yaparsa yapsın ister başını örtsün ister namazını kılıp orucunu tutsun kimse dışarda sen niye başını örtüyosun sen niye oruç tutuyorsun demiyor ama şu dönemde oruç tutmayanlaraniye oruç tutmuyorsun deniliyorsa türban serbest olduğundada niye basını kapatmıyorsun soruları yönelecektir din ve vicdan özgürlüğü devletin içinde yer almamalııııı yoksa daha büyük kaoslar ortaya çıkar.herkesin dini inançı kendinee

kim demiş oruç tutmayana oruç tutacaksın diye demet ,insanları yanlış yönlendirmeyin,insanlar artık ulu orta yemek yiyor,ben bakıyorum lokantalar önceden perdeyle kapatıyorlardı oruçlulara saygı olsun diye,ama simdi herkes ulu orta yiyor,niye yiyor demiyor ,her koyun kendi bacağından asılır,ama kardeşim bilmediğiniz islam konusunda atıp tutmayın,varsa merak ettiğiniz seyler sorun anlatayım,ama inanan insan ALLAHIN TEK BİR AYETİNİ İNKAR EDEN DİNDEN ÇIKAR BİRAZ DAHA DİKKATLİ OLUN ...

ok de arkadaşlarr sonuçta herkess allahaa karşı ınanacıı içinn kapanmıyormuu yanıı ölee dıyolarr bn herkesınnn bu yuzdenn kapandıgına hernekadar ınanmasamda bu şimdılık böylee amaa kamuda devletınn içinde egitimin göbegınde türbanın ne işi varrrrr anayasa bu yaa koskoca devlet vee atatürkün dedıgıı gıbıı laık bı devlet olarakk bılınıyorsakk egerr böylee şeylere gerekk yokkkkk

SEN HALEN GAMZE NUR SURSİ 31 . AYETİ OKUMADIN MI ,ben sana bu yorumları yakıştıramadım?

yaa nasıll yokk şimdidenn dahaa kuzenımıı arkadaşlarııı sendee kapanacann dıyee sıkışştırmayaa başlamışşarr bırakk hrıstıyanınn gezmesınıı acıklaraa bılee tahammull kalmayacakk bu gıdışleee ama bu konunu saptıgıı dıgerr yönlerrr durumm farklıı nasıll dınımızınn gerektırdıgıı şekıldee dasvranmayaa özenn gösterıyosakk anayasamızındaa gerektırdıgıı şekıldee davranmalıyızzz nıyee ayrıı gayrıı oluyoo bn onuu anlamıyorummm

senin kuzeninin mevzusunu tam anlatacan ,o arkadaşları ne iş yaparlar ,DİNDE ZORLAMA YOKTUR,VE BU GÜNE KADAR DA OLMAMIŞTIR,senin kuzuenine söyle isterse ben ona ayet yollayayım,o zorlayan arkadaşlarına göstersin,senin kuzenin sıkıştırtmasın kendini,kendi başına hareket edemiyor mu ?o sıkıştıran arkadşlarıyla arkadaşlık yapmasın bundan kolay bişe yok...

KAçmayımı tercih ediyorsun.Zamanı gelince laflar var soru sormaya gelince tüyüyorsun.Böylece demek istediklerin anlaşılıyor.

nemesis hep sen derdin hassas yerden geçiyoruz böyle yapmayın diye,sen ne yapmışsın oldu mu şimdi ?:confused:

İHL: Dinci ile dindar arasındaki farklar nedir sence???

testament sana hiç yakıştıramadım BEN SENİ BÖYLE BİLMİYORDUM YANİ ,böyle bir ayrım yapmana bi anlam vermedim,dinci ile dindar arasında fark yoktur tabi ki,burada onemli olan amaçtır,bugün bin laden dinci olduğunu savunur,ama zerre kadar dinle alakası yoktur,amerikanın yetiştirdiği bir teroristtir,ama arkadaşım burda ki önemli mevzu insanların dinci mi yoksa dindar mı olduğunu araştırmak değil ACABA DİNİ KULLANIP NE KADAR LEHİNDE KULLANIYOR , DİNE NE GİBİ ZARARLAR VERİYOR DUR,

gelelim mevzuya

olay başörtüsünün üniversitelere girmesi değilmi ?

ben sunu merak etmişimdir hep ,acaba başı açık bir insanla başı kapalı bir insan arasında ki fark nedir?

bence fark yoktur,benim kardeşim yıllarca başı açık gezdi,kimse de ona biz sizin deyimizle tutucu bir aile olarak KAPANACAKSIN DEMEDİK,ben ve ufak kız kardeşim İMAM HATİP MEZUNUYUZ,dedem desem 3 defa haca gitmiştir ve has hocalardandır,ama arkadaşlar benim kardeşime kimse kapanacaksın demedi,BİZ DİNDE ZORLAMA YOKTUR noktasında dikkatliyizdir,onun için bir şeye ahkam keserken baykalı değil ,tayyipi değil ,KURAN-I KERİMİ baz alın,

EĞER SUNU DERSENİZ

"KARDEŞİM BU ÜLKEDE KAPALI İNSANLAR OKUMASIN,ONLARIN KAFALARI ÖRÜMCEK KAFALI ,ONLARIN BU ÜLKEYE FAYDASI OLMAZ,SADECE ÜLKEMİZE ZARAR VERİRLER"

ozaman sizi ALLAHA HAVALE EDER,ve ALLAH YARDIM ETSİN DERİM ,

BIKMADAN OKUDUĞNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER,

yorum yaparken lütfen bu mesajdan alıntı yapmadan yapın;çok uzn oluyorda ;)

mumyac
18-02-2008, 10:53

bide gamze şeriat ne demek ?bunuda ben çok merak ediyorum ben ,?ama irandaki yönetim şeklinden bahsetmiyorum bilgin olsun ,kelime anlamı ve kuranda ki anlamlarından bahsediyorum :confused::confused:

sirmcoktay
18-02-2008, 13:57
Iyı tamam . tum hatunları kapatın dısarda bı tanesı acık olmasın.. haydı kızlar okula dıyoruz ozaman haydı kızlar evlere tekrar mı dıyecegız?
sonra otobuslerı ayırın haremlık selamlık. namahrem var..
kadınlar calısmayacak ıslerı bırakıp eve gıdın.. kadındamı calısırmıs...
tv magazın programları yapmak hayal olsun anahaberlerı bıle sansurleyın..
yok defıleyms hepsı ıptal.. Iran'dan rejım ıthal et burda uygula ozaman.. ne cok bılıyorsunuz ya ... lafımı ısteyen uzerıne alınır ısteyen alınmaz ben ortalıga konustum yeter bundan sonrada sıyaset meydanına yazmayacagım burayı okumayacagımda.. cevap yazmanıza gerek yok .tsk ederım.. herkese bana katılanlarada ters dusenlerede tesekkurler kımse kırılmasın. kusura bakmasın

mumyac
18-02-2008, 14:39
oktay sen benim yazdıklarımdan bu sonucumu cıkardın şimdi ?:confused::confused:

Nemesis
18-02-2008, 15:25
Abi hassas derken arkadaş bazı laflar ettide o anlamda söledim. ;)

Nemesis
18-02-2008, 15:28
Herneyse arkadaşlar birbirimizi kırmadan bu konuyu burada kapatalım ;).